Jump to content

ZTE Nubia Z5S Mini


kontz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Εχει κανει κανεις παραγγελία απο αυτό το site;

http://www.nubiamobileshop.com/nubia-z5s-mini-4-7-inch-hd-screen-ram-2gb-qualcomm-android-smart-phone.html

 

Ειναι αξιόπιστο;

 

Γιατί σκας τόσες μέρες με αυτό το site? Έχουμε πάρει από διάφορους πωλητές εμείς. Αν δε θες aliexpress πάρε από κάποιο άλλο μεγάλο γνωστό site ή ψήσου για μεταχειρισμένο. Έτσι κι αλλιώς σχεδόν κανείς δεν το έχει για πάνω απο 2 μήνες και δε θα περιμένεις και τόοοσο καιρό μέχρι να το πάρεις στα χέρια σου. Συν στρωμένο λειτουργικό, μπαταρία κλπ κλπ

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια μετα απο 10 φορτίσεις,παρατήρησα οτι οταν το συνδέω στο φορτιστη το κινητο ενεργοποιειται αυτοματα,παρολο που ειναι σβηστο.

Να ανησυχησω για κατι?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγει κανονικα η απλα σου βγαζει την μπαταρια?

 

Επισηε μια δικη μου ερωτηση.εσεις ρε μαγκες κανετε καθε λιγο και λιγακι clear recent apps? Η απλα το αφηνεται ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Kινητο απενεργοποιημενο..βαζω φορτιστη κ αυτο ενεργοποιειται κ bootαρει κανονικοτατα.

Μηπως θελει η μπαταρια καλιμπραρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Kινητο απενεργοποιημενο..βαζω φορτιστη κ αυτο ενεργοποιειται κ bootαρει κανονικοτατα.

Μηπως θελει η μπαταρια καλιμπραρισμα?

 

αμφιβαλλω...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα miui και κατα την αποψη μου η flyui ειναι σε ολα καλυτερη.

Παραμετροποιεις τα παντα,ειναι stable και λειτουργικη.Την συστηνω ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα miui και κατα την αποψη μου η flyui ειναι σε ολα καλυτερη.

Παραμετροποιεις τα παντα,ειναι stable και λειτουργικη.Την συστηνω ανεπιφυλακτα.

 

bugs εχει η ολα δουλευουνε στην εντελεια?

Link to comment
Share on other sites

Την δουλευω απο την Κυριακη κ δεν εχω παρατηρησει κατι αρνητικο.Θα μπορω να εχω ακομη πιο ασφαλη συμπερασματα μετα απο 10ημερο.Αλλα στο αντιστοιχο χρονικο διαστημα,η miui δεν με ειχε ενθουσιασει.
Link to comment
Share on other sites

Την δουλευω απο την Κυριακη κ δεν εχω παρατηρησει κατι αρνητικο.Θα μπορω να εχω ακομη πιο ασφαλη συμπερασματα μετα απο 10ημερο.Αλλα στο αντιστοιχο χρονικο διαστημα,η miui δεν με ειχε ενθουσιασει.

 

 

τι σσε ειχε χαλασει στην miui

Link to comment
Share on other sites

τι σσε ειχε χαλασει στην miui

H miui ηταν η πρωτη custom rom που δοκιμασα.

Με αφορμη την καθυστερηση ηχου του μικροφωνου μου σε εισερχομενες κλησεις,δοκιμασα την FlyUI. Aν κ τελικα η καθυστερηση οφειλεται σε κακο σημα της WInd ή στην miui, διαπιστωσα οτι η FlyUI εχει πολυ καλυτερη παραμετροποιηση κινητου,με αποτελεσμα να διαμορφωνεις το περιβαλλον του κινητου στα μετρα σου.Με δυο λογια πιο ευκολο κ αναλυτικο μενου.Mαλιστα το install package ειναι το μισο απο το αντιστοιχο της miui (αν αυτο μπορει να ερμηνευτει απο καποιους θετικα).Απο την αλλη και το μικροφωνο διορθωθηκε.Δεν μου εχει lag-αρει ή crash-αρει και περιμενω τις εβδομαδες για να πω οτι ειναι stable στα σιγουρα.

Edited by k31bill
Link to comment
Share on other sites

Στο νετ η flyui λεει οτι laggarei παρα πολυ

Τα σχολια αυτα τα ειχα διαβασει κ εγω προτου την εγκαταστησω.

Για παραδειγμα στο needrom.com απο οπου κ την κατεβασα υπηρχαν κ αναφορες για lag.

Στο νημα παρεθεσα την αποψη μου για την FlyUI μεχρι στιγμης.

Στο net γενικα ο καθενας μπορει να ισχυριζεται ο,τι θελει και ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες.

Lagαρει σε ποιες συσκευες κ ποιες android versions?

Πιστευω για τους νεους κατοχους του nubia z5s mini,μια δοκιμη της FlyUI αξιζει τον κοπο.Οσοι εχουν καιρο την miui καλως να παραμεινουν σε αυτην.

Ας ακουσουμε κ αποψεις για την omni custom rom.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω μεταβει πριν λιγο καιρο στο χωρο του android υπαρχει καπου ενα οδηγος για τα βηματα να περασεις cfw στο zte z5s ?

HTC 7 trophy 16GB Memory upgrade :D

Link to comment
Share on other sites

Εχει βρει κανεις τροπο για να αποθηκευει στην SD και οχι στην εσωτερικη;;;;

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ εσβησα το κινητο(power off) με την μπαταρια στο 73%.

Σημερα το πρωι το κινητο δεν ανοιγε.

Τελικα ανοιξε με δυσκολια κ συνδεδεμενο στον φορτιστη,οποτε κ διεπιστωσα οτι η μπαταρια ειχε πιασει 0%.

Ενω ηταν σβηστο ξεφορτιζε?

Ειναι φυσιολογικο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

βρηκε κανενας καμια λυση σχετικα με την καθυστερηση του μικροφωνου με τη miui?? εννοω το προβλημα που ο αλλος για 2 -3 δευτερολεπτα δεν σε ακουσει παρολο που μιλας κανονικα
Link to comment
Share on other sites

βρηκε κανενας καμια λυση σχετικα με την καθυστερηση του μικροφωνου με τη miui?? εννοω το προβλημα που ο αλλος για 2 -3 δευτερολεπτα δεν σε ακουσει παρολο που μιλας κανονικα

Εχεις κ εσυ θεμα?

Με την Fly-UI παντως σπανια εμφανιζεται κ μονο αν βιαστω να συρω την μπαρα απαντησης στην οθονη κ να μιλησω

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο προβλήματα με WiFi / Bluetoth (δεν μπορούσαν κάν να ενεργοποιηθούν) με όλες τις ROM που δοκίμασα και αρκετό ψάξιμο στο internet διαπίστωσα οτι όλα οφείλονται στο άδειο /persist partition. Δυστυχώς το είχα κάνει format με CWM σε κάποιο απο τα flashαρίσματα.

 

Κατά τα άλλα το τηλ είναι μια χαρά, rooted, english CWM όλα ΟΚ με την τελευταία MIUI .. Αλλά χωρίς δίκτυο ..

 

Προσπαθώ να βρώ ένα αξιόπιστο αντίγραφο του συγκεκριμένου καταλόγου (6-7 αρχεία έχει) + τα δικαιώματα για ένα τηλ ίδιο με το δικό μου (nubia z5s mini απο ETStar Aliexpress). Δυστυχώς ο συγκεκριμένος κατάλογος / αρχεία δεν υπάρχουν στα .zip ROM αλλά μονο στο συγκεκριμένο partition οπότε δεν μπορώ να τα βρώ παρά μόνο απο κάποιο τηλέφωνο, δυστυχώς δεν είχα backup απο το δικό μου.

 

Έχω ήδη κάνει άπειρες δοκιμές με κάποια αρχεία που βρήκα και τα πράγματα είναι όντως καλύτερα (ανάβει το wifi και βλέπει δίκτυα) αλλά και πάλι δε συνδέεται. Τα συγκεκριμένα αρχεία που μπόρεσα να κατεβάσω είναι είτε ημιτελή είτε όχι και τόσο αξιόπιστα (απο κάτι κινέζικα site με google translate) + δεν είμαι καθόλου σίγουρος για δικαιώματα / owner που πρέπει να έχουν ..

 

Αν μπορεί κάποιος ας ανεβάσει κάπου ή ας μου στείλει τα αντίστοιχα αρχεία και ένα screenshot με χρήστες / δικαιώματα σας παρακαλώ πολύ .. Η αν υπάρχει κάποια άλλο μέθοδος .. Κάποιο binary που flashάρεται με άλλο εργαλείο και έχει όλα partitions ? Ή τα partition σε κάποια άλλη μορφή πχ τύπου raw να δοκιμάσω με adb / fastboot / shell dd ?

 

Έχω σκάσει .. Έχω το τηλέφωνο και δεν μπορώ να κάνω τίποτα .. Για μερικά αρχεία που λείπουν και δεν μπορώ να βρώ πουθενά .. Τί μου είπε και μένα το μυαλό μου να το κάνω format το partition .. Για ένα λάθος κλίκ βασανίζομαι τώρα δυο μέρες και έχω μείνει στα κρύα του λουτρού ..

 

Μετά απο τόσα χρόνια σκάλισμα με τόσα κινητά / rom πρώτη φορά την πατάω .. Τώρα που έχω ένα κινητό που ήρθε απο την άκρη του κόσμου και δεν πμορώ να το πάω πουθενα ... Ίσα που χάρηκα που πέρασα τόσο γρήγορα αγγλικό CWM / Root / MIUI ...

 

Βοηθήστε ρε παιδιά να ξεμπλέξω ... Έχω σκάσει απο τη στεναχώρια μου ... Είναι πολύ απλό αυτό που φταίει / έχει γίνει αλλά δεν πμορώ να βρώ αυτά τα αρχεία ..

Ευχαριστώ πολύ.

 

Υ.Γ.

 

Αν χρειάζεστε κάποια άλλη λεπτομέρειεα για το τηλ μου λέτε να την κάνω post ..

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο προβλήματα με WiFi / Bluetoth (δεν μπορούσαν κάν να ενεργοποιηθούν) με όλες τις ROM που δοκίμασα και αρκετό ψάξιμο στο internet διαπίστωσα οτι όλα οφείλονται στο άδειο /persist partition. Δυστυχώς το είχα κάνει format με CWM σε κάποιο απο τα flashαρίσματα.

 

Κατά τα άλλα το τηλ είναι μια χαρά, rooted, english CWM όλα ΟΚ με την τελευταία MIUI .. Αλλά χωρίς δίκτυο ..

 

Προσπαθώ να βρώ ένα αξιόπιστο αντίγραφο του συγκεκριμένου καταλόγου (6-7 αρχεία έχει) + τα δικαιώματα για ένα τηλ ίδιο με το δικό μου (nubia z5s mini απο ETStar Aliexpress). Δυστυχώς ο συγκεκριμένος κατάλογος / αρχεία δεν υπάρχουν στα .zip ROM αλλά μονο στο συγκεκριμένο partition οπότε δεν μπορώ να τα βρώ παρά μόνο απο κάποιο τηλέφωνο, δυστυχώς δεν είχα backup απο το δικό μου.

 

Έχω ήδη κάνει άπειρες δοκιμές με κάποια αρχεία που βρήκα και τα πράγματα είναι όντως καλύτερα (ανάβει το wifi και βλέπει δίκτυα) αλλά και πάλι δε συνδέεται. Τα συγκεκριμένα αρχεία που μπόρεσα να κατεβάσω είναι είτε ημιτελή είτε όχι και τόσο αξιόπιστα (απο κάτι κινέζικα site με google translate) + δεν είμαι καθόλου σίγουρος για δικαιώματα / owner που πρέπει να έχουν ..

 

Αν μπορεί κάποιος ας ανεβάσει κάπου ή ας μου στείλει τα αντίστοιχα αρχεία και ένα screenshot με χρήστες / δικαιώματα σας παρακαλώ πολύ .. Η αν υπάρχει κάποια άλλο μέθοδος .. Κάποιο binary που flashάρεται με άλλο εργαλείο και έχει όλα partitions ? Ή τα partition σε κάποια άλλη μορφή πχ τύπου raw να δοκιμάσω με adb / fastboot / shell dd ?

 

Έχω σκάσει .. Έχω το τηλέφωνο και δεν μπορώ να κάνω τίποτα .. Για μερικά αρχεία που λείπουν και δεν μπορώ να βρώ πουθενά .. Τί μου είπε και μένα το μυαλό μου να το κάνω format το partition .. Για ένα λάθος κλίκ βασανίζομαι τώρα δυο μέρες και έχω μείνει στα κρύα του λουτρού ..

 

Μετά απο τόσα χρόνια σκάλισμα με τόσα κινητά / rom πρώτη φορά την πατάω .. Τώρα που έχω ένα κινητό που ήρθε απο την άκρη του κόσμου και δεν πμορώ να το πάω πουθενα ... Ίσα που χάρηκα που πέρασα τόσο γρήγορα αγγλικό CWM / Root / MIUI ...

 

Βοηθήστε ρε παιδιά να ξεμπλέξω ... Έχω σκάσει απο τη στεναχώρια μου ... Είναι πολύ απλό αυτό που φταίει / έχει γίνει αλλά δεν πμορώ να βρώ αυτά τα αρχεία ..

Ευχαριστώ πολύ.

 

Υ.Γ.

 

Αν χρειάζεστε κάποια άλλη λεπτομέρειεα για το τηλ μου λέτε να την κάνω post ..

 

το πιο πιθανο ειναι μετα απο τοσα φορματ ειναι να παιχτηκε προβλημα και να σβηστικε το imei apo to kinhto soy.για ριξε μια ματια στις ρυθμισεις και πες μου αν σου εμφανιζει κατι

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο ειναι μετα απο τοσα φορματ ειναι να παιχτηκε προβλημα και να σβηστικε το imei apo to kinhto soy.για ριξε μια ματια στις ρυθμισεις και πες μου αν σου εμφανιζει κατι

 

Όχι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με IMEI BASEBAND κλπ .. Όλα κανονικά .. Μόνο το συγκεκριμένο partition θέλω .. Για την ακρίβεια μόνο τα 6-7 αρχεία του .. Οποιοσδήποτε με rooted κινητό και ένα file browser με root acces μπορεί να τα δεί στο /persist .. Απλά ένα zip με τα αρχεία φαίνεται να χρειάζομαι .. Όπως είπα και στο προηγούμενο Post το τηλέφωνο είναι πλήρως λειτουργικό .. Μόνο με BT/WIFI είναι το πρόβλημα .. Λογικό μιας και το συγκεκριμένο partition περιέχει αρχεία για αυτά ...

 

Υποτίθεται οτι γι αυτό τα έχει εκεί, ώστε να χρησιμοποιούνται ανεξαρτήτως ROM, γι αυτό το λόγο και δεν τα περιέχουν οι ROM μας όπως επίσης και δεν γίνονται overwrite ..

 

Το κινητό μου αναφέρει τα παρακάτω στο About Phone .. (με το τελευταίο MIUI)

 

Model Number NX403A

Android Version 4.2.2 JDQ39

MIUI Version MIUI-4.4.18

Baseband version NX403A_Z0_CN_XSYPK1HD11F022

Kernel Version 3.4.0-g3720aca-00082-g0ea2092

 

Και στο status βλεπω

ΙΜΕΙ τα γνωστά πολλέ νουμεράκια, δεν τα γράφω ..

IMEI SV 00

Wi-FI MAC address 98:6c:f5:26:3b:70 (δεν έβγαινε αλλά βρήκα το αρχειάκι που έπρεπε να μπεί στο /persist και εμφανίστηκε MAC)

Serial Number NX403A

 

Το πρόβλημα είναι οτι το "πρόβλημα" ενώ είναι τόσο μικρό και τόσο απλό (σε σχέση με άλλα μπλεξίματα soft brick / fastboot / odin / binaries flashing / sideloads κοκ) είναι αδύνατο να λυθεί αν δεν βρώ κάπου τα αρχεία .. Ευτυχώς βέβαια που βρήκα ποιό ήταν το θέμα .. Καθώς μέ ένα απλό googlάρισμα δεν έβγαινε τίποτα .. Στήν πλήρη απόγνωση πήγα στο κινέζικο forum του nubia και με google translata διάβαζα posts .. Για καλή μου τύχη το συγκεκριμένο θέμα ηταν στα πρώτα και εύκολα κατανοητό ..

 

Σχετικό Link (απο το οποίο δεν μπορώ να καταβάσω αν δεν κάνω register αλλά όταν κάνω register δε μου στέλνει confirmation email)

 

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=en&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=zh-CN&tl=en&u=http://bbs.nubia.cn/thread-112804-1-1.html&usg=ALkJrhg_k-ZEZH6vQouych-7F8H6E1zsUw

 

Ένα persist.zip που βρήκα δεν είχε όλα τα αρχεία όπως επίσης ίσως υπάρχουν διαφορετικά ανάλογα με την έκδοση του z5s mini οπότε και να κατεβάσω το κινέζικο υποξιάζομαι οτι ίσως δε μου κάνει .. Εκτός αν τα αρχεία για bt/network είναι ίδια ανεξαρτήτως basebands ..

 

Τεσπά .. Συγνώμη για την πολυλογία αλλά είναι πολύ σπαστικό .. Να ξέρεις τι ακριβώς φταίει, να είναι υπερβολικά απλό να λυθεί και μετά απο 3 μέρες και 3 νύχτες ξενύτι στο Internet για μερικά αρχειάκια να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις το νέο σου κινητό γιατί δεν παίζει το Wi-Fi ..

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση :)

Link to comment
Share on other sites

Γραψε η στειλε μου το λινκ και θα σου στειλω το baidu link που ειναι ανεβασμενα τα αρχεια γιατι με το translate υπαρχει προβλημα

 

To link είναι http://bbs.nubia.cn/thread-112804-1-1.html

 

Θα μπορύσες να μου στείλεις και τα δικά σου ? Ή να τσεκάρεις αν αυτά που δείχνει στο screenshot είναι αυτά που έχεις και στο δικό σου κινητό ?

 

Εκτός του απλού copy με ενα root explorer θα μπορούσε να τα πάρει κάποιος με το backup απο CWM Recovery ? Δεν έχω δουλέψει ποτέ το backup / restore απο CWM .. Ευτυχώς δε μου χρειάστηκε ποτέ ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...