Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου πει τη διαφορά μεταξύ AOSP iNew V3 plus και AOSP iNew V3 που υπάρχουν στο needrom;

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τη διαφορά μεταξύ AOSP iNew V3 plus και AOSP iNew V3 που υπάρχουν στο needrom;

Ευχαριστώ

 

Τώρα είδα ότι στο link για την AOSP iNew V3 plus δεν έχει το zip για τη rom.

Link to comment
Share on other sites

εμενα η inew v3 δεν μου εχει κατσει καλα μαλλον, πρεπει να την ξαναπερασω. Μετα απο καθε wipe κανετε reboot σε recovery; Πρεπει δλδ να κανω 3 reboot πριν κανω install την rom;
Link to comment
Share on other sites

εβαλε κανεις την maucat aosp 21.4.15?

 

Καλησπέρα.

Η γραμματοσειρά έχει αλλάξει, κάποια άλλη σημαντική αλλαγή απο τις 13/04 δεν έχω παρατηρήσει....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η γραμματοσειρά έχει αλλάξει, κάποια άλλη σημαντική αλλαγή απο τις 13/04 δεν έχω παρατηρήσει....

 

εχει κανα bug?ταχυτητα σε σχεση με a310 και vanilla v3?

Link to comment
Share on other sites

φλασαρεις το zip αρχειο μεσα απο το recovery και ολα μια χαρα

 

Για μένα το είπες? Για την κάμερα τα 20mp?

Μπορείς να βάλεις ένα link από το αρχείο γιατί δεν το βρίσκω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η γραμματοσειρά έχει αλλάξει, κάποια άλλη σημαντική αλλαγή απο τις 13/04 δεν έχω παρατηρήσει....

Εχει αναβαθμισει και το baseband.

Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλαράκια μιά βοήθεια.

 

Επειδή το σκαλίζω τις τελευταίες μέρες μιάς και φόρτωσα την MIUI V6, δεν ξέρω τί πάτησα και ενεργοποίησα ένα ίχνος που αφήνει το δάκτυλο, όταν ακουμπάει στην οθόνη κάτι σαν δείκτη ποντικιού δηλαδή σε σχήμα μικρής μπαλίτσας.

Εχω ψάξει παντού (ή σχεδον παντού) και δεν ξέρω ποιά εφαρμογή ή επιλογή στις ρυθμίσεις μου το προξένησε αυτό

Επειδή είναι πολύ σπαστικο να βλέπω την μπαλίτσα να ακολουθεί το δάκτυλό μου,μηπως έχει κανείς σας καμμιά ιδέα περι τούτου??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν έχω καταλάβει είναι αυτό με την φωτογραφική που μπορείς να το κάνεις να βγάζει 20mp φωτογραφίες.

Αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει γιατί στο παλιότερο ποστ που είδα, δεν κατάλαβα ακριβώς τα βήματα που πρέπει να κάνεις....

Επειδη και εγω εβαλα την ιδια rom και επιβεβαιωνω οσα ειπες περι σταθεροτητας. Για την καμερα ωστε να ανεβει η αναλυση απλα κατεβαζεις τα τρια αρχεια που εχει ανεβασει μελος για ολους εμας και τον ευχαριστουμε τα βαζεις στο φακελο TitaniumBackup στην εσωτερικη μνημη (δες που αποθηκευει) και επειτα κανεις επαναφορα μεσα απο Titanium. Δουλευει αψογα στη συγκεκριμενη rom.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

 

Χίλια ευχαριστώ jpower νάσαι καλά...

Πραγματικά είσαι power για το νήμα μας....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τη διαφορά μεταξύ AOSP iNew V3 plus και AOSP iNew V3 που υπάρχουν στο needrom;

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τώρα είδα ότι στο link για την AOSP iNew V3 plus δεν έχει το zip για τη rom.

 

 

 

γεια σας ο dev λεει οτι διορθωσε αυτά

All bloatwate is removed, All ringtones, notification sounds and alarm sounds equalized to same volume level, Added: Nova Launcher Prime (latest beta), AOSP e-mail app, Weather Unerground, Latest AddFree app, and TopContacts widget from Sony Xperia (very useful). Added 7 color led notification patch. ROM is very fast, battery life is also good, RAM load about 340MB-410MB with flashed gapps.

μετα από ένα μικρο τεστ οντως διορθωσε αρκετα μικρα πραγματάκια συνδέεται auto με το google δηλ. το τηλ στηνεται γρηγορα με το backup.Δουλευει το μενου developer options,το εκουαλαιζερ στο νέο πρόγραμμα μουσικης δεν δουλευει,μια ωραια εφαρμογή ad away για κοψιμο διαφημίσεων την κατάργησε.Γενικα είναι μια smooth γρηγορη ρομ αλλα δεν καταλαβαινω τον τιτλο plus δεν μου δουλευει το gps. Τελικα νομιζω παντα κατι φτιαχνουν και κατι χαλανε............χαχα τις φτιαχνουν στο ποδι όπως ειπε και ο jpower

Ας τεσταρει καποιος φιλος ακομα το gps να μην παρουμε τον dev στο λαιμο μας

Edited by pavlospappas
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω εβαλα την ιδια rom και επιβεβαιωνω οσα ειπες περι σταθεροτητας. Για την καμερα ωστε να ανεβει η αναλυση απλα κατεβαζεις τα τρια αρχεια που εχει ανεβασει μελος για ολους εμας και τον ευχαριστουμε τα βαζεις στο φακελο TitaniumBackup στην εσωτερικη μνημη (δες που αποθηκευει) και επειτα κανεις επαναφορα μεσα απο Titanium. Δουλευει αψογα στη συγκεκριμενη rom.

 

 

Χεχε.. Με τρέχετε...

Τσιμπα κι αυτο..

https://mega.co.nz/#F!HRlm...YJ4tU0r0pQYjLg

 

LG camera στα 20+ mp

Φλασαρεις από ρικοβερι

αυτό ειπε ο jpower όλα με μια κινηση από recovery

Link to comment
Share on other sites

παλι π%%$#α τα χει κανει ο mau με την sd..δεν σωζει ουτε με το xInternal.Η σωζει και στις 2 καρτες απο μια φορα το ιδιο αρχειο.Παιζει καμια πατεντα να μην αλλαζω παλι rom?
Link to comment
Share on other sites

παλι π%%$#α τα χει κανει ο mau με την sd..δεν σωζει ουτε με το xInternal.Η σωζει και στις 2 καρτες απο μια φορα το ιδιο αρχειο.Παιζει καμια πατεντα να μην αλλαζω παλι rom?

Σωζει με xinternal στην sd κανονικα σε εμενα. Εχεις ρυθμισει το xinternal στην θεση /storage/sdcard1 ;

Link to comment
Share on other sites

Σωζει με xinternal στην sd κανονικα σε εμενα. Εχεις ρυθμισει το xinternal στην θεση /storage/sdcard1 ;

ναι αλλα σωζει το ιδιο αρχειο και στην εσωτερικη και στην εξωτερικη.Αν τραβηξεις φωτο με την default camera η αν σωσεις φωτο απο το facebook messenger δεν στην σωζει και στις 2 μνημες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι αλλα σωζει το ιδιο αρχειο και στην εσωτερικη και στην εξωτερικη.Αν τραβηξεις φωτο με την default camera η αν σωσεις φωτο απο το facebook messenger δεν στην σωζει και στις 2 μνημες?

 

edit:εκανα ενα wipe dalvik & cache ξαναβαλα το xInternal και τωρα σωζει σωστα

Link to comment
Share on other sites

εβαλα maucat,θα τα δωσω ολα μετα

 

Ποιον Launcher έχει παλι τον apex;

Αν μπορεις να τσεκαρεις λιγο το gps.

Επισης να βαλεις screenshot

Αν εχει καποιος την inew v3 ας βαλει και αυτος κανενα screenshot γιατι στο Needrom δεν εχει

Edited by pyxta
Link to comment
Share on other sites

Έχει μια εκδοση του nova.

 

Και πάλι δεν μπορεί να ορισθεί pin ή password για το ξεκλείδωμα οθόνης (κάτι έχει ο mau με τα pin!)

 

Ξαναγυρισα στην inew_v3 ( όχι την plus) απ το needrom.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε.. Με τρέχετε...

Τσιμπα κι αυτο..

https://mega.co.nz/#F!HRlm...YJ4tU0r0pQYjLg

ζητάει decryption key για να κατέβει!?τι είναι αυτό?:ninja:

:X
Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ jpower νάσαι καλά...

Πραγματικά είσαι power για το νήμα μας....

 

Κι εγω ευχαριστω, για τα καλά σας λόγια.. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ζητάει decryption key για να κατέβει!?τι είναι αυτό?:ninja:

 

??

Κατεβαίνει κανονικά

 

Δοκιμασε απο δω

https://mega.co.nz/#F!HRlmzDhB!iNPFLvUzYJ4tU0r0pQYjLg

 

Επίσης, VIBE UI 2.0 For Mmx A310 / Himax / F1

https://docs.google.com/uc?id=0B7GtR7GqLcGKYWlQbmVEWmVfN3M&export=download

 

Περισσότερα : http://forum.xda-developers.com/a310/development/4-4-2-vibe-ui-2-t3068906

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ποιον Launcher έχει παλι τον apex;

Αν μπορεις να τσεκαρεις λιγο το gps.

Επισης να βαλεις screenshot

Αν εχει καποιος την inew v3 ας βαλει και αυτος κανενα screenshot γιατι στο Needrom δεν εχει

 

εχει μια beta του νεου nova.Οταν λεμε νεο εννοουμε τον παλιο με τα μισα features.Δεν πανε καλα αυτοι που φτιαχνουν τον Nova.

Anyway,το gps δουλευει.

Δεν βρηκα κανενα τρελο bug μεχρι στιγμης,εκτος απο τα γνωστα που υπαρχουν στις περισσοτερες rom,δηλαδη το usb debugging που κλεινει μονο του μετα απο reboot και την επιλογη στην μπαταρια που χαμηλωνει την cpu,η οποια ξανανοιγει μονη της παλι μετα απο reboot.Αυτο λυνεται τουλαχιστον.

 

Το οτι αυτα τα bugs ειναι σε τοσες πολλες rom επιβεβαιωνουν τις υποψιες μου οτι αυτοι που κυκλοφορουν τις rom που δοκιμαζουμε ειναι 16χρονα που απλα κανουν το port και μετα προσπαθουν να φτιαξουν τα bugs που βγαινουν κανοντας copy/paste αρχεια απο αλλες rom που δουλευουν,με την ελπιδα καποιο απο αυτα τα paste να πιασει.Οποιος εχει διαφορετικη αποψη παρακαλω να αναπτυξει,πλεον εχω πειστει οτι αυτες οι rom ειναι φτιαγμενες απο ημι-ασχετους.Ολοι ξερουμε ποσο ευκολο ειναι να κανεις για αρχη ενα port μια rom και ολοι επισης μπορουμε με αρκετο ελευθερο χρονο να αρχισουμε τα copy/paste μεχρι να φαινεται (εχει σημασια αυτο!) οτι δεν εχει bugs.

 

Πισω στην maucat: Oταν την εβαλα μου εκανε σοβαρα κουλα με την sd,μερικα απο αυτα παραμενουν.

Καταρχην δεν εσωζε στην εξωτερικη,oταν εκανα restore το xInternal αρχιζε να σωζει οτι εσωζα και στις 2 καρτες ταυτοχρονα.Μετα απο wipe dalvik και cache και νεα εγκατασταση xInternal εφτιαξε αλλα : Βλεπω σε ασχετη φαση οτι μου εχει αντιγραψει ολο το φακελο DCIM (που ειχα βαλει στην εξωτερικη με copy/paste απο την προηγουμενη rom,οπως κανω παντα αλλωστε) ΚΑΙ στην εσωτερικη!Και οχι μονο αυτο,αλλα με τον ιδιο τροπο ΚΑΙ τον φακελο android που εχει μεσα τα data και τα obb!Aυτο δεν το χω ξαναδει σε rom.Mετα δεν με αφηνε να σβησω τα obb απο τον εναν φακελο και μετα (και εως τωρα) δεν με αφηνε να σβησω τον διπλο φακελο data!Τωρα εχω 2,ναι,για να κοιμαμαι σιγουρος..

(νομιζω οτι ηταν απλα συντομευσεις και οχι τα full αρχεια,αλλα και παλι, το μπαχαλο ηταν το ιδιο)

Αυτα πανω κατω,η rom ειναι πιο αργη απο την vanilla αλλα απ οτι βλεπω δεν εχει σχεδον καθολου tweaks και scripts μεσα.

Επισης τα Push notifications στο messenger δεν δουλευουν τοσο καλα αλλα επιφυλασσομαι μεχρι να ξαναπερασω τον messenger.

 

Για screenshot δεν υπαρχει λογος,aosp ειναι.Αν βαλεις στο google kitkat aosp θα την δεις!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Αζουλι,

Χαρά στην υπομονή σου, που δεν την εστειλες......

:)

 

Δεν την εστειλα γιατι την εστησα εντελως και επειδη φορμαρω παντα την sd πριν αλλαξω rom η κανω restore μου παιρνει αρκετη ωρα να αντιγραψω την sd στο pc και μετα απο το pc στην sd..θα περιμενω μερικες μερες μεχρι να βγει η vanilla 4 η να φτιαξουν τα bugs στην cm11.

 

Bρεθηκε υποκαταστατο για το greenify που δεν τα παει και τοσο καλα με το τηλ μας.Servicely απο τον franco,τον γνωστο με τα kernel.Στα reviews λενε οτι ειναι καλυτερο απο το greenify και δεν χρειαζεται xposed --> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.franco.servicely

 

Update:ενταξει δεν αντεχω να μην δουλευουν ουτε τα google services.Τα push notifications απο viber και fb messenger δεν δουλευουν.

Ελεος δηλαδη,αυτα δεν γινονται,βγαζει ο αλλος rom και δεν την δοκιμαζει..

 

Πισω στην vanilla.. (αλλο διαμαντι!)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...