Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι είναι Δημήτρη, αλλά προφανώς λόγω εμπειρίας όλων μας από ανάλογου ύφους topics εδώ και σε άλλα forum, κρατούμε τους τύπους ώστε να μην καταλήξουμε σε flame μαλλιοτραβήγματα. :lol:

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν μιλώ ως φαν της μιας ή της άλλης μεριάς. Αν η συζήτηση είχε να κάνει για παράδειγμα με τα WM ή το Android να είσαι σίγουρος πως θα είχα εξίσου πολλά, αν και διαφορετικά πράγματα για να γκρινιάξω. :p

 

δεν υπαρχει περιπτωση να μαλλιοτραβηχτουμε θανο μην ανυσηχεις(μαλλον εγω δεν ανυσηχω,μια και η κομη μου δεν ειναι και η πιο πλουσια :p οποτε δεν θα βρεις πολλα να τραβηξεις :lol:)

 

 

σκεψου τι θα γινοταν αν εμπαιναν ολα τα λειτουργικα το ενα απεναντι στο αλλο ως VS τι πολεμος αποψεων θα γινοταν :lol::lol:

δυστυχως η ευτυχως οι περισσοτεροι απο εμας ξεκινησαμε με τα προβληματικα wm και αυτο το "ψαξιμο" μας εκανε να ειμαστε πιο απαιτητικοι...

 

παντως εγω ποτε δεν συμφωνησα με την (με συγχωρειτε για την εκφραση αλλα ετσι το βλεπω) ηλιθια πολιτικη της apple...

προσπαθω να σκεφτω τον εαυτο μου με το μηλοφωνο,κλειδωμενο ....δεν γινεται ρε παιδια συγχωρειστε με,αλλα δεν αντεχεται αυτο το ""πραγμα"" σε ΟΕΜ μορφη....

μπορει τα wm να εχουν αλλα προβληματα αλλα ειναι πολυ πιο πληρες στο λειτουργικο τους με πολλες εφαρμογες προεγκατεστημενες στην official κατασταση της καθε συσκευης....

η apple εχει μια στεγνη ξεβρακωτη συσκευη με ελαχιστες εφαρμογες ....και ελαχιστα εργαλεια που ακομη και τα κινητα με 50ε τα θεωρουν δεδομενα :!:

με παρα πολλες ελλειψεις (μην λεμε παλι τα ιδια,αναφερθηκαν πολλακις σε προηγουμενα ποστς ) που θα μας εκαναν την ζωη πιο ευκολη στην καθημερινη μας χρηση....αντιθετως ολες αυτες οι ελλειψεις μας αναγκαζουν,αγοραζοντας την (κατα τα αλλα πολυ γρηγορη και σταθεροτατη συσκευη) το 1ο πραγμα που θα κανουμε να ειναι το JB...

 

δεν ξερω αν,σωστα η οχι,θεωρω τον εαυτο μου power user,αλλα ρε παιδια εχω πολλες απαιτησεις απο καθε συσκευη που μου στοιχιζει εναν μισθο χιλιαδων συνανθρωπων μας....

 

Εμένα μου φαίνεται ότι βαρεθήκατε ήδη το iphone και ψάχνετε λόγους να πάτε σε άλλο λειτουργικό (περιμένει πως και πως το droid τη σειρά του)

μην σπερνεις διχονοια Παναγιωτη :lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, σε OEM μορφή, ούτε εγώ θα το άντεχα. Βασικά, σε ΟΕΜ δεν θα το ξανααγόραζα, όπως φαντάζομαι και εσύ, παρόλο που το έχεις δει στο παρελθόν jb.

 

 

 

Απλά, κουβέντα να κάνουμε, τονίζω τα σημεία στα οποία συμφωνώ πιο πολύ στα λεγόμενα των συμφορουμιτών μας. Προφανώς και είναι ωραία αυτά που λένε, αλλά η γνώμη μου είναι μια και την έχω πει.

 

iPhone χωρίς JB εμένα δεν με καλύπτει.

 

Και δεν θεωρώ τον εαυτό μου power user όπως εσύ είσαι(και, προσωπικά, καλά κάνεις και σωστά).

 

 

Αναγνωρίζω χαρακτηριστικά που λείπουν από την συσκευή και αναφέρετε εσύ, ο Carpe και ο Te_salat που χρησιμοποιείτε. Απλά, εγώ, στην παρούσα φάση, δεν τα χρειάζομαι τόσο. Παλαιότερα, που τα χρειαζόμουν, τα είχα, αλλά στο HD και στο Xperia.

Πολύ πιθανώς, στο μέλλον, να υιοθετήσω και εγώ.

 

 

 

Και κάτι να προσθέσω κάτι ακόμα στο ποστ το προηγούμενο:

Συμφωνώ με αυτά που είπε τόσο ο Θάνος, ο Κώστας ή ο Γιάννης.

 

Παραδείγματος χάριν, αυτό που γράφει ο foxx

Δες για παράδειγμα το κακό όνομα του ανάδελφου λειτουργικού, των Windows. Στα χέρια προσεκτικών, υπεύθυνων και έμπειρων χρηστών δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα. Αντιθέτως, υπό την "εποπτεία" ενός κλασσικού "τριαλαλί-τριαλαλό" home-user με την γνωστή cracκz-warez collection του και τα λογής - λογής δήθεν hits και tips που αφελέστατα υιοθετεί και εφαρμόζει, καταλήγει αγνώριστο το λειτουργικό, και ακολουθούν οι γνωστές κατηγορίες και εξορκισμοί της "κακιάς" Microsoft. Άρα θα πρέπει να δώσουμε κάποιο δίκιο στην Apple για την επιλογή του jail isolation, όσο περιοριστικό και αν αποδεικνύεται αυτό στην πράξη. Φαντάζεσαι τον αντίκτυπο στην ίδια την Apple, το iPhone και κύρια τους χρήστες αν π.χ. τέτοια περιστατικά ήταν κανόνας και καθημερινότητα;

 

συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Αλλά δεν έχει κάποια σχέση με το JB ή την θέση μου πάνω στο θέμα του JB.;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τώρα τέθηκε σωστά το ζήτημα τόσο από τον Θανο όσο κι απ τον Ζαχαρακη.

Απ την αρχή συμφώνησα με την άποψη του Δημητρη γιατί βλέπουμε περίπου με το ίδιο μάτι τις κινητές συσκευές μας.

Θέλω να αισθάνομαι ότι μπορώ έστω και με μικρή ταλαίπωρια να κάνω τα πάντα από το κινητό μου αν χρειασθεί.

Όχι για να δικαιολογήσω κάτι, αλλά γιατί υπάρχουν στιγμές που είναι αναγκαίο και δεν γίνεται να έχουμε πρόσβαση σε pc.

Δεν είναι δυνατόν η apple να περιορίζει την συσκευή από πράγματα που μπορεί να κάνει εύκολα και άνετα.

Η εταιρεία μου αγόρασε το πρώτο ppc γι αυτό το λόγο.

Θέλω λοιπόν να μπορώ τα πάντα έστω και για σποραδικη χρήση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

...

Η εταιρεία μου αγόρασε το πρώτο ppc γι αυτό το λόγο.

Θέλω λοιπόν να μπορώ τα πάντα έστω και για σποραδικη χρήση.

 

Θα συμφωνήσω και εγώ, άλλωστε γι αυτό δεν λέγεται ppc; :)

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

...μπορει τα wm να εχουν αλλα προβληματα αλλα ειναι πολυ πιο πληρες στο λειτουργικο τους με πολλες εφαρμογες προεγκατεστημενες στην official κατασταση της καθε συσκευης....

 

Αυτό ξαναπές το Δημήτρη. Αν υπάρχει πραγματικά κάτι που με εξοργίζει στην Apple, είναι αυτή ακριβώς η αντίφαση των πρακτικών της. Από τη μία καλώς ή κακώς εμποδίζει με κάθε τρόπο τρίτους να επεκτείνουν κάποιες από τις απίστευτα "γυμνές" εφαρμογές του συστήματος, και από την άλλη αρνείται πεισματικά να το κάνει η ίδια προσφέροντας τουλάχιστον τα αυτονόητα ακόμα και σε συσκευές των 50€. Και άντε το πρώτο από τεχνικής άποψης είναι κατανοητό. Το δεύτερο όμως πως να το δικαιολογήσει κανείς; :p

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδιά αλλα εγώ δε μπορώ να δεχτώ με τίποτα κάποια από τα πράγματα που λέγονται :p. Σοβαρά τώρα η ιεραρχική δομή των WM και το customization του home screen συγκρίνονται με αυτά του iPhone? Μήπως εγώ χρησιμοποιώ άλλη συσκευή? Για να τα βάλουμε κάτω με ψυχραιμία και να δούμε ποια προσέγγιση είναι η καλύτερη:

 

Στην πρώτη σελίδα το iPhone έχει 20 εφαρμογές. Και οι είκοσι μπορούν να υποστηρίξουν visual notifications. Με ένα flick έχεις πρόσβαση σε 36 εφαρμογές. Με δυο σε 50. Σε κάθε σελίδα μπορείς να έχεις όχι μονο εφαρμογές αλλα και bookmarks. Όχι μονο αυτό, αλλα τα bookmarks διατηρούν το zoom level το οποιο επιθυμείς.

 

Για να δούμε πως γίνεται το application launch σε ένα HTC: έχεις μια μονο οριζόντια στήλη στο κάτω μέρος με 4-5 μονο applications. Για να φτάσεις στην 50 ποσα flicks θες?Ποσα bookmarks και πόσες εφαρμογές μπορείς να βάλεις στο skin της HTC?

 

Ιεραρχική δομή? Εδώ είναι αυτό που λέω ότι θα πρέπει να αλλάξετε το mind-set ερχόμενοι από τα WM. Μέσω της ιεραρχικής δομής, ποσα gestures θα πρέπει να κάνετε για να βρείτε την 100η εφαρμογή? Γιατί εγώ τη βρίσκω με ένα μονο flick σε ένα δευτερόλεπτο... Κάνοντας flick όχι δεξιά αλλα αριστερά... Και δε χρειάζεται να θυμάμαι καν όλο τον τίτλο. Ένα οποιοδήποτε γράμμα του τίτλου αρκεί για να σου δώσει το spotlight ακαριαία αποτελέσματα. Αν έχετε πολλές εφαρμογές, πολλές επαφές, πολλές ημερολογιακές καταχωρήσεις κλπ. σταματήστε να κάνετε flick δεξιά. Μάθετε να κάνετε αριστερά και θα βρίσκεστε παντού σε κλάσματα δευτερολέπτου :).

 

Θέλετε να δούμε επιμέρους λεπτομέρειες του UI? Για να πάμε να δούμε στα general settings/accessibility: Για ενεργοποιήστε το VoiceOver... Ορίστε τι έκατσε και έκανε η κακια Apple για τους ανθρώπους με προβλήματα όρασης :O.

 

Για πηγαίνετε παρακάτω και ενεργοποιήστε στο Triple-click Home το White on black. Όταν λοιπόν είστε σε σκοτεινό μέρος και θέλετε να διαβάσετε την εφημερίδα σας, το βιβλίο σας, ένα pdf κλπ με τριπλό πάτημα στο home button το background γίνετε μαύρο και τα γράμματα άσπρα. Δεν είναι πολύ πιο ξεκούραστο αυτό για τα ματια σας?

 

Αυτά τα πράγματα θεωρώ εγώ χρήσιμο customization, όχι να μπορώ να αλλάζω σχέδιο στα εικονίδια η να έχω μια απλή launch bar αντί για μια ολόκληρη καρτέλα.

 

Όσον αφορά την κλειδωμένη home screen, αυτή χρησιμοποιείται για τα push notifications. Εγώ ας πούμε πέρνω πολλά καθημερινά, δε θα ήθελα να θυσιάσω αυτό το χώρο για to-do lists. Αυτά τα πράγματα δεν εμπεριέχουν το χαρακτήρα του επείγοντος και κατά συνέπεια μπορούν να περιμένουν μέχρι να κάνω ένα slide-το-unlock. Δε χάλασε δα και ο κόσμος.

 

Για να γίνω πιο σύντομος, δέχομαι απόλυτα την άποψη του te-salat, του Δημήτρη και άλλων ότι για τις δικες του ανάγκες και συνήθειες το jb του είναι χρήσιμο. Όμως ξέρω ότι και χωρίς jb μπορείς να είσαι εξίσου παραγωγικός. Επίσης δε συμφωνώ ότι μπορούν τα WM να σταθούν διπλα σε ένα non-jb iPhone. Ούτε κατά διάνοια. Ούτε για πλακα.

 

Τέλος να πώ πως χαίρομαι γι αυτή τη συζήτηση εδώ μέσα - μπορεί να εκφράζουμε διαφορετικές απόψεις αλλα έχουμε διατηρήσει ένα επίπεδο. Είναι μια γόνιμη συζήτηση κάτι που δε μπορώ να πω για πολλές άλλες παρόμοιες που έχουν γίνει κατά καιρούς :).

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη το customization των wm ειναι πιο μπροστα απο οτι του iphone...

 

ειδικα αν συγκρινουμε και τις δυο συσκευες ΑΠΕΙΡΑΧΤΕΣ το iphone ειναι χαμενο απο χερι και δεν ειναι αναγκη καν να ξεκινησουμε την διαδικασια συγκρισης ;)

 

αν ξερεις τι να κανεις σε ενα wm,δεν χρειαζεται να ξεκλειδωσεις τπτ για να κανεις την ζωη σου ευχαριστη :)

αν θελεις να σου παραθεσω μερικα screen shots για το πως στηνω τα wm μου.αν και μπορει καπου να εχει παρει το ματι σου καμια περιγραφη μου:)

 

αν θελεις ριξε μια ματια:)

 

HD_super_lite_screen_captures_29-3-09.rar

 

παντου στην οθονη των wm μπορεις να εχεις κρυφες συντομευσεις που με ενα ταπ η παρατεταμενο πατημα να εχεις μια πληθωρα ενεργειων...

τα προγραμματα και η προσβαση τους ειναι ενα παιχνιδι μιας και ολα μπαινουν σε φακελους και με 2 κλικ εισαι στο καθε προγραμμα μεσα σε οποιον φακελο...

να μην συνεχισω με το τι αλλο μπορεις να κανεις γιατι θα χαθει η μπαλα:lol:

οι ψαγμενοι χρηστες των wm ξερουν και καταλαβαινουν τι ενοω:)

 

και φυσικα χωρις κανενα ξεκλειδωμα !! απλα με 2-3 εφαρμογες εχεις κανει το τηλ αγνωριστο...

απο εκει και μετα περι ορεξεως για τις εφαρμογες :happy:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιο background Δημήτρη δυσκολεύομαι να σου φέρω αντίρρηση :D. Πέρα από την πλακα δεν είδα σε κάποιο today screen σου να έχεις 20 τυχαίες εφαρμογές έτοιμες και με μια κίνηση να έχεις διαθέσιμες 36. Ναι, ξέρω για τα today plugins, αλλα νομίζω ότι για να έχεις μια rom με το όνομα lite μάλλον θα θέλεις να αποφύγεις κάτι τέτοιο :happy:. Aσε που αυτά τα plugins είναι ωρολογιακή βόμβα που δε ξέρεις ποτε θα σκάσει (με ποια εφαρμογή θα δημιουργήσουν conflict). Aσε τέλος που αυτά τα plugins είναι απλά ... plugins και δεν αγκαλιάζουν όλο το σύστημα.

 

Tελοσπάντων, αν δεν τα γνώριζες κι εσύ αυτά μάλλον δε θα βρισκόσουν σε αυτό εδώ το forum έτσι δεν είναι? Νομίζω όμως ότι είμαστε στο κατάλληλο θέμα για να υπενθυμίσω πως η μετάβαση από MS σε Apple απαιτεί και μια αλλαγή στο mindset. Αν για παράδειγμα είχατε συνηθίσει να χρησιμοποιείτε το spotlight η συζήτηση θα είχε λήξει από την αρχή όσον αφορά το customization. Έτσι νομίζω τουλάχιστον...:)

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το spotlight δεν το έχω πολυχρησιμοποιήσει προσωπικά. Και όποτε το σκαλίζω, μου φαίνεται ενδιαφέρον και με προοπτικές...

 

Θα το κοιτάξω λίγο πιο πολύ όμως...!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη το customization των wm ειναι πιο μπροστα απο οτι του iphone...

 

ειδικα αν συγκρινουμε και τις δυο συσκευες ΑΠΕΙΡΑΧΤΕΣ το iphone ειναι χαμενο απο χερι και δεν ειναι αναγκη καν να ξεκινησουμε την διαδικασια συγκρισης ;)

 

αν ξερεις τι να κανεις σε ενα wm,δεν χρειαζεται να ξεκλειδωσεις τπτ για να κανεις την ζωη σου ευχαριστη :)

αν θελεις να σου παραθεσω μερικα screen shots για το πως στηνω τα wm μου.αν και μπορει καπου να εχει παρει το ματι σου καμια περιγραφη μου:)

 

αν θελεις ριξε μια ματια:)

 

HD_super_lite_screen_captures_29-3-09.rar

 

παντου στην οθονη των wm μπορεις να εχεις κρυφες συντομευσεις που με ενα ταπ η παρατεταμενο πατημα να εχεις μια πληθωρα ενεργειων...

τα προγραμματα και η προσβαση τους ειναι ενα παιχνιδι μιας και ολα μπαινουν σε φακελους και με 2 κλικ εισαι στο καθε προγραμμα μεσα σε οποιον φακελο...

να μην συνεχισω με το τι αλλο μπορεις να κανεις γιατι θα χαθει η μπαλα:lol:

οι ψαγμενοι χρηστες των wm ξερουν και καταλαβαινουν τι ενοω:)

 

και φυσικα χωρις κανενα ξεκλειδωμα !! απλα με 2-3 εφαρμογες εχεις κανει το τηλ αγνωριστο...

απο εκει και μετα περι ορεξεως για τις εφαρμογες :happy:

 

Φίλε zaharaki πάνω που αποφάσισα να το κρατήσω το iphone είδα τις φωτογραφίες από το HD και διχάστηκα πάλι. Ωραία το είχες στημένο. Νοικοκυρεμένα πράματα:p.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Στο μοναδικο πραγμα που ειμαι δυσαρεστημενος ειναι το lug που εχω στο gps :mad: Κατεβασα και το Tom Tom Greece και εκει παλι τα ιδια - τι να το κανω που κλειδωνει δορυφορο σε 15 το πολυ δευτερολεπτα......
Link to comment
Share on other sites

Αν για παράδειγμα είχατε συνηθίσει να χρησιμοποιείτε το spotlight η συζήτηση θα είχε λήξει από την αρχή όσον αφορά το customization. Έτσι νομίζω τουλάχιστον...:)

 

Φίλε Γιάννη, ένα interactive search σαν το spotlight όσο εξυπηρετικό και αν είναι δεν είναι τίποτα περισσότερο από utility και δεν μπορεί να θεωρηθεί υποκατάστατο της έλλειψης customization, ή της απουσίας κατηγοριοποίησης και ιεραρχημένης δομής στο Springboard. Και αυτό δεν είναι θέμα εξοικείωσης με κάποια "φιλοσοφία" αλλά πρακτική αδυναμία που γίνεται εμφανέστατη όταν κάποιος ξεπεράσει έναν αριθμό εγκατεστημένων εφαρμογών και θελήσει το αυτονόητο, να τις έχει κατά κατηγορία ή όποιο άλλο order επιθυμεί. Επίσης όπως καταλαβαίνεις, η υιοθέτηση από την Apple αυτής της ιεραρχικής δομής δεν θα ανακαλούσε την όποια χρηστικότητα του spotlight, απλά θα έκανε πρακτικά το users experience σαφώς καλύτερο από αυτό που είναι τώρα.

 

Και πάντοτε χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης να σου πω, πως ούτε το spotlight, ούτε τα accessibility features στα οποία αναφέρθηκες, δεν υποκαθιστούν για παράδειγμα την απουσία διαχείρησης κλήσεων, μετρητών, task & file management και πλήθος άλλων τέτοιων χαρακτηριστικών που θεωρούνται αυτονόητα όχι μόνο στα Windows Mobile αλλά κάθε smartphone OS.

 

Σίγουρα το ότι βρισκόμαστε εδώ στο συγκεκριμένο subforum φανερώνει από μόνο του πως υπάρχουν πολλά πράγματα που εκτιμούμε στο iPhone. Όμως σε καμμιά περίπτωση, τουλάχιστον εγώ προσωπικά, δεν βλέπω στο iPhone την "ολοκλήρωση" ή κάποια εξελιγμένη φιλοσοφία. Διαφορετικότητα ναι, σε όλα. Και στα θετικά αλλά και στα αρνητικά που δυστυχώς εξακολουθούν να είναι πολλά. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιο background Δημήτρη δυσκολεύομαι να σου φέρω αντίρρηση . Πέρα από την πλακα δεν είδα σε κάποιο today screen σου να έχεις 20 τυχαίες εφαρμογές έτοιμες και με μια κίνηση να έχεις διαθέσιμες 36. Ναι, ξέρω για τα today plugins, αλλα νομίζω ότι για να έχεις μια rom με το όνομα lite μάλλον θα θέλεις να αποφύγεις κάτι τέτοιο . Aσε που αυτά τα plugins είναι ωρολογιακή βόμβα που δε ξέρεις ποτε θα σκάσει (με ποια εφαρμογή θα δημιουργήσουν conflict). Aσε τέλος που αυτά τα plugins είναι απλά ... plugins και δεν αγκαλιάζουν όλο το σύστημα.

 

Tελοσπάντων, αν δεν τα γνώριζες κι εσύ αυτά μάλλον δε θα βρισκόσουν σε αυτό εδώ το forum έτσι δεν είναι? Νομίζω όμως ότι είμαστε στο κατάλληλο θέμα για να υπενθυμίσω πως η μετάβαση από MS σε Apple απαιτεί και μια αλλαγή στο mindset. Αν για παράδειγμα είχατε συνηθίσει να χρησιμοποιείτε το spotlight η συζήτηση θα είχε λήξει από την αρχή όσον αφορά το customization. Έτσι νομίζω τουλάχιστον...

 

 

Γιαννη σε διαβεβαιω οτι δεν ειχα ουτε εχω (δεν μου αρεσει αυτη η χυμα κατασταση των plugins των προγραμματων στο iphone)χυμα εικονιδια μεσα στα προγραμματα στα τηλ μου..ακομα και στα νοκια ειχα κανει φακελους δικους μου με τα παντα σε μια ταξη που βολευε εμενα παρα πολυ..

δοκιμασα το categories αλλα ειναι πολυ ""φτωχη"" εφαρμογη με τεραστιες δυσλειτουργιες σε σχεση με αλλες εφαρμογες...

σε καθε ρυθμιση που αλλαζες σε καποιες εφαρμογες,πεταγε τα εικονιδια καποιων προγραμματων μια εξω και μια μεσα στους φακελους :wacko:

 

αν ειχα μια σωστη και αξιοπιστη εφαρμογη,σε διαβεβαιω οτι θα ειχα ΟΛΑ ΤΑ προγραμματα μου σε φακελους ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΝΟ home screen!!!!

 

οσο για την αξιοπιστια των today plugins στα wm,αυτο ειναι μια ιστορια αγνωστη και μακρινη για το iphone...

με καποιες εφαρμογες (πχ ilauncher,spb mobile shell) εκανες το τηλ σου αγνωριστο και πολυ πιο λειτουργικο,μιας και εκανες ολα τα πραγματα να βολευουν ΕΣΕΝΑ και αυτη ειναι η δυναμη στα wm που μας κρατανε τοσο καιρο(λεω κρατανε,γιατι εν δεν ηταν τα wm 6.5 δεν θα ειχα μηλοφωνο αυτην την στιγμη,ασε που ποτε δεν κλεινω αυτην την πορτα) και το αναφερουμε παντα ως συγκριση..

και επαναλαμβανω,για να μην ξεχναμε γιατι κανουμε αυτην την κουβεντα,

χωρις να χρειαστει καποιο ξεκλειδωμα για να κανεις κατι...

απλα με καποιες εφαρμογες,εχεις ενα αλλο τηλ,αρκει παντα να ξερεις τι κανεις ετσι?αυτο ενοειται...

 

θα ηθελα κοιταξω για πληροφοριες για το spotlight,μιας και απο εσενα το πρωτο ακουω ..

 

edit

καποια πληροφορια ποιο συγκεκριμενη για αυτο υπαρχει?δεν βρισκω κατι που να μου δειξει περι τινος προκειται(βασικα νομιζω οτι ειναι εφαρμογη..)

ουτε app store αλλα ουτε και στα γνωστα μερη...

ειμαι ανοιχτος σε καθε προταση φιλε μου και ετσι θα πρεπει να ειμαστε ολοι μας !

χωρις open mind δεν γινεται σωστη συζητηση,δεν υπαρχει ουσια να γινεται καν.....

 

Φίλε zaharaki πάνω που αποφάσισα να το κρατήσω το iphone είδα τις φωτογραφίες από το HD και διχάστηκα πάλι. Ωραία το είχες στημένο. Νοικοκυρεμένα πράματα.

 

Αργυρη θα σου προτεινα να μην παρασερνεσαι και να κοιταξεις να ειναι η αποφαση δικη σου ωστε αν τυχον το μετανοιωσεις,να κυνηγας εσενα και οχι εμας :lol:

 

Στο μοναδικο πραγμα που ειμαι δυσαρεστημενος ειναι το lug που εχω στο gps :mad: Κατεβασα και το Tom Tom Greece και εκει παλι τα ιδια - τι να το κανω που κλειδωνει δορυφορο σε 15 το πολυ δευτερολεπτα......

 

και εγω εχω αυτο το προβλημα και με το NAVIGON ..

πρωτα στριβω σε μια στροφη και μετα απο λιγο το βλεπω στον χαρτη:wacko:

πιστευω οτι ειναι ακομη λιγο νωρις να περιμενουμε (τουλαχιστον στην ελλαδα) αξιοπιστο προγραμμα πλοηγησης με ικανους και ενημερωμενους χαρτες...

μακαρι να με διαψευσουν ...

 

 

Και πάντοτε χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης να σου πω, πως ούτε το spotlight, ούτε τα accessibility features στα οποία αναφέρθηκες, δεν υποκαθιστούν για παράδειγμα την απουσία διαχείρησης κλήσεων, μετρητών, task & file management και πλήθος άλλων τέτοιων χαρακτηριστικών που θεωρούνται αυτονόητα όχι μόνο στα Windows Mobile αλλά κάθε smartphone OS.

 

μου βρηκατε δουλεια πρωι πρωι με αυτο το spotlight :confused:

Σίγουρα το ότι βρισκόμαστε εδώ στο συγκεκριμένο subforum φανερώνει από μόνο του πως υπάρχουν πολλά πράγματα που εκτιμούμε στο iPhone. Όμως σε καμμιά περίπτωση, τουλάχιστον εγώ προσωπικά, δεν βλέπω στο iPhone την "ολοκλήρωση" ή κάποια εξελιγμένη φιλοσοφία. Διαφορετικότητα ναι, σε όλα. Και στα θετικά αλλά και στα αρνητικά που δυστυχώς εξακολουθούν να είναι πολλά. :)

 

Θανο ετσι αισθανομαι και εγω με το μηλοφωνο....ναι μεν ...αλλα :O

οχι οτι δεν μου αρεσει αλλα ολο και κατι θα ηθελα ακομη σε σχεση με τα wm...

ρε αρρωστεια με αυτα τα wm....μαγια μας εχουνε κανει???:p

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το ndrive..!

 

Αυτες τις μερες το δοκιμαζω εντατικα. Ειναι νωρις για συμπερασματα αλλα εχω σχηματισει μια καποια αποψη.

 

Τα παει πολυ καλα σε υπολογισμο διαδρομης, αλλα κάπου αργει σε σχεση με το ιGO στον επανυπολογισμο και κάποιες στιγμες χανει την πορεια για δευτερολεπτα οταν κινουμαστε σε στενα.

Ειναι νοικοκυρεμενο προγραμματάκι, μ αρεσει αλλα θελω χρονο για να ειμαι σιγουρος.

 

Εχω εκφρασει την αποψη οτι το iphone δεν ειναι για μονιμη χρηση πλοηγησης. Δηλαδη να το ανοιγεις καθε φορα που μπαινεις στο αυτοκινητο ακομα και οταν ξερεις την διαδρομη για να βλεπεις μπλοκα ρανταρ κλπ

Αποτελει μια λυση για οταν πραγματικα δεν ξερεις να πας καπου.

Νομιζω οτι για τα lag ευθυνεται η συσκευη γιατι λιγο πολυ υπάρχει σε ολα τα προγραμματα.

Αποδεικνυεται από το οτι εμφανιζεται κυριως οταν κινουμαστε σε στενα οπου το σημα δεν ειναι ιδιαιτερα δυνατο.

 

Τα προγραμματα οπως ειναι σημερα εχουν ελειψεις και θα χρειαστουν πολλες εκδοσεις για να γινουν οσο γινεται καλυτερα.

 

Μοναδικη εξαιρεση το iGO αλλα μονο με την παρεμβαση καποιων developers αφου η οριτζιναλ εκδοση του εχει σημαντικές ελείψεις και χαλια χαρτη για την Ελλάδα.

 

Μετα απο δοκιμες 3 μηνων εχω καταλήξει στα εξης:

Για σοβαρη και πολυωρη πλοηγηση κρατω το 5 ιτζο PNA μου.

Το iPhone το χρησιμοποιω για εκτακτες περιπτωσεις λογω της αμεσοτητας του αφου ειναι ετοιμο για χρηση μ ενα κλικ.

 

Απαραιτητως πρεπει να τοποθετηται μπροστα απο τον αεραγωγο γιατι ανεβαζει θερμοκρασια σε σημειο που μου θυμισε μερες Diamond για οσους ξερουν.

Ο καλυτερος τροπος ειναι μια universall βαση και κατα την πλοηγηση οχι χοντρες θηκες στο κινητο.

Αν το επιτρεπει η κλιση του μπαμπριζ καλο ειναι να βλεπει ουρανο.

Λεω με σιγουρια οτι το gps του HD λειτουργουσε καλύτερα οσον αφορα θερμοκρασια, και "κρατημα" των δορυφορων στα δυσκολα.

Κι αυτο ζεσταινονταν αλλα οχι τοσο πολυ.

 

Γενικα εχω βρει την ακρη τοποθετόντας το σε σωστο σημειο και κανω την δουλεια μου οταν το χρειαστω.

Τελευταια που εκανα ενα ταξιδι 1500 χλμ, προτιμησα το PNA μου και αφησα το iphone για χρηση iPod και ιντερνετικη ενημερωση On the road.

 

Σχετικα με την συζητηση περι WM & iPhone θα ηθελα να πω, οτι ναι μεν ενθουσιαστηκα με την ελευση των HD2 & Acer F1, αλλα ξενερωσα μολις ειδα μια βιντεο-παρουσιαση του acer το οποιο δεν εχει manila και σχεδον βασιζεται στο μενου των windows 6,5.

Εχουν περασει 3,5 μηνες απο την τελευταια φορα που χρησιμοποιησα WM και ειχα ξεχασει καποια πραγματα.

Μπορει να ειναι γρηγορες συσκευες με τους επεξεργαστες που διαθετουν, αλλα στις εφαρμογές που μ ενδιαφερουν ειδικα το acer ειναι απογοητευτικο λογο windows. Για παραδειγμα το ανοιγμα των mails και εναρξη πλοηγησης στο ιντερνετ καθυστερουν σημαντικα.

Το HD2 παρολο που το manila κατατρωει την διαθεσημη μνημη, εχει πολυ πιο γρηγορη προσβαση στις βασικες εφαρμογες, πραγμα που δεν φαινεται στα benchmark, οπου το acer εμφανιζεται ταχυτερο.

Σ' αυτο το σημειο διαφωνουσα ανεκαθεν με τον Ζαχαρακη. Χωρις το manila, για να ανοιξεις τα εισερχομενα επρεπε να κανεις αρκετα κλικ παραπανω.

Ενα για να ανοιξει η εφαρμογη, ενα για τον λογαριασμο που θες, ενα για τα εισερχομενα συν τον χρονο ανοιγματος που ηταν μεγαλυτερος. Το ιδιο και το ημερολογειο.

 

Ανεκαθεν μου αρεσε η φιλοσοφια του manila γιατι αξιοποιει τις δυνατοτητες της συσκευης. Μονο με scrolling της μπαρας μπορεις να δεις σημαντικες πληροφορίες χωρις να χρειαστει να μπεις στις εφαρμογες.

Πιστευω οτι τωρα στο HD2 θα ειναι ακομα καλύτερο.

Θα το δοκιμασω οταν κυκλοφορισει για να δω κατα πόσο εχω δικιο και για το αν θα μπορουσα να ξαναχρησιμοποιησω WM:)

Δεν ειμαι ερωτευμενος με κανενα λειτουργικο. Χρησιμοποιω αυτο που την δεδομενη στιγμη κανει καλυτερα την δουλεια μου.

Το iphone με ικανοποιει στα περισσοτερα παρολο που θα το ηθελα ετσι οπως το περιγραφει ο Θανος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Spotlight είναι το search που υπάρχει αριστερά από την πρώτη home screen.

 

Για το lag που αναφέρετε στο GPS είναι πολλοί οι παράγοντες. Εγώ π.χ. με το τελευταίο TomTom είχα πρόβλημα, ενώ το Navigon με έβγαζε άψογα εκεί που ήμουν. Επίσης και με τα δύο κλείδωνε σε λιγότερο από 10 δευτερόλεπτα. Παίζουν όμως πολλά ρόλο (δρόμοι, κτήρια, κλπ) όπως τα αναφέρει ο Κώστας παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

 

Το HD2 παρολο που το manila κατατρωει την διαθεσημη μνημη, εχει πολυ πιο γρηγορη προσβαση στις βασικες εφαρμογες, πραγμα που δεν φαινεται στα benchmark, οπου το acer εμφανιζεται ταχυτερο.

Σ' αυτο το σημειο διαφωνουσα ανεκαθεν με τον Ζαχαρακη. Χωρις το manila, για να ανοιξεις τα εισερχομενα επρεπε να κανεις αρκετα κλικ παραπανω.

Ενα για να ανοιξει η εφαρμογη, ενα για τον λογαριασμο που θες, ενα για τα εισερχομενα συν τον χρονο ανοιγματος που ηταν μεγαλυτερος. Το ιδιο και το ημερολογειο.

 

Ανεκαθεν μου αρεσε η φιλοσοφια του manila γιατι αξιοποιει τις δυνατοτητες της συσκευης. Μονο με scrolling της μπαρας μπορεις να δεις σημαντικες πληροφορίες χωρις να χρειαστει να μπεις στις εφαρμογες.

Πιστευω οτι τωρα στο HD2 θα ειναι ακομα καλύτερο.

Θα το δοκιμασω οταν κυκλοφορισει για να δω κατα πόσο εχω δικιο και για το αν θα μπορουσα να ξαναχρησιμοποιησω WM:)

Δεν ειμαι ερωτευμενος με κανενα λειτουργικο. Χρησιμοποιω αυτο που την δεδομενη στιγμη κανει καλυτερα την δουλεια μου.

Το iphone με ικανοποιει στα περισσοτερα παρολο που θα το ηθελα ετσι οπως το περιγραφει ο Θανος.

 

Κωστη εγω ποτε δεν ειχα ενεργοποιημενο το treaded :)

με (αριστερη η δεξια) συντομευση στην shell tray τα μηνυματα, ειχα ενα κλικ στα μηνυματα και ενα στον λογ/σμο που ηθελα και send/receive..

και οταν εσβηνα κατι ...σβηνοταν ...δεν μου ξαναρχοταν και ξανα και ξανα....

οταν ειχα διαβασει κατι εμενε αναγνωσμενο και δεν μου το εμφανιζε ξανα και ξανα σαν μη αναγνωσμενο....

με βολευε καλυτερα αυτη η λειτουργια απο την (σπαστικη κατ εμε )αυτη του μηλοφωνου που κανει ανανεωση αμεσως μολις ανοιξεις τα μειλ :mad:...

θελω να διαβασω ενα μειλ ρε φιλε δεν θελω να ψαχνει να βρει συνδεση και να μου πεταει σφαλμα ενημερωσης οποτε εχω το edge κλειστο...

συν οτι η λειτουργια μειλ γενικα στα wm ειναι πολυ πιο σταθερη και χωρις bugs ..

 

δεν γινεται να εχω 4 λογ/σμους μειλ και να θελω 3 διαφορετικες εφαρμογες για να τα διαχειριστω....και δεν γουσταρω να προωθω ολα μου τα μειλ σε μια θυριδα επειδη μονο και μονο δουλευει καλα μονο με αυτη το μηλοφωνο!!!!

και μαλιστα την στιγμη που στα wm δεν ειχα κανενα προβλημα!!!

στα wm οποτε ηθελα να κανει μονο του ανανεωση το εβαζα ΕΓΩ αυτοματο και εψαχνε και συνδεοταν/αποσυνδεοταν αυτοματα ανα χρονο που οριζα εγω και τελος...

στο μηλοφωνο με τις ασυμβατοτητες σε καποιους σερβερς μερικων εταιρειων,ειναι καθε αλλο παρα παραμετροποιησιμη αυτη η επιλογη....οτι του κατεβει κανει..μια δουλευει καλα και 1000 δεν ....

ειναι αυτο που λεω,κανει πολλα πραγματα που ειχαμε χαλαρα και ευκολα στα wm,με πλαγιους η ακομη και με πολυ πιο πολυπλοκους τροπους....και καποια δεν τα κανει καθολου...

αν οι συσκευες που κυκλοφορησαν τωρα και αναφερεις, ειχαν wm6.1,ειλικρινα δεν θα ειχα κανενα ενδοιασμο να παραμεινω σε αυτα....

και οχι τπτ αλλο ....αλλα με αυτην την συζητηση που ανοιξαμε.....:worry:αρχιζουν να μου λειπουν ολο και περισσοτερο τα wm.....:happy:

 

 

 

Spotlight είναι το search που υπάρχει αριστερά από την πρώτη home screen.

 

ευχαριστω Νικο :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

@zaharakis

 

Καλα κανω εγω που δεν συμμετεχω δηλαδη. Απολαμβανω το φρουτακι μου και δεν προβληματιζομαι καθολου :p

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

@zaharakis

 

Καλα κανω εγω που δεν συμμετεχω δηλαδη. Απολαμβανω το φρουτακι μου και δεν προβληματιζομαι καθολου :p

 

πλακα πλακα Κωστη...:worry:δεν θελω και πολυ παντως εγω :wacko:

 

ετσι για να με τεσταρω :confused: παιζω με το καιζερ μου:p:lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση που ισως φανει λιγακι χαζη....

 

οταν αγοραζεις μια εφαρμογη απο το appstore..!το Install το εχεις σαν αρχειακι στο pc...κ οταν την διαγραψεις9απο το κιν) μπορεις να τν ξαναπερασεις στο μηλοφωνο?? ή αποθηκευετε κατευθειαν στο κινητο.,.κ αν τν διαγραψεις παπαλα??

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση που ισως φανει λιγακι χαζη....

 

οταν αγοραζεις μια εφαρμογη απο το appstore..!το Install το εχεις σαν αρχειακι στο pc...κ οταν την διαγραψεις μπορεις να τν ξαναπερασεις στο μηλοφωνο?? ή αποθηκευετε κατευθειαν στο κινητο.,.κ αν τν διαγραψεις παπαλα??

Σώζετε μέσα στον φάκελο Mobile Applications που βρίσκεται στην διαδρομή C:\Documents and Settings\*******\My Documents\My Music\iTunes

Εκεί τουλάχιστον υπάρχουν τα δικά μου apps

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

οταν αγοραζεις μια εφαρμογη απο το appstore..!το Install το εχεις σαν αρχειακι στο pc...κ οταν την διαγραψεις9απο το κιν) μπορεις να τν ξαναπερασεις στο μηλοφωνο?? ή αποθηκευετε κατευθειαν στο κινητο.,.κ αν τν διαγραψεις παπαλα??

 

Ναι ξαναπερνιέται στο iPhone από το αντίγραφό της στο iTunes. Αν πάλι υπάρχει μόνο στο τηλέφωνο, τότε "κατεβαίνει" αυτόματα στο iTunes με τον πρώτο συγχρονισμό. Τέλος αν χάσεις την εφαρμογή και από το iPhone και από το iTunes, απλά την ξαναγοράζεις, μόνο που το AppStore δεν σε χρεώνει γι'αυτό και σου επιτρέπει να την κατεβάσεις δωρεάν.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

επισης επειδη η εφαρμογη ειναι συνδεδεμενη με το acount αν το εχεις αγορασει μια φορα το αναγνωριζει το iTunes Store

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...