Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αλλο ενα ασχετο σορρυ, παλια οταν εκανα επαναφορα το viber απο το titanium κραταγε ρυθμισεις μηνυματα κτλ τωρα κανω επαναφορα τα δεδομενα και με βαζει να κανω παλι εγγραφη για να παρω κωδικο με αποτελεσμα να χανω τα μηνυματα. ξερετε κανενα κολπο να το σωσω;

 

με οτι τροπο και να προσπαθησα δεν το καταφερα αυτο που θες να κανεις.Και φακελους απο τον data κρατησα,και απο την sd και επαναφορα με titanium μονο data,μονο app χωρις data,τα παντα.Καταφερα ειτε να εμφανισει τα μυνηματα και να μην συνδεεται,ειτε να συνδεεται χωρις τα μυνηματα.Ολα αυτα πριν 1-2 χρονια που με ενδιεφερε.Τωρα δεν το χρησιμοποιω και πολυ και δεν με νοιαζει,καθε φορα το κανω clean install,οπως και ολες τις εφαρμογες που χρησιμοποιουν push,οπως fb messenger κλπ. που εχουν πολλες φορες θεματα με τα notifications αν τις κανεις restore με titanium.Αυτες παντα clean install.

 

Το fb messenger ειναι πολυ καλυτερο σε λειτουργιες και σταθεροτητα και πλεον που λειτουργει χωρις να χρειαζεται λογαριασμο στο fb το θεωρω ασκοπο να χρησιμοποιω αλλο app

 

Παντως αν βρεις λυση στο viber πες μου και εμενα!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

με οτι τροπο και να προσπαθησα δεν το καταφερα αυτο που θες να κανεις.Και φακελους απο τον data κρατησα,και απο την sd και επαναφορα με titanium μονο data,μονο app χωρις data,τα παντα.Καταφερα ειτε να εμφανισει τα μυνηματα και να μην συνδεεται,ειτε να συνδεεται χωρις τα μυνηματα.Ολα αυτα πριν 1-2 χρονια που με ενδιεφερε.Τωρα δεν το χρησιμοποιω και πολυ και δεν με νοιαζει,καθε φορα το κανω clean install,οπως και ολες τις εφαρμογες που χρησιμοποιουν push,οπως fb messenger κλπ. που εχουν πολλες φορες θεματα στα notifications αν τις κανεις restore με titanium.Αυτες παντα clean install.

 

Το fb messenger ειναι πολυ καλυτερο σε λειτουργιες και σταθεροτητα και πλεον που λειτουργει χωρις να χρειαζεται λογαριασμο στο fb το θεωρω ασκοπο να χρησιμοποιω αλλο app

 

Παντως αν βρεις λυση στο viber πες μου και εμενα!

 

μεχρι προχτες ετσι το δουλευα επαναφορα εφαρμογης και data απο titanium και ολα οκ. Δυο μερες τωρα δεν μπορω να το κανω

Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα ασχετο σορρυ, παλια οταν εκανα επαναφορα το viber απο το titanium κραταγε ρυθμισεις μηνυματα κτλ τωρα κανω επαναφορα τα δεδομενα και με βαζει να κανω παλι εγγραφη για να παρω κωδικο με αποτελεσμα να χανω τα μηνυματα. ξερετε κανενα κολπο να το σωσω;

Αν έχω κάνει backup την τελευταία έκδοση κρατάει τα βασικά(κωδικό,μήνυματα)αν είναι παλιότερη έκδοση θέλει όλα από την αρχή.

με οτι τροπο και να προσπαθησα δεν το καταφερα αυτο που θες να κανεις.Και φακελους απο τον data κρατησα,και απο την sd και επαναφορα με titanium μονο data,μονο app χωρις data,τα παντα.Καταφερα ειτε να εμφανισει τα μυνηματα και να μην συνδεεται,ειτε να συνδεεται χωρις τα μυνηματα.Ολα αυτα πριν 1-2 χρονια που με ενδιεφερε.Τωρα δεν το χρησιμοποιω και πολυ και δεν με νοιαζει,καθε φορα το κανω clean install,οπως και ολες τις εφαρμογες που χρησιμοποιουν push,οπως fb messenger κλπ. που εχουν πολλες φορες θεματα στα notifications αν τις κανεις restore με titanium.Αυτες παντα clean install.

 

Το fb messenger ειναι πολυ καλυτερο σε λειτουργιες και σταθεροτητα και πλεον που λειτουργει χωρις να χρειαζεται λογαριασμο στο fb το θεωρω ασκοπο να χρησιμοποιω αλλο app

 

Παντως αν βρεις λυση στο viber πες μου και εμενα!

Link to comment
Share on other sites

μεχρι προχτες ετσι το δουλευα επαναφορα εφαρμογης και data απο titanium και ολα οκ. Δυο μερες τωρα δεν μπορω να το κανω

 

αληθεια?και δουλευαν ολα?θα το τσεκαρω,τελευταια φορα που το δοκιμασα ηταν πριν 1-2 χρονια και δεν γινοταν..

Link to comment
Share on other sites

αληθεια?και δουλευαν ολα?θα το τσεκαρω,τελευταια φορα που το δοκιμασα ηταν πριν 1-2 χρονια και δεν γινοταν..

Βέβαια... έρχονται κανονικά ειδοποιήσεις δεν έχω θέμα,συνέχεια οπότε περναω ρομ έτσι το επαναφερω...μόνο όταν έχω παλιό αντίγραφο στο titanium ζητάει να το ξανά σύνδεσω

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω κάνει backup την τελευταία έκδοση κρατάει τα βασικά(κωδικό,μήνυματα)αν είναι παλιότερη έκδοση θέλει όλα από την αρχή.

 

Δεν είναι ανάγκη κάθε φορά που ενημερώνεται μια εφαρμογή, να κάνει; εσύ καινούργιο μπακαπ. Υπάρχει επιλογή στο τιτανίουμ, κάθε φορά που ενημερώνεται μια εφαρμογή, να ενημερωνεται και το μπακαπ

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη κάθε φορά που ενημερώνεται μια εφαρμογή, να κάνει; εσύ καινούργιο μπακαπ. Υπάρχει επιλογή στο τιτανίουμ, κάθε φορά που ενημερώνεται μια εφαρμογή, να ενημερωνεται και το μπακαπ

Αυτόματες ενημερώσεις του market??? Μόλις έβαλα μια τυχαία ρομ htc 5.5 λέγεται και είναι η μέρα με την νύχτα με την cm :confused::(:(

Link to comment
Share on other sites

Αυτόματες ενημερώσεις του market??? Μόλις έβαλα μια τυχαία ρομ htc 5.5 λέγεται και είναι η μέρα με την νύχτα με την cm :confused::(:(

 

Ναι. Δεν γίνεται η ενημέρωση του μπακαπ την στιγμή που γίνεται η ενημέρωση της εφαρμογής από το μάρκετ. Ορίζεις εσύ πότε θέλεις το τιτανίουμ να ψάχνει για τυχόν ενημερώσεις που έχουν γίνει στις εφαρμογές, και να ενημερώνει τα μπακαπ. Μπαίνεις από το τιτανίουμ στα χρονοδιαγραμματα και ενεργοποιείς το "επαναδημιουργια άντιγρ. Ασφαλείας για νεότερες εκδόσεις εφαρμογών και το ρυθμίζεις όπως θέλεις εσύ. Εγώ πχ το έχω ρυθμίσει να κάνει έλεγχο για ενημερώσεις κάθε μέρα στις 1 το βραδυ και όταν βρει ενημερώνει και τα μπακαπ

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου κανει decompile το αρχειο που πρεπει για να κανω μεταφραση την mimoli;

 

Δεν είναι μόνο ένα αρχείο

Το jbart δεν το έβαλες που σου είπα;

Θα κοιτάξω αν μπορώ να κάνω τα 2-3 βασικά και θα σου στείλω πμ

 

Δώσε αν μπορείς το λινκ της ρομ

 

EDIT

δες και εδώ γενικά jbart για single file

http://en.miui.com/thread-6222-1-1.html

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο ένα αρχείο

Το jbart δεν το έβαλες που σου είπα;

Θα κοιτάξω αν μπορώ να κάνω τα 2-3 βασικά και θα σου στείλω πμ

 

Δώσε αν μπορείς το λινκ της ρομ

 

EDIT

δες και εδώ γενικά jbart για single file

http://en.miui.com/thread-6222-1-1.html

 

απο οτι διαβασα το jbart κανει αυτοματα την μεταφραση και πολλες φορες δεν ειναι σωστη για αυτο και δεν το εκανα. Προσπαθω να ακολουθησω αυτο τον οδηγο http://www.doctorandroid.gr/2013/01/how-to-build-a-custom-rom-theming-and-translation.html

για την ρομ https://mega.nz/#!RR5QEZ4C!9Z7ls5iKB_b_nWyvg5HwI9fHpbKIXF_SHkMEgR0PAEY

 

Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβασα το jbart κανει αυτοματα την μεταφραση και πολλες φορες δεν ειναι σωστη για αυτο και δεν το εκανα. Προσπαθω να ακολουθησω αυτο τον οδηγο http://www.doctorandroid.gr/2013/01/how-to-build-a-custom-rom-theming-and-translation.html

για την ρομ https://mega.nz/#!RR5QEZ4C!9Z7ls5iKB_b_nWyvg5HwI9fHpbKIXF_SHkMEgR0PAEY

 

Σε ευχαριστω

 

Την αυτόματη μετάφραση την κάνεις μόνο αν την έχει κάνει ήδη κάποιος άλλος και έχει ανεβάσει τις μεταφράσεις στους σερβερ

Συνήθως γίνεται με τον δύσκολο τρόπο χειροκίνητα μια-μια πρόταση από τα αγγλικά.

Αρχικά νόμισα ότι έλεγες για την lollicraft που από είδα έχει ελληνικά μέσα

Θα την κατεβάσω και θα σου στείλω ότι καταφέρω

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες το πάλευα. Τίποτα.

 

Το YGPD τελειώνει κανονικά την διαδικασία, βγάζει και log επιτυχίας αλλά δεν αλλάζει τίποτα στην συσκευή.

 

Το SP tool αρχίζει κανονικά αλλά σε κάποια φάση πετάει checksum error. Δοκίμασα να κατεβάσω πάλι την rom, άλλη rom (stock εννοείται) και τίποτα. Διάβασα οτι ίσως πρέπει να διαγράψω κάποιο ini file που όμως δεν υπήρχε.

 

Το Coolpad assistant μου βγάζε χαμογελαστή φατσούλα αλλά πάλι δεν αλλάζει κάτι στην συσκευή.

 

Πέταμα?

 

Μου έχει σπάσει τα νεύρα. Δεν μπορώ να καταλάβω τί έχει πάθει το κινητό.

 

Σήμερα δοκίμασα μερικά adb commands να δω αν μπορώ να κάνω repair και mount τα partitions. Τίποτα.

Επίσης το έβαλα σε fastboot και δοκίμασα να του αλλάξω το recovery μέσω adb. Αν και έβλεπε την συσκευή (με adb devices) όταν πήγα να κάνω flash ένα recovery μου έβγαλε 'waiting for device' και έμεινε εκεί.

 

Είναι δυνατόν να έχει brickαρει μόνιμα. Καλά τι έπαθε?

Link to comment
Share on other sites

Το fastboot, νομίζω, δεν παίζει στο τηλεφωνο μας.

 

Δοκίμασε εδω...

http://www.modaco.com/forums/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/?page=1

 

Soda's factory rom.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το fastboot, νομίζω, δεν παίζει στο τηλεφωνο μας.

 

Δοκίμασε εδω...

http://www.modaco.com/forums/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/?page=1

 

Soda's factory rom.

 

Ναι το έχω δεί το thread. Τα έχω δοκιμάσει όλα εκεί δυστηχώς. Με το Soda's factory rom βγαίνει το checksum error που έγραψα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

περασα ξανα δεν ξερω και εγω ποια φορα ειναι την cm12 του jpower73. Για πρωτη φορα δουλευουν οι κλησεις σωστα (τουλαχιστον μια που εκανα) gps σωστα αλλα δεν εχω δεδομενα και ας εχω επιλεξει apn.

Ασχετο με την ρομ το θεμα του viber επιμενει οτι και να εχω προσπαθησει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Έχω βάλει την Cm και μετά από 5-6 wipes και ξανά πέρασμα Δεν δουλεύει το GPS, τα capacitive είναι χωρίς δόνηση και ο ήχος κλήσης δεν φτιάχνει με τίποτα.

http://i65.tinypic.com/112a70j.png

Επειδή έρχομαι από algorom που είχα θέμα με το σήμα θα μπορούσε κάποιος να προτείνει μια ROM που έχει πολύ καλό σήμα, να μην χάνεται και να μπορεί να μεταφέρει εφαρμογές στην SD γιατί στην αλγο για κάποιο λόγο δεν μπορώ να μεταφέρω κανένα app Στην SD.

 

Ευχαριστώ.

Edited by ObiGoSu
Link to comment
Share on other sites

Kalhspera ki apo mena. Exw valei thn cm kai meta apo 5-6 wipes kai ksana perasma den douleuei to GPS, ta capacitive einai xwris donhsh kai o hxos klhshs den fixaretai me tipota.

http://i65.tinypic.com/112a70j.png

Epeidh erxomai apo algorom pou eixa them a me to shma that mporouse kapoios na proteinei mia ROM pou exei poly kalo shma, na min xanetai kai na mporei na metaferei efarmoges sthn SD giati sthn algo gia kapoio logo den mporw na metaferw kanena app sthn SD.

Eyxaristw

 

P.S: Sygnwmh gia to megethos ths fwto, den kserw pws na kanw resize

 

emui 3.0 υπαρχει στην πρωτη σελιδα και inew v3 plus απο needrom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

περασα ξανα δεν ξερω και εγω ποια φορα ειναι την cm12 του jpower73. Για πρωτη φορα δουλευουν οι κλησεις σωστα (τουλαχιστον μια που εκανα) gps σωστα αλλα δεν εχω δεδομενα και ας εχω επιλεξει apn.

Ασχετο με την ρομ το θεμα του viber επιμενει οτι και να εχω προσπαθησει

 

μολις εκανα επαναφορα την εκδοση του βιμπερ 5.6.5.1882 και ολα ειναι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

emui 3.0 υπαρχει στην πρωτη σελιδα και inew v3 plus απο needrom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

μολις εκανα επαναφορα την εκδοση του βιμπερ 5.6.5.1882 και ολα ειναι ενταξει.

 

Θα μπορούσες να μου πεις επίσης γιατί το Mobile Uncle δεν βλέπει την TWRP Που έχω στην SD, και δεν μπορώ να αλλάξω recovery έτσι ώστε να κάνω restore?

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα επαναφορα την εκδοση του βιμπερ 5.6.5.1882 και ολα ειναι ενταξει.

 

μεχρι και επαναφορα με nandroid εκανα ολοκληρη ρομ και ξανα τα ιδια μου κανει...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μου πεις επίσης γιατί το Mobile Uncle δεν βλέπει την TWRP Που έχω στην SD, και δεν μπορώ να αλλάξω recovery έτσι ώστε να κάνω restore?

Δοκίμασε να περάσεις άλλη έκδοση του twrp και μετά αυτήν που θες μήπως γίνει η δουλειά σου

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μεχρι και επαναφορα με nandroid εκανα ολοκληρη ρομ και ξανα τα ιδια μου κανει...

Instagram και viber τα επαναφερω και είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να περάσεις άλλη έκδοση του twrp και μετά αυτήν που θες μήπως γίνει η δουλειά σου

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Instagram και viber τα επαναφερω και είναι μια χαρά.

 

To θέμα είναι ότι δεν βλέπει καμιά recovery που έχω στην SD... γενικά δεν διαβάζει από SD Μόνο από internal

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έφτιαξε ακομη..

 

Έφτιαξα 2η έκδοση cm.

 

Είναι υπο δοκιμή...... :)

 

Γεια σε όλους . Είμαι αναγνώστης εδώ απο το πρώτο ποστ αλλά όπως πολλοί φαντάζομαι (με αυτά που βλέπω και γράφονται εδώ ) δέν κατέχουμε πλήρες το αθλημα άν και προσπαθούμε.

Θέτω μία ερώτηση στον Jpower73 αφού έχεις κάνει πάρα πολύ καλή δουλεια για την cm ενοώ γιατί δεν τα μαζεύεις όλα μαζι σε ένα ζιπ αρχειο να το βάλουμε όλοι και να σε θυμόμαστε κάθε μέρα που ανοίγουμε το τηλ .Εγώ προσπάθησα με την cm αλλά δεν τα καταφερα να εχω ήχο σωστό (Έχω την I new v3 και απλά θέλω κάτι καλύτερο και γιαυτο είπα να βάλω την cm και ξαναεπέστρεψα στην παλιά ρομ.

Άν κάνεις την cm σε ένα zip για μια εγκατάσταση χωρις fix για το κάθε πρόβλημα που υπάρχει μέχρι τώρα νομίζω θα σου είμασταν ευγνώμονες πολύς λαός εδω ;);););););););)

Edited by rebel250
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι δεν βλέπει καμιά recovery που έχω στην SD... γενικά δεν διαβάζει από SD Μόνο από internal

Δηλαδή κάνεις copy paste τις recovery από την sd στην εσωτερικη θα τις δει?

Edit: κάποιος φίλος είχε αναφέρει την εφαρμογή rashr

Edited by savvas_p25
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα να περάσω την TWRP, έκανα αντιγραφή το img στην εσωτερική, και επιστρέφω σε algo. Κουράστηκα για σήμερα θα δοκιμάσω αύριο καμιά άλλη :p

 

Να δώσω ένα τελευταίο feedback, μετά το setarisma της ρομ, πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι μπορούσαν να ακούσουν την φωνή τους, ενώ εγώ τους άκουγα πολύ δυνατά, και το χαμήλωσα σχεδόν στην μέση, και επίσης μου είπαν ότι με άκουγαν πολύ άσχημα, και ότι άκουγαν τα πλήκτρα από το πληκτρολόγιο ! Αυτά :p

 

Παρόλαυτα Jpower, είσαι power :up::up:

 

Παρεπιπτόντως, μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να μεταφέρω το Hearthstone στην SD, γιατί πιάνει 3.5GB χώρο από την εσωτερική και έχω μείνει με 150ΜΒ ελεύθερα? Είμαι με algorom

Edited by ObiGoSu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...