Jump to content

[S4] Εξωτερική κάρτα μνήμης στο Android 4.4.2


tsitouridis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ και εγώ

Πριν 8-9 μήνες που τελείως άσχετος έψαχνα για την 1η μου Android συσκευή, κάπου σκεφτόμουν και για nexus. Αλλά μόλις κοίταξα την απουσία sd και αποσπώμενης μπαταρίας, αποκλείστηκε άμεσα.

Θέλω να πιστεύω ότι στην 4.3 η παράλογη και βλακώδης απαγόρευση αποθήκευσης στην εξωτερική κάρτα θα επανέλθει. Τα Νταβατζιλίκια ποτέ δεν μου άρεσαν

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ και εγώ

Πριν 8-9 μήνες που τελείως άσχετος έψαχνα για την 1η μου Android συσκευή, κάπου σκεφτόμουν και για nexus. Αλλά μόλις κοίταξα την απουσία sd και αποσπώμενης μπαταρίας, αποκλείστηκε άμεσα.

Θέλω να πιστεύω ότι στην 4.3 η παράλογη και βλακώδης απαγόρευση αποθήκευσης στην εξωτερική κάρτα θα επανέλθει. Τα Νταβατζιλίκια ποτέ δεν μου άρεσαν

 

4.4.3 εννούσα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αναβάθμισα προχθές σε 4.4.2 και έκανα root με towelroot. Όλα καλά στην αντιγραφή-αποκοπή-επικόλληση μεταξύ external και internal. Το μοναδικό που δεν μπορώ να κάνω είναι αντιγραφή-αποκοπή-επικόλληση-διαγραφή μέσα στην ίδια την external! Δεν μπορώ να πάρω δηλαδή ένα αρχείο από τον έναν φάκελο και να τον πάω στον από κάτω φάκελο! Κουφό? Έχω δοκιμάσει την μανίσια εφαρμογή, το es και τον root explorer (με δικαιώματα root εννοείται) και πάλι δε γίνεται τίποτα. Έκανα και την τροποποίηση στο platform.xml αλλά επίσης τίποτα. Καμιά ιδέα???
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα προχθές σε 4.4.2 και έκανα root με towelroot. Όλα καλά στην αντιγραφή-αποκοπή-επικόλληση μεταξύ external και internal. Το μοναδικό που δεν μπορώ να κάνω είναι αντιγραφή-αποκοπή-επικόλληση-διαγραφή μέσα στην ίδια την external! Δεν μπορώ να πάρω δηλαδή ένα αρχείο από τον έναν φάκελο και να τον πάω στον από κάτω φάκελο! Κουφό? Έχω δοκιμάσει την μανίσια εφαρμογή, το es και τον root explorer (με δικαιώματα root εννοείται) και πάλι δε γίνεται τίποτα. Έκανα και την τροποποίηση στο platform.xml αλλά επίσης τίποτα. Καμιά ιδέα???

 

Σε εμένα δουλεύει κανονικά με FX explorer.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δουλεύει κανονικά με FX explorer.

 

Το δοκίμασα και μ' αυτό. Τα ίδια...

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα μεταξύ internal και external.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και μ' αυτό. Τα ίδια...

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα μεταξύ internal και external.

 

Για δοκιμασε αυτο

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix&hl=el

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

 

Το προσπάθησα και αυτό αλλά κρασάρει η εφαρμογή. Λογικά γιατί έχω επεξεργαστεί ήδη το platform.xml οπότε δεν μπορεί να κάνει τις αλλαγές. Δεν έχει καμιά διαφορά πάντως, ότι κάνει το έκανα εγώ χειροκίνητα. Δεν μπορώ να γράψω αρχεία καν από το pc στην κάρτα μέσω τηλεφώνου. Πρέπει να βγάλω την κάρτα, να την βάλω σε αντάπτορα κτλ κτλ...

 

Ντάξει, αναβάθμιση και root με KNOX 0x0 χωρίς ούτε ένα ευτράπελο δε γίνεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω με root explorer δεν εχω κανενα θεμα..

 

Δοκιμασες αλλο file exprorer?

 

Με αλλη καρτα δοκιμασες?

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Eγω με root explorer δεν εχω κανενα θεμα..

 

Δοκιμασες αλλο file exprorer?

 

Ναι δοκίμασα ES, FX, Root Explorer και τον μανίσιο...

 

Τι να πω, περίεργα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε τοτε να ξαναπερασεις το platform οπως ηταν και μετα τρεξε την παραπανω εφαρμογη
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε τοτε να ξαναπερασεις το platform οπως ηταν και μετα τρεξε την παραπανω εφαρμογη

 

Το έκανα και αυτό, τζίφος...

 

Με άλλη κάρτα όχι δε δοκίμασα αλλά δεν έχω κιόλας. Άμα βρω κανέναν που να χει θα δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με exposed installer και βαλε το module "handle external storage".

Σε μενα ειναι ολα ΟΚ.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με exposed installer και βαλε το module "handle external storage".

Σε μενα ειναι ολα ΟΚ.

 

Μόλις το έκανα κι αυτό. Πάλι τα ίδια. Δεν πρέπει να είναι ζήτημα δικαιωμάτων πάντως, εκεί καταλήγω. Αν ήταν ζήτημα δικαιωμάτων τότε δεν θα μπορούσα να αντιγράψω από την internal στην external. Κάτι άλλο παίζει που δεν μου περνάει καν απ' το μυαλό...

 

 

Edit: Τελικά δούλεψε! Την έβγαλα, την έβαλα στο PC και έτρεξα το "Σάρωση & Επιδιόρθωση" των Windows. Μετά από αυτό όλα πάνε κανονικά. Ευχαριστώ για τις ιδέες σας πάντως!

Edited by super_f
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πια είναι η διαδικασία για platform ???

 

Αν είσαι rooted κατέβασε και τρέξε αυτή την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix&hl=el

 

Κάνει την ίδια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα και από μενα το ιδιο πρόβλημα εχω και εγω αγορασα το sony xperia T3 με 4.4.2 και δεν με αφηνει να παω τις εφαρμογες μου στην sd καρτα υπαρχει καποιος άλλος τροπος να κανω να τις παω

δοκιμασα

AParted ( Sd card Partition ) και μου λεει ότι δεν βρισκει την sd και

Link2SD

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δυστυχως φιλε μου απ' οτι διαβαζω μονο αν κανεις ρουτ το κινητο σου και κατεβασεις αυτη την εφαρμογη θα μπορεις να κανεις οτι θελεις με οποιαδηποτε εξωτερικη καρτα sd.

 

Πρεπει να ξεσηκωθεί ο κοσμος και να στειλει μαζικα μυνηματα στην google για να επαναφερει τις δυνατοτητες που ειχες στην οποιαδηποτε εξωτερικη micro sd πριν την android 4.4.2 αλλιως δεν γινεται δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ρε παιδιά μια βοήθεια παρακαλώ... Διάβασα όλα τα παραπάνω, αλλά επειδή από ότι φαίνεται οι γνώσεις μου είναι πολύ περιορισμενες δεν κατάλαβα και πολλά.. Στο προκειμενο λοιπόν.. Έχω ένα tablet Samsung galaxy tab 3 8.0. Έκδοση 4.4.2 όχι root. Σήμερα αγόρασα μια καρτουλα γιατί θέλω να περάσω εκεί κάποια τραγούδια κ ταινίες, όχι εφαρμογές. Γίνεται η όχι. Αν ναι πως το κάνω, αν όχι τσάμπα τα 7 ευρώ;
Link to comment
Share on other sites

Ωπα παιδιά.... Συγγνώμη για το επαναμβανομενο post. Μέσω του μαμά file Explorer την βρήκα την άκρη. Οι ταινίες μεταφέρονται. Άρα αλλάζω την ερώτηση με κάτι πιο δύσκολο. Υπάρχει τρόπος οι ταινίες που κατεβάζω να αποθηκευονται απευθείας στην εξωτερική κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ηθελα να το μαθω κι εγω.

Αν δηλαδη με καποια μη μαμα file explorer εφαρμογη οπως π.χ. το es explorer μπορεις να μεταφερεις, μετονομασεις κ.τ.λ. αρχεια στην εξωτερικη καρτα sd οπως κανεις δηλαδη και με τους μαμα file explorers του καθε κινητου χωρις να ειναι ρουτ το κινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι,δεν γινεται με τριτες εφαρμογές χωρίς ρουτ
Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει παλιοτερα οτι θα εδιναν την λυση που εχουν τα μαμα file explorer προγραμματα και στα προγραμματα τριτων του ιδιου τυπου.

Αλλα τελικα δυστυχως δεν συνεβηκε ποτε κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Εξωτερική κάρτα μνήμης στο Android 4.4.2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...