Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχετε να προτείνεται θήκη σιλικόνης και screen protector ? Απο Ελλάδα όμως όχι ebay και τέτοια?

Καμια βοήθεια κανένας παιδιά? Επίσης αξίζει να αγόρασω μαγνητικό καλωδιο φόρτισης αντί να αγοράσω όλο την κονσόλα μαγνητικής φόρτισης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Καμια βοήθεια κανένας παιδιά? Επίσης αξίζει να αγόρασω μαγνητικό καλωδιο φόρτισης αντί να αγοράσω όλο την κονσόλα μαγνητικής φόρτισης?

 

Σχετικά με θήκες τις έχω πάρει όλες από ebay, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω, όσο για μαγνητική φόρτιση έχω πάρει εκτός από την βάση και δύο διαφορετικές η μία είναι σε γωνία προς τα κάτω όπου δεν βοηθάει αν έχεις το κινητό σε βάση αυτοκινήτου σπιτιού κλπ.

η άλλη που βγαίνει ευθεία την χρησιμοποιώ και είναι μια χαρά.

Απλά αν βάλεις θήκη στο κινητό θα πρέπει να την κόψης στο ύψος και μέγεθος της μαγνητικής φόρτισης.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με θήκες τις έχω πάρει όλες από ebay, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω, όσο για μαγνητική φόρτιση έχω πάρει εκτός από την βάση και δύο διαφορετικές η μία είναι σε γωνία προς τα κάτω όπου δεν βοηθάει αν έχεις το κινητό σε βάση αυτοκινήτου σπιτιού κλπ.

η άλλη που βγαίνει ευθεία την χρησιμοποιώ και είναι μια χαρά.

Απλά αν βάλεις θήκη στο κινητό θα πρέπει να την κόψης στο ύψος και μέγεθος της μαγνητικής φόρτισης.

Καλώδιο δεν εχεις χρησιμοποιήσει? Μονο μαγνητική βαση ε? Θέλω να πάρω οπωσδήποτε και το καλώδιο μου φαίνεται πιο φθηνή και καλη λύση!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

αποκτησα και εγω προχθες το Ζ2 και θελω να αρχισω το σκαλισμα

σε αλλα τηλεφωνα ειχα custom rom

root

recovery κτλ

τα βασικα τα γνωριζω

απλα αν σας ειναι ευκολο για να μην διαβαζω τα παντα ολα απο την αρχη ρωταω τα εξης

1,Πως βλεπω αν εχω ξεκλειδωτο bootloader

2.Αν ειναι κλειδωμενος μπορω να περασω custom recovery k rom??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

αποκτησα και εγω προχθες το Ζ2 και θελω να αρχισω το σκαλισμα

σε αλλα τηλεφωνα ειχα custom rom

root

recovery κτλ

τα βασικα τα γνωριζω

απλα αν σας ειναι ευκολο για να μην διαβαζω τα παντα ολα απο την αρχη ρωταω τα εξης

1,Πως βλεπω αν εχω ξεκλειδωτο bootloader

2.Αν ειναι κλειδωμενος μπορω να περασω custom recovery k rom??

Ευχαριστω

 

 

αρχικά, καλώς ήρθες στην παρέα των z2άδων και να ευχαριστηθείς την κινητάρα σου...

για να δεις αν είναι κλειδωμένος ο bootloader, πας στον dialer (εκεί που γράφεις τον αριθμό τηλεφώνου που θες να καλέσεις) και πατάς διαδοχικά *#*#7378423#*#*. θα σου ανοίξει το service menu και θα πας Service info/Configuration. εκεί αν λέει bootloader unlock allowed:yes/no, τότε είναι κλειδωμένος.

 

ναι μπορείς να περάσεις recovery και να κάνεις root το τηλέφωνο.

unlocked bootloader χρειάζονται ορισμένες (όχι όλες) οι custom rom, αλλά και οι custom kernels.

γνώμη μου: μην ασχοληθείς με ξεκλείδωμα bootloader. είναι μη αναστρέψιμη διαδικασία και δεν έχει να σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο...

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω φιλε μου

ειμαι κλειδωμενος απ οτι καταλαβα

bootloader unlock allowd:yes μου γραφει

 

τωρα ειμαι σε 4,4,2

την 0,314 φοραει την οποια καταφερα ευκολα να ρουταρω

αξιζει να παω σε στοκ pre-rotted LP?

αυτο που με νοιαζει οπωσδηποτε ειναι να λειτουργει αψογα το xposed και το viper4android

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω φιλε μου

ειμαι κλειδωμενος απ οτι καταλαβα

bootloader unlock allowd:yes μου γραφει

 

τωρα ειμαι σε 4,4,2

την 0,314 φοραει την οποια καταφερα ευκολα να ρουταρω

αξιζει να παω σε στοκ pre-rotted LP?

αυτο που με νοιαζει οπωσδηποτε ειναι να λειτουργει αψογα το xposed και το viper4android

 

δεν έχω μπει στη διαδικασία να ψάξω custom rom γιατί απλά από τη stock rooted δεν λείπει τίποτα...

xposed σε lollipop ακόμη, νομίζω δεν παίζει, παρά μόνο με beta release, οπότε μάλλον πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμη αν το xposed είναι τόσο βασικό για εσένα.

για το viper4android δεν έχω άποψη, αφού δεν ξέρω ούτε καν τι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά

 

Έχει συναντήσει κανείς σας πρόβλημα με το wifi του; Εμένα δεν συνδέεται πουθενά, ούτε στο σπίτι,ούτε σε free wifi,πουθενά!Το θεματάκι του το είχε απο την πρώτη μέρα αγοράς αλλα στο σπίτι τουλάχιστον μετα απο ένα restart συνδεόταν. Πλέον τζίφος...Απο ότι έχω διαβάσει έχουν θέμα γενικά τα Lollipop με wifi και πρωτόκολλα ασφαλείας αλλά αυτο καταντάει γελοίο..

Επίσης έχω την εντύπωση ότι το stamina αν και είναι ενεργοποιημένο δεν πρέπει να δουλέυει γιατί π.χ στο viber παίρνω μνμ κανονικά με σβηστή οθόνη και χωρίς να το έχω βάλει στη λίστα εξαίρεσης..

Αυτα..Αν έχει κανείς καμιά ιδέα ας την πεί πριν κάνω restore:)

 

Thx!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά

 

Έχει συναντήσει κανείς σας πρόβλημα με το wifi του; Εμένα δεν συνδέεται πουθενά, ούτε στο σπίτι,ούτε σε free wifi,πουθενά!Το θεματάκι του το είχε απο την πρώτη μέρα αγοράς αλλα στο σπίτι τουλάχιστον μετα απο ένα restart συνδεόταν. Πλέον τζίφος...Απο ότι έχω διαβάσει έχουν θέμα γενικά τα Lollipop με wifi και πρωτόκολλα ασφαλείας αλλά αυτο καταντάει γελοίο..

Επίσης έχω την εντύπωση ότι το stamina αν και είναι ενεργοποιημένο δεν πρέπει να δουλέυει γιατί π.χ στο viber παίρνω μνμ κανονικά με σβηστή οθόνη και χωρίς να το έχω βάλει στη λίστα εξαίρεσης..

Αυτα..Αν έχει κανείς καμιά ιδέα ας την πεί πριν κάνω restore:)

 

Thx!!

Λογικα επαναφορα εργοστασιακων πρεπει να κανεις ειδικα για wifi κιολας! Λογικα θα στρωσει

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα και απο μενα! Μονον εγω εχω αυτο το προβλημα με την πρασινη μπαρα οταν παιρνω τηλ, χωρις να εχω πατησει το home button?
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω μπει στη διαδικασία να ψάξω custom rom γιατί απλά από τη stock rooted δεν λείπει τίποτα...

xposed σε lollipop ακόμη, νομίζω δεν παίζει, παρά μόνο με beta release, οπότε μάλλον πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμη αν το xposed είναι τόσο βασικό για εσένα.

για το viper4android δεν έχω άποψη, αφού δεν ξέρω ούτε καν τι είναι...

 

 

 

τελικα δεν κρατηθηκα και εβαλα αυτην

http://forum.xda-developers.com/xperia-z2/development/rom-existenz-y-1-0-0-preparing-thread-t3113649

που παιζει με κλειδωμενο bootloader

και ειναι 5,0,2

παρα πολυ καλη και ομορφη

ειχες δικιο τελικα για το xposed

δουλευει μεν αλλα οχι τελεια

καταφερα να το φερω ομως αρκετα κοντα σε αυτο που ηθελα

επισης το viper4android παιζει αψογα

αν ακους μουσικη απο τα ακουστικα βαλτο και θα με θυμηθεις

Edited by foten21
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν κρατηθηκα και εβαλα αυτην

http://forum.xda-developers.com/xperia-z2/development/rom-existenz-y-1-0-0-preparing-thread-t3113649

που παιζει με κλειδωμενο bootloader

και ειναι 5,0,2

παρα πολυ καλη και ομορφη

ειχες δικιο τελικα για το xposed

δουλευει μεν αλλα οχι τελεια

καταφερα να το φερω ομως αρκετα κοντα σε αυτο που ηθελα

επισης το viper4android παιζει αψογα

αν ακους μουσικη απο τα ακουστικα βαλτο και θα με θυμηθεις

 

:up: πάντα την ζήλευα την existenz για τη μαύρη έκδοσή της.

θα το δοκιμάσω, αφού λες ότι είναι τόσο καλό...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα και απο μενα! Μονον εγω εχω αυτο το προβλημα με την πρασινη μπαρα οταν παιρνω τηλ, χωρις να εχω πατησει το home button?

Καλημερα φιλε μου το εκανε και μενα 2-3 φορες αλλα μετα απο λιγα δευτερολεπτα σταματαει! Εσενα σε καθε κληση?

 

Υ.Γ παιδια οταν μιλαω το ακουστικο σαν να τριζει και εχει παρασυτα και ακουγεται λιγο καπως η φωνη του αλλου! Απενεργοποιησα καποιες ρυθμισεις μπαε και αλλαξει κατι αλλα τιποτα τι να κανω? Μηπως ειναι καποια ρυθμιση που βοηθαει ή ετσι ειναι το ακουστικο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας !!

Επανέρχομαι σε ένα προηγούμενο θέμα μου....

Έχει κάποιος από εσάς πρόβλημα με το mirroring (κατοπτρισμός οθόνης) με την TV

του ή μόνο εγώ το έχω; Έχω ξεκλείδωτο bootloader με την τελευταία lollipop και είμαι root !!! Το πρόβλημα το είχα πάντα και με προηγούμενες stock room !!!

Για πέστε μου.......

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου το εκανε και μενα 2-3 φορες αλλα μετα απο λιγα δευτερολεπτα σταματαει! Εσενα σε καθε κληση?

 

Υ.Γ παιδια οταν μιλαω το ακουστικο σαν να τριζει και εχει παρασυτα και ακουγεται λιγο καπως η φωνη του αλλου! Απενεργοποιησα καποιες ρυθμισεις μπαε και αλλαξει κατι αλλα τιποτα τι να κανω? Μηπως ειναι καποια ρυθμιση που βοηθαει ή ετσι ειναι το ακουστικο?

 

Κ εγω το εχω αυτο με το ακουστικο. Ευτυχως δεν μιλαω πολυ χωρις headset...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω το εχω αυτο με το ακουστικο. Ευτυχως δεν μιλαω πολυ χωρις headset...

Ναι αλλα δεν ειναι λυση το οτι μιλας με headset ομως! Βασικα ειδα και σε αλλα φορουμ οτι λενε διαφορα για το ακουστικο! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! Εχω wind και στα σημεια προσβασης εκτος απο τα κλασικα (wind internet και mms) μου βγαζει και ενα σημειο προσβασης euinternet. Το εχει κανεις αλλος απο σας?
Link to comment
Share on other sites

Λογικα επαναφορα εργοστασιακων πρεπει να κανεις ειδικα για wifi κιολας! Λογικα θα στρωσει

 

Thanks diecast! Αφου δεν μπορώ να το αποφυγω.. Να σε ρτησω, να το κανω απο τα tools του κινητου, δλδ back up και μετα restore??

Link to comment
Share on other sites

Thanks diecast! Αφου δεν μπορώ να το αποφυγω.. Να σε ρτησω, να το κανω απο τα tools του κινητου, δλδ back up και μετα restore??

Καντο απο pc companion!!

Link to comment
Share on other sites

Καντο απο pc companion!!

 

Τελευταια φορα που το χρησιμοποιησα με το SP (αααχ πόσο ωραιο κινητακι θα μπορουσε να ήταν!) κολλούσε μέχρια αηδίας.

Η ερώτηση βασικά είναι η εξής: αν κάνω backup και μετά restore (με όποιο τρόπο) δεν επαναφέρω και τα προβλήματα του κινητού με το restore?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το screen mirroring δουλεύει σε όλους σας απ' ότι κατάλαβα !!! :-(

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το screen mirroring δουλεύει σε όλους σας απ' ότι κατάλαβα !!! :-(

Αναβάθμιση στην tv σου έκανες ? Εγώ είχα το Z1compact και δούλευε κανονικά σε μια samsung 3D Led κι όταν πήρα το Ζ3 δεν μου δούλευε, έκανα αναβάθμιση το λογισμικό της τηλεόρασης και μετά όλα καλά!

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση στην tv σου έκανες ? Εγώ είχα το Z1compact και δούλευε κανονικά σε μια samsung 3D Led κι όταν πήρα το Ζ3 δεν μου δούλευε, έκανα αναβάθμιση το λογισμικό της τηλεόρασης και μετά όλα καλά!

Έκανα και αναβάθμιση στην smart LG tv 42LA660 μου, με το τελευταίο λογισμικό αλλά τίποτα !! Μήπως φταίει που έχω ξεκλείδωτο bootloader ; δεν το έχω δοκιμάσει όταν ήταν ακόμη κλειδωμένο!!! :-( έχω βάλει μια εφαρμογή από το play store, αγορασμένο κιόλας, pro αλλά δεν κάνει καλό mirroring!!!! Πιξελιάζει πολύ και η φωνή στα βίντεο δεν ακούγεται καλά!!! :-(

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και αναβάθμιση στην smart LG tv 42LA660 μου, με το τελευταίο λογισμικό αλλά τίποτα !! Μήπως φταίει που έχω ξεκλείδωτο bootloader ; δεν το έχω δοκιμάσει όταν ήταν ακόμη κλειδωμένο!!! :-( έχω βάλει μια εφαρμογή από το play store, αγορασμένο κιόλας, pro αλλά δεν κάνει καλό mirroring!!!! Πιξελιάζει πολύ και η φωνή στα βίντεο δεν ακούγεται καλά!!! :-(

Και γω έχω παρατήσει ότι κολλάει τώρα τελευταία το throwing των βίντεο που έχω απαθανατισει από το κινητό όταν πάω να τα δω στην σονυ μπραβια κντλ 829Β..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καντο απο pc companion!!

 

Φίλε Diecast,το έκανα και πάλι τζίφος.. Έλεος πια με την Sony, δεν έχει πέσει smartphone της στα χέρια μου που να μην έχει (σοβαρα) θέματα. Είμαι Sonakias μέχρι το κόκκαλο αλλά έχει αρχίσει και με κουράζει..

 

Τεσπα αν έχει σκεφτεί κανείς άλλος καμια λύση και θέλει ας την γράψει. Επίσης ας γράψουν όσοι ΔΕΝ έχουν το πρόβλημα με το WiFi, μήπως και έπεσα σε ελλατωματικο μοντέλο, να το χωνέψω και να πάω να το αλλάξω..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...