Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ παιδιά για την απάντηση.έχω όμως κολησει οτι θέλω το f1 μιας κ το xiaomi θα το δώσω στην γυναίκα

Τότε μάλλον θα βολευτείς με κάτι άλλο εκτός από miui.

Μια καλή περίπτωση είναι οι Emotion UI.

Μια άλλη καλή περίπτωση είναι κάποια AOSP με gravity box αλλά και με τον Aviator launcher. Κάτι διαφορετικό από miui, αλλά και από συνηθισμένη AOSP σαν τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

/dev/logo λογικά όταν την φοράς ήδη. Στο zip είναι φάτσα κάρτα με το που το ανοίγεις. Αν δεν είναι δεν έχει.

βασικα το σβηνω και κανω και wipe cache/dalvik για να ειμαι σιγουρος και μολις βγαινω απο recovery ειναι παλι εκει,μολις bootαρει το βλεπω και στον φακελο dev να εχει ξαναδημιουργηθει..τι παιζει με αυτη τη rom δεν μπορω να καταλαβω..!

 

ΑΛΛΑ..! ανακαλυψα κατι αρκετα σημαντικο μολις,που ισως βοηθησει στο να βρουμε γιατι η a310 εχει τοσο περιεργη συμπεριφορα οταν κανεις delete,add η edit ενα αρχειο του συστηματος αφου εχεις φλασαρει την rom:

 

Kαταρχας ο λογος που ηθελα να σβησω το logo ηταν γιατι οταν ειχα βαλει την a310 ειχα φλασαρει και ενα zip που ειχα φτιαξει το οποιο αλλαζε το boot logo με ενα δικο μου.Αυτο ως γνωστον χαριζει στην a310 το κουσουρι του να κανει μονη της 2-3 extra reboot καθε φορα που εσυ κανεις μια φορα reboot.

Οποτε ηθελα να δω αν σβηνοντας το θα εφευγε το κουσουρι.Αυτο που ανακαλυψα ειναι οτι οντως εφυγε το κουσουρι (μολις το εσβησα και εκανα wipe cache/dalvik) αλλα μονο για το πρωτο reboot.Δηλαδη bootαρα κανονικα χωρις extra reboots,αλλα μολις εκανα μια δευτερη φορα reboot το προβλημα ξαναδημιουργηθηκε.

 

Αλλη μια σημαντικη πληροφορια που εμαθα ειναι οτι σε καποια αρχεια του συστηματος οπως πχ το logo οταν πατας properties με root explorer για να δεις μεγεθος κλπ,βγαζει size:unknown/mime:unknown/md5:can't calculate (access denied) και απο permissions μονο τις rw-------

 

Kαμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Άμα αγοράσω έναν αντάπτορα Ethernet σε USB σαν και αυτόν http://www.ebay.com/itm/New-USB-A-Female-to-Ethernet-RJ45-Adapter-Connector-/140559443383?pt=AU_Laptop_Accessories&hash=item20b9fee5b7 μπορώ να τον συνδέσω με το κινητό και να έχω ενσύρματο ίντερνετ?

 

Θα το αναγνωρίζει αρκεί το κινητό να υποστηρίζει OTG? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Καμια εφαρμογη για ξεχωριστο ηχο ειδοποιησης για καθε εφαρμογη υπαρχει?εβαλα το megasound beta,αλλα ταυτοχρονα με τον ηχο που εχω ορισει σε καποια εφαρμογη,ακουγεται και ο default ηχος που εχω βαλει στο μενου 'προφιλ ηχου' στις ρυθμισεις του κινητου.αν απενεργοποιησω τον default ηχο και αφησω μονο τους ηχους που εχω ορισει με το megasound οι ειδοποιησεις ερχονται αθορυβα
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βασικα το σβηνω και κανω και wipe cache/dalvik για να ειμαι σιγουρος και μολις βγαινω απο recovery ειναι παλι εκει,μολις bootαρει το βλεπω και στον φακελο dev να εχει ξαναδημιουργηθει..τι παιζει με αυτη τη rom δεν μπορω να καταλαβω..!

 

ΑΛΛΑ..! ανακαλυψα κατι αρκετα σημαντικο μολις,που ισως βοηθησει στο να βρουμε γιατι η a310 εχει τοσο περιεργη συμπεριφορα οταν κανεις delete,add η edit ενα αρχειο του συστηματος αφου εχεις φλασαρει την rom:

 

Kαταρχας ο λογος που ηθελα να σβησω το logo ηταν γιατι οταν ειχα βαλει την a310 ειχα φλασαρει και ενα zip που ειχα φτιαξει το οποιο αλλαζε το boot logo με ενα δικο μου.Αυτο ως γνωστον χαριζει στην a310 το κουσουρι του να κανει μονη της 2-3 extra reboot καθε φορα που εσυ κανεις μια φορα reboot.

Οποτε ηθελα να δω αν σβηνοντας το θα εφευγε το κουσουρι.Αυτο που ανακαλυψα ειναι οτι οντως εφυγε το κουσουρι (μολις το εσβησα και εκανα wipe cache/dalvik) αλλα μονο για το πρωτο reboot.Δηλαδη bootαρα κανονικα χωρις extra reboots,αλλα μολις εκανα μια δευτερη φορα reboot το προβλημα ξαναδημιουργηθηκε.

 

Αλλη μια σημαντικη πληροφορια που εμαθα ειναι οτι σε καποια αρχεια του συστηματος οπως πχ το logo οταν πατας properties με root explorer για να δεις μεγεθος κλπ,βγαζει size:unknown/mime:unknown/md5:can't calculate (access denied) και απο permissions μονο τις rw-------

 

Kαμια ιδεα?

 

Αυτές οι ρομ που δεν είναι deodexed έχουν λίγα προβληματάκια παραπάνω νομίζω (μαζί και με τα προβλήματα μη επαναφοράς εφαρμογών κλπ)

 

@suzukis για δες και αυτό (είσαι σε 4,2 ή 4,4 ρομ?)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nlucas.notificationtoasterlite&hl=en

μήπως πρέπει να απενεργοποιήσεις τους ήχους μέσω του μενού της κάθε σου εφαρμογής και όχι από το γενικό ήχο?

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι ρομ που δεν είναι deodexed έχουν λίγα προβληματάκια παραπάνω νομίζω (μαζί και με τα προβλήματα μη επαναφοράς εφαρμογών κλπ)

 

@suzukis για δες και αυτό (είσαι σε 4,2 ή 4,4 ρομ?)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nlucas.notificationtoasterlite&hl=en

μήπως πρέπει να απενεργοποιήσεις τους ήχους μέσω του μενού της κάθε σου εφαρμογής και όχι από το γενικό ήχο?

 

Με 4.4 ειμαι,την laek.

Απο τις εφαρμογες που με ενδιαφερουν να λαμβανω ειδοποιησεις,μονο το fb εχει αυτη την δυνατοτητα που λες.οι αλλες χρησιμοποιουν τον default ηχο.

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με emuiunicom που έχω κάποια ίδια βίντεο τα 3:74 -> 462ΜΒ (17144kbps)

άρα κοντά είσαι

Πλέον τραβάω μόνο σε 720p

 

Τόσο πιάνει και δω. Επισης και με το super dooper Sony camcorder που εχω τόσο και παραπάνω παίζει. Ο ρυθμός εγγραφής είναι περίπου 2 megabytes/second. Αρα 15-16megabits/sec για 1080p 30fps είναι απόλυτα οκ. Θα μπορούσε να είναι και ΠΟΛΥ παραπάνω.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Xperia 4.4.2

 

Based on Coolpad Stock 4.4.2 Feature: • Full deodex and no bloatware • Rooted and BusyBox installed • Home 3.0 with full Xperia Xperia Icon Rounded and Xperia Widgets • Full media Xperia apps: Walkman 8.3.A.0.5 Album 6.0.A.0.26 Movies 6.2.A.0.8MA Cyber-shot Camera 1.0.3 • Z2 Xperia Smart Social Camera add-on: AR Effect for LINE and Xperia background defocus Motion Graph Motion Shot Social Live Wikitude Places • Additional: KeyBoard Xperia 6.3.A.0.6 Google Keep 3.0.03 Socialife 4.1.18.30.1 Etc bugs / flaws: no support equalizer (let's fix together) .. Tutorial [flash with Philz Touch 6 (recommended)]: 1. Copy the ROM and ROOT file (King USER) to sdcard / internal 2. Wipe and Format Options 3. Clean to Install a New ROM 4. Select Install Zip 5. Choose zip from sdcard or external 6. Xperia Octa.zip 7. Install KINGUSER.zip 8. Reboot System Now Note: It is recommended to backup IMEI first before installing this ROM (with MTK Droid recommended).

 

Download: https://drive.google.com/uc?id=0BysyGKecTMa7RGNodmtsQXZOOEk&export=download

root: https://drive.google.com/file/d/0BysyGKecTMa7MFVqcFViRzJMX0U/view?pli=1

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Xperia 4.4.2

 

Based on Coolpad Stock 4.4.2 Feature: • Full deodex and no bloatware • Rooted and BusyBox installed • Home 3.0 with full Xperia Xperia Icon Rounded and Xperia Widgets • Full media Xperia apps: Walkman 8.3.A.0.5 Album 6.0.A.0.26 Movies 6.2.A.0.8MA Cyber-shot Camera 1.0.3 • Z2 Xperia Smart Social Camera add-on: AR Effect for LINE and Xperia background defocus Motion Graph Motion Shot Social Live Wikitude Places • Additional: KeyBoard Xperia 6.3.A.0.6 Google Keep 3.0.03 Socialife 4.1.18.30.1 Etc bugs / flaws: no support equalizer (let's fix together) .. Tutorial [flash with Philz Touch 6 (recommended)]: 1. Copy the ROM and ROOT file (King USER) to sdcard / internal 2. Wipe and Format Options 3. Clean to Install a New ROM 4. Select Install Zip 5. Choose zip from sdcard or external 6. Xperia Octa.zip 7. Install KINGUSER.zip 8. Reboot System Now Note: It is recommended to backup IMEI first before installing this ROM (with MTK Droid recommended).

 

Download: https://drive.google.com/uc?id=0BysyGKecTMa7RGNodmtsQXZOOEk&export=download

root: https://drive.google.com/file/d/0BysyGKecTMa7MFVqcFViRzJMX0U/view?pli=1

 

Καλημερα

Απ το δευτερο λινκ που δινεις για το ρουτ τι κανουμε download?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς το ζιπ που εξαφανίζει το αριστερό εικονίδιο στην λοκσκριν της Α310 γιατί έχει χαθεί στα πόστ και όσο και να ψάξω δεν το βρίσκω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Απ το δευτερο λινκ που δινεις για το ρουτ τι κανουμε download?

 

πας τερμα πανω, στη μεση, και πατας στο βελακι που κοιταζει κατω σε μια παυλα. Απο κει κανεις download ολο το πακετο

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

πας τερμα πανω, στη μεση, και πατας στο βελακι που κοιταζει κατω σε μια παυλα. Απο κει κανεις download ολο το πακετο

 

Απο κινητο που μπαινω δεν βγαζει αυτο που λες.πατωντας στο λινκ βγαζει αυτο

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Xperia 4.4.2

 

Based on Coolpad Stock 4.4.2 Feature: • Full deodex and no bloatware • Rooted and BusyBox installed • Home 3.0 with full Xperia Xperia Icon Rounded and Xperia Widgets • Full media Xperia apps: Walkman 8.3.A.0.5 Album 6.0.A.0.26 Movies 6.2.A.0.8MA Cyber-shot Camera 1.0.3 • Z2 Xperia Smart Social Camera add-on: AR Effect for LINE and Xperia background defocus Motion Graph Motion Shot Social Live Wikitude Places • Additional: KeyBoard Xperia 6.3.A.0.6 Google Keep 3.0.03 Socialife 4.1.18.30.1 Etc bugs / flaws: no support equalizer (let's fix together) .. Tutorial [flash with Philz Touch 6 (recommended)]: 1. Copy the ROM and ROOT file (King USER) to sdcard / internal 2. Wipe and Format Options 3. Clean to Install a New ROM 4. Select Install Zip 5. Choose zip from sdcard or external 6. Xperia Octa.zip 7. Install KINGUSER.zip 8. Reboot System Now Note: It is recommended to backup IMEI first before installing this ROM (with MTK Droid recommended).

 

Download: https://drive.google.com/uc?id=0BysyGKecTMa7RGNodmtsQXZOOEk&export=download

root: https://drive.google.com/file/d/0BysyGKecTMa7MFVqcFViRzJMX0U/view?pli=1

Την εβαλα καλη μοιαζει να ειναι η εγκατασταση εγινε με twrp 2.4.4 και πετυχε θελω να δω απο καταναλωση μπαταριας πως παει,απο ηχο εχει καλο ηχο,λιγο που επαιξα με την καμερα δεν μ αρεσε ιδιαιτερα

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε λιγο τις επιλογές..

Σε μενα παντως, με boat browser βγαζει αυτο.

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-12-12-10-33-28_zpsy1tlngnl.jpg

_________________________________________

 

Παρισακτε, μικρό το κακό. Βαλε a better camera

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς το ζιπ που εξαφανίζει το αριστερό εικονίδιο στην λοκσκριν της Α310 γιατί έχει χαθεί στα πόστ και όσο και να ψάξω δεν το βρίσκω?

 

Εδω https://www.dropbox.com/s/q1g4nnabr7b0i98/laekey.zip?dl=0 . Το εχω περασει και εγω, working perfect !

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες, είμαι ανάμεσα σε coolpad f1 και zte v5 ,και ήθελα κάποιος να μου πει αν τα κουμπιά στο f1 home κτλ είναι φωτιζομενα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες, είμαι ανάμεσα σε coolpad f1 και zte v5 ,και ήθελα κάποιος να μου πει αν τα κουμπιά στο f1 home κτλ είναι φωτιζομενα

Ειναι φωτιζομενα τα κατω πληκτρα ναι.

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε λιγο τις επιλογές..

Σε μενα παντως, με boat browser βγαζει αυτο.

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-12-12-10-33-28_zpsy1tlngnl.jpg

_________________________________________

 

Παρισακτε, μικρό το κακό. Βαλε a better camera

 

απο το pc κατεβαζει ενα αρχειο zip 837kb, αυτο ειναι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την εβαλα καλη μοιαζει να ειναι η εγκατασταση εγινε με twrp 2.4.4 και πετυχε θελω να δω απο καταναλωση μπαταριας πως παει,απο ηχο εχει καλο ηχο,λιγο που επαιξα με την καμερα δεν μ αρεσε ιδιαιτερα

 

 

αν μπορεις φιλε βαλε κανενα screenshot

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Άμα αγοράσω έναν αντάπτορα Ethernet σε USB σαν και αυτόν http://www.ebay.com/itm/New-USB-A-Female-to-Ethernet-RJ45-Adapter-Connector-/140559443383?pt=AU_Laptop_Accessories&hash=item20b9fee5b7 μπορώ να τον συνδέσω με το κινητό και να έχω ενσύρματο ίντερνετ?

 

Θα το αναγνωρίζει αρκεί το κινητό να υποστηρίζει OTG? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Κάποιος που να γνωρίζει?

Link to comment
Share on other sites

Απο κινητο που μπαινω δεν βγαζει αυτο που λες.πατωντας στο λινκ βγαζει αυτο

το βελάκι πάνω πάνω και μέση πάτα και κατεβαίνει όλο;)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να γνωρίζει?

 

Μπορεις ακομα και με το απλο usb καλωδιο μεσω του H/Y με reverse tethering . Δε θα παιζει αυτο για κανενα λογο. Τι ακριβως θελεις να κανεις ?

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, έκανα επαναφορά ενα μπακαπ της a310 v2, που ειχα κρατήσει, και εγκατέστησα απο πανω τον νέο πυρήνα ν3.

Το τηλεφωνο λειτουργει μια χαρά...

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-12-12-16-05-14_zpsz2o6z7zu.jpg

 

Διότι ειχε γραφτεί οτι θέλει·ν1 για να μπει

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις ακομα και με το απλο usb καλωδιο μεσω του H/Y με reverse tethering . Δε θα παιζει αυτο για κανενα λογο. Τι ακριβως θελεις να κανεις ?

 

Είμαι σε μέρος όπου δεν υπάρχει Wifi και 3G και θα ήθελα να εκμεταλλευτώ τις πρίζες Ethernet που υπάρχουν για να έχω πρόσβαση στο internet.

Πως μπορώ να συνδέσω το Ethernet με το smartphone? Υπάρχει τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...