Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε orfeas16speedy,

μήπως είναι eύκολο να εξηγήσεις τα βήματα από τον οδηγό μετά την ενεργοποίηση του USB, τι κάνουμε με το PC?

 

πας ρυθμίσεις->συνδεσιμότητα Xperia->συνδεσιμότητα USB->λειτουργια σύνδεσης USB και επιλέγεις MSC.

μετά κάνεις ό,τι λέει ο οδηγός που έστειλε ο φίλος μας (ρίξε μια ματιά και εδώ πώς δουλεύει το adb

) και βουαλά!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

πας ρυθμίσεις->συνδεσιμότητα Xperia->συνδεσιμότητα USB->λειτουργια σύνδεσης USB και επιλέγεις MSC.

μετά κάνεις ό,τι λέει ο οδηγός που έστειλε ο φίλος μας (ρίξε μια ματιά και εδώ πώς δουλεύει το adb

) και βουαλά!!!

 

θα το δοκιμάσω, Thanks:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού ψάχνω συνεχεια στο ebay για μια θήκη ή διάφανο τζαμάκι προσταστίας του πίσω μέρους. Το θέμα όμως είναι ότι θέλω κάτι που να καλύπτει και την κάμερα του κινητού (ουσιαστικά όλο το πίσω μέρος). Φοβάμαι μην γρατσουνιστεί ή χτυπηθεί και δεν με νοιάζει εάν θα τραβάω λιγότερο ποιοτικές φωτογραφίες. Ξέρει κάποιος ή έχει δει συγκεκριμένη θήκη?

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού ψάχνω συνεχεια στο ebay για μια θήκη ή διάφανο τζαμάκι προσταστίας του πίσω μέρους. Το θέμα όμως είναι ότι θέλω κάτι που να καλύπτει και την κάμερα του κινητού (ουσιαστικά όλο το πίσω μέρος). Φοβάμαι μην γρατσουνιστεί ή χτυπηθεί και δεν με νοιάζει εάν θα τραβάω λιγότερο ποιοτικές φωτογραφίες. Ξέρει κάποιος ή έχει δει συγκεκριμένη θήκη?

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει τετοια θηκη. Η μονη λυση ειναι να αγορασεις μπροστινο tempered glass και να το βαλεις πισω..

Nokia 5800-> LG Αrena km900-> Samsung Galaxy S-> Nokia Lumia 820-> Sony Xperia Z2-> Samsung Galaxy A5(2017)-> Xiaomi Mi A1

iPad mini-> iPad Air 2

Sony Smartwatch2-> Moto 360-> Xiaomi mi Band 2-> Xiaomi Mi Band 3-> Xiaomi Amazfit Bip

Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαινει κατι πολυ παραξενο.

Καποιες περιττες (για εμενα) προεγκατεστημενες εφαρμογες οπως google+, keep, hangouts, ταινιες play, βιβλια play κτλ

ενω με την 4.4.4 τις απενεργοποιουσα μονιμα απο τις ρυθμισεις,

στην 5.0.2 ενω τις απενεργοποιω, μετα απο μια ή δυο επανεκινησεις του τηλεφωνου, ενεργοποιουνται μονες τους.

 

Αυτο με αναγκασε να ψαχτω για root, προκειμενου με το titanium back up, να τις απεγκαταστησω πληρως.

Αφου βρηκα εναν σωστο οδηγο για root, το ρουταρα επιτυχως.

Εγκαταστω το titanium, και μεσα απο αυτο κανω απεγκατασταση ολες αυτες τις περιττες εφαρμογες.

Αφου η απεγκατασταση τους πραγματοποιηθηκε επιτυχως, εκανα επανεκινηση και να σου τες παλι εγκατεστημενες απο μονες τους.

Το κανα μια, το κανα δυο ... τσαμπα κοπος, οτι απεγκαταστω (ή απενεργοποιω), μετα απο επανεκινηση του τηλεφωνου ξαναεμφανιζεται ακομα και ρουταρισμενο.

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το πρόβλημα στην 5.0.2 με τους χαρακτήρες στα μηνύματα αρκεί να είστε root ,δείτε εικόνα ......--->:clap:

 

http://s12.postimg.org/ln42mxcot/130_SMS.jpg

 

Φίλε μου δεν με αφήνει να γράψω τίποτα μέσα σε αυτό το αρχείο,δεν βγαίνει καν ο κέρσορας.Επίσης οταν πατάω το R/O στον root explorer να το κάνω R/W δεν γίνετε.Είναι η συσκευή μου root κανονικά και με dual recovery.Καμία ιδέα;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος Ζ2 και γω εσχάτως, μια και το πήρα από επιδότηση. Πριν είχα Nexus 5, το οποίο ήταν με διαφορά το καλύτερο smartphone που είχα. Σίγουρα βέβαια και το Ζ2 έχει πλεονεκτήματα έναντι του N5 (μπαταρία και micro-SD), για αυτό και το επέλεξα, με το τελευταίο Xperia που είχα να ήταν το Τ.

 

Είμαι με 4.4.2. Να προχωρήσω σε update ή μια χαρά είμαι στην 4.4; Προερχόμενος από το Ν5, δεν θέλω να το ρισκάρω, ειδικά σε θέμα ταχύτητας. Διάβασα τις τελευταίες σελίδες αλλά δεν έχω καταλάβει αν αξίζει εν τέλει... Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος Ζ2 και γω εσχάτως, μια και το πήρα από επιδότηση. Πριν είχα Nexus 5, το οποίο ήταν με διαφορά το καλύτερο smartphone που είχα. Σίγουρα βέβαια και το Ζ2 έχει πλεονεκτήματα έναντι του N5 (μπαταρία και micro-SD), για αυτό και το επέλεξα, με το τελευταίο Xperia που είχα να ήταν το Τ.

 

Είμαι με 4.4.2. Να προχωρήσω σε update ή μια χαρά είμαι στην 4.4; Προερχόμενος από το Ν5, δεν θέλω να το ρισκάρω, ειδικά σε θέμα ταχύτητας. Διάβασα τις τελευταίες σελίδες αλλά δεν έχω καταλάβει αν αξίζει εν τέλει... Ευχαριστώ :)

Να την κάνεις.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν με αφήνει να γράψω τίποτα μέσα σε αυτό το αρχείο,δεν βγαίνει καν ο κέρσορας.Επίσης οταν πατάω το R/O στον root explorer να το κάνω R/W δεν γίνετε.Είναι η συσκευή μου root κανονικά και με dual recovery.Καμία ιδέα;;;;;;;;

Αν είσαι root τότε λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα !! Αλλά αφού μας λες ότι

δεν σ' αφήνει να κάνεις τα παραπάνω για πήγαινε στο Super user στις ρυθμίσεις και βρες το

Mount namespace separation και ξετίκαρέτο δηλ. βγάλε το τικ από το τετραγωνάκι και

μετά δοκίμασε πάλι την παραπάνω διαδικασία !!!

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root τότε λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα !! Αλλά αφού μας λες ότι

δεν σ' αφήνει να κάνεις τα παραπάνω για πήγαινε στο Super user στις ρυθμίσεις και βρες το

Mount namespace separation και ξετίκαρέτο δηλ. βγάλε το τικ από το τετραγωνάκι και

μετά δοκίμασε πάλι την παραπάνω διαδικασία !!!

 

Το έκανα φιλε μου αλλά τίποτα εξακολουθεί να μην μπαίνει σε R/W.Ευτυχώς εγκατέστησα στο τηλ το rom toolbox pro που έχει μέσα root manager κι ετσι απο εκεί μπορώ και αλλάζω πραγματα.Οσο για τον root explorer τον απεγκατέστησα τον ξαναεγκατέστησα αλλά τιποτα παρολο που ζητάει και πέρνει root access.Περίεργα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαινει κατι πολυ παραξενο.

Καποιες περιττες (για εμενα) προεγκατεστημενες εφαρμογες οπως google+, keep, hangouts, ταινιες play, βιβλια play κτλ

ενω με την 4.4.4 τις απενεργοποιουσα μονιμα απο τις ρυθμισεις,

στην 5.0.2 ενω τις απενεργοποιω, μετα απο μια ή δυο επανεκινησεις του τηλεφωνου, ενεργοποιουνται μονες τους.

 

Αυτο με αναγκασε να ψαχτω για root, προκειμενου με το titanium back up, να τις απεγκαταστησω πληρως.

Αφου βρηκα εναν σωστο οδηγο για root, το ρουταρα επιτυχως.

Εγκαταστω το titanium, και μεσα απο αυτο κανω απεγκατασταση ολες αυτες τις περιττες εφαρμογες.

Αφου η απεγκατασταση τους πραγματοποιηθηκε επιτυχως, εκανα επανεκινηση και να σου τες παλι εγκατεστημενες απο μονες τους.

Το κανα μια, το κανα δυο ... τσαμπα κοπος, οτι απεγκαταστω (ή απενεργοποιω), μετα απο επανεκινηση του τηλεφωνου ξαναεμφανιζεται ακομα και ρουταρισμενο.

Δεν μας λες και εμάς που βρήκες τον οδηγό για το root??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να rootάρω το Z2 μου ακολούθησα αυτόν τον οδηγό ---> http://techbeasts.com/2015/04/16/root-xperia-z2-d6502-d6503-23-1-a-0-726-5-0-2-lollipop-firmware-plus-recovery/

κατά γράμμα και με προσεκτικά βήματα!!!

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! Στις επιλογες για κλειδωμα οθονης, ενω μου εδειχνε και την επιλογη να φαινεται μερος των ειδοποιησεων, τωρα μου βγαζει η να φαινονται ολοκληρες η να μην φαινονται καθολου... Σε εσας τι επιλογες δειχνει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! Στις επιλογες για κλειδωμα οθονης, ενω μου εδειχνε και την επιλογη να φαινεται μερος των ειδοποιησεων, τωρα μου βγαζει η να φαινονται ολοκληρες η να μην φαινονται καθολου... Σε εσας τι επιλογες δειχνει?

 

Η μόνη χαζομάρα με αυτόν τον οδηγό είναι ότι σε βάζει να ξεκλειδώσεις bootloader χάνοντας έτσι bravia engine 2, μόνο και μόνο για ένα ρουτ..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη χαζομάρα με αυτόν τον οδηγό είναι ότι σε βάζει να ξεκλειδώσεις bootloader χάνοντας έτσι bravia engine 2, μόνο και μόνο για ένα ρουτ..[/quote

 

Πιό έυκολος οδηγός χωρίς ξεκλείδωμα bootloader.Δουλεύει άψογα.http://forum.xda-developers.com/xperia-z2/development/stock-d6502-23-1-0-726-complete-guide-t3085893

Link to comment
Share on other sites

εχω παραθεση οδηγο μερικες σελιδες πριν και αντι να το δειτε στα ελληνικα εσεις για bootlooder μιλατε ακομα... κ δεν χριαζετε να κανετε εσεις τη ρομ xda και κατεβαζετε την hk και ακολουθητε τον οδηγο εμενα μου δουλευει 2 βδομαδες τωρα κομπλε
Link to comment
Share on other sites

εχω παραθεση οδηγο μερικες σελιδες πριν και αντι να το δειτε στα ελληνικα εσεις για bootlooder μιλατε ακομα... κ δεν χριαζετε να κανετε εσεις τη ρομ xda και κατεβαζετε την hk και ακολουθητε τον οδηγο εμενα μου δουλευει 2 βδομαδες τωρα κομπλε

Σε ποια σελίδα ?? Η βάλε ένα link

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι μία ερώτηση..μπορώ να κάνω φραγη κλησεων σε ένα συγκεκριμένο αριθμό γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω

τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι μία ερώτηση..μπορώ να κάνω φραγη κλησεων σε ένα συγκεκριμένο αριθμό γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω

τίποτα....

 

Σίγουρα γίνεται με την εφαρμογή mr number

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι μία ερώτηση..μπορώ να κάνω φραγη κλησεων σε ένα συγκεκριμένο αριθμό γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω

τίποτα....

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Βάλε το truecaller, εκτός από φραγή κάνει κι άλλα πράγματα, αναγνωρίζει κλήσεις, καταγράφει σε βάση δεδομένων ανεπιθύμητα κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως έχω γράψει κάποιες σελίδες πιο πριν σε αυτό το φόρουμ, είχα ενδοιασμό για την εγκατάσταση του lolli.

 

Τελικά το έχω περάσει τις τελευταίες δέκα ημέρες.

Γενικά είμαι ικανοποιημένος χωρίς να θεωρώ οτι είναι κι απαραίτητη η εγκατάστασή του.

Πιο όμορφο interface (αν και υποκειμενικό βέβαια αυτό), καλύτερη διαχείριση μνήμης (ή απλά πιο ελαφρύ ως λειτουργικό; ) με περισσότερα MB ελεύθερα, δυνατότητα μεταφοράς (με περιορισμούς) εφαρμογών στην sd.

Λίγο μου τη χάλασε η αλλαγή κάποιων λειτουργιών που πρέπει να πας από τις ρυθμίσεις πλέον για να τις επιλέξεις αλλά αυτό είναι και θέμα συνήθειας.

Ίδια διάρκεια της μπαταρίας (σε γενικές γραμμές έστω, δεν έκανα επιστημονική μέτρηση...)

Δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή στην ποιότητα φωτο και βίντεο ούτε λαγκαρίσματα, η εμπειρία χρήσης παραμένει άριστη όπως πριν.

Συνολικά θετικό το πρόσημο χωρίς, ξαναλέω, να το θεωρώ κι απαραίτητο, για τη δική μου χρήση τουλάχιστον.

Edited by geokis
Link to comment
Share on other sites

[/color]

[/color]Όπως έχω γράψει κάποιες σελίδες πιο πριν σε αυτό το φόρουμ, είχα ενδοιασμό για την εγκατάσταση του lolli.

 

Τελικά το έχω περάσει τις τελευταίες δέκα ημέρες.

Γενικά είμαι ικανοποιημένος χωρίς να θεωρώ οτι είναι κι απαραίτητη η εγκατάστασή του.

Πιο όμορφο interface (αν και υποκειμενικό βέβαια αυτό), καλύτερη διαχείριση μνήμης (ή απλά πιο ελαφρύ ως λειτουργικό; ) με περισσότερα MB ελεύθερα, δυνατότητα μεταφοράς (με περιορισμούς) εφαρμογών στην sd.

Λίγο μου τη χάλασε η αλλαγή κάποιων λειτουργιών που πρέπει να πας από τις ρυθμίσεις πλέον για να τις επιλέξεις αλλά αυτό είναι και θέμα συνήθειας.

Ίδια διάρκεια της μπαταρίας (σε γενικές γραμμές έστω, δεν έκανα επιστημονική μέτρηση...)

Δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή στην ποιότητα φωτο και βίντεο ούτε λαγκαρίσματα, η εμπειρία χρήσης παραμένει άριστη όπως πριν.

Συνολικά θετικό το πρόσημο χωρίς, ξαναλέω, να το θεωρώ κι απαραίτητο, για τη δική μου χρήση τουλάχιστον.

 

 

Ευχαριστω που εγραψες την αποψη σου αναλυτικα :) μαλλον θα την περασω κι εγω, μιας και ως τωρα δεν εχω διαβασει σοβαρα θεματα battery drain στη lollipop.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! αν βαλω pin για ασφαλεια, οταν κανω double tap to wake up δε μου εμφανιζεται κατευθειαν το πληκτρολογιο που παταμε τους αριθμους του pin αλλα πρεπει να κανω swype πρωτα. γινεται καπως να εξαφανισω το swype?
Τωρα: Samsung Galaxy Note 4, Sony Xperia Z2, Sony Xperia Z Ultra κ' Samsung Galaxy Tab S 10.5 LTE κ iPad air 2 64gb wifi & cellular :superman:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...