Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θερμοκραςιες το μονο θεμα ειναι το 4k που δεν εχει λυθει και ούτε πρόκειται.

Στην κάμερα νε μεν ζεστένεται αλλα δεν δημιουργεί θεματα οπως το 4k με κλείσιμο κλπ.

Σε όλες τις αλλες λειτουργίες με εξαίρεση τα παιχνίδια ειναι δροσερό σχετικά πχ browsing ειτε με wifi ειτε 3G.

Μπαταρία άψογη σε σχεση με το nexus 5 αν κρίνω απο το avatar σου ενα 40-50% πανω,κάμερα πολυ καλη,όσον αφορά τον ήχο,αν εννοείς σε κλήσεις δεν ειναι και το πιο δυνατό της αγορας,αλλα δεν θα σε προβληματίσει ιδιαίτερα,εκτός αν συχνάζεις σε θορυβώδη μέρη, απο την άλλη ο ήχος κλήσης στο αυτί ειναι πολυ καλός και άριστος οπως επισης τα ηχεία εξιςου σε ικανοποιητικό επίπεδο(stereo εχει)

 

Αυτα απο την δικια μου 4.5 μηνών συνύπαρξη με το κινητο.

 

σε ευχαριστω φιλε πραγματι το νεξους χανει σε μπαταρια αλλα γενικοτερα περαν της καμερας ειναι ξυραφι..ειχα καποια θεματα και θελω να φυγω απο LG βασικα ακομα εχω...οποτε η συσκευη ζεσταινεται οπως καθε αλλη συσκευη απο οτι καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

απο μεθαυριο και εγω κατοχος του Ζ2 μετα απο σκληρη μαχη μεσα μου με το G3 (ακομα και τωρα δεν ξερω αν εκανα καλα)ελπιζω να εκανα το σωστο,και για να ειμαι ειλικρινης αν δεν ειχε θεματα με επανεκκινηση μαλλον το G3 θα επερνα..
Link to comment
Share on other sites

απο μεθαυριο και εγω κατοχος του Ζ2 μετα απο σκληρη μαχη μεσα μου με το G3 (ακομα και τωρα δεν ξερω αν εκανα καλα)ελπιζω να εκανα το σωστο,και για να ειμαι ειλικρινης αν δεν ειχε θεματα με επανεκκινηση μαλλον το G3 θα επερνα..

Καλά έκανες κατ' εμέ.. το G3 είναι δεν είναι πιο όμορφο ούτε πιο ποιοτικό ούτε και αδιάβροχο .. όπως το Ζ2. Συν τοις άλλοις θα έχεις και καλύτερη αυτονομία .

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα του Ζ2. Την Παρασκευη το παιρνει στα χερια του ο αδερφος μου & θελει αμεσως να του κανει root.

 

Εψαξα εγω ολο το thread και βρηκα πολλα θεματα για root, αναρωτιεμαι ομως, δεν υπαρχει καποιος "επισημος" και κατανοητος οδηγος για οσους γνωριζουν μεν απο φλασαρισματα κλπ.κλπ., αλλα πιανουν για πρωτη φορα στα χερια τους συσκευη Xperia? (αυτος ειμαι εγω!).

 

Δηλ. κατι σαν το "Τροποποιησεις/βελτιωσεις" που εχουν τα Samsung, HTC κλπ.

 

Ευχαριστω πολυ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα του Ζ2. Την Παρασκευη το παιρνει στα χερια του ο αδερφος μου & θελει αμεσως να του κανει root.

 

Εψαξα εγω ολο το thread και βρηκα πολλα θεματα για root, αναρωτιεμαι ομως, δεν υπαρχει καποιος "επισημος" και κατανοητος οδηγος για οσους γνωριζουν μεν απο φλασαρισματα κλπ.κλπ., αλλα πιανουν για πρωτη φορα στα χερια τους συσκευη Xperia? (αυτος ειμαι εγω!).

 

Δηλ. κατι σαν το "Τροποποιησεις/βελτιωσεις" που εχουν τα Samsung, HTC κλπ.

 

Ευχαριστω πολυ!

 

Εδω στο post 1411

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=386015&page=95

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Χρειαζεται πρωτα unlock bootloader οπως στα HTC & στα Nexus, ή κανω κατ'ευθειαν αυτη τη διαδικασια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Χρειαζεται πρωτα unlock bootloader οπως στα HTC & στα Nexus, ή κανω κατ'ευθειαν αυτη τη διαδικασια?

 

κατευθείαν.

απλά πρώτα εγκατέστησε για καλό και για κακό το sony pc companion, γιατί εγκαθιστά drivers για το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

κατευθείαν.

απλά πρώτα εγκατέστησε για καλό και για κακό το sony pc companion, γιατί εγκαθιστά drivers για το κινητό.

 

Καταλαβα, το κατεβαζω ηδη. Και κατι τελευταιο... Φανταζομαι αυτη η διαδικασια δεν κανει factory reset... Σωστα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, το κατεβαζω ηδη. Και κατι τελευταιο... Φανταζομαι αυτη η διαδικασια δεν κανει factory reset... Σωστα?

 

αν και το έκανα σε ¨καθαρό¨ κινητό, δε νομίζω πως αλλάζει κάτι στα δεδομένα του τηλεφώνου.

για καλό και για κακό, πριν από οποιαδήποτε τέτοια διαδικασία κρατάς backup... better safe than sorry ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι εκδοσεις LTE που εχουν τα σκρουτζομαγαζα.. εχουν καποια διαφορα ή καποιο μειονεκτημα??

Όταν έχεις πάρει το LTE προφάνως θα έχεις γρηγορότερες ταχύτητες πλοήγησης στο ίντερνετ αν υπάρχει κάλυψη 4G στην περιοχή που βρίσκεσαι με την προϋπόθεση νομίζω να αγοράσεις και 4G sim card αν δεν έχεις ήδη.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

κατοχος και εγω πλεον του Ζ2ολα καλα μεχρι τωρα,πολυ καλη φαινεται η μπαταρια και το ακουστικο.ηθελα μονο να ρωτησω το κινητο τα παρελαβα απο τα κουριερ με δυο ταινιες ασφαλειας δεξια αριστερα αλλα δεν ειχε καποια ζελατινα το κουτι ετσι ειναι?η εχει ανοικτη?τα υπολοιπα μεσα φαινοταν κανονικα το κινητο ειχε δυο ζελατινες μπρος πισω και τα ακουστικα ειναι μαυρα ,μαυρο ειναι και το κινητο αλλα ακουσα απο φιλους πως τα ακουστικα σε ολα τα Ζ2 ηταν λευκα
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλα ούτε εγω είχα ζελατινα στο κουτί παρά μονο ταινία ασφαλείας οπως σε εσένα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν ερχονται με ζελατηνα επανω τα κουτια μονο με ταινειες ασφαλειας που βαζει μονο το εργοστασιο και εμενα ετσι πηγα και το πηρα το Ζ με 2 ταινειες ασφαλειας τωρα το θεμα ειναι τι παρτιδα θα σου πεσει αν σου πεσει η ελατοματικη ατυχησες
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν ερχονται με ζελατηνα επανω τα κουτια μονο με ταινειες ασφαλειας που βαζει μονο το εργοστασιο και εμενα ετσι πηγα και το πηρα το Ζ με 2 ταινειες ασφαλειας τωρα το θεμα ειναι τι παρτιδα θα σου πεσει αν σου πεσει η ελατοματικη ατυχησες

 

πως μπορω να ξερω αν ειναι ελατοματικη?και οταν λες ελατοματικη τι ακριβος εννοεις

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να ξερω αν ειναι ελατοματικη?και οταν λες ελατοματικη τι ακριβος εννοεις

Το ότι δεν έρχεται με ζελατίνα δεν ισοδυναμεί ότι είναι ελαττωματική η χρησιμοποιημένη η συσκευή.

Τώρα για καλό και για κακό όπως πρέπει να κάνουμε με όλες τις συσκευές θα πρέπει τις πρώτες ημέρες έως 2 εβδομάδες(ανάλογα πόσες ημέρες DOA σου δίνει το κατάστημα αγοράς)να το τεσταρεις σε θέματα καλής λειτουργίας πχ να τεσταρεις την κάμερα, την οθόνη μην έχει pixel,το GPS αν δουλεύει όπως πρέπει, αν φορτίζει σωστά η μπαταρία με τον φορτιστή, πως είναι ο ήχος σε κλήσεις όταν σε παίρνουν και μιλάς στο αυτί, αν σου κάνει καμία ξαφνική επανεκκίνηση η κλείσει μόνο του, αν θερμαίνεται υπερβολικά κλπ.

 

Επαναλαμβάνω τα ίδια κάνουμε σε οποιαδήποτε συσκευή αγοράζουμε και αν συναντήσουμε κάτι από τα παραπάνω τότε κάνουμε χρήση του DOA.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

κατοχος και εγω πλεον του Ζ2ολα καλα μεχρι τωρα,πολυ καλη φαινεται η μπαταρια και το ακουστικο.ηθελα μονο να ρωτησω το κινητο τα παρελαβα απο τα κουριερ με δυο ταινιες ασφαλειας δεξια αριστερα αλλα δεν ειχε καποια ζελατινα το κουτι ετσι ειναι?η εχει ανοικτη?τα υπολοιπα μεσα φαινοταν κανονικα το κινητο ειχε δυο ζελατινες μπρος πισω και τα ακουστικα ειναι μαυρα ,μαυρο ειναι και το κινητο αλλα ακουσα απο φιλους πως τα ακουστικα σε ολα τα Ζ2 ηταν λευκα

και σε εμένα δεν υπήρχε ζελατίνα γύρω από το κουτί αλλά μόνο τα αυτοκόλλητα ασφαλείας.

όσο για τα ακουστικά, κανονικά πρέπει να ταιριάζουν με το χρώμα της συσκευής, όμως επειδή το περιεχόμενο του κουτιού δεν καθορίζεται από το εργοστάσιο, αλλά από την κάθε αντιπροσωπία, τα ακουστικά μπαίνουν στη συσκευασία εκ των υστέρων (από την κάθε αντιπροσωπία).

οπότε γίνονται 2 πράγματα για να μπουν τα ακουστικά:

1.βγάζουν την ζελατίνα της συσκευασίας

2.βάζουν τα ακουστικά. αν δεν υπάρχει απόθεμα σε χρώμα ίδιο με το χρώμα της συσκευής βάζουν διαφορετικό χρώμα.

 

Το ότι δεν έρχεται με ζελατίνα δεν ισοδυναμεί ότι είναι ελαττωματική η χρησιμοποιημένη η συσκευή.

Τώρα για καλό και για κακό όπως πρέπει να κάνουμε με όλες τις συσκευές θα πρέπει τις πρώτες ημέρες έως 2 εβδομάδες(ανάλογα πόσες ημέρες DOA σου δίνει το κατάστημα αγοράς)να το τεσταρεις σε θέματα καλής λειτουργίας πχ να τεσταρεις την κάμερα, την οθόνη μην έχει pixel,το GPS αν δουλεύει όπως πρέπει, αν φορτίζει σωστά η μπαταρία με τον φορτιστή, πως είναι ο ήχος σε κλήσεις όταν σε παίρνουν και μιλάς στο αυτί, αν σου κάνει καμία ξαφνική επανεκκίνηση η κλείσει μόνο του, αν θερμαίνεται υπερβολικά κλπ.

 

Επαναλαμβάνω τα ίδια κάνουμε σε οποιαδήποτε συσκευή αγοράζουμε και αν συναντήσουμε κάτι από τα παραπάνω τότε κάνουμε χρήση του DOA.

 

+1000 . αν έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή θα φανεί εξ αρχής. γι αυτό τη χρησιμοποιούμε και τη ζορίζουμε όσο περισσότερο γίνεται στις πρώτες μέρες, ώστε να φανεί αν έχει κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]50141[/ATTACH]

 

Υπάρχει περίπτωση να αλλαχτεί ? Έπεσε κάτω σήμερα...για πρώτη φορά το έβγαλα από την θήκη και ήμουν άτυχος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ο μόνος. Μια φορά έβγαλα κι εγώ το SP μου από τη θήκη και μου έπεσε όχι μια αλλά δυο φορές σε μια μέρα. Για να παίξουμε joker είμαστε!

 

Θα πρέπει να αλλάξεις όλο το housing οπότε δες το και πράξε αναλόγως.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ο μόνος. Μια φορά έβγαλα κι εγώ το SP μου από τη θήκη και μου έπεσε όχι μια αλλά δυο φορές σε μια μέρα. Για να παίξουμε joker είμαστε!

 

Θα πρέπει να αλλάξεις όλο το housing οπότε δες το και πράξε αναλόγως.

 

Εσύ ήσουν ακόμη πιο άτυχος...Πάμε για Τζόκερ όπως είμαστε

Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να ρωτήσω το κόστος που χρειάζεται να αλλαχτεί

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]50141[/ATTACH]

 

Υπάρχει περίπτωση να αλλαχτεί ? Έπεσε κάτω σήμερα...για πρώτη φορά το έβγαλα από την θήκη και ήμουν άτυχος

Για ριξε μια ματια στο παρακατω βιντεο. Μου φαινεται δυσκολο να αλλαχτει γιατι δειχνει οτι ειναι ενσωματωμενο στο σασι της συσκευης. :worry: Καλυτερα να ρωτουσες σε καποιο καταστημα..

Nokia 5800-> LG Αrena km900-> Samsung Galaxy S-> Nokia Lumia 820-> Sony Xperia Z2-> Samsung Galaxy A5(2017)-> Xiaomi Mi A1

iPad mini-> iPad Air 2

Sony Smartwatch2-> Moto 360-> Xiaomi mi Band 2-> Xiaomi Mi Band 3-> Xiaomi Amazfit Bip

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δύσκολο μου φάνηκε,αν βρω ευκαιρία θα περάσω να ρωτήσω για να δω τι θα μου πούνε. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα..το σαββατο πηρα υο εργαλειο απο public. Ολα καλα μεχρι κ σημερα αλλα δυστυχως ειδα οτι εκαψε pixel στην οθονη. Με το doa μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω γιατι δεν μου εχει ξανατυχει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα..το σαββατο πηρα υο εργαλειο απο public. Ολα καλα μεχρι κ σημερα αλλα δυστυχως ειδα οτι εκαψε pixel στην οθονη. Με το doa μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω γιατι δεν μου εχει ξανατυχει;

 

Πηγαίνεις public και ζητάς αντικατάσταση όπως και δικαιούται ο κάθε καταναλωτής εντός 14 ημερών που παρέχει το κατάστημα.

Στην τελική αν φέρουν αντιρρήσεις κάνεις υπαναχωρήσει από την σύμβαση αγοράς και σου επιστρέφουν τα λεφτά.

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω με την αντικατάσταση.

Επίσης αν σου πούνε να το στείλεις Sony να αρνηθείς κατηγορηματικά.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...