Jump to content

myphone VERSUS: HTC One (M8) vs Samsung Galaxy S5 vs Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

ΗTC One (M8) vs Samsung Galaxy S5 vs Sony Xperia Z2  

861 members have voted

  1. 1. ΗTC One (M8) vs Samsung Galaxy S5 vs Sony Xperia Z2

    • HTC One (M8)
      319
    • Samsung Galaxy S5
      123
    • Sony Xperia Z2
      272
    • Άλλο (πείτε μας ποιο)
      127
    • Δεν ξέρω/Δεν Απαντώ
      20


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 310
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και το Z2 έχει 3gb ram αλλά πιάνει το μικρότερο σκόρ σύμφωνα με το Antutu X

 

Τότε θα είναι το καλογραμμένο sw της σάμμυ. :lol:

Έλα, πλάκα σου κάνω, το θέμα πάντως είναι οι επιδόσεις στην πράξη.

Το asphalt 8 πώς τρέχει στο νοτε3 ? γιατί στο νοτε2 ήταν έτσι και έτσι (το άσφαλτ 7)/

Τι να τα κάνω τα bench όταν δεν μπορώ να παίξω το παιχνίδι που με ενδιαφέρει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν ασχολούμαι με benchmarks, απλά κοινοποίησα τον συγκεκριμένο σύνδεσμο μόνο και μόνο επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω το θέμα benchmarks. Πάντως έτσι για την ιστορία, το Note 3 μου βγάζει παραπάνω ακόμα και απ το 1ο και ολόφρεσκο S5 https://www.dropbox.com/s/36en2vv5rcdr2xd/2014-03-31%2014.04.43.png

 

Μιλάμε για συσκευές που ακόμα δεν έχουν βγει καν σε κυκλοφορία με το λογισμικό να μην είναι καν ολοκληρωμένο. Γιαυτό και θεωρώ τις απόψεις "θα είναι ο,τι πιο smooth", "θα έχει την καλύτερη κάμερα", "θα έχει την καλύτερη μπαταρία" και "την καλύτερη οθόνη" μακράν ό, τι πιο αβάσιμο.

Άσε που οι περισσότεροι από αυτούς που κάνουν τις συγκρίσεις στα διάφορα εξειδικευμένα sites είναι φιλικά προσκείμενοι σε διάφορες εταιρίες.. Ας τα πιάσουμε στα χεράκια μας και ας δούμε σε πραγματικό χρόνο και σε πραγματικά tests όλα τα παραπάνω και φυσικά από άτομα που έχουν στην κατοχή τους αυτές τις συσκευές και τότε μπορούμε να κρίνουμε. Το τι έκανε το περσινό One ή το S4/Note 3/Z1 δεν λέει απολύτως τίποτα.

Και εγώ προσωπικά πιστεύω μόνο τους χρήστες των forums που μιλάνε με στοιχεία και όχι τα "αντικειμενικά" sites. Γιαυτό δεν βιάζομαι να θάψω ή να εκθειάσω κάποια συσκευή (πέρα από την εμφάνιση που είναι να σου αρέσει και στο μάτι) αν δεν την δω.:)

 

ggazas πρέπει να μιλάω με υπερβολές εδώ μέσα γιατί πολλοί δεν καταλαβαίνετε διαφορετικα..;)

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τότε θα είναι το καλογραμμένο sw της σάμμυ. :lol:

Έλα, πλάκα σου κάνω, το θέμα πάντως είναι οι επιδόσεις στην πράξη.

Το asphalt 8 πώς τρέχει στο νοτε3 ? γιατί στο νοτε2 ήταν έτσι και έτσι (το άσφαλτ 7)/

Τι να τα κάνω τα bench όταν δεν μπορώ να παίξω το παιχνίδι που με ενδιαφέρει.

 

Συμφωνώ οτι το θέμα είναι οι επιδόσεις στην πράξη, πάντως το σκορ του Note 3 δικαιώνεται και στην πράξη. Δεν το έχω παίξει στο 3αρι, πάντως το Modern Combat 4 είναι κόλαση :D

 

Μιλάμε για συσκευές που ακόμα δεν έχουν βγει καν σε κυκλοφορία με το λογισμικό να μην είναι καν ολοκληρωμένο. Γιαυτό και θεωρώ τις απόψεις "θα είναι ο,τι πιο smooth", "θα έχει την καλύτερη κάμερα", "θα έχει την καλύτερη μπαταρία" και "την καλύτερη οθόνη" μακράν ό, τι πιο αβάσιμο.

Άσε που οι περισσότεροι από αυτούς που κάνουν τις συγκρίσεις στα διάφορα εξειδικευμένα sites είναι φιλικά προσκείμενοι σε διάφορες εταιρίες.. Ας τα πιάσουμε στα χεράκια μας και ας δούμε σε πραγματικό χρόνο και σε πραγματικά tests όλα τα παραπάνω και φυσικά από άτομα που έχουν στην κατοχή τους αυτές τις συσκευές και τότε μπορούμε να κρίνουμε. Το τι έκανε το περσινό One ή το S4/Note 3/Z1 δεν λέει απολύτως τίποτα.

Και εγώ προσωπικά πιστεύω μόνο τους χρήστες των forums που μιλάνε με στοιχεία και όχι τα "αντικειμενικά" sites. Γιαυτό δεν βιάζομαι να θάψω ή να εκθειάσω κάποια συσκευή (πέρα από την εμφάνιση που είναι να σου αρέσει και στο μάτι) αν δεν την δω.:)

 

Αν είδες πιο πάνω αναφέρω οτι θα μιλήσω με σιγουριά όταν το πιάσω στα χέρια μου. Τώρα μιλάω για ολα αυτά που εχω διαβάσει και τα δείγματα της κάμερας που εχω δει, τα οποία είναι παραπάνω απο ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν είδες πιο πάνω αναφέρω οτι θα μιλήσω με σιγουριά όταν το πιάσω στα χέρια μου. Τώρα μιλάω για ολα αυτά που εχω διαβάσει και τα δείγματα της κάμερας που εχω δει, τα οποία είναι παραπάνω απο ικανοποιητικά.

 

Ναι ρε συ και πριν μου γράφεις αυτό το μήνυμα και με ισοπεδώνεις... Πώς να μην πάρω θέση μετά. :lol:

 

Η κάμερα του S5 δεν χωρά ούτε αμφιβολία ούτε τίθεται θέμα αντικειμενικότητας/υποκειμενικότητας. Απλά θα είναι η καλύτερη :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ και πριν μου γράφεις αυτό το μήνυμα και με ισοπεδώνεις... Πώς να μην πάρω θέση μετά. :lol:

 

Για να δώσω έμφαση :p Πώς αλλιώς ;;

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα είναι το καλογραμμένο sw της σάμμυ. :lol:

Έλα, πλάκα σου κάνω, το θέμα πάντως είναι οι επιδόσεις στην πράξη.

Το asphalt 8 πώς τρέχει στο νοτε3 ? γιατί στο νοτε2 ήταν έτσι και έτσι (το άσφαλτ 7)/

Τι να τα κάνω τα bench όταν δεν μπορώ να παίξω το παιχνίδι που με ενδιαφέρει.

 

Αυτος ειναι συνδυασμος, να εχεις για τις τηλεφωνικες κλησεις το iphone και για ολα τα υπολοιπα το Note.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι συνδυασμος, να εχεις για τις τηλεφωνικες κλησεις το iphone και για ολα τα υπολοιπα το Note.

 

 

Iphone +note 3 ?

Καλυτερα νοτε 8 ή 10.1 (αν μιλαμε για νοτε)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Iphone +note 3 ?

Καλυτερα νοτε 8 ή 10.1 (αν μιλαμε για νοτε)

 

Επειδή είχα 5αρι μήλο και τώρα νοτε 3...το τελευταίο παίζει όλα τα παιχνίδια άψογα.... Επειδή είμαι gamer και το ψάχνω πραγματικά με την οθόνη του νοτε τα games είναι απόλαυση.....

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω γενικα με το post σου. Μια ερωτηση μονο. (Οχι συγκεκριμενα σε σενα απλα μου εδωσες πασα). Ακουω και ξανακουω για το sense και την απροβληματιστη λειτουργια του. Εχω την εντυπωση οτι αυτα τα λενε οι χρηστες της HTC για να πεισουν τον εαυτο τους. Το Note 3 ειναι πληρως αλαγκαριστο, το Z1/Z1c το ιδιο. To G2 απο αυτα που λετε τουλχιστον, παλι ειναι τρομερο σε smoothness. Μην μιλησω για τα Nexus...

απο το 2013, λοιπον, οποια συσκευη ναυαρχιδα ειχες στα χερια σου ηταν εκπληκτικη σε γενικες γραμμες. Ποσο μαλλον το 2014 με καλυτερους επεξεργαστες και μνημες.. υπερβαλλετε λιγο με το sense.. και εχετε κουρασει λιγακι.

 

 

 

 

Παμε αλλη μια.. :)

Στις διαστασεις συνυπολογισε την κατα 0.1 μεγαλυτερη οθονη και τη μεγαλυτερη μπαταρια. Αν αφαιρεσεις αυτα πιθανον να ηταν μικροτερο και πιο ελαφρυ απο το "πανεμορφο" S5. Πολυ μονοδιαστατα τα βλεπετε τα πραγματα..

 

 

Με εντυπώσεις και με "άκουσα να λένε" μην εκφέρεις γνώμη καλύτερα. Μπορείς να πιστεύεις ό,τι σου αρέσει αλλά δε θα μας βγάλεις και τρελούς. Έλα να βάλουμε δίπλα δίπλα το gpad (με το ίδιο λογισμικό με το g2) και το one με ίδια χαρακτηριστικά (καρμπόν... Α, το one έχει ddr2 αντί για ddr3) μιας και τυχαίνει να τα έχω και τα 2. Αν είσαι από Θεσσαλονίκη να σου τα δώσω και τα 2. Βάλτα δίπλα δίπλα και κάνε τα ίδια. Τότε θα με θυμηθείς κι εμένα και όλους αυτούς (ιδιοκτήτες και reviewers).

Κι αν θέλεις να σου το πάω και πιο μακρυά ρωτά χρήστες από άλλες ναυαρχίδες και του one, ποιο πληκτρολόγιο χρησιμοποιούν, ποιον dialer, ποιον launcher κτλ. Θα καταλάβεις γιατί το sense εκτός από smooth είναι και πιο καλαίσθητο και εργονομικό.

Και κάτι ακόμα που είναι ενδεικτικό. Το Xperia z έχει πουλήσει σαφώς λιγότερο, ενώ το S4 έχει σχεδόν τις διπλάσιες σελίδες στο thread του (ενδεικτικό των πωλήσεων του μεταξύ των χρηστών). Ενώ από τα 3 το one έχει τους περισσότερους developers (μια βόλτα από xda θα σε πείσει) η αναλογία σελίδων στις τροποποιήσεις είναι 1 προς 10 με το S4 ενώ το Ζ έχει διπλάσιες σελίδες. Ελπίζω να καταλαβαίνεις που το πάω.

Καλό θα ήταν λοιπόν αν δεν εμπιστεύεσαι τους χρήστες που τη βρίσκουμε να βγαίνουμε και να σας λέμε ψέματα, να εμπιστεύεσαι τους reviewers που δίνουν τα εύσημα σε μια εταιρία χωρίς μεγάλο budget για μάρκετινγκ και σε όλα αυτά τα βραβεία που πήρε πέρσι. Αν ούτε αυτά σου κάνουν δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις σοβαρά και χωρίς προκαταλήψεις.

Σ' αρέσει δε σ' αρέσει η εμπειρία είναι συνολική σε ό,τιδήποτε χρησιμοποιείς. Και δεν ξέρω για τα φετινά αλλά μέχρι πέρσι ήταν κοινή γνώμη ότι κανείς δεν έφτανε το one (και μάλλον πάλι το ίδιο παίζει και φέτος) σε σύνολο. Αυτή είναι και η διαφορά που βλέπει ο reviewer (η συντριπτική πλειοψηφία τους) σε σχέση με τον καμικάζι- θαμώνα φόρουμ που το μόνο που βλέπει είναι MHz, GB, ΜΡ και χιλιοστά.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Με εντυπώσεις και με "άκουσα να λένε" μην εκφέρεις γνώμη καλύτερα. Μπορείς να πιστεύεις ό,τι σου αρέσει αλλά δε θα μας βγάλεις και τρελούς. Έλα να βάλουμε δίπλα δίπλα το gpad (με το ίδιο λογισμικό με το g2) και το one με ίδια χαρακτηριστικά (καρμπόν... Α, το one έχει ddr2 αντί για ddr3) μιας και τυχαίνει να τα έχω και τα 2. Αν είσαι από Θεσσαλονίκη να σου τα δώσω και τα 2. Βάλτα δίπλα δίπλα και κάνε τα ίδια. Τότε θα με θυμηθείς κι εμένα και όλους αυτούς (ιδιοκτήτες και reviewers).

Κι αν θέλεις να σου το πάω και πιο μακρυά ρωτά χρήστες από άλλες ναυαρχίδες και του one, ποιο πληκτρολόγιο χρησιμοποιούν, ποιον dialer, ποιον launcher κτλ. Θα καταλάβεις γιατί το sense εκτός από smooth είναι και πιο καλαίσθητο και εργονομικό.

Και κάτι ακόμα που είναι ενδεικτικό. Το Xperia z έχει πουλήσει σαφώς λιγότερο, ενώ το S4 έχει σχεδόν τις διπλάσιες σελίδες στο thread του (ενδεικτικό των πωλήσεων του μεταξύ των χρηστών). Ενώ από τα 3 το one έχει τους περισσότερους developers (μια βόλτα από xda θα σε πείσει) η αναλογία σελίδων στις τροποποιήσεις είναι 1 προς 10 με το S4 ενώ το Ζ έχει διπλάσιες σελίδες. Ελπίζω να καταλαβαίνεις που το πάω.

Καλό θα ήταν λοιπόν αν δεν εμπιστεύεσαι τους χρήστες που τη βρίσκουμε να βγαίνουμε και να σας λέμε ψέματα, να εμπιστεύεσαι τους reviewers που δίνουν τα εύσημα σε μια εταιρία χωρίς μεγάλο budget για μάρκετινγκ και σε όλα αυτά τα βραβεία που πήρε πέρσι. Αν ούτε αυτά σου κάνουν δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις σοβαρά και χωρίς προκαταλήψεις.

Σ' αρέσει δε σ' αρέσει η εμπειρία είναι συνολική σε ό,τιδήποτε χρησιμοποιείς. Και δεν ξέρω για τα φετινά αλλά μέχρι πέρσι ήταν κοινή γνώμη ότι κανείς δεν έφτανε το one (και μάλλον πάλι το ίδιο παίζει και φέτος) σε σύνολο. Αυτή είναι και η διαφορά που βλέπει ο reviewer (η συντριπτική πλειοψηφία τους) σε σχέση με τον καμικάζι- θαμώνα φόρουμ που το μόνο που βλέπει είναι MHz, GB, ΜΡ και χιλιοστά.

 

Νομιζω οτι οι συγκρισεις που κανεις ειναι ανομοιες μιας και οταν βγηκε μεχρι τωρα η σονυ εχει βγαλει 2 ναυαρχιδες, αρα θα πρεπει να αθροισεις τα στατιστικα του Ζ και του Ζ1 για να δουμε ποιο εχει περισσοτερο ενδιαφερον στο xda και στο φορουμ, και τι σελιδες εχουν και τα 2, για να μην πω και το Ζ1 compact που αποροφαει πολλους που θα ηθελαν ενα μικροτερο Ζ1 οπως το One (που ειναι πιο μαζεμενο) και προτιμησαν το compact επειδη ειναι πιο δυνατο...

Επισης, το sense ειναι καλο δε διαφωνει κανεις, αλλα δεν μπορω να βρω κατι ασχημο στο μενου της σονυ, το οποιο ειναι απλο,πρακτικο και ελαφρυ. Παρολα αυτα, ειναι θεμα γουστου, πχ εγω το μενου της samsung το θεωρω πανασχημο.

Τελος, το αν αξιζε το One σαν τηλεφωνο ή οχι ειναι σχετικο. δεν ειναι μονο οι αριθμοι. ειναι σιγουρα ο παλιοτερος επεξεργαστης, που με την μετρια καμερα, την ελλειψη SD (και εδω δεν το διαπραγματευομαι, αν για καποιους το sense αξιζει 1 φορα, η SD για μενα αξιζει 10. γιατι το μενου στην καλυτερη το αλλαζεις, Sd δεν βαζεις σε συσκευη ομως) και αν θες την το κακο μαρκετινγκ εκαναν πολλους να μην το παρουν. απο την αλλη, ειχες ενα κινητο με μετρια οθονη (που πολλοι ομως δεν βλεπουν διαφορα αν δεν το ψυρισουν οπως εμεις) με SD, με αδιαβροχοποιηση, με καλυτερη καμερα, με δυνατες επιδοσεις, ωραιο μενου κτλ. Γιατι να πας λοιπον στο one? Οπως καταλαβαινεις, το να λεμε το ενα κινητο ειναι κακο και το αλλο καλο ειναι λαθος. Ο καθε ενας επιλεγει με βαση τις προτεραιοτητες του, ειτε ειναι κριτηριο μονο η ομορφια, ειτε τα νουμερα κτλ κτλ. ας μην φανατιζομαστε, απλα να ανταλλασουμε αποψεις..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bouss μην τα "βαζεις" μαζι μου. Εγω παραθετω αυτα που λενε οι χρηστες εδω περα εκτος απο την οποια προσωπικη εμπειρια μπορω να εχω απο καποιες συσκευες. Μπαινεις στο θεμα του One και διαβαζεις ποσο εξαιρετική λειτουργια εχει. Μπαινεις στο θεμα του G2 το ιδιο.. μεχρι και οι χρηστες optimus g έχουν φτασει σε σημειο να μην θελουν αναβαθμιση λεει επειδη ειναι ο,τι πιο smooth. Παμε στο thread του Note 3 και παρολο που εχουμε ενα ασχημο συνολικα UI ολοι εκθειαζουν το ποσο τελεια "ρολαρει".. μην μιλησουμε για το τι λεγεται για nexus 5. Παρακολουθωντας τα νηματα των Ζ1/Z1c βλεπουμε ακριβως τα ιδια να γραφονται.. και εγω ρωταω τωρα.. ποιος ψευδεται επιτελους; :p και για ποση διαφορα μιλαμε στην καθημερινη χρηση ρε παιδια ωστε να με κανει να επιλεξω το One που εχει sense (και που εμενα προσωπικα το sense δεν μαρεσει);

Στα υπολοιπα με καλυψε λιγο πολυ ο Νικος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο την αλλη, ειχες ενα κινητο με μετρια οθονη (που πολλοι ομως δεν βλεπουν διαφορα αν δεν το ψυρισουν οπως εμεις) με SD, με αδιαβροχοποιηση, με καλυτερη καμερα, με δυνατες επιδοσεις, ωραιο μενου κτλ. Γιατι να πας λοιπον στο one? Οπως καταλαβαινεις, το να λεμε το ενα κινητο ειναι κακο και το αλλο καλο ειναι λαθος. Ο καθε ενας επιλεγει με βαση τις προτεραιοτητες του, ειτε ειναι κριτηριο μονο η ομορφια, ειτε τα νουμερα κτλ κτλ. ας μην φανατιζομαστε, απλα να ανταλλασουμε αποψεις..

 

Συμφωνω απολυτα για το οτι ο καθενας ζυγιζει τις προτιμησεις του και αποφασιζει συμφωνα με αυτες για το ποια ειναι η καταλληλοτερη γι' αυτον συσκευη αλλα καποια πραγματα ειναι αντικειμενικα καλα ή αντικεικενικα "κακα".

Ενα απο αυτα, μιας που το αναφερεις, ειναι και η οθονη του Ζ1, η οποια οχι μονο δεν ειναι μετρια, αλλα ειναι απαραδεκτη για ενα κινητο 700€.

Για να δει κανεις ποσο κακη ειναι δε χρειαζεται να εχει επιστημονικες γνωσεις, ουτε να ειναι ψειρας, αρκει να εχει δει το ματακι του τις προτασεις του ανταγωνισμου σε αυτη την κατηγορια. Τι να την κανω λοιπον την καλη 20αρα καμερα του Ζ1 (που τελικα δεν ηταν και η κορυφαια), οταν η ιδια η απεικονιση της οθονης ειναι τραγικη; :)

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

@konstantinoslp

Και εμένα δεν μου αρέσει το sense. Είναι ο λόγος μη αγοράς htc συσκευής.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα για το οτι ο καθενας ζυγιζει τις προτιμησεις του και αποφασιζει συμφωνα με αυτες για το ποια ειναι η καταλληλοτερη γι' αυτον συσκευη αλλα καποια πραγματα ειναι αντικειμενικα καλα ή αντικεικενικα "κακα".

Ενα απο αυτα, μιας που το αναφερεις, ειναι και η οθονη του Ζ1, η οποια οχι μονο δεν ειναι μετρια, αλλα ειναι απαραδεκτη για ενα κινητο 700€.

Για να δει κανεις ποσο κακη ειναι δε χρειαζεται να εχει επιστημονικες γνωσεις, ουτε να ειναι ψειρας, αρκει να εχει δει το ματακι του τις προτασεις του ανταγωνισμου σε αυτη την κατηγορια. Τι να την κανω λοιπον την καλη 20αρα καμερα του Ζ1 (που τελικα δεν ηταν και η κορυφαια), οταν η ιδια η απεικονιση της οθονης ειναι τραγικη; :)

 

ενταξει, αυτο με το 700αρι μην το πολυ λεμε, το Ζ1 και τα σονυ δεν κρατανε αυτη την τιμη ουτε 10 μερες..με 600 ξεκινανε στο σκρουτζ και το 500αρι το εχουν στον 1,5 μηνα. απο εκει και περα, εγω αν δεν ειχα δει τις αλλες οθονες δεν με ειχε ενοχλησει η οθονη του Ζ1 μου. επισης το Ζ1 ειχε 2 παρτιδες οθονων,η καλη παρτιδα εχει ωραια χρωματα και αν ειχα αυτη την οθονη πραγματικα θα το θεωρουσα τελειο..Η κακη παρτιδα σαφως και ειναι πολυ κατωτερη, κατι που φαινεται και δυστυχως για οποιον συγκρινει με αλλα κινητα καταλαβαινει. ξαναλεω, ειχα το asus infinity 2 ταυτοχρονα, και πηρα χαμπαρι την οθονη, αλλιως δε θα το ειχα καταλαβει. πες με στραβο, αλλα ετσι εγινε.

Απο εκει και περα, το θεμα τιμης δεν πρεπει να το θιγουν οσοι προτιμουν htc γιατι ειναι η τελευταια που εριξε την τιμη στο Μ7 χωρις να ειναι κατι σπουδαιο ή τελος παντων να λες οτι οντως μου κανει το κλικ ως το καλυτερο της αγορας..αυτο λοιπον το θεωρω ακομα χειροτερο.

Κατα ταλλα συμφωνουμε οτι ολα ειναι θεμα επιλογων και γουστου. Τις φωτογραφιες παντως, τις βλεπω οπουδηποτε αλλου εκτος απο την οθονη του κινητου. (πχ throw στην TV μου, ψηφιακη κορνιζα κτλ)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ενταξει, αυτο με το 700αρι μην το πολυ λεμε, το Ζ1 και τα σονυ δεν κρατανε αυτη την τιμη ουτε 10 μερες..με 600 ξεκινανε στο σκρουτζ και το 500αρι το εχουν στον 1,5 μηνα. απο εκει και περα, εγω αν δεν ειχα δει τις αλλες οθονες δεν με ειχε ενοχλησει η οθονη του Ζ1 μου. επισης το Ζ1 ειχε 2 παρτιδες οθονων,η καλη παρτιδα εχει ωραια χρωματα και αν ειχα αυτη την οθονη πραγματικα θα το θεωρουσα τελειο..Η κακη παρτιδα σαφως και ειναι πολυ κατωτερη, κατι που φαινεται και δυστυχως για οποιον συγκρινει με αλλα κινητα καταλαβαινει. ξαναλεω, ειχα το asus infinity 2 ταυτοχρονα, και πηρα χαμπαρι την οθονη, αλλιως δε θα το ειχα καταλαβει. πες με στραβο, αλλα ετσι εγινε.

Απο εκει και περα, το θεμα τιμης δεν πρεπει να το θιγουν οσοι προτιμουν htc γιατι ειναι η τελευταια που εριξε την τιμη στο Μ7 χωρις να ειναι κατι σπουδαιο ή τελος παντων να λες οτι οντως μου κανει το κλικ ως το καλυτερο της αγορας..αυτο λοιπον το θεωρω ακομα χειροτερο.

Κατα ταλλα συμφωνουμε οτι ολα ειναι θεμα επιλογων και γουστου. Τις φωτογραφιες παντως, τις βλεπω οπουδηποτε αλλου εκτος απο την οθονη του κινητου. (πχ throw στην TV μου, ψηφιακη κορνιζα κτλ)

 

Συγκρινω τις τιμες στις μεγαλες αλυσιδες (εκει που εβρισκες π.χ. το G2 στα 599€ οταν τα υπολοιπα ειχαν 700+).

Αν παμε στα σκρουτζομαγαζα τοτε οι τιμες πεφτουν αναλογικα σχεδον.

Ακομα και τις 2 παρτιδες που αναφερεις, για μενα ειναι πολυ φαουλ η αγαπητη Σονυ.

Το να βγει μια παρτιδα ελαττωματικη και να σου το αντικαταστησουν το δεχομαι, το να βγαλει παρτιδες 2 "ταχυτητων" στην οθονη δεν το δεχομαι.

Πριν παρεις το Ζ1 τι κινητα ειχες; Αν ειχες εστω και 1 ναυαρχιδα, θα εβλεπες αμεσως τη διαφορά.

Τεσπα μην το κουραζουμε! Για μενα ενα κινητο δεν παει να κανει παπαδες, αμα στην πιο αμεση επαφη (=ματια/οθονη) μαζι του δεν τα βρισκω, τοτε τρωει ακυρο!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινω τις τιμες στις μεγαλες αλυσιδες (εκει που εβρισκες π.χ. το G2 στα 599€ οταν τα υπολοιπα ειχαν 700+).

Αν παμε στα σκρουτζομαγαζα τοτε οι τιμες πεφτουν αναλογικα σχεδον.

Ακομα και τις 2 παρτιδες που αναφερεις, για μενα ειναι πολυ φαουλ η αγαπητη Σονυ.

Το να βγει μια παρτιδα ελαττωματικη και να σου το αντικαταστησουν το δεχομαι, το να βγαλει παρτιδες 2 "ταχυτητων" στην οθονη δεν το δεχομαι.

Πριν παρεις το Ζ1 τι κινητα ειχες; Αν ειχες εστω και 1 ναυαρχιδα, θα εβλεπες αμεσως τη διαφορά.

Τεσπα μην το κουραζουμε! Για μενα ενα κινητο δεν παει να κανει παπαδες, αμα στην πιο αμεση επαφη (=ματια/οθονη) μαζι του δεν τα βρισκω, τοτε τρωει ακυρο!

 

το σκρουτζ σου εχει διαγραμμα της τιμης απο την 1η μερα μεχρι σημερα, αν δεις το s4 ξεκιναει απο τα 739, ενω το Ζ1 πολυ χαμηλοτερα, και ουσιαστηκα η τιμη του πεφτει οταν το Ζ1 αρχιζει να τη ριχνει, οντας παντα πιο πανω, μεχρι πριν λιγο καιρο.

Οποτε δε μπορω να δεχτω οτι οι τιμες ειναι το ιδιο, η σονυ ειναι πολυ πιο φθηνη, παντα, και δικαιολογημενα γιατι κανει φαουλ!

Οσο για τις 2 παρτιδες οθονων, ΜΕΓΑ φαουλ, δεν το αρνουμε, ισα ισα ειναι ο λογος που σε 5 φιλους που πηραν κινητο δεν τους επεμεινα για σονυ, ισα ισα τους τονισα τις διαφορες αυτες..παρολα αυτα, εφοσον στο Ζ2 και στο Z1 compact αυτο το θεμα το λυνει, τοτε δειχνει τουλαχιστον οτι μαθαινει απο τα λαθη της, οτι βελτιωνεται, και οτι στην ιδια χαμηλη τιμη που ηταν τα προηγουμενα κινητα, ξεκιναει και η νεα ναυαρχιδα με καλυτερες προδιαγραφες ειδικα στα αδυναμα σημεια της.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bouss μην τα "βαζεις" μαζι μου. Εγω παραθετω αυτα που λενε οι χρηστες εδω περα εκτος απο την οποια προσωπικη εμπειρια μπορω να εχω απο καποιες συσκευες. Μπαινεις στο θεμα του One και διαβαζεις ποσο εξαιρετική λειτουργια εχει. Μπαινεις στο θεμα του G2 το ιδιο.. μεχρι και οι χρηστες optimus g έχουν φτασει σε σημειο να μην θελουν αναβαθμιση λεει επειδη ειναι ο,τι πιο smooth. Παμε στο thread του Note 3 και παρολο που εχουμε ενα ασχημο συνολικα UI ολοι εκθειαζουν το ποσο τελεια "ρολαρει".. μην μιλησουμε για το τι λεγεται για nexus 5. Παρακολουθωντας τα νηματα των Ζ1/Z1c βλεπουμε ακριβως τα ιδια να γραφονται.. και εγω ρωταω τωρα.. ποιος ψευδεται επιτελους; :p και για ποση διαφορα μιλαμε στην καθημερινη χρηση ρε παιδια ωστε να με κανει να επιλεξω το One που εχει sense (και που εμενα προσωπικα το sense δεν μαρεσει);

Στα υπολοιπα με καλυψε λιγο πολυ ο Νικος.

 

Δεν τα βάζω μαζί σου. Το ποσό καλά λειτουργεί κάτι είναι θέμα εμπειριών. Κι εγώ θεωρώ ότι πχ. η Mercedes βγάζει τα πιο άνετα αυτοκίνητα αλλά ο ιδιοκτήτης της Rolls θα με ακούει και θα κουνάει το κεφάλι του. Συνήθως την αλήθεια θα την ακούσεις από χρήστες που δε λένε πολλά. Μπαίνουν, γράφουν την εμπειρία τους πχ "ΟΚ καλά πάει το Χ αλλά μερικά λαγκ τα έχει εδώ κι εκεί", ακούει τα χειρότερα είτε γιατί "δεν ξέρει", είτε γιατί "δεν άλλαξε τις εφαρμογές", είτε γιατί "ψυρίζει τη μαϊμού", οπότε δεν ασχολείται να ξαναγράψει γι αυτό θεωρώντας ότι δεν υφίσταται.

Διαβάζω για την στρωτή λειτουργία του gpad στο φόρουμ του και μου φαίνεται σα να έχω άλλη συσκευή. Αλλά δεν έχουν άδικο ούτε αυτοί ούτε εγώ. Για κάποιους είναι από τις πιο στρωτές συσκευές γιατί είτε αυτές είναι οι απαιτήσεις τους είτε αυτές οι εμπειρίες τους. Για μένα απλά ο launcher του είναι τραγικός και το πληκτρολόγιο το άλλαξα με swiftkey. Ενώ για κάποιο λόγο οι εφαρμογές είναι λίγο (κάτι σπασιματάκια εδώ, κάτι μικρολαγκάκια εκεί)πιο αργές. Στο One δεν άλλαξα τίποτα. Και φέτος φαίνεται ότι παρέα με τον 801 έκαναν ένα βήμα μπροστά και για την μπαταρία αφού με 2600 mAh φαίνεται από τα πρώτα αποτελέσματα να ξεπερνά το g2.

Και η αλήθεια είναι ότι φέτος είμαι πιο αισιόδοξος για το Android (σε όλα εκτός από το μέγεθος). Τα πρώτα αποτελέσματα της μπαταρίας και του S5 φαίνονται ενθαρρυντικά, πράγμα που σημαίνει ότι και εκεί άρχισαν επιτέλους να ασχολούνται με τη βελτίωση του Software. Λίγο με το γουστο μάλωσαν αλλά αυτό είναι "περί ορέξεως".

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Γενικα ολοι μας λιγο-πολυ υπερασπιζομαστε τις συσκευες μας ή και τις "αγαπημενες" μας εταιριες. Και αυτο που λες οτι μπορει να παρουσιαζονται προβληματα και να τα κρυβουν πολλοι ισχυει.. εχω στο νου μου το note 2 σαν πραδειγμα αλλα κ αλλα τηλεφωνα..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει από ποια συσκευή προερχεσαι. Από s3 σε g2 πχ λες πωπω αλαγκαριστο το g2. Κι όμως αν δεν τα έχεις στη κάτοχη σου αντικειμενική άποψη δεν μπορείς να έχεις.

Άκουγα απόλυτα σμουθ το g2 το πήρα και αναρωτιόμουν αν έπεσα σε προβληματική συσκευή. Το 95% μεσα στο νήμα του g2 λένε πόσο αλαγκαριστο είναι..Κι όμως πέραν ότι έχει λαγκ σε σχέση με το one αναγκάζεσαι να αλλάξεις launcher, να βάλεις mod για να μικρύνεις τα πλήκτρα και γενικά προσπαθείς να το κάνεις πιο καλαίσθητο. Στο one οτιδήποτε 3rd party βάλεις απλά το χαλάς. Αυτο είναι το καλό του sense και όσοι λένε έμενα δε μ αρέσει το sense και το έχουν χρησιμοποιήσει στη καλύτερη σε κάποιο πάγκο καταστήματος απλά είναι άκυροι.

Για να καταλήξω λοιπόν θα πω m8 από μένα γιατί η HTC τολμάει για κάτι διαφορετικό και μετά για τη κλασική ποιότητα κατασκευής και βέβαια το sense.

Δεν μπορώ βέβαια να μη πω καλά λόγια και για το z2 που είναι βελτιωμένο σε όλους τους τομείς που έπασχαν οι προκάτοχοί του.

Τέλος η αύξηση των διαστάσεων σε όλες τις φετινές ναυαρχιδες δεν μου άρεσε καθόλου..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει από ποια συσκευή προερχεσαι. Από s3 σε g2 πχ λες πωπω αλαγκαριστο το g2. Κι όμως αν δεν τα έχεις στη κάτοχη σου αντικειμενική άποψη δεν μπορείς να έχεις.

Άκουγα απόλυτα σμουθ το g2 το πήρα και αναρωτιόμουν αν έπεσα σε προβληματική συσκευή. Το 95% μεσα στο νήμα του g2 λένε πόσο αλαγκαριστο είναι..Κι όμως πέραν ότι έχει λαγκ σε σχέση με το one αναγκάζεσαι να αλλάξεις launcher, να βάλεις mod για να μικρύνεις τα πλήκτρα και γενικά προσπαθείς να το κάνεις πιο καλαίσθητο. Στο one οτιδήποτε 3rd party βάλεις απλά το χαλάς. Αυτο είναι το καλό του sense και όσοι λένε έμενα δε μ αρέσει το sense και το έχουν χρησιμοποιήσει στη καλύτερη σε κάποιο πάγκο καταστήματος απλά είναι άκυροι.

Για να καταλήξω λοιπόν θα πω m8 από μένα γιατί η HTC τολμάει για κάτι διαφορετικό και μετά για τη κλασική ποιότητα κατασκευής και βέβαια το sense.

Δεν μπορώ βέβαια να μη πω καλά λόγια και για το z2 που είναι βελτιωμένο σε όλους τους τομείς που έπασχαν οι προκάτοχοί του.

Τέλος η αύξηση των διαστάσεων σε όλες τις φετινές ναυαρχιδες δεν μου άρεσε καθόλου..

 

πολυ σωστος...αν και εγω προτιμω το z2

Link to comment
Share on other sites

Είδα απο κοντα το s5. Η απογοήτευση.. Μόνο και μόνο από την απαίσια εμφάνιση και το βάρος του, αρχίζω να γελάω μαζί του..

 

Περιμένουμε htc και sony να τα δούμε από κοντά λοιπόν..

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει από ποια συσκευή προερχεσαι. Από s3 σε g2 πχ λες πωπω αλαγκαριστο το g2. Κι όμως αν δεν τα έχεις στη κάτοχη σου αντικειμενική άποψη δεν μπορείς να έχεις.

Άκουγα απόλυτα σμουθ το g2 το πήρα και αναρωτιόμουν αν έπεσα σε προβληματική συσκευή. Το 95% μεσα στο νήμα του g2 λένε πόσο αλαγκαριστο είναι..Κι όμως πέραν ότι έχει λαγκ σε σχέση με το one αναγκάζεσαι να αλλάξεις launcher, να βάλεις mod για να μικρύνεις τα πλήκτρα και γενικά προσπαθείς να το κάνεις πιο καλαίσθητο. Στο one οτιδήποτε 3rd party βάλεις απλά το χαλάς. Αυτο είναι το καλό του sense και όσοι λένε έμενα δε μ αρέσει το sense και το έχουν χρησιμοποιήσει στη καλύτερη σε κάποιο πάγκο καταστήματος απλά είναι άκυροι.

Για να καταλήξω λοιπόν θα πω m8 από μένα γιατί η HTC τολμάει για κάτι διαφορετικό και μετά για τη κλασική ποιότητα κατασκευής και βέβαια το sense.

Δεν μπορώ βέβαια να μη πω καλά λόγια και για το z2 που είναι βελτιωμένο σε όλους τους τομείς που έπασχαν οι προκάτοχοί του.

Τέλος η αύξηση των διαστάσεων σε όλες τις φετινές ναυαρχιδες δεν μου άρεσε καθόλου..

 

Έχω g2 κι από την αρχή φώναζα ότι έχει ένα μικρό lag,τώρα με την 4.4 βέβαια είναι πολύ καλύτερα τα πράγματά,όμως και πάλι δεν μπορείς να πεις ότι δεν έχει.

Είμαι όμως τρελά ευχαριστημένος από το κινητό αυτό και δε βλέπω να το αλλάζω για κανένα από τα παραπάνω.

Πειράζει αν πω ότι οι περσινες ναυαρχίδες των εταιρειών μου άρεσαν καλύτερα?

Htc one,galaxy s4???

Το sony μόνο κάνει για μένα την διαφορά φέτος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Είδα απο κοντα το s5. Η απογοήτευση.. Μόνο και μόνο από την απαίσια εμφάνιση και το βάρος του, αρχίζω να γελάω μαζί του..

 

Περιμένουμε htc και sony να τα δούμε από κοντά λοιπόν..

Το s4 σου αρεσε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...