Jump to content

Jiayu F1


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έρχεται με google play store ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειναι η δευτερη φορα που δεν μπορω να συνδεθω στο google play.

Σας το εχει κανει εσας? Υπαρχει καποια λυση για να συνδεθω?

To σημα του wifi ειναι γκρι και οχι μπλε, αν αυτο βοηθαει σε κατι.

Οποτε μου συμβαίνει αυτό, με διάφορα κινητά εννοώ, το πρόβλημα είναι στο ρούτερ ή γενικώς στο δίκτυο. Είναι συνδεδεμένο αλλά δεν μπορεί να στείλει/λάβει data. Συνήθως επανέρχεται μόνο του, άν επιμείνει κάνω restart το ρούτερ. Γενικώς το F1 - το έχω για δεύτερο - έχει από τα καλύτερα wifi - ευαισθησία, σταθερότητα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οποτε μου συμβαίνει αυτό, με διάφορα κινητά εννοώ, το πρόβλημα είναι στο ρούτερ ή γενικώς στο δίκτυο. Είναι συνδεδεμένο αλλά δεν μπορεί να στείλει/λάβει data. Συνήθως επανέρχεται μόνο του, άν επιμείνει κάνω restart το ρούτερ. Γενικώς το F1 - το έχω για δεύτερο - έχει από τα καλύτερα wifi - ευαισθησία, σταθερότητα

Μου το εχει κανει 2 φορες εως τωρα και δεν επανηλθε, μονο μετα απο factory reset.

Δεν ξερω γιατι το κανει αυτο. Εψαξα σε ξενα φορα και το προβλημα ειναι μεγαλο χωρις καποια λυση, εκτος αυτη του factory reset η οποια δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι όπως το περιγράφεις. κάποιος εμπειρότερος;

---

τρέχοντας το jiayu.es βλέπω μια νεότερη έκδοση ROM official Jiayu China με ημερομηνία 27/5 (για χρήση με SPFlash tool γράφει) και ενα custom recovery CWM 6.0.2.8

γενικώς την εμπιστευόμαστε την εφαρμογή για updates;

τα κατέβασα, αλλά επειδή πειράματα δεν έχω κάνει σε κινέζικα - μόνο samsung έχω παίξει - μια παραπομπή σε οδηγίες ;

το τηλέφωνο είναι όπως το παρέλαβα rooted

Link to comment
Share on other sites

Ναι την εμπιστευομαστε. Με έχει ξελασπώσει πολλές φορές από διάφορα που έχω κάνει.Αν την ψάξεις θα βρεις ότι έχει αρκετά πράγματα.

οδηγός . Μέσα στην εφαρμογή υπάρχουν και βίντεο με οδηγίες.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αν μαζέψουμε τα προβλήματα της ROM του, ίσως (μεγάλο ίσως) μπορέσω να τα προωθήσω στην Jiayu.

 

Μπορεί να ανεβάσει κάποιος φωτογραφία του εσωτερικού της δερμάτινης θήκης; Θέλω να δω αν είναι εύκολο να το βγάζω για να το χρησιμοποιήσω.

Είμαι μαθημένος σε πουγκί (pouch), και δεν μου αρέσει να το κρατάω με την θήκη (έχει και ωραία αίσθηση το back cover! -που ακόμη δεν βρήκα ανταλλακτικό-).

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ναι την εμπιστευομαστε. Με έχει ξελασπώσει πολλές φορές από διάφορα που έχω κάνει.Αν την ψάξεις θα βρεις ότι έχει αρκετά πράγματα.

οδηγός . Μέσα στην εφαρμογή υπάρχουν και βίντεο με οδηγίες.

Ωραία, ευχαριστώ, αφού είναι αξιόπιστη θα την ψάξω απόψε

Link to comment
Share on other sites

Αν μαζέψουμε τα προβλήματα της ROM του, ίσως (μεγάλο ίσως) μπορέσω να τα προωθήσω στην Jiayu.

 

Πως είναι δυνατόν οι κατασκευαστές να βγάζουν στην αγορά κινητό το οποίο ,δεν ανεβαίνει ή κατεβαίνει η ένταση του ήχου κλήσης του ;

 

Πως είναι δυνατόν μην μπορείς να επιλέξεις απο το κανονικό μενου έναν ήχο κλήσης και να πρέπει να πας μέσω Λαρίσσης(player)για να το καταφέρεις ;

 

Μήπως απλά είναι έτσι γιατί είναι θέμα hardware & φθηνών υλικών και δεν μπορεί να αλλάξει αυτό ;

 

Δεν πιστεύω εν ολίγοις πως γίνεται να αλλάξουν τα 2 παραπάνω και αν αυτό γίνεται ,είναι μεγάλοι τρο__ες που το διεθέσαν έτσι στην αγορά ...

:confused:

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγα θα φτιάξει

 

http://i1024.photobucket.com/albums/y301/markito1/4880cc4e-295d-4e10-b1c4-c8ac6b7af2ca_zps54c6a6bb.png

 

Μολις τη δοκιμασω θα σας πω.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγα θα φτιάξει

 

http://i1024.photobucket.com/albums/y301/markito1/4880cc4e-295d-4e10-b1c4-c8ac6b7af2ca_zps54c6a6bb.png

 

Μολις τη δοκιμασω θα σας πω.

Φιλε αν δωσε μας link να την κατεβασουμε κι εμεις αν θελεις.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Πως είναι δυνατόν οι κατασκευαστές να βγάζουν στην αγορά κινητό το οποίο ,δεν ανεβαίνει ή κατεβαίνει η ένταση του ήχου κλήσης του ;

 

Πως είναι δυνατόν μην μπορείς να επιλέξεις απο το κανονικό μενου έναν ήχο κλήσης και να πρέπει να πας μέσω Λαρίσσης(player)για να το καταφέρεις ;

Ελλιπής έλεγχος του λογισμικού. Όταν οι μάνατζερς πιέζουν για μείωση του κόστους και η αγορά προτιμάει τον ανταγωνιστή που κυκλοφόρησε νωρίτερα (χωρίς να κοιτάει την ποιότητα) ένα προϊόν ή υπηρεσία, αυτά είναι τα αποτελέσματα.

Κι αυτά που έχει το λογισμικό του F1 είναι ανούσια προβλήματα (κυριολεκτώ) εμπρός σε άλλα που βλέπουμε σε άλλες συσκευές και συχνά σε πολύ ακριβότερες.

 

Ως moderator στους επίγειους ψηφιακούς δέκτες άλλου φόρουμ, έχω ασχοληθεί με το θέμα, έχω μιλήσει με ανθρώπους από εταιρίες και με πάρα πολλούς χρήστες για προβλήματα λογισμικού και αναβαθμίσεις.

Συχνά πρέπει απλώς να βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο που έχει ενδιαφέρον για διορθώσεις. Υπάρχουν εταιρίες που έχουν διάθεση να προσφέρουν αναβαθμίσεις στον βαθμό που μπορούν (πρωτίστως εξαρτώσαι από τον κατασκευαστή του τσιπ και μετά από τον κατασκευαστή της υλοποίησης), αλλά δεν φτάνει σε αυτές η κατάλληλη πληροφόρηση.

Κατάλληλη εννοώ πλήρη αλλά σύντομη περιγραφή, με κόσμιο τρόπο (πολλοί εκφράζονται επιθετικά), από ένα άτομο κατά προτίμηση επειδή είναι δυσκολότερη η επικοινωνία με πολλούς.

Edited by talos_2002
Διόρθωση τυπογραφικών λαθών.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

update:

Τη δοκίμασα

-Αλλαγή ringtone απο τις ρυθμίσεις--> fixed

-Ρυθμιση έντασης ήχου κατα την κλήση-->fixed

-Eπίσης υπάρχει το google play (στην προηγούμενη έκδοση το ειχαν ξεχάσει οι ισπανοι)

-Δεν υπάρχει καμια κινέζικη εφαρμογή

:)

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

update:

Τη δοκίμασα

-Αλλαγή ringtone απο τις ρυθμίσεις--> fixed

-Ρυθμιση έντασης ήχου κατα την κλήση-->fixed

-Eπίσης υπάρχει το google play (στην προηγούμενη έκδοση το ειχαν ξεχάσει οι ισπανοι)

-Δεν υπάρχει καμια κινέζικη εφαρμογή

:)

Ευχαριστουμε για τις σημαντικες πληροφοριες.

Αυτα που εχει στη σελιδα, πρεπει να τα κατεβασουμε ολα για να κανουμε την αλλαγη της rom?

Μπορεις σε παρακαλω να μας πεις με απλα λογια πως το εκανες?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάσεις τη ρομ, την ξεζιπαρεις, ανοίγεις το flashtool, πατάς το scatter loading, βάζεις το scatter _emmc. txt από την ξεζιπαρισμένη ρομ και πατάς download.

Εδώ αναλυτικά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4883180

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάσεις τη ρομ, την ξεζιπαρεις, ανοίγεις το flashtool, πατάς το scatter loading, βάζεις το scatter _emmc. txt από την ξεζιπαρισμένη ρομ και πατάς download.

Εδώ αναλυτικά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4883180

Κατι δεν εκανα καλα και δεν ανοιγει το τηλεφωνο, παει να κανει boot και μενει στο logo της jiayu, δεν ανοιγει.

Καμια βοηθεια?

 

EDIT: Οκ το επανεφερα, αλλα δεν μου παιρνει το αρχειο scatter το spflashtools.

Edited by geokostas
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ξανακαντο. Σίγουρα έβαλεςτο αρχειο που τελειώνει σε android_scatter.txt?

Συνδέεις το κινητό χωρίς μπαταρία στο pc και αφού πατήσεις download βάζεις την μπαταρία. Μόλις τελειώσει η διαδικασία ξεσυνδεες το τηλέφωνο και το ανοίγεις. Αργεί λίγο να ανοίξει την πρώτη φορά.

Πες αναλυτικά τι κάνεις μήπως βρούμε το λάθος.

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ξανακαντο. Σίγουρα έβαλεςτο αρχειο που τελειώνει σε android_scatter.txt?

Συνδέεις το κινητό χωρίς μπαταρία στο pc και αφού πατήσεις download βάζεις την μπαταρία. Μόλις τελειώσει η διαδικασία ξεσυνδεες το τηλέφωνο και το ανοίγεις. Αργεί λίγο να ανοίξει την πρώτη φορά.

Πες αναλυτικά τι κάνεις μήπως βρούμε το λάθος.

Ναι το android_scatter.txt πατουσα.

Κανω οτι μου λες, συνδεω το τηλεφωνο στο pc χωρις μπαταρια, παταω download και μου λεει Download list is empty.

Τι κανω μετα?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις βάλει το scatter.

Δεν ειμαι μπροστά σε υπολογιστή τώρα να σε βοηθήσω αμεσα.

Δες αφού βάλεις το scatter να είναι όλα τα κουτάκια τσεκαρισμενα αριστερά και πατα download

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις βάλει το scatter.

Δεν ειμαι μπροστά σε υπολογιστή τώρα να σε βοηθήσω αμεσα.

Δες αφού βάλεις το scatter να είναι όλα τα κουτάκια τσεκαρισμενα αριστερά και πατα download

Δεν βρισκω πουθενα στη ξεζιπαρισμενη ρομ, το αρχειο scatter _emmc. txt

Μαλλον απο κει ξεκιναει το μπερδεμα.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από το λινκ των Ισπανών που δίνω πιο πάνω το εργαλείο που λέει Scatter f1 και κάνε τα από την αρχή. Μπορεί να φταίει αυτό. Τούς drivers τους έχεις περάσει?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από το λινκ των Ισπανών που δίνω πιο πάνω το εργαλείο που λέει Scatter f1 και κάνε τα από την αρχή. Μπορεί να φταίει αυτό. Τούς drivers τους έχεις περάσει?

Ολα απο εκει τα εχω κατεβασει αλλα δεν γινεται τιποτα. Δεν δεχεται αυτο το scatter.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Του έκανα hard reset για να δω τι θα γίνει (έτσι δεν μαθαίνουμε;) και έγινε... της Κίνας! Όλα Κινέζικα!

Πίστευα θα βγει μια αρχική οθόνη επιλογής γλώσσας...

Μπορεί να μου δώσει κάποιος οδηγίες να την αλλάξω;

 

Τροποποίηση:

Εύρηκα:

Όταν φύγει ο πανικός, όλα είναι πιο εύκολα :)

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βρισκω ακρη με το flashtool. Φορτωνω το scatter και μου λεει δεν υπαρχει διαδρομη για να συνεχισει.

Γιατι δεν μου βγαζει τιποτα στο location ρε παιδια?

Παω να περασω τους drivers και μου λεει οτι ειναι ενημερωμενοι, δεν χρειαζεται.

Υπαρχει κανενας αλλος τροπος ρε παιδια να περασουμε αλλη rom, γιατι εχουμε αγανακτησει ολη μερα σημερα.

Ελα μινοταυρε, βοηθεια. :p

 

EDIT: Τελικα εφταιγε το αρχειο flashtool που ειχα κατεβασει. Κατεβασα ενα αλλο και ολα δουλεψαν μια χαρα.

Edited by geokostas
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Του έκανα hard reset για να δω τι θα γίνει (έτσι δεν μαθαίνουμε;) και έγινε... της Κίνας! Όλα Κινέζικα!

Πίστευα θα βγει μια αρχική οθόνη επιλογής γλώσσας...

Μπορεί να μου δώσει κάποιος οδηγίες να την αλλάξω;

 

Τροποποίηση:

Εύρηκα:

Όταν φύγει ο πανικός, όλα είναι πιο εύκολα :)

 

Μετά το hard reset έχεις playstore?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...