Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι να περιμένεις να ανεβασω το τελευταίο update

 

Εμενα μου εβγαλε χωρις να πατησω τιποτα ειδοποιηση να κανω επανεκινηση το τηλ. για να περαστει η τελευταια αναβαθμιση,και το εκανα (αφου ετσι κι'αλλιος επρεπε να το σβησω για να αλλαξω μπαταρια).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Μεταξυ μας, το βαρεθηκα το Coolpad. Μια RΟΜ 1000% λειτουργική δεν υπάρχει. Κατι γραφτηκε στο coolpad hellas για Lollipop, μπας κι επιτελους βγει μια αξιοπιστη "stock" ROM...

 

Να γράψω και μία ακόμη άποψη, διαφορετική σε σχέση με των περισσοτέρων, πατώντας στο παραπάνω σχόλιο χωρίς να αναφέρομαι προσωπικά σε κανένα.

 

 

Αγόρασα το Coolpad τον 10/2014 μετά από περίπου τρίμηνο διάβασμα εδώ στο forum.

Εκείνη την περίοδο είχε βγει η aosp_v4_leak με kernel v3.

Διάβασα καλά λόγια και πέρασα αυτή με τις οδηγίες που υπάρχουν στο νήμα.

 

Από τότε δεν έχω περάσει άλλη ROM και δεν μου έχει εμφανίσει κάποιο ιδιαίτερο bug, ένα-δύο που μου έρχονται στο μυαλό είναι:

- Μερικές φορές για λίγα δευτερόλεπτα δεν λειτουργεί η δόνηση στα capacitive buttons

- Όταν η συσκευή παραμείνει για αρκετή ώρα σε περιοχή χωρίς κάλυψη δικτύου, ο πιο γρήγορος τρόπος για να επανέλθει είναι το Reboot.

 

Το κινητό το δουλεύω σα δίκαρτο από την πρώτη στιγμή, καθώς η πρώτη κάρτα είναι το προσωπικό μου νούμερο και η δεύτερη το εταιρικό.

Είναι δεδομένο ότι το κινητό δουλεύει πιο αργά απ'ότι όταν ήταν καινούριο, καθώς όλοι γνωρίζετε ότι τα 'σκουπίδια' που παραμένουν από εγκατάσταση-απεγκατάσταση και γενικά ότι προσθέτουμε-αφαιρούμε επιβραδύνει τη λειτουργία του.

Όπως και να 'χει το κινητό όμως είναι γρήγορο.

 

Οι παραμετροποιήσεις που έχω κάνει έχουν να κάνουν κυρίως με τις μόντες για προγράμματα της κάμερας:

- A better camera, με 1080p ανάλυση video

- Lg Camera, με 21mpixels ανάλυση φωτογραφίας

Επίσης εγκατεστημένο:

- Xposed Installer

- Gravity Box

Για κάποιες μικρές οπτικές διαφοροποιήσεις

 

Οι εγκατεστημένες εφαρμογές είναι αρκετές, έχουν να κάνουν κυρίως με τη δουλειά μου - εργάζομαι στο τμήμα ΙΤ μίας εταιρείας, καθώς επίσης προγράμματα για χάρτες, social media κ.ά.

 

Κρίνοντας λοιπόν από την εμπειρία μου έχω να πω ότι δεν βρίσκω κάποιο λόγο να αλλάξω ROM, εκτός μόνο αν βγει κάποια αντίστοιχη Lollipop.

Πιστεύω ότι είναι πλήρως λειτουργική βάση των αναγκών μου και ότι η απλότητά της την κάνει αρκετά καλή ROM.

 

 

Παρατηρήσεις, συζήτηση επί του θέματος δεκτές.

Nokia 3510i - Motorola L7 - Nokia 5800 - Samsung Galaxy S Advance - CoolPad F1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την εχω πατησει με launcher αλλα νομιζω υπαρχει τροπος να φλασαρεις αλλον αν πεσεις σε τετοια λουπα. Μεταξυ μας, το βαρεθηκα το Coolpad. Μια RΟΜ 1000% λειτουργική δεν υπάρχει. Κατι γραφτηκε στο coolpad hellas για Lollipop, μπας κι επιτελους βγει μια αξιοπιστη "stock" ROM...

 

Δοκιμασες την miui του kouskous?

Ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει σε ρομ απο θεμα bugs και εχω δοκιμασει 6-7 απο τοτε που πηρα το τηλ.!

(μια απο αυτες που δοκιμασα ηταν και η aosp_v4_leak με kernel v3 που γραφει ο φιλος πιο πανω,ΚΑΜΙΑ σχεση η aosp_v4_leak με kernel v3 με την miui του kouskous!)

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλο να μπει η ρομ του kouskous η οποιαδήποτε άλλη σε ένα coolpad που είναι όπως ήρθε απο το to2c ?

Μας εχει τρελάνει στο σπαμ, συνέχεια κάνεις απεγκατάσταση και πάλι οι κολοεφαρμογες ξαναμπαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλο να μπει η ρομ του kouskous η οποιαδήποτε άλλη σε ένα coolpad που είναι όπως ήρθε απο το to2c ?

Μας εχει τρελάνει στο σπαμ, συνέχεια κάνεις απεγκατάσταση και πάλι οι κολοεφαρμογες ξαναμπαίνουν.

 

Δεν ξέρω ποια rom φοράει από το to2c αλλά αν είναι root είναι πολύ εύκολο. Ακολούθησε τους οδηγούς της 1ης σελίδας

ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έχεις ανεβάσει εσύ ποια έκδοση είναι;

Δες εδώ είναι και οι 2 και σύντομα ανεβαίνει και ή 3

http://www.needrom.com/download/miui-v6-twrp/

Link to comment
Share on other sites

Kouskous στην Updated Rom που θα βγαλειs τωρα παλι τι αλλαγεs Προs το καλυτερο εχειs σκεφτει να κανειs?
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την εχω πατησει με launcher αλλα νομιζω υπαρχει τροπος να φλασαρεις αλλον αν πεσεις σε τετοια λουπα. Μεταξυ μας, το βαρεθηκα το Coolpad. Μια RΟΜ 1000% λειτουργική δεν υπάρχει. Κατι γραφτηκε στο coolpad hellas για Lollipop, μπας κι επιτελους βγει μια αξιοπιστη "stock" ROM...

 

τωρα που το λες ναι,μπορεις να φτιαξεις ενα zip που να φλασαρει κατευθειαν εναν launcher απο το recovery στο system.Δεν το χα σκεφτει..!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να γράψω και μία ακόμη άποψη, διαφορετική σε σχέση με των περισσοτέρων, πατώντας στο παραπάνω σχόλιο χωρίς να αναφέρομαι προσωπικά σε κανένα.

 

 

Αγόρασα το Coolpad τον 10/2014 μετά από περίπου τρίμηνο διάβασμα εδώ στο forum.

Εκείνη την περίοδο είχε βγει η aosp_v4_leak με kernel v3.

Διάβασα καλά λόγια και πέρασα αυτή με τις οδηγίες που υπάρχουν στο νήμα.

 

Από τότε δεν έχω περάσει άλλη ROM και δεν μου έχει εμφανίσει κάποιο ιδιαίτερο bug, ένα-δύο που μου έρχονται στο μυαλό είναι:

- Μερικές φορές για λίγα δευτερόλεπτα δεν λειτουργεί η δόνηση στα capacitive buttons

- Όταν η συσκευή παραμείνει για αρκετή ώρα σε περιοχή χωρίς κάλυψη δικτύου, ο πιο γρήγορος τρόπος για να επανέλθει είναι το Reboot.

 

 

Πιστεύω ότι είναι πλήρως λειτουργική βάση των αναγκών μου και ότι η απλότητά της την κάνει αρκετά καλή ROM.

 

 

Παρατηρήσεις, συζήτηση επί του θέματος δεκτές.

 

ειδικα το δευτερο ειναι ψιλοτεραστιο bug!Σκεψου οτι εγω που μπαινω σε μετρο τουλαχιστον 2 φορες την ημερα και σε ασανσερ συνεχεια.Θα επρεπε να κανω ολη μερα reboot.

 

Βαλε maucat aosp και θα ξεχασεις πως μπαινει νεα rom.Και στο λεω εγω που αλλαζα rom καθε 2 βδομαδες..!

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ είναι και οι 2 και σύντομα ανεβαίνει και ή 3

http://www.needrom.com/download/miui-v6-twrp/

 

την δικια σου εχω βαλει αλλα εμενα στις πληροφοριες τηλεφωνου μου δειχνει οτι ειναι η 5.8.20 και οχι η 5.8.27...

Link to comment
Share on other sites

Kouskous στην Updated Rom που θα βγαλειs τωρα παλι τι αλλαγεs Προs το καλυτερο εχειs σκεφτει να κανειs?

Τις αλλαγές δεν τις ορίζω εγώ.

Οι αλλαγές γίνονται από την xiaomi

Εγώ περνώ την Ρομ από την ελληνική ομάδα και την κάνω να παίζει στην συσκευή μας.

Αυτός πιστεύω πως είναι και ο λόγος που δεν έχουμε bugs ή είναι ελάχιστα....

Παρόλα αυτά αν έχετε κάποια πρόταση ή οποία είναι εφικτή μπορούμε να δοκιμασουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω και μία ακόμη άποψη, διαφορετική σε σχέση με των περισσοτέρων, πατώντας στο παραπάνω σχόλιο χωρίς να αναφέρομαι προσωπικά σε κανένα.

 

 

Αγόρασα το Coolpad τον 10/2014 μετά από περίπου τρίμηνο διάβασμα εδώ στο forum.

Εκείνη την περίοδο είχε βγει η aosp_v4_leak με kernel v3.

Διάβασα καλά λόγια και πέρασα αυτή με τις οδηγίες που υπάρχουν στο νήμα.

 

Από τότε δεν έχω περάσει άλλη ROM και δεν μου έχει εμφανίσει κάποιο ιδιαίτερο bug, ένα-δύο που μου έρχονται στο μυαλό είναι:

- Μερικές φορές για λίγα δευτερόλεπτα δεν λειτουργεί η δόνηση στα capacitive buttons

- Όταν η συσκευή παραμείνει για αρκετή ώρα σε περιοχή χωρίς κάλυψη δικτύου, ο πιο γρήγορος τρόπος για να επανέλθει είναι το Reboot.

 

Το κινητό το δουλεύω σα δίκαρτο από την πρώτη στιγμή, καθώς η πρώτη κάρτα είναι το προσωπικό μου νούμερο και η δεύτερη το εταιρικό.

Είναι δεδομένο ότι το κινητό δουλεύει πιο αργά απ'ότι όταν ήταν καινούριο, καθώς όλοι γνωρίζετε ότι τα 'σκουπίδια' που παραμένουν από εγκατάσταση-απεγκατάσταση και γενικά ότι προσθέτουμε-αφαιρούμε επιβραδύνει τη λειτουργία του.

Όπως και να 'χει το κινητό όμως είναι γρήγορο.

 

Οι παραμετροποιήσεις που έχω κάνει έχουν να κάνουν κυρίως με τις μόντες για προγράμματα της κάμερας:

- A better camera, με 1080p ανάλυση video

- Lg Camera, με 21mpixels ανάλυση φωτογραφίας

Επίσης εγκατεστημένο:

- Xposed Installer

- Gravity Box

Για κάποιες μικρές οπτικές διαφοροποιήσεις

 

Οι εγκατεστημένες εφαρμογές είναι αρκετές, έχουν να κάνουν κυρίως με τη δουλειά μου - εργάζομαι στο τμήμα ΙΤ μίας εταιρείας, καθώς επίσης προγράμματα για χάρτες, social media κ.ά.

 

Κρίνοντας λοιπόν από την εμπειρία μου έχω να πω ότι δεν βρίσκω κάποιο λόγο να αλλάξω ROM, εκτός μόνο αν βγει κάποια αντίστοιχη Lollipop.

Πιστεύω ότι είναι πλήρως λειτουργική βάση των αναγκών μου και ότι η απλότητά της την κάνει αρκετά καλή ROM.

 

 

Παρατηρήσεις, συζήτηση επί του θέματος δεκτές.

 

Το τηλέφωνο είναι άψογο, ειδικά αν αναλογιστείς τα χρήματα που στοιχίζει. Επίσης, και αυτό είναι πολύ σημαντικό, είναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ, δεν βγάζει προβλήματα. Η rom είναι θέμα προσωπικής προτίμησης, εγώ πίνω νερό στο όνομα της emui unicom και ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ οτιδήποτε σε AOSP.

 

Μην τρελαθούμε, ελαττώματα μπορείς να βρεις σε οτιδήποτε, προσωπικά το Coolpad είναι ό,τι καλύτερο είχα ποτέ μου.

 

ειδικα το δευτερο ειναι ψιλοτεραστιο bug!Σκεψου οτι εγω που μπαινω σε μετρο τουλαχιστον 2 φορες την ημερα και σε ασανσερ συνεχεια.Θα επρεπε να κανω ολη μερα reboot.

 

azuli πιστεύω ότι το έχεις ήδη πάθει και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι. Το παθαίνουν όλες οι 4.4, ακόμα και η official.

 

Το ότι συμβαίνει δε σημαίνει ότι συμβαίνει και συνέχεια.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Το κοιτουσα καποια στιγμη εχει φοβερα χαρακτηριστικα αλλα το νημα ελεγε για καποια bugs κ τετοια κ το αφησα. Αυτη την στιγμη φοβερη συσκευη ειναι το Redmi Note 2 της XIAOMI.

Η συσκευη ειναι το next vfm μετα απο το Coolpadακι μας (αν υπηρχε ακομη σε αποθεμα).

 

@kouskous Να σε ρωτησω, εχεις στο προγραμμα σου να ανανεωνεις την ROM με τις αναβαθμισεις της MIUI?!

Link to comment
Share on other sites

Το κοιτουσα καποια στιγμη εχει φοβερα χαρακτηριστικα αλλα το νημα ελεγε για καποια bugs κ τετοια κ το αφησα. Αυτη την στιγμη φοβερη συσκευη ειναι το Redmi Note 2 της XIAOMI.

Η συσκευη ειναι το next vfm μετα απο το Coolpadακι μας (αν υπηρχε ακομη σε αποθεμα).

 

Το κοίταζα κι εγώ, θα συμφωνήσω μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

@kouskous Να σε ρωτησω, εχεις στο προγραμμα σου να ανανεωνεις την ROM με τις αναβαθμισεις της MIUI?!

 

Έτσι σκεφτόμουν τουλάχιστον για όσο μπορέσω....

Γενικά παντός ανν δεν αλλάξει κάτι είναι πολύ απλό και μπορεί να το κάνει και ο καθένας μόνος του....

Link to comment
Share on other sites

azuli πιστεύω ότι το έχεις ήδη πάθει και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι. Το παθαίνουν όλες οι 4.4, ακόμα και η official.

 

Το ότι συμβαίνει δε σημαίνει ότι συμβαίνει και συνέχεια.

 

Την δοκιμασα και την ειχα καιρο και την maucat aosp που λεει ο azuli και οπως υτα λες ειναι φιλε grgz το παθαινε και σε αυτη την ρομ,φτου λοιπον μην την ματιαξω την miui του kouskous,η μονη ρομ (με διαφορα!)που ειναι αψογη σε ολα μεχρι στιγμης!

 

 

(Μια μοντουλα καμερας ρε παιδια,κανεις?)

Link to comment
Share on other sites

azuli πιστεύω ότι το έχεις ήδη πάθει και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι. Το παθαίνουν όλες οι 4.4, ακόμα και η official.

 

Το ότι συμβαίνει δε σημαίνει ότι συμβαίνει και συνέχεια.

 

το χω παθει μονο σε μια rom και τις εχω περασει σχεδον ολες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Την δοκιμασα και την ειχα καιρο και την maucat aosp που λεει ο azuli και οπως υτα λες ειναι φιλε grgz το παθαινε και σε αυτη την ρομ

 

μηπως τοτε ειναι καποιο θεμα ειτε της sim/παροχου ειτε hardware?Γιατι οπως ειπα χανω πολυ συχνα το σημα και δεν εχω ποτε προβλημα επανασυνδεσης.Οπως ειπα μονο μια φορα πριν μηνες και μαλλον εφταιγε η rom γιατι δεν το ξαναπαθα.

Link to comment
Share on other sites

azuli πιστεύω ότι το έχεις ήδη πάθει και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι. Το παθαίνουν όλες οι 4.4, ακόμα και η official.

 

Το ότι συμβαίνει δε σημαίνει ότι συμβαίνει και συνέχεια.

Ακριβώς αυτό.

 

Συμβαίνει σε όλα τα android κινητά με 4.4 και πάνω.

Μου το αναφέρουν συνάδελφοι και το παρατηρώ και ο ίδιος από την πρώτη στιγμή που πήρα android κινητό (Galaxy S Advance).

 

Γενικά, λόγω της δουλειάς μου, δεν μπορείτε να φανταστείτε για το πόσα περίεργα bugs εμφανίζονται εβδομαδιαία.

Nokia 3510i - Motorola L7 - Nokia 5800 - Samsung Galaxy S Advance - CoolPad F1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι άσχετο μην με κραξετε.πουλάει κανένας το τηλέφωνο?ψάχνω το ίδιο για την γυναικα μου μιας και είμαι πολύ ευχαριστημενος και στα λεφτά απο οτι είδα δεν υπάρχει κάτι αντιστοιχο
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

το χω παθει μονο σε μια rom και τις εχω περασει σχεδον ολες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

μηπως τοτε ειναι καποιο θεμα ειτε της sim/παροχου ειτε hardware?Γιατι οπως ειπα χανω πολυ συχνα το σημα και δεν εχω ποτε προβλημα επανασυνδεσης.Οπως ειπα μονο μια φορα πριν μηνες και μαλλον εφταιγε η rom γιατι δεν το ξαναπαθα.

Από όσες φορές έχω παρατηρήσει το φαινόμενο, δεν βρίσκω κάποιο συγκεκριμένο μοτίβο επανάληψής του.

 

Θέλω να πω ότι έχει συμβεί να παγώσει το σήμα, μετά από παραμονή σε χώρο χωρίς κάλυψη από 5 έως 20 λεπτά.

Έχει τύχει όταν βγω να ξαναβρεί σήμα κανονικά.

 

Hardwar-ικό δεν νομιζω να είναι, ίσως έχει να κάνει με την ικανότητα εκείνη τη στιγμή του λογισμικού σε συνεργασία με τον πάροχο να σε καλύψουν με σήμα.

Nokia 3510i - Motorola L7 - Nokia 5800 - Samsung Galaxy S Advance - CoolPad F1
Link to comment
Share on other sites

MIUI 7 πως έχουμε ίδια εικόνα wallpaper σε home- και lockscreen; Επίσης με τον Apex το wallpaper μου το κάνει stretch μετά από reboot. Έχω δοκιμάσει όλα τα options (single no scrolling, multiple no/scrolling).

 

Anyone...?

Link to comment
Share on other sites

Από όσες φορές έχω παρατηρήσει το φαινόμενο, δεν βρίσκω κάποιο συγκεκριμένο μοτίβο επανάληψής του.

 

Θέλω να πω ότι έχει συμβεί να παγώσει το σήμα, μετά από παραμονή σε χώρο χωρίς κάλυψη από 5 έως 20 λεπτά.

Έχει τύχει όταν βγω να ξαναβρεί σήμα κανονικά.

 

Hardwar-ικό δεν νομιζω να είναι, ίσως έχει να κάνει με την ικανότητα εκείνη τη στιγμή του λογισμικού σε συνεργασία με τον πάροχο να σε καλύψουν με σήμα.

 

Δεν είναι κάτι επιφανειακό, είναι βαθιά μέσα στον κώδικα, ίσως θέμα πυρήνα. Όταν έμαθα ότι το παθαίνει κι η official κατάλαβα ότι τουλάχιστον εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Anyone...?

Ρυθμίσεις - ταπετσαρία - επιλογή ταπετσαρίας - επιλεγεις τι θέλεις - εφαρμογή - εφαρμογή και στα δύο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...