Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για ποιον λόγο δεν μπορώ να μπω σε recovery mode me cwm

το twrp recovery.img που μπορώ να το κατεβάσω?

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

για ποιον λόγο δεν μπορώ να μπω σε recovery mode me cwm

το twrp recovery.img που μπορώ να το κατεβάσω?

 

Από εδω:

http://www.needrom.com/category/coolpad/8297-f1/

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, περαστηκε η νιμπιρου Η1.

Θυμίζει περισσότερο μια πειραγμενη μιυι, παρά μια αοσπ.

Με το καλημέρα τσιμπάει 1,30 γιγα. Με ολες τις εφαρμογες μου επανω 1,4+.

Παρόλα αυτά, είναι εξαιρετικά γρήγορη με αριστη απόκριση στο αγγιγμα. Φωτογραφίες αρκετά καλές, στα γνωστά πλαίσια των κκ.

Σιμ και σδ τις βλέπει κανονικά.

Στα αρνητικά ο ήχος είναι πολύ χαμηλός, αλλά με θείο και βαηπερ στρώνει.

Για την καταναλωση δεν εχω αποψη, αλλα θα την δοκιμάσω μια μέρα.

(εκτος απροόπτου).

Χρώματα ζωντανά, ωραία, καλύτερα απο α310.

Έχει ρουτ, δεν έχει γκαπς, ουτε ελληνικά

Χπουσντ παίζει, γκραβιτι παίζει κατα 80 τοις εκατό.

 

Root δεν έχει, φλάσαρα αρχικά το official coopad zip αλλά μετά από reboot το root χάθηκε κι έτσι φλάσαρα το "UPDATE-SuperSU-v2.16" για να στρώσει.

Δεν υπάρχει δόνηση στα softkeys.

Κάτι μάλλον δεν θα υπολογίζεις σωστά για τη μνήμη. Το δικό μου δεν "τσιμπάει" παρά 400-450 ΜΒ μετά από rebοot και με 35 user apps φορτωμένες πάνω. Ο αριθμητής του κλάσματος αναφέρεται στην διαθέσιμη μνήμη, όχι σε αυτήν που απασχολείται.

Στα άλλα που αναφέρεις συμφωνώ και επαυξάνω.

Edited by cybernec
Link to comment
Share on other sites

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-11-12-23-57-19_zpsza4qzmby.png

 

Έχεις δίκιο, γι αυτό μου φαίνεται τόσο γρηγορη.

Ρουτ έχει, σουπεργιουζερ. Απλα το κανεις ινσταλλ, ρεμπουτ και είσαι οκ

 

Τεσπα, τα κουμπιά έχουν δόνηση.

 

Η καταναλωση της εκτιμάται γυρω στο 10 τοις εκατό ανά ώρα, διπλάσιο+ της α310.

Θα την κρατήσω λίγο καθώς δεν μου έχει βγάλει κάποιο μπαγκ μέχρι τωρα

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις τον exdialer, τώρα που το σκέφτομαι παίζει και να το είχα δοκιμάσει με αυτόν. Δεν είμαι σίγουρος γιατί δε θυμάμαι αν είχα κανει restore με titanium πριν δοκιμάσω τις κλήσεις ή μετά.

 

Ασε έχω δοκιμάσει τα παντα,δεν γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες εκτιμήσεις κατανάλωσης είναι λίγο μπακαλίστικες. Καλό είναι να βάλεις στο τέλος φόρτισης πόσες ώρες άντεξε το κινητό με πόσες ώρες οθόνη και περίπου την χρήση του.

 

Εγώ βάζω τώρα το κινητό στον φορτιστή και με την τελευταία Mlais μετά από 16 ώρες που βγήκε από τον φορτιστή μου έβγαλε 5.5 ώρες οθόνη στις οποίες 2.5 ώρες ήταν παιχνίδια, με wifi σταθερά ανοιχτό.

 

Μένει μέχρι να βρεθεί κάποια ακόμα πιο καθαρό android, αν και ως τώρα είναι μάλλον η μόνη απροβλημάτιστη rom για την χρήση που θέλω(δουλεύει 100% το gravitybox, δουλεύει το κόλπο για Notification led κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τι χρήση κανω την συσκευή και ξέρω με τι ρυθμό κατρακυλαει η μπαταρία.

Πλην όμως, όπως έγραψα, θα την κρατήσω για μια μερα για να δω τι παίζει.

Πάντως, οτι και να είναι, την α310.... Δυσκολα.... σε καταναλωση:)

 

Για τα περί εκτίμησης, σε ενα πρώτο συγκριτικό 2 προσφατων ανάρτησεων μου

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-11-13-00-25-19_zpsoumk4wnt.png

 

Μαλλον τσιμπάει πολυ....

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι το ειδα......:lol:Αυριο θα την περασω.Δοκιμασα κανα 2 ακομα,αλλα η 1 μονο δουλευε,η αλλη μου το brickαρε το κντ.

 

Ειναι πολυ ωραιες rom οι emui,και ας τσιμπανε λιγο μπαταρια παραπανω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

 

Την έβαλα εγώ. Ανάμικτες εντυπώσεις, διαφορετικό UI, έχει το πρόβλημα με τον ήχο στα ακουστικά και παραμορφώνει. Κατά τ' άλλα δουλεύουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μπηκε επανω και δοκιμαζετε η νεα COOL-EMUI3.0-1.

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/21165

Σχεδον ιδια με μια που ειχα επανω απο εχθες,με καποιες extra ρυθμισεις απο οτι βλεπω.

Εχει λιγες Κινεζιες,αλλα καθαριζονται ευκολα,ειναι root,δεν εχει gapps,αλλα και παλι μπαινουν ευκολα και γρηγορα.

Δουλευουν ολα τα βασικα,ηχος-κλησεις-sms-mms-notif.led-δονηση κτλ,και δεν προσεξα καποια σοβαρα bug,εκτος του οτι δεν δουλευει το driving mode.Ελληνικα εχει,απο θεμα μπαταρια δεν εχω αποψη ακομα,αλλα ολες αυτε ρουφανε ενεργεια,αλλα εχουν εξειρετικο ui.

Την έχω από εχθές πάνω. Φανταστικό ui αλλά το έχουν κουτσουρέψει πολύ. Δεν έχει ούτε το δικό του browser, ούτε το δικό του ημερολόγιο και λείπουν και κάποιες ρυθμίσεις στο μενού. Θα την κρατήσω μέχρι το μεσημέρι για να δω κατανάλωση και μετά πίσω στην απόβλημάτιστη unicom.

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Αν κάποιος σκοπεύει να το παραγγείλει από vickmall παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου!Ευχαριστώ πολύ.

 

Εγώ σκοπεύω να το πουλήσω φίλε. 3 μήνες το έχω. PΜ πήγα να στείλω. Δεν ξέρω πως κατέληξε στην ανάρτηση

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

από κινέζικες εφαρμογές ποιες μου προτείνεται να βγάλω από mlais?

 

Αυτό δεν μπορώ να στο πω γιατί τις έχω σβήσει. Πρακτικά κάθε εφαρμογή που είχε κινέζικα στο όνομά της έφυγε, και μαζί της έφυγαν μερικές ακόμα.

 

Αν μου δώσεις μια λίστα εφαρμογών που σου βγάζει το titanium μπορώ να σου πω τι έχω απεγκαταστήσει.

 

Από αυτά που θυμάμαι είναι πως έκανα απεγκατάσταση τα:

AgoldWallPaper

AgoldFactoryTest

γιατί πειράζαν το lockscreen και δεν μπορούσα να το κάνω modify με gravitybox.

 

Επίσης κάποιο MoneyPlant. Τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι, αλλά όπως είπα αν μου δώσεις λίστα σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω από εχθές πάνω. Φανταστικό ui αλλά το έχουν κουτσουρέψει πολύ. Δεν έχει ούτε το δικό του browser, ούτε το δικό του ημερολόγιο και λείπουν και κάποιες ρυθμίσεις στο μενού. Θα την κρατήσω μέχρι το μεσημέρι για να δω κατανάλωση και μετά πίσω στην απόβλημάτιστη unicom.

Ακόμα ένα bug.. Έκανα κλήση και δεν απάντησε και δεν είχα μπουτόν να κλείσω... Το μεσημέρι σίγουρα πίσω στη unicom.

Όσο για τον αποθηκευτικό χώρο με το θέμα που είχα, εξακολουθώ να το έχω και ανακάλυψα εχθές ότι κάνοντας φόρματ και wipe στην εσωτερική μνήμη για να περάσω τη τελευταία μίου, ανακάλυψα ότι κάτι αρχεία όπως πχ. το sygic που το είχα στην εσωτερική μνήμη δεν σβήστηκε. Οπότε υποθέτω ότι το ρεκόβερυ δεν σβήνει τίποτε τόσο καιρό και με τόσες αλλαγές ρομ έχει γεμίσει σκουπίδια που δεν φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ leak v4 kernel v3

έχω πάντα ξυπνητήρια ενεργοποιημένα κάθε 5 λεπτά

εδώ και μερικές μέρες δεν χτυπάει κανένα ενώ είναι όλα ενεργοποιημένα

μου βγάζει στις ειδοποιήσεις ένα upcoming alarm για το κάθε ξυπνητήρι

τι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα bug.. Έκανα κλήση και δεν απάντησε και δεν είχα μπουτόν να κλείσω... Το μεσημέρι σίγουρα πίσω στη unicom.

Όσο για τον αποθηκευτικό χώρο με το θέμα που είχα, εξακολουθώ να το έχω και ανακάλυψα εχθές ότι κάνοντας φόρματ και wipe στην εσωτερική μνήμη για να περάσω τη τελευταία μίου, ανακάλυψα ότι κάτι αρχεία όπως πχ. το sygic που το είχα στην εσωτερική μνήμη δεν σβήστηκε. Οπότε υποθέτω ότι το ρεκόβερυ δεν σβήνει τίποτε τόσο καιρό και με τόσες αλλαγές ρομ έχει γεμίσει σκουπίδια που δεν φαίνονται.

 

ποιο recovery εχεις?

Link to comment
Share on other sites

το κινητο απο πισω που πας να βαλεις την καρτα γραφει στην μια υποδοχη GSM και στην W/G.

 

πια διαφορα εχει και που την βαζουμε?

Link to comment
Share on other sites

το κινητο απο πισω που πας να βαλεις την καρτα γραφει στην μια υποδοχη GSM και στην W/G.

 

πια διαφορα εχει και που την βαζουμε?

 

Η W είναι η 3G. Εκεί βάζεις τη sim.

Link to comment
Share on other sites

 

1GB RAM

 

Μεγαλο μειον αυτο δυστηχως.Λογικα θα εχουν και καποια αλλη εκδοση με καλυτερα specs πιστευω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είναι λίγο επείγον ...πείραξα με mobileuncletools το f1 του φίλου μου και δεν άλλαξε τπτ ,μετά ξανά έβαλα τις default τιμές αλλά δεν ακουγόταν όπως πριν, ήταν πιο χαμηλό ακόμα και από το μαμά ήχο έρθει σήμερα να το κοιτάξουμε ξανά και δεν ξέρω τις default τιμες.Τις έχει κανείς διαθέσιμες? Εσείς δοκιμάσατε να αλλάξετε το ήχο να τον κάνετε δυνατότερο δλδ? είχατε αποτέλεσμα γιατί μου φαίνεται ότι αυτό το κολπάκι με το mobileuncletools δεν κάνει τπτ .Έχετε να προτείνετε κάτι για να το φτιάξω? Μήπως αν αλλάξω ρομ να φτιάξει αυτό το πρόβλημα? έχει επάνω την ρομ απ την Κίνα δεν την αλλάξαμε ακόμα .plz είναι επείγον ,ας απαντήσει κάποιος asap
Link to comment
Share on other sites

 

Coolpad F1 MINUS κανονικα θα επρεπε να το λενε,αφου σε ολα πλην του 4G ειναι κατωτερο του κανονικου f1!

Το Plus το εβαλαν γιατι ειναι 4G δηλ.?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως μπορω να κάνω τα πλήκτρα αφής να μένουν ανάμεσα όταν η οθόνη είναι αναμμένη;; έχω τη unicom. Το είχα κανει στη asop παλιά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...