Jump to content

Samsung SGH-D500


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδία,απο την SIM πρός το κινητο υπάρχει επιλογή για άμεση αντιγραφή των επαφών.

Για το ανάποδο υπάρχει ?

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.Επειδή έχω καιρό πολύ να μπω στο forum μήπως βρέθηκε καμιά πατέντα ώστε να βάζουμε δικούς μας ήχους στα μνύματα ή στο ξυπνητήρι;

 

einai antigrafi apo xeno site kai mas leei pws mporoume na allaxoume ixous sto xipnitiri kai sto kinito. Einai pistevw arketa pio diskolo apo ti na peraseis java sto kinito sou. Egw tha to polemisw avrio, agorasa to katalilo kalwdio gia na kanw tin dokimi. Ena megalo efxaristw sto saki007 pou einai diki tou parathesi kai exigisi

 

Well u allready have (Corona) D500 Downloader v3.2 and the appropriate flashing cable (the one with the 9v bat, no usb cables wont do )

Lets assume you allready have used the Downloader and dumped your firmware creating a backup...

What u got was 2 hex files one aprox. 32mb and the other 128mb

 

IF ALL THE ABOVE SOUNDS LIKE CHINESE OR GREEK I WILL POST A MORE DETAILED GUIDE FOR YOU

 

We need only the 32mb which we rename to *.bin

Now we need DIY (v4.0 english worked for me just fine)

Launch DIY press the yellow folder(top left)

Find and load the *.bin file

When ready press the SearchTone button(center)

You will get aprox. 93 mmf files(i think depending on firmware)

On the left side (choose mmf File) window you can find the mmf(WARNING ONLY SMALLER FILES ARE ACCEPTED) u want to use...right click on it and Add to List

On the right side(Tonelist File) window you can find the alarm u want to change.....right click on it and Add to List

Now on the bottom(Overview) window u have your mmf and the address of the old mmf on the right

Check the black box....right click and press to bin!!

Save changes to your *.bin file and you are ready.

 

Hook the phone to the cable

Reopen the Downloader check the bin only button

Find the modded *.bin and press Download

 

About 45 minutes later the external buttons of the phone will begin to flash without a completion signal from the Downloader unhook the phone from the cable and remove the phone bat for 5 sec....then u will have at least 2(due to size restrictions) sms sounds with voice-mmf and vibration and the little birdies from the alarm will be long gone

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία,απο την SIM πρός το κινητο υπάρχει επιλογή για άμεση αντιγραφή των επαφών.

Για το ανάποδο υπάρχει ?

Και εγώ την πάτησα... Πήγα και αντέγραψα όλα τα τηλέφωνα στο κινητό, για να μην μου βγάζει διπλές επαφές, και τα διέγραψα από τη SIM... Τώρα βέβαια αν πάθει κάτι το κινητό... την έβαψα!!!

Τελικά έχει αρκετά προβλήματα ρε γμτ...:

1)Το τελικό "ς" δεν υπάρχει

2)Δεν υπάρχουν ούτε τόνοι στα ελληνικά

3)Για να βάλεις μια απόστροφο ή μια παύλα πρέπει να κάνεις 12464325 συνδυασμούς (λέμε τώρα...!)

4)Δεν μπορείς να εναλλάξεις τη μνήμη τηλεφώνου-SIM στις επαφές, ούτε και να τις αντιγράψεις στη SIM

5)Προσωπικά δεν μου κρατάει και η μπαταρία πάνω απο 2 μέρες...

Αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ... Μόλις απέκτησα το D500...Πολύ καλό. Δεν το έψαξα αρκετά ακόμα αλλά σίγουρα θα έχω απορίες ...Χάθηκα μέσα στις 80 σελίδες. Το μόνο που θέλω προς το παρόν να ρωτήσω είναι το εξής : Έχω ένα σειριακό καλώδιο που το χρησιμοποιούσα για το Ε710. Μπορώ να το δουλέψω με το D500? Έκανα install to PIM κ.τ.λ αλλά όταν το ανοίγω εκεί που έχει τα options δε μου εμφανίζει τπτ στις COM Θύρες...(Δεν κατεβαίνει καθόλου η λίστα). Μήπως ψάχνει μόνο usb ή δεν κάνει το καλώδιο μου? Κανονικά δεν θα πρεπε να τις βλέπει αλλά αν υπήρχε πρόβλημα να μην μπορεί να συνδεθεί?

 

Υ.Γ: Μήπως (αν θέλει μόνο usb) υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω την COM virtual usb και να συνδεθώ με το καλώδιο...?

 

Thanks εκ των προτέρων...

A.T
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την πάτησα... Πήγα και αντέγραψα όλα τα τηλέφωνα στο κινητό, για να μην μου βγάζει διπλές επαφές, και τα διέγραψα από τη SIM... Τώρα βέβαια αν πάθει κάτι το κινητό... την έβαψα!!!

Τελικά έχει αρκετά προβλήματα ρε γμτ...:

1)Το τελικό "ς" δεν υπάρχει

2)Δεν υπάρχουν ούτε τόνοι στα ελληνικά

3)Για να βάλεις μια απόστροφο ή μια παύλα πρέπει να κάνεις 12464325 συνδυασμούς (λέμε τώρα...!)

4)Δεν μπορείς να εναλλάξεις τη μνήμη τηλεφώνου-SIM στις επαφές, ούτε και να τις αντιγράψεις στη SIM

5)Προσωπικά δεν μου κρατάει και η μπαταρία πάνω απο 2 μέρες...

Αυτά!!!

 

Να τα παρουμε ενα ενα λοιπον!

1) Τελικο ς δεν υπαρχει, υπαρχει ομως το s που ειναι ακριβως το ιδιο οπτικα οταν γραφεις με μικρα γραμματα

2) Τονοι και μικρα γραμματα ευτυχως που δεν υπαρχουν γιατι στην αποστολη μηνυματων θα υπηρχε το γνωστο προβλημα με τον χωρισμο του μηνυματος σε μηνυματακια των 70 χαρακτηρων οπως σε καποια ΝΟΚΙΑ παλια, που μετα το κραξιμο που εφαγε η εταιρια αναγκαστηκε και εβγαλε αναβαθμιση ωστε τα μηνυματα να γραφονται με κεφαλαια και φυσικα χωρις τονους

3) Προσωπικα βαζω παυλα η κομμα με 3 κινησεις, αποστροφο με 4. Δε βλεπω που ειναι το παραξενο

4) Μπορεις να στειλεις τις επαφες σου στον υπολογιστη και αφου κρατησεις ενα back up να τις στειλεις στο κινητο σου παλι

5) Σαν τεχνικος μπορω να σου βρω μια λυση να σου κραταει η αυτονομια του κινητου εναν μηνα με συνεχη χρηση multimedia! Ναι, καλα διαβασες! Λοιπον θα σου συνδεσω μια μπαταρια αυτοκινητου στο κινητο σου και θα σου κανω δωρο ενα σακιδιο να την κουβαλας στην πλατη!!! :p :p

Με το τελευταιο θελω να σου δειξω πως μερικους τους ενδιαφερει περισσοτερο η φορητοτητα του κινητου παρα η αυτονομια. Προσωπικα μου κραταει 1 μερα με πολλη χρηση ομως λογω δουλειας αλλα δεν με ενοχλει καθολου

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την πάτησα... Πήγα και αντέγραψα όλα τα τηλέφωνα στο κινητό, για να μην μου βγάζει διπλές επαφές, και τα διέγραψα από τη SIM... Τώρα βέβαια αν πάθει κάτι το κινητό... την έβαψα!!!

Τελικά έχει αρκετά προβλήματα ρε γμτ...:

1)Το τελικό "ς" δεν υπάρχει

2)Δεν υπάρχουν ούτε τόνοι στα ελληνικά

3)Για να βάλεις μια απόστροφο ή μια παύλα πρέπει να κάνεις 12464325 συνδυασμούς (λέμε τώρα...!)

4)Δεν μπορείς να εναλλάξεις τη μνήμη τηλεφώνου-SIM στις επαφές, ούτε και να τις αντιγράψεις στη SIM

5)Προσωπικά δεν μου κρατάει και η μπαταρία πάνω απο 2 μέρες...

Αυτά!!!

Aκριβως ετσι ειναι και μας δυσκολευει. Οταν εχεις μαθει σε αλλο κινητο βλεπεις διαφορες.

 

Να τα παρουμε ενα ενα λοιπον!

1) Τελικο ς δεν υπαρχει, υπαρχει ομως το s που ειναι ακριβως το ιδιο οπτικα οταν γραφεις με μικρα γραμματα

2) Τονοι και μικρα γραμματα ευτυχως που δεν υπαρχουν γιατι στην αποστολη μηνυματων θα υπηρχε το γνωστο προβλημα με τον χωρισμο του μηνυματος σε μηνυματακια των 70 χαρακτηρων οπως σε καποια ΝΟΚΙΑ παλια, που μετα το κραξιμο που εφαγε η εταιρια αναγκαστηκε και εβγαλε αναβαθμιση ωστε τα μηνυματα να γραφονται με κεφαλαια και φυσικα χωρις τονους

3) Προσωπικα βαζω παυλα η κομμα με 3 κινησεις, αποστροφο με 4. Δε βλεπω που ειναι το παραξενο

4) Μπορεις να στειλεις τις επαφες σου στον υπολογιστη και αφου κρατησεις ενα back up να τις στειλεις στο κινητο σου παλι

5) Σαν τεχνικος μπορω να σου βρω μια λυση να σου κραταει η αυτονομια του κινητου εναν μηνα με συνεχη χρηση multimedia! Ναι, καλα διαβασες! Λοιπον θα σου συνδεσω μια μπαταρια αυτοκινητου στο κινητο σου και θα σου κανω δωρο ενα σακιδιο να την κουβαλας στην πλατη!!!

Με το τελευταιο θελω να σου δειξω πως μερικους τους ενδιαφερει περισσοτερο η φορητοτητα του κινητου παρα η αυτονομια. Προσωπικα μου κραταει 1 μερα με πολλη χρηση ομως λογω δουλειας αλλα δεν με ενοχλει καθολου

 

Δεν νομιζω skatzoxoire καποιος να μην ηταν ευχαριστημενος αν μερικα τα εκανε σε μια-δυο κινησεις (κομμα)ή αν φορτιζε την μπαταρια του καθε 5-6μερες ή ατνι να παει κινητο-υπολογιστη-κινητο να παταει δυο κομπια και να γινεται!!!

Εσενα μπορει να μη σε πειραζει αλλα μερικους βλεποντας την διαφορα και την λειτουργικοτητα το καταλαβαινουν. Οχι βεβαια οτι ειναι τοσοσ σημαντικα αλλα λεμε τωρα...

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω ένα τεράστιο gif και θέλω πάση θυσία να το περάσω στο καλύτερο κινητό του κόσμου(d500)!

Όπως καταλάβατε δεν το δέχεται λόγω μεγέθους..

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε ένα resize;

(Εννοώ αν υπάρχει απλός τροπος.......)

 

Όπως και να'χει......σας ευχαριστώ :scared:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κανεις δωρεαν online μπαινωντας στο http://www.gifworks.com/

Σ'ευχαριστώ αλλά το συγκεκριμένο site δε το δέχεται το gif διότι είναι πάνω από 400 Κ και λέει ότι απορρίτει ό,τι είναι πάνω από αυτό το συγκεκριμένο όριο...

Καμία άλλη ιδέα...?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ αλλά το συγκεκριμένο site δε το δέχεται το gif διότι είναι πάνω από 400 Κ και λέει ότι απορρίτει ό,τι είναι πάνω από αυτό το συγκεκριμένο όριο...

Καμία άλλη ιδέα...?

 

na to steileis se emena.. :D

tha to kano ego

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω skatzoxoire καποιος να μην ηταν ευχαριστημενος αν μερικα τα εκανε σε μια-δυο κινησεις (κομμα)ή αν φορτιζε την μπαταρια του καθε 5-6μερες ή ατνι να παει κινητο-υπολογιστη-κινητο να παταει δυο κομπια και να γινεται!!!

Εσενα μπορει να μη σε πειραζει αλλα μερικους βλεποντας την διαφορα και την λειτουργικοτητα το καταλαβαινουν. Οχι βεβαια οτι ειναι τοσοσ σημαντικα αλλα λεμε τωρα...

 

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Κατά την εκτίμησή μου το D500 είναι όντως από τα κορυφαία κινητά της αγοράς, αλλά σε σχέση με το SE T610 που είχα πριν, έχει πολλά λειτουργικά προβλήματα με αυτά που προανέφερα να είναι τα πιο σημαντικά. Δηλ. θα χαλούσε ο κόσμος αν με 2 πατήματα έβγαινε το κόμμα ή με 3 η παύλα?? Στο κάτω κάτω (αν το έχετε παρατηρήσει) γιατί με αγγλική γλωσσά να γίνεται αυτό και όχι ΚΑΙ με την ελληνική? Μήπως οι άνθρωποι της Samsung έκαναν μια μεγάλη μ@λ@κί@ ειδικά σε αυτό το θέμα ή μήπως οι έλληνες προγραμματιστές του μενου δεν έχουν και μεγάλη ιδέα απο λειτουργικότητα σε κινητά????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,έχει χρησιμοποιήσει κανένας σας το Softick PPP για να μεταφέρει εφαρμογές Java στο κινητό με Bluetooth?Μετά από πολύ άκαρπη προσάθεια,έχω να ρωτήσω τα εξής :

1)Όταν ενεργοποιώ το πρόγραμμα στο PC,μου ζητάει να κάνω σειριακή σύνδεση με το κινητό,πράγμα που κάνω.Στην συνέχεια όμως,το Softick δεν "βλέπει" καμία συσκευή!Τσέκαρα τις ρυθμίσεις,και έχω τικάρει την σωστή Virtual serial port.Είναι λογικό να μην βρίσκει συσκευές?

2)Στον Uploader,το μόνο που κάνω είναι να του βάλω τα αρχεία .jad?Δεν έχει κανένα κουμπί upload η τίποτα τέτοιο.

3)Στο κινητό,μετά από κάθε κωδικό πρέπει να σβήνω το κινητό?Πχ. #*56...#--Μήνυμα "Serial transfer,Others disable"----κλείνω κινητό,ξανανοίγω---#*57....# και κάνω transfer?Όσες φορές το κανα πάντως δεν δούλεψε.Πήγαινε να αρχίσει και έκανε reboot.

 

Οποιος γνωρίζει παρακαλώ ας βοηθήσει,μπας και δούμε άσπρη μέρα και βάλουμε και καμιά εφαρμογή στο κινητάκι. :)

Vae Victis
Link to comment
Share on other sites

1. Φρόντισε να απενεργοποιήσεις το τείχος προστασίας των Windows XP ή άλλων κατασκευαστών. Επίσης δοκίμασε να αλλάξεις τον αριθμό της σειριακής θύρας COM της σύνδεσης bluetooth μέσω των ρυθμίσεων των οδηγών του bluetooth.

2. Το Samsung Java Uploader θα αρχίσει τη μεταφορά αυτόματα μόλις επιτευχθεί η σειριακή σύνδεση.

3. Ο κωδικός #*536963# εισάγεται μόνο μια φορά. Ακόμα και αν επανεκκινήσουμε το κινητό δε χρειάζεται να ξαναμπεί. Ο κωδικός #*5737425# εισάγεται κάθε φορά που μεταφέρουμε μια εφαρμογή java. Επίσης η επιλογή των ΠΑΝΩ PPP και Bluetooth μπορεί να γίνει μόνο μια φορά, εκτός αν στο ενδιάμεσο γίνει επανεκκίνηση του κινητού. Σε διαφορετική περίπτωση το κινητό κολάει. Αν παρ' όλα αυτά αποτύχεις με το Softick PPP δοκίμασε μια άλλη μέθοδο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

paidia, epeidi prokeitai na agoraso to D500 avrio, me anisixisate me afta pou diavaza!

 

ti ennoeite otan lete pos to BT mporei na ine "kleidomeno"?

ti simenei afto? ke pos antimetopizete?

 

parakalo apantiste to sintomotero sas parakalo!

 

efxaristo.1111!!!!!

Link to comment
Share on other sites

paidia, epeidi prokeitai na agoraso to D500 avrio, me anisixisate me afta pou diavaza!

 

ti ennoeite otan lete pos to BT mporei na ine "kleidomeno"?

ti simenei afto? ke pos antimetopizete?

 

parakalo apantiste to sintomotero sas parakalo!

 

efxaristo.1111!!!!!

 

Το bluetooth δεν είναι κλειδωμένο. Μπορείς να στείλεις και να λάβεις τα πάντα εκτός απο παιχνίδια. Πράγμα που συμβαίνει στα περισσότερα κινητά...

Που είναι?
Link to comment
Share on other sites

Το bluetooth δεν είναι κλειδωμένο. Μπορείς να στείλεις και να λάβεις τα πάντα εκτός απο παιχνίδια. Πράγμα που συμβαίνει στα περισσότερα κινητά...

 

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΕΣ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΜΕ ΤΟ BLUETOOTH Ή ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ?

Link to comment
Share on other sites

Το bluetooth δεν είναι κλειδωμένο. Μπορείς να στείλεις και να λάβεις τα πάντα εκτός απο παιχνίδια. Πράγμα που συμβαίνει στα περισσότερα κινητά...

sta perrissotera kinhta??? de nomizw toulaxiston me ta perissotera ths nokia pou exw dokimasei kai series 60 kai 40 me motorola v600 v535 kai me sony ericsson k700 den eixa kanena provlima enw me ayto exw kleisei 2 mhnes kai akoma paixnidi den exw valei!!!

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο το http://www.d500world.tk/ προσπαθω να κατεβασω καποια παιχνιδια απο την λιστα αλλα συνεχεια μου βγαζει κατι για ειδικους χαρακτηρες και κατι αλλα, μπορει καποιος να μου εξηγησει πως να κατεβασω τα παιχνιδια.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο το http://www.d500world.tk/ προσπαθω να κατεβασω καποια παιχνιδια απο την λιστα αλλα συνεχεια μου βγαζει κατι για ειδικους χαρακτηρες και κατι αλλα, μπορει καποιος να μου εξηγησει πως να κατεβασω τα παιχνιδια.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Τελικα παιδια επρεπε να απενεργοποιησω το internet security

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως ετυχε σε κανεναν το εξης σπαστικο....3-4 συγκεκριμενα gif οταν τα βαζω σαν εικονα καλουντος για να μου το δειχνει οταν με περνει κάποιος κολλαει (σπαει) το mp3.γιατι το κανει αυτο? στα αλλα δεν το κανει..αυτα τα 3-4 πανε λιγο γριγορα...μιπος γι αυτο?δεν τα σηκωνει?thanksπαιδια μηπως ετυχε σε κανεναν το εξης σπαστικο....3-4 συγκεκριμενα gif οταν τα βαζω σαν εικονα καλουντος για να μου το δειχνει οταν με περνει κάποιος κολλαει (σπαει) το mp3.γιατι το κανει αυτο? στα αλλα δεν το κανει..αυτα τα 3-4 πανε λιγο γρηγορα...μηπος γι αυτο?δεν τα σηκωνει?thanks
[sIGPIC][/sIGPIC]"Υπάρχουν 10 ειδών άνθρωποι. Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν"
Link to comment
Share on other sites

α και κατι αλλο...μηπως ξερει κανεις αν μπορω να περασω java με υπερυθρες?που να αγοραζω τωρα blutouth....thanks
[sIGPIC][/sIGPIC]"Υπάρχουν 10 ειδών άνθρωποι. Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν"
Link to comment
Share on other sites

Anarotiemai poso eukoli tha einai mia tetoia metavasi! Pragmatika mou tin exei spasei i Nokia teleutaia kai to epomeno kinito mou den tha einai Nokia... ola mexri tora distixws itan! psaxnw ena kinito pou na mi xalaei to xrwma tou, na min paizoun ta koumpia tou kai na exei kali mpataria! akousa oti ta samsung einai kala poiotikws. isxuei? den etyxe pote na erthw se epafi me kapoio....! m' arese to SGH-Z500! fainetai kalo tilefwno! tha mporw na grapsw sms opws kai sta nokia (ta exw sinithisei) i iparxoun diskolies? apo mpataries (diarkeia) pws pane ta samsung? Analoga skeftomai kai gia ta motorola (to v3 mou eipan oti einai kalo se autonomia, einai kai omorfo...ligo palio vevaia). pantws Nokia kai vodafone = pote ksana! poia i gnwmi sas?
:yahoo:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-D500

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...