Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά το reboot βρήκε 3g αλλά όταν άνοιξα wifi και το ξαναεκλεισα για να το δοκιμάσω δεν συνδεθηκηκε ποτέ με 3g και ας τα είχαν ανοιχτά τα δεδομένα!

 

Κλεισε και ξαναανοιξε τα δεδομένα... Θα τα δει..

Με την wind σε θέματα 3g, υπάρχει ενα θεματακι. Τα ιδια παθαίνω κι εγω, ενω από βοντα, παω σφαίρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν θέλετε, δοκιμάστε αυτό..

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wsdeveloper.lgg4

 

Τικαρετε τα πάντα εκτος από τα fonts.

Και πειτε μου αν βλέπετε διαφορά στον ήχο..!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειναι αχνο το permissive οπως στην φωτογραφια που εχεις ανεβασει. Τις οδηγιες τις ακολουθησα κατα γραμμα και οταν ειχα καπου αμφιβολια το πηγαινα ξανα απο την αρχη με ολα τα wipes .

με το θεμα οτι δεν μπορω να μπω στα data τι κανω;

 

Κάνε soft reboot.

Επέλεξε κάρτα για data, επέλεξε apn, κανε κανονικό reboot. Ανοιξε data.

Θα δεις H+

 

 

 

_______________________-------------

http://s17.postimg.org/pbm3likvj/Screenshot_2015_12_14_02_24_03.png

Εξαιρετικά wakelocks για 7 ωρη λειτουργία

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι πρέπει να φλασαρεις μέσω pc

 

5 ώρες το πάλευα. Τίποτα.

 

Το YGPD τελειώνει κανονικά την διαδικασία, βγάζει και log επιτυχίας αλλά δεν αλλάζει τίποτα στην συσκευή.

 

Το SP tool αρχίζει κανονικά αλλά σε κάποια φάση πετάει checksum error. Δοκίμασα να κατεβάσω πάλι την rom, άλλη rom (stock εννοείται) και τίποτα. Διάβασα οτι ίσως πρέπει να διαγράψω κάποιο ini file που όμως δεν υπήρχε.

 

Το Coolpad assistant μου βγάζε χαμογελαστή φατσούλα αλλά πάλι δεν αλλάζει κάτι στην συσκευή.

 

Πέταμα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση για οσους ξερουν σιγουρα. Θελω να αγορασω μια Micro SD καρτα 32gb για το coolpad , θα είναι ενταξει? η θα εχω πρόβλημα, μηπως διαβαζει μονο μερικες καρτες η μονο μεχρι 16gb? Εσεις τη καρτες χρησιμοποιειτε που δουλεουν καλα? Ευχαριστω.

 

64 άρα TRANSCHEND έχω.. Μετά από φορματ σε FAT32, βλέπει 59,5

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Good news κι απο μενα.. Εχω Φτιάξει, από χτες, φιξάκι για incall volume. Δεν το δοκίμασα διότι ακόμη δεν μου έχει παρουσιάσει το πρόβλημα.

Θα αναφέρω μόνο το όνομα.... InCallService ;)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Good news κι απο μενα.. Εχω Φτιάξει, από χτες, φιξάκι για incall volume. Δεν το δοκίμασα διότι ακόμη δεν μου έχει παρουσιάσει το πρόβλημα.

Θα αναφέρω μόνο το όνομα.... InCallService ;)

Θα το δοκιμασουμε? :)

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες πάνω στο νανροιδ..

Θα κάνω φορμάτ και θα το περάσω..

 

Οπως επίσης και ενα φιξακι για το 3G, διότι πολύς κόσμος μπερδεύεται..

(Δεν έχει θέμα η διαδικασία του 3G)

Θα ανεβάσω λινκ σε λιγο..

Ορίστε....

https://mega.nz/#!cM4kzQbQ!NhxiIF3U5h0hPzl_AwbCg_mbFwGW6fF8xsMLaKeBbl8

(με κάθε επιφύλαξη.. Δεν θέλω να πειραματίζομαι στα δικά σας τηλέφωνα. Δεν δέχομαι αυτό που γράφουν κάτι Ινδοί... Bugs: Tell me)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες πάνω στο νανροιδ..

Θα κάνω φορμάτ και θα το περάσω..

 

Οπως επίσης και ενα φιξακι για το 3G, διότι πολύς κόσμος μπερδεύεται..

(Δεν έχει θέμα η διαδικασία του 3G)

Θα ανεβάσω λινκ σε λιγο..

Ορίστε....

https://mega.nz/#!cM4kzQbQ!NhxiIF3U5h0hPzl_AwbCg_mbFwGW6fF8xsMLaKeBbl8

(με κάθε επιφύλαξη.. Δεν θέλω να πειραματίζομαι στα δικά σας τηλέφωνα. Δεν δέχομαι αυτό που γράφουν κάτι Ινδοί... Bugs: Tell me)

Δείχνει να έχει φτιαξει το πρόβλημα! Να ξεκαθαρίσω οτι είμαι με την Ρομ απο τον πρωτο οδηγό...θα την ξαναπερασω με τον δεύτερο και τελευταιο οδηγό αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες πάνω στο νανροιδ..

Θα κάνω φορμάτ και θα το περάσω..

 

Οπως επίσης και ενα φιξακι για το 3G, διότι πολύς κόσμος μπερδεύεται..

(Δεν έχει θέμα η διαδικασία του 3G)

Θα ανεβάσω λινκ σε λιγο..

Ορίστε....

https://mega.nz/#!cM4kzQbQ!NhxiIF3U5h0hPzl_AwbCg_mbFwGW6fF8xsMLaKeBbl8

(με κάθε επιφύλαξη.. Δεν θέλω να πειραματίζομαι στα δικά σας τηλέφωνα. Δεν δέχομαι αυτό που γράφουν κάτι Ινδοί... Bugs: Tell me)

 

Πειραματόζωο #14324 εδώ, αναφέρω ότι μου έβγαλε το πρόβλημα στην πρώτη κλήση, η οποία έγινε αμέσως με το boot (μου ήρθε μήνυμα για χαμένη κλήση και πάτησα αμέσως να καλέσω)

Eίμαι με τον πρώτο οδηγό που postαρες, δεν έχω φλασάρει την φτιαγμένη version με τον τελευταίο οδηγό.

Πριν μπω recovery για να περασω το call fix είχα σβήσει το Audio_ver1_Vol_custom για να επανέλθει στο στοκ, δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο.

Μπράβω και πάλι πάντως για την καλή δουλειά και τις προσπάθειες, εγώ πλέον αποφάσισα ότι την κρατάω και δοκιμάζω τα πάντα μέχρι να το πετύχεις :D

Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής είμαι στην εξής κατάσταση..

 

- Φλασαρω C-APPS (έχει αλλάξει τον Dialer, contacts) και απο πάνω φλάσαρω Gapps. Αν προυπηρχουν τα gapps, τα ξαναφλασαρω (τα gapps. Θα πρέπει τα capps να προηγούνται των gapps. Εχουν αναφερθεί κρασαρισματα του Play store απο ανάποδη σειρα.

- Μπαίνω στο λειτουργικό και κατεβάζω https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.wq.disableservice

Ανοίγω την εφαρμογη, πάω στην καρτέλα System, βρίσκω τα Google Play Services, μπαινω σε συτα, παταω πανω δεξια full/short και ξετικαρω αυτό

http://s29.postimg.org/bkv9w0vd3/Screenshot_2015_12_14_22_29_01.png

Ετσι, εχω απενεργοποιησει την υπηρεσία ¨com.google.android.gms.checkin.CheckinService¨

Κάποιες παλαιότερες αναφορές αναφέρονται σ' αυτό το θέμα με cm11.

 

-Εχω αφαιρέσει τα δικαιώματα εγγραφής από όλο τον φάκελο ARPCDL. (πηγα σε ενα προς ένα τα αρχεία του και εδωδσ δικαίωμα r--r----- (0440)

Εγκατεστησα την υπηρεσία nexus 4 call fixer. Το ίδιο πρόβλημα είχαν τα νεξους 4 σε cm11.

 

 

Παρατήρηση 1η: έχει καθαρίσει ο ήχος από το μικρόφωνο. Δλδ, ακούγομαι πιο δυνατά και καθαρά.!

 

C-apps link.... https://mega.nz/#!UBwgmTKL!9WH0eb83eOZG8oBqqyuLerS6Jqe9Q_aaSsRhPH5rIiA

Nexus 4 incall fixer... https://mega.nz/#!YAImyaBQ!AU28qiajkIr7UIQ8Ot7Ra24oShAWbbBrWrYWge7pZE0

Edited by jpower73
ΣΟΥΛΟΥΠΩΜΑ διότι κατα 99% εδω ειναι η λύση του incall volume bug. Το παρον θα ενσωματωθεί στο ποστ της παρουσιασης της CM

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ πρόβλημα με τη cm. Την ξαναπέρασα το πρωί με το δεύτερο οδηγό, το πρόβλημα παρέμεινε. Φλάσαρα το τελευταίο φιξ που έδωσες jp και για την ώρα, μετά από μερικές κλήσεις, δείχνει να έχει φτιάξει.

 

Ευχαριστώ κι εγώ για όλο τον κόπο σου!

•••
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο ήχος γίνεται απαίσιος όταν είμαι σε 3g μόνο. όταν γυρνάω σε 2g καλυτερευει η κατάσταση
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ευχαριστω..

 

Πρωτη φορά λολλιποπ, που δουλεύουν όλα..

Δεν έφτασα μέχρι εδω για να ¨μασήσω¨ σε ένα ηχείο.. :p:lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Σε εμένα το εμφανίζει το πρόβλημα στις κλήσεις. Πέρασα και το τελευταίο φιξ αλλά πάλι τα ίδια
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Σε εμένα το εμφανίζει το πρόβλημα στις κλήσεις. Πέρασα και το τελευταίο φιξ αλλά πάλι τα ίδια

 

Ριξε μια ματιά στο Settings - apps στην καρτέλα running, αν τρέχει η υπηρεσία incallfixer.

Εγω την πέρασα, χειροκίνητα, στο priv-app για να μην σβήσει.

 

Μέχρι στιγμής, ολα οκ

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματιά στο Settings - apps στην καρτέλα running, αν τρέχει η υπηρεσία incallfixer.

Εγω την πέρασα, χειροκίνητα, στο priv-app για να μην σβήσει.

 

Μέχρι στιγμής, ολα οκ

 

Γύρισα στην amoi τώρα...

Θα το έχω όμως στα υπ όψιν,οταν μπορέσω να την ξαναφλασαρω. Στο priv-app πως την πέρασες;

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με τον fx Explorer, πας στον system/App επιλέγεις ολο τον φάκελο του selinux, τον κάνεις cut, πας στον φάκελο System /priv-app και τον κάνεις paste. Reboot

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Με τον fx Explorer, πας στον system/App επιλέγεις ολο τον φάκελο του selinux, τον κάνεις cut, πας στον φάκελο System /priv-app και τον κάνεις paste. Reboot

 

Επειδή θα την φλασαρω πάλι απ την αρχή, ο οδηγός του ποστ 18325 ισχύει όπως είναι για να δουλέψει μ αυτή την αλλαγή που λες σωστά, η πρέπει να βάλουμε το καινούργιο φιξ που έδωσες στο ποστ 18363?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός ως έχει + το τελευταίο φιξακι το οποίο αφου φλασαριστει, να περαστει, με τη βοήθεια του fx Explorer στο system /priv-app.

Ώστε η υπηρεσία cmcallservice να είναι συνέχεια ενεργή..

http://s18.postimg.org/fnrwmf1kp/Screenshot_2015_12_14_15_48_09_zpsoiewj5xk.png

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ποιο?

 

Από το ποστ 18367 δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό.

Δυνατός, καθαρός ήχος σε σημείο που αναγκάζομαι να εχω την incall volume λιγο πιο πανω απο τη μεση

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαρηστω πολλυ jpower73 για τις προσπαθεις που καταβαλεις για την λολιποπ ενα ειναι βεβαιο,οτι μαλον εχεις φορεσει τα γυαλια σε καποιους γκουρου του andriod ,στα διεθνη φορα ,να εισαι σιγουρος οτι ολοι σε θαυμαζουμε για τις γνωσεις σου.

Αν μπορεις θελω να δοκιμασεις το κλασικο προβλημα που ειχαμε καποιοι,οταν βγαιναμε αμεσως απο εναν χωρο που δεν ειχε σημα και επιχειρουσαμε να παρουμε τηλ και δεν συνδεονταν το τηλ με τον παροχο, στις emui της HUAWEI,τουλαχιστον σ εμενα συνεβαινε το ειχα παρατηρηση στο χωριο μου που δεν εχει καλο σημα μεσα στο σπιτι,οταν εβγαινα στην αυλη για να παρω τηλεφωνο δεν εκανε τιποτα επρεπε να το επανεκκινησω η να περιμενω να περασει λιγη ωρα για να συνδεθει στον παροχο.

Ελπιζω να καταλαβες ποιο προβλημα περιγραφω,σ ευχαρηστω και παλι για τις προσπαθειες σου,εισαι και διχως υπολογιστη απ οτι λες

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το ποστ ρωτώ.

Ο οδηγός ως έχει + το τελευταίο φιξακι το οποίο αφου φλασαριστει, να περαστει με τη βοήθεια του fx Explorer στο system /priv-app.

Ώστε η υπηρεσία cmcallservice να είναι συνέχεια ενεργή..

http://s18.postimg.org/fnrwmf1kp/Screenshot_2015_12_14_15_48_09_zpsoiewj5xk.png

Εμένα πάντως το ξαναέκανε αλλά δεν ξέρω για το φιξάκι τι να κάνω.

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα μολις πηρα και εγω το coolpad f1 εχει εκδοση android 4.4.3 ,στην εκδοση Kernel γραφει: 3.4.67 system4@ubuntu #2 Sun Sep 28 16:18:27 CST 2014 , και στον αριθμο εκδοσης γραφει: 4.4.3_8297w Labi-20141014 εχει αγοραστει από ελληνικο μαγαζι τον περασμενο Απριλιο. Τι λετε; Να το αφήσω όπως είναι; Είναι καλη αυτή η rom? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...