Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά δεν το λες ούτε αυτού που θα το πουλήσεις στα διπλάσια λεφτά..:p

 

Ακόμα πάντως δεν μάθαμε αν ισχύει αυτή η τιμή και υπό ποιες προϋποθέσεις.

Χαχα ναι όντως! Αν ίσχυε πάντως σίγουρα θα έχουν εξαντληθεί, θα ξεπούλησαν σε 2 μέρες! Θα πήραν τα μισά γνωστοί και φιλοι των πωλητών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Όλα τα Xperia που τα φλασάρουμε μέσω του Flashtool με .ftf άλλης περιοχής δέχονται κανονικά τις ΟΤΑ αναβαθμίσεις για το firmware που φλασάραμε. Ποιός ξέρει στα σίγουρα να μας πεί τι θα συμβεί αν αυτό το κινητό το αναβαθμίσουμε μέσω του PC Companion;

Αυτό μόνο στην πράξη θα φανεί.

Επειδή και εγώ έβαλα Σκανδιναβική για το z3 έχω ηδη backup την kit Kat rom να την πέρασω κάποια στιγμή έτσι ώστε την επίσημη γερμανική να παρω(να είμαι σίγουρος 100%) όταν αυτή βγει.

Η μπορεί να φλασαρω απευθείας την 5.0.2 όταν βγει για την συσκευή μου(γερμανικο unbranded) χωρίς να γυρίσω πίσω χωρίς χρηση pc companion αλλά με flashtool.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ηταν σε demo αυτη η τιμη αλλα εγω πηρα σφραγισμενο σε αυτη γιατι ειχα ενα κονε... Οπως καταλαβατε δεν υπαρχουν πια...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς "στην πράξη θα φανεί"; Δεν αναφέρομαι σε κάποια διαδικασία που λανσάρεται για πρώτη φορά. Ρωτάω τι ισχύει σε όλες τις πανομοιότυπες περιπτώσεις φλασαρίσματος σε όλα τα χρόνια που κυκλοφορεί το Flashtool.

Δεν το γνωρίζω προσωπικά.

Έως τώρα έτυχε να φλασαρω μόνο ίδια έκδοση αλλά άλλης χώρας.

Μεταγενέστερη έκδοση πρώτη φορά έβαλα ανεξαρτήτως χώρας.

Πάντως δοκίμασα αφού έβαλα την 5 και το σύνδεσα στο pc companion και δεν με γυρισε στην 4 αλλά μου έκανε απλά επανεγκατάσταση την ίδια ξενη rom που έβαλα.

Δεν ξέρω όταν βγει και για την συσκευή μου(γερμανικη) αν θα περασει την ξένη rom επανεγκατάσταση η την μαμισια που ήρθε εξαρχής η συσκευή.

Αυτά στο tablet που εκανα δοκιμή, στο κινητο δεν δοκίμασα τίποτα περαιτέρω πέρα από το να βάλω απλά την 5.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Aπό αυτά που λές συμπεραίνω ότι (κατά 99%) το PC Companion διαβάζει την έκδοση που φοράς για να αναβαθμίσει και όχι την αρχική έκδοση της συσκευής. Καλό αυτό.

Ναι αλλά έτσι δεν θα έχεις εγγύηση αν χρειαστείς να το πας.

Πχ γερμανική συσκευή με Σκανδιναβική rom θα φάω άκυρο κατά 99%

Εγώ θα φλασαρω με flashtool την μαμισια έκδοση της 5 όταν βγει στο Xperiafirm για την συσκευή μου και δεν θα βασιστω στο pc companion τη διαδικασία.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα Xperia που τα φλασάρουμε μέσω του Flashtool με .ftf άλλης περιοχής δέχονται κανονικά τις ΟΤΑ αναβαθμίσεις για το firmware που φλασάραμε. Ποιός ξέρει στα σίγουρα να μας πεί τι θα συμβεί αν αυτό το κινητό το αναβαθμίσουμε μέσω του PC Companion;

 

Το pc companion,βλεπει και κατεβαζει την εκδοση,που "φοραει" εκεινη την στιγμη η συσκευη.....

Για να "δει" καποια άλλη πρεπει να ξαναφλασαρεις με flashtool....

Το κανω επι χρονια και είναι 100% στανταρ:):)

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Ηταν σε demo αυτη η τιμη αλλα εγω πηρα σφραγισμενο σε αυτη γιατι ειχα ενα κονε... Οπως καταλαβατε δεν υπαρχουν πια...

 

αψογος..τσαμπα πραμα!!

Link to comment
Share on other sites

το κινητο δεν επαιξε ποτε στα 199 απο κανενα καταστημα.ειδα το ιστορικο τιμων στο skroutz και η χαμηλοτερη τιμη που εχει παιξει ειναι τα 323 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιου είδους απάντηση ήλπιζα! Ευχαριστώ πολύ!

 

Τα τελευταία χρόνια διαπιστώνω ότι η Sony ξεκινάει τις αναβαθμίσεις της κατά κόρον από τις Βαλτικές ή/και Σκανδιναβικές χώρες οπότε το τηλέφωνο θα παραμείνει Βαλτικό.

 

 

 

Κατά 100% δεν χάνεις την εγγύηση ενόσω φοράς επίσημο, στοκ firmware και ο bootloader παραμένει κλειδωμένος.

 

Εμενα παντως,στην μοναδικη φορα που τους χρειαστηκα,με ένα xT,με ρωτησαν μηπως θελω να το ξανακανουν γερμανικο από ελληνικο,που το ειχα κανει.....:):)

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

το κινητο δεν επαιξε ποτε στα 199 απο κανενα καταστημα.ειδα το ιστορικο τιμων στο skroutz και η χαμηλοτερη τιμη που εχει παιξει ειναι τα 323 ευρω.

 

Δεν βγηκε στο skroutz ρε παιδια αυτη η τιμη. Δεν υπηρχε καν στο site τους σαν προιον... Μονο αν πηγαινες σε καταστημα το εβρισκες...

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Aπό αυτά που λές συμπεραίνω ότι (κατά 99%) το PC Companion διαβάζει την έκδοση που φοράς για να αναβαθμίσει και όχι την αρχική έκδοση της συσκευής. Καλό αυτό.

 

Ναι αλλά έτσι δεν θα έχεις εγγύηση αν χρειαστείς να το πας.

Πχ γερμανική συσκευή με Σκανδιναβική rom θα φάω άκυρο κατά 99%

Εγώ θα φλασαρω με flashtool την μαμισια έκδοση της 5 όταν βγει στο Xperiafirm για την συσκευή μου και δεν θα βασιστω στο pc companion τη διαδικασία.

 

Σε τέτοιου είδους απάντηση ήλπιζα! Ευχαριστώ πολύ!

 

Τα τελευταία χρόνια διαπιστώνω ότι η Sony ξεκινάει τις αναβαθμίσεις της κατά κόρον από τις Βαλτικές ή/και Σκανδιναβικές χώρες οπότε το τηλέφωνο θα παραμείνει Βαλτικό.

 

 

 

Κατά 100% δεν χάνεις την εγγύηση ενόσω φοράς επίσημο, στοκ firmware και ο bootloader παραμένει κλειδωμένος.

 

Εμενα παντως,στην μοναδικη φορα που τους χρειαστηκα,με ένα xT,με ρωτησαν μηπως θελω να το ξανακανουν γερμανικο από ελληνικο,που το ειχα κανει.....:):)

 

Και εγω περασα την ξενη αλλα αυθεντικη ρομ. Εστω και να υποθεσουμε οτι χανουμε την εγγυηση.. απο την στιγμη που ο bootloader παραμενει κλειδωμενος, σε 1 , 2 ωδομαδες που θα βγει και η ελληνικη ρομ , περνας την ελληνικη και εισαι καλυμμενος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω περασα την ξενη αλλα αυθεντικη ρομ. Εστω και να υποθεσουμε οτι χανουμε την εγγυηση.. απο την στιγμη που ο bootloader παραμενει κλειδωμενος, σε 1 , 2 ωδομαδες που θα βγει και η ελληνικη ρομ , περνας την ελληνικη και εισαι καλυμμενος.

 

απο που την βρηκες φιλος???

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και η επίσημη Lollipop

Και αν θέλετε στηριξτε με σε αυτό το βίντεο που έφτιαξα Sony Ericsson Live with walkman Lollipop 5.0.2:

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

απο που την βρηκες φιλος???

 

ακολουθησα αυτον τον οδηγο: http://www.xperiablog.net/2015/03/17/guide-to-installing-xperia-lollipop-using-xperifirm-and-flashtool/

 

κατεβαζεις την ρομ. την μετατρεπεις σε .ftf και μετα την περνας με το flashtool. ουτε root, ουτε ξεκλειδωμα τον bootloader

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα αυτον τον οδηγο: http://www.xperiablog.net/2015/03/17/guide-to-installing-xperia-lollipop-using-xperifirm-and-flashtool/

 

κατεβαζεις την ρομ. την μετατρεπεις σε .ftf και μετα την περνας με το flashtool. ουτε root, ουτε ξεκλειδωμα τον bootloader

 

Ok την βρήκα έτοιμη ftf κ την πέρασα από flashtool. Βαλτικη μεριά αλλά επίσημη. Όταν έρθει η Ελληνική μπορεί να την βάλω και αυτή. Πολύ καλή όντως.

 

Παρατήρησα ότι στο lollipop ότι δεν έχει update center. Το κατηργησε η Sony ή επειδή είναι από Βαλτικη η ρομ ?πως θα βλέπουμε αν υπάρχουν ενημερώσεις ?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στο lollipop ότι δεν έχει update center. Το κατηργησε η Sony ή επειδή είναι από Βαλτικη η ρομ ?πως θα βλέπουμε αν υπάρχουν ενημερώσεις ?

Settings-about phone--software update.

Και στην Σκανδιναβική εξίσου δεν υπάρχει.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Settings-about phone--software update.

Και στην Σκανδιναβική εξίσου δεν υπάρχει.

 

Ok αυτό το ξέρω, λέω για την εφαρμογή που σου λέει για τις αναβαθμίσεις όλες πχ Walkman κ τέτοια

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια στην 5αρα ΚΑΘΕ φορα και παντα το google play services εχει κατι παρανοικα ποσοστα πχ 30%? Εικονικο ειναι? Ας πουμε χτες που το φορτισα ειχε το services 27% και η οθονη με SOT 4 ωρες 8%!!! Στην 4.4.4 ηταν ακριβως το αντιθετο. Ειχε η οθονη κατι 40-45% και τα υπολοιπα χωμα...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Να δούμε πότε θα βγει pre-rooted με recovery, αφού προς το παρόν δεν αξίζει να την βάλεις αφού θα πρέπει μετά να την αλλάξεις εκ νέου

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Ok την βρήκα έτοιμη ftf κ την πέρασα από flashtool. Βαλτικη μεριά αλλά επίσημη. Όταν έρθει η Ελληνική μπορεί να την βάλω και αυτή. Πολύ καλή όντως.

 

Παρατήρησα ότι στο lollipop ότι δεν έχει update center. Το κατηργησε η Sony ή επειδή είναι από Βαλτικη η ρομ ?πως θα βλέπουμε αν υπάρχουν ενημερώσεις ?

Όπως σου είπε και ο φίλος πας από τις ρυθμίσεις. Αλλά η εφαρμογή "ενημερώσεις " ενσωματοθηκε στην εφαρμογή "whats new "

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις γυρισα απο παρτυ φιληςτης κορης μου σε παιδοτοπο. Τραβηξα αρκετες φωτο και βιντεο,με το z2 ,αξιοπρεπεστατες ομολογω,οταν ομως αρχισε να αστραφτει το φλας του γεροΝ8 μου η παρεα εμεινε καγκελο με την ποιοτητα. Την επομενη ωρα την περασα να στελνω με μπλε δοντι σε note4, s5 ,htc τις φωτο με την κορη μου και τα παιδια τους. Οσο και να εξελιχθουν τα λογισμικα αν δεν μπει Κανονικό φλας χαιρι δεν υπαρχει.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις γυρισα απο παρτυ φιληςτης κορης μου σε παιδοτοπο. Τραβηξα αρκετες φωτο και βιντεο,με το z2 ,αξιοπρεπεστατες ομολογω,οταν ομως αρχισε να αστραφτει το φλας του γεροΝ8 μου η παρεα εμεινε καγκελο με την ποιοτητα. Την επομενη ωρα την περασα να στελνω με μπλε δοντι σε note4, s5 ,htc τις φωτο με την κορη μου και τα παιδια τους. Οσο και να εξελιχθουν τα λογισμικα αν δεν μπει Κανονικό φλας χαιρι δεν υπαρχει.....

 

Συμφωνώ απόλυτα, είχα το Xperia T και το φλας του είναι τουλάχιστον 2 φορές πιο δυνατό από αυτό του Z2, απαράδεκτο για εμένα. ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα...ειμαι κυριολεκτικα ενα βημα πριν την αγορα του Ζ2....

 

θελω να μου πειτε μερικοι κατοχοι εντυπωσεις, ποια προβληματα αντιμετωπισατε, αν εχει δυνατη κεραια αλλα και wifi δεκτη(βασικο) καθως και αν ειστε ικανοποιημενοι συνολιγα απο τη συσκευη...δεν ξαναχα επαφη με συχρονο σονυ σμαρτφον οποτε θα ειναι η πρωτη μου φορα με την εταιρια...

 

επισης με τις ζελατινες που εχει το μπρος και το πισω γυαλι τι γινεται?γρατζουνιουντε πολυ ευκολα?επισης φευγουν ευκολα σε περιπτωση που γεμισουν γρατζουνιες???

 

και κατι ακομα(και ισως το πιο σημαντικο)...εχοντας παιξει με το κινητο μονο σε μαγαζια...παρατηρησα οτι δεν εχει την αερινη αισθηση λειτουργιας το λειτουργικο του...σαν αλλα κινητα οπως Μ8, motox τα καινουρια σαμμυ που εχουν στρωσει πολυ τελευταια...το εχετε παρατησει?γιατι σε καποιο αλλο θρεντ που το ανεφερα καποιοι κατοχοι εσκασαν απ το κακο τους :lol: επισης οσοι το προσεξατε, βρεθηκε καποια ρομ που να το κανει πιο αερατο, χωρις ομως bugs αλλα και συμβιβασμους στην καμερα?

με τις custom roms τι γινεται υπαρχει ποικιλια?

 

σορρυ για το ποστ παιδια αλλα 200 σελιδες ειναι πολλες για να τις διαβασω και δυστυχως δε προλαβαινω...αν μπορεσετε να μου απαντησετε θα μου κανετε μεγαλη χαρη...

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...