Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφτιαξες μηπως το update.zip που θα κάνει downgrade τον kernel της laek v4?

 

ΕΤΟΙΜΟ! Εχω φτιάξει δύο ζιπακια:

Το ένα είναι το bootimg_laek_v3.zip και φλασαρει τον πυρήνα της laek v3. Το άλλο είναι το bootimg_laek_v4.zip και φλασαρει τον πυρήνα της laek v4 σε περίπτωση που θέλετε να επιστρέψετε στον αρχικό.

 

Για όσους δεν θυμούνται: παρατήρησα ότι ο laek v3 έχει kernel που δίνει καλύτερη ζωή μπαταρίας. ΘΕΛΩ ΓΝΩΜΕΣ από όσους το δοκιμάσουν!

 

Μην κάνετε wipe τίποτα πριν την εγκατάσταση!

Οπωσδήποτε wipe cache και dalvik-cache μετά την εγκατάσταση.

 

Τα δοκίμασα και τα δύο ζιπακια στο κινητό μου με laek v4 και δουλεύουν ΑΨΟΓΑ. θεωρητικά δουλεύουν μία χαρά και στην laek v3.

 

Τα κατεβάζετε από sendspace: http://www.sendspace.com/filegroup/XU%2FHdGQZl85%2BuZ1OyjQv7A

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Nova launcher και το εστρωσα. Τωρα ξηλωμα οτι αχρηστο για μενα και ειμαστε κομπλε.

 

Επειδη ο music player δεν μου γεμιζει το ματι και ειχα συνηθισει της sony , υπαρχει περιπτωση να τον φορτωσω;

 

Στην lock screen widget για τον music player και για να το βαζεις γρηγορα στο αθορυβο υπαρχει;

 

Τελικα αλλαξα ROM και απο micromax σε laekv4 και τα widget lock screen ειναι κομπλε.

 

Αυτο για οσους το ψαξουν σαν αναφορα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΟΙΜΟ! Εχω φτιάξει δύο ζιπακια:

Το ένα είναι το bootimg_laek_v3.zip και φλασαρει τον πυρήνα της laek v3. Το άλλο είναι το bootimg_laek_v4.zip και φλασαρει τον πυρήνα της laek v4 σε περίπτωση που θέλετε να επιστρέψετε στον αρχικό.

 

Για όσους δεν θυμούνται: παρατήρησα ότι ο laek v3 έχει kernel που δίνει καλύτερη ζωή μπαταρίας. ΘΕΛΩ ΓΝΩΜΕΣ από όσους το δοκιμάσουν!

 

Μην κάνετε wipe τίποτα πριν την εγκατάσταση!

Οπωσδήποτε wipe cache και dalvik-cache μετά την εγκατάσταση.

 

Τα δοκίμασα και τα δύο ζιπακια στο κινητό μου με laek v4 και δουλεύουν ΑΨΟΓΑ. θεωρητικά δουλεύουν μία χαρά και στην laek v3.

 

Τα κατεβάζετε από sendspace: http://www.sendspace.com/filegroup/XU%2FHdGQZl85%2BuZ1OyjQv7A

Απλα αψογος!!!!:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Για να αναβαθμίσω από V3 laek σε V4 μέσω CWM χωρίς να χάσω δεδομένα τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω ακριβώς;

Ευχαριστώ.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

ΕΤΟΙΜΟ! Εχω φτιάξει δύο ζιπακια:

 

γινεται ενας moderator να βαλει ολα αυτα που κανουν τα παιδια στην 1η σελιδα, μαζι με ολες τις δοκιμασμενες σωστες rom με link και μια μικρη περιγραφη για την καθε rom...γιατι εχουμε χασει τον μπουσουλα...:worry:

και εγω που περιμενω το κινητο οπως κι αλλοι να βρουν μια ακρη...(σημειωση. εχω διαβασει ολες τις σελιδες..:blink:)

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.

Πήρα το συγκεκριμένο κινητό για τον αδερφό μου.

Ξετρελάθηκε!

Σήμερα μου ανέφερε δύο προβλήματα.

α) Δε δέχεται αυτοματοποιημένα μηνύματα πχ. από τράπεζες από τη wind.

Το τσέκαρε με την εταιρεία του wind και όλα δουλεύουν καλά σε άλλη συσκευή.

 

β) έχει μερικά fc σε διάφορες εφαρμογές.μου ανέφερε συγκεκριμένα στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων.

Το κινητό είναι με μανισια rom

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Με την micromax του laek απο needrom απο 100% μεχρι 70% εγραψε 5μιση ωρες η οθονη και μετα μεσα σε 20 λεπτα ψοφησε στο 0. Εβαλα να δοκιμασω την micromax decrappified. Ελπιζω να μην μου κανει τα ιδια.
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώ τον οδηγό της πρώτης σελίδας για να δυναμώσω τον ήχο στην V3 του laek, αλλά οτι αλλαγές κάνω με το mobileuncle tools δεν σώζονται. Μετά από restart επανέρχονται οι τιμές που υπήρχαν.

Υπάρχει κάποια λύση;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώ τον οδηγό της πρώτης σελίδας για να δυναμώσω τον ήχο στην V3 του laek, αλλά οτι αλλαγές κάνω με το mobileuncle tools δεν σώζονται. Μετά από restart επανέρχονται οι τιμές που υπήρχαν.

Υπάρχει κάποια λύση;

 

Στις laek v3 καθώς και v4 ΔΕΝ μπορείς να αλλάξεις την ενταση του ήχου από το mobile uncle tools. Σου λέει μεν όλα ΟΚ αλλά οι τιμές το χαβά τους μένουν ίδιες.

 

Αν έχεις χαμηλό ήχο σημαίνει ότι δεν φλασαριστηκε καλά η ρομ. Ξαναφλασαρισε την από πάνω ή κάνε κανα 2-3 wipe και βαλτην από την αρχή. Ο default ήχος γενικά στην v3 και v4 ειναι πολύ καλός και δυνατος.

 

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Με το viper4android υπάρχει περίπτωση να καταφέρω κάτι;

Θα προτιμούσα να αποφύγω το φλασάρισμα ξανά.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

θα κερασει κανεις review της 4.4.3 η θα πρεπει να φλασαρω παλι..?! (σωστη απαντηση το 1)

 

Ποια ειναι αυτη?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι αυτη?

 

Είναι αυτή εδώ :

http://bbs.ydss.cn/thread-481954-1-1.html

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτή εδώ :

http://bbs.ydss.cn/thread-481954-1-1.html

Ωραια εγω δεν μπορω να την κατεβασω,θελει login εαν καταλαβα καλα.

Εαν την βαλετε σε καποιον host ευχαριστως να την δοκιμασω.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Θα γράψω αναλυτικά την εμπειρία μου μήπως και εγώ με την σειρά μου

βοηθήσω κάποιον όπως βοηθήθηκα και εγώ από εσάς.

Σήμερα λοιπόν μου ήρθε η κάρτα SD που παράγγειλα και έπιασα δουλειά για το rootάρισμα.

Με επιτυχία λοιπόν έκανα root το κινητό μου με τις οδηγίες του φίλου μας mindtrapper από

την σελίδα 276 αυτού του θέματός.

Εν συνεχεία κατέβασα από την ιστοσελίδα που μου είπε ο φίλος kostas1 το πρώτο λίνκ το

http://www.needrom.com/dow...covery-twrp-2/

μιας και υπάρχει αναλυτικό βίντεο με το συγκεκριμένο στην πρώτη σελίδα μας.

Να διευκρινίσω πώς οδηγίες για την εγκατάσταση του recovery δίνουν στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα.

Έρχομαι λοιπόν στο επόμενο στάδιο που είναι η εγκατάσταση ρομ και εδώ θα ήθελα αν μπορείτε να μου

προτείνετε κάποια στην οποία θα λυθούν τα προβλήματα :

α) της κακής κάμερας,

β) αναπαραγωγής βίντεο ,

γ)καλύτερη αυτονομία της μπαταρίας,

δ)κλείδωμα του Gps.

Επιπλέον θα ήθελα να μου πείτε αν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο που ίσως να μην έχω κάνει

ακόμα και είναι απαραίτητο να γίνει .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Θα γράψω αναλυτικά την εμπειρία μου μήπως και εγώ με την σειρά μου

βοηθήσω κάποιον όπως βοηθήθηκα και εγώ από εσάς.

Σήμερα λοιπόν μου ήρθε η κάρτα SD που παράγγειλα και έπιασα δουλειά για το rootάρισμα.

Με επιτυχία λοιπόν έκανα root το κινητό μου με τις οδηγίες του φίλου μας mindtrapper από

την σελίδα 276 αυτού του θέματός.

Εν συνεχεία κατέβασα από την ιστοσελίδα που μου είπε ο φίλος kostas1 το πρώτο λίνκ το

http://www.needrom.com/dow...covery-twrp-2/

μιας και υπάρχει αναλυτικό βίντεο με το συγκεκριμένο στην πρώτη σελίδα μας.

Να διευκρινίσω πώς οδηγίες για την εγκατάσταση του recovery δίνουν στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα.

Έρχομαι λοιπόν στο επόμενο στάδιο που είναι η εγκατάσταση ρομ και εδώ θα ήθελα αν μπορείτε να μου

προτείνετε κάποια στην οποία θα λυθούν τα προβλήματα :

α) της κακής κάμερας,

β) αναπαραγωγής βίντεο ,

γ)καλύτερη αυτονομία της μπαταρίας,

δ)κλείδωμα του Gps.

Επιπλέον θα ήθελα να μου πείτε αν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο που ίσως να μην έχω κάνει

ακόμα και είναι απαραίτητο να γίνει .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Οπως λεει και ο φιλος jpower73 πολυ καλη η Micromax,αλλα δεν εχει Ελληνικα στα μενου(μικρο το κακο βεβαια),και δυστηχως δεν δουλευει το notif.led για κλησεις-sms χαμενα(μεγαλο το κακο εδω).

Απο εκει και περα εχεις της aosp των Ισπανων σε ΚΚ,που εχουν ολα τα παραπανω,που ζητας,και απο οτι βλεπω λυθηκε και το θεμα με την μπαταρια......:)

Μπορεις καλιστα να αλλαζεις rom στο 5λεπτο,οποτε βλεπεις και πια σε καλυπτη.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Με την micromax του laek απο needrom απο 100% μεχρι 70% εγραψε 5μιση ωρες η οθονη και μετα μεσα σε 20 λεπτα ψοφησε στο 0. Εβαλα να δοκιμασω την micromax decrappified. Ελπιζω να μην μου κανει τα ιδια.

 

Τα έχω πει σε προηγούμενο ποστ, είναι εικονικό το ποσοστό. Κάτι σελίδες πριν έγραψα τα ίδια κι έβαλα και screenshots. Μετά από πλήρη φόρτιση του κινητού όσο ήταν σβηστό πλέον έχω νορμάλ συμπεριφορά μπαταρία που μάλιστα σβήνει στα 3,6V ευτυχώς κι όχι χαμηλότερα. Βέβαια καθαρή φόρτιση δεν έχω κάνει ακόμα να δω απόδοση σε ώρες οθόνης, και δεν ξέρω αν θα προλάβω. Modaco λένε πολύ καλά λόγια για την mlais Rom και πως είναι και multi, όχι μόνο αγγλικά και κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

https://mega.co.nz/#!j1EQCZSK!kMvppQl-rKn9DkTymfxiIouaAP9FrKULv4sDs07UYtk

[ROM][4.4.2] Micromax Canvas Nitro A310 - rooted & decrappified

 

Και καθάρισες :p

 

Οσοι εισαστε τωρα με αυτη την rom εχετε πειραξει κατι για να μειωσετε την καταναλωση της RAM ??

ή δεν χρειαζεται γιατι απλα κανει μεγαλη χρηση ram χωρις να επηρεαζει και να βαρενει την λειτουργια του?

εχετε freezaρει η βγαλει κατι , και γενικα κανατε κατι που να την μειωνει αισθητα και που να την εκανε ελαφρυτερη ??

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πει σε προηγούμενο ποστ, είναι εικονικό το ποσοστό. Κάτι σελίδες πριν έγραψα τα ίδια κι έβαλα και screenshots. Μετά από πλήρη φόρτιση του κινητού όσο ήταν σβηστό πλέον έχω νορμάλ συμπεριφορά μπαταρία που μάλιστα σβήνει στα 3,6V ευτυχώς κι όχι χαμηλότερα. Βέβαια καθαρή φόρτιση δεν έχω κάνει ακόμα να δω απόδοση σε ώρες οθόνης, και δεν ξέρω αν θα προλάβω. Modaco λένε πολύ καλά λόγια για την mlais Rom και πως είναι και multi, όχι μόνο αγγλικά και κινέζικα.

 

Link pls......:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ας μου πει κάποιος πως αλλάζετε ROM χωρίς να χάσετε εφαρμογές και δεδομένα.

Απλά φλασάρισμα από πάνω μέσω TWRP ή CWM;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εισαστε τωρα με αυτη την rom εχετε πειραξει κατι για να μειωσετε την καταναλωση της RAM ??

ή δεν χρειαζεται γιατι απλα κανει μεγαλη χρηση ram χωρις να επηρεαζει και να βαρενει την λειτουργια του?

εχετε freezaρει η βγαλει κατι , και γενικα κανατε κατι που να την μειωνει αισθητα και που να την εκανε ελαφρυτερη ??

 

Τιποτα, μόνο την στοκ εφαρμογή μηνυμάτων πάγωμα και περασμα handsent sms για 160 χαρακτήρες

Δε κολλαει πουθενά....

Το νοτιφικεησον λεντ λειτουργεί κανονικά με εφαρμογή (notification led pro)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εισαστε τωρα με αυτη την rom εχετε πειραξει κατι για να μειωσετε την καταναλωση της RAM ??

ή δεν χρειαζεται γιατι απλα κανει μεγαλη χρηση ram χωρις να επηρεαζει και να βαρενει την λειτουργια του?

εχετε freezaρει η βγαλει κατι , και γενικα κανατε κατι που να την μειωνει αισθητα και που να την εκανε ελαφρυτερη ??

 

 

 

Δυστυχώς το κινητό προορίζεται για την κοπέλα μου :( και είναι τελείως αρνητική

στο θέμα της γλώσσας στα Αγγλικά.

Άρα θα προτιμούσα μία ρομ που να περιέχει τα Ελληνικά.

Αν δεν σας είναι δύσκολο όχι μόνο το όνομα αυτής αλλά και κάποιο λίνκ.

Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω ακόμα μία απορία.

Δυστυχώς την κάρτα sd όταν την πήρα δεν την έκανα format σε fat32

θα έχω πρόβλημα?

Αν θέλω να την μετατρέψω τώρα σε fat32 γίνεται?

Ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη για τις συνεχόμενες ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει βαλει κανεις τα patch που προοριζονται για την jonzalvo's PURE AOSP 2.0 που βελτιωνουν την ληψη φωτογραφιων και video

http://www.modaco.com/topic/373572-patch-performance-improvement-patches-for-jonzalvos-pure-aosp-20-updated-on-20141009/

σε color os 2.0;Εχω βαλει την PURE AOSP 2.0 του jonzalvo,εχω φλασαρει και τα patch,εχω καθαρησει τον φακο της καμερας με ισοπροπυλικη αλκοολη υψηλης καθαροτητας(99,7%) για να ειναι πεντακαθαρος ο φακος,σταθεροποιησα το τηλεφωνο και μ αρεσαν οι φωτογραφιες που εβγαλε.

Δεδομενου οτι αυτες οι δυο ρομ ειναι 4.2.2 υπαρχει περιπτωση ασυμβατοτητας αν φλασαρω τα patch σε color os 2.0;

Ειμαι ετοιμος να το κανω δεν μασαω αλλα αν μπρικαρει,φοβαμαι οτι δεν θα καταφερω να το ξαναφερω στη ζωη

Εγω ειμαι ικανοποιημενος με την color os 2.0 εχει καλο ηχο,θελω να χρησημοποιω το κινητο σαν flac player για να ακουω μουσικη,αν τα patch

ειναι συμβατα με color os 2.0 εγω ειμαι απολυτα καλυμενος για τις αναγκες μου.

Βεβαια επειδη ειμαι νεοφερτος:baby:στον χωρο των smartphones ουσιαστικα δεν ξερω τι αναγκες θα μου προκυψουν αργοτερα,ειμαι σε μια φαση παρομοια οπου θελει ενας ασχετος να αγορασει υπολογιστη,πηγαινει σε εναν σχετικο να του προτεινει τι να παρει,ρωταει ο σχετικος,που εχει τις γνωσεις,τι θελει να κανει ο ασχετος με τον υπολογιστη και ο ασχετος ουσιαστικα δεν ξερει να του απαντησει επειδη δεν ξερει τις δυνατοτητες των υπολογιστων:lol:

Και κατι τελευταιο το Mofi tempered glass που πουλαει το vickmall ειναι εντελος μαπα,εχω και εγω το προβλημα που ειχαν και τα αλλα παιδια εδω,με τις γωνιες που.......πετουσαν,πανω στα νευρα μου πηρα και ενα ξυραφι και αρχησα να το χαρακωνω μια λεπτη γραμουλα την αφησε τελικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...