Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Το πάνω δεξιά είναι το βάρος, αλλά δεν καταλαβαίνω που υπάρχει το πρόβλημα. (εμένα γράφει κάπου 435)

Τα κουτιά είχαν τα ίδια πράγματα μέσα;

Η διαφορά του Plus εξωτερικά είναι το στρόγγυλο κουμπί μενού κάτω από την οθόνη (και είναι κάτι γραμμάρια βαρύτερο)

Εμπιστεύεσαι τόσο πολύ τι λέει ένα σαιτ με ΙΜΕΙ;

Τα πήρες από κάπου τα τηλέφωνα και είχες αξ' αρχής αμφιβολία για τη γνησιότητα;

 

Το αν αρχικα ειχαν τα ιδια πραγματα μεσα δεν το ξερω διοτι το ενα απο τα δυο το πηρα απο εδω απο ενα παλικαρι , οποτε τι ακριβως ειχε μεσα οταν ανοιχτηκε δεν θα μαθω ποτε.

Το αλλο που αγοραστηκε απο Κινα και ηρθε προσφατα ειναι απο τα γνωστα αξιοπιστα μαγαζια και ειναι και το ποιο ελαφρυ απο τα δυο.

Αλλα δεν ειναι παραξενο ??? Στο εργοστασιακο κουτι του ιδιου προιοντος να αναφερεται διαφορετικο βαρος ?

Δεν μιλαω για το εξωτερικο κουτι που συσκευαζει το καθε μαγαζι με το ναυλον με τις φουσκες αλλα το εργοστασιακο χαρτονενιο σκληρο κουτι και το εργοστασιακο λευκο αυτοκολλητο.

Δηλαδη αν παω να παρω 2 ιδια LG θα γραφει το καθε κουτι αλλο βαρος ?

Και στο κατω κατω εχουν μια διαφορα 80 gr περιπου . Τι μπορει να ειχε δηλαδη παραπανω το αλλο ? Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι καμμια εξτρα μπαταρια , αλλα και παλι θα εγραφε την διαφορα βαρους το εργοστασιακο αυτοκολλητο ?

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Το αν αρχικα ειχαν τα ιδια πραγματα μεσα δεν το ξερω διοτι το ενα απο τα δυο το πηρα απο εδω απο ενα παλικαρι , οποτε τι ακριβως ειχε μεσα οταν ανοιχτηκε δεν θα μαθω ποτε.

Το αλλο που αγοραστηκε απο Κινα και ηρθε προσφατα ειναι απο τα γνωστα αξιοπιστα μαγαζια και ειναι και το ποιο ελαφρυ απο τα δυο.

Αλλα δεν ειναι παραξενο ??? Στο εργοστασιακο κουτι του ιδιου προιοντος να αναφερεται διαφορετικο βαρος ?

Δεν μιλαω για το εξωτερικο κουτι που συσκευαζει το καθε μαγαζι με το ναυλον με τις φουσκες αλλα το εργοστασιακο χαρτονενιο σκληρο κουτι και το εργοστασιακο λευκο αυτοκολλητο.

Δηλαδη αν παω να παρω 2 ιδια LG θα γραφει το καθε κουτι αλλο βαρος ?

Και στο κατω κατω εχουν μια διαφορα 80 gr περιπου . Τι μπορει να ειχε δηλαδη παραπανω το αλλο ? Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι καμμια εξτρα μπαταρια , αλλα και παλι θα εγραφε την διαφορα βαρους το εργοστασιακο αυτοκολλητο ?

 

Και το δικό μου δεν ταιριάζει με τα δικά σου βάρη. Υποθέτω ότι ανάλογα με την παρτίδα έχουν άλλο βάρος οι συσκευασίες (χάρτινο κουτί κλπ), και όσο περνούσε ο καιρός μειώνανε το βάρος της συσκευασίας λόγω κόστους. Αλλά δεν πιστεύω να βγάλουμε και καμιά άκρη.

 

O mickvip είχε βγάλει μια emui3,0B265 τη δοκίμασε κανείς;

https://yadi.sk/d/_NAi6ZYvfeH2D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η emui από το needrom είναι μια χαρά για όσους θέλουν να μην κάνουν πολλά πολλά

Έχει έτοιμα gapps , ελληνικά και όλα δούλευαν μια χαρά εκτός από το GPS το οποίο δεν δοκίμασα

Μόνο bug που είδα εγώ είναι ότι σε μερικές εφαρμογές πέταγε κανένα κινέζικο γραμμα όπως πχ στο widget του καιρού.

Σε αυτη που προτείνει ο jpower αυτά που έχω βρει είναι ότι δεν δουλεύει η επικόλληση, δεν βρίσκει το προάστιο μου στον καιρό είτε με εντοπισμό GPS είτε με χειροκίνητο ψάξιμο και έχω την εντύπωση ότι αυτή από το needrom ήταν κομματάκι γρηγορότερη

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχει αναφερθει ο τροπος σε καποια σελιδα,γιατι δεν το βρισκω.

Ευχαριστω!

 

Κατεβάζεις gaps 4.4.x και τα πετάς στην SD

Όταν περνάς την ρομ, περνάς και αυτά πριν κάνεις reboot to system, έτσι ώστε την πρώτη εκκίνηση να κάνεις log in στο λογαριασμό της google κτλ κτλ

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η emui από το needrom είναι μια χαρά για όσους θέλουν να μην κάνουν πολλά πολλά

Έχει έτοιμα gapps , ελληνικά και όλα δούλευαν μια χαρά εκτός από το GPS το οποίο δεν δοκίμασα

Μόνο bug που είδα εγώ είναι ότι σε μερικές εφαρμογές πέταγε κανένα κινέζικο γραμμα όπως πχ στο widget του καιρού.

Σε αυτη που προτείνει ο jpower αυτά που έχω βρει είναι ότι δεν δουλεύει η επικόλληση, δεν βρίσκει το προάστιο μου στον καιρό είτε με εντοπισμό GPS είτε με χειροκίνητο ψάξιμο και έχω την εντύπωση ότι αυτή από το needrom ήταν κομματάκι γρηγορότερη

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κατεβάζεις gaps 4.4.x και τα πετάς στην SD

Όταν περνάς την ρομ, περνάς και αυτά πριν κάνεις reboot to system, έτσι ώστε την πρώτη εκκίνηση να κάνεις log in στο λογαριασμό της google κτλ κτλ[/QUO

 

Τι εννοείς δεν δουλεύει η επικόλληση; μόλις τώρα έκανα δοκιμαστικά το ποστ σου copy/paste,μια χαρά δούλεψε αν εννοείς αυτο

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει ο τροπος σε καποια σελιδα,γιατι δεν το βρισκω.

Ευχαριστω!

 

4 σελιδες πίσω.!!!!!!!!!!!!

ρε παιδια.?.?.?..

τεσπα....:mad:

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως η emui από το needrom είναι μια χαρά για όσους θέλουν να μην κάνουν πολλά πολλά

Έχει έτοιμα gapps , ελληνικά και όλα δούλευαν μια χαρά εκτός από το GPS το οποίο δεν δοκίμασα

Μόνο bug που είδα εγώ είναι ότι σε μερικές εφαρμογές πέταγε κανένα κινέζικο γραμμα όπως πχ στο widget του καιρού.

Σε αυτη που προτείνει ο jpower αυτά που έχω βρει είναι ότι δεν δουλεύει η επικόλληση, δεν βρίσκει το προάστιο μου στον καιρό είτε με εντοπισμό GPS είτε με χειροκίνητο ψάξιμο και έχω την εντύπωση ότι αυτή από το needrom ήταν κομματάκι γρηγορότερη

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

λειτουργει η επικολληση, με κόλπο.

πατας παρατεταμενα στο σημειο που θες να κανεις επικολληση. Στην αρχη σου βγαζει copy και κατι άλλα. Χωρίς να σηκώσεις το δάχτυλο από την οθόνη, το σέρνεις λίγο δεξιά ή αριστερά. Και σου εμφανίζει το paste...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικες μερες με την τελευταια maucat aosp την προτεινω ανετα.Εγω την εχω πλεον για μονιμη.

Ειναι σιγουρα η καλυτερη του maucat μεχρι τωρα και ισως η καλυτερη aosp που εχω δοκιμασει.Βugs δεν εχει και εχει και ελληνικα.

 

Κατεβαστε την και κρατηστε την γιατι ποιος ξερει τι θα γινει στην επομενη εκδοση..!

https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικες μερες με την τελευταια maucat aosp την προτεινω ανετα.Εγω την εχω πλεον για μονιμη.

Ειναι σιγουρα η καλυτερη του maucat μεχρι τωρα και ισως η καλυτερη aosp που εχω δοκιμασει.Βugs δεν εχει και εχει και ελληνικα.

 

Κατεβαστε την και κρατηστε την γιατι ποιος ξερει τι θα γινει στην επομενη εκδοση..!

https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo

 

Πωωωω άντε πάλι φλασαρίσματα :lol:

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλή είναι, αλλά καλή παραδόξως είναι και η v4. Εγώ βρήκα μια και καλή πως να φτιάχνω το πρόβλημα με το GPS (αν δεν φταίει η ρομ). Έχω στην sd το πρώτο backup που πήρα ποτέ, από το vickmall με την 015. Το φλασάρω και μετά την ρομ που θέλω και όλα οκ. Σαν ygdp ένα πράγμα, μάλλον κάτι γίνεται με το nvram ή κάποιο άλλο partition ανάμεσα στα φλασαρίσματα.

 

Τεσπα, ήθελα να ρωτήσω σε το θερμοκρασίες παίζετε εσείς επειδή και με τις δύο τελευταίες ρομ αυτές είμαι πάνω από 30 με το τηλέφωνο idle και πάω πάνω από 40 με απλό surfing. Φταίει ο καιρός ή κάτι στις ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Καλή είναι, αλλά καλή παραδόξως είναι και η v4. Εγώ βρήκα μια και καλή πως να φτιάχνω το πρόβλημα με το GPS (αν δεν φταίει η ρομ). Έχω στην sd το πρώτο backup που πήρα ποτέ, από το vickmall με την 015. Το φλασάρω και μετά την ρομ που θέλω και όλα οκ. Σαν ygdp ένα πράγμα, μάλλον κάτι γίνεται με το nvram ή κάποιο άλλο partition ανάμεσα στα φλασαρίσματα.

 

Τεσπα, ήθελα να ρωτήσω σε το θερμοκρασίες παίζετε εσείς επειδή και με τις δύο τελευταίες ρομ αυτές είμαι πάνω από 30 με το τηλέφωνο idle και πάω πάνω από 40 με απλό surfing. Φταίει ο καιρός ή κάτι στις ρομ;

 

με την V4 ειχα και γω θερμοκρασιες νομιζω.Οταν εκανες αυτο με το backup,ποια ακριβως wipes εκανες μετα για να βαλεις την v4 και να σου μεινουν τα αρχεια του gps απο την προηγουμενη?Για πιθανη μελλοντικη χρηση..!Βεβαια το τι αλλο μπορει να εμεινε μαζι με το gps ειναι αλλη κουβεντα..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ ότι έμεινε κάτι από αυτά που περνάει η ρομ. Πιθανολογώ ότι με το restore γίνεται καλύτερος καθαρισμός αλλά και πέρασμα πάλι κάποιου partition που δεν αλλάζει με το φλασάρισμα (nvram ισως) και γίνεται corrupted με τον καιρό. Μετά φλασάρεις την ρομ που θες με όλα τα wipes κανονικά.

 

Θέλω να κάνω ένα τεστ, να το φέρω σε φάση να μην δουλεύει το GPS και μετά να κάνω restore μόνο το nvram και να δω αν θα κάνει διαφορά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι recoveries και τα πολλά φλας το κάνουν μην πω τι το τηλέφωνο... Άντε να ανοίξουν τα sources σύντομα να φτιαχτεί και καμιά recovery της προκοπής, να βάλουμε και καμιά cm12 με τα nightlies και να σταματήσουμε τα γύρω γύρω στις κινέζικες ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικες μερες με την τελευταια maucat aosp την προτεινω ανετα.Εγω την εχω πλεον για μονιμη.

Ειναι σιγουρα η καλυτερη του maucat μεχρι τωρα και ισως η καλυτερη aosp που εχω δοκιμασει.Βugs δεν εχει και εχει και ελληνικα.

 

Κατεβαστε την και κρατηστε την γιατι ποιος ξερει τι θα γινει στην επομενη εκδοση..!

https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo

 

πως πάει από μπαταρία;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικες μερες με την τελευταια maucat aosp την προτεινω ανετα.Εγω την εχω πλεον για μονιμη.

Ειναι σιγουρα η καλυτερη του maucat μεχρι τωρα και ισως η καλυτερη aosp που εχω δοκιμασει.Βugs δεν εχει και εχει και ελληνικα.

 

Κατεβαστε την και κρατηστε την γιατι ποιος ξερει τι θα γινει στην επομενη εκδοση..!

https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo

 

LED παίζουν όλα; Gravity Box? On screen buttons μπαίνουν από το GB ή με τα ηλίθια capacitive θα πορευτώ; Μη φλασάρω τζάμπα, δεν έχω και μεγάλη SD για να πάρω nandroid :P

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

πως πάει από μπαταρία;

 

μια χαρα και φορτιζει πολυ γρηγορα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

LED παίζουν όλα; Gravity Box? On screen buttons μπαίνουν από το GB ή με τα ηλίθια capacitive θα πορευτώ; Μη φλασάρω τζάμπα, δεν έχω και μεγάλη SD για να πάρω nandroid :P

 

led ναι

gravity ναι

οn screen οχι

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα και φορτιζει πολυ γρηγορα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

led ναι

gravity ναι

οn screen οχι

 

Σοβαρά μιλάς; Δεν μπορώ χωρίς on screen κουμπάκια... Άκυρο τότε. Τζάμπα η προετοιμασία!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα και φορτιζει πολυ γρηγορα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

led ναι

gravity ναι

οn screen οχι

 

θα την τεστάρω να δω τι λέει γιατί σήμερα φτιάχνω το coolpad με την χαλασμένη οθόνη οπότε έχω χρόνο!

jpower μπορείς να ανεβάσεις τις εφαρμογές με τις κάμερες από άλλες ρομ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

LED παίζουν όλα; Gravity Box? On screen buttons μπαίνουν από το GB ή με τα ηλίθια capacitive θα πορευτώ; Μη φλασάρω τζάμπα, δεν έχω και μεγάλη SD για να πάρω nandroid :P

 

Χαζή ερώτηση αλλά τι εννοείς nadroid; Είναι κάποιο διαφορετικό backup από αυτό που μπορείς να κάνεις με το recovery (πχ cwm);

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση αλλά τι εννοείς nadroid; Είναι κάποιο διαφορετικό backup από αυτό που μπορείς να κάνεις με το recovery (πχ cwm);

Όχι, το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

θα την τεστάρω να δω τι λέει γιατί σήμερα φτιάχνω το coolpad με την χαλασμένη οθόνη οπότε έχω χρόνο!

jpower μπορείς να ανεβάσεις τις εφαρμογές με τις κάμερες από άλλες ρομ;

 

Μη ψάχνεσαι αδικα.. Μια είναι η λύση... Lgcamera 7.0 με ενσωματωμένο το κολπάκι στα 21 mpixels...

Δεν υπάρχει αντίπαλος.. :D

 

https://mega.co.nz/#F!HRlmzDhB!iNPFLvUzYJ4tU0r0pQYjLg

Από το topic μου στο μοντακο..

Φλασαρεις και τέλος... Τίποτα άλλο

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...