Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ,

θα ήθελα να ζητήσω τα φώτα σας σε ένα θέμα που αφορά όλες τις ΚΚ ROM: έχω πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις του gmail. Πρέπει να κάνω manual sync αλλοιώς δεν με ειδοποιεί για καινούρια email. Δοκίμασα την laek.17 v3 και v4 Micromax kai Mlais 4.4.3 αλλά παντού το ίδιο πρόβλημα.

Ψάχνοντας το θέμα αρκετά και αφού είχα κάνει wipe cache/dalvik, είχα καταργήσει και επανεγκαταστήσει το google account μου βρήκα ότι το πρόβληαμ στα push notifications ήταν ότι δεν μπορούσα να συνδεθώ στο GCM (google cloud messaging). Πατώντας *#*#426#*#* στο dialer με έβγαλε στο google services monitor όπου έβλεπα ότι δεν μπορούσα να συνδεθώ στο στο mtalk.google.com από το wifi μου. Δοκίμασα και άλλα wifi αλλά τζίφος. Μπαίνοντας με το data plan η σύνδεση γινόταν και οι ειδοποιήσεις έρχονταν κανονικά. Πολύ πράξενο πρόβλημα.

 

Το ακόμα πιο παράξενο είναι ότι στην μανίσια coollife ui 5.5 015 δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αυτό που παρατήρησα έιναι ότι στη μανίσια δεν παίζει το google services monitor καθόλου. Αντιθέτωσ το Gtalk service monitor μου έβγαζε ότι είμαι κανονικά συνδεδεμένος στο mtalk.google.com. Οι ειδοποιήσεις έρχονται άμεσα

 

επισυνάπτω και screenshot από το μενού με τα Monitors. Ένας άλλος τρόπος να δεί κανείς τα monitors είναι με την εφαρμογή Push Notification Fixer (PNF) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andqlimax.pushfixer&hl=en

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

κατι παιζει με το ρουτερ σου ισως?Αν οχι βαλε την a310 decrapified που δουλευουν σιγουρα κ δες τι παιζει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

''Yes, in Mlais rom. I remember I had to disable it cause I don't like phone vibrates when I press buttons''

 

εδω λεει οτι δουλευει τo vibration στα capasitive στην 4.4.3,τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

στην micromax a310 decrapified δουλεύουν όλα?(μαζί και η δόνηση στα 3 κουμπιά?)

κάμερα όλες οι 4.4 έχουν ίδια οπότε δεν θα ρωτήσω :p

από διάρκεια μπαταρίας ανάμεσα στην 4.4.3 και την micromax μπορεί να μου πει κάποιος πια υπερτερεί?

Ξέρω ότι είναι καλύτερο να δοκιμάσω μόνος μου απλά θέλω και μια γνώμη από κάποιον που έχει δοκιμάσει και τις 2

 

*4.4.3 εννοώ αυτή: ---Aosp4.4.3_Coolpad-8297W.20141014.by l (που είναι 317mb)

 

*****@azuli αυτό με τα capacitive buttons που το βρήκες?είναι ο λόγος που σκέφτομαι μεταξύ micromax και 4.4.3 :p

Edited by nikanta
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω ξαναβάλει την PureAOSP 4.4.2 και πειραματίζομαι με την ένταση του ήχου η οποία είναι ΠΟΛΥ χαμηλή. Ό,τι κι αν έχω δοκιμάσει δεν πετυχαίνει κάτι. Το ενσωματωμένο ViperFX ΔΕΝ δουλεύει, ο driver δεν κάνει processing με τίποτα και μέσω Mobileuncle tools δεν κρατάει τις ρυθμίσεις.

 

Καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω ξαναβάλει την PureAOSP 4.4.2 και πειραματίζομαι με την ένταση του ήχου η οποία είναι ΠΟΛΥ χαμηλή. Ό,τι κι αν έχω δοκιμάσει δεν πετυχαίνει κάτι. Το ενσωματωμένο ViperFX ΔΕΝ δουλεύει, ο driver δεν κάνει processing με τίποτα και μέσω Mobileuncle tools δεν κρατάει τις ρυθμίσεις.

 

Καμμιά ιδέα;

 

Ξαναφλασαρε μηπως στρωσει.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ξαναφλασαρε μηπως στρωσει.

 

Δεν νομίζω να φταίει το φλασάρισμα, βέβαια ένα φλασάρισμα είχα κάνει, από backup τη βάζω. Δεν έχεις κι άδικο, γυρνάω στην ColorOS γιατί μ' αυτήν στη δουλειά δεν θα ακούω τις κλήσεις και θα το δοκιμάσω μόλις βρω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να φταίει το φλασάρισμα, βέβαια ένα φλασάρισμα είχα κάνει, από backup τη βάζω. Δεν έχεις κι άδικο, γυρνάω στην ColorOS γιατί μ' αυτήν στη δουλειά δεν θα ακούω τις κλήσεις και θα το δοκιμάσω μόλις βρω χρόνο.

 

Να υποθεσω οτι πριν το περασμα(ακομα και απο backup)σβηνεις τα παντα,και φορμαρεις την καρτα sd στο pc,σωστα?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι πριν το περασμα(ακομα και απο backup)σβηνεις τα παντα,και φορμαρεις την καρτα sd στο pc,σωστα?

 

Σβήνω τα πάντα, ναι (με CWM πλέον, το TWRP μας άφησε οριστικά :p), την sd card δεν την πειράζω καθόλου, αυτή περιέχει το backup.

Link to comment
Share on other sites

Σβήνω τα πάντα, ναι (με CWM πλέον, το TWRP μας άφησε οριστικά :p), την sd card δεν την πειράζω καθόλου, αυτή περιέχει το backup.

 

Kρατα τα backup σου στο pc σου,και πριν απο καθε install η restore να κανεις format στο pc και την sd.Mονο ετσι θα εισαι σιγουρος οτι εγιναν ολα σωστα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Kρατα τα backup σου στο pc σου,και πριν απο καθε install η restore να κανεις format στο pc και την sd.Mονο ετσι θα εισαι σιγουρος οτι εγιναν ολα σωστα.

 

Υπερβολή δεν είναι ρε Κώστα; Εδώ έχουμε καταντήσει να αλλάζουμε rom στο δρόμο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολή δεν είναι ρε Κώστα; Εδώ έχουμε καταντήσει να αλλάζουμε rom στο δρόμο. :lol:

Για να περαστει σωστα στο λεω,εγω εχω 2 ιδιες καρτες οποτε ξεκουμπωμα καπακι(καλα που ειναι και ανθεκτικο......)και επανω η αλλη

με το install η restore που θελω να περασω.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι :

http://pan.baidu.com/s/1dDnc4gh

http://pan.baidu.com/s/1sjwNvhb

 

Το πρώτο link είναι η official 014 σε cpb για κατέβασμα με ygdp tools.

Το δεύτερο είναι η μόντα που έχει κάνει η ATX για φλασάρισμα μέσω recovery.

 

Η δεύτερη περνάτε με twr σωστά? Είναι ρουτίνα?

Link to comment
Share on other sites

στην micromax a310 decrapified δουλεύουν όλα?(μαζί και η δόνηση στα 3 κουμπιά?)

κάμερα όλες οι 4.4 έχουν ίδια οπότε δεν θα ρωτήσω :p

από διάρκεια μπαταρίας ανάμεσα στην 4.4.3 και την micromax μπορεί να μου πει κάποιος πια υπερτερεί?

Ξέρω ότι είναι καλύτερο να δοκιμάσω μόνος μου απλά θέλω και μια γνώμη από κάποιον που έχει δοκιμάσει και τις 2

 

*4.4.3 εννοώ αυτή: ---Aosp4.4.3_Coolpad-8297W.20141014.by l (που είναι 317mb)

 

*****@azuli αυτό με τα capacitive buttons που το βρήκες?είναι ο λόγος που σκέφτομαι μεταξύ micromax και 4.4.3 :p

 

μια συζητηση στο modaco..η a310 το μονο που εχει (που λυνεται με app) ειναι οτι αν χασεις κληση,θα σταματησει να αναβοσβηνει το led οταν σβησει η οθονη.Κατα τ'αλλα ολα ειναι αψογα.Γι αυτο σου λεω βαλε την 4.4.3 να τσεκαρεις γιατι η a310 ειναι ηδη τσεκαρισμενη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπερβολή δεν είναι ρε Κώστα; Εδώ έχουμε καταντήσει να αλλάζουμε rom στο δρόμο. :lol:

 

και γω κανω παντα φορματ την καρτα,ειναι πολλες εφαρμογες που γραφουν αρχεια εκει και το conflict μπορει να γινει..

Link to comment
Share on other sites

την v014 λες?εχω δωσει λινκ πριν 2 μερες περιπου,τσεκαρε πισω.Ηταν cpb ναι

ενταξει στην σερβιρανε βλεπω..!

?

Τις είχα ήδη κατεβάσει , τόσο την official σε CPB όσο και τις modded ΑΤΧ και FIRE.

Το φλασάρισμα της official CPB εξελίχθηκε σε θρίλερ, η συσκευή έμεινε σε factory mode και δεν μπούταρε, παιδεύτηκα αρκετά, η εντολή που έδινα με cmd για να βγει από το factory mode δεν εκτελούνταν αφού η USB επικοινωνία με τη συσκευή μπλοκαριζόταν από άλλες android εφαρμογές και πολλαπλούς drivers. Εν τέλει "καθάρισα" από εφαρμογές και drivers και το κινητό άνοιξε.

Οι ΑΤΧ και FIRE όντως έχουν πολύ κινεζιά που μετά από όλα αυτά που τράβηξα δεν είχα υπομονή να διώξω, οπότε έμεινα με την αξιόπιστη laek V4 προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Απλά αν μπορείς διευκρίνησε ποιες κινεζιές μπορούμε να διώξουμε άφοβα χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα γενικά στη rom.

Στο romtoolbox σου δείχνει ποιες είναι system apps και ποιες user apps. Βγαζεις ότι έχει σχέση με user. Και επίσης βγάζεις καποια system που έχουν σχέση με social. Δεν θυμάμαι να σου πω ποια είναι. Παντως δεν έβγαλα ότι είχε σχέση με coollife-coolpad tool γιατί το δοκίμασα στην atx έκδοση και το τηλέφωνο είχε θεματάκια μετά

@jessejames

Δεν δοκίμασα το αρχείο αυτό αλλά δοκίμασα αρκετά. Τώρα είμαι με την cpb έκδοση και όλα καλα μέχρι στιγμής. Εκανα και μπατερυ καλιμπρεσιον το πρωΐ και όλα μπλε.

@jonlhnickz

30924 antutu

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Στο romtoolbox σου δείχνει ποιες είναι system apps και ποιες user apps. Βγαζεις ότι έχει σχέση με user. Και επίσης βγάζεις καποια system που έχουν σχέση με social. Δεν θυμάμαι να σου πω ποια είναι. Παντως δεν έβγαλα ότι είχε σχέση με coollife-coolpad tool γιατί το δοκίμασα στην atx έκδοση και το τηλέφωνο είχε θεματάκια μετά

@jessejames

Δεν δοκίμασα το αρχείο αυτό αλλά δοκίμασα αρκετά. Τώρα είμαι με την cpb έκδοση και όλα καλα μέχρι στιγμής. Εκανα και μπατερυ καλιμπρεσιον το πρωΐ και όλα μπλε.

 

καλημέρα να σε ρωτήσω οταν τραβας φωτος με την στοκ εφαρμογη, χωρις φλας βγαινουν κανονικες? εμενα μονοενα πρασινο φοντο βγαινει με την cpb ειμαι και εγω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα να σε ρωτήσω οταν τραβας φωτος με την στοκ εφαρμογη, χωρις φλας βγαινουν κανονικες? εμενα μονοενα πρασινο φοντο βγαινει με την cpb ειμαι και εγω

Δυστηχώς το τσέκαρα μόλις και ναι έχω πράσινη. Ξέρουμε αν λύνετε;

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς το τσέκαρα μόλις και ναι έχω πράσινη. Ξέρουμε αν λύνετε;

με lenovo super camera τραβαει μια χαρα, το προτιμησα απο το να αλλαξω ρομ, ειναι μια χαρα γενικα

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω το μεσημέρι. Πάντως με φλας βγάζει κανονικά και βίντεο τραβάει. Δε με χαλά και έτσι. Και εγώ δεν θέλω να κάνω άλλη αλλαγή ρομ. Είμαι ικανοποιημένος.
Link to comment
Share on other sites

Στην a310 σας δουλεύει σωστά η αυτόματη φωτεινότητα; Γενικά κι αυτή δεν είναι η τέλεια rom, έχει πολλά μικροθεματάκια. Δύσκολα με βλέπω να γυρνάω σε αυτήν. Για αυτήν την βδομάδα θα μείνω στην 4.4.3 που τα μόνα της θέματα φαίνονται να είναι όσα ανέφερα σε προηγούμενο ποστ, συν ότι ο ήχος είναι υπερβολικά δυνατός και δεν σώζει ρυθμίσεις από τον θείο. Είναι φάση laek δυστυχώς κι όχι τελείως stock android.
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε μόνο μια κάρτα SIM που είναι και για τηλεφωνία και για 3G δεδομένα, έχει διαφορά σε ποια από τις δύο υποδοχές την τοποθετούμε;
Link to comment
Share on other sites

3g είναι μόνο η πρώτη υποδοχή.

 

Και όταν λέμε η πρώτη εννοούμε η πρώτη απο δεξια, δηλαδή η μεσαία ανάμεσα σε σιμ και σδ, κινέζοι τι περιμένεις!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε και δοκιμαστικε αυτη

GalaxyS5_4.4_8297w.20141016.by lzy

http://pan.baidu.com/s/1dDEMKE1

Καλη την βρηκα και ελαφρια.

Gravity δουλεψε μια χαρα.Gps γρηγορο κλειδωμα. Γενικα μου αφησε καλες εντυπωσεις αλλα λογω χρονου επανεφερα το back up που εχω απο την V3.

Αλλη φορα ισως την δοκιμασω παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Η στοκ 4.4 που φλασαρετε με twr είναι ροοτ? Έχει μπορέσει κάποιος με οποιοδήποτε ρομ, να συνδέσει με sisaxis controller ασυρματα(μιας και δεν έχουμε otg) χειριστήριο?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ( ή παραπάνω) που να: ξεχωρίζω στα μηνύματα αν είναι απο την πρώτη ή δεύτερη κάρτα σιμ, να ανοίγει αυτόματα την δεύτερη σιμ για συγκεκριμένες ώρες την ημέρα, και να δίνει διαφορετικό ήχο κλήσης σε διαφορετικές σιμ όταν δεν υπάρχει η επιλογή αυτή στην ρόμ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...