Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατέβασα κι εγώ την Ρομ και υπάρχουν τα δυο αρχεία BPL.....και APDB.....

κατέβασε και αποσυμπίεσε...μπας και το "αναστήσουμε"!!!

https://dl.dropboxusercontent.com/u/102352523/BPL%26APDB.rar

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιώργο εννοείς με restore του backup, εφ' όσον υπάρχει backup;

 

Δεν εννοώ αυτό.

Σε άλλο ΜΤΚ κινητό που είχε χάσει τα ΙΜΕΙ τα επανέφερα με τον μπαρμπαθείο.

Οδηγίες εδώ.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ αυτό.

Σε άλλο ΜΤΚ κινητό που είχε χάσει τα ΙΜΕΙ τα επανέφερα με τον μπαρμπαθείο.

Οδηγίες εδώ.

 

Δυστηχώς Γιώργο δεν μπορώ να μπώ στο cds information.. Απ' ότι διάβασα και στο φόρουμ αν έχεις προβληματική nvram κλάφτα...

 

 

 

I already have MobileUncle app on my S3 mini (Mtk6575) aand there's no CDS Information option in Engineer Mode(MTK), :cry:

 

 

 

 

Hmm.. Do you have the latest version downloaded?

 

Are you 100% sure it's true MTK and not fake? What happens when plugging in to MTK Droid Tools? What does it say for SOC / CPU?

 

I don't think this is the case, but you MAY need to be rooted. Are you rooted now?

 

It may also be that your NVRAM is damaged or corrupted. In that case you may need to restore NVRAM.bin / NVRAM.tar

 

I'm just throwing some guesses out there for you to try. Could be any one of them, or none of them

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και αν δουλέψει αυτός ο τρόπος, η λύση δεν είναι μόνιμη.

μετά απο factory reset ή νομίζω ακόμα και update θα χάνεται το ΙΜΕΙ.

μόνιμη λύση είναι μόνο με imei&sn writer.

 

@skydiver

κάπου εκεί έξω υπάρχουν οδηγοί για αυτό που θες να κάνεις με 2 ή 3 διαφορετικά προγράμματα και την αντίστοιχη διαδικασία.

ψάξε λίγο να τα βρεις και να προσπαθήσεις κάποια απο τις εναλλακτικές, διότι το imei&sn νομίζω δεν παίζει και τόσο καλά με το xiaomi note.

edit δες εδώ πχ

http://en.miui.com/thread-10061-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θεωρώ πως θα ήταν χρήσιμο όποιος γράφει έναν οδηγό για το πώς θα περάσει μια ελληνικη ρομ, κατευθείαν να πηγαίνει στην πρώτη σελίδα ή σε ένα αλλο τοπικ που να είναι μονο οδηγοί για το note. για να μπορούν αρχάριοι όπως κ εγώ να τα βρίσκουν μαζεμένα σε ένα σημείο και ενημερωμένα γιατί έχουν γραφτεί πόσες σελίδες για το εν λόγω ζήτημα και πάλι οι αναγνώστες ρωτάν πως θα κανουν τι και οι γνώστες απο εσάς στέλνουν πάλι την διαδικασία κλπ και οι ρομ αναβαθμίζονται συνχεια....ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Φιλικα προς όλον τον υπέροχο κοσμο του myphone....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα από vickmall το δικό μου αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες για τη γνησιότητα του. Εφαρμόζω τον οδηγό της πρώτης σελίδας και έχω τα εξής...

1. Το μέρος που ξύνω για τον 20ψήφιο είναι αυτής της μορφής

http://static.geek.miui.com/uploadfile/2014/0519/20140519105144814.jpg

και όχι όπως φαίνεται στη φωτό της πρώτης σελίδας.

2. Την πρώτη φορά μου έβγαλε ένα πράσινο check. Μετά μου βγάζει ένα κόκκινο θαυμαστικό και γράφει αυτά

你的防伪码为小米手机官方出品码

您所查询的防伪码已被查询过6次

3. imei/ s/n. Μου βγάζει αυτό.

您输入的信息在小米网暂无销售记录,请验证后再查询。

4. Το χαρτάκι με τον ιμει και σ/ν δεν είναι κολλημένο πάνω στο κόκκινο αυτοκόλλητο της xiaomi (στο πίσω μέρος) αλλά στην πλαϊνή μεριά...

5. Η μπαταρία είναι πράσινη ή πορτοκαλί? Εγώ έχω πορτοκαλί...

 

Αν έχετε την καλοσύνη να με βοηθήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων. Επίσης δεν έχω πρόβλημα να δώσω τον 20ψήφιο, ιμει, σ/ν αν χρειάζεται σε κάποιον να με βοηθήσει... Ευχαριστώ

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γνήσιο είναι. μην αγχώνεσαι https://translate.google.com/#zh-CN/en/%E4%BD%A0%E7%9A%84%E9%98%B2%E4%BC%AA%E7%A0%81%E4%B8%BA%E5%B0%8F%E7%B1%B3%E6%89%8B%E6%9C%BA%E5%AE%98%E6%96%B9%E5%87%BA%E5%93%81%E7%A0%81%0A%E6%82%A8%E6%89%80%E6%9F%A5%E8%AF%A2%E7%9A%84%E9%98%B2%E4%BC%AA%E7%A0%81%E5%B7%B2%E8%A2%AB%E6%9F%A5%E8%AF%A2%E8%BF%876%E6%AC%A1%0A%E6%82%A8%E8%BE%93%E5%85%A5%E7%9A%84%E4%BF%A1%E6%81%AF%E5%9C%A8%E5%B0%8F%E7%B1%B3%E7%BD%91%E6%9A%82%E6%97%A0%E9%94%80%E5%94%AE%E8%AE%B0%E5%BD%95%EF%BC%8C%E8%AF%B7%E9%AA%8C%E8%AF%81%20%E5%90%8E%E5%86%8D%E6%9F%A5%E8%AF%A2

 

Την πρώτη φορά που σου έβγαλε το πράσινο check Μετράει. Τις επόμενες φορές σου λέει ότι ο κωδικός έχει ελεγχθεί (ζητηθεί να ελεγχθεί)...τόσες φορές. Εσύ έχεις προσπαθήσει 6 φορές!!!

Το S/N για να σου βγάλει αποτέλεσμα θα πρέπει η συσκευή να έχει αγορασθεί κατ' ευθείαν από το official site της xiaomi.

Και η μπαταρία πορτοκαλί είναι σε όλους (όσους ξέρω) http://www.mi.com/en/redminote

Δες και τα χαρακτηριστικά/επιδόσεις με το antutu x

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

1..................

2. Την πρώτη φορά μου έβγαλε ένα πράσινο check. Μετά μου βγάζει ένα κόκκινο θαυμαστικό και γράφει αυτά

你的防伪码为小米手机官方出品码 (Your security code is millet phone official produced code)

您所查询的防伪码已被查询过6次 (Security code your query has been queried 6 times)

3. imei/ s/n. Μου βγάζει αυτό.

您输入的信息在小米网暂无销售记录,请验证后再查询。(The information you enter in millet network no sales records, verify and then query)

4. ........

5. Η μπαταρία είναι πράσινη ή πορτοκαλί? Εγώ έχω πορτοκαλί... Και εγω πορτοκαλι εχω, νομιζω πως ολοι πρτοκαλι εχουμε στο Note !!!!

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε παιδιά. Βασικά στον έλεγχο ιμει, σ/ν φοβήθηκα πιο πολύ με αυτό το μήνυμα The information you enter in millet network no sales records, verify and then query...

Κατά τα άλλα και μένα μου βγάζει κινέζικα με Power / volume down... και επειδή δεν μου αρέσει η miui και δεν θέλω να μπλέξω όπως ο φίλος skydiver έχει κάποιος την καλοσύνη να γράψει υπεύθυνα τα βήματα που πρέπει να γίνουνε πριν αρχίσω το πείραγμα?

Σας ευχαριστώ πολύ...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε παιδιά. Βασικά στον έλεγχο ιμει, σ/ν φοβήθηκα πιο πολύ με αυτό το μήνυμα The information you enter in millet network no sales records, verify and then query...

Κατά τα άλλα και μένα μου βγάζει κινέζικα με Power / volume down... και επειδή δεν μου αρέσει η miui και δεν θέλω να μπλέξω όπως ο φίλος skydiver έχει κάποιος την καλοσύνη να γράψει υπεύθυνα τα βήματα που πρέπει να γίνουνε πριν αρχίσω το πείραγμα?

Σας ευχαριστώ πολύ...

Τα θεωρείς ανεύθυνα αυτά που υπάρχουν στο πρώτο post;:wacko:

1. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5567631#post5567631

2. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5567631#post5567631

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, εισαι κακος ρε !!!!!!!!!! :p :p :p :p :lol: :lol:

Τροπος του λεγειν ..... :lol:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε παιδιά. Βασικά στον έλεγχο ιμει, σ/ν φοβήθηκα πιο πολύ με αυτό το μήνυμα The information you enter in millet network no sales records, verify and then query...

Κατά τα άλλα και μένα μου βγάζει κινέζικα με Power / volume down... και επειδή δεν μου αρέσει η miui και δεν θέλω να μπλέξω όπως ο φίλος skydiver έχει κάποιος την καλοσύνη να γράψει υπεύθυνα τα βήματα που πρέπει να γίνουνε πριν αρχίσω το πείραγμα?

Σας ευχαριστώ πολύ...

Μη σε νοιάζει και εμένα τα ίδια μου βγάζει . Με antutu x και αλλά παρόμοια προγράμματα δες το hardware. Σίγουρα είναι που δεν αγόρασες από το επίσημο site.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Φίλε sso, σου ζητάω ειλικρινά συγγνώμη... Σαφώς και ο σκοπός μου δεν ήταν να σε θίξω. Απλά τα ψιλοέχασα λίγο...

Πέρασα εύκολα με τις οδηγίες σου το twrp και μπαίνω στο recovery από mobileuncle καθώς και από quick boot... Βέβαια με τον συνδυασμό πλήκτρων Power / volume down πάλι κινέζικα μου βγάζει... Αυτό είναι πρόβλημα?

Για να ξεμπλέξω το επόμενο βήμα είναι να περάσω την ελληνική 3.20 από xiaomi-miui.gr ή κάποια aosp? Σωστά?

Αυτήν έχετε προτιμήσει? http://www.needrom.com/download/aosp-2/

Ευχαριστώ...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου, εγώ έβαλα την 3.19 και έφτιαξε το recovery με twrp. Είναι νομιζω μονόδρομος για να φτιαξεις το recovery. Πρώτα όμως backup και φορμάτ της κάρτας (εγώ εκανα φορμάτ μέσα στο τηλέφωνο). Και πριν απο όλα με mobileuncle κάνε back up στο imei.
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου, εγώ έβαλα την 3.19 και έφτιαξε το recovery με twrp. Είναι νομιζω μονόδρομος για να φτιαξεις το recovery. Πρώτα όμως backup και φορμάτ της κάρτας (εγώ εκανα φορμάτ μέσα στο τηλέφωνο). Και πριν απο όλα με mobileuncle κάνε back up στο imei.

 

 

Έκανα back up το imei στην εξωτερική κάρτα.

 

Το back up της ρομ που τώρα φοράω τι μου χρειάζεται? Αφού δεν την θέλω...

 

Πρώτα κάνω format ( από το τηλέφωνο ή από recovery ) και μετά βάζω την 3.20 ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες?

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5118-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-GTV-X-XX-ROM-%CE%BC%CE%B5-Root-TWRP-recovery/

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Ευχάριστα νέα επιτέλους!!! :D Κατάφερα να λύσω μερικώς το πρόβλημα με το ΙΜΕΙ, όχι όμως και με το nvram error.

Κατέβασα σε μια απέλπιδα προσπάθεια τη Xiaomi Redmi Note WCDMA - Stable 29.0.0 Multilang και την εγκατέστησα. Προσπάθησα να περάσω τα ΙΜΕΙ με όλους τους τρόπους που αναφέρθηκαν αλλά τίποτα.

 

Τελικά πέφτω κατά τύχη (μέσα σε τρελό ψάξιμο :cry: ) εδώ και προσπαθώ το IMEI Replacement Method. Πέτυχε!!!! αλλά δεν έβαζε με τίποτα ακριβώς το δικό μου ΙΜΕΙ, άλλαζε τον τελευταίο αριθμό από 8 σε 2. Άγνωστο γιατί...

 

Να μην τα πολυλέω το τηλέφωνο λειτουργεί, έχει wi-fi, BT (δεν εμφανίζει βέβαια τα ονόματα των δικτύων πάνω αριστερά, παρά μόνο όταν είναι κλειδωμένο) , αλλά διαβάζοντας στην δεξιά καρτέλα των MtkDroidTools είδα ότι η nvram έχει πρόβλημα (λογικό). Θα κοιτάξω λοιπόν στις επόμενες μέρες να πάρω το αρχείο από το redmi του αδερφού μου και θα αντικαταστήσω την προβληματική.

 

Να ευχαριστήσω και πάλι Σωκράτη @NaGR Γιώργο και όλα τα παιδιά που με βοήθησαν!!

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Άντε.... Μπράβο ρε φίλε.... Επιτέλους μερικά ευχάριστα νέα!!!!! :)

 

Να ΄σαι καλά mike_k!! Ένα μόνο σου λέω.... είμαι 2,5 μέρες με πονοκέφαλο!!! :lol:

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κοντεψα εγώ να έχω πονοκέφαλο με όλα αυτά που τραβας.... Μέσα στη μέρα, κάθε λίγο και λιγάκι εριχνα μια ματιά, μήπως έκανες κάτι.... !!!!!!

:)

:)
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Φίλε sso, σου ζητάω ειλικρινά συγγνώμη... Σαφώς και ο σκοπός μου δεν ήταν να σε θίξω. Απλά τα ψιλοέχασα λίγο...

Πέρασα εύκολα με τις οδηγίες σου το twrp και μπαίνω στο recovery από mobileuncle καθώς και από quick boot... Βέβαια με τον συνδυασμό πλήκτρων Power / volume down πάλι κινέζικα μου βγάζει... Αυτό είναι πρόβλημα?

Για να ξεμπλέξω το επόμενο βήμα είναι να περάσω την ελληνική 3.20 από xiaomi-miui.gr ή κάποια aosp? Σωστά?

Αυτήν έχετε προτιμήσει? http://www.needrom.com/download/aosp-2/

Ευχαριστώ...

Οκ φίλε Αλέξη!!!

Είναι κάποια πράγματα που τα έχουμε γράψει δεκάδες φορές και μόλις χθες τα ξαναέγραψα και μπήκαν και στο πρώτο ποστ. Γι αυτό και απάντησα έτσι!!!

Περνώντας το TWRP δεν λύνεται το πρόβλημα που δεν μπορείς να μπεις στο recovery με τον συνσυασμό πλήκτρων (από κλειστό τηλέφωνο). Δεν έχω γράψει πουθενά κάτι τέτοιο!!!

Και θα πρότεινα σε όλους. Όταν παίρνουμε ένα καινούργιο κινητό και δεν είμαστε αρκετά εξοικειωμένοι με έννοιες Rom, root, flash, recovery κλπ δεν είναι ανάγκη από την πρώτη μέρα να τρέχουμε να αλλάξουμε Ρομ, recovery κλπ. Πρώτα εξοικειωνόμαστε λίγο, διαβάζουμε πάρα πολύ και μετά έχουμε όλο τον χρόνο να τα κάνουμε αυτά. Και πολύ περισσότερο όταν το κινητό μας είναι απόλυτα λειτουργικό έτσι όπως έρχεται.

...

Το back up της ρομ που τώρα φοράω τι μου χρειάζεται? Αφού δεν την θέλω...

...

Καλά είναι να έχουμε πάντα Backup της Rom με την οποία έρχεται το κινητό μας, διότι αν συμβεί κάτι και χρειασθεί να επιστρέψουμε το κινητό στην Κίνα, να μπορούμε να επαναφέρουμε την "μαμά" Ρομ για να μην βρουν "πάτημα" οι Κινέζοι και μας κάνουν νούμερα επειδή αλλάξαμε Ρομ.

 

...

Να ευχαριστήσω και πάλι Σωκράτη @NaGR Γιώργο και όλα τα παιδιά που με βοήθησαν!!

Χαίρομαι φίλε μου που έστω και μερικώς "ανέστησες" το κινητό σου:)

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι φίλε μου έστω και μερικώς "ανέστησες" το κινητό σου:)

 

Η ανάσταση χάρη στη βοήθεια σου/σας είναι πλήρης!!!! :D Nvram & το δικό μου ΙΜΕΙ θέλουν φτιάξιμο.

 

Να 'σαστε κάλα να σας πρήζουμε.... :lol::lol::lol:

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

με το Maui meta 3g έχει σίγουρα δουλέψει το ξαναγράψιμο ΙΜΕΙ.

 

Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου τσέκαρε το εξής. γράψε το mac wifi, και δες μετά απο κάποιες ώρες/επόμενη μέρα αν είνατο ίδιο που έχεις γράψει.

το nvram error νομίζω φτιάχνεται και με hex editor, αλλά πρέπει να γίνει τελευταίο αφού έχεις τελειώσει με imei και οτι άλλο προκύψει.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα?

Μπαίνω στο twrp, κάνω τα τρία wipes και κατευθείαν από εκεί μέσα κάνω install το ζιπ 3.19 που κατέβασα και έβαλα στην εξωτερική κάρτα?

Και αν χρειαστεί ξαναπερνάω το twrp?

Με αυτόν τον τρόπο διορθώνω το θέμα με τα πλήκτρα και το twrp?

Και μετά περνάω και την aosp?

Είναι σωστά τα βήματα που σκέφτομαι ή θα μπλέξω?

Φίλε sso, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου...

Νομίζω σε θυμάμαι από το bytheway... Έγραφες για το igo?

Edited by de_thymamai
Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

με το Maui meta 3g έχει σίγουρα δουλέψει το ξαναγράψιμο ΙΜΕΙ.

 

Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου τσέκαρε το εξής. γράψε το mac wifi, και δες μετά απο κάποιες ώρες/επόμενη μέρα αν είνατο ίδιο που έχεις γράψει.

το nvram error νομίζω φτιάχνεται και με hex editor, αλλά πρέπει να γίνει τελευταίο αφού έχεις τελειώσει με imei και οτι άλλο προκύψει.

 

Φίλε το δοκίμασα πριν από λίγο πάλι. Με τη multilang που πέρασα δεν βλέπει καν το κινητό.

Όσο για το mac-wifi το σημείωσα, αλλά διαπίστωσα ότι είναι αλλαγμένο σε σχέση με ένα που είχα σημειώσει εχθές (από την Αγγλοκινεζική rom που είχα) στα 6 τελευταία ψηφία.

 

Όσο για τη διόρθωση της nvram έλεγα να χρησιμοποιήσω τον τρόπο που λέει εδώ , αλλά δεν ξέρω αν υπάρξει πρόβλημα μιας και το άλλο redmi φοράει τη rom του vickmall.

 

Είναι multi και αυτή , αλλά παλιότερη. Δεν ξέρω ποια είναι, θα δώ..

 

Πάντως πριν το τολμήσω θα το συζητήσουμε :lol: (Αν μου δανείσει ο brother το κινητό μετά απ' αυτά που έπαθα :fool: )

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...