Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά τα προβλήματα που είχα με την τελευταιά rom του kouskous είπα να περάσω κι εγώ την flyme του jpower. Μετά από μισή μέρα έχω παρατηρήσει τα εξής προβλήματα:

 

α) δεν δουλεύουν τα VPN

β) το autorotation διορθώθηκε με τις οδηγίες για reboot κτλ, αλλά μόλις κλειδώσει η συσκευή δεν δουλεύει (όπως είπε ο leviathangr).

γ) δεν μου εμφανίζει και μένα την θερμοκρασία πάνω και μου εμφανίζει το σύμβολο του άπειρου (όπως είδα σε κάποιο screenshot) το plugin του καιρού.

δ) Όταν κατεβάζω το συρτάρι, πάνω δεξιά εμφανίζει θερμοκρασία άκυρη (τώρα λέει 31 C)

ε) Οι ήχοι είναι πολύ χαμηλοί αν και πέρασα το zip. Το'χω τέρμα και πάλι δεν ακούγεται.

ζ) οι κινεζοβλακίες της rom μου βάζουν συνεχώς διάφορες ειδοποιήσεις (στα κινέζικα)

 

Αυτά μέσα σε μισή μέρα. Γενικά πολύ καλές εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Υπάρχει εφαρμογή "security"αν δεν κάνω λάθος,εκεί πηγαίνεις στα permissions

 

Δεν κάνεις λάθος. :)

Μετά πηγαίνεις Permissions και μετά Root Access.

Link to comment
Share on other sites

Στην cm αφού πέρασα το νέο διορθωτικό πατσάκι, παρατηρώ ότι είναι πολύ πιο γρήγορη από πριν. Δεν νομίζω να είναι ιδέα μου
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα προβλήματα που είχα με την τελευταιά rom του kouskous είπα να περάσω κι εγώ την flyme του jpower. Μετά από μισή μέρα έχω παρατηρήσει τα εξής προβλήματα:

 

α) δεν δουλεύουν τα VPN

β) το autorotation διορθώθηκε με τις οδηγίες για reboot κτλ, αλλά μόλις κλειδώσει η συσκευή δεν δουλεύει (όπως είπε ο leviathangr).

γ) δεν μου εμφανίζει και μένα την θερμοκρασία πάνω και μου εμφανίζει το σύμβολο του άπειρου (όπως είδα σε κάποιο screenshot) το plugin του καιρού.

δ) Όταν κατεβάζω το συρτάρι, πάνω δεξιά εμφανίζει θερμοκρασία άκυρη (τώρα λέει 31 C)

ε) Οι ήχοι είναι πολύ χαμηλοί αν και πέρασα το zip. Το'χω τέρμα και πάλι δεν ακούγεται.

ζ) οι κινεζοβλακίες της rom μου βάζουν συνεχώς διάφορες ειδοποιήσεις (στα κινέζικα)

 

Αυτά μέσα σε μισή μέρα. Γενικά πολύ καλές εντυπώσεις.

 

Α) δεν τα κοίταξα, δεν τα χρησιμοποιώ.

Β) σωστό. Ετοιμάζω φιξ. Το χω λύσει σε παλαιότερο τηλεφωνο... Δεν θυμάμαι πως...

Γ) είναι στα κινεζικα, παρότι βρίσκει π. χ. Αθήνα. Γραψε Athens, και θα στην βρει, Αλλά στα κινέζικα. Τοτε η θερμοκρασία θα είναι η σωστη. Δεν αξίζει. Δωστου δρομο.

Δ) ομοιως με γ)

Ε) δεν έχω τετοιο θεμα, αλλά θα το δω ξανά. Σε μένα οι ήχοι είναι πολύ καλοί

Ζ) παγωσε τες με τιτανιουμ. Ετοιμαζω έκδοση καθαρη και με μεταφρασμένο το pixletools

 

Η ρομ εχει απίστευτη οικονομία μπαταρίας. Ίσως να παιζει ρολο η απενεργοποιηση του 3 axis accelerator.

Δοκιμάστε την, αφού καλιμπραρετε μπαταρία

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Στην cm αφού πέρασα το νέο διορθωτικό πατσάκι, παρατηρώ ότι είναι πολύ πιο γρήγορη από πριν. Δεν νομίζω να είναι ιδέα μου

 

Τα προβλήματα που διορθώνει το εν λόγω πατς είναι ήδη διορθωμένα στην flyme ;)

Mε εξαίρεση, ισως, το θέμα ήχου και τα VPN, για τα οποία ετοιμαζω πατς

:D

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει εφαρμογή που την καταργεί..

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.jraf.android.nolock

 

Δυστυχως η εφαρμογη αυτη δεν βγαζει το lock screen, οποτε παραμενει το προβλημα με το rotation. Ειναι το πιο σημαντικο προβλημα αυτο καθως το κινητο ειναι κολημενο σε portrait orientation μονιμως!

 

Μηπως την δουλεια μας την κανει το security app? Εχει δοκιμασει κανεις να το παγωσει?

 

Το προβλημα λυνεται με αλλαγη launcer? Αν ναι ποιον προτεινετε για flyme?

Link to comment
Share on other sites

-δεν ειναι θεμα launcher

-Nova

- δεν δοκιμασα παγωμα. θα δω. Πάντως, μου είχε τυχει παλαιοτερα σε αλλο κινητο.. Και το είχα λύσει.... Αλλά πως???????:worry::worry::worry:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην cm αφού πέρασα το νέο διορθωτικό πατσάκι, παρατηρώ ότι είναι πολύ πιο γρήγορη από πριν. Δεν νομίζω να είναι ιδέα μου

 

έχουν βάλει το seeder

δεν είναι απο τα προγραμματα που θα έβαζα στο κινητο μου

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα σε όλους!

Έχω αμέτρητο καιρό να εμφανιστώ ή να συνεισφέρω στην κοινότητα μας. Δυστυχώς λόγω απαλευτου εργασιακού φόρτου δεν τα έχω καταφέρει.

 

Θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους Χρόνια Πολλά με υγεία, ευτυχία και άπειρες ρομς για την coolpadάρα μας.

 

Θερμά συγχαρητήρια και ευχαριστώ στο φίλο jpower για την ακούραστη θέλησή του!

Αλλά επίσης συγχαρητήρια και στα υπόλοιπα μέλη τα οποία ακούραστα απαντούν σε ερωτήσεις και βοηθάνε κόσμο.

 

Να είστε καλά όλοι!

 

Η rom σου (η πρώτη), σε λίγες μέρες κλείνει χρόνο στη συσκευή μου, με ελάχιστα, μη άξια αναφοράς, bugs.

Ευχαριστούμε και ευχόμαστε χρόνια πολλά και καλά και σε εσένα. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα σε όλους!

Έχω αμέτρητο καιρό να εμφανιστώ ή να συνεισφέρω στην κοινότητα μας. Δυστυχώς λόγω απαλευτου εργασιακού φόρτου δεν τα έχω καταφέρει.

 

Θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους Χρόνια Πολλά με υγεία, ευτυχία και άπειρες ρομς για την coolpadάρα μας.

 

Θερμά συγχαρητήρια και ευχαριστώ στο φίλο jpower για την ακούραστη θέλησή του!

Αλλά επίσης συγχαρητήρια και στα υπόλοιπα μέλη τα οποία ακούραστα απαντούν σε ερωτήσεις και βοηθάνε κόσμο.

 

Να είστε καλά όλοι!

 

ΥΓΕΙΑ και ΔΟΥΛΕΙΑ, να υπάρχει, φίλε μου...

και μεις σ' ευχαριστούμε....

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

:)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα σε όλους!

Έχω αμέτρητο καιρό να εμφανιστώ ή να συνεισφέρω στην κοινότητα μας. Δυστυχώς λόγω απαλευτου εργασιακού φόρτου δεν τα έχω καταφέρει.

 

Θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους Χρόνια Πολλά με υγεία, ευτυχία και άπειρες ρομς για την coolpadάρα μας.

 

Θερμά συγχαρητήρια και ευχαριστώ στο φίλο jpower για την ακούραστη θέλησή του!

Αλλά επίσης συγχαρητήρια και στα υπόλοιπα μέλη τα οποία ακούραστα απαντούν σε ερωτήσεις και βοηθάνε κόσμο.

 

Να είστε καλά όλοι!

 

Όπως έγραψε και ο φίλος ο Marras, γράψε άλλους δύο ευτυχεις κατόχους coolpad f1 που κλείνουν χρόνο με την algorom. Όσες και να έχω δοκιμάσει πάντα έχω γυρίσει στην δικιά σου. Σε όλα κομπλέ. Και το δικό μου και της κοπελιας μου. Ευχαριστούμε πολύ και εννοείται και τον jpower73 για όλα όσα κάνει και κρατάει ζωντανό το forum με ελπίδες.

 

Θα πω μια βλακεια : Εκεί που είχα παρατηρήσει κάπως βαριά την rom πριν δύο μέρες, μπήκα στην philz recovery που έχω και απλά δεν έκανα τίποτα. Μόλις έκανα μια επανεκκίνηση, ένιωθα το κινητό πιο γρήγορο. (Ιδέα μου μπορεί).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην flyme μου έβγαλε πάλι πρόβλημα με το ακουστικό.
Link to comment
Share on other sites

Με την cm εδω και δυο μέρες που την έχω δεν έχω δει το παραμικρό θέμα σε οτι έχω χρησιμοποιήσει. Το πατσακι το τελευταιο δεν το έχω περασει. Έχει αισθητά μειωμένη ταχύτητα σε σχέση με πιο παλιά αλλά εχει απίστευτη διαχείρηση μπαταρίας. Είμαι στο 60% με τρεις ώρες οθόνη!!!
Link to comment
Share on other sites

FLYME UPDATE:

(στο λινκ παρουσίασης)

-αλλαγή του βελτιωτικού ήχου, αλλαγή σειράς,οδηγιών εγκατάστασης του

-προσθήκη VPN fix

για όσους έχουν ήδη περασμενη την ρομ: recovery, wipe cache/dalvik cache/ φλασάρουν το νεο πατς, REBOOT

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα root με kingroot. Πέρασα τη philz recovery. κάνω wipe τα cache και dalvik αλλά για το system και τα data πάει στο format. Σωστά;

Κάνω Install zip τη ρομ και μετά reboot. Ανοίγει ξεκινώντας με το mi (λόγω της ρομ του kouskous μετά πετάει το λογότυπο της flyme και κολλάει. Τι κάνω λάθος; Θα δοκιμάσω να ξανακατεβάσω τη ρομ. Νομίζω ότι κάτι με τα wipe δεν κάνω σωστά αλλά τι;

Link to comment
Share on other sites

Με την cm εδω και δυο μέρες που την έχω δεν έχω δει το παραμικρό θέμα σε οτι έχω χρησιμοποιήσει. Το πατσακι το τελευταιο δεν το έχω περασει. Έχει αισθητά μειωμένη ταχύτητα σε σχέση με πιο παλιά αλλά εχει απίστευτη διαχείρηση μπαταρίας. Είμαι στο 60% με τρεις ώρες οθόνη!!!

Φίλε περνά το πατσάκι και θα δεις ότι θα φύγουν τα κολλήματα + διορθώνει κάποια μπαγκς, όπως Bluetooth

Edited by PraetorianGR
Link to comment
Share on other sites

Λίγες ακόμα ώρες χρήσης και παρατήρησα και τα εξής προβλήματα.

 

α) 2 φορές ενώ πήγα να κάνω κλήση, ο πρώτος ήχος κουδουνίσματος (μπιπ) ήτανε παραμορφωμένος και η κλήση τερματίστηκε. Χάθηκε το σήμα και από τις 2 sim, αμέσως επανήλθε και στην επανάληψη της κλήσης, η κλήση πραγματοποιήθηκε κανονικά.

 

β) μιλούσα skype από το κινητό. Μου τερμάτισε την εφαρμογή 2 φορές χωρίς κάποια ειδοποίηση σφάλματος.

 

 

PS. Πέρασα ξανά το patch για τους ήχους και δείχνει να διορθώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε περνά το πατσάκι και θα δεις ότι θα φύγουν τα κολλήματα + διορθώνει κάποια μπαγκς, όπως Bluetooth

 

Φοβάμαι να το περάσω χαχαχαχαχ μην γίνει χειρότερα. Και μετα απο αυτό που έγραψε ο jpower οτι αυτή την εφαρμογή δεν θα την έβαζε αυτός το σκέφτομαι δυο φορες...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα root με kingroot. Πέρασα τη philz recovery. κάνω wipe τα cache και dalvik αλλά για το system και τα data πάει στο format. Σωστά;

Κάνω Install zip τη ρομ και μετά reboot. Ανοίγει ξεκινώντας με το mi (λόγω της ρομ του kouskous μετά πετάει το λογότυπο της flyme και κολλάει. Τι κάνω λάθος; Θα δοκιμάσω να ξανακατεβάσω τη ρομ. Νομίζω ότι κάτι με τα wipe δεν κάνω σωστά αλλά τι;

Θέλει περίπου 5 λεπτα την πρωτη φορά για να ανοίξει.

Link to comment
Share on other sites

 

Θα πω μια βλακεια : Εκεί που είχα παρατηρήσει κάπως βαριά την rom πριν δύο μέρες, μπήκα στην philz recovery που έχω και απλά δεν έκανα τίποτα. Μόλις έκανα μια επανεκκίνηση, ένιωθα το κινητό πιο γρήγορο. (Ιδέα μου μπορεί).

 

καθολου βλακεια γιατι με το reboot κλεινουν ολα τα ανοιχτα services και processes οποτε οταν μπουταρει παλι το τηλ ειναι πιο ελαφρυ

 

 

για το seeder..ειναι πολυ καλο hack και παρολο που δεν θα επρεπε να το χρειαζομαστε με τετοια specs,λογω του κακου optimization απο πλευρας mediatek,coolpad και καθε επιδοξου porter (που πολλες φορες αλλαζει πραγματα που δεν εχει διαβασει και καταλαβει καν τι κανουν) το χρειαζομαστε ακομα.Οσες φορες δεν το ενεργοποιησα απο περιεργεια να δω αν οντως κανει κατι,το τηλεφωνο ηταν πιο αργο.Προτεινομενα settings:suspend-->κλειστο / extend-->ανοιχτο / start-->ανοιχτο και στο dropdown επιλογη moderate .O λογος που το εβαλε στην rom ειναι προφανως γιατι το προηγουμενο build δεν ηταν και τοσο γρηγορο

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Σάββα και μισή ώρα το άφησα. Τελικά τα κατάφερα. Την ξανακατέβασα και την πέρασα.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα root με kingroot. Πέρασα τη philz recovery. κάνω wipe τα cache και dalvik αλλά για το system και τα data πάει στο format. Σωστά;

Κάνω Install zip τη ρομ και μετά reboot. Ανοίγει ξεκινώντας με το mi (λόγω της ρομ του kouskous μετά πετάει το λογότυπο της flyme και κολλάει. Τι κάνω λάθος; Θα δοκιμάσω να ξανακατεβάσω τη ρομ. Νομίζω ότι κάτι με τα wipe δεν κάνω σωστά αλλά τι;

 

το kingroot ειναι εγγυηση για προβληματα πασης φυσεως στην συνεχεια της χρησης της rom και τρελο bloat.Τrust me.Μονο SuperSU και Superuser για διαχειρηση root.Eιναι το πρωτο πραγμα που πεταω μολις δω μια rom που μου αρεσει και μερικες φορες λογος να μην την βαλω καν

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλή ενταση;

Ναι χαμηλή χωρίς να με ακούνε όπως στην cm

Link to comment
Share on other sites

FLYME UPDATE:

NOTIFICATIONS HEADS UP. Αν δεν σας εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το σχετικό xposed module ή αυτό (που συστήνουν στα meizu foroum) ..................(δείτε λινκ εγκαταστασης ρομ)...............

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...