Jump to content

Lenovo S660


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα πέραν της εγγύησης του paypal, αν κάτι χαλάσει έχει εγγύηση ένα χρόνο από το μαγαζί. Το μαγαζί είναι το πρόβλημα και όχι η καθυστέρηση του nininikos.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 840
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας . θα θελα να μου πειτε αν υπαρχεικατι αναλογο του ovi η του sony pc companion απο την lenovo που να ειναι στα αγγλικα τουλαχιστο . ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Τι να το κάνεις? Αυτά είναι αρχαία ιστορία πια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα πέραν της εγγύησης του paypal, αν κάτι χαλάσει έχει εγγύηση ένα χρόνο από το μαγαζί. Το μαγαζί είναι το πρόβλημα και όχι η καθυστέρηση του nininikos.

 

Συμφωνώ, αλλά ΑΝ είχε κάνει το dispute, θέλανε δεν θέλανε τα παλικάρια με τα σχιστά μάτια, θα του κάνανε άμεση αλλαγή! Από κει και πέρα σου λένε ότι θέλουν. Επισκευή σου λέει! Τι επισκευή ρε Κινέζο μερικών ημερών τηλέφωνο??? Αλλά βρες άκρη όμως μαζί τους!

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

γεια σας . θα θελα να μου πειτε αν υπαρχεικατι αναλογο του ovi η του sony pc companion απο την lenovo που να ειναι στα αγγλικα τουλαχιστο . ευχαριστω

 

Δοκίμασε το Myphone explorer αν σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φίλος μάλλον με κάποια αναβάθμιση έχασε τα ελληνικά, πως ξαναμπαινουν; έχουμε κάπου κάποιον οδηγό; λογικά για flashαρισμα
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ κάνετε τις αναβαθμίσεις που σας προτείνει το τηλέφωνο γιατί μπαίνει η Κινέζο/αγγλική ROM.

Ζήτα από κει που το πήρες να σου στείλουν την multilanguage ROM που σου πέρασαν κι εκείνοι πριν στο στείλουν..

 

http://www.androidrookies.com/2014/09/lenovo-s660-update-with-android-kitkat.html

 

Για επίσημα να βγάζει update και σε myltilanguage δεν το κόβω. Ας ελπίσουμε να την πιάσει κάνα γατόνι και να την φτιάξει. Όχι ότι τραβάω κάνα ζόρι με την 4.2.2, αλλά έτσι για να ασχολούμαστε :happy:

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Εμένα λειτουργούσε μια χαρά με δύο κάρτες μέχρι που χάθηκε το σήμα και στις δύο.

 

Τελικά μετά από πολλές δοκιμές έχω διαπιστώσει οτι το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο όταν βάλω και τις δύο SIM. Μόλις βάλω το PIN της δεύτερης σταματάει το com.android.phone process. Είναι πολύ περίεργο. Δοκίμασα διάφορες ιδέες που διάβασα, άλλον dialer, clear cache και data του dialer και του SIM toolkit, αλλά τζίφος. Μέχρι και το phone app άλλαξα με άλλη version από παλιότερη ROM, τίποτα. Αρχίζω να υποπτεύομαι οτι είναι hardware το πρόβλημα.

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό έχει βγει επίσημη ROM kitkat 4.4.2 για την Ευρωπαϊκή έκδοση του κινητού

η οποία σε αντίθεση με τις παλιότερες επίσημες λειτουργεί και στην κινέζικη έκδοση.

Την έχω περάσει εδώ και μερικές μέρες και όλα φαίνονται να λειτουργούν μια χαρά, φυσικά και με Ελληνικά :)

 

Το site που την βρήκα είναι το Ρωσικό Lenovo forum, ΕΔΩ

Για να μην μπλέκεται με εγγραφές και μεταφράσεις την έχω ανεβάσει στο Drive,

κατεβάστε την από εδώ: S660 ROW_S058_140919

 

Περνιέται με SP flash tool και φυσικά χάνεται ότι έχετε στο κινητό σας.

Έχει βγει και νεότερο (ROW_S060_140928) αλλά ακόμη δεν έχουν βγάλει τα αρχεία για πέρασμα με flash tool.

Ήθελα να γράψω και οδηγό για το πέρασμα αλλά δεν υπάρχει χρόνος.

 

Ρουτάρισμα μην δοκιμάσετε, δεν δουλεύει κανένα από τα γνωστά εργαλεία (framaroot, Vroot, kingroot κλπ).

Γίνετε μόνο περνώντας custom recovery και flashάροντας SuperSU binary.

 

Για όποιον έχει την εμπειρία θα βρει όλα τα απαραίτητα εργαλεία και αρχεία ΕΔΩ

Μέσα έχω τα:

SP Flash Tool v5.1352.01

Mediatek Preloader USB Drivers για Win2K, XP, Vista & 7, 32 & 64άρια

TWRP recovery 2.6.3.0 με το scatter του για flashάρισμα με SP Flash Tool και

SuperSU Pro v2.08 που θα flashάρετε με TWRP για να το rootάρετε.

 

Καλή επιτυχία :p

Edited by VRaCh
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!, ...αλλά εγώ μάλλον θα περιμένω custom ROM, γιατί τρέχω αρκετές εφαρμογές που θέλουν root ROM.

Πάντως κράτα μας ενήμερους για το πως συμπεριφέρεται το τηλέφωνο με την καινούρια ROM. Απόκριση, μπαταρία κτλ. Διάβασα πχ κάπου ότι η ήδη πολύ καλή μπαταρία, κρατάει ακόμα περισσότερο με τη καινούρια ΡΟΜ.

 

Πάντως αν δεν βαριέσαι, κάνε έναν οδηγό για το πως περνιέται. Εγώ πχ έχω ξαναπεράσει ΡΟΜ με αυτ το τρόπο, αλλά κάποιοι άλλοι φίλοι όχι και θα τους βοηθήσεις πολύ.

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!, ...αλλά εγώ μάλλον θα περιμένω custom ROM, γιατί τρέχω αρκετές εφαρμογές που θέλουν root ROM.

Μα αναφέρει τρόπο root. Απλά είναι πιο περίπλοκος. Αλλά μπορεί στο μέλλον και οι απλές εφαρμογές (framaroot κ.λπ.) να βρουν τον τρόπο.

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!, ...αλλά εγώ μάλλον θα περιμένω custom ROM, γιατί τρέχω αρκετές εφαρμογές που θέλουν root ROM.

Πάντως κράτα μας ενήμερους για το πως συμπεριφέρεται το τηλέφωνο με την καινούρια ROM. Απόκριση, μπαταρία κτλ. Διάβασα πχ κάπου ότι η ήδη πολύ καλή μπαταρία, κρατάει ακόμα περισσότερο με τη καινούρια ΡΟΜ.

 

Πάντως αν δεν βαριέσαι, κάνε έναν οδηγό για το πως περνιέται. Εγώ πχ έχω ξαναπεράσει ΡΟΜ με αυτ το τρόπο, αλλά κάποιοι άλλοι φίλοι όχι και θα τους βοηθήσεις πολύ.

Οι Ρώσοι έχουν κάνει πολύ δουλειά με τα Lenovo, έχουν ασχοληθεί πολύ και έχουν βγάλει αρκετές ROMs.

 

Το κινητό δόθηκε στην κάτοχο χθες,

το είχα κρατημένο κοντά δύο βδομάδες δοκιμάζοντας ROMs οπότε και δε με έπαιρνε να το κρατήσω άλλο :p

Πάντως από ποιότητα κλήσης, διάρκεια μπαταρίας (36 ώρες με πλήρη φόρτιση όταν με το Xiaomi Mi2s βγάζω 12-14),

γενική συμπεριφορά και απόκριση, GPS (μετά την εγκατάσταση του Faster GPS) δεν είχα κανένα απολύτως θέμα :)

 

Για κάποιον που θέλει κάτι παραπάνω προτείνω την AOSP 4.2.2 (S660 - Jelly bean (Google Edition))

και την AOSP 4.4.2 (S660 - AOSP - FRESH - (4.4.2))

με την πρώτη να είναι απροβλημάτιστη (την δοκίμασα για δύο μέρες) και την δεύτερη σχετικά καινούρια και αδοκίμαστη,

αλλά με το λίγο που την είδα αυτή θα κρατούσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, παρακολουθω καιρο το φορουμ αλλα σημερα εκανα εγγραφη

Ειμαι ετοιμος να αγορασω το S660 αλλα δισταζω διοτι διαβασα μερικα σχολια περι προβληματων σε μερικους, τα προβληματικα ειναι λιγα η εχουν ολα προβληματα ?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... εγώ μόλις διαπίστωσα που έχει πρόβλημα αυτό το κινητό! Χάνει συνεχώς το σήμα των δορυφόρων. Μία πιάνει μια το χάνει κι αυτό γίνεται συνεχώς!

Ένα Κινέζικο να δουλεύουν σωστά ΤΑ ΠΑΝΤΑ δεν υπάρχει ρε παιδάκι μου!

Με άλλη ROM λέτε να στρώσει?

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, παρακολουθω καιρο το φορουμ αλλα σημερα εκανα εγγραφη

Ειμαι ετοιμος να αγορασω το S660 αλλα δισταζω διοτι διαβασα μερικα σχολια περι προβληματων σε μερικους, τα προβληματικα ειναι λιγα η εχουν ολα προβληματα ?

 

Μπορείς να το πάρεις άφοβα θα σε καλύψει απόλυτα αυτό το κινητό:up:

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το πάρεις άφοβα θα σε καλύψει απόλυτα αυτό το κινητό:up:

Απο θεμα χαρακτηριστικων ειναι super και για εμενα θα ειναι το 1ο smartphone αλλα τι να το κανω αν μετα απο Χ μηνες αρχισει να μην εχει σημα....για αυτο διασταζω αλλιως θα ειχα ηδη κανει παραγγελια

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα χαρακτηριστικων ειναι super και για εμενα θα ειναι το 1ο smartphone αλλα τι να το κανω αν μετα απο Χ μηνες αρχισει να μην εχει σημα....για αυτο διασταζω αλλιως θα ειχα ηδη κανει παραγγελια

 

Οσο και να ψαξεις δεν προκειται να βρεις συσκευη επωνυμη ή ανωνυμη που στα εκατομμυρια των μοναδων που εχουν πουληθει να μην εμφανιστηκαν ελαττωματικα κομματια. Για αυτο υπαρχει η εγγυηση η οποια, αν χρειαστει, θα σε ταλαιπωρησει απο κινα με την αναμονη(επιλεγεις αξιοπιστο μαγαζι εννοειται) . Αλλιως συμβιβαζεσαι με κατι πολυ υποδεεστερο απο Ελλαδα στα ιδια χρηματα.

 

ps: 5 μηνες απροβληματιστης λειτουργιας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ το έχω στα χέρια μου από της 22 Μαΐου και μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

Με πεισατε :p

Φθηνοτερα και ποιο αξιοπιστα απο που το αγοραζουμε;

παρατηρησα οτι στα γνωστα κινεζομαγαζα ενω σε δολλαρια η τιμη ειναι η ιδια με παλια οταν βαζω ευρω εχει παει στα 120 απο 112 που ηταν πριν.

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι λογω ανοδου του δολαριου... για αξιοπιστο μαγαζι μπορεις να κρινεις μονος σου διαβαζοντας τα νηματα που εχουν εδω, αλλα τελευταια ακουγονται καλα λογια για vickmall.com κυριως και επισης μπορεις να δεις και minideal.net, coolicool.com, to2c.com

 

Φανταζομαι οτι διαβασες τα υπερ και κατα της συσκευης εδω στο νημα...

Link to comment
Share on other sites

Kάνοντας τεστ με το Test GPS το σήμα που μου δίνει είναι σχετικά αδύναμο για καθαρό ουρανό που είχα. Μάξιμουμ στο 40 (με άριστα το 100) είχα. Το πιο σύνηθες ήταν από 33 και κάτω και οι δορυφόροι δεν είχαν σταθερό σήμα. Έπαιζε αρκετά! :(
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι λογω ανοδου του δολαριου... για αξιοπιστο μαγαζι μπορεις να κρινεις μονος σου διαβαζοντας τα νηματα που εχουν εδω, αλλα τελευταια ακουγονται καλα λογια για vickmall.com κυριως και επισης μπορεις να δεις και minideal.net, coolicool.com, to2c.com

 

Φανταζομαι οτι διαβασες τα υπερ και κατα της συσκευης εδω στο νημα...

Διαβασα και καταλαβα οτι η μπαταρια ειναι στα υπερ...στα κατα τι εχει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...