Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν με ενδιαφέρει έκδοση android και θέλω να λύσω το πρόβλημα που αναφέρεις.

Δόκιμασα χωρίς αποτέλεσμα τις laek kit kat και inew v3.

 

Επίσης το gps σε device only είναι αρκετά χάλια χωρίς να πιάνουν τα fix.

Εχει συχνά απώλεια σήματος από τον δορυφόρο.

 

Ποια rom, μιας και βλέπω ασχολείστε με το κινητό αρκετά, πιστεύετε ότι έχει καλό σήμα και δεν χρειάζεται μετά το μετρό το airplane mode on/off ή να έχω το άγχος να κάνω κλήση για να δώ ότι είναι οκ το σήμα;

Το gps είναι αρκετά χάλια σε σύγκριση με το παλιό κινητό που είχα (neo v). Ποια rom είναι καλή για χρήση gps?

 

Τέλος με vodafone και αν έχω ενεργό 3g σε ελάχιστα σημεία μπορώ να μιλήσω.

Οπότε αναγκάζομαι να μιλάω με 2g και 3g το πάω αν θέλω να μπω στο ίντερνετ.

Το έχει συναντήσει κανείς;

 

Ευχαριστώ.

 

Την έχω πάνω από ένα χρόνο και δεν έχω ποτέ πρόβλημα με το σήμα https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι παίζει με το wifi και κλείνει ? Απενεργοποίησα το dose και πάλι κλείνει και δεν συνδέεται αυτόματα. Υπάρχει κάποια ρύθμιση ?

Κάποιες φορές όταν τo ξεκλειδώνω συνδέεται μόνο του στο wifi μετά από 10-20 sec.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω πάνω από ένα χρόνο και δεν έχω ποτέ πρόβλημα με το σήμα https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo

 

Ειναι η aosp του laek?

http://www.needrom.com/download/aosp-4-4-v2-multilanguage-laek-17/

Αυτήν έχω τώρα στο κινητό.

 

Βλέπω είσαι Κομοτηνή.

Όταν είμαι Θεσσαλονίκη σπάνια χάνεται το σήμα και δεν έχω θέμα.

Εδώ Αθήνα που μένω όταν μπεις μετρό ηλεκτρικό και βγεις, είμαι με το άγχος αν έχω μετά τηλέφωνο,δείχνει ότι έχει σήμα αλλά δεν.

 

Το βάζω σε λειτουργία πτήσης και μετά το απενεργοποιώ για να στρώσει.

Τώρα δεν ξέρω αν φταίει η vodafone ...

Θα ξαναφλασάρω την inew v3 μιας και διαβάζω ότι δεν έχει θέματα, αν και μου το είχε κάνει μετά από μετρό που χάνεται το σήμα ....

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160704/18ef079cc453f97d92ed8347d9b75fab.jpg

Και εγω με Ygdp πέρασα rom

Edit: είναι λογικό να είναι χωρισμένο

Εμένα μου δείχνει στα data (usrdata) 5, κατι giga δεσμευμένα! Δοκίμασα και 4.4 .cpb, χωρίς διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια απεικόνιση gps.!!

Περίμετρος: 294μ

Συνολική απόσταση :5χλμ

Είδος : διαλειματικη άσκηση (HIIT)

Εφαρμογή : runtastic PRO

αυτή είναι η καλύτερη αποτυπωση σήματος gps που μου έτυχε ποτέ, τουλάχιστον στα τελευταία 4 χρόνια που τρέχω στο συγκεκριμένο μέρος.

http://s33.postimg.org/4h1c51mwv/Screenshot_20160704_203631.png http://s33.postimg.org/liu6751rz/Screenshot_20160704_212445.png

post a picture

 

RESSURECTION REMIX 5.7.0.

 

Σε device only mode! Χωρις ιντερνετ υποβοήθηση! Σε εκτός δρομου περιοχή!

Με νέο gps.conf

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω ν2 με data και στις 2 καρτες..

Θέλει λίγη δουλίτσα το πορτ. Αρκεί να μην έχουμε θέματα με τις κάρτες

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Να εξηγησω γι αυτους που δεν πολυασχολουνται.H εσωτερικη sd του τηλεφωνου ειναι 8 gb.Μετα απο καθαρο φλασαρισμα πρεπει να υπαρχει διαθεσιμη μνημη 5 και κατι gb για τον χρηστη.Εκει ειναι που πανε οι εφαρμογες που βαζουμε και αυτο που εμφανιζεται σαν δισκος οταν το συνδεουμε στο pc.

 

Aν μετα απο φλασαρισμα cpb με flash tool η ygdp μας εμφανιζει 1 και κατι ελευθερα,πρεπει να ξαναφλασαρουμε ενα cpb 4.4,δηλαδη kitkat,οχι 4.2 jellybean.Κατα προτιμηση με ygdp.Ετσι θα ξαναδουμε τα υπολοιπα 4 gb.

 

Εμενα μου ετυχε μια φορα αυτο,πριν καμια βδομαδα οταν το καραμπρικαρα σβηνοντας την recovery αφου ειχα κανει και ολα τα wipes ετοιμαζομενος να βαλω νεα rom.Το ξεμπρικαρα με flash tools με την μεθοδο και την rom του soda (που ομως ειναι 4.2).Τοτε παρατηρησα οτι σε 2-3 rom που περασα (με zip) μου εδινε μονο 1 και κατι διαθεσιμη εσωτερικη (και απο τα settings και απο το recovery και απο το pc).Περασα με ygdp την τελευταια cpb 4.4 που εχουμε και η εσωτερικη αποκατασταθηκε στα 5 και κατι ελευθερα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα μου δείχνει στα data (usrdata) 5, κατι giga δεσμευμένα! Δοκίμασα και 4.4 .cpb, χωρίς διαφορά.

 

νομιζω οτι φυσιολογικα στα δειχνει.Εκτος αν ειναι screenshot αμεσως μετα απο καθαρο φλασαρισμα οπου θα επρεπε να δειχνει 5+ gb free.Αν αυτη ειναι η περιπτωση σου τοτε δεν κανεις wipe data (internal) στο φλασαρισμα και εχεις πραγματα απο παλιοτερες rom.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω μία απορία που δέν μπορώ να λύσω στο google.

γιατί στην RR και στην OwnROM δέν μπορώ να βλέπω τις επαφές της sim κατευθείαν στις επαφές μου,

αλλα πρέπει να τις κάνω import?σπαστικό είναι κάθε φορα να κάνω το ίδιο εάν αλλάξω-διαγράψω-προσθέσω επαφές.

δοκίμασα πάνω απο 20 apps απο το google store, αλλα τζίφος....

και έχω θέματα με τις rom παρακάτω

 

έχω δοκιμασει την πρώτη RR,αλλα:

δέν δουλεύει πλέον το usb debug,βάζω-βγάζω την SD σε usb adaptor στο PC μου.....

δέν μπορώ να σώζω πχ φωτογραφίες στην SD

θέματα με το bluetooth,

το θέμα με τις επαφές τις sim που έγραψα παραπάνω,

την SD σε explorers την εμφανίζει κάτι σαν "do nothing now"

η μπαταρία άν και έκανα calibration 10 φορές, όταν παει 40% σβήνει το τηλέφωνο και δέν ξανα ανάβει,εκτός αν πάει για φόρτιση.

η μπαταρία σίγουρα δέν είχε θέματα.θυμάμαι πρίν βάλω την RR,η ένδειξη της μπαταρίας πήγαινε κανονικά μέχρι το 0%-1%

 

μόλις τελείωσα καi την OwnROM με τα patch, και σύμφωμα με την απαιτούμενη σειρά και reboots.

μετά το τελευταίο patch,(ήταν με τον ήχο) κάνει restarts κάθε λίγα δεύτερα.

και ζεσταίνεται πολυ το τηλέφωνο.

το παραπάνω γνωστό θέμα με τις επαφές.

 

έχει κανείς άποψη τί παίζει?

μήπως να ξαναπάω πίσω σε Β252(δέ θυμάμαι ακριβώς πώς λεγότανε)

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω μία απορία που δέν μπορώ να λύσω στο google.

γιατί στην RR και στην OwnROM δέν μπορώ να βλέπω τις επαφές της sim κατευθείαν στις επαφές μου,

αλλα πρέπει να τις κάνω import?σπαστικό είναι κάθε φορα να κάνω το ίδιο εάν αλλάξω-διαγράψω-προσθέσω επαφές.

δοκίμασα πάνω απο 20 apps απο το google store, αλλα τζίφος....

και έχω θέματα με τις rom παρακάτω

 

έχω δοκιμασει την πρώτη RR,αλλα:

δέν δουλεύει πλέον το usb debug,βάζω-βγάζω την SD σε usb adaptor στο PC μου.....

δέν μπορώ να σώζω πχ φωτογραφίες στην SD

θέματα με το bluetooth,

το θέμα με τις επαφές τις sim που έγραψα παραπάνω,

την SD σε explorers την εμφανίζει κάτι σαν "do nothing now"

η μπαταρία άν και έκανα calibration 10 φορές, όταν παει 40% σβήνει το τηλέφωνο και δέν ξανα ανάβει,εκτός αν πάει για φόρτιση.

η μπαταρία σίγουρα δέν είχε θέματα.θυμάμαι πρίν βάλω την RR,η ένδειξη της μπαταρίας πήγαινε κανονικά μέχρι το 0%-1%

 

μόλις τελείωσα καi την OwnROM με τα patch, και σύμφωμα με την απαιτούμενη σειρά και reboots.

μετά το τελευταίο patch,(ήταν με τον ήχο) κάνει restarts κάθε λίγα δεύτερα.

και ζεσταίνεται πολυ το τηλέφωνο.

το παραπάνω γνωστό θέμα με τις επαφές.

 

έχει κανείς άποψη τί παίζει?

μήπως να ξαναπάω πίσω σε Β252(δέ θυμάμαι ακριβώς πώς λεγότανε)

 

ευχαριστώ

 

βαλε ενα cpb να καθαρισεις το τηλεφωνο σου..

 

Για τις επαφες νομιζω το κανουν αρκετες rom αυτο,εγω παντα τις βαζω απο .vcf

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά ή mm έχει θέματα με την εξωτερική κάρτα, χτες δεν μπορούσα να αντθγραψω από το υπολογιστή στην εξωτερική...

 

δεν ειχα τετοιο θεμα με καμια mm,τις εχω βαλει σχεδον ολες..κατι αλλο θα παιζει

Link to comment
Share on other sites

αφιξεις:

 

Cyanide rom,πιο πολλες παραμετροποιησεις και απο την rr.

Download http://forum.xda-developers.com/a310/development/rom-cyanide-v5-0-detoxified-rom-t3410746

 

Toxic rom,με optimizations σε performance και memory μεταξυ αλλων.

Download http://forum.xda-developers.com/a310/development/rom-toxic-os-r46-micromax-canvas-nitro-t3411287 για features list διαβαστε εδω : http://forum.xda-developers.com/galaxy-grand-2/orig-development/rom-toxic-os-alpha-t3406121

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το άκουσα το σου κου στο ραδιόφωνο.

 

Στην αρχή έπαιξε το όνομα Nutella, λόγω μιας δήλωσης ενός στελέχους της γκουγκλ.

.

 

Νουγκατ.... Πωωωωω, πολύ χάλια :p

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τώρα την τοξικ. Ούτε αυτή βλέπει κάρτες. Τι να πω. Άλλαξα και θέσεις στις σιμ. Έβαλα μία σιμ. ΤΙΠΟΤΑ. Την ξαναβάζω και βλέπουμε. Αλλιώς βάζω του κουσκους να τελειώνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ξανά τίποτα με τις κάρτες. Δεν με θέλει το λουκουμάκι....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η RESSURECTION REMIX?

 

Edit : τι καλό με την τοξικ, είναι ότι έχει υποστήριξη από dev, με αρκετά καλή ανταπόκριση...

 

Θα την δοκιμάσω, και αν παίξει, θα προχωρήσω....

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

αυτήν είχα επάνω, αλλά είχα θέμα με το ασύρματο και το μπλε δόντι. Τα λουκουμάκια μου αρέσουν πολύ πάντως. Έβαλα τώρα του κουσκους. Όλα οκ. Δες πάντως την own. Μου έκανε φοβερή εντύπωση η γρηγοράδα της.
Link to comment
Share on other sites

Για το μπλε δόντι, πας στις apps από τα Settings, στις εφαρμογές συστήματος και βρίσκεις την Bluetooth Share. Καθαρίζεις ντατα και κaσε και είσαι οκ..

Για το wifi, ουδέν θέμα..

 

Η οουν, δeν βλέπει κάρτες.

Θα την δοκιμάσω, ξανα, αλλάζοντας φακέλους ril + firmware από resurrection

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

αυριο στο xda ανεβαινει dirty unicorns 10.3 ,τρελη rom..!

 

Δεν περιμενα να δουμε τετοιες rom στο coolpad.Πρεπει να γινει αγαλμα του fire855 στο xda,αυτο που εκανε εδωσε ζωη σε εκατομμυρια mediatek συσκευες που θα ειχαν μεινει στην καλυτερη περιπτωση σε κακοφτιαγμενες εργοστασιακες 4.4 aosp..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Εχω περάσει την cm12 και εχω πάρα πολύ χαμηλό ήχο.

Δοκιμάζω να το διορθώσω με το mobileuncle και ενω ανοίγει η εφαρμογή δεν μπαίνει στο engineer mode.

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...