Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με azuli, ούτε εγώ βλέπω πουθενά το αρχείο gps.conf στο κινητό μου.

 

u0_a115@A310:/ $ su

root@A310:/ # find . -name "gps.conf"

find: ./proc/4252: No such file or directory

find: ./proc/5981/task/5985/fd/94: No such file or directoryfind: ./proc/5981/task/5990/fd/93: No such file or directoryfind: ./proc/5981/task/6054/fd/93: No such file or directoryfind: ./proc/5981/task/6093/fdinfo/93: No such file or directory

find: ./proc/5981/task/6108/fd/93: No such file or directoryfind: ./proc/5981/task/6113/fd/93: No such file or directoryfind: ./proc/5981/task/6127/fdinfo/94: No such file or directory

1|root@A310:/ #

 

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητο, εγώ μια φορά που δοκίμασα κλείδωσε πάντως.

 

Στο θέμα μπαταρία τώρα... Χτες το πρωί ξεκίνησε στο 97% που το έβαλα από φορτιστή και τώρα...

 

[ATTACH]51086[/ATTACH]

[ATTACH]51087[/ATTACH]

[ATTACH]51088[/ATTACH]

 

Εκεί στα 3604 ήταν το 1% στην pure aosp v2. Και πάλι καλά άντεξε δεδομένου ότι το wifi δεν έκλεισε ποτέ, ήμουν δεν ήμουν σπίτι, και είχε και μιάμιση ώρα candy crush saga που γενικά ρουφάει μπαταρία. Τελευταία παρατήρηση πως το tap tap app τελικά ρουφάει μπαταρία σε kitkat δυστυχώς.

 

Πάντως με τέτοια τάση στο 70% δεν παίζει να είναι, θα περιμένω να δω πόσο χαμηλά θα πέσει από εδώ και μπρος. Έτσι από περιέργεια θα το αφήσω μια φορά μέχρι το 5% περίπου να δω στατιστικά.

Edited by BrocasHelm
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Με την V3 του Laek, μετά από restart χάνει τους ήχους κλήσης που έχω δηλώσει σε ξεχωριστές επαφές και πρέπει να τις ξαναπερνάω.

Έχετε παρατηρήσει μήπως αυτό το πρόβλημα;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-14-09-36-45_zpsxfzlquvh.jpg

Mε αλλον μπροουσερ όπου φαίνεται η διαδρομή

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Με την V3 του Laek, μετά από restart χάνει τους ήχους κλήσης που έχω δηλώσει σε ξεχωριστές επαφές και πρέπει να τις ξαναπερνάω.

Έχετε παρατηρήσει μήπως αυτό το πρόβλημα;

 

Σε μένα δεν χάνονται οι ήχοι κλήσεις. Επίσης, ούτε εγώ έχω αρχείο gps.conf και το GPS μου κλειδώνει σε δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβες για ποιους ήχους κλήσης λέω;

Για αυτούς που βάζεις ξεχωριστά σε κάποιες επαφές.

Όχι τον γενικό ήχο κλήσης.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβες για ποιους ήχους κλήσης λέω;

Για αυτούς που βάζεις ξεχωριστά σε κάποιες επαφές.

Όχι τον γενικό ήχο κλήσης.

 

Ναι το κατάλαβα. Μια χαρά μου δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μπαταρία και τάσεις... Εκεί που έπαιζα προσπαθώντας να το κάνω να αδειάσει, ενώ πχ ξεκίνησα να παίζω candy crash saga από 68% μπαταρία, μετά από 15 λεπτά κοιτάω και ήταν περίπου στο 35%. Άρχισα να το παρακολουθώ και έλεγε τάση κάτω από 3400mV. Μου θύμισε bug που είχα δει σε ένα THL W100S που μετά το 15% έκανε αντίστροφη μέτρηση μέχρι να σβήσει το κινητό. Ε αυτό έκανε και σε μένα, έχανε 1% μπαταρία κάθε λίγα δευτερόλεπτα μέχρι που έσβησε. Στο τέλος έβγαλα την μπαταρία και μέτρησα με πολύμετρο και έλεγε 3,25V. Το έχω και φορτίζει τώρα σβηστό, όταν βεβαιωθώ πως θα έχει πάρει αρκετά να έχει ξεπεράσει το κατώφλι των 3,6V θα το ανοίξω να σας δείξω και τα screenshots που τράβηξα. Πάντως πριν σβήσει είχα γράψει κοντά στις 6,5 ώρες οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

έχω την official coolui 4.4.2 09 ολα ειναι μια χαρα, απο καμερα μπαταρια notifications. το μονο προβλημα ειναι οτι δε μπορω να κανο το go sms να δουλεψει για να εχω 160 χαρακτηρες. αν απεγκαταστησο την στοκ δεν λαμβανω καθολου μηνυματα. μπορει να βοηθησει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

έχω την official coolui 4.4.2 09 ολα ειναι μια χαρα, απο καμερα μπαταρια notifications. το μονο προβλημα ειναι οτι δε μπορω να κανο το go sms να δουλεψει για να εχω 160 χαρακτηρες. αν απεγκαταστησο την στοκ δεν λαμβανω καθολου μηνυματα. μπορει να βοηθησει κανεις?

Δοκιμασε το Handcent SMS--->

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.nextsms&hl=el

Περνα και το Ελληνικο πακετο---->

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.lang.nextsms.el&hl=el

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

έχω την official coolui 4.4.2 09 ολα ειναι μια χαρα, απο καμερα μπαταρια notifications. το μονο προβλημα ειναι οτι δε μπορω να κανο το go sms να δουλεψει για να εχω 160 χαρακτηρες. αν απεγκαταστησο την στοκ δεν λαμβανω καθολου μηνυματα. μπορει να βοηθησει κανεις?

Από που την κατέβασες; Έχεις λινκ;

Link to comment
Share on other sites

το εχω δοκιμασει, το προβλημα ειναι οτι οταν λαμβανω μυνημα ανοιγει μονο η official app και οχι οποια βαλω εγω, και ας το κανω προεπιλογη
Link to comment
Share on other sites

το εχω δοκιμασει, το προβλημα ειναι οτι οταν λαμβανω μυνημα ανοιγει μονο η official app και οχι οποια βαλω εγω, και ας το κανω προεπιλογη

 

Για παρε καταρχην ενα ολικο backup της rom με καποιο recovery,και σβησε το official app με titanium backup.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

με σβησιμο πρωτα τις στοκ και μετα εγκατασταση του handcent δουλευει εκτος το notification light

Eαν εχεις παρει ενα ολικο backup της rom οπως και να το κανεις ειναι το ιδιο.Σε αλλες rom που εχω δοκιμασει ναι δουλευει το notification

και αναβει η οθονη αμεσα,με το που ερθει το μυνημα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Λογικά αυριο μεθαυριο θα παραλάβω και εγω το F1 μου.

Τι αλλαγες πιστεύετε ότι πρέπει να του κάνω??

Sorry αλλα ειναι πολλες οι σελίδες και δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω.

 

1.ROM Ποια?? και απο που?

2.Κάτι διαβασα για καλυτερο πρόγραμμα για την camera.

3.Kάτι άλλο???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φόρτισε πλήρως στο 100% που το είχα σβηστό. Έπιασε τα 4,35V μετρημένα με πολύμετρο.

 

Πέρασα και τις εικόνες στο pc για να σας τις δείξω τι εννοώ πως έγινε. Κοιτάξτε τα timestamps και την καμπύλη(μάλλον κάθετη γραμμή :P) εκφόρτισης της μπαταρίας, καθώς και τα mV που εμφανίζονται στο widget.

 

Ελπίζω να ήταν τυχαίο αυτό που έγινε και πλέον μετά την πλήρη φόρτιση όταν ήταν σβηστό να στρώσει η μπαταρία στην εκφόρτιση. Κάπως έτσι δεν γίνεται το battery calibration άλλωστε(αν ισχύει και δεν είναι μύθος);

 

Πάντως καλό είναι όταν βάζουμε μετρήσεις μπαταρίας να μην έχουμε απλά screen on time και ποσοστό, αλλά και τάση.

Link to comment
Share on other sites

Για παρε καταρχην ενα ολικο backup της rom με καποιο recovery,και σβησε το official app με titanium backup.

 

Αν αντι να σβήσεις παγώσεις το official app, νομίζω ότι το gosms δεν θα έχει θέμα.

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Αν αντι να σβήσεις παγώσεις το official app, νομίζω ότι το gosms δεν θα έχει θέμα.

 

Βασίλης

 

Σωστα τα λες,και με το παγωμα το ιδιο κανεις,απλα εγω τα βγαζω απο επανω εντελως.

Και επαναλαμβανω παντα εχουμε παρει ενα ολικο backup της rom,στην sd μας,λιγο πριν κανουμε τις οποιες αλλαγες.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Με την V3 του Laek, μετά από restart χάνει τους ήχους κλήσης που έχω δηλώσει σε ξεχωριστές επαφές και πρέπει να τις ξαναπερνάω.

Έχετε παρατηρήσει μήπως αυτό το πρόβλημα;

 

Με την pure aosp 4.2 μου συνέβαινε ενίοτε. Με την colorOS σε κάθε restart.

Και στις 2 περιπτώσεις επέλεγα όχι ήχο συστήματος αλλά δικό μου ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι bug της ROM;

 

Προφανώς αλλά μου το έκανε και το πρώην zte μου με stock rom. Είμαι συνηθισμένος :p

Link to comment
Share on other sites

Με την pure aosp 4.2 μου συνέβαινε ενίοτε. Με την colorOS σε κάθε restart.

Και στις 2 περιπτώσεις επέλεγα όχι ήχο συστήματος αλλά δικό μου ήχο.

 

Άρα είναι bug της ROM;

 

Προφανώς αλλά μου το έκανε και το πρώην zte μου με stock rom. Είμαι συνηθισμένος :p

 

Πιθανότατα να μην προλαβαίνει να γίνει mount η sd και δεν βρίσκει τους ήχους κλήσεις οπότε τους "ξεχνάει". Για δοκιμάστε να τους βάλετε στην internal και δείτε αν τους χάνει μετά. Λογικά όχι.

Link to comment
Share on other sites

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-14-09-36-45_zpsxfzlquvh.jpg

Mε αλλον μπροουσερ όπου φαίνεται η διαδρομή

 

εχουμε σιγουρα την ιδια rom?a310 decrappified?Γιατι οπως ειπα δεν παιζει gps.conf και βλεπω οτι το επιβεβαιωνουν κι αλλοι πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...