Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλει το σκασμένο να με παιδεύει βραδιάτικα!

Μου έδωσε ενας φίλος το F1 του για του αλλάξω rom (διαδικασία 15 λεπτών) και μου έχει σπάσει τα νεύρα δεν γινόταν root από Official 036 με τίποτα και με όλους τους γνωστούς τρόπους (VRoot 1.7, Official_root.zip κτλ) τελικά με το Kingo Root 1.2.6 το έκανε σε 30 δευτερόλεπτα.

 

 

Το ένα διαφορετικό από το άλλο αυτό το κινητό!!!:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δεν είναι η τελευταία αλλά είναι η καλύτερη. Αν πας σε τελευταία version emui3.0,θά 'χεις ψιλοbugs. Αυτή είναι δοκιμασμένη.

 

δεν είμαι σίγουρος η συγκεκριμένη ρομ δέχεται όλες τις εταιρίες κινητής είχα διαβάσει ότι δεν λειτουργούσε η sim της cosmote ισχύει ή ήτανε σε άλλη ρομ;έχει διορθωθεί σε αυτή την έκδοση;

είχα περάσει στο coolpad f1 την aosp mlais την έχεις δοκιμάσει για να κάνεις μια σύγκριση;

για κάποιον αρχάριο σε android aosp mlais ή emui3.0;δεν είναι για μένα εγώ ακόμα παραλαμβάνω....

στο δικό μου για αρχή θα περάσω την s5 γιατί διάβασα ότι έχει καλύτερη ποιότητα σε κάμερα

από θέμα μπαταρίας η emui3 πως τα πάει;

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε μαστορια........

εβαλα την 4.4 023 official me 6.0.5.0 CWM recovery.

δοκιμαζοντας καμια 700-750 root fixers, μονο το RootGenius καταφερνει να το ρουταρει.

αλλα......... οταν κανω ρεσταρτ χανει το ρουτ.......

οσο ειναι ανοικτο εχει full root.

kai otan exei root, και κανω ρεσταρτ σε recovery, το RootGenius ακομα το δειχnei ως "Connected - Rooted"

οταν μπουταρει το χανει. σαν να κοβει κατι στο startup.

εκοψα καμια 40 και βαλε apps, αλλα δε ξερω τι αλλο να κοψω.

 

ξερει κανεις γιατι το κανει το "reset" αυτο?

 

εντιτ

τα gapps pico μπηκανε απο recovery κανονικα.

δοκιμασα να φλασαρω απο zip king user και supersu. τιποτα δε δουλευει. μονο το rootgenius οσο το τηλ ειναι ανοικτο

 

εντιτ2

μετα απο 4 ωρες απο το τελευταιο ποστ,

εχω βαλει την αμεσως προηγουμενη ρομ 4.4 018

το rootgenius εδειχνε το τηλεφωνο root-αρισμενο χωρις καν να εχω ακουμπησει τιποτα. λολ....

καποιο bug? δεν ξερω.

τελικα το root το εκανε το iRoot.(ειχα το κινεζικο και απο πανω το αγγλικο συμφωνα με το guide, και στα καπακια εκανε μονο του update σε 1.8.1)

τα gapps pico μπηκαν τελευταια χωρις κανενα προβλημα.

 

οποτε αν καποιος 8ελει να παει σε official, η 4.4.018.P0.141027.8297W.CPB περνει roοτ απο το ιRoot

Edited by combra24
Link to comment
Share on other sites

ξαφνικά στα τηλεφωνήματα και σε όλες της εφαρμογές δεν ακούω τον άλλο εκτός αν βάλω ανοιχτή ακρόαση .

Πάει κάπου ο νου σας?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου κανει ακριβως το αντιθετο ακουω κανονικα απο το ακουστικο και δεν ακουω τον αλλον οταν βαζω ανοιχτη ακροαση!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το ζητησα με root αλλα με το root cheker μου λεει οτι δεν ειναι, υπαρχει αλλος τροπος να το ελενξω?

 

Εγκατέστησε π.χ. το Mobileuncle tools και θα σου γράψει εάν είναι rooted η οχι

Link to comment
Share on other sites

Καθώς είχα από την αρχή την Α310 V1, αν και δεν είχα κάποιο παράπονο, αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι νεότερο. Παρακινούμενος κι από το... συνάδελφο Μηχανικό είπα να περάσω -ίσως ενδιάμεσα- κι από την EMUI Unicom, αν και οι αρχικές επιλογές μου ήταν οι υπόλοιπες γνωστές και μη εξαιρετέες. :-)

So far so good, εκτός από τα ακόλουθα:

 

* δε μπορώ να τραβήξω φωτό σε 13Mp (τραβάει σε 8Μp), ούτε με την A better camera, παρόλο που υπάρχει η σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις του προγράμματος. Χρειάζεται κάποιο script ή κάτι άλλο;

* δε μπορώ να ορίσω ως προεπιλεγμένη εφαρμογή SMS το Go SMS Pro. Στις Ρυθμίσεις, η μόνη διαθέσιμη επιλογή στο "Προεπιλεγμένη εφαρμογή SMS", είναι η "Μηνύματα".

* δε μπορώ να βρω, με ένα πρώτο ψάξιμο, πως απενεργοποιούνται εκείνες οι χαζο-φωτογραφίες που εμφανίζονται μόλις ξεκλειδώσει η οθόνη (και κάτι κινέζικα που γράφει εκεί), όπως και το widget του καιρού.

 

Επίσης, τι βγάζει καλύτερη ποιότητα ήχου, το DTS ή το Viber (και με ποιες ρυθμίσεις); Και γενικά, υπάρχουν κάποιες άλλες βασικές ρυθμίσεις που προτείνονται με την EMUI Unicom, για καλύτερη λειτουργία;

Edited by MaxH
Προσθήκη ερωτημάτων.
Link to comment
Share on other sites

αυτο το ρικαβερυ (6.0.5.1) που βγαλαν ειναι μονο για το f1plus? δεν κανει για μας?

http://www.needrom.com/download/cwm-recovery-6-0-5-1-for-coolpad-f1-plus-8297-w01/

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα έχω κάνει αλλα και το μόνο που μου μένει είναι να διαλέξω ρομ. Αλλα αυτό ειναι το πρόβλημα, δεν ξέρω ποιά.

Εγώ απλα θέλω να φύγουν οι κινεζιές, να έχω μια up-to-date version android, και να είναι οσο ποιο bug-free γίνεται.

 

Ξέρω έχουν απαντηθεί πολλές φορές οι ερωτήσεις που κάνω αλλα λυπηθείτε με

 

Ρε μεγάλε σου έχουμε προτείνει αλλα εσυ δεν.......

Οταν ζητάς γνώμη απο άλλους δέξου και αυτά που σου λένε

Βάλε μια απο αυτές που σου λένε παραπάνω ή βάλε οποια θες εσυ και μην ξαναρωτάς τι να βάλω τι να βάλω

 

Προτείνω ξανά Αλγορυθμο

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι σίγουρος η συγκεκριμένη ρομ δέχεται όλες τις εταιρίες κινητής είχα διαβάσει ότι δεν λειτουργούσε η sim της cosmote ισχύει ή ήτανε σε άλλη ρομ;έχει διορθωθεί σε αυτή την έκδοση;

είχα περάσει στο coolpad f1 την aosp mlais την έχεις δοκιμάσει για να κάνεις μια σύγκριση;

για κάποιον αρχάριο σε android aosp mlais ή emui3.0;δεν είναι για μένα εγώ ακόμα παραλαμβάνω....

στο δικό μου για αρχή θα περάσω την s5 γιατί διάβασα ότι έχει καλύτερη ποιότητα σε κάμερα

από θέμα μπαταρίας η emui3 πως τα πάει;

Μιλάω για την emuiunicom της 1ης σελίδας που είναι 2.3 και όχι 3.0. (φυσικά και οι δύο είναι κιτκατ 4.4.2)

Και φυσικά κάνει και για αρχάριους (για mlais όχι , αφού αυτή πήρε και διόρθωσε ο algorithm, οπότε αν θες aosp πας στη δική του)

Μπαταρία στο μέσο όρο.

 

ξαφνικά στα τηλεφωνήματα και σε όλες της εφαρμογές δεν ακούω τον άλλο εκτός αν βάλω ανοιχτή ακρόαση .

Πάει κάπου ο νου σας?

Στα ακουστικά ακούς? (αν όχι πάρε μπακαπ και πέρνα γρήγορα μια άλλη ρομ για τσεκάρισμα)

 

Καθώς είχα από την αρχή την Α310 V1, αν και δεν είχα κάποιο παράπονο, αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι νεότερο. Παρακινούμενος κι από το... συνάδελφο Μηχανικό είπα να περάσω -ίσως ενδιάμεσα- κι από την EMUI Unicom, αν και οι αρχικές επιλογές μου ήταν οι υπόλοιπες γνωστές και μη εξαιρετέες. :-)

So far so good, εκτός από τα ακόλουθα:

 

* δε μπορώ να τραβήξω φωτό σε 13Mp (τραβάει σε 8Μp), ούτε με την A better camera, παρόλο που υπάρχει η σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις του προγράμματος. Χρειάζεται κάποιο script ή κάτι άλλο;

* δε μπορώ να ορίσω ως προεπιλεγμένη εφαρμογή SMS το Go SMS Pro. Στις Ρυθμίσεις, η μόνη διαθέσιμη επιλογή στο "Προεπιλεγμένη εφαρμογή SMS", είναι η "Μηνύματα".

* δε μπορώ να βρω, με ένα πρώτο ψάξιμο, πως απενεργοποιούνται εκείνες οι χαζο-φωτογραφίες που εμφανίζονται μόλις ξεκλειδώσει η οθόνη (και κάτι κινέζικα που γράφει εκεί), όπως και το widget του καιρού.

 

Επίσης, τι βγάζει καλύτερη ποιότητα ήχου, το DTS ή το Viber (και με ποιες ρυθμίσεις); Και γενικά, υπάρχουν κάποιες άλλες βασικές ρυθμίσεις που προτείνονται με την EMUI Unicom, για καλύτερη λειτουργία;

Ως ηθικός αυτουργός, αναλαμβανω την απάντηση :)

-Όχι δεν θέλει κάτι. Εμένα τραβάει στα 13 η abettercamera, δοκίμασε και με καμιά άλλη καμερα: ultra camera, fv-5 κλπ

Μήπως σου ξέμεινε κανένας φάκελος στην sd από την προηγούμενη ρομ?

-Δοκίμασε να παγώσεις την μαμα εφαρμογή από τιτανιουμ (εγώ δεν χρησιμοποιώ το GO)

-Πάγωμα από τιτάνιουμ τα παρακάτω:

faceunlock, fotaprovider,fwupgrade,Καιρός (2 εφαρμογές),Κινήσεις

και απενεργοποίηση στις ρυθμίσεις του desktopnews

Και στην εφαρμογή θέματα -> βάλε το balance ή πάτησε προσαρμογή και άλλαξε το στυλ κλειδ. οθόνης σε balance και μετάβαση κλειδ. οθόνης σε λιακάδα και τις ταπετσαρίες σε πχ μπλε.

- Για τον ήχο βρες τις ρυθμίσεις μου λίγο πιο πίσω για το viper4android. Είναι καλύτερο από το dts. Αν βαριέσαι ενεργοποιείς το DTS. Αλλά όχι και τα δύο μαζί.

-Ρύθμισε τις ενέργεις των πλήκτρων και τα notification, στις ρυθμίσεις -> advanced settings

Χρησιμοποιησε και το mode ultra μπαταρία, στο κάνει dumbphone, και εξοικονομείς μπαταρία.

Επίσης δουλευουν και τα 7 led με το γνωστό τρόπο.

 

Δεν ξέρω τι φταίει, αλλα η μεταφορά αρχείων γινεται απελπιστικά αργα.

 

Πάρα πολλη ώρα μεχρι να περάσω ενα .apk των 3.80mb

 

Δεν έκατσε καλά η ρομ (δεν έχει τέτοιο πρόβλημα), οπότε ξαναφλασάρεις (ίσως σου ξέμειναν αρχεία στην sd από την παλιά ρομ. Φορμάτ την έκανες την sd?)

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκατσε καλά η ρομ (δεν έχει τέτοιο πρόβλημα), οπότε ξαναφλασάρεις (ίσως σου ξέμειναν αρχεία στην sd από την παλιά ρομ. Φορμάτ την έκανες την sd?)

 

Ναι την έκανα (απο το κινητο) πριν βάλω τη ρομ και μου ειχε μεσα 3-4 φακέλους (android-secure κ κατι τετοια).

Μάλλον θα την αλλάξω, γιατι έχει αρκετά πραγματα που σκανδαλίζουν το OCD μου :P

 

*Οι επαφές που έχει κρατήσει απο τη SIM/SD που δεν έχουν μπροστα +30, δεν αναγνωρίζονται σαν επαφές οταν με παίρνει ένας αριθμός με το +30 (έλεος)

*το lockscreen είναι απαίσιο

*το drop down menu είναι αργο σε σύγκριση με το μαμήσιο

*δεχομαι συνεχώς prompt για να αφησω κατι να περάσει που θα βλε΄πει τα δεδομένα μου

*push notification για σχεδόν τα πάντα (αταξία)

 

Στα θετικά:

*πολυ καλή μπαταρία για τη χρήση που κάνω στο κινητό

*νορμαλ φωτογραφίες με τη προκαθορισμένη κάμερα

*push notification οταν μια εφαρμογή χρησιμοποιείται εκτεταμένα με αποτέλεσμα να καίει περισσότερη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..πηρα κι εγω το κινητο απο vickmall,ολα καλα μεχρι που καταλαβα οτι δεν υποστηριζει βιντεοκληση 3g και ξενερωσα επειδη την χρησιμοποιω ...δεν ξερω αν φτιαχνει με αλλαγη ρομ,αλλα ουτως η αλλως δεν ξερω να αλλαζω ρομ οποτε...

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα παιδια..πηρα κι εγω το κινητο απο vickmall,ολα καλα μεχρι που καταλαβα οτι δεν υποστηριζει βιντεοκληση 3g και ξενερωσα επειδη την χρησιμοποιω ...δεν ξερω αν φτιαχνει με αλλαγη ρομ,αλλα ουτως η αλλως δεν ξερω να αλλαζω ρομ οποτε...
καθε συμβουλη δεκτη...
Link to comment
Share on other sites

Ναι την έκανα (απο το κινητο) πριν βάλω τη ρομ και μου ειχε μεσα 3-4 φακέλους (android-secure κ κατι τετοια).

*Οι επαφές που έχει κρατήσει απο τη SIM/SD που δεν έχουν μπροστα +30, δεν αναγνωρίζονται σαν επαφές οταν με παίρνει ένας αριθμός με το +30

 

Φορματ μόνο σε pc.

Ακόμη έχεις επαφές σε σιμ? Αντίγραψέ τες στο τηλέφωνο.

Κατέβασε το Number Fixer από το playstore και θα σου τις διορθώσει μια και καλή όλες με το +30, ( ή αφαίρεση του +30 σε άλλο δίκτυο).

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maplekeycompany.apps.numberfixer&hl=el

Κάνε και ένα Συγχρονισμό με τις επαφές στο google και θα σου τις βγάζει αυτοματα όλες σε κάθε ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Το Viper μπορεί να δυναμώσει τον ήχο από το ακουστικό αλλά μόνο για το Viber; Σε κανονικές κλήσεις και/η με ακουστικά είναι ΟΚ, μόνο στο ακουστικό και μόνο στο Viber ακούγεται χαμηλά.
Link to comment
Share on other sites

Το Viper μπορεί να δυναμώσει τον ήχο από το ακουστικό αλλά μόνο για το Viber; Σε κανονικές κλήσεις και/η με ακουστικά είναι ΟΚ, μόνο στο ακουστικό και μόνο στο Viber ακούγεται χαμηλά.

 

Δεν νομίζω να γίνεται το πρώτο με το viper. (δοκίμασε να επιλέξεις και το force enable V4A, γιατί σε κάποιες ρομ δεν θυμάμαι, το απενεργοποιούσαν κάποιες εφαρμογές όσο ήταν ανοιχτές, και χρησιμοποιούσαν δικές τους ρυθμίσεις )

Εκτός να μπορεί να γίνει με κάποιο αυτοματισμό να ενεργοποιείται το viper όταν ανοίγει το viber, και να έχεις τις παρακάτω μέγιστες τιμές ενίσχυσης.

Αλλά ανέβασέ το έτσι στα ακουστικά:

Ενεργοποίησε το AGC, effect strength -> extreme (ή moderate), max gain -> inf (ή 10Χ), max output 0

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχω συνέχεια ανοιχτό και δουλέψει για το Viber θα πάει και το volume για τις κανονικές κλήσεις στο θεό; Το Viber θα ακούγεται καλό μετά αλλά τα υπόλοιπα πολύ δυνατά. Δεν έχω χρησιμοποιήσει το Viper ποτέ... :)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..πηρα κι εγω το κινητο απο vickmall,ολα καλα μεχρι που καταλαβα οτι δεν υποστηριζει βιντεοκληση 3g και ξενερωσα επειδη την χρησιμοποιω ...δεν ξερω αν φτιαχνει με αλλαγη ρομ,αλλα ουτως η αλλως δεν ξερω να αλλαζω ρομ οποτε...

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καθε συμβουλη δεκτη...

 

Υποστηρίζει κανονικότατα κλήση 3g. Το χρησιμοποιώ συνέχεια σε cu. Η rom που εχω ειναι η mlais 4.4.3

Link to comment
Share on other sites

Τα έφτιαξα όλα τα υπόλοιπα, ευχαριστώ πολύ!

-Ρύθμισε τις ενέργεις των πλήκτρων και τα notification, στις ρυθμίσεις -> advanced settings

Χρησιμοποιησε και το mode ultra μπαταρία, στο κάνει dumbphone, και εξοικονομείς μπαταρία.

Σχετικά με τα πλήκτρα και τα notifications, υπάρχουν κάποιες προτεινόμενες ρυθμίσεις ή είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου; (να διευκρινίσω ότι είναι το πρώτο μου Android κινητό, οπότε οι άπειρες ρυθμίσεις εκεί μέσα μου φαίνονται... κινέζικα :p)

 

Επίσης, υποθέτω ότι σε Ultra mode μπαταρίας δε θα λαμβάνει αυτόματα gmail και ειδοποιήσεις facebook messenger, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει κανονικότατα κλήση 3g. Το χρησιμοποιώ συνέχεια σε cu. Η rom που εχω ειναι η mlais 4.4.3

 

αρα απ οτι καταλαβα ειναι θεμα ρομ,γιατι δεν βρισκω πουθενα επιλογη για βιντεοκληση στην μαμισια multilanguage.

πως μπορω να βαλω την συγκεκριμενη

ρομ?εισαι ικανοποιημενος με αυτη?σε ευχαριστω για τη βοηθεια,ξερω πως ειναι

κουραστικο για σας που γνωριζετε καλυτερα ,να εξηγειτε σε ασχετους,αλλα χρειαζομαι οπωσδηποτε την βιντεοκληση.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κατεβασω το Vroot αλλά σε όποιο site και να παω μου βγαζει το eset ότι είναι ιος.

http://www.mgyun.com/en/getvroot

http://www.softpedia.com/get/Mobile-Phone-Tools/Others/VROOT.shtml

Τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Η βίντεο κλήση σε algorom παίζει σε εσάς; Μήπως θέλει τίποτα ρυθμίσεις; Εμένα δεν παίζει.

 

Το εχω ρωτησει και εγω..απαντησει δεν πηρα..παιζει με skype παντωs..μου ειπανε..δεν το εχω δοκιμασει ακομα..αλλα θα ειθελα να παιζει με την μαμα εφαρμογη..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...