Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μαμησες το νήμα ....

 

Κλασική ελληνική μαμακία....μη δουμε κανένα να τραβάει το ενδιαφέρον...τα μαμαμε όλα...

 

και κάποιοι είναι ευχαριστημένοι που στο mtkdev βρίσκουν rom...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

jpower73 μην κανεις κανενος την χαρη φιλε και γυρνα πισω(εκτος και αν βαρεθηκες και εψαχνες αφορμή που δεν το νομιζω!),σε εχουμε αναγκη πααααααααρα πολλοι εδώ μεσα!
Link to comment
Share on other sites

Το πόσταρα χθες αλλά χάθηκε μαζί με όσα post διεγράφησαν. Έβαλα και χρησιμοποιώ την EMUI 3.0 Build 268 από το Needrom, είναι εξαιρετική, μηδέν lag, δουλεύουν τα πάντα, με πολύ καλή διαχείριση μνήμης. Αξίζει να τη δοκιμάσει κανείς.

 

Είχα δύο χρόνια την emui UNICOM και αν δεν είχε το θέμα με την απώλεια σήματος και τη μη επαναφορά του δε θα την έβγαζα ποτέ (εδώ την είχα δύο χρόνια έτσι :lol:) και δεν είχα παρατηρήσει lag και πτώση απόδοσης.

 

Δεν ξέρω τι κάνετε με τη συσκευή παιδιά, εγώ πέρα από τηλέφωνο, έχω Facebook, WattsApp, Viber και 4 email, + πολλές εφαρμογές + 2 GPS, συχνά - πυκνά ακούω internet radio καθοδόν, παιχνίδια ΔΕΝ παίζω, τα απεχθάνομαι, το μόνο που θα ήθελα (σε σχέση με τα χρήματα που έδωσα, μην τρελαθούμε) είναι να ήταν 4G.

 

Για όλα αυτά που κάνω είναι μια χαρά.

 

Λοιπον την έβαλα και εγώ και θέλω να τη κρατήσω γιατί δουλεύουν όσα δοκίμασα και μου αρέσει αλλά έχω θέμα... δεν φορτώνεται στην εκκίνηση το viber και δεν έχω ειδοποιήσεις από yahoo mail, viber πιθανόν και από άλλα...

Δοκιμασα αλλαγες στο "phone manager" στα "power savings" "notification manager" "protected apps" "additional settings... αλλά τζίφος...

Για πείτε καμμιά ιδέα γιατί έχω κολλήσει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον την έβαλα και εγώ και θέλω να τη κρατήσω γιατί δουλεύουν όσα δοκίμασα και μου αρέσει αλλά έχω θέμα... δεν φορτώνεται στην εκκίνηση το viber και δεν έχω ειδοποιήσεις από yahoo mail, viber πιθανόν και από άλλα...

Δοκιμασα αλλαγες στο "phone manager" στα "power savings" "notification manager" "protected apps" "additional settings... αλλά τζίφος...

Για πείτε καμμιά ιδέα γιατί έχω κολλήσει...

Αν έδωσες παντού τα κατάλληλα δικαιώματα googlare λίγο αυτό "/data/cust/xml/gsm_app_list.xml"

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον την έβαλα και εγώ και θέλω να τη κρατήσω γιατί δουλεύουν όσα δοκίμασα και μου αρέσει αλλά έχω θέμα... δεν φορτώνεται στην εκκίνηση το viber και δεν έχω ειδοποιήσεις από yahoo mail, viber πιθανόν και από άλλα...

Δοκιμασα αλλαγες στο "phone manager" στα "power savings" "notification manager" "protected apps" "additional settings... αλλά τζίφος...

Για πείτε καμμιά ιδέα γιατί έχω κολλήσει...

 

Σε μένα δουλεύουν όλα άψογα από την αρχή. την έβαλα με Philz recovery, όχι ότι έχει σημασία, το μόνο που έχω πάθει είναι ότι παίζοντας με το theme manager διαπίστωσα ότι δεν μπορείς να κατεβάσεις θέματα κάνοντας registration, δεν μας αφήνει στην Ελλάδα. Οπότε βρίσκοντας θέματα από το internet ανακάλυψα ότι δε χρειάζεται να είναι απαραίτητα το θέμα για emui 3, μπορεί να είναι και για 4, 5 και γενικά επόμενες εκδόσεις, αν του "αρέσει" θα το φορτώσει, κάποιο όμως από όσα δοκίμασα μου άλλαξε το default, και δεν μπορώ να το επαναφέρω με τίποτα. Επίσης άλλαξα κατά λάθος μια ρύθμιση του Gmail και κατεβάζει όλα τα μηνύματα από προσφορές στον ίδιο φάκελο με την κύρια συνομιλία, καθώς επίσης ειδοποιεί και με ήχο, λοιπόν δεν αλλάζει με τίποτα λέμε. :lol:

 

Πριν κάνω όλα αυτά είχα κρατήσει backup, όταν το επαναφέρω, και αφού έχω κάνει wipe το σύμπαν, ξανά μανά βρίσκω τα ίδια θέματα και το Gmail κάνει τα δικά του, εκεί φταίει μάλλον η Philz. Θα κάνω clean install από την αρχή με CWM και θα δω.

 

Δοκίμασε να την ξαναβάλεις, αφού έχεις πειράξει τα πάντα και δεν παίζει κάτι δεν έκατσε καλά μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 6.11.10 (Advanced Edition)

 

είναι δυνατόν για να προσθέσετε τη ρωσική γλώσσα?

Send pm to jpower73.

Link to comment
Share on other sites

ακυρο ποστ

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οπως ειναι στο 0℅ δες ποια εφαρμογη προσπαθει να επαναφερει και δε μπορει..το πιο πιθανο οτι εχει θεμα το backup εκεινης της εφαρμογης..ξετσεκαρε την και επανεφερε ολες τις αλλες..

 

Jpower καμια νεα ρομ;;εμεις εδω ακομα περιμενουμε..γτ ξαφνικα τις τελευταιες μερες τα φλασαρισματα μειωθηκαν αισθητα νομιζω (δυστυχως)..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι απ οτι βλεπω διαγραφηκαν απ την αρχικη σχεδον ολες οι ρομς by jpower..οποτε αντε γεια αναβαθμισεις..

 

οκ φιλε ηταν θεμα supersu, ολα καλα. thanks

Link to comment
Share on other sites

Αν έδωσες παντού τα κατάλληλα δικαιώματα googlare λίγο αυτό "/data/cust/xml/gsm_app_list.xml"

 

Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο στο συγκεκριμενο φάκελο

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε μένα δουλεύουν όλα άψογα από την αρχή. την έβαλα με Philz recovery, όχι ότι έχει σημασία, το μόνο που έχω πάθει είναι ότι παίζοντας με το theme manager διαπίστωσα ότι δεν μπορείς να κατεβάσεις θέματα κάνοντας registration, δεν μας αφήνει στην Ελλάδα. Οπότε βρίσκοντας θέματα από το internet ανακάλυψα ότι δε χρειάζεται να είναι απαραίτητα το θέμα για emui 3, μπορεί να είναι και για 4, 5 και γενικά επόμενες εκδόσεις, αν του "αρέσει" θα το φορτώσει, κάποιο όμως από όσα δοκίμασα μου άλλαξε το default, και δεν μπορώ να το επαναφέρω με τίποτα. Επίσης άλλαξα κατά λάθος μια ρύθμιση του Gmail και κατεβάζει όλα τα μηνύματα από προσφορές στον ίδιο φάκελο με την κύρια συνομιλία, καθώς επίσης ειδοποιεί και με ήχο, λοιπόν δεν αλλάζει με τίποτα λέμε. :lol:

 

Πριν κάνω όλα αυτά είχα κρατήσει backup, όταν το επαναφέρω, και αφού έχω κάνει wipe το σύμπαν, ξανά μανά βρίσκω τα ίδια θέματα και το Gmail κάνει τα δικά του, εκεί φταίει μάλλον η Philz. Θα κάνω clean install από την αρχή με CWM και θα δω.

 

Δοκίμασε να την ξαναβάλεις, αφού έχεις πειράξει τα πάντα και δεν παίζει κάτι δεν έκατσε καλά μάλλον.

 

Λόγω του ότι πήγα να περάσω επαφές με titanium και κράσαρε με το που άνοιγε το τηλέφωνο έχω κάνει την εγκατάσταση της ROM συνολικά τρείς φορές... και εγώ επίσης με Philz recovery

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι πήγα να περάσω επαφές με titanium και κράσαρε με το που άνοιγε το τηλέφωνο έχω κάνει την εγκατάσταση της ROM συνολικά τρείς φορές... και εγώ επίσης με Philz recovery

 

Πέρνα μια official με YGDP Tools πρώτα να καθαρίσει τελείως και μετά ξανά, το ίδιο θα κάνω κι εγώ.

 

Αν κάνεις καθαρή εγκατάσταση καλύτερα πέρνα τα όλα από την αρχή, κι εγώ επανέφερα πολλά με Titanium και κάτι δε μου αρέσει.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Το πόσταρα χθες αλλά χάθηκε μαζί με όσα post διεγράφησαν. Έβαλα και χρησιμοποιώ την EMUI 3.0 Build 268 από το Needrom, είναι εξαιρετική, μηδέν lag, δουλεύουν τα πάντα, με πολύ καλή διαχείριση μνήμης. Αξίζει να τη δοκιμάσει κανείς.

 

Είχα δύο χρόνια την emui UNICOM και αν δεν είχε το θέμα με την απώλεια σήματος και τη μη επαναφορά του δε θα την έβγαζα ποτέ (εδώ την είχα δύο χρόνια έτσι :lol:) και δεν είχα παρατηρήσει lag και πτώση απόδοσης.

 

Δεν ξέρω τι κάνετε με τη συσκευή παιδιά, εγώ πέρα από τηλέφωνο, έχω Facebook, WattsApp, Viber και 4 email, + πολλές εφαρμογές + 2 GPS, συχνά - πυκνά ακούω internet radio καθοδόν, παιχνίδια ΔΕΝ παίζω, τα απεχθάνομαι, το μόνο που θα ήθελα (σε σχέση με τα χρήματα που έδωσα, μην τρελαθούμε) είναι να ήταν 4G.

 

Για όλα αυτά που κάνω είναι μια χαρά.

Και εγω με τη σειρα μου χρησιμοποιω emui 3.0.262 και δουλευουν ολα. Ισως η καλυτερη που εχω δοκιμασει. Καλο ειναι να περαστει με το τελευταιο twrp 3 http://www.mtk-dev.com/2016/06/twrp-302-mt6592.html

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα μια official με YGDP Tools πρώτα να καθαρίσει τελείως και μετά ξανά, το ίδιο θα κάνω κι εγώ.

 

Αν κάνεις καθαρή εγκατάσταση καλύτερα πέρνα τα όλα από την αρχή, κι εγώ επανέφερα πολλά με Titanium και κάτι δε μου αρέσει.

 

Μάλλον δεν έχω το κουράγια για από την αρχή... πάντως για το viber νομίζω βρήκα λύση, το άνοιξα, μετά πήγα στη λίστα με τις πρόσφατες εφαρμογές (παρατεταμένο πάτημα του "options") και το κατέβασα κάτω δηλαδή το κλείδωσα. Μετά το restart φορτώνει κανονικά στο ξεκίνημα και έχω και ειδοποιήσεις. Με το yahoo mail δε λειτούργησε πάντως.

Link to comment
Share on other sites

και κάποιοι είναι ευχαριστημένοι που στο mtkdev βρίσκουν rom...

 

συμφωνω απολυτα και μαλιστα ειπα να δοκιμασω και εγω μερικες απο το mtkdev μετα την αποχωρηση του jpower...

απο Παρασκευη απογευμα δοκιμασα τις εξης...(μια που ειχα και μπολικο χρονο)..

FlymeOS-5.1.10.28R-Beta-A311

OctOS r72 - MT6592

XOSP 6.3 Final MM build - MT6592 (δεν εχει πατς Α310)

XPerience-10.0.2 r72 - MT6592

υπ'οψην αρκετες καινουργιες δεν περιεχουν το πατς...

οποτε εκανα τον κυκλο μου (γιατι κατι δεν μου καθοταν καλα σε καθε μια ρομ ξεχωριστα) και ξαναγυρισα στην MIUI 8 - 6.10.20 (4.4.2) by jpower, για τον λογο που ειπε και ο jpower οτι ειναι απο τις πιο σταθερες.

Τωρα αν υπαρχει καποιος που προτεινει καποια απο τις νεες ρομ του mtkdev που ειναι δοκιμασμενη και τεσταρισμενη ας μας πει και εμας να την βαλουμε...

Πραγματικα λυπαμαι που πηραν τετοια τροπη τα πραγματα και βλεπω το νημα να αργοπεθαινει....μαλιστα βλεπω πολλους απο εμας απο του χρονου να εχουν αλλαξει και συσκευη!

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα και μαλιστα ειπα να δοκιμασω και εγω μερικες απο το mtkdev μετα την αποχωρηση του jpower...

απο Παρασκευη απογευμα δοκιμασα τις εξης...(μια που ειχα και μπολικο χρονο)..

FlymeOS-5.1.10.28R-Beta-A311

OctOS r72 - MT6592

XOSP 6.3 Final MM build - MT6592 (δεν εχει πατς Α310)

XPerience-10.0.2 r72 - MT6592

υπ'οψην αρκετες καινουργιες δεν περιεχουν το πατς...

οποτε εκανα τον κυκλο μου (γιατι κατι δεν μου καθοταν καλα σε καθε μια ρομ ξεχωριστα) και ξαναγυρισα στην MIUI 8 - 6.10.20 (4.4.2) by jpower, για τον λογο που ειπε και ο jpower οτι ειναι απο τις πιο σταθερες.

Τωρα αν υπαρχει καποιος που προτεινει καποια απο τις νεες ρομ του mtkdev που ειναι δοκιμασμενη και τεσταρισμενη ας μας πει και εμας να την βαλουμε...

Πραγματικα λυπαμαι που πηραν τετοια τροπη τα πραγματα και βλεπω το νημα να αργοπεθαινει....μαλιστα βλεπω πολλους απο εμας απο του χρονου να εχουν αλλαξει και συσκευη!

Θα αλλάξεις συσκευή επειδή δεν βγαίνει κάθε μήνα Ρομ;αφού ο jpower η mtk-dev έχουν σταθερές Ρομ για ποίο λογο θέλετε συνέχεια να δοκιμάζεται Ρομ;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα και μαλιστα ειπα να δοκιμασω και εγω μερικες απο το mtkdev μετα την αποχωρηση του jpower...

απο Παρασκευη απογευμα δοκιμασα τις εξης...(μια που ειχα και μπολικο χρονο)..

FlymeOS-5.1.10.28R-Beta-A311

OctOS r72 - MT6592

XOSP 6.3 Final MM build - MT6592 (δεν εχει πατς Α310)

XPerience-10.0.2 r72 - MT6592

υπ'οψην αρκετες καινουργιες δεν περιεχουν το πατς...

οποτε εκανα τον κυκλο μου (γιατι κατι δεν μου καθοταν καλα σε καθε μια ρομ ξεχωριστα) και ξαναγυρισα στην MIUI 8 - 6.10.20 (4.4.2) by jpower, για τον λογο που ειπε και ο jpower οτι ειναι απο τις πιο σταθερες.

Τωρα αν υπαρχει καποιος που προτεινει καποια απο τις νεες ρομ του mtkdev που ειναι δοκιμασμενη και τεσταρισμενη ας μας πει και εμας να την βαλουμε...

Πραγματικα λυπαμαι που πηραν τετοια τροπη τα πραγματα και βλεπω το νημα να αργοπεθαινει....μαλιστα βλεπω πολλους απο εμας απο του χρονου να εχουν αλλαξει και συσκευη!

 

λογικό μου ακούγεται φίλε, μιας και οι devs δε φαίνεται να ασχολούνται και πολύ ώστε να λύσουν χρόνια bugs, (τα ίδια bugs σε όλες τις ρομς) και οι περισσότερες που υπάρχουν δεν ανταποκρίνονται πλήρως. (μια δεν έχει ελληνική γλώσσα, άλλη θέλει ένα κάρο patch και πάει λέγοντας). έναν είχαμε που τις σκάλιζε και την έκανε κακήν κακώς. Και με το δίκιο του

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχω το κουράγια για από την αρχή... πάντως για το viber νομίζω βρήκα λύση, το άνοιξα, μετά πήγα στη λίστα με τις πρόσφατες εφαρμογές (παρατεταμένο πάτημα του "options") και το κατέβασα κάτω δηλαδή το κλείδωσα. Μετά το restart φορτώνει κανονικά στο ξεκίνημα και έχω και ειδοποιήσεις. Με το yahoo mail δε λειτούργησε πάντως.

 

Εγώ για πρώτη φορά μέχρι τώρα πέρασα τα πάντα από Titanium backup. Λειτουργούν από την πρώτη στιγμή άψογα.

Αν πάω από τη διαχείριση τηλεφώνου στην επιτάχυνση συστήματος όλες αυτές οι εφαρμογές εμφανίζονται με λουκέτο, δηλαδή κλειδωμένες όπως έκανες εσύ. Το Yahoo mail όχι αλλά δουλεύει κανονικά και βάλε, αφού αν διαγράψω εντελώς ένα mail το ξανακατεβάζει.

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξεις συσκευή επειδή δεν βγαίνει κάθε μήνα Ρομ;αφού ο jpower η mtk-dev έχουν σταθερές Ρομ για ποίο λογο θέλετε συνέχεια να δοκιμάζεται Ρομ;

 

με θλιβει το γεγονος οτι απο τοτε που εχω το κινητο (2 χρονια και...) εχου βγει εκατονταδες ρομ και εχω δοκιμασει παμπολες,

προσπαθωντας παντα να την φερνω στα μετρα μου και να λειτουργει αψογα, και πιστευω πως αν εκμεταλευοταν πληρως το χαρντγουερ της συσκευης πολλοι θα μεναν σε μια ρομ....και λεγαμε καθε φορα <<τωρα βγηκε η μαματη ρομ θα κατσω εδω>> αλλα παντα αλλαζαμε με την προοπτικη να βαλουμε μια LP η ΜΜ και το μονο που εγινε ειναι να μεινουμε σε μια ΚΚ.

Γι'αυτο ειπα οτι θα αλλαξουμε συσκευη, πολλοι θα την ξεφορτωθουν σε κανενα συγγενη και θα χτυπησουν μια xiaomi με πληρη υποστηριξη!

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

με θλιβει το γεγονος οτι απο τοτε που εχω το κινητο (2 χρονια και...) εχου βγει εκατονταδες ρομ και εχω δοκιμασει παμπολες,

προσπαθωντας παντα να την φερνω στα μετρα μου και να λειτουργει αψογα, και πιστευω πως αν εκμεταλευοταν πληρως το χαρντγουερ της συσκευης πολλοι θα μεναν σε μια ρομ....και λεγαμε καθε φορα <<τωρα βγηκε η μαματη ρομ θα κατσω εδω>> αλλα παντα αλλαζαμε με την προοπτικη να βαλουμε μια LP η ΜΜ και το μονο που εγινε ειναι να μεινουμε σε μια ΚΚ.

Γι'αυτο ειπα οτι θα αλλαξουμε συσκευη, πολλοι θα την ξεφορτωθουν σε κανενα συγγενη και θα χτυπησουν μια xiaomi με πληρη υποστηριξη!

 

Τι να σέρνεται η Miui στο Coolpad, τι στο Xiaomi, ίδια γεύση, πολύ bloatware, για κάνα Huawei με βλέπω ή κάτι εντελώς άλλο, μακριά από Miui και από FlyOS της Meizu.

Link to comment
Share on other sites

με θλιβει το γεγονος οτι απο τοτε που εχω το κινητο (2 χρονια και...) εχου βγει εκατονταδες ρομ και εχω δοκιμασει παμπολες,

προσπαθωντας παντα να την φερνω στα μετρα μου και να λειτουργει αψογα, και πιστευω πως αν εκμεταλευοταν πληρως το χαρντγουερ της συσκευης πολλοι θα μεναν σε μια ρομ....και λεγαμε καθε φορα <<τωρα βγηκε η μαματη ρομ θα κατσω εδω>> αλλα παντα αλλαζαμε με την προοπτικη να βαλουμε μια LP η ΜΜ και το μονο που εγινε ειναι να μεινουμε σε μια ΚΚ.

Γι'αυτο ειπα οτι θα αλλαξουμε συσκευη, πολλοι θα την ξεφορτωθουν σε κανενα συγγενη και θα χτυπησουν μια xiaomi με πληρη υποστηριξη!

Εδώ σε βρίσκω σωστο.Έχω mi4c και είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με το coolpad,αφού το έχω κανει underclocking και παλι είναι γρηγορότερο! Ρομ υπάρχουν λιγότερες αλλά αφού τρέχουν σωστα τι να κάνω τα φλασαρισματα;!

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι να σέρνεται η Miui στο Coolpad, τι στο Xiaomi, ίδια γεύση, πολύ bloatware, για κάνα Huawei με βλέπω ή κάτι εντελώς άλλο, μακριά από Miui και από FlyOS της Meizu.

Δεν Συμφωνώ, αν θέλεις "καλη" custom rom ο snapdragon είναι μονόδρομος, όσα mtk έχω καλός η κακός πάσχουν σε αυτον τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο 2 χρονια με την aosp v4 leak.17 (το τηλεφωνο ειναι της αδερφης μου και δεν λεει να το αλλαξει) τωρα πλεον δεν μπορει να εγκαταστηση ουτε facebook...ειναι ρουτ εχει twrp και θελω να της το ανανεωσω με μια πιο φρεσκια οσο γινεται σταθερη ρομ που να μην εχει προβλημα με της social εφαρμογες...αν εχει να προτυνει καπιος καπιοα αν γινεται και λινκ να την κατεβασω και να φλασαρω η αν χρειαζονται οδηγιες...ευχαριστω...
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ σε βρίσκω σωστο.Έχω mi4c και είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με το coolpad,αφού το έχω κανει underclocking και παλι είναι γρηγορότερο! Ρομ υπάρχουν λιγότερες αλλά αφού τρέχουν σωστα τι να κάνω τα φλασαρισματα;!

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν Συμφωνώ, αν θέλεις "καλη" custom rom ο snapdragon είναι μονόδρομος, όσα mtk έχω καλός η κακός πάσχουν σε αυτον τον τομέα.

 

Το ένα αναιρεί το άλλο. Συμφωνώ ότι αν δουλεύει όπως πρέπει με τη rom του κατασκευαστή ΔΕΝ το πειράζω, θέλω να κάνω τη δουλειά μου αξιόπιστα και να μου αρέσει αυτό που βλέπω.

 

Η Miui δεν μου αρέσει και το FlyOS είναι δύσχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

mini review για την νεα του Xs:

 

-φλασαρουμε τα gapps στο καπακι αμεσως μετα το zip της rom χωρις reboot (opengapps.org και επιλεγουμε arm/4.4/pico)

-δεν χρειαζεται a310 patch καθως ειναι για το Coolpad F1

-δεν χρειαζεται sound patch,το εχει ενσωματωμενο με διακοπτη on/off στις εξτρα ρυθμισεις του Xs

-εξτρα ρυθμισεις του Xs (Sound patch,φωτεινοτητα που φτανει μεχρι μαυρη οθονη,και αλλα)

-εχει μερικες κινεζικες εφαρμογες που βγαινουν με απλο uninstall απο apps/downloaded.Τις εσβησα ολες εκτος απο google play services φυσικα)

-gps ok

-wifi/3g ok

-apn ειναι περασμενα

-ειναι smooth με καλο scrolling στις λιστες

-πολυ γρηγορο boot

-rooted (permissions/root access) Οποιος θελει και το interface του SuperSu μπορει να φλασαρει το γνωστο Supersu zip,αλλα και χωρις αυτο δεν υπαρχει προβλημα.

-το theme store ειναι αυτο που εχει στις κινεζικες version,ειναι στα αγγλικα βεβαια.Μπορει να αλλαχτει με εναν root browser με αυτο της international version που νομιζω καπου επαιζε μερικες σελιδες πισω

 

αυτα πανω κατω δεν μου ρχεται κατι αλλο.

 

Γενικα ειναι καλη και γρηγορη και ειναι η εντελως τελευταια εκδοση miui 15/11 (6.11.15),εχει και καποιες νεες ρυθμισεις καθως και τον assistant της miui (οχι πως θα τον χρησιμοποιησει κανεις αλλα λεμε τωρα!)

 

Κανα 2 αχρηστα system apps που εχει (mi Store και mi Pay) μπορουν να γινουν delete με εναν root browser απο system/apps

edit:με προσοχη,εσβησα καποια ετσι και εφαγα bootloop!Tο σωσα με dirty.Kαλυτερα freeze με titanium

 

Θα ανεβάσεις διορθωμένο ζιπ ή θα κάνεις μια λίστα με αυτά που μπορούν να σβηστούν άφοβα και με τα απκ που μπορούν να αλλαχτούν? για να μην τα κάνουμε όλοι τα ίδια ξανά από την αρχή

 

Παιδια μετα απο 2 χρονια με την aosp v4 leak.17 (το τηλεφωνο ειναι της αδερφης μου και δεν λεει να το αλλαξει) τωρα πλεον δεν μπορει να εγκαταστηση ουτε facebook...ειναι ρουτ εχει twrp και θελω να της το ανανεωσω με μια πιο φρεσκια οσο γινεται σταθερη ρομ που να μην εχει προβλημα με της social εφαρμογες...αν εχει να προτυνει καπιος καπιοα αν γινεται και λινκ να την κατεβασω και να φλασαρω η αν χρειαζονται οδηγιες...ευχαριστω...

 

emui unicom

http://www.mediafire.com/file/m8lxsoc2dsoisj1/emuiUNICOM.zip

και φλασάρισμα και το ζιπ για ρουτ

http://www.mediafire.com/file/66x4951sj4p25lk/supersu2.02.zip

και το ξεχνάς

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο 2 χρονια με την aosp v4 leak.17 (το τηλεφωνο ειναι της αδερφης μου και δεν λεει να το αλλαξει) τωρα πλεον δεν μπορει να εγκαταστηση ουτε facebook...ειναι ρουτ εχει twrp και θελω να της το ανανεωσω με μια πιο φρεσκια οσο γινεται σταθερη ρομ που να μην εχει προβλημα με της social εφαρμογες...αν εχει να προτυνει καπιος καπιοα αν γινεται και λινκ να την κατεβασω και να φλασαρω η αν χρειαζονται οδηγιες...ευχαριστω...

 

Θα μας τρελάνεις, γιατί δεν μπορεί να εγκαταστήσει το Facebook; Κάτι άλλο φταίει, καμία rom δεν έχει πρόβλημα με τις social εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνεις, γιατί δεν μπορεί να εγκαταστήσει το Facebook; Κάτι άλλο φταίει, καμία rom δεν έχει πρόβλημα με τις social εφαρμογές.

 

μάλλον έχει γεμίσει με πολλή σαβούρα 2 χρόνια και δεν δουλευει σωστά

 

 

και για όποιον έχει όρεξη να δοκιμάζει κινέζικες ρομ, το παλιό καλο λινκ

http://bbs.ydss.cn/plugin.php?id=ydss_rom:index&a=post&u=547&t=612&p=1&s=1

αοσπ

http://pan.baidu.com/s/1jI7BEZW

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνεις, γιατί δεν μπορεί να εγκαταστήσει το Facebook; Κάτι άλλο φταίει, καμία rom δεν έχει πρόβλημα με τις social εφαρμογές.

Αδερφε δεν ειμαι ασχετος κατι παιζει...εχει μαζεψει 10 update στο playstore τα περναει ολα κανονικα και μολις φτανει στο facebook κλεινει η εφαρμογη του playstore με error...εκανα εκκαθάριση τίποτα εκανα απο recovery 5,6 clear casse & danvilk τιποτα παλι το ιδιο...εσβησα το facebook και οταν πηγα να το ξαναβαλω παλι το ιδιο...κατεβασα την εφαρμογη και προσπαθησα να την περασω και παλι error κατι με το πακετο...κατι παιζει με την εφαρμογη του FB και δεν θελει να κατσει...και δεν ειμαι και για πολυ ψάξιμο...και μιας και απο τοτε εχουν βγει καμια 200αρια σταθερες ρομ θα το φορμαρο που θα το φορμαρο λεω μα περασω και μια πιο φρεσκια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

emui unicom

http://www.mediafire.com/file/m8lxsoc2dsoisj1/emuiUNICOM.zip

και φλασάρισμα και το ζιπ για ρουτ

http://www.mediafire.com/file/66x4951sj4p25lk/supersu2.02.zip

και το ξεχνάς

Οκ σε ευχαριστω και εγω μια emui ηθελα να της περασω ετσι για να αλλαξει και λιγο μιας και την βλεπω να το κραταει αλλα 2 χρονια...χεχεχε

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...