Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια,καλησπερα :)

 

δεν ειναι ριζικες αλλαγες αυτα που ανακοινωνονται,εκτος της οθονης που ειναι wow :confused:

 

αν δεν "ανοιξουν" το λειτουργικο,δεν θα με δουν ευκολα απο εκει παλι...

οσο για την απεναντι οχθη,εγω δεν ξερω ποια θα ειναι αυτη και ειλικρινα,δεν με νοιαζει καθολου πως θα λεγεται!!!

δεν εχω τετοια προβληματα,ποτε δεν ειχα!!

ο καλυτερος θα με κερδισει,οπως και τους περισσοτερους "ανοιχτομυαλους καταναλωτες":!:

 

Κωστη(ktsak) φιλε μου,φυσικα και εχω "φωναξει" οτι σιχαθηκα τα 7αρια οπως τα ειδα!!

οπως σιχαινομαι και οποια "κλειστη" πλατφορμα λογισμικου!!

 

Βαγγελη,δεν θα χαριστω ποτε σε κανεναν,αν το αξιζουν θα ειμαι μαζι τους,οπως και αν λεγονται αυτοι...

τα θελω ολα και τα απαιτω μαλιστα...ειδικα στα 700ε που μας ζητανε πανω κατω,για αντιτιμο:!:

 

ενα μεγαλο κινητρο για το μηλο,για μενα ειναι οι αγορασμενες εφαρμογες που εχω απο τα προηγουμενα μηλα μου.αλλα εχω "καψει" και εχω καψει λεφτα τοσα χρονια,ωστε να κολησω μονο σε αυτο...

οσο και αν δεν το δεχεστε μερικοι,ΔΕΝ εχω ελλειψεις σοβαρες απο το λεο αυτην την στιγμη και ετσι,δεν καιγομαι σωνει και καλα να "ανακαλυψω" την καλυτερη συσκευη,για να αντικαταστησω το λεο μου.

οποτε θα τα κοιταω ολα απο ψηλα,οπως ειχα την δυνατοτητα να κανω (αλλα με πολλα παραπονα και ελλειψεις τοτε) με το μηλο μου πριν παρουσιαστει το λεο.

 

δεν ιδρωνει το αυτι μου απο τπτ αυτην την στιγμη,γιατι κανω την δουλεια μου αψογα χωρις πολλους συμβιβασμους....μου λειπουν πραγματα,αλλα οχι καποια που δεν μπορω να ζησω χωρις αυτα!!!

μια κατασταση που δεν ισχυε τοτε με το 3GS μου,ωστε να με κανει να μεινω με το μηλο μου.

 

απο εδω και στο εξης οσοι δυναμιτιζουν το thread,θα δεχονται την κατακραυγη μου ...δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να χαλασει το κλιμα ειλικρινειας και ανιδιοτελισμου που επικρατει απο τα ατομα της παλιοπαρεας!!

ειμαστε καποια ατομα με ανοιχτο μυαλο που φτιαξαμε αυτην την παρεα,ασχετα με τι τηλ και αβαταρ εχουμε ....

εχουμε μαθει να μοιραζομαστε αποψεις και συναισθηματα,εμπειριες και γνωση,αποψεις και γνωση μεσω φιλικου κλιματος χωρις παρωπιδες και οπαδισμους...τα περισσοτερα ατομα αυτης της παρεας,εχουνε βοηθησει και βοηθουν χρονια τωρα χρηστες του MYphone χωρις κανενα προσωπικο κερδος και στηριζουν αυτο το φορουμ που το αισθανονται και "δικο τους" μετα απο τοση προσφορα...

οσοι δεν το σεβονται αυτο,δεν εχουν καμια δουλεια εδω μεσα....

 

φιλικα παντα(μονο σε οσους το αξιζουν πλεον) Δημητρης :)

 

ευγε! 100% μαζι σου.... :!:

 

ενας λογος που δεν αλλαζω ακομα το μηλο ειναι οι πολλες εφαρμογες που εχω αγορασει (μαζι και το igo navigation). μαζι και με το γεγογος οτι εχω macbook pro και η συνεργασια με το iphone ειναι ΑΨΟΓΗ! :D

Edited by nervous
Αγγελίες στο Buy & Sell!
Link to comment
Share on other sites

@zaharakis

 

Μήτσο για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Ανοιχτό λειτουργικό έτσι όπως το εννοείς εσύ δε θα γίνει ποτέ το iphone OS. Υπάρχει περίπτωση να ανοίξουν ένα local folder για να μπορείς να περνάς εκεί αρχεία και αυτός να είναι προσβάσιμος από όλες τις εφαρμογές και μέχρι εκεί. Πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος η Apple δε θα δώσει, και αν θες και την άποψή μου καλά θα κάνει. (Αν και δεν είναι αυτή η σωστή ερμηνεία ενός κλειστού λειτουργικού).

 

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά τώρα. Δεν ξέρω τι wow μπορεί να παρουσιάσει από άποψη hardware. Ναι σίγουρα μια οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση θα είναι ένα τέτοιο χαρακτηριστικό. Για το αν θα δουλεύει όπως πρέπει όπως αναρωτήθηκες σε προηγούμενο μήνυμά σου νομίζω δεν έχουμε πολλά να πούμε. Ό,τι λειτουργία υπάρχει κανονικά στο iPhone λειτουργεί κάτι παραπάνω από άψογα και αυτό είναι στα συν της Apple. Δεν πρόκειται να ανακοινώσει μια συσκευή που θα υποστηρίζει κάτι και αυτό το κάτι να είναι προβληματικό. Bugs πάντα υπάρχουν και διορθώνονται αλλά δε μιλάμε πλέον για τέτοια.

 

Από κει και πέρα το αν θα δούμε μπροστινή κάμερα, φλας, αλουμινένιο σώμα ή και γω δεν ξέρω τι άλλο είναι κάτι που δεν το γνωρίζει κανείς. Ναι, δεν είναι τίποτα από αυτά πρωτοποριακό και είναι γνωστή η πρακτική της Apple να προσθέτει χαρακτηριστικά αργά σε μια συσκευή που αλλάζει άπαξ ετησίως για πολλούς και διάφορους λόγους με πιο σημαντικό το κέρδος. Νομίζω όμως ότι όλες οι εταιρείες ακολουθούν λίγο πολύ τις ίδιες τακτικές. Δε νομίζω ότι υπάρχει εταιρεία που σκέφτεται πώς θα χάσει λεφτά. Θυμόμαστε οι περισσότεροι το θέμα με το video στα προηγούμενα HTC, το λίγο diamond ή το "πολύ" HD. Έχουμε κάνει ένα σωρό συζητήσεις γύρω από το τι είναι αναγκαίο σε μια συσκευή (με κορυφαία αυτή για το καταραμένο BT). Κάποιος μπορεί κάλλιστα να αντιπαραθέσει τις μικρότερες μνήμες σε WM και Android (άλλο η κάρτα 8gb που πρέπει να βγάλεις και να βάλεις ή το κόστος μιας 16 ή 32 με χαμηλή ταχύτητα μεταφοράς) - απλά δίνω ένα παράδειγμα.

 

Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ. Τα WM βασίζονται αυτή τη στιγμή στο δυνατό hardware για να επιβιώσουν (μέχρι τα WP7) και σε ένα λειτουργικό με πρόσβαση στα αρχεία συστήματος για tweaking. Τα android το ίδιο αλλά αντίστοιχα με ένα αρκετά γρήγορο αναπτυσσόμενο market για τις εφαρμογές.

 

To iPhone βασίστηκε μέχρι τώρα στο touch του, την ευκολία του και τις χιλιάδες εφαρμογές του. Τώρα πρέπει να βελτιώσει και το hardware του χωρίς αυτό να είναι κάτι απαραίτητο, απλά έτσι για να λέμε. Τι εννοώ; Όσο είχες το iPhone ένιωσες ποτέ την ανάγκη για καλύτερο επεξεργαστή ή περισσότερη ram; Αν θυμάμαι καλά τις συζητήσεις μας όχι. Και αυτή είναι η μαγκιά του iPhone OS. Ναι, στο νέο iPhone θα δούμε καινούριο επεξεργαστή με ό,τι αυτός μπορεί να φέρει μαζί του (άλλη κατανάλωση, κλπ κλπ). Πιστεύω ότι θα δούμε και κάποια άλλα όπως αυτά που ανέφερα παραπάνω (μπροστινή κάμερα, κλπ). Και όλα αυτά για να υπάρχει λόγος κάποιος από το 3GS να πάει στο νέο περισσότερο από ό,τι υπήρχε από το 3G στο 3GS (αν και εδώ η διαφορά στην ταχύτητα είναι κάτι παραπάνω από εμφανής).

 

Κατά την άποψή μου το iPhoneOS δεν θα γίνει ποτέ WM λειτουργικό ούτε Android. Θα είναι πάντα "κλειστό" και η Apple πάντα θα περιορίζει την πρόσβαση σε συγκεκριμένα APIs για συγκεκριμένους λόγους. Κάποιοι από αυτούς με βρίσκουν και σύμφωνο ενώ άλλοι όχι. Το iPhone δεν θα γίνει ποτέ υπολογιστής έτσι όπως το εννοούν οι περισσότεροι. Είχε, έχει και θα έχει μια εντελώς διαφορετική φιλοσοφία που κάποιους τους βρίσκει σύμφωνους ενώ άλλους όχι. Κάνει συγκεκριμένα πράγματα και αυτά τα κάνει άριστα και απροβλημάτιστα για όποιον για παράδειγμα έχει τη διάθεση να αποδεχθεί ότι τα αρχεία του στη συσκευή δεν θα τα περνάει όπου και όπως θέλει αλλά με συγκεκριμένο τρόπο και θα τα βλέπει μέσα από συγκεκριμένες εφαρμογές (είτε δωρεάν είτε όχι). Το αν αυτά τα συγκεκριμένα πράγματα καλύπτουν κάποιον είναι τελείως υποκειμενικό και το έχουμε πει χιλιάδες φορές. Για μένα κάνει τα πάντα από αυτά που χρειάζομαι. Αδιαφορώ για το bluetooth και δεν θα με απασχολήσει αν τελικά προστεθεί ή όχι. Την μπροστινή κάμερα θα την δεχτώ ευχάριστα, αν και ούτε στο diamond, ούτε στο HD, ούτε στο τωρινό μου iPhone έχω και δε μου έλειψε ποτέ. Δύο πολύ συγκεκριμένες φορές σκέφτηκα ότι "να, τώρα καλά θα ήταν να την είχα".

 

Θα μου πει κάποιος, "καλά ρε φίλε, δε θες δηλαδή τίποτα να αλλάξει στο νέο iPhone;" Η απάντηση μου είναι απλή και ξεκάθαρη. Προφανώς και περιμένω αλλαγές. Αυτά που θα με εντυπωσιάσουν όμως δεν είναι ούτε το BT, ούτε η κάμερα, ούτε το xenon flash. Από την Apple περιμένω να δω κάτι πιο προχωρημένο. Κάτι καινούριο. Κάτι που δεν έχει σκεφτεί κάποιος άλλος. Και δε με απασχολεί αν αυτό θα είναι σε επίπεδο software ή hardware (για το iPad είχα πει πριν λίγο καιρό ότι δεν θεωρώ ότι από άποψη hardware είναι πρωτοποριακό αλλά ότι η επιτυχία του θα βασιστεί στο software και τις εφαρμογές του - μια ματιά στις προπαραγγελίες του φαίνεται προς στιγμή να με δικαιώνει). To iPhone με έχει κερδίσει και κάνω τα πάντα που με απασχολούν με αυτό. Αν οι αλλαγές στο επόμενο μοντέλο από άποψη hardware είναι απλά αυτές που έχουμε αναφέρει πάλι θα το πάρω δεδομένης της τρέλας που έχουμε όλοι με τα gadgets και γιατί πουλώντας το 3GS το κόστος θα είναι μικρό. Μπορεί οι μεγάλες αλλαγές να είναι στο OS 4.0. Κανείς δεν ξέρει. Θέλεις εσύ (ή κάθε άλλος) να με πει πλέον Apple Fanboy; Ας με πει. Θα τον αποδεχτώ τον τίτλο και δεν έχω πρόβλημα. Όπως πριν ήμουν WM Fanboy. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι κακό στο να με εξυπηρετεί και να με καλύπτει απόλυτα μια συσκευή.

 

Έχεις γράψει πολλές φορές και έχεις απόλυτο δίκιο ότι πολύς κόσμος όταν ξοδεύει λεφτά για κάτι εθελοτυφλεί και προκειμένου να δικαιολογήσει στον εαυτό του το έξοδο κλείνει τα μάτια και δεν βλέπει τα αρνητικά. Έτσι είναι. Άλλοι το κάνουν περισσότερο και άλλοι λιγότερο ή καθόλου. Όσον αφορά εμένα έφυγα από το diamond και το HD για δε με κάλυπταν παρά τα 550 και 680 ευρώ που τα πλήρωσα αντίστοιχα και την χασούρα που είχα στην πώλησή τους. Το πρώτο το έδωσα 130 ευρώ (!!!) και το δεύτερο 350. Μαζί κράζαμε την HTC, μαζί κράζαμε και την Microsoft. Εδώ όμως τώρα θέλω να τραβήξω μια γραμμή. Εδώ που είμαι τώρα δεν έχω λόγο να κράξω. Τουλάχιστον όχι ακόμα. Αν χρειαστεί θα το κάνω. Το ότι δεν το κάνω δεν σημαίνει ότι εθελοτυφλώ. Νομίζω πως αν μη τι άλλο κι εγώ όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα ξέρουμε να συζητάμε και να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Αυτό απλά το γράφω για να προλάβω διάφορες απαντήσεις που θα είναι εκτός του πνεύματος του παρόντος ποστ που δεν είναι τίποτα άλλο από μερικές σκέψεις που έκανα ορμώμενος από τα λεγόμενά σου.

 

Πραγματικά, πρώτη φορά πλήρωσα τόσα φράγκα για μια συσκευή και δεν το έχω μετανιώσει ούτε στο ελάχιστο. Και αυτό το λέω με κάθε ειλικρίνεια και ας με πιστέψει όποιος θέλει.

 

Πήρα φόρα και έγραψα πολλά και πήγα το θέμα πολύ παρακάτω από εκεί που το πήγες εσύ. Θέλω να ελπίζω πως το παρόν μήνυμα οι αναγνώστες (και εσύ προφανώς) θα το εκλάβουν με τον τρόπο, το στυλ, τη διάθεση και το πνεύμα με το οποίο το έγραψα.

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παιδιά πιστεύω ότι αυτή τη φορά η Apple θα καινοτομήσει με το UI της συσκευής! :)

Κάτι θα αλλάξει!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό Γιώργο είπα ότι τα σημαντικά πρέπει να τα περιμένουμε από το OS και όχι το hardware. Εκεί είναι όλο το παιχνίδι και κατά τη δική μου άποψη. Εκτός και αν στο hardware κάνει κάτι μαγικό.. Οψόμεθα.
Link to comment
Share on other sites

όλες αυτές οι αλλαγές αποτελούν το σωστό βήμα που πρέπει να κάνει η apple αν σέβεται τους πελάτες της και δεν βασίζεται απλά στην πρωτοπορία του 3g.

 

Αν δω όλα αυτά στα αλήθεια θα την προτιμησω έναντι των undoid γιατι Έχω ένα σωρό εφαρμογές, γιατι ειναι ακριβώς ίδιες με του μηλου, γιατι εχω mac και τελος γιατι ενα HTC undroid με sense δεν διαφερει σε τιποτα απο το Λεο.

 

Φυσικα ολα αυτα στην ωρα τους και εφοσον εχει αποδειχθει στην πραξη η ανωτεροτητα σε σχεση με τις συσκευες που θα κυκλοφορουν τον επομενο Δεκεμβριο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα τετοια ποστ (οπως τα 2 τελευταια απο τον Νικο και τον Δημητρη) αποδυκνειουν γιατι παρα πολλοι απο εμας ειμαστε καθημερινοι επισκεπτες αυτου του τοπου...

 

Νικο συμφωνω απολυτα μαζι σου, ενα πραγμα που θα ηθελα ομως αναγκαστικα ειναι φλας στην καμερα. μπορει να φαινεται αστειο αλλα δεν μπορω να παω καπου σε εξοδο χωρις να παιρνω μαζι μου φωτογραφικη. τα υπολοιπα τα περιμενω να τα δω...

 

το iphone OS χρειαζεται μια γερη ανανεωση!

Edited by nervous
Μάθε να χρησιμοποιείς την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ!
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το iPhone os χρειάζεται μια ανανεώσει. Από ότι άκουσα πάντως το iPhone os θα είναι αρκετά διαφορετικό από ότι τώρα, μακάρι να είναι αλήθεια.
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Νικο σε πολλα πραγματα συμφωνουμε,σε καποια αμεσα σε καποια εμεσα,η ουσια ομως ειναι πανω κατω η ιδια.τι ενοω?

 

αναλογα με τις αναγκες μας επιμενουμε (και καλα κανουμε)οτι μας βολευουν οι συσκευες που εχουμε αυτην την στιγμη.

εκει ειναι και η διαφορα οσων λενε τα πραγματα με το ονομα τους,με καποιους αλλους...δεν επιμενουμε οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο,απλα οτι μας εξυπηρετει αυτο που εχουμε,καλυτερα απο το αλλο,αναλογα με τις απατησεις μας!

 

αλλα αυτο ομως εμενα δεν θα με κανει ποτε fan boy κανενος:!:

οποιος ειναι ο καλυτερος,θα ειμαι μαζι του,αλλα παραλληλα οπου κατι δεν παει καλα,θα συνεχιζω να το φωναζω!!

ενω εσυ μπορεις καλλιστα να χαρακτηριστεις ως τετοιος :lol:

ειναι τρομερη η επιμονη σου στην κατακραυγη των αλλων λειτουργικων και η εξυμνηση(εστω και οπως εχει ) της λογικης της μηλομανας.εκει διαφωνω ριζικα!!δεν μπορω να το κανω αυτο,την στιγμη που θελω να θεωρω τον εαυτο μου ανοιχτομυαλο και ετοιμο να δεχτει νεα πραγματα και καταστασεις,που θα εχουν ομως,ως αυτοσκοπο να μου κανουν την ζωη πιο ευκολη(εστω την τρελλα μου,γιατι περι τετοιου προκειται,μην τρελαινομαστε,ζουμε μια χαρα και χωρις αυτα τα μπρικια!!)..

πρωτος εκραξα το λεο,οταν πρωτοβγηκε γιατι δεν ηταν ετοιμο.

οπως παραλληλα,πρωτος εκραζα το μηλο,για καθε στραβο και παραξενο που εχει,την ιδια στιγμη που το χρησιμοποιουσα ως κυριο κινητο μου και φωναζα οτι ηταν οτι καλυτερο ειχα κρατησει στα χερια μου !!αυτο τοτε ηταν αρεστο απο πολλους μηλοκατοχους,να τα χωνει ο Ζαχαρακης στους αλλους :p

 

τωρα που λεω οτι βρεθηκε κινητο που μου εβγαλε το μηλο,λιγο,εγινα ο κακος για καποιους...παντα ετσι ειναι ομως,η αληθεια εχει 2 οψεις...η ευχαριστη για οσους την θελουν αλλα και ειναι ετοιμοι να την ακουσουν/αποδεχτουν και η δυσαρεστη,για αυτους που δεν θελουν να ακουν,οτι δεν τους κολακευει τα αυτια...

 

προκαλω οποιονδηποτε να με βγαλει ψευτη,αν ποτε ειχα συσκευη και δεν εχω αναφερει τα στραβα της,μαζι με τα καλα της...

δεν θα αλλαξω για κανενα κατασκευαστη,την στιγμη που τους πληρωνω!!και αδρα μαλιστα...αν το καλοκαιρι παρουσιαστει ενα μηλο που θα ειναι αυτο που πραγματικα θελω απο ενα τηλ αλλα και θα μπορει να αντικαταστησει το λεο μου,τοτε να ειμαστε καλα,θα ειμαι και εγω ενας απο τους κατοχους του!

αυτη η συσκευη που θα αντικαταστησει το λεο μου,μπορει να λεγεται οπως θελει,να ειναι οποιου κατασκευαστη γουσταρει και να κανει οσο θελει!!!

δεν με νοιαζει καθολου!!ποτε δεν με ενοιαξε....αρκει να ειναι αυτο που θελω,που θελουμε....

αρκει να μου αποδειξει οτι μπορει να με καλυψει σε ολουε τους τομεις που ΔΕΝ με καλυπτε το μηλο μου και ΜΕ καλυπτει το λεο μου!

 

δεν τιθεται φυσικα θεμα αντιπαραθεσης,τα χουμε ξαναπει (για αυτους που τα βλεπουνε ολα ασπρο-μαυρο,οχι για την παλιοπαρεα) αλλα το ξαναλεω,γιατι θα παρεξηγηθουμε παλι απο καποιους ...

 

εδω μεσα μιλαμε και σκεφτομαστε,φωναχτα και χωρις ενδοιασμους και παρωπιδες!ετσι κρατιεται το κλιμα σε τετοια επιπεδα...αρκει οσοι μπαινουν να τα διαβασουν,που δεν μας ξερουν,να μπορουν να το καταλαβουν και να μην ψαχνουν αφορμη να μας την πουν...

γιατι αν ξεκινησουν να κανουν κατι τετοιο,σε λαθος ατομα θα απευθυνθουν, αν εχουν τετοια λογικη... να πανε στους διαξιφισμους που μπορουν ανετα να τα χωσουν σε οποιον γουσταρουν!!

 

φιλικα (μονο σε οσους το αξιζουν πλεον) Δημητρης :)

Edited by zaharakis

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω στο θεμα που εθιξε ο Νικος σχετικα με το hardware και τον επεξεργαστη.

Θα ηθελα κατι πιο γρηγορο. Δεν μπορω να πω οτι ημουν ευχαριστημενος με το χρονο ανοιγματος καποιων εφαρμογων.

Για παραδειγμα μια εφαρμογη που, χρησιμοποιω συνεχως ειναι το informant για tasks και γενικα οργανωση της ατζεντας μου.

Οσο το διυλευα στο iphone καθυστερουσε υπερβολικα στο ανοιγμα το ιδιο και η αλλη εφαρμογη για tasks που ανακαλυψες στο appstore.

Επειδη αναγκαζομαι να την ανοιγω πολλες φορες την μερα για μια γρηγορη ματια οσων πρεπει να θυμαμαι ειναι αρνητιμο να χρειαζεται να περιμενω περισσοτερο απο τον χρονο που θα παραμεινω στην εφαρμογη.

Χρειαζεται λοιπον βελτιωση ο επεξεργαστης και γενικα το hardware.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νικο σε πολλα πραγματα συμφωνουμε,σε καποια αμεσα σε καποια εμεσα,η ουσια ομως ειναι πανω κατω η ιδια.τι ενοω?

 

αναλογα με τις αναγκες μας επιμενουμε (και καλα κανουμε)οτι μας βολευουν οι συσκευες που εχουμε αυτην την στιγμη.

εκει ειναι και η διαφορα οσων λενε τα πραγματα με το ονομα τους,με καποιους αλλους...δεν επιμενουμε οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο,απλα οτι μας εξυπηρετει αυτο που εχουμε,καλυτερα απο το αλλο,αναλογα με τις απατησεις μας!

 

αλλα αυτο ομως εμενα δεν θα με κανει ποτε fan boy κανενος:!:

οποιος ειναι ο καλυτερος,θα ειμαι μαζι του,αλλα παραλληλα οπου κατι δεν παει καλα,θα συνεχιζω να το φωναζω!!

ενω εσυ μπορεις καλλιστα να χαρακτηριστεις ως τετοιος :lol:

ειναι τρομερη η επιμονη σου στην κατακραυγη των αλλων λειτουργικων και η εξυμνηση(εστω και οπως εχει ) της λογικης της μηλομανας.εκει διαφωνω ριζικα!!δεν μπορω να το κανω αυτο,την στιγμη που θελω να θεωρω τον εαυτο μου ανοιχτομυαλο και ετοιμο να δεχτει νεα πραγματα και καταστασεις,που θα εχουν ομως,ως αυτοσκοπο να μου κανουν την ζωη πιο ευκολη(εστω την τρελλα μου,γιατι περι τετοιου προκειται,μην τρελαινομαστε,ζουμε μια χαρα και χωρις αυτα τα μπρικια!!)..

πρωτος εκραξα το λεο,οταν πρωτοβγηκε γιατι δεν ηταν ετοιμο.

οπως παραλληλα,πρωτος εκραζα το μηλο,για καθε στραβο και παραξενο που εχει,την ιδια στιγμη που το χρησιμοποιουσα ως κυριο κινητο μου και φωναζα οτι ηταν οτι καλυτερο ειχα κρατησει στα χερια μου !!αυτο τοτε ηταν αρεστο απο πολλους μηλοκατοχους,να τα χωνει ο Ζαχαρακης στους αλλους :p

 

τωρα που λεω οτι βρεθηκε κινητο που μου εβγαλε το μηλο,λιγο,εγινα ο κακος για καποιους...παντα ετσι ειναι ομως,η αληθεια εχει 2 οψεις...η ευχαριστη για οσους την θελουν αλλα και ειναι ετοιμοι να την ακουσουν/αποδεχτουν και η δυσαρεστη,για αυτους που δεν θελουν να ακουν,οτι δεν τους κολακευει τα αυτια...

 

προκαλω οποιονδηποτε να με βγαλει ψευτη,αν ποτε ειχα συσκευη και δεν εχω αναφερει τα στραβα της,μαζι με τα καλα της...

δεν θα αλλαξω για κανενα κατασκευαστη,την στιγμη που τους πληρωνω!!και αδρα μαλιστα...αν το καλοκαιρι παρουσιαστει ενα μηλο που θα ειναι αυτο που πραγματικα θελω απο ενα τηλ αλλα και θα μπορει να αντικαταστησει το λεο μου,τοτε να ειμαστε καλα,θα ειμαι και εγω ενας απο τους κατοχους του!

αυτη η συσκευη που θα αντικαταστησει το λεο μου,μπορει να λεγεται οπως θελει,να ειναι οποιου κατασκευαστη γουσταρει και να κανει οσο θελει!!!

δεν με νοιαζει καθολου!!ποτε δεν με ενοιαξε....αρκει να ειναι αυτο που θελω,που θελουμε....

αρκει να μου αποδειξει οτι μπορει να με καλυψει σε ολουε τους τομεις που ΔΕΝ με καλυπτε το μηλο μου και ΜΕ καλυπτει το λεο μου!

 

δεν τιθεται φυσικα θεμα αντιπαραθεσης,τα χουμε ξαναπει (για αυτους που τα βλεπουνε ολα ασπρο-μαυρο,οχι για την παλιοπαρεα) αλλα το ξαναλεω,γιατι θα παρεξηγηθουμε παλι απο καποιους ...

 

εδω μεσα μιλαμε και σκεφτομαστε,φωναχτα και χωρις ενδοιασμους και παρωπιδες!ετσι κρατιεται το κλιμα σε τετοια επιπεδα...αρκει οσοι μπαινουν να τα διαβασουν,που δεν μας ξερουν,να μπορουν να το καταλαβουν και να μην ψαχνουν αφορμη να μας την πουν...

γιατι αν ξεκινησουν να κανουν κατι τετοιο,σε λαθος ατομα θα απευθυνθουν, αν εχουν τετοια λογικη... να πανε στους διαξιφισμους που μπορουν ανετα να τα χωσουν σε οποιον γουσταρουν!!

 

φιλικα (μονο σε οσους το αξιζουν πλεον) Δημητρης :)

 

αυτο στην παρενθεση τα σπαει!! :lol::p

Link to comment
Share on other sites

αυτο στην παρενθεση τα σπαει!! :lol::p

 

ποιο απο ολα? :rolleyes::p

 

παω για δουλεια.η συνεχεια αργοτερα :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

...

 

Δημήτρη προφανώς και σέβομαι τις απόψεις σου όπως και του κάθε ένα και δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση παρεξήγησης μέσα από τέτοια μηνύματα. Απλά να υπογραμμίσω ότι αυτό για το "fanboy" το έγραψα χαριτολογώντας γιατί κάποιοι σπεύδουν να δώσουν ταμπέλες σε κάποιους. Απλά είπα ότι ας μου κολλήσουν ό,τι ταμπέλα θέλουν. Το τι κάνει και τι δεν κάνει το iPhone το ξέρω από πρώτο χέρι και πολύ καλά μάλιστα. Γι' αυτό το ανέφερα. Και για να επαναλάβω κάτι, πάλι στα πλαίσια του χαβαλέ, που είχε αναφέρει κάποια στιγμή ο Περικλής στο blog του, ποια ταμπέλα τελικά ήρθε πρώτη; Του Apple Fanboy ή του Apple Basher; Και ο νοών νοείτω.

 

Επίσης κράζω τα WM εδώ και καιρό και πριν πάρω το iPhone. Το Android δεν νομίζω να το έχω κράξει ποτέ. Το αντίθετο μάλιστα. Αυτό για να ξεκαθαρίσω αυτό που ανέφερες ότι εμμένω στο να κράζω τα πάντα εκτός από την Apple. Πριν λίγες μέρες μάλιστα έγραφα ότι αν έπαιρνα δεύτερη συσκευή θα πήγαινα στο Legend. Για μένα προσωπικά, τα WM δεν έχουν να μου προσφέρουν τίποτα πια. Τα άλλα δύο έχουν. Το γιατί έχω επιλέξει το iPhone και όχι ένα Android είναι άλλη συζήτηση. Σίγουρα όχι πάντως γιατί δε γουστάρω τη Google.

 

Να πω κι εγω στο θεμα που εθιξε ο Νικος σχετικα με το hardware και τον επεξεργαστη.

Θα ηθελα κατι πιο γρηγορο. Δεν μπορω να πω οτι ημουν ευχαριστημενος με το χρονο ανοιγματος καποιων εφαρμογων.

Για παραδειγμα μια εφαρμογη που, χρησιμοποιω συνεχως ειναι το informant για tasks και γενικα οργανωση της ατζεντας μου.

Οσο το διυλευα στο iphone καθυστερουσε υπερβολικα στο ανοιγμα το ιδιο και η αλλη εφαρμογη για tasks που ανακαλυψες στο appstore.

Επειδη αναγκαζομαι να την ανοιγω πολλες φορες την μερα για μια γρηγορη ματια οσων πρεπει να θυμαμαι ειναι αρνητιμο να χρειαζεται να περιμενω περισσοτερο απο τον χρονο που θα παραμεινω στην εφαρμογη.

Χρειαζεται λοιπον βελτιωση ο επεξεργαστης και γενικα το hardware.

 

Κωστή δεκτό αυτό αλλά με μια διευκρίνηση. Ειδικά για τις εφαρμογές που αναφέρεις είναι καθαρά θέμα γραψίματος της εφαρμογής. Είναι παράλογο δηλαδή το Navigon με όλη την Ευρώπη πάνω να ανοίγει γρηγορότερα από το 2Do. Έχει βελτιωθεί σε σχέση με το πώς ήταν αλλά είμαι σε θέση να σου πω επειδή την εφαρμογή την έχω αγορασμένη και την παρακαλουθώ/χρησιμοποιώ καθημερινά, ότι ο χρόνος ανοίγματος είναι πολύ περισσότερο θέμα κώδικα της εφαρμογής και λιγότερο επεξεργαστή. Είναι λίγο οξύμωρο ένας επεξεργαστής και μια ραμ που τρέχουν απροβλημάτιστα ένα GPS πρόγραμμα ταυτόχρονα με μουσική από το iPod να ευθύνονται για το άνοιγμα μια εφαρμογής όπως το 2Do.

 

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ήξερα σε ποιο θέμα να απευθυνθώ γράφω σε αυτός το θέμα. έμαθα πως το. iPhone 3gs έχει επεξεργαστει 800MHz αλλά τρέχει λιγότερα. Μήπως υπάρχει κανένας τρόπος να αρχίζει να τρέχει στα 800MHz?
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

 

 

Κωστή δεκτό αυτό αλλά με μια διευκρίνηση. Ειδικά για τις εφαρμογές που αναφέρεις είναι καθαρά θέμα γραψίματος της εφαρμογής. Είναι παράλογο δηλαδή το Navigon με όλη την Ευρώπη πάνω να ανοίγει γρηγορότερα από το 2Do. Έχει βελτιωθεί σε σχέση με το πώς ήταν αλλά είμαι σε θέση να σου πω επειδή την εφαρμογή την έχω αγορασμένη και την παρακαλουθώ/χρησιμοποιώ καθημερινά, ότι ο χρόνος ανοίγματος είναι πολύ περισσότερο θέμα κώδικα της εφαρμογής και λιγότερο επεξεργαστή. Είναι λίγο οξύμωρο ένας επεξεργαστής και μια ραμ που τρέχουν απροβλημάτιστα ένα GPS πρόγραμμα ταυτόχρονα με μουσική από το iPod να ευθύνονται για το άνοιγμα μια εφαρμογής όπως το 2Do.

 

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

 

Δεν ξερω πιθανως να οφειλεται σ αυτο. Ομως το παρατηρω και στην informant την οποια δουλευω και στο Leo και μαλιστα σε πιο βαρια εκδοση.

 

Γενικα χρειαζεται ταχυτητα σε καποια πραγματα.

Προσωπικα δεν μ ενδιαφερει ουτε το fm radio και τωρα το Wunderadio δουλευω. Ουτε η ΒΤ και η βιντεοκληση.

Η οθονη ναι και σε μεγεθος και σε αναλυση.

 

Το κυριοτερο που χρειαζομαι ειναι ενας ανεξαρτητος αποθηκευτικος χωρος και μια λειτουργικη home page.

Το τελειο που θα ηταν και η δυνατοτητα αποθηκευσης συνημενων και επισυναψης αρχειων που βρισκονται στον ανεξαρτητο χωρο.

 

Τοτε ναι δεν θα εχω λογους να μην το επιλεξω και θα παραβλεψω καποια πραγματα οπως τα office & gps ως λιγοτερο αναγκαια.

 

Αληθεια αυτο το Quick δεν θα βελτιωθει ποτε?

Μακαρι να μπορουσαμε να τρεξουμε καποια μορφη του open office.

Λιγο ποιο γρηγορο να ηταν δεν θα ειχα προβλημα. Οσο ειχα το iphone ειχα βρει την λυση να μορφοποιω τα excel στο λαπτοπ πριν τα αποθηκευσω. Αλλα και παλι αρωουσε να τα φορτωσει.

 

Γενικα παντως οτι και να λενε για blackberry τις ευκολιες που εχει ενα smartphone με μεγαλη touch screen δεν τις εχουν.

Ξερετε ποσες φορες λαμβανω τα mail μου οδηγοντας και τα διαβαζω οπως ειναι στην βαση του.

Καμια φορα απαντω αν προκειται για λιγες λεξεις η τηλεφωνω στο γραφειο να στειλουν τις πληροφοριες που ζητουν.

Ειναι εργαλειο οτι και να λεμε. Κανενα tablet δεν μπορει να αντικαταστησει την χρησιμοτητα μιας τετοιας συσκευης λογο της φορητοτητας και οσων μπορει να κανει με καποιες υποχωρισεις λογο μεγεθους οθονης.

 

Δεν παραγνωριζω οτι με το iphone μαθαμε οπως λες σ ενα αλλο τροπο χρησης και δεν κρυβω πως το Leo μου ειναι στημενο στην ιδια φιλοσοφια και ευτυχως εχω βρει ολες τις βασικες μου εφαρμογες.

 

Στο dropbox εχω καταφερει να κερδισω μισο giga παραπανω και πλεον ολα τα αρχεια της δουλειας μου θα σωζονται στον φακελο του.

 

Ψαχνοντας τον λογαριασμο μου στο iTunes ειδα οτι εχω δωσει 178 ευρω για εφαρμογες μαζι με το NDrive.

Απο τα οποια τουλαχιστον 50 τα ειχα δωσει πριν παραλαβω το πρωτο μου iphone.

Λογικο ειναι να περιμενω με ενδιαφερον την ανακοινωση του νεου iPhone os αλλα και της νεας συσκευης γιατι χωρις δυνατο και πληρες hardware δεν μπορει να αξιοποιηθει το λειτουργικο.

 

Χαιρομαι και συμφωνω με τον Ζαχαρακη που δεν θα εχω αγχος μεχρι να ελθει η ωρα της αντικαταστασης.

Δυο μερες τωρα ποσταρω αποκλειστικα απο το Λεο γιατι βαριεμαι να βγαλω το macbook απο την τσαντα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

Το κυριοτερο που χρειαζομαι ειναι ενας ανεξαρτητος αποθηκευτικος χωρος και μια λειτουργικη home page.

Το τελειο που θα ηταν και η δυνατοτητα αποθηκευσης συνημενων και επισυναψης αρχειων που βρισκονται στον ανεξαρτητο χωρο.

 

Ψαχνοντας τον λογαριασμο μου στο iTunes ειδα οτι εχω δωσει 178 ευρω για εφαρμογες μαζι με το NDrive.

Απο τα οποια τουλαχιστον 50 τα ειχα δωσει πριν παραλαβω το πρωτο μου iphone.

Λογικο ειναι να περιμενω με ενδιαφερον την ανακοινωση του νεου iPhone os αλλα και της νεας συσκευης γιατι χωρις δυνατο και πληρες hardware δεν μπορει να αξιοποιηθει το λειτουργικο.

 

αυτο με τον αποθηκευτικο χωρο πιστευω θα μας λυσει τα χερια αν και δεν το βλεπω με τιποτα να γινεται :(

 

περιπου τα ιδια εχω ξοδεψει και εγω μαζι με το IGO (175 ευρω). μαλιστα 60 ηταν στο πρωτο iphone που ειχα. αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που ακομα δεν το δινω και περιμενω να δω το επομενο μηλοφωνο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπεροκαλημέρα συντρόφια:)

 

δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ είδα λίγο από την ταινία που γύρισε ο Μελ Γκίμπσον για τον Χριστό. Παιδιά ο τύπος δεν παίζεται, δηλαδή ο τρόπος που έχει δώσει το θέμα είναι απίστευτα ρεαλιστικός, άσε που μιλάνε αραμαϊκά και λατινικά. Δεν ξέρω τι να πω, έχω μείνει...

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Στο dropbox εχω καταφερει να κερδισω μισο giga παραπανω και πλεον ολα τα αρχεια της δουλειας μου θα σωζονται στον φακελο του.

 

Κώστα, καλό το dropbox , το χρησιμοποιώ και εγώ, αλλά θα με βοηθούσε ακόμα περισσότερο αν υπήρχε μια εφαρμογή του προγράμματος αυτού για τα wm....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλησπεροκαλημέρα συντρόφια:)

 

δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ είδα λίγο από την ταινία που γύρισε ο Μελ Γκίμπσον για τον Χριστό. Παιδιά ο τύπος δεν παίζεται, δηλαδή ο τρόπος που έχει δώσει το θέμα είναι απίστευτα ρεαλιστικός, άσε που μιλάνε αραμαϊκά και λατινικά. Δεν ξέρω τι να πω, έχω μείνει...

 

Καλησπέρα φίλε. Επειδή τυγχάνει να παρακολουθώ και εγώ την ταινία θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σχετικά με τον ρεαλισμό που αναφέρεις. Για μένα είναι περισσότερο αηδιαστική και βίαιη η μεταφορά παρά καθαρή απεικόνιση των γεγονότων. Έχω την εντύπωση, χωρίς βέβαια να γνωρίζω την ιστορία ακριβώς όπως έγινε (όπως πιστεύω πως ελάχιστοι ιστορικοί γνωρίζουν εάν γνωρίζουν), πως ο Μελ Γκίμπσον υπερβάλει κατά πολύ για να προσδώσει ένα κύρος και μια σοβαρότητα στην ταινία. Για μένα είναι ελάχιστα συγκινητική και φυσικά δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με τον Ιησού από την Ναζαρέτ που μόνο και μόνο το cast να δεις πιστεύω δεν χρειάζεσαι άλλη δικαιολογία για την ποιότητα της μεταφοράς. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, καλό το dropbox , το χρησιμοποιώ και εγώ, αλλά θα με βοηθούσε ακόμα περισσότερο αν υπήρχε μια εφαρμογή του προγράμματος αυτού για τα wm....

Σιγουρα.

Εγω απλα εχω βαλει μια συντομευση που με βγαζει κατευθειαν στον φακελο personal που εχω τα προσωπικα μου αρχεια και μπαινω απ᾽ευθειας.

Αν εχεις γρηγορο ιντερνετ δεν καθυστερεις καθολου.

Κατι αλλο για οσους δεν το γνωριζουν, ειναι οτι μπορεις να μοιρασεις οποιονδηποτε φακελο με αρχεια σε φιλους χωρις να τους δωσεις τον κωδικο σου.

Τα βαζεις στο public και με δεξι κλικ επιλεγεις dropbox/public link , σου φτιαχνει ενα λινκ το οποιο μπορει να ανοιξει οποιοσδηποτε χωρις κωδικο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα.

Εγω απλα εχω βαλει μια συντομευση που με βγαζει κατευθειαν στον φακελο personal που εχω τα προσωπικα μου αρχεια και μπαινω απ᾽ευθειας.

Κάτι τέτοιο έχω κάνει και εγώ.

Παράλληλα χρησιμοποιώ και το files on ovi της νόκια ,που είναι το ίδιο πρόγραμμα ουσιαστικά και με 10gb free χώρο (με το Ε71) , το οποίο συγχρονίζει μόνο με το φάκελο του.......... dropbox στο pc μου:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλησπέρα από τον εξαφανισμένο Αλέκο! :)

 

Τι κάνουμε; Δεν μπαίνω στο φόρουμ πολύ... Τρέχω όλη μέρα για δουλειές (όχι δουλειά εργασία, αλλά εν γένει δουλειές, περαιτέρω στην συνάντηση)!

 

Και βέβαια απολαμβάνω καθαρές διακοπές έχοντας πεντακάθαρο μυαλό. Χωρίς σκοτούρες, άγχη, προβλήματα.

 

 

Κατά τα άλλα, στο θέμα του iPhone και του αντικαταστάτη του 3GS (όπως λέγεται), ειπώθηκε από τον Κώστα kkalog και το έχω αναφέρει αρκετά. Θέλοντας και μη, όλα του τα στοιχεία δεν θα τα μάθουμε πριν τις 22 ή 27 ή 28 Ιουνίου. Πως θα είναι, τι θα είχε, τι δεν θα έχει... Το ίδιο και για στοιχεία του νέου iPhone OS (πιθανώς να λέγεται 4.0 κρίνοντας από την μέχρι τώρα πορεία).

 

Εν τω μεταξύ δεν ξέρω πως προέκυψε η 22η Ιουνίου μέρα ανακοίνωσης, όταν τον Γενάρη διαβάσαμε ότι η Apple ήδη έκλεισε χώρο και ημερομηνίες για 27-28 Ιουνίου...:wacko::wacko:

 

 

Την καληνύχτα μου! :)

Link to comment
Share on other sites

απο εδω και στο εξης οσοι δυναμιτιζουν το thread,θα δεχονται την κατακραυγη μου ...δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να χαλασει το κλιμα ειλικρινειας και ανιδιοτελισμου που επικρατει απο τα ατομα της παλιοπαρεας!!

 

Εγω ειμαι βεβαιος οτι το φιλικο κλιμα δεν μπορει να "επιβληθει" απο κανεναν,διοτι δεν ειναι καποιος ψυχρος κανονισμος.Ειναι κατι που ξεκιναει μεσα απο τον καθενα μας και μετα διαχεεται προς τα εξω,στον περιγυρο μας,στους συνανθρωπους μας.

Το ιδανικο ειναι ο καθενας μας να ξεκινησει θετοντας,πρωτα απ'ολα, ορια στον εαυτο του και να φροντιζει να μην τα ξεπερναει.Οσο δυναται ο καθενας.Οταν το πετυχει αυτο,μπορει ν'ασχοληθει και με την κριτικη απεναντι στους υπολοιπους.Μονον ετσι θα διατηρηθει το φιλικο κλιμα. :)

 

 

 

Ουπς!,τι 'ναι αυτο? Πρωταπριλιατικο?

 

http://img682.imageshack.us/img682/8292/iphonesdk32multitasking.jpg

 

ΦΗΜΕΣ-ΦΗΜΕΣ-ΦΗΜΕΣ

 

Καλο μηνα σε ολους & προσοχη σημερα! :cool:

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ntropic όσον αφορά την τελευταία του τοποθέτηση.

 

Καλό μηνα σε όλους!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλη την παρέα φίλοι μου.... Ειδικά σήμερα ότι φήμη κ να βγει για το νέο μήλο, wm, adroid κτλ θα με βρίσκει παγερά αδιάφορο!!!

 

καλό μήνα!!!!!;)

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Επειδή τυγχάνει να παρακολουθώ και εγώ την ταινία θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σχετικά με τον ρεαλισμό που αναφέρεις. Για μένα είναι περισσότερο αηδιαστική και βίαιη η μεταφορά παρά καθαρή απεικόνιση των γεγονότων. Έχω την εντύπωση, χωρίς βέβαια να γνωρίζω την ιστορία ακριβώς όπως έγινε (όπως πιστεύω πως ελάχιστοι ιστορικοί γνωρίζουν εάν γνωρίζουν), πως ο Μελ Γκίμπσον υπερβάλει κατά πολύ για να προσδώσει ένα κύρος και μια σοβαρότητα στην ταινία. Για μένα είναι ελάχιστα συγκινητική και φυσικά δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με τον Ιησού από την Ναζαρέτ που μόνο και μόνο το cast να δεις πιστεύω δεν χρειάζεσαι άλλη δικαιολογία για την ποιότητα της μεταφοράς. ;)

 

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα:)

 

Αρτέμη φίλε μου, δεν πρόκειται να διαφωνήσω μαζί σου στο πως ακριβώς έγιναν τα πράγματα, γιατί όπως είπες και εσύ πολύ λίγοι πραγματικά γνωρίζουν τι συνέβη εκείνη την εποχή, αν το γνωρίζουν κιόλας. Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω όμως στο γεγονός ότι ο εν λόγω σκηνοθέτης/ηθοποιός, έχει κάποια ανάγκη να χρησιμοποιήσει υπερβολές για να κάνει μια "σοβαρή" με κύρος ταινία. Έχει δώσει δείγματα γραφής και στο παρελθόν, όπως εδώ, και έχει βραβευθεί γι αυτά. Τώρα, ότι μερικές φορές, αν όχι πολλές, η πραγματικότητα είναι αηδιαστική και βίαιη, νομίζω ότι είναι προφανές. Όσον αφορά τον Ιησού από την Ναζαρέτ, πιστεύω ότι ήταν μια πολύ μεγάλη παραγωγή, για την εποχή της, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να συγκρίνω την μία με την άλλη. Είναι άλλο πράγμα. Μπορεί να έχουν το ίδιο αντικείμενο, αλλά είναι άλλο πράγμα. Και αν μου επιτρέπεις, και αυτή έχει μεγάλο cast.

Αυτά, για καλημέρα :lol: και επειδή μόνο μέσα από διαφωνίες, πιστεύω ότι γίνεται εποικοδομητικός διάλογος.;)

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...