Jump to content

[Προς κυκλοφορία] HTC One 2014 (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσα γράφονται για την αυτονομία τα βρίσκω τουλάχιστον υπερβολικά.

Το κινητό σε καμία περίπτωση δε μου έβγαλε μέρα και το χρησιμοποίησα 3 ημέρες συνεχόμενα.

Σε σύγκριση με το G2 υπάρχει διαφορά προς τα κάτω η οποία ανάλογα τη χρήση είναι εμφανής.

Σε σχέση με το περσινό (M7) είναι αισθητά βελτιωμένο αλλά μην περιμένετε απόδοση G2 , Note 3.

Με 2-2,5 ώρες κλήσεις , emails , fb , internet , συγχρονισμούς , λίγη μουσική και ανοιχτά τα location services κατά τις 8-9 το βράδυ ήθελε φόρτιση και έπρεπε να κουβαλάω το φορτιστή μαζί μου στο gym.

 

ΔΕ λέω ότι δεν έχει καλή αυτονομία , αλλά σε καμία περίπτωση οι υπερβολές που γράφονται...

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 641
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσα γράφονται για την αυτονομία τα βρίσκω τουλάχιστον υπερβολικά.

Το κινητό σε καμία περίπτωση δε μου έβγαλε μέρα και το χρησιμοποίησα 3 ημέρες συνεχόμενα.

Σε σύγκριση με το G2 υπάρχει διαφορά προς τα κάτω η οποία ανάλογα τη χρήση είναι εμφανής.

Σε σχέση με το περσινό (M7) είναι αισθητά βελτιωμένο αλλά μην περιμένετε απόδοση G2 , Note 3.

Με 2-2,5 ώρες κλήσεις , emails , fb , internet , συγχρονισμούς , λίγη μουσική και ανοιχτά τα location services κατά τις 8-9 το βράδυ ήθελε φόρτιση και έπρεπε να κουβαλάω το φορτιστή μαζί μου στο gym.

 

ΔΕ λέω ότι δεν έχει καλή αυτονομία , αλλά σε καμία περίπτωση οι υπερβολές που γράφονται...

 

Το S4 σου βγάζει την μερα?

Εγώ πάντως είδα ότι το M8 έχει το λιγότερο 20%+ σε σχέση με το S4 τουλάχιστον.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φίλε με το S4 κυκλοφορώ με δεύτερη μπαταρία στην τσάντα σε μόνιμη βαση.

Μέρα δε βγαίνει ούτε για αστείο.

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Όσα γράφονται για την αυτονομία τα βρίσκω τουλάχιστον υπερβολικά.

Το κινητό σε καμία περίπτωση δε μου έβγαλε μέρα και το χρησιμοποίησα 3 ημέρες συνεχόμενα.

Σε σύγκριση με το G2 υπάρχει διαφορά προς τα κάτω η οποία ανάλογα τη χρήση είναι εμφανής.

Σε σχέση με το περσινό (M7) είναι αισθητά βελτιωμένο αλλά μην περιμένετε απόδοση G2 , Note 3.

Με 2-2,5 ώρες κλήσεις , emails , fb , internet , συγχρονισμούς , λίγη μουσική και ανοιχτά τα location services κατά τις 8-9 το βράδυ ήθελε φόρτιση και έπρεπε να κουβαλάω το φορτιστή μαζί μου στο gym.

 

ΔΕ λέω ότι δεν έχει καλή αυτονομία , αλλά σε καμία περίπτωση οι υπερβολές που γράφονται...

 

Τουλάχιστον 1 ώρα παραπάνω σε χρήση είτε με wifi είτε με 3g βγάζει το m8 σε εμένα...

Τα δουλεύω ταυτόχρονα και δεν λέω υπερβολές με τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές κτλ...

Έχω ανεβάσει και screen shot σχετικά αν θυμάμαι σωστά.

 

 

 

 

 

Το S4 σου βγάζει την μερα?

Εγώ πάντως είδα ότι το M8 έχει το λιγότερο 20%+ σε σχέση με το S4 τουλάχιστον.

 

 

 

 

 

 

 

Φίλε με το S4 κυκλοφορώ με δεύτερη μπαταρία στην τσάντα σε μόνιμη βαση.

Μέρα δε βγαίνει ούτε για αστείο.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Φίλε με το S4 κυκλοφορώ με δεύτερη μπαταρία στην τσάντα σε μόνιμη βαση.

Μέρα δε βγαίνει ούτε για αστείο.

 

Καλημερα.Λογικο μου ακουγεται με τη συγκεκριμενη χρηση.Τα νουμερα 7 ωρες οθονη φαινεται οτι εχουν γινει με power mode (εξαιρω τις περιπτωσεις τρολαρισματος οπου ο αλλος εχει βαλει ενα μαυρο wallpaper και συνεχεια ανοιχτη οθονη) .Θα τρεξουν μετα να το παρουν και θα λενε "που ειναι οι 7 ωρες"? Με τη δικη μου χρηση δειχνει οτι τις 5 ωρες τις εχει.Επισης με τις μερες (ειμαι στη τριτη φορτιση) η μπαταρια δειχνει μεγαλυτερες αντοχες

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Όσα γράφονται για την αυτονομία τα βρίσκω τουλάχιστον υπερβολικά.

Το κινητό σε καμία περίπτωση δε μου έβγαλε μέρα και το χρησιμοποίησα 3 ημέρες συνεχόμενα.

Σε σύγκριση με το G2 υπάρχει διαφορά προς τα κάτω η οποία ανάλογα τη χρήση είναι εμφανής.

Σε σχέση με το περσινό (M7) είναι αισθητά βελτιωμένο αλλά μην περιμένετε απόδοση G2 , Note 3.

Με 2-2,5 ώρες κλήσεις , emails , fb , internet , συγχρονισμούς , λίγη μουσική και ανοιχτά τα location services κατά τις 8-9 το βράδυ ήθελε φόρτιση και έπρεπε να κουβαλάω το φορτιστή μαζί μου στο gym.

 

ΔΕ λέω ότι δεν έχει καλή αυτονομία , αλλά σε καμία περίπτωση οι υπερβολές που γράφονται...

 

Με τη χρηση που περιγραφεις οτι κανεις, η αυτονομια του Μ8 ειναι εξαιρετικη. :)

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το m8 από verizon s-off αλλά δεν του έχω περάσει ακόμα custom rom! Ξενέρωσα λίγο που θέλει να μπει στο δύκτιο της verizon για να κάνει update το λογισμικό..δεν με πολυ ενδιαφέρει το 4g αφού και με τα 13mbps το fb skype viber κλπ δουλεύουν μια χαρά :lol:

 

Διαβάζω στο xda διάφορα προβλήματα για την viper ίσως γιατί είναι νωρίς ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όπως είπα , νομίζω είναι λίγο χειρότερη από του LG g2 , ανάλογα τη χρήση. Σε WiFi σερί χρήση είναι καλύτερο το g2 αλλά νομίζω σε 3g έχει καλύτερη απόδοση το HTC. Γενικά και από τα 2 είμαι ευχαριστημένος για τη μπαταρία. Αχ κ να ειχε και αυτό 3200mah που είχε το butterfly...θα τα έσκιζε όλα!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω και εγώ το m8 από verizon s-off αλλά δεν του έχω περάσει ακόμα custom rom! Ξενέρωσα λίγο που θέλει να μπει στο δύκτιο της verizon για να κάνει update το λογισμικό..δεν με πολυ ενδιαφέρει το 4g αφού και με τα 13mbps το fb skype viber κλπ δουλεύουν μια χαρά :lol:

 

Διαβάζω στο xda διάφορα προβλήματα για την viper ίσως γιατί είναι νωρίς ακόμα!

 

Δε πειράζει υπάρχουν πάντα και άλλοι τρόποι! Μου αρέσει που τα αμερικανικά δίνουν και εγγύηση 6 μηνών για σπάσιμο τζαμιου. Ούτε εμένα προφανώς με ενδιαφέρει το 4g, αν παίζει καλά το 3g είναι άχρηστο το 4g. Άλλες ρομ δεν είδες;

Link to comment
Share on other sites

Και ενα 5-6% λιγότερη αυτονομια απο το εξαιρετικό σε αυτό το τομέα g2 δεν είναι και κάτι το πολύ ιδιαίτερο θα έλεγα,αντίθετα λογικό το βρίσκω.

 

Ενδιάμεσα έγινε shipped από Γερμανία η παραγγελία μου όπως έλαβα email πριν λίγο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για μην παρεξηγούμαστε και επειδή το κομμάτι αυτονομία με "καίει" ιδιαίτερα και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις high end προτάσεις ήθελα να σας μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία με τη συσκευή γιατί ειναι πρωτες μερες κυκλοφοριας και γραφονται παντα υπερβολες.

 

Ουτε εκρινα τη συσκευη σε χαρακτηριστικά , ουτε σε απόδοση.

 

Απλα καποιος που θα παει να τα σκασει να ξερει τι να περιμενει στο κομματι αυτονομια Αν προέρχεται απο S4 και ειδικα απο Μ7 θα δει αισθητα καλυτερη αυτονομία. Αν προερχεται απο Note 3 ή G2 και περιμενει κατι καλυτερο , θα δυσαρεστηθεί...

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Ένα μίνι review από την viper Rom .Ή ρομ είναι πολύ σταθερήκαι μεαρκετά tweeks σεσημείο που δεν χρειάζεσαι xposed για τίποτα.

 

Μπορείς να αλλάξεις θέματα στο sense να αλλάξεις χρώματαστην notification bar να βάλεις εικονίδια απόnova apex κτλ. Επίσης έχει επιλογές για toggles στην notification όπως στα Samsung .

 

Μερικές φωτο .

 

[ATTACH]43891[/ATTACH]

 

[ATTACH]43892[/ATTACH]

 

[ATTACH]43893[/ATTACH]

 

[ATTACH]43894[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Δε πειράζει υπάρχουν πάντα και άλλοι τρόποι! Μου αρέσει που τα αμερικανικά δίνουν και εγγύηση 6 μηνών για σπάσιμο τζαμιου. Ούτε εμένα προφανώς με ενδιαφέρει το 4g, αν παίζει καλά το 3g είναι άχρηστο το 4g. Άλλες ρομ δεν είδες;

 

Ίσως θα περιμένω μια custom rom λίγο αργότερα δεν ξέρω, ότι έχουν στο xda. Μήπως να ανοίξουμε ένα νέο θέμα για τις custom roms?

Link to comment
Share on other sites

Verizon είναι η δικιά μου συσκευή και μάλιστα, αν τη κάνεις s-off/custom rom παίζουν και τα 4G κανονικά. Εν συντομία, όλες οι αμερικάνικες συσκευές htc one M8 μπορούν να παίξουν στην Ελλάδα(ακόμη κ της Sprint, ωστόσο είναι η μοναδική νομίζω που δε θα παίζει σε 4g)

 

Πολύ όμορφα!

Επομένως, την αγόρασες ως Verizon M8 και είναι ήδη ξεκλείδωτη. Τέλεια.

Να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο.

Με την εγγύηση τι γίνεται;

Καλύπτεται από την Arvato ή όποιο άλλο εξουσιοδοτημένο σέρβις HTC υπάρχει στην Ελλάδα;

Σε ρωτάω γιατί πριν κάνα 6μηνο αγόρασα ένα κόκκινο Μ7 από Αμερική (260ευρώ) ολοκαίνουριο από αμερικανό πωλητή.

Αλλά το μοντέλο ήταν το 801n (ευρωπαϊκό δηλαδή) με S/N αμερικάνικο!!! Ό,τι να 'ναι δηλαδή.

Επικοινώνησα με την Arvato και με ενημέρωσαν ότι το καλύπτουν κανονικά από το ΙΜΕΙ.

Εσύ τι εμπειρία έχεις; Καλύπτεται το δικό σου; Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο (π.χ 801n) που καλύπτεται όπως το Μ7;

 

Υ.Γ. Ώπα.

Είσαι σίγουρος ότι της Sprint είναι ξεκλείδωτα απευθείας? Είναι πολύ δύσκολη εταιρεία αυτή.

Π.χ. Στα iphone υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Σου βγαίνει η πίστη και ΑΝ ξεκλειδωθούν.

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα!

Επομένως, την αγόρασες ως Verizon M8 και είναι ήδη ξεκλείδωτη. Τέλεια.

Να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο.

Με την εγγύηση τι γίνεται;

Καλύπτεται από την Arvato ή όποιο άλλο εξουσιοδοτημένο σέρβις HTC υπάρχει στην Ελλάδα;

Σε ρωτάω γιατί πριν κάνα 6μηνο αγόρασα ένα κόκκινο Μ7 από Αμερική (260ευρώ) ολοκαίνουριο από αμερικανό πωλητή.

Αλλά το μοντέλο ήταν το 801n (ευρωπαϊκό δηλαδή) με S/N αμερικάνικο!!! Ό,τι να 'ναι δηλαδή.

Επικοινώνησα με την Arvato και με ενημέρωσαν ότι το καλύπτουν κανονικά από το ΙΜΕΙ.

Εσύ τι εμπειρία έχεις; Καλύπτεται το δικό σου; Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο (π.χ 801n) που καλύπτεται όπως το Μ7;

 

Υ.Γ. Ώπα.

Είσαι σίγουρος ότι της Sprint είναι ξεκλείδωτα απευθείας? Είναι πολύ δύσκολη εταιρεία αυτή.

Π.χ. Στα iphone υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Σου βγαίνει η πίστη και ΑΝ ξεκλειδωθούν.

 

Κοίτα, της Verizon είναι ξεκλειδωτη εξαρχής. Οι άλλες at&t, t-mobile k Sprint ξεκλειδώνουν, λίγο να πιανουν τα χέρια σου κ το έχεις. Για το σέρβις δεν έχω ιδέα, λογικά δε καλύπτεται, αλλά να πάρω να ρωτήσω , δε χάνω κάτι. Το μόνο που ξέρω είναι αυτο που είπα ότι στην Αμερική επιδιορθωνουν κ το τζαμί για 6 μήνες.

Τέλος, Πρέπει όντως να συζητάμε σιγά σιγά για καστομ Εκδόσεις !

Link to comment
Share on other sites

Για όλες τις πληροφορίες σχετικά με τη διαθεσιμότητα και την αγορά του Μ8, πλέον υπάρχει ξεχωριστό thread:

 

Διαθεσιμότητα και αγορά του HTC One (M8)

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για μην παρεξηγούμαστε και επειδή το κομμάτι αυτονομία με "καίει" ιδιαίτερα και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις high end προτάσεις ήθελα να σας μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία με τη συσκευή γιατί ειναι πρωτες μερες κυκλοφοριας και γραφονται παντα υπερβολες.

 

Ουτε εκρινα τη συσκευη σε χαρακτηριστικά , ουτε σε απόδοση.

 

Απλα καποιος που θα παει να τα σκασει να ξερει τι να περιμενει στο κομματι αυτονομια Αν προέρχεται απο S4 και ειδικα απο Μ7 θα δει αισθητα καλυτερη αυτονομία. Αν προερχεται απο Note 3 ή G2 και περιμενει κατι καλυτερο , θα δυσαρεστηθεί...

 

Καλά έκανες.Καλό είναι να λέγονται κάποια πράγματα από την αρχή.Και το δικο μου post σε αυτή την κατεύθυνση είναι.Να πω βέβαια ότι τα 7ωρα δεν έχουν γραφτεί εδώ.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δεδομενης της χωρητικοτητας της μπαταριας του Μ8, σε σχεση με S4 και G2, νομιζω οτι οι προγραμματιστες της HTC εκαναν (παραδοσιακα) καλη δουλεια.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χτες είμουν Πλαίσιο και είδα από κοντά το S5. Δεν κατάλαβα φυσικά ότι άλλαξε. Και δυστυχώς για αυτό δεν άλλαξε και η ποιότητα της φωτογραφικής μηχανής στις indoor φωτογραφίες. Δεν ξέρω αν δεν έκανε κάτι καλά στο auto το παιδί που το προμόταρε για λογαριασμό της Samsung, δεν έδειχνε να κατέχει και πολύ το αντικείμενο, αλλά η φωτό που τράβηξε του γιου μου (ήταν ακίνητος τελείως) και μου έστειλε με bluetooth στο ΟΝΕ μου, ήταν ένα dejavu του S4 ένα χρόνο περίπου πριν...

Έκανε από ότι είπε tap to focus στο πρόσωπο...

 

https://www.dropbox.com/sh/ga07r2z0jybyps2/T_FWnevvLy

 

Ακόμα και αν μπορεί λίγο καλύτερα από αυτό το αποτέλεσμα, δε λέει...

Με την έλευση του Μ8 θα κάνω πάλι την ίδια αντιπαραβολή....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χτες είμουν Πλαίσιο και είδα από κοντά το S5. Δεν κατάλαβα φυσικά ότι άλλαξε. Και δυστυχώς για αυτό δεν άλλαξε και η ποιότητα της φωτογραφικής μηχανής στις indoor φωτογραφίες. Δεν ξέρω αν δεν έκανε κάτι καλά στο auto το παιδί που το προμόταρε για λογαριασμό της Samsung, δεν έδειχνε να κατέχει και πολύ το αντικείμενο, αλλά η φωτό που τράβηξε του γιου μου (ήταν ακίνητος τελείως) και μου έστειλε με bluetooth στο ΟΝΕ μου, ήταν ένα dejavu του S4 ένα χρόνο περίπου πριν...

Έκανε από ότι είπε tap to focus στο πρόσωπο...

 

https://www.dropbox.com/sh/ga07r2z0jybyps2/T_FWnevvLy

 

Ακόμα και αν μπορεί λίγο καλύτερα από αυτό το αποτέλεσμα, δε λέει...

Με την έλευση του Μ8 θα κάνω πάλι την ίδια αντιπαραβολή....

 

Πολύ κακές φωτογραφίες, ειδικά όταν έχουμε δει τις αντίστοιχες από το Μ7 σε αυτές τις συνθήκες. Είχες δώσει πέρισυ λινκ από dropbox με το δικό σου Οne θυμάμαι και ήταν η μέρα με την νύχτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κακές φωτογραφίες, ειδικά όταν έχουμε δει τις αντίστοιχες από το Μ7 σε αυτές τις συνθήκες. Είχες δώσει πέρισυ λινκ από dropbox με το δικό σου Οne θυμάμαι και ήταν η μέρα με την νύχτα.

 

Στο ίδιο λίνκ ανέβασα και μια αντίστοιχη του Μ7. Αν το Μ8 είναι καλύτερο και η πλειονότητα των φωτογραφιών που κυρίως εκτυπώνει κανείς είναι πορτραίτα indoor & outdoor 10Χ15 (τουλάχιστον εγώ αυτές εκυπώνω, οι άλλες γίνονται ένα τεράστιο ψηφιακό φωτογραφικό άλμπουμ που δεν κοντοζυγώνω και πολύ στη λεπτομέρεια) τότε το M8 νομίζω για του κατέχοντες το χρήμα είναι μονόδρομος...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο λίνκ ανέβασα και μια αντίστοιχη του Μ7. Αν το Μ8 είναι καλύτερο και η πλειονότητα των φωτογραφιών που κυρίως εκτυπώνει κανείς είναι πορτραίτα indoor & outdoor 10Χ15 (τουλάχιστον εγώ αυτές εκυπώνω, οι άλλες γίνονται ένα τεράστιο ψηφιακό φωτογραφικό άλμπουμ που δεν κοντοζυγώνω και πολύ στη λεπτομέρεια) τότε το M8 νομίζω για του κατέχοντες το χρήμα είναι μονόδρομος...

 

Το m8 σε όλες τις συνθήκες στην κάμερα είναι καλύτερο από το m7.

Δεν το έχω ακόμα πουλήσει το m7 και τα τεσταρω σχεδόν καθημερινά.

Επίσης οι φωτογραφίες που ανέβασε ο φίλος πιο πάνω σίγουρα αδικούν το s5...

Και σε συνθήκες indoor το s5 είναι καταπληκτικό...

Δεν συζητάμε για outdoor γιατί εκεί παίζει μόνο στο android.

Όλα τα παραπάνω τα λέω με παραδείγματα από την δική μου εμπειρία μιας και έχω και το s5.

Και για να το κλείσουμε αφού είμαστε στο θέμα του m8 κατά την γνώμη μου που θα την πω άλλη μια φορά ...

Ή καλύτερη υλοποίηση σε συσκευή τα χρόνια που θυμάμαι Εγώ είναι το m8...

Κατά την γνώμη μου παντού κορυφαίο από τον ανταγωνισμό εκτός τις κάμερας κυρίως ελέω s5.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι η κάμερα δεν είναι καλή...

Τα έχουμε αναλύσει αυτά δεν χρειάζεται να λέμε τα ίδια...

Διαφορετική φιλοσοφία και προσέγγιση ή HTC στο θέμα κάμερα από τον ανταγωνισμό.

Ή ουσία όμως είναι ότι κατάφερε να την κάνει καλύτερη από το m7.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Σε συνθήκες τόσο δυνατού φωτισμού οπως ενα κατάστημα, δεν δικαιολογουνται τέτοιες φωτογραφίες οχι απο το s5 αλλά ουτε απο το S2. Δεν εχει γίνει focus απ αυτον που την τράβηξε και ειναι κουνημένες.

Τα galaxy πάσχουν μόνο σε χαμηλό φωτισμό δωματίου γιατί ακόμα και στο auto το processing που γίνεται γις να φωτίσει περισσότερο το πλάνο αφαιρεί λεπτομέρεια, η οποία φαίνεται έντονα οταν φωτογραφιζουμε πρόσωπα. Στα αντικείμενα οχι.

 

Μετα απο πολλές δοκιμές εχω καταλήξει οτι σε φωτογραφίες προσώπων σε συνθήκες φωτισμου δωματίου, ειναι καλύτερο το iphone 5s γιατί δίνει με την μια πολυ καλο αποτέλεσμα.

Το M8 σ αυτές τι περιπτώσεις δεν κάνει σταθερά καλό focus σε όλες τις πόζες που θα τραβήξεις και έχει μια τάση να εστιάζει στο κέντρο, ενω το iphone υπάρχει σε ολο το πλάνο το ίδιο focus.

Συν οτι οσο μειώνεται ο φωτισμός εχουμε αλλοίωση χαρακτηριστικών ενω στο iphone μόνο αύξηση του θορύβου.

Με λιγα λόγια, για να πάρω καλύτερη φωτο με το M8 έπρεπε να τραβηξω 2-3 φωτο.

 

Έξω στα πολύ κοντινά πλάνα η καμερα του M8 αν κάνεις προσεκτικό επιλεκτικό focus κάνει τρομερα πράγματα. Εχω ανεβάσει σχετικές φώτο.

Όμως όσο αυξάνεται η απόσταση χάνει σε οξύτητα και ευκρίνεια κυρίως στα άκρα του πλάνου οταν τραβάμε σε 16:9.

 

Δεν μ ενοχλεί όμως. Μου αρκούν τέτοιες φωτογραφίες. Εκτός αυτού με κάποιο καλο πρόγραμμα επεξεργασίας μπορείς με λιγα κλικ να βελτιώσεις πολύ την οξύτητα και ευκρίνεια. Τα mpx όμως βάζουν καποια όρια. Αν το zoom γίνει υπερβολικό θα φανούν έντονα οι ατέλειες που στα S4 & S5 δεν υπάρχουν λογο μεγάλης ανάλυσης.

 

Με λίγα λόγια και καπως χοντρικά για να γίνω κατανοητός, αν πάρετε με crop μέχρι το 70% του αρχικού μεγέθους της φωτογραφίας σας, θα έχετε ενα καλο αποτέλεσμα ακομα και αν το προβάλετε σε 42αρα tv.

Στα samsung φαίνεται τέλεια ακόμα και αν πάρετε το 25%.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την ιστορία, θα ξαναπεράσω από εκεί, και αν καταφέρω πάλι να μου το δώσουν στο χέρι, χωρίς τα καλώδια συναγερμού, θα ξανατραβήξω το ίδιο μοντέλο στις ίδιες συνθήκες φωτισμού... Πάντως αν και με "παίξιμο" των ρυθμίσεων βελτιώνεται σαφώς το αποτέλεσμα, σε αυθόρμητες φωτό της στιγμής θέλω να δω ποιο βγάζει τις καλύτερες portrait κοντινές φωτογραφίες στο full auto που θα το έχουμε εκείνη τη στιγμή...
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται υπάρχουν αυτά τα skin protector με δωρεάν τα μεταφορικά με τον κωδικό SHIP4FRE για σήμερα μόνο.

http://www.slickwraps.com/HTC-One-M8-Wraps-Skins-s/766.htm

Υπάρχει μεγάλη ποικιλία επιλογών σε χρώματα και σχέδιο

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...