Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα παιδια!μου χαλασε το ακουστικο του τηλεφωνου...ισως καποιο site που θα μπορουσα να βρω ανταλλακτικο να παραγγειλω;;;

Δες eBay και aliexpress για αρχή τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Oπου κορυφη για μενα ειναι πλεον με maucat(μετατα απαραιτητα φιξακια για το μεγεθος της γραματοσειρας και του wifi!),για πειτε την γνωμη σα και οι υπολοιποι που την εχετε ,ειναι η δεν ειναι ετσι?

Εγω ημουν καταευχαριστημενος με την miui v5 εκτος της τραγικης της καμερα ,και ελεγα αν βγει miui με καλη καμερα τοτε εκει θα παω σιγουρα αλλα μετα απο αυτην την maucat οπου το τηλ. ειναι κυριολεκτικα σφεντονα δυσκολα να μαω σε miui γιατι οπως και να το κανουμε ειναι βαριες αυτες!

 

οποια και να εβαζες μετα την miui εννοειται οτι θα σου φαινοταν σφεντονα,ειναι η πιο βαρια rom ανεξαρτητως τηλεφωνου..!

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημερα παιδια!μου χαλασε το ακουστικο του τηλεφωνου...ισως καποιο site που θα μπορουσα να βρω ανταλλακτικο να παραγγειλω;;;

 

δοκιμασες να βαλεις αλλη rom πρωτα?Μπορει να ειναι κολλημα

Link to comment
Share on other sites

Για όσους εχουν πρόβλημα με τα συνεχόμενα UPDATE requests του supersu, εγκαταστηστε απο ρικοβερι αυτο...

 

 

https://www.dropbox.com/s/20s6ttwpc4ib7lu/UPDATE-SuperSU-v2.45.zip?dl=0

Δοκιμασμένο σε s5 rom

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε και δοκιμαζεται η miui v6...αρκετα smooth,πολυ καλος ηχος στην ομιλια καθως και στην αναπαραγωγη μουσικης.

Ειναι ρουτ,δεν εχει gapps,θελει το wifi fix.

Απο σημα κινειται στον μεσο ορο.

 

Φιλέ αμα μπορείς ανέβασε καμια Φότο.

Link to comment
Share on other sites

οποια και να εβαζες μετα την miui εννοειται οτι θα σου φαινοταν σφεντονα,ειναι η πιο βαρια rom ανεξαρτητως τηλεφωνου..!

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

δοκιμασες να βαλεις αλλη rom πρωτα?Μπορει να ειναι κολλημα

 

σ ευχαριστω για την απαντηση...δεν ειμαι τοσο σχετικος ωστε να κανω κτ τετοιο...υπαρχει καπου οδηγος ως προς πως να το κανω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες eBay και aliexpress για αρχή τουλαχιστον.

 

σ ευχαριστω για την ανταποκριση...εψαξαστο ebay δεν βρηκα κτ... ξερεις μηπως τι ακριβως τα γραψω για να ψαξω; ποιο ακουστικο ειναι ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

 

σ ευχαριστω για την ανταποκριση...εψαξαστο ebay δεν βρηκα κτ... ξερεις μηπως τι ακριβως τα γραψω για να ψαξω; ποιο ακουστικο ειναι ακριβως;

 

Κάτι τέτοιο μάλλον ψάχνεις

 

http://www.aliexpress.com/w/wholesale-Coolpad-F1-speaker.html?site=glo&groupsort=1&SortType=total_tranpro_desc&shipCountry=gr&SearchText=Coolpad+F1+speaker

Link to comment
Share on other sites

Το ρολοι σου δουλευει? Σε εμενα κρασαρει.

 

το ρολοι κρασαρει και σε μενα.οριστε και μερικα screenshots απο την miui

[ATTACH]55736[/ATTACH]

 

[ATTACH]55737[/ATTACH]

 

[ATTACH]55738[/ATTACH]

 

[ATTACH]55739[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για την απαντηση...δεν ειμαι τοσο σχετικος ωστε να κανω κτ τετοιο...υπαρχει καπου οδηγος ως προς πως να το κανω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

σ ευχαριστω για την ανταποκριση...εψαξαστο ebay δεν βρηκα κτ... ξερεις μηπως τι ακριβως τα γραψω για να ψαξω; ποιο ακουστικο ειναι ακριβως;

Διάβασε την πρώτη σελίδα υπάρχει σχετικός οδηγός για αλλαγή ρομ,αν δεν "στρωσει "στο aliexpress δες "coolpad f1 speaker"

Link to comment
Share on other sites

το ρολοι κρασαρει και σε μενα.οριστε και μερικα screenshots απο την miui

[ATTACH]55736[/ATTACH]

 

[ATTACH]55737[/ATTACH]

 

[ATTACH]55738[/ATTACH]

 

[ATTACH]55739[/ATTACH]

 

εχουμε κανα bug?sd card/gps/notifications?

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανα bug?sd card/gps/notifications?

notifications κομπλε,gps δεν εχει καταφερει να κλειδωσει.

sd card δεν μεταφερονται εφαρμογες,ουτε αποθηκευονται αρχεια.

με λιγα λογια ξηλωνεται....

Link to comment
Share on other sites

Oπου κορυφη για μενα ειναι πλεον με maucat(μετατα απαραιτητα φιξακια για το μεγεθος της γραματοσειρας και του wifi!),για πειτε την γνωμη σα και οι υπολοιποι που την εχετε ,ειναι η δεν ειναι ετσι?

 

Συμφωνώ για την maucat είναι η βασική μου ρομ!

 

Μπορεί κάποιος να ποστάρει συγκεντρωμενα ολα τα fixes που εχουν βγει για τα bugs της maucat rom?

 

Ρε παληκάρια.......ΠΟΙΑ είναι αυτή η maucat που λέτε ότι είναι κορυφή-σφεντόνα....ή τελοσπάντων καλή ρομ ?

είναι η ..................maucat aosp 31.12.............η..........maucat Micromax A311 decrappified multilanguage.......η......infocus maucat ???

Αν μπορεί κάποιος να πει ή να δωσει link και όταν λέτε ότι είναι απαταίτητα τα γνωστά fixes .....εννοείτε το γνωστό για το wifi και το άλλο για το 3Gδεδομένα ή υπάρχουν και άλλα ???????

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Ρε παληκάρια.......ΠΟΙΑ είναι αυτή η maucat που λέτε ότι είναι κορυφή-σφεντόνα....ή τελοσπάντων καλή ρομ ?

είναι η ..................maucat aosp 31.12.............η..........maucat Micromax A311 decrappified multilanguage.......η......infocus maucat ???

Αν μπορεί κάποιος να πει ή να δωσει link και όταν λέτε ότι είναι απαταίτητα τα γνωστά fixes .....εννοείτε το γνωστό για το wifi και το άλλο για το 3Gδεδομένα ή υπάρχουν και άλλα ???????

Είναι η aosp maucat,πολύ καλή ρομ και το λινκ της είναι στο modaco(τουλάχιστον από εκεί την κατεβαζω εγώ)

Link to comment
Share on other sites

Για όνομα του θεού. Δε βρίσκεις τη maucat. Κάνε ένα κ*λο search. Πρώτο πρώτο θα σου βγει στο google.

Τέσπα είναι aosp kitkat 4.4.2 by maucaut

 

link : https://yadi.sk/d/lyakJ_MFd7TTo

 

είναι στάνταρ λινκ. αν κάνει update πολύ απλά θα δεις νέα ημερομηνία πάνω δεξιά στο modified.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η aosp maucat,πολύ καλή ρομ και το λινκ της είναι στο modaco(τουλάχιστον από εκεί την κατεβαζω εγώ)

 

Πρέπει να είναι η 5η στη σειρά...κάτω από του Algo.....την κατεβάζω και βλέπω....

 

Πάντως εγώ παίδες αρχίζω και απογοητεύομαι διότι μάλλον τα συνεχή φλασαρίσματα δημιούργησαν πρόβλημα (?)

Σε όλες ...μα σε όλες τις ρομ που δοκιμάζω , έχω πλέον θέμα με το σήμα που αν το χάσει δεν επανέρχετε παρά μονο με επανεκκίνηση ή άνοιγμα-κλείσιμο της λειτουργείας πτήσης......ή αν δουλεύει σε κάποια ρομ αυτό καλά ....θα έχει πρόβλημα με το ιντερνετ(είτε wifi-είτε δεδομένα)..........Πάντως ρομ χωρίς πρόβλημα δεν υπάρχει πλέον.....(σε εμένα)......

Aκόμη και oi 2-3 που δούλευαν χωρίς το παραμικρό θέμα όπως η Infocus και η Nexus 5 .....αν τις περάσω τώρα,θα έχουν και αυτές θέμα.(ενώ δεν είχαν)..............περίεργα πράγματα......

 

Μήπως πρέπει να ακολουθήσω από την πρώτη σελίδα τον οδηγό...................Οδηγός εγκατάστασης επίσημων ρομ της Coolpad μορφής .cpb με χρήση του YGDP tool και εγκατάσταση Custom recovery. (by mixanikosgr)............και μετά να αρχίσω να ξαναπερνάω ρομ για δοκιμές ή δεν παίζει ρόλο,δεν έχει σημασία?..........εννοώ μήπως όλα αυτά τα wipes και φορματ που κάνουμε πριν περάσουμε μια ρομ δεν μπορούν να φτάσουν σε καθάρισμα και στο να φύγουν τα πάντα ....όπως μπορεί να γίνει μέσω YGDP tool.

 

Ισχύει αυτό?......Νομίζω είχε αναφέρει κάποιος ότι αν περνάμε πολλές ρομ καλό θα ήταν ανά διαστήματα να κάνουμε και ένα install μέσω YGDP tool για να καθαρίζουν τα πάντα ......και μετά ......φτου και από την αρχή πάλι με το παιχνίδι βάλε - βγάλε

Link to comment
Share on other sites

notifications κομπλε,gps δεν εχει καταφερει να κλειδωσει.

sd card δεν μεταφερονται εφαρμογες,ουτε αποθηκευονται αρχεια.

με λιγα λογια ξηλωνεται....

Σε μενα το gps κλειδωνει σε 20 sec.

Με την εφαρμογη sd kitkat fixer , μου γραφει fixed.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παληκάρια.......ΠΟΙΑ είναι αυτή η maucat που λέτε ότι είναι κορυφή-σφεντόνα....ή τελοσπάντων καλή ρομ ?

είναι η ..................maucat aosp 31.12.............η..........maucat Micromax A311 decrappified multilanguage.......η......infocus maucat ???

Αν μπορεί κάποιος να πει ή να δώσει link και όταν λέτε ότι είναι απαραίτητα τα γνωστά fixes .....εννοείτε το γνωστό για το wifi και το άλλο για το 3Gδεδομένα ή υπάρχουν και άλλα ???????

 

Γεια σε όλους

Μπορώ να καυχιέμαι οτι έχω διαβάσει ΟΛΟ το νήμα εδώ αλλά λόγω ηλικίας και αντιστοιχα νέας τεχνολογίας δεν τα ΠΙΑΝΩ ΟΛΑ αλλά δεν θυμάμαι να εχει δώσει κάποιος fix για 3G

Αν μπορεί κάποιος ας το ανεβάσει εδώ άν υπαρχει και να μας πεί και τί κάνει αυτο το fix

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι η 5η στη σειρά...κάτω από του Algo.....την κατεβάζω και βλέπω....

 

Πάντως εγώ παίδες αρχίζω και απογοητεύομαι διότι μάλλον τα συνεχή φλασαρίσματα δημιούργησαν πρόβλημα (?)

Σε όλες ...μα σε όλες τις ρομ που δοκιμάζω , έχω πλέον θέμα με το σήμα που αν το χάσει δεν επανέρχετε παρά μονο με επανεκκίνηση ή άνοιγμα-κλείσιμο της λειτουργείας πτήσης......ή αν δουλεύει σε κάποια ρομ αυτό καλά ....θα έχει πρόβλημα με το ιντερνετ(είτε wifi-είτε δεδομένα)..........Πάντως ρομ χωρίς πρόβλημα δεν υπάρχει πλέον.....(σε εμένα)......

Aκόμη και oi 2-3 που δούλευαν χωρίς το παραμικρό θέμα όπως η Infocus και η Nexus 5 .....αν τις περάσω τώρα,θα έχουν και αυτές θέμα.(ενώ δεν είχαν)..............περίεργα πράγματα......

 

Μήπως πρέπει να ακολουθήσω από την πρώτη σελίδα τον οδηγό...................Οδηγός εγκατάστασης επίσημων ρομ της Coolpad μορφής .cpb με χρήση του YGDP tool και εγκατάσταση Custom recovery. (by mixanikosgr)............και μετά να αρχίσω να ξαναπερνάω ρομ για δοκιμές ή δεν παίζει ρόλο,δεν έχει σημασία?..........εννοώ μήπως όλα αυτά τα wipes και φορματ που κάνουμε πριν περάσουμε μια ρομ δεν μπορούν να φτάσουν σε καθάρισμα και στο να φύγουν τα πάντα ....όπως μπορεί να γίνει μέσω YGDP tool.

 

Ισχύει αυτό?......Νομίζω είχε αναφέρει κάποιος ότι αν περνάμε πολλές ρομ καλό θα ήταν ανά διαστήματα να κάνουμε και ένα install μέσω YGDP tool για να καθαρίζουν τα πάντα ......και μετά ......φτου και από την αρχή πάλι με το παιχνίδι βάλε - βγάλε

Καμία φορά δεν είχα τόσο σοβαρό θέμα με το σήμα,κανείς 3 φορές τα wipe/format κτλ?εγώ έχω αλλάξει κοντά στις 10 ρομ σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι η 5η στη σειρά...κάτω από του Algo.....την κατεβάζω και βλέπω....

 

Πάντως εγώ παίδες αρχίζω και απογοητεύομαι διότι μάλλον τα συνεχή φλασαρίσματα δημιούργησαν πρόβλημα (?)

Σε όλες ...μα σε όλες τις ρομ που δοκιμάζω , έχω πλέον θέμα με το σήμα που αν το χάσει δεν επανέρχετε παρά μονο με επανεκκίνηση ή άνοιγμα-κλείσιμο της λειτουργείας πτήσης......ή αν δουλεύει σε κάποια ρομ αυτό καλά ....θα έχει πρόβλημα με το ιντερνετ(είτε wifi-είτε δεδομένα)..........Πάντως ρομ χωρίς πρόβλημα δεν υπάρχει πλέον.....(σε εμένα)......

Aκόμη και oi 2-3 που δούλευαν χωρίς το παραμικρό θέμα όπως η Infocus και η Nexus 5 .....αν τις περάσω τώρα,θα έχουν και αυτές θέμα.(ενώ δεν είχαν)..............περίεργα πράγματα......

 

Μήπως πρέπει να ακολουθήσω από την πρώτη σελίδα τον οδηγό...................Οδηγός εγκατάστασης επίσημων ρομ της Coolpad μορφής .cpb με χρήση του YGDP tool και εγκατάσταση Custom recovery. (by mixanikosgr)............και μετά να αρχίσω να ξαναπερνάω ρομ για δοκιμές ή δεν παίζει ρόλο,δεν έχει σημασία?..........εννοώ μήπως όλα αυτά τα wipes και φορματ που κάνουμε πριν περάσουμε μια ρομ δεν μπορούν να φτάσουν σε καθάρισμα και στο να φύγουν τα πάντα ....όπως μπορεί να γίνει μέσω YGDP tool.

 

Ισχύει αυτό?......Νομίζω είχε αναφέρει κάποιος ότι αν περνάμε πολλές ρομ καλό θα ήταν ανά διαστήματα να κάνουμε και ένα install μέσω YGDP tool για να καθαρίζουν τα πάντα ......και μετά ......φτου και από την αρχή πάλι με το παιχνίδι βάλε - βγάλε

 

ποια wipes και format κανεις πριν περασεις μια νεα rom?Δεν παθαινει τιποτα το τηλ οσες rom και να του περασεις αρκει να το κανεις σωστα.

Παντως ειναι καλο μια στο τοσο να βαζουμε και ενα cpb με ygdp για σιγουρια

Link to comment
Share on other sites

Γενικός δεν ξέρω τι παιζει με τα f1 και τις Roms που υπαρχουν εκεί εξω....εγώ έχω φέρει 3 τα δυο τα έχω εγώ και η γυναικα με algo ROM.

Το σήμα είναι σε πολύ πολύ καλό επίπεδο σχεδόν το καλυτερο απο οσες ROM έχω δοκιμάσει.

Δεν έχω δει ποτε στα 2 αυτά μετα απο αποσύνδεση να έχει σήμα να περνούν τηλ και να μην χτυπάει. Η γυναικα είναι 2 φορες την μέρα στο μέτρο για 20 με 25 λεπτα οποτε οτι χάνει το σήμα είναι σίγουρο αλλά ποτε θεμα οποτε για όσους έχουν αυτό το πρόβλημα θα έλεγα πολλά wipes και format system.

Link to comment
Share on other sites

Γενικός δεν ξέρω τι παιζει με τα f1 και τις Roms που υπαρχουν εκεί εξω....εγώ έχω φέρει 3 τα δυο τα έχω εγώ και η γυναικα με algo ROM.

Το σήμα είναι σε πολύ πολύ καλό επίπεδο σχεδόν το καλυτερο απο οσες ROM έχω δοκιμάσει.

Δεν έχω δει ποτε στα 2 αυτά μετα απο αποσύνδεση να έχει σήμα να περνούν τηλ και να μην χτυπάει. Η γυναικα είναι 2 φορες την μέρα στο μέτρο για 20 με 25 λεπτα οποτε οτι χάνει το σήμα είναι σίγουρο αλλά ποτε θεμα οποτε για όσους έχουν αυτό το πρόβλημα θα έλεγα πολλά wipes και format system.

 

Και εγω με την ιδια ROM δεν εχω κανενα προβλημα. Ισως το μονο που με ενοχλει ειναι οτι οταν εχω κλεισει δεν εμφανιζονται τα δυο εικονιδια της αποδοχης και της απορριψης. Κατα τα αλλα ουτε απωλειες σηματος ουτε αποσυνδεσεις ουτε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Για όνομα του θεού. Δε βρίσκεις τη maucat. Κάνε ένα κ*λο search. Πρώτο πρώτο θα σου βγει στο google.

Καταρχήν ευχαριστώ για το λινκ....αλλά την εξυπνάδα δεν μπορώ να την αφήσω αναπάντητη.....όπως βλέπεις παραπάνω ΚΑΙ οι 3 ρομ που αναφέρω γράφουν maucat.....η απορία μου ήταν ΠΟΙΑ απο τις 3 είναι......και όπως βλέπεις τελικά δεν ήταν καμία.

Καμία φορά δεν είχα τόσο σοβαρό θέμα με το σήμα,κανείς 3 φορές τα wipe/format κτλ?εγώ έχω αλλάξει κοντά στις 10 ρομ σίγουρα...

ΝΑΙ ...κάνω 3 φορές την διαδικασία +φορματ την sd.....πάντα

 

ποια wipes και format κανεις πριν περασεις μια νεα rom?Δεν παθαινει τιποτα το τηλ οσες rom και να του περασεις αρκει να το κανεις σωστα.

Παντως ειναι καλο μια στο τοσο να βαζουμε και ενα cpb με ygdp για σιγουρια

wipe data/factory reset

wipe cache partition-advanced->wipe dalvik-back-mounts and storage->format system-format cache-format data-format data-data/media-back-advanced->reboot recovery...............3φορές πάντα......+φορματ την sd.....πάντα

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το σέρνεις δεξιά για απόρριψη και αριστερά για αποδοχή

 

δεξια για αποδοχη αριστερα για απορριψη, τουλαχιστον σε αυτη την ROM αλλα θεωρω οτι θα επρεπε να υπαρχουν τα σχεδιακια... μικρο το κακο ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...