Jump to content

Lenovo S660


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 840
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την πέρασα κι εγώ την 062 και την έκανα root. Ξέρεις να δουλέψεις το flash tool?

Επειδή το flash tool δεν ήθελε να εγκαταστήσει τον driver, εβαλα την εκδοση για recovery απο τους Ρώσσους.

Απο s026, install revovery, install 058 και απο πανω 062, χωρίς reboot ενδιάμεσα.

 

Μονη της η 058 μου έκανε νούμερα, άγνωστο γιατί.

Link to comment
Share on other sites

παιδες μπορουμε να πειραξουμε κανενα αρχειακι για να μην μειωνονται αποτομα οι χαρακτηρες στα μηνυματα (απο 160 στους 70)?

(το προγραμμα ειναι το μαμισιο contact manager 1.18)

 

γινεται με αλλο προγραμμα μηνυματων οπως το handcent αλλα δεν θα ηθελα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Mέσω flash tool, μπορούμε να πάμε κατευθείαν από JB 4.2.2 στην KitKat 062? ή πρέπει να μεσολαβήσει η 058?

Root μετά πως κάνατε?

 

Ποια η διαφορα των ROM ROW και ΟΤΑ? :confused:

 

 

ΕDΙΤ

Γκκκκκρρρρρ

 

Προσπαθώ να εγκαταστήσω drivers και δεν μπορώ. Πως θα συνεχίσω χωρίς αυτούς με το flash tool?

Δεν παίζει να φλασάρω μέσω recovery να τελειώνω!?

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

ωχχχ μπερδεύτηκα! :wacko:

 

Ρε παίδες για βοηθάτε λίγο. Είμαστε με την 4.2.2 που 'ήρθε τοτηλέφωνο, για να πάμε στην κιτ κατ 062 τι πρέπει να κάνουμε? Τι κάνατε εσείς που την βάλατε, γιατί έχω μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω εδώ κι εκεί από τους ξένους?

Δεν μου μπαίνουν και οι drivers και δεν βγάζω άκρη!

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ευχαριστω ανδρεα, αλλα δεν θελω να αλλαξω keyboard, μαρεσει το swype.

αλλος τροπος?

 

Δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις άλλη εφαρμογή για τα sms και δεν θέλεις να βάλεις και άλλο πληκτρολόγιο. Όπως καταλαβαίνεις εδώ δεν μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου. Μόνο σε stock android δουλεύει η λύση του strip unicode του gravity box.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν είσαι rooted και έχεις βάλει xposed framework, εγκαθιστάς το gravitybox το οποίο έχει την επιλογή που ανέφερα παραπάνω. Υπόψιν, δουλεύει μόνο στην stock android sms app.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα προσπαθήσω να βοηθήσω λίγο τους φίλους.

Ένας τρόπος για να περάσουμε άλλη rom είναι με το SP flash tool. Προϋπόθεση είναι να έχουμε περάσει τους drivers του κινητού στο pc μας.

 

Η τελευταία "επίσημη" rom είναι η kitkat 062.

Για όσους δεν γίνεται OTA update από την 058 στην 062, πάμε για full installation υπάρχει εδώ το αρχείο, το οποίο το περνάμε με το flash tool https://cloud.mail.ru/public/5cb3e4012816/S660_ROW_S062_141126.rar

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο driver ρε συ? Και πως τον εγκαθιστώ σε Win7? Έναν που βρήκα δεν μπορώ να τον εγκαταστήσω! :(
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

 

Προσπαθώ να εγκαταστήσω drivers και δεν μπορώ. Πως θα συνεχίσω χωρίς αυτούς με το flash tool?

Δεν παίζει να φλασάρω μέσω recovery να τελειώνω!?

 

Απο το Ρωσικο φορουμ θα βρειτε ρομ και custom recovery. ΕΔΩ και ΕΔΩ

 

Εγω πέρασα Carliv custom recovery 1,5 και στην συνεχεια απο το recovery (μπαινετε με mobile uncle tools απο το play), την 058 (full wipe πριν την περασουμε) και στην συνεχεια χωρις restart και την 062 απο πανω. Μετα wipe cache, wipe dalvic και τελειωσα,

 

Οτι κάνετε με δικη σας ευθυνη οπως παντα.

 

EDIT: Η 062, σε σχεση με την S026 που φοραυσε οταν ηρθε, δινει χαμηλοτερο σκορ στο Antutu (18500 αντι για περιπου 20500 με την S026)

Εχω την εντυπωση ομως οτι βελτιωθηκε κι αλλο η αποδοση της μπαταριας, που ετσι κι αλλοιως ειναι εξαιρετικη.

Βεβαια, μπορει να ειναι και ιδεα μου.

Edited by nininikos
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σήμερα πρώτη φορά με την 62 το GPS σε διαδρομή και πρώτη φορά δε με έβγαλε στα χωράφια.

ΙΣΩΣ να έχει σχέση κι ότι ήταν πολύ καλή μέρα σήμερα και είχε πιο καλή λήψη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιο αρχείο κατεβάζεις? Το update με τα 63 mb ή το άλλο με τα 850mb?

 

Τα 63 ΜΒ λογικά είναι το update απο 58 σε 62 εκδοση

Link to comment
Share on other sites

 

Τα 63 ΜΒ λογικά είναι το update απο 58 σε 62 εκδοση

 

Η 062 που χρησιμοποιησα, ειναι 512ΜΒ,

Την ανεβαζω στον dropbox και θα την εχετε οταν ειναι ετοιμη.

 

EDIT:

Δεν χρειαζεται τελικα, την βρηκα.

ειναι αυτη.

 

Ενας συντομος οδηγος για τους τολμηρους:

Πρωτη προυποθεση να ειμαστε ρουτ.

Βαζουμε το recovery και τις 2 rom στην εξωτερικη SD καρτα. Κατα προτιμηση σε ενα φακελο που θα ονομασουμε ΑΑ, για να βγαινει στην αρχη.

Εγκαθιστουμε το Mobile uncle απο το Play. To τρεχουμε και επιλεγουμε update recovery, παμε στον ΑΑ φακελο και το εγκαθιστουμε.

Επισης απο το mobile uncle tools, κανουμε και ενα IMEI backup να βρισκεται, γιατι ανθρωποι ειμαστε.

Μετα επιλεγουμε reboot to recovery και παιρνουμε backup την ρομ οτι εχουμε μεσα, οποτε σε περιπτωση στραβης, να μην τρεχουμε.

Οταν τελειωσει τα backup, επιλεγουμε full wipe, οποτε χανονται ολα οσα ειχαμε μεσα, πραγμα που σημαινει οτι ενα ακομα backup των σημαντικων αρχειων μας ειναι καλο να εχει ηδη γινει.

Στην συνεχεια, Wipe cache, wipe Dalvic και μετα update zip from SD card, η καπως ετσι, γιατι δεν εχω την συσκευη πια. επιλεγουμε την 058 και οταν τελειωσει την 062, μετα wipe cache, wipe dalvic και reboot.

 

Καλη επιτυχια.

Edited by nininikos
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σήμερα πρώτη φορά με την 62 το GPS σε διαδρομή και πρώτη φορά δε με έβγαλε στα χωράφια.

ΙΣΩΣ να έχει σχέση κι ότι ήταν πολύ καλή μέρα σήμερα και είχε πιο καλή λήψη.

 

Δεν είναι μόνο ο καιρός. Η 062 έχει το καλύτερο gps και σε εμένα, από όλες τις Kit Kat.

Link to comment
Share on other sites

@nininikos

H recovery που είχε ήδη το κινητό όταν ήρθε, δεν κάνει?

 

Δεν ξερω ποια εχεις, αλλα εγω προσωπικα θα την αναβαθμιζα σ αυτην που προτεινουν οι Ρωσοι.

Αν αυτη που εχεις δεν ειναι Custom, δεν θα μπορεις να παρεις και backup την ρομ που εχεις τωρα, πραγμα που σου το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι custom διότι και backup έχω πάρει αλλά και πως αλλιώς κάνανε root οι Κινέζοι όταν μου το έστειλαν?

Τέσπα... ποια να προτιμήσω από τις 3 που έχουν οι Rossi? Την touch?

 

EDIT

Εδώ τι παίζει με την recovery?

 

Clarifications:

This phone has an emulated storage for internal sdcard, and that will not work with these versions of recovery. It works only with original recovery, or will work with a newer version, compiled in cm-11.0 building environment:worry:

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Τέσπα... ποια να προτιμήσω από τις 3 που έχουν οι Rossi? Την touch?

 

Εγω χρησιμοποιησα την Carliv1,5 και πηγαν ολα καλα.

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ backup, που να υπαρχει και καπου προχειρα.

πχ, οταν εγκατεστησα την 058, 2-3 φορες μαλιστα, η συσκευη δεν μπουταριζε με τιποτα.

περασμα το backup και παλι απ την αρχη, μεχρι να βρω τον ιδανικο συνδυασμο (περνωντας την 058 και καπακι απο πανω της την 062).

Σημειωτεο οτι η 062 εγκαθιστα και TWRP ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...