Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα, αλλά δεν ξέρω αν είναι εύκολη η εγκατάστασή του, οπότε μάλλον θα το πάω σε κάποιο κατάστημα που service κινητών.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η εγκατάσταση είναι πολύ εύκολη λίγο να πιάνουν τα χέρια σου το αλλάζεις, το δικό μου τηλέφωνο το έχω ανοίξει έτσι από περιέργεια και ήταν πολύ εύκολο, μπορείς να πάρεις το ανταλλακτικό και να στο βάλει κάποιος που ξέρει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδες δεν μπαινει στο μηδεν φασεμπουκ ..τι γινεται ??? helppp

 

Εσύ τώρα περιμένεις απάντηση σε αυτό που ρωτάς;;

Καταρχήν τι είναι το μηδέν φασεμπουκ ;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο καιρο το κινητο της γυναικας μου ειχε ενα θεμα με την multilanguage rom που δινανε τα κινεζομαγαζα..δεν ανοιγε καμια εφαρμογη, πηγαινε να την ανοιξει και την εκλεινε κατ'ευθειαν.

Με τα πολλα και αφου δεν ειχα βρει αλλη ακρη, εβαλα μια ελληνικη ρομ που ειχα κατεβασει παλαιοτερα, την 39 stable. Ολα καλα για λιγο που ξαναρχισε κατι κουλα και λεω μεσω ΟΤΑ να βαλω οτι νεοτερο βρει..

Βρηκε την 40 stable, την βαζω και απο τότε ολα καλα μεχρι πριν λίγες μερες που αρχισε παλι να τρωει κολλημα και να μην ανοιγει τη εφαρμογή του καιρου, μολις πατούσες το εικονίδιο, εκανε να ανοιξει και εκλεινε αμεσως.

Βρηκα στο νετ οτι πρεπει να κανω εναν καθαρισμο της cache της εφαρμογής και ενα restart.

Τα κανω και μετα τρωει ενα κολλημα και ζηταει συνεχως pin για ξεκλειδωμα στις καρτες, και ενω έδειχνε το σημα για το δικτυο οκ για 2 δευτερόλεπτα, αμεσως το ξαναχανε και εβγαζε χ πανω στο εικονίδιο του σήματος δικτυου και ξαναζητουσε pin.

Εβγαλα μπαταρία, τίποτα.

Μετα εβγαλα τις σιμ, το ανοιξα και πηγα μεσω ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗΣ να ξαναπερασω την ρομ, αλλα μου εκανε force close την εφαρμογή..

Τελος σκέφτομαι να απεργοποιησω το wifi (που σε ολες τις επανεκκινήσεις το ειχα ανοιχτό), να ξεκινησει δηλαδη μια φορα το κινητο, να ξεκλειδώσει τις σιμ και μετα να ανοιξω και το wifi.

Να αναφερω οτι σε αλλες επανεκκινήσεις με το wifi ανοιχτο, το κινητο ξεκινουσε κανονικα.

Τελικα το κινητο οντως ξεκλειδωσε κανονικα τις σιμ, και μεχρι τωρα φαινεται να δουλεύει οκ εκτος απο καποιες miui εφαρμογές που τις κανει force close παλι..

Καμια ιδεα;

 

Maktheo

Edited by MakTheo
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πέρασε την τελευταία miui 8 με καθαρή εγκατάσταση να στρώσει.

 

Στάλθηκε από το pipo u8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται εβαλα και stable πανω και το θεμα ειναι οτι για λιγο καιρο και με τις 2 ρομ ηταν οκ, μετα στραβωσε το σκηνικο..

Κανονικα μεσα απο twrp την βαζω; Μετα το χανω το twrp;

 

Maktheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Κάνε πρώτα ένα fullwipe. Υπάρχει στο miui hellas το αρχείο note-full-wipes.zip. Το φλασαρεις κανονικά απο rwrp και αμέσως μετά φλασαρεις όποια Ρομ θέλεις.

 

Στάλθηκε από το P6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μεσα απο twrp δεν μπορω να κανω τα wipes?

Η φαση ηταν να μην ξαναστηνω κινητο...

 

Maktheo

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6941-Full-ROM-Wipes-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-RedMi-Note/?pageNo=1

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις και wipe μέσα από twrp αλλά αυτό που λέει ο sso είναι καλύτερα.

Στην δίκη σου περίπτωση θέλεις καθαρή εγκατάσταση και στισημο από αρχή . Αν έχεις mi λογαριασμό όλες οι εφαρμογές σου θα ξανά μπουν εκεί που τις είχες .

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μαλλον σημερα θα ασχοληθω με το κινητο και με τον τροπο που μου δειξατε..

Απλα ηθελα 2-3 ερωτησεις;

Την ρομ και αυτο το ζιπ με τα wipes τα βαζω στον χωρο της συσκευης ή στην εξωτερικη sd, ρωτω γιατι εαν κατα τα wipes σβησει και τον εσωτερικο χωρο μηπως διαγράψει και την ρομ που θα εχώ εκει για να εγκαταστησω και ετσι κολλησω..

Αφου κανω install αυτο το ζιπ με τα wipes, ΔΕΝ κανω reboot αλλα κανω install απ'ευθειας την ρομ, σωστα καταλαβα;

Εαν βαλω την τελευταια miui 8 θα χασω το twrp;

 

Maktheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ έβαλα την ρομ έχω την τελευταία ν8 dev στην SD, έκανα μέσα από το twrp factory reset και μετά install την ρομ και όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ έβαλα την ρομ έχω την τελευταία ν8 dev στην SD, έκανα μέσα από το twrp factory reset και μετά install την ρομ και όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Την πρωτη φορα που εβαλα την ελληνικη ρομ (ειχε την multi απο τα κινεζομαγαζα) εκανα και εγω ολα τα wipes μεσα απο το twrp, στην αρχη ολα καλα αλλα μετα απο λιγο ηρθαν τα κρασαρισματα και καποια κολληματα...Εβαλα λοιπον ξανα μια αλλη ελληνικη μεσω ΟΤΑ (ειχα την 39, εβαλα την 40) και μεχρι πριν 10-15 μερες ηταν ολα καλα, μεχρι που ξαναξεκινησαν τα κρασμαρισματα και τα force close εφαρμογων (ιδιως miui εφαρμογων που δεν ανοιγουν καν, αλλα και λοιπων εφαργμογων που κλεινουν, τις ανοιγεις, ξανακλεινουν και μετα μπορει να ειναι οκ για ωρα..)

 

Δυστυχως το λινκ για τα full wipes απο το miui.gr δεν δουλευει..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Την ξαναεβαλα την ρομ, οκ φαινεται τωρα (αλλωστε και τοτε που την ειχα ξαναβαλει πάλι οκ ητανε στην αρχη), απλα κατα την εγκατάσταση των wipes εβγαλε ενα μύνημα failed to mount \data κατι τετοιο..πηγα να βαλω την τελευταια v8 αλλα η εγκατασταση εβγαλε failed, δεν προχώρησε καν η μπάρα, και φλασαρα την stable 40 που ειχα και πριν

 

Maktheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μετά τα wipe να κάνεις ένα reboot to recovery και κατέβασε την προηγούμενη ν8 dev, και κάνε wipe το system.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι με πολύ παλιά ρομ αν δεν κάνω λάθος είναι miui v5, καλύτερα πήγαινε σε v8 stable είναι πολύ καλή, την δούλευα αρκετούς μήνες.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή πηγα να βάλω χθες αλλα μου εβγαλε failed, σαν να μην την ειδε καν..και λες και το ηξερα και εβαλα μεσα στην sd και αυτην την παλαιοτερη stable 40 για καλου κακου γιατι εκανα και install τα full_wipes.zip και μετα θα επρεπε να φλασαρω αμεσως ρομ..

Της γυναίκας μου ειναι το κινητό, δεν ασχολειται καθολου, μονο σταθερο θελει να ειναι χωρις bugs..

Απο πανω περναει καποια νεότερη χωρις wipes;

 

Maktheo

Edited by MakTheo
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο παλιά που έχει καλύτερη με wipe

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα επανερχομαι, μετα απο εγκατασταση της ρομ μετα απο full wipes την τελευταία φορα, και ενω το κινητό δουλευε μια χαρα, σημερα στα καλα καθουμενα κανει ενα restart και μπανει σε bootloop..

Μπηκα στο twrp, πηγα να ξαναβαλω την ρομ αλλα τιποτα, γραφει unable to mount system, πηγα να κα ω wipes, επισης τιποτα, παλι unable to mount system,data,cache λεει..

Διαβασα καποια πραγματα και λεει να κανω φορματ στο system, εκανα λοιπον φορμαρ σε ext4 οπως ηταν αλλωστε, παλι τιποτα..

Σαν να εχει "χτυπησει" σκληρος δίσκος που λεμε, σαν να μην αναγνωρίζει την εσωτερικη μνημη..

Μαλλον παμε για αλλο κινητό..

 

Maktheo

Edited by MakTheo
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...