Jump to content

Lenovo S660


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση σχετικά με τα μηνύματα,αν γνωρίζει κάποιος φίλος να με βοηθήσει.

Έχω εγκαταστήσει το Handcent sms και μέσα από τις ρυθμίσεις του το ορίζω ως επιλογή για τα μηνύματα κ τα mms.Όμως όλα τα μηνύματα μου έρχονται διπλά.Δηλαδή και στο Handcent αλλά και στην εφαρμογή μηνυμάτων που υπάρχει στο τηλεφωνο.

Υπάρχει τρόπος να βλέπω τα μηνύματα μόνο απο το Handcent και να μην λαμβάνω καμία ειδοποίηση από την εφαρμογή της lenovo?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 840
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήγαινε στις ρυθμίσεις > εφαρμογές > όλες οι εφαρμογές και βρες την προεγκατεστημένη εφαρμογή των μηνυμάτων και απενεργοποίησέ την.
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Κανένας τρόπος να "δυναμώσει" η λήψη του GPS έχει βρεθεί...ή μπα? Το μόνο μελανό σημείο της συσκευής πιστεύω.
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Από εμένα όχι κάτι περισσότερο από αυτά που ισχύουν για τους mt επεξεργαστές. Υπάρχουν firmware ικανοποιητικές και άλλες που δεν αποδίδουν καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος να το αντικαταστήσω με ένα lg g2 αλλά εκεί διάβαζα τρελά προβλήματα και το μετάνιωσα. Πήγα και πήρα ένα κανονικό gps και ξεμπέρδεψα:D

Και κρατάω και το lenovo που δεν έχει κανένα άλλο θέμα!:happy:

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα σ660.. βαζω την καρτα σιμ και δεν αναγνωριζει την καρτα.. καμια απο τις 2 θυρες// το αλλαξα ρομ. τα ιμει εμφανιζονται κανονικα.. δν τα εχει χασει δηλ ..αλλα και παλι το ιδιο. δν την αναγνωριζει....καμια ιδεα κανεις σας//??

 

στα καλα καθουμενα το επαθε..!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στα πιο πολλά κινητά με το home button πατημένο παρατεταμένα, εμφανίζει τις εφαρμογές που τρέχουν και είτε τις κάνεις kill, είτε κάνεις εναλλαγή μεταξύ των εφαρμογών.

Στο s660 εμφανίζει menu για search.

Και με τον solo launcher πάλι κάνει το ίδιο.

 

Υπάρχει τρόπος να αλλάξει η λειτουργία του home button? Στις ρυθμίσεις δεν υπάρχει κάποια επιλογή.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό έχει βγει επίσημη ROM kitkat 4.4.2 για την Ευρωπαϊκή έκδοση του κινητού

η οποία σε αντίθεση με τις παλιότερες επίσημες λειτουργεί και στην κινέζικη έκδοση.

Την έχω περάσει εδώ και μερικές μέρες και όλα φαίνονται να λειτουργούν μια χαρά, φυσικά και με Ελληνικά :)

 

Το site που την βρήκα είναι το Ρωσικό Lenovo forum, ΕΔΩ

Για να μην μπλέκεται με εγγραφές και μεταφράσεις την έχω ανεβάσει στο Drive,

κατεβάστε την από εδώ: S660 ROW_S058_140919

 

Περνιέται με SP flash tool και φυσικά χάνεται ότι έχετε στο κινητό σας.

Έχει βγει και νεότερο (ROW_S060_140928) αλλά ακόμη δεν έχουν βγάλει τα αρχεία για πέρασμα με flash tool.

Ήθελα να γράψω και οδηγό για το πέρασμα αλλά δεν υπάρχει χρόνος.

 

Ρουτάρισμα μην δοκιμάσετε, δεν δουλεύει κανένα από τα γνωστά εργαλεία (framaroot, Vroot, kingroot κλπ).

Γίνετε μόνο περνώντας custom recovery και flashάροντας SuperSU binary.

 

Για όποιον έχει την εμπειρία θα βρει όλα τα απαραίτητα εργαλεία και αρχεία ΕΔΩ

Μέσα έχω τα:

SP Flash Tool v5.1352.01

Mediatek Preloader USB Drivers για Win2K, XP, Vista & 7, 32 & 64άρια

TWRP recovery 2.6.3.0 με το scatter του για flashάρισμα με SP Flash Tool και

SuperSU Pro v2.08 που θα flashάρετε με TWRP για να το rootάρετε.

 

Καλή επιτυχία :p

 

ΠΡΟΧΕΙΡΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ FLASHARISMATOS

Παρακαλώ οι γνώστες να διορθώσουν λάθη στα παρακάτω βήματα.

Μην τα ακολουθήσετε έως ότου τα επιβεβαιώσουν όσοι τα έχουν δοκιμάσει.

 

1) Αν ο υπολογιστής μας δεν βλέπει το κινητό μας τότε:

Πρέπει να περάσουμε τους drivers του κινητού στο pc.

Ανοίγουμε στο pc το device manager.

Με κλειστό το κινητό κ χωρίς μπαταρία (ανάλογα την συσκευή) το συνδέουμε στο pc.

Θα δούμε στο device manager νομίζω στο other οτι θα εμφανιστεί MT65XX Preloader για λίγο κ μετά θα εξαφανίζεται.

Όταν εμφανιστεί πρέπει να κάνουμε πάνω του δεξί κλικ-update driver κ από εκεί να περάσουμε αυτούς που κατεβάσαμε (USB_drivers_SW_Rom).

Όταν περαστούν οι drivers αποσυνδέουμε το τηλ.

 

2) Ξεζιπάρουμε την S660_ROW_S062_141126.rar.

3) Tα αρχεία από το target_bin είναι τα αρχεία που θα χρειαστούμε για να φλασάρουμε το κινητό.

 

4) Τα αρχεία τώρα είναι έτοιμα για να τα φλασάρουμε με το flashtool.

Μέσα στην S660_ROW_S062_141126.rar που ξεζιπάραμε υπάρχει το flashtool (SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1416.00).

 

Ανοίγουμε το πρόγραμμα (flash_tool.exe) με δεξί κλικ και εκτέλεση ως διαχειριστής.

 

Επιλέγουμε scatter loading κ φορτώνουμε το αρχείο scatter που βρίσκεται στον φάκελο target_bin της ROM (MT6582_Android_scatter.txt).

 

Τα αρχεία που φορτώνει από κάτω πρέπει να είναι όλα επιλεγμένα.

 

Πηγαίνουμε από το menu options --> option-->Download και επιλέγουμε το κουτάκι DA DL with checksum. (σε κάποιες άλλες εκδόσεις του flashtool, ίσως θα πρέπει να επιλέξουμε από το menu options-USB-Battery-Without Battery (αν δεν υπάρχει στα options, το αγνοούμε) και options-USB-Speed-Do not swich speed)

 

5 ) Πατάμε στο πρόγραμμα flashtool το κουμπί DOWNLOAD. ΠΡΟΣΟΧΗ: από κάτω να είναι επιλεγμένη η επιλογή download only ή firmware upgrade ΠΟΤΕ ΤΟ FORMAT ALL + download.

 

Όταν το πατήσουμε συνδέουμε το κινητό στο pc. θα τρέχουν κάτι μπάρες στο κάτω μέρος στο πρόγραμμα.

Αν βρει το κινητό θα ξεκινήσει κάποια στιγμή μια κίτρινη μπάρα να φορτώνει.

Αν δεν το βρει δεν θα κάνει τίποτα.

Σε αυτή την περίπτωση βγάζουμε το καλώδιο από το τηλ κ το ξανασυνδέουμε πάλι να δούμε μήπως ξεκινήσει καμιά μπάρα.

Αν ξεκινήσουν οι μπάρες δεν βγάζουμε το καλώδιο μέχρι να τελειώσει η διαδικασία.

Όταν τελειώσει θα βγάλει ένα Πράσινο κύκλο. Κλείνουμε το πρόγραμμα, ξεσυνδέουμε το κινητό και ανοίγουμε το flashtool πάλι.

 

6) Επιλέγουμε scatter loading κ φορτώνουμε το αρχείο scatter από το φάκελο Recovery_TWRP_v2.6.3.0_s058 που έχουμε κατεβάσει.

Στα αρχεία που θα φορτώσει πρέπει να είναι επιλεγμένο μόνο το recovery.

Από το menu-options πάλι επιλέγουμε όπως πριν, επιλέγουμε το DA DL with checksum κλπ.

Πατάμε το κουμπί Download και στο μύνημα που θα βγάλει πατάμε YES κ συνδέουμε το τηλέφωνο στο pc. Θα φορτώσει πάλι η κίτρινη μπάρα κ όταν τελειώσει η διαδικασία θα βγάλει πράσινο κύκλο.

 

Κλείνουμε το flashtool, ξεσυνδέουμε το κινητό, βάζουμε μπαταρία κτλ κ το ανοίγουμε.

Θα κάνει 2-3 λεπτά μέχρι να ανοίξει, την πρώτη φορά.

 

 

7) Για να γίνει η συσκευή root, βάζουμε στην sd card το αρχείο BETA-SuperSU-PRO-v2.08.zip (όπως είναι zip χωρίς να το ξεζιπάρουμε)

Κλείνουμε το τηλέφωνο.

Πατάμε ταυτόχρονα το power,το volume+ και το volume -.

Θα μας βγάλει στο TWRP recovery.

 

Πατάμε Install και το επιλέγουμε BETA-SuperSU-PRO-v2.08.zip που έχουμε βάλει στην sd card.

Σέρνουμε την μπάρα κ ξεκινάει η διαδικασία.

Όταν τελειώσει το κινητό θα κάνει μόνο του επανεκκίνηση.

Ανοίγει, βάζουμε wifi, λογαριασμό google κτλ κ είμαστε έτοιμοι.

 

(respect στον ntinos_g7 από το νήμα του s820)

Edited by dimitris2004
Link to comment
Share on other sites

Τελικά Kill πως κάνετε τις εφαρμογές εσείς που έχετε το κινητο?

 

Κρατάς πατημένο το αριστερό κουμπί.

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς πατημένο το αριστερό κουμπί.

 

Ευχαριστώ, αλλά είτε παρατεταμένο είτε στιγμιαίο πάτημα απλά ανοίγει κάτω τα εικονίδια για αλλαγή θέματος ταπετσαρίας κλπ.

Το ίδιο κάνει και με άλλον launcher.

s660_row_s058_140919

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά είτε παρατεταμένο είτε στιγμιαίο πάτημα απλά ανοίγει κάτω τα εικονίδια για αλλαγή θέματος ταπετσαρίας κλπ.

Το ίδιο κάνει και με άλλον launcher.

s660_row_s058_140919

 

Εμένα με την s062 στο στιγμιαίο άγγιγμα ανοίγει τις ρυθμίσεις και με το παρατεταμένο τις ανοικτές εφαρμογές,που με αριστερό slide τις κλείνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

από χθες το βράδυ έπαψε να δουλεύει σωστά το κινητό του φίλου μου (και πρώην δικό μου) S660 και θέλω μια γνώμη....

 

Πιο συγκεκριμένα, έβαλε 2η κάρτα SIM και ενώ για λίγες ώρες δούλεψε κανονικά, μετά από μια επανεκκίνηση έπαψε να έχει σήμα και στις 2 κάρτες SIM, δείχνοντας τες απενεργοποιημένες, μη μπορώντας να τις ενεργοποιήσει με κανέναν τρόπο....

 

Τι μπορεί να έγινε; Σώζεται τίποτα ή πάει για νέο software, αυτό που περιγράφει ο dimitris2004 πιο πάνω;

 

Έβαλα για δοκιμή άλλες SIM κάρτες μα πάλι δεν έχει σήμα, είναι απενεργοποιημένες....αναγκάστηκα και έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις μπας και δω προκοπή μα πάλι τα ίδια......

 

Update:

 

Από χθές το βράδυ προσπαθώ να κάνω την διαδικασία που γράφει πιο πάνω ο dimitris2004 μα δεν προχωράει.... Όταν κουμπώσω το τηλέφωνο, δείχνει ότι το βρίσκει, μα αμέσως μετά βγάζει μήνυμα η εφαρμογή SP flash tool "PMT changed for the ROM; it must be downloaded", πατάω ΟΚ και ξαναγυρίζει στην οθόνη πριν το download..... Το πατάω μια δεν κάνει τίποτα... Καμιά βοήθεια;;

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Αν έγινε τυχαία και όχι μετά από αλλαγή rom ή κάποιου app που να ελέγχει τις sim (όπως 3G λειτουργία πχ), τότε μάλλον πρέπει να σταλεί στην Κίνα για service. Αν είσαι μέσα στην εγγύηση, μίλα στο chat με το κατάστημα που το αγοράσατε για δωρεάν επισκευή
Link to comment
Share on other sites

Αν έγινε τυχαία και όχι μετά από αλλαγή rom ή κάποιου app που να ελέγχει τις sim (όπως 3G λειτουργία πχ), τότε μάλλον πρέπει να σταλεί στην Κίνα για service. Αν είσαι μέσα στην εγγύηση, μίλα στο chat με το κατάστημα που το αγοράσατε για δωρεάν επισκευή

Από ότι μου λέει ο φίλος μου, δεν άλλαξε τίποτα, παρά μόνο έβαλε 2η SIM κάρτα..... Σε κάθε περίπτωση, αφού έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, έπρεπε με το σβήσιμο όλων να επανέλθει..... Αλλά πάλι τα ίδια...

 

Επειδή είναι λίγο τσαπατσούλης όμως, έχω την υπόνοια ότι μπορεί να του έπεσε από τα χέρια.... Μπορεί να προκαλέσει αυτό κάτι σχετικό με το να μην δουλεύουν οι συνδέσεις στις SIM ;;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

αφού έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, έπρεπε με το σβήσιμο όλων να επανέλθει.....

Υπάρχουν δεδομένα που δεν αλλάζουν με την επαναφορά και τα οποία θα μπορούσαν να σου δημιουργήσουν το πρόβλημα. Όμως μετά από πείραγμα μόνον.

 

Επειδή είναι λίγο τσαπατσούλης όμως, έχω την υπόνοια ότι μπορεί να του έπεσε από τα χέρια.... Μπορεί να προκαλέσει αυτό κάτι σχετικό με το να μην δουλεύουν οι συνδέσεις στις SIM ;;

 

Ίσως κάτι να ξεκόλλησε και να μην κάνει καλή επαφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά SOS!!!

αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με το lenovo s660 και θα ήθελα την βοήθειά σας!

 

Θέλω να στείλω κάποιες εφαρμογές και αρχεία από το τηλέφωνο στην κάρτα μου (που είναι άδεια) και δεν μπορώ, κατέβασα την εφαρμογή link2sd και πάλι μου λέει ότι το τηλέφωνο σας δεν υποστιρίζει ή δεν επιτρέπει αυτήν την μετακίνηση... επόμενο βήμα να συνδέσω την συσκευή με PC αλλά και εκεί πρόβλημα.. βλέπει μόνο ένα τόμο, τον τόμο της SD (που είναι άδειος και ας έχω τσεκάρει στις ρυθμίσεις προτίμιση δίσκου αποθήκευσης την SD) το τόμο του τηλεφώνου δεν μου τον εμφανίζει... τι μπορεί να συμβαίνει; ας βοηθήσει κάποιος... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το ένα, και άλλο το άλλο.

Για το πρώτο, πες μας ποια ROM έχεις καταρχήν. Στην 4.4.2 που έχω εγώ, δεν γίνεται αυτό που λες. Μόνο με κάποια εφαρομγή ίσως γίνει. Με την 4.2.2 απ όσο θυμάμαι, υπήρχε επιλογή στη ROM.

Για το δεύτερο, φυσικά και σου βλέπει την sd μόνο. Aν την ώρα που το συνδέσεις, τραβήξεις προς τα κάτω την οθόνη σου έχει κι άλλες επιλογές. Επέλεξε την επιλογή "Συσκευή πολυμέσων" και θα σου εμφανίσει και τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης.

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

από χθες το βράδυ έπαψε να δουλεύει σωστά το κινητό του φίλου μου (και πρώην δικό μου) S660 και θέλω μια γνώμη....

 

Πιο συγκεκριμένα, έβαλε 2η κάρτα SIM και ενώ για λίγες ώρες δούλεψε κανονικά, μετά από μια επανεκκίνηση έπαψε να έχει σήμα και στις 2 κάρτες SIM, δείχνοντας τες απενεργοποιημένες, μη μπορώντας να τις ενεργοποιήσει με κανέναν τρόπο....

 

Τι μπορεί να έγινε; Σώζεται τίποτα ή πάει για νέο software, αυτό που περιγράφει ο dimitris2004 πιο πάνω;

 

Έβαλα για δοκιμή άλλες SIM κάρτες μα πάλι δεν έχει σήμα, είναι απενεργοποιημένες....αναγκάστηκα και έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις μπας και δω προκοπή μα πάλι τα ίδια......

 

Update:

 

Από χθές το βράδυ προσπαθώ να κάνω την διαδικασία που γράφει πιο πάνω ο dimitris2004 μα δεν προχωράει.... Όταν κουμπώσω το τηλέφωνο, δείχνει ότι το βρίσκει, μα αμέσως μετά βγάζει μήνυμα η εφαρμογή SP flash tool "PMT changed for the ROM; it must be downloaded", πατάω ΟΚ και ξαναγυρίζει στην οθόνη πριν το download..... Το πατάω μια δεν κάνει τίποτα... Καμιά βοήθεια;;

Καλησπέρα παιδιά,

 

νεότερα για το κινητό, καθόλου καλά..... Πήρα τηλέφωνο σε 2 εταιρίες που επισκευαζουν Lenovo, αναφέροντας τι πρόβλημα έχω με το κινητό και δυστυχώς και οι 2 δεν αναλαμβάνουν να το φτιάξουν επειδή λένε πως βραχυκύκλωσε μάλλον ο δέκτης σήματος τηλεφώνου και δεν φτιάχνεται......

 

Έτσι, μου έχει μείνει στο ντουλάπι το κινητό..... Μπορεί να βοηθήσει κάποιος, να το φλασαρει με καμία άλλη ΡΟΜ, να δούμε εάν φτιάξει;;

 

ΥΓ: είμαι Σέρρες

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά,,,

 

Πάω να περάσω TWRP recovery να το rootarw αλλά τίποτα ενώ μου δείχνει ότι πετυχαίνει στο flash tools. Πάω να κάνω volume up +down + power on key και με πετάει στο κινέζικο recovery-self test που δεν έχει install από zip...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...