Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, επειδή ενδιαφέρομαι να πάρω αυτό το τηλέφωνο για τον αδερφό μου και επειδή οι (434!) σελίδες είναι πολλές για ανάγνωση και εξαγωγή συμπερασμάτων, μπορεί κάποιος να πληροφορήσει επιγραμματικά για τα θετικά και αρνητικά του? Υπάρχουν διαθέσιμες ROM με Ελληνικά?

Έχω το ReDmi Note και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά κάποιος του ειπε για το F1 και έχει κολήσει! Είναι και η διαφορά της 1/2 ίντσας....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Μισή ίντσα λιγότερη οθόνη, αισθητά μικρότερο μέγεθος συνολικά, του λείπει το otg, αρκετά πιο φτηνό(πλέον).

 

Στα άλλα είναι πολύ παρεμφερή. Ίδιες επιδόσεις χοντρικά, ίδια περίπου διάρκεια ζωής μπαταρίας, γενικά πολύ παρόμοια κινητά με τις μόνες διαφορές να είναι κυρίως τα παραπάνω. Μπορείς να βάλεις και miui αν θες. Γενικά συνιστάται να αλλάξεις την αρχική rom και να βάλεις μια kitkat για να μπορείς να εκμεταλλευτείς σωστά την κάμερα(οι drivers για JB είναι για πέταμα).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζει κανεις αν αντι της δονησης, οταν καποιος απανταει μια κληση μας, μπορουμε να ορισουμε στην γκριζα οθονη να αλλαζει χρωμα;

 

Εχω ψαξει και σε διαφορους dialers και modules του xposed αλλα δεν βρηκα κατι.

 

Αναφερομαι στην ΚΚ leak v4 with kernel v3.

Nokia 3510i - Motorola L7 - Nokia 5800 - Samsung Galaxy S Advance - CoolPad F1
Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητων καιρικων συνθηκων διαλεγεις τα συγκεκριμενα η για βραδυ/low light μονο?

 

Μονο για βράδυ. Την ημέρα το απλό καλό default.

 

@archiezulu: δοκίμασε κανα άλλο βερσιόν της lenovo super να δεις αν κάνει τα ίδια, από το θρεντ στο xda. Πρώτη φορά το ακούω πάντως...

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς στην unicom το driving mode? μου έσπασε τα νεύρα σήμερα η rom, έμπαινε σε sleep ενώ ήμουν σε navigation του driving mode..... άντε να βρείς τον δρόμο σου στους αμπελόκηπους, ξεκλειδώνοντας κάθε 45 δεύτερα το κινητό. Επίσης σήμερα αγόρασα απο Θεσσαλονίκη τα πίστονς ν2 σε εξαιρετική τιμή (εννοείτε τα γνήσια), και τα βρήκα εξαιρετικά. Μία ερώτηση για τους κατόχους όμως και αν χρησιμοποιείτε και την unicom ακόμα καλύτερα, δεν μπόρεσα με τίποτα να απαντήσω την κλήση με τα κουμπιά στα ακουστικά, να τερματίσω κλήση οκ, να απαντήσω όμως με τίποτα, πρίν βάλω third part app πείτε μου αν μπορείτε εσείς, ή τσάμπα προσπαθώ (τα κουμπιά της έντασης λειτουργούν κανονικά).

Νσι εχεις δικαιο με το χειρηστηριο απο τα πιστονια δεν μπορω ουτε εγω να απαντησω κληση μ αυτην την ρομ, αλλα με την color os νομιζω οτι μπορουσα. Ουτε με τα sony mh1c μπορω να απαντησω. Ποια εφαρμογη χρησημοποιησες;

Link to comment
Share on other sites

Εχω την a better unlocked και μολις τωρα ξαναπερασα την lenovo απο το thread που δινεις.ιδια ληψη στο δωματιο μου,με τις ρυθμισεις οπως ηταν απ την εγκατασταση ρυθμισμενο στα 13Μ, 3.1 η lenovo,5.97 η a better.(ενεργοποιημενο το DRO-που δεν ξερω τι ειναι-στην a better.χωρις αυτο 3.7).rom 4.4.2 laek v4 kernel v3

 

Και σε εμένα με 015, 039 και 041 jb που δοκίμασα η a better camera εκτός ότι βγάζει φωτο μεγαλύτερες σε μέγεθος το αρχείο είναι πολύ πιο ζωντανές.

 

Βασίλης.

 

p.s. Κάτι άσχετο επειδή με έχουν αγγαρέψει φίλοι και γνωστοί να τους πάρω το κινητό και οι επειδή όλοι τους δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις τους έχω αφήσει με την 015 από vickmall. Κάτι που πρόσεξα τώρα τελευταία ότι δεν έχουν διαφορά οι επιδόσεις antutu μεταξύ 015, 039 και 041.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήγα να βάλω ROM μπήκα στη recovery έκανα wipe data/factory reset" και "wipe cache partition" αλλά δεν έχει "mounts and storage" για να συνεχίσω τι να κάνω ???
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα την τελευταία VIBE UI2.0_Coolpad-8297W.20141030.by fefe μαζί με τα patch της, συμπαθητική με μενού lenovo αλλά.... στην κλήση δεν με ακούει ο συνομιλητής !! Κρίμα, άλλη μια ρομ στον κάδο:(
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα από merimobiles.com το συγκεκριμένο κινητό με τα εξής χαρακτηριστικά:

Android version: 4.2.2 Kernel version: 3.4.39 mine@ubuntu#1 Build number 4.2.020.P0.140409.8297W Custom Build Version: 86

 

-Επειδή το συγκεκριμένο θέμα έχει εκατοντάδες σελίδες και είναι πρακτικά αδύνατο να τις διαβάσω, μήπως κάποιος έχει την καλοσύνη να μου προτείνει (έστω και με παραπομπή σε κάποιο link) κάποιο customization που να μπορεί να κάνει ο μέσος χρήστης -που να είναι σίγουρα λειτουργικό!!!- ώστε να προσθέσω την ελληνική γλώσσα που απουσιάζει από το Locale και να απαλλαγώ από τις κινέζικες εφαρμογές που είναι εν πολλοίς άχρηστες; Μία ανακεφαλαίωση που και που βοηθάει φαντάζομαι τους νέους κατόχους.

 

-Την κάρτα sim την έχω βάλει σωστά στην υποδοχή που γράφει μόνο GSM?

 

-Επίσης περιέργως δεν μου βγάζει καθόλου στο λογαριασμό google συγχρονισμό των επαφών παρότι ο συγχρονισμός του ημερολογίου και του gmail λειτουργεί κανονικά. Αν γνωρίζει κάποιος πως να προσθέσω τις google επαφές μου θα του ήμουν ευγνώμων· τώρα έχω ένα κινητό χωρίς καθόλου επαφές :(

 

Αν δεν κάνω πολύ σοβαρό λάθος(αν κάνω διορθώστε με εσείς που ξέρετε περισσότερα) η σωστή υποδοχή για να έχεις 3G είναι η άλλη.Αυτή που γράφει W/G.Στην πρώτη σελίδα θα βρεις ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ οδηγό για όλα,καθώς και ρομ.Εγώ έχω την emuiUNICOM και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε παίζει με light flow κι άλλα για τα leds, μου λέτε τι χρωματικούς συνδυασμούς βγάζει το led για να δοκιμάσω;

 

Ότι και να κάνω με το light flow μόνο πράσινο κόκκινο παίζει με laek v4 kernel3.

 

Το led manager δουλεύει εντάξει όσο ασχολήθηκα. Μόνο το viber επιμένει να έχει κόκκινο led.

 

Το κινητό μπορεί να βγάλει και άσπρο , μωβ κτλ αλλά μόνο manually το κατάφερα με εντολές κονσόλας. Από led manager και led tester εχω πράσινο κόκκινο μπλε.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνω με το light flow μόνο πράσινο κόκκινο παίζει με laek v4 kernel3.

 

Το led manager δουλεύει εντάξει όσο ασχολήθηκα. Μόνο το viber επιμένει να έχει κόκκινο led.

 

Το κινητό μπορεί να βγάλει και άσπρο , μωβ κτλ αλλά μόνο manually το κατάφερα με εντολές κονσόλας. Από led manager και led tester εχω πράσινο κόκκινο μπλε.

 

στο μπλε τι βαζεις,0000FF?

Link to comment
Share on other sites

στο μπλε τι βαζεις,0000FF?

 

Ναι 00-00-FF, σωστά. red-green-blue.

 

Διόρθωση στο προηγούμενο ποστ μου: light manager εννοούσα ότι χρησιμοποιώ, led manager δεν υπάρχει.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήγα να βάλω ROM μπήκα στη recovery έκανα wipe data/factory reset" και "wipe cache partition" αλλά δεν έχει "mounts and storage" για να συνεχίσω τι να κάνω ???

 

Έβαλες εσύ CWM ή Twrp recovery όπως έχουμε πει στην πρωτη σελιδα?

 

Μήπως μπουταρες σε αυτή την άχρηστη που έχει από τη μάνα του? Γιατί της μάνας του ΔΕΝ εγκαθιστά ρομ - μονο σβήνει ρομ. Και πιθανό να έσβησες και την προεγκατεστημενη ρομ σου.

 

Αν τα κανες σαλάτα βαλε ξανά νεα ρομ με ygdp tools από το pc ακολουθώντας τον οδηγό στην πρώτη σελίδα.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις να μου πει γιατι οταν το βαζω κανονικα στην πριζα να φορτισει,το widget του gsam battery μου δειχνει οτι το φορτιζω με usb (δεν δειχνει το εικονιδιο τηςπριζας οπως αλλες φορες αλλα του usb)και φυσικα ο υπολειπομενος χρονος φορτισης που μου δειχνει ειναι πολυ μεγαλυτερος απ οταν μου εδειχνε οτι το φορτιζω στην πριζα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ότι και να κάνω με το light flow μόνο πράσινο κόκκινο παίζει με laek v4 kernel3.

 

Το led manager δουλεύει εντάξει όσο ασχολήθηκα. Μόνο το viber επιμένει να έχει κόκκινο led.

 

Το κινητό μπορεί να βγάλει και άσπρο , μωβ κτλ αλλά μόνο manually το κατάφερα με εντολές κονσόλας. Από led manager και led tester εχω πράσινο κόκκινο μπλε.

 

 

Τι ενοεις με εντολες κονσολας?με το light manager δουλευουν διαφορα χρωματα?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει γιατί στο Coolpad F1 το search στις επαφές (ίσως και όχι μόνο) δεν δουλεύει σωστά.

Τι εννοώ:

Π.χ. εάν πατήσεις "στ" δεν φέρνει και τα "Στ" παρά μόνο τα "στ" δηλ σαν να δουλεύει σε case sensitve mode.

Επίσης έχει πρόβλημα και με τους τονισμένους χαρακτήρες (accented chars). δηλ. αν γράψεις "στε" δεν φέρνει τα "στέ".

 

Έβαλα το google search app και το πρόβλημα με τα κεφαλαία ξεπεράστηκε αλλά αυτό με τους τονισμένους συνεχίζει.

Αντιμετωπίζει κανένας το ίδιο πρόβλημα? Υπάρχει κάποιο workaround?

 

Ένα Jiayu G3 που έχω δεν έχει τέτοια προβλήματα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα κ εγώ σήμερα το κινητάκι... Με μια πρώτη ματιά φαίνεται αρκετά καλό κ σε λειτουργία κ σαν κατασκευή.. Επειδή όμως είναι το πρώτο κινητό που θα περάσω άλλη ROM έχω κάποια θέματα.. Πήγα να περάσω την emuiUnicom αλλά μου λέει ότι πρέπει να είναι ρουταρισμενο το κινητό για να μπορέσω να κάνω την εγκατάσταση.. Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να βρω πρόγραμμα ώστε να το ρουταρω.. Δοκίμασα το framaroot κ το kingo Android root αλλά τζίφος..

Καμιά βοήθεια??

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνω με το light flow μόνο πράσινο κόκκινο παίζει με laek v4 kernel3.

 

Το led manager δουλεύει εντάξει όσο ασχολήθηκα. Μόνο το viber επιμένει να έχει κόκκινο led.

 

Το κινητό μπορεί να βγάλει και άσπρο , μωβ κτλ αλλά μόνο manually το κατάφερα με εντολές κονσόλας. Από led manager και led tester εχω πράσινο κόκκινο μπλε.

 

Στην Mlais έχω κόκκινο, πράσινο και άσπρο/κίτρινο(κάτι ενδιάμενο). Μπλε όσο και να προσπάθησα δεν έβγαζε. Αν βάλω ως χρώμα το 000000 απλά δεν ανάβει ειδοποίηση επίσης. :P

 

Για πες την εντολή που βγάζει και μωβ κλπ, να την βάλω στο terminal για να δω μην θέλει συγκεκριμένη τιμή να δοκιμάσω.

 

@wiowia: Δοκίμασε vroot που λένε οι περισσότεροι πως δουλεύει. Τουλάχιστον μέχρι να βάλεις κάποιο custom recovery και να ησυχάσεις μετά. Ανά πάσα ώρα και στιγμή, φλασάρισμα και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα κ εγώ σήμερα το κινητάκι... Με μια πρώτη ματιά φαίνεται αρκετά καλό κ σε λειτουργία κ σαν κατασκευή.. Επειδή όμως είναι το πρώτο κινητό που θα περάσω άλλη ROM έχω κάποια θέματα.. Πήγα να περάσω την emuiUnicom αλλά μου λέει ότι πρέπει να είναι ρουταρισμενο το κινητό για να μπορέσω να κάνω την εγκατάσταση.. Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να βρω πρόγραμμα ώστε να το ρουταρω.. Δοκίμασα το framaroot κ το kingo Android root αλλά τζίφος..

Καμιά βοήθεια??

 

Αν εισαι στην 036 official τοτε δοκιμασε με το VRoot.

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνω με το light flow μόνο πράσινο κόκκινο παίζει με laek v4 kernel3.

 

Το led manager δουλεύει εντάξει όσο ασχολήθηκα. Μόνο το viber επιμένει να έχει κόκκινο led.

 

Το κινητό μπορεί να βγάλει και άσπρο , μωβ κτλ αλλά μόνο manually το κατάφερα με εντολές κονσόλας. Από led manager και led tester εχω πράσινο κόκκινο μπλε.

 

Με laek v4 kernel v3 και εγω,απο τα στανταρντ χρωματα που εχει στο light manager,οποιο και να βαλω δουλευουν μονο πρασινο,κοκινο,μπλε.πες κωδικους για κιτρινο,ασπρο,πορτοκαλι,μωβ αν ξερεις για manual

 

Βρηκα τους κωδικους,τους περασα manual καμια αλλαγη.παλι κοκινο,πρασινο μπλε μονο

Edited by suzukis
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι στην 036 official τοτε δοκιμασε με το VRoot.

 

Δούλεψε φίλε μου,σ'ευχαριστώ πολύ...

Τώρα ξεκινάω κ το φλασάρισμα..

edit*

worked !!! :)

Edited by wiowia
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η 019 και όντως η φωτογραφική είναι πολύ καλή. Για το status bar στην Cool UI έχουμε κάτι που να αλλάζει εικονίδια και ίσως κάτι για τα tiles; Γιατί τα default δεν τα πάω καθόλου. Gravity Box προφανώς δεν δουλεύει...
Link to comment
Share on other sites

Για το status bar στην Cool UI έχουμε κάτι που να αλλάζει εικονίδια και ίσως κάτι για τα tiles; Γιατί τα default δεν τα πάω καθόλου. Gravity Box προφανώς δεν δουλεύει...

ενας απο τους λογους που εφυγα και απο coolUI και απο emui..Δεν νομιζω να γινεται τιποτα,εκτος κι αν καποιος εχει ωρα,διαθεση και γνωσεις ωστε να κανει το apk decompile και να αντικαταστησει εικονιδια και λοιπα.=χλωμοτατο!Αλλα ακομα και με αυτο δεν νομιζω να εχεις την δυνατοτητα προσθαφαιρεσης tiles κατα βουληση οπως με το gravity,μονο εμφανισιακες θα ειναι οι αλλαγες

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ενας απο τους λογους που εφυγα και απο coolUI και απο emui..Δεν νομιζω να γινεται τιποτα,εκτος κι αν καποιος εχει ωρα,διαθεση και γνωσεις ωστε να κανει το apk decompile και να αντικαταστησει εικονιδια και λοιπα.=χλωμοτατο!Αλλα ακομα και με αυτο δεν νομιζω να εχεις την δυνατοτητα προσθαφαιρεσης tiles κατα βουληση οπως με το gravity,μονο εμφανισιακες θα ειναι οι αλλαγες

 

Μπορώ να το κάνω αλλά βαριέμαι απίστευτα... :) Κάποια AOSP με ίδια ποιότητα φωτογραφικής;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...