Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πφφφ μη λες τέτοια ρε mate, ετοιμάζομαι για παραγγελία.

 

Σε Jelly Bean, πόσο χάλια δλδ είναι η camera; Ακόμα και μετά από κάποια fixes που διάβασα ότι παίζουν;

Αν έχει εμπειρία κάποιος... Το προηγούμενο κινητό μου ήταν ZTE V967S. Στα ίδια επίπεδα η κάμερα ή χειρότερη; (εμένα προσωπικά δε με χαλούσε καθόλου, χωρίς να την χρησιμοποιώ και πολύ).

 

Σε KitKat όντως την ξελιγώνουν τη μπαταρία ή υπερβάλετε;

 

Διαφωνώ με οποιαδήποτε αρνητικά λόγια για το F1.

Το κινητό τα ΣΠΑΕΙ.

 

Θες καλούτσικη κάμερα και άψογο σε 3d? Βάλε coolpad JELLYBEAN rom με ygdp tools. Ναι δεν έχει ελληνικά στο ΜΕΝΟΥ ΜΟΝΟ. Morelocale και ολες οι εφαρμογές παίζουν λουκούμι με ελληνικά. Ξηλώνεις και κινεζιες και είσαι στα πουπουλα.

 

Θες τρελό 3d, aosp jb και χ3στηκες για κάμερες? Βάλε johnzalvo pure aosp.

 

Θες κιτκατ? Η πιο σταθερή χωρίς ελληνικά ομως και με λίγο τσιμπημένη μνήμη: a310. Τέλεια κάμερα! Αλλά και τι έγινε με τη μνήμη αφού έχεις 2gb.

 

ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΓΙΑ ΛΙΩΣΙΜΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ ΜΑΛΛΙΑ ΠΟΥ ΜΕΙΝΑΝΕ. 10 γιουρο κάνει ήμαρτον. Για αυτό είναι οι μπαταρίες. Και επειδή δηλ κλείνει στα 3.4 βολτ και οχι στα 3.6 φρίκαρανε όλοι?

Ρε παιδιά θα παλαβώσουμε? Ξέρετε πόσο είναι η τάση ασφαλείας για κλείσιμο σε μπαταρία κινητού? Και μιλάμε για μπαταρία πανάκριβη εεεε? 10 ευρώ lol. Έτσι γιατί μπορώ παίρνω ενα κιλό μπαταρίες τώρα. Κανείς δεν έβλαψε μπαταρία με a310. Αμα κάτι τέτοιο συμβεί σε 10 χρόνια ντακσ.

 

Άλλη καλή κιτκατ: laek v4 με v3 kernel. Σε μερικούς (4.7% των χρηστών μετά απο επιστήμονικη έρευνα:p) δεν παίζει καλά και ξαφνικά αρχίζει απιστίες. Σε σχεδόν όλους τούς άλλους γενικά παίζει άψογα.

 

Καλό 3d επιπέδου jb σε κιτκατ όχι ακόμα. Διαφορες περίπου 30% απόδοση. Καλά είμαστε μη γκρινιάζετε.

 

Δείτε γέλιο με τα issues του iPhone 6 και άλλων πανάκριβων και οι άνθρωποι μπορεί και να εβαλαν δεύτερη υποθήκη στο σπίτι.

 

ΥΓ: Ο έντονα συναισθηματικός τρόπος τρολο-γραφης αποσκοπεί σε γέλωτα αποκλειστικά και μόνο:lol::lol:. Οποιαδήποτε παρενέργεια δεν καλύπτεται από εγγύηση.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Έχει να προτείνει κανείς καλή θήκη προστασίας; (σιλικόνης καλύτερα). Αυτή φαίνεται καλή http://www.aliexpress.com/item/Cool-f1-coolpad8297-mobile-phone-case-phone-case-silica-gel-soft-protective-holster-protective-case/1722730637.html . Την έχει πάρει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Αζουλι, κατεβασε απο πλειστορ το

Glove Xperia

 

Και διαλεξε enable glove

 

Και θα δεις.... :)

 

το εβαλα αλλα δεν αλλαξε τιποτα στην αποκριση.Αλλα και mobileuncle δεν μου κραταει τις αλλαγες στο sensitivity.

 

Mε ποια rom σου δουλεψε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γιατί όταν πατάω να μου εμφανίσει τις επαφές μου η τα αγαπημένα αργεί πάρα πολύ να τις εμφανίσει? Φοράω unicom. Μήπως είναι καμία ρύθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοιο θέμα... Με την ίδια ρομ...

Ξέρει κανείς ενώ με την default camera μπορώ και αποθηκευω της φώτο στην sd, με την lenovo camera μόνο στην εσωτερική μνήμη. Όταν αποθηκευσω στην sd αποθηκεύει μια άσπρη φώτο κάθε φορά.....

 

Link to comment
Share on other sites

Κανα λινκ για usb Drivers??? Δεν βρηκα τιποτα και εκανα μλκια και δεν μπορω να μπω σε αυτα που εχει το τηλεφωνο για εγκατασταση...
Link to comment
Share on other sites

Μηπως τις εκοψες oπως να ναι??? Γιατι και σε εμενα δεν αναγνωριζε την μια καρτα...κουνα τες ελαχιστα βαλε flight mode και μετα βγαλτο...Καντο μεχρι να δεις σημα...:P

Δεν ειναι οι καρτες γιατι σε αλλο κινητο που τις δοκιμασα δουλευουν κανονικα. Μαλλον οφειλεται στο οτι δεν μου εμφανιζει τους αριθμους ΙΜΕΙ. Εχει αντιμετωπισει κανεις το ιδιο προβλημα και αν ναι πως το επιλυσε; Eυχαριστω παντως για τη βοηθεια σου.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Κανα λινκ για usb Drivers??? Δεν βρηκα τιποτα και εκανα μλκια και δεν μπορω να μπω σε αυτα που εχει το τηλεφωνο για εγκατασταση...[/QUOte]

P.s

Εχω windows 8.1

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ειναι οι καρτες γιατι σε αλλο κινητο που τις δοκιμασα δουλευουν κανονικα. Μαλλον οφειλεται στο οτι δεν μου εμφανιζει τους αριθμους ΙΜΕΙ. Εχει αντιμετωπισει κανεις το ιδιο προβλημα και αν ναι πως το επιλυσε; Eυχαριστω παντως για τη βοηθεια σου.

 

Δεν κανει τιποτα φιλε...Kατ αρχας απο που το πηρες το τηλεφωνο??? και δευτερον κανε κανενα hard reset μηπως στρωσει...;)

Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

Εδώ είσαι

http://phonegist.blogspot.gr/2013/12/how-to-restore-imei-of-any-mt65xx.html?m=1

Σε ευχαριστω πολυ αυτο ακριβως εψαχνα. Ξερεις αν οφειλεται σε αυτο το οτι δεν μου αναγνωριζει τις καρτες; Τις εκοψα σε καταστημα κανονικα με μηχανημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To αγορασα απο to2c εχω παραγγειλει απο εκει πανω απο 12 κομματια και σε ολα εκανα αλλαγη rom. Moνο στο δικο μου εχω αυτο το θεμα. Hard reset πως κανουμε σε αυτο;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια επαναφορα εργωστασιακων ρυθμισεων πρωτα μην εισαι τυχερος...Αλλιως αρχισε να ψαχνεσαι για ρομ καλυτερα....;)
Link to comment
Share on other sites

Aν βαλω παλι την ιδια rom ξερεις αν θα διορθωθει σιγουρα το προβλημα της μη εμφανισης των αριθμων IMEI;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Και το εγώ ψάχνω... Κανένας δεν φοράει σιλικόνη;;;

Τώρα έτσι που ρωτάς μη πάρεις καμία απάντηση από καμία κοπέλα σιλικονατη :lol: :p

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μιλαμε για jellybean ακομα.Ναι μεν το 3d δουλευει σωστα αλλα υστερει σε ολα τα υπολοιπα. Για να δει το κινητο ο υπολογιστης σαν αποθηκευτικο χωρο χρειαζεσαι ενα σωρο drivers η καμερα χαλια. Που ειναι το bug free; :P Σε kitkat μπορει να εχουμε χαμηλοτερη αποδοση σε 3d αλλα νομιζω οτι ολα δουλευουν σε ενα αρκετα ικανοποιητικο επιπεδο. Οσο για την μπαταρια αν δεν μας φτανουν 6-7 ωρες με ανοιχτη την οθονη μαλλον δεν χρειαζομαστε κινητο :P Και η laek στα 3.4 εχω την εντυπωση οτι κλεινει. Αν πατε mobileuncle /engineer mode/ MTK/ hardware/power/charge battery λεει την max τιμη που επιτρεπει να φορτισει και την min σε αποφορτιση. Edited by vasilis91
Link to comment
Share on other sites

Mια απορια για το ΠΩΣ θα το κανει αυτο την εχουμε ολοι..!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

μια χαρα kitkat εχουμε,a310 και unicom δεν σου κανουν?!

 

Εδω συμφωνω και εγω,μια χαρα ειναι.

Μην ανχωνσται ολοι βρε,το κντ ειναι το απολυτο vfm,στα 5αρια,για αρκετο καιρο ακομα με αυτα τα specs,οσο ακομα το βρισκεται.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

 

ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΓΙΑ ΛΙΩΣΙΜΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ ΜΑΛΛΙΑ ΠΟΥ ΜΕΙΝΑΝΕ. 10 γιουρο κάνει ήμαρτον. Για αυτό είναι οι μπαταρίες. Και επειδή δηλ κλείνει στα 3.4 βολτ και οχι στα 3.6 φρίκαρανε όλοι?

Ρε παιδιά θα παλαβώσουμε? Ξέρετε πόσο είναι η τάση ασφαλείας για κλείσιμο σε μπαταρία κινητού? Και μιλάμε για μπαταρία πανάκριβη εεεε? 10 ευρώ lol. Έτσι γιατί μπορώ παίρνω ενα κιλό μπαταρίες τώρα. Κανείς δεν έβλαψε μπαταρία με a310. Αμα κάτι τέτοιο συμβεί σε 10 χρόνια ντακσ.

 

Αμην.Λες και θα το χουμε για παντα το τηλεφωνο.Χιλιες φορες να χρειαστει να παρω αλλη μπαταρια αν ειναι να χω 2-3 ωρες παραπανω μπαταρια καθε μερα.Το να προτιμας rom με 4-5 το πολυ ωρες μπαταρια με μονο κριτηριο το μηπως φθαρει πιο γρηγορα η μπαταρια ειναι τουλαχιστον ψυχαναγκαστικο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μιλαμε για jellybean ακομα.Ναι μεν το 3d δουλευει σωστα αλλα υστερει σε ολα τα υπολοιπα. Για να δει το κινητο ο υπολογιστης σαν αποθηκευτικο χωρο χρειαζεσαι ενα σωρο drivers η καμερα χαλια. Που ειναι το bug free; :P Σε kitkat μπορει να εχουμε χαμηλοτερη αποδοση σε 3d αλλα νομιζω οτι ολα δουλευουν σε ενα αρκετα ικανοποιητικο επιπεδο.

 

συμφωνω.Η jellybean μπορει να μην εχει τρελα χρονια που βγηκε αλλα ηδη υπαρχουν πολλα apps και mods που θελουν 4.4 και πανω για να δουλεψουν.Η kitkat εφερε πολλες νεες δυνατοτητες under the hood που δεν υπαρχουν σε jellybean.

 

Oσο για το 3d..οκ,ρε παιδια τι θα κανετε στο κινητο που δεν γινεται με 8x1.7ghz cpu,2gb ram και mali450 gpu?!Θα τρεξετε adobe after effects για την καινουργια σας συμπαραγωγη με τον Spielberg?!Oτι παιχνιδι και να χω βαλει πανω τρεχει ακοπα,τα specs μας επαρκουν για τουλαχιστον 1-2 χρονια μεχρι να βγει καποιο παιχνιδι που να κανει το F1 να γονατισει

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Εδω συμφωνω και εγω,μια χαρα ειναι.

Μην ανχωνσται ολοι βρε,το κντ ειναι το απολυτο vfm,στα 5αρια,για αρκετο καιρο ακομα με αυτα τα specs,οσο ακομα το βρισκεται.....

 

Κανεις δεν ειπε το αντιθετο,το τηλ. ειναι το απολυτο vfm αλλα να ειχαμε και μια κατσε καλα rom δεν θα με χαλουσε!

Και οσο για τον μυθο της καλης καμερας με kit kat γιατι τελικα προκειτε περι μυθου ,το διαπιστωσα σημερα που παρελαβα για φιλο το Thl T6 pro με την 8ρα καμερα που εκανε το f1 μας να ντρεπεται!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με τις κάρτες. Έχω την emui unicom εδώ και ένα μήνα. Δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα μέχρι τώρα με την κάρτα Vodafone που έχω. Σήμερα έβαλα και μια κάτα Wind και έχει γίνει ο χαμός. Πότε δουλεύει η μία, πότε η άλλη, πότε καμία από τις 2. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Τι μπορώ να κάνω για να δουλεύουν και οι δύο; Μήπως υπάρχει πρόβλημα με τη ROM; Έχει δοκιμάσει κάποιος τις δύο αυτές εταιριές ταυτόχρονο στο κινητό με κάποια άλλη rom και του δούλευαν εντάξει; Αν ναι με ποιά ROM; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

 

ισχυει οντως?128gb με 18 ντολαρς?!Η θα τον κυνηγαμε στους ριζωνες τον κινεζο?

Για την 64αρα που λες εννοεις οτι την δεχεται το τηλ μας,την εχεις παρει?

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα αλλα δεν αλλαξε τιποτα στην αποκριση.Αλλα και mobileuncle δεν μου κραταει τις αλλαγες στο sensitivity.

 

Mε ποια rom σου δουλεψε?

 

A310 decrappified

έχει μεγαλη διαφορά στο τατσ..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ειπε το αντιθετο,το τηλ. ειναι το απολυτο vfm αλλα να ειχαμε και μια κατσε καλα rom δεν θα με χαλουσε!

Και οσο για τον μυθο της καλης καμερας με kit kat γιατι τελικα προκειτε περι μυθου ,το διαπιστωσα σημερα που παρελαβα για φιλο το Thl T6 pro με τν 8ρα καμερα που εκανε το f1 μας να ντρεπεται!

Δοκιμασ βρε συ και την A Better Camera και πες μου μετα τι διαφορες ειδες.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

ισχυει οντως?128gb με 18 ντολαρς?!Η θα τον κυνηγαμε στους ριζωνες τον κινεζο?

Για την 64αρα που λες εννοεις οτι την δεχεται το τηλ μας,την εχεις παρει?

 

Ιδού..

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-11-19-13-05-15_zpshesxhrho.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αμην.Λες και θα το χουμε για παντα το τηλεφωνο.Χιλιες φορες να χρειαστει να παρω αλλη μπαταρια αν ειναι να χω 2-3 ωρες παραπανω μπαταρια καθε μερα.Το να προτιμας rom με 4-5 το πολυ ωρες μπαταρια με μονο κριτηριο το μηπως φθαρει πιο γρηγορα η μπαταρια ειναι τουλαχιστον ψυχαναγκαστικο.

 

 

πέστα ρε αζουλι, πεστα ρε αζουλι.... (και αλγόριθμε, επίσης .. :))

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με τις κάρτες. Έχω την emui unicom εδώ και ένα μήνα. Δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα μέχρι τώρα με την κάρτα Vodafone που έχω. Σήμερα έβαλα και μια κάτα Wind και έχει γίνει ο χαμός. Πότε δουλεύει η μία, πότε η άλλη, πότε καμία από τις 2. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Τι μπορώ να κάνω για να δουλεύουν και οι δύο; Μήπως υπάρχει πρόβλημα με τη ROM; Έχει δοκιμάσει κάποιος τις δύο αυτές εταιριές ταυτόχρονο στο κινητό με κάποια άλλη rom και του δούλευαν εντάξει; Αν ναι με ποιά ROM; Ευχαριστώ

 

Έχω μέσα f2go και Q... Με emui unicom 2.3 κανένα πρόβλημα, βγάλε όμως το pin από τις sim κάρτες;)

Sent from my Coolpad :)

Link to comment
Share on other sites

για οποιον ενδιαφερεται για tempered glass εχω βαλει εδω και 2 μερες αυτο http://www.aliexpress.com/item/Tempered-Glass-Screen-Protector-For-Coolpad-F1-8297-Scratch-resistant-Tempered-Membrance-Protector-Thin-Guard-Film/1997149285.html

 

Εχει αψογη εφαρμογη και ερχεται στα ισα και ελαχιστο πιο πανω απο την περιμετρικη ανυψωση του frame οποτε δινει στο τηλ μια πολυ smooth nokia φαση καμπυλοτητα που ειδικα στα swipes απο τα ακρα της οθονης το αισθανεσαι πολυ ωραια.

Επισης κατα την εγκατασταση μπηκε απλα τελεια με την πρωτη φορα και η συσκευασια ειχε μεσα τα παντα απο πανακια οινοπνευματα και τετοια.

 

Επισης ειναι original tempered glass της coolpad για το f1 και ερχεται σε αψογη συσκευασια.

Απο δαχτυλιες το βαζω σε μια μεσαια κατηγορια,ουτε το κανει χαλια ουτε το κραταει πεντακαθαρο.

Απο sensitivity κοβει λιγο σε σχεση με οταν ηταν γυμνη η οθονη αλλα νομιζω ολα τα tempered κοβουν λιγο.Βεβαια ειναι ψιλοχοντρο αλλα αυτο το κανει και πιο ανθεκτικο.

 

Σε γενικες καμια σχεση με την μουφα το mofi (τυχαιο?!) που ειχα παρει απο το vickmall μαζι με το κινητο,που ηταν στραβο στην γωνια και δεν κουμπωσε ποτε.Και ηταν και πλαστικατζουρα..

 

Και τωρα που μπηκα στο vickmall βλεπω την τιμη την εχουν φτασει στα 180 ντολαρ..!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μέσα f2go και Q... Με emui unicom 2.3 κανένα πρόβλημα, βγάλε όμως το pin από τις sim κάρτες;)

Sent from my Coolpad :)

 

Το έχω βγάλει το PIN από τις κάρτες και μου τα κάνει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...