Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θανο σου ξαναλεω, οτι το βλεπεις σαν προγραμματιστής και οχι σαν χρηστης.

Συν του οτι εγω εχω το πλεονεκτημα οτι εχω χρησιμοποιησει windows για 15 χρονια και ξερω τι μπορουν να μου δωσουν.

 

Δεν το βλέπω Κώστα αποκλειστικά ούτε ως προγραμματιστής, ούτε ως χρήστης, ούτε ως τεχνικός αλλά ως όλα. Και ταυτόχρονα μοιράζομαι μαζί σου το "πλεονέκτημα" όπως το ονόμασες καθώς είμαι χρήστης των Windows από γενέσεώς τους το 1986 και χρήστης Mac από φοιτητής την εποχή του πρώτου μοντέλου των 128K. Αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα απολύτως πέραν του ότι ...γεράσαμε. :lol:

 

Και το αλλο παλι, με τα mac οι μισοι προγραμματιστες θα μεινουν ανεργοι.

Δεν χρειαζεται να σεταρεις τιποτα τα βρισκει ολα μονο, το δυκτιο τα παντα.

Αφού φίλε μου Κώστα και οι δυό μας ξέρουμε πως το setup δεν έχει καμμιά απολύτως σχέση με τους προγραμματιστές για να "μείνουν άνεργοι". Και πέραν από αυτή τη λεπτομέρεια, σε καμμιά περίπτωση δεν χρειάζεται να ρυθμίσει κανείς τίποτα στα Windows για να του βρει απλοϊκά δίκτυα όπως αυτά του Mac (π.χ. home nets, workgroups και γενικά peer to peer lans). Μην μου πεις πως για workgroup, home networking ή WiFi access points χρειάστηκε ποτέ να ρυθμίσεις τίποτα στα Windows. Γιατί τότε θα πρέπει να υποθέσω πως εμένα "με φοβούνται" τα Windows και βρίσκουν και σετάρουν τα πάντα από την εγκατάσταση ακόμα, άσχετα με το αν μου είναι χρήσιμο αφού χρησιμοποιώ domain server. :)

 

Εκτός και αν μιλάς για τίποτα NIC drivers κλπ που αυτό όμως είναι πλεονέκτημα των Windows και γενικά των PC αφού δεν περιορίζονται στα 2-3 Apple-made devices αλλά υποστηρίζουν οτιδήποτε κυκλοφορούσε, κυκλοφορεί ή θα κυκλοφορήσει. ;)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω Κώστα αποκλειστικά ούτε ως προγραμματιστής, ούτε ως χρήστης, ούτε ως τεχνικός αλλά ως όλα. Και ταυτόχρονα μοιράζομαι μαζί σου το "πλεονέκτημα" όπως το ονόμασες καθώς είμαι χρήστης των Windows από γενέσεώς τους το 1986 και χρήστης Mac από φοιτητής την εποχή του πρώτου μοντέλου των 128K. Αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα απολύτως πέραν του ότι ...γεράσαμε. :lol:

 

 

Αφού φίλε μου Κώστα και οι δυό μας ξέρουμε πως το setup δεν έχει καμμιά απολύτως σχέση με τους προγραμματιστές για να "μείνουν άνεργοι". Και πέραν από αυτή τη λεπτομέρεια, σε καμμιά περίπτωση δεν χρειάζεται να ρυθμίσει κανείς τίποτα στα Windows για να του βρει απλοϊκά δίκτυα όπως αυτά του Mac (π.χ. home nets, workgroups και γενικά peer to peer lans). Μην μου πεις πως για workgroup, home networking ή WiFi access points χρειάστηκε ποτέ να ρυθμίσεις τίποτα στα Windows. Γιατί τότε θα πρέπει να υποθέσω πως εμένα "με φοβούνται" τα Windows και βρίσκουν και σετάρουν τα πάντα από την εγκατάσταση ακόμα, άσχετα με το αν μου είναι χρήσιμο αφού χρησιμοποιώ domain server. :)

 

Εκτός και αν μιλάς για τίποτα NIC drivers κλπ που αυτό όμως είναι πλεονέκτημα των Windows και γενικά των PC αφού δεν περιορίζονται στα 2-3 Apple-made devices αλλά υποστηρίζουν οτιδήποτε κυκλοφορούσε, κυκλοφορεί ή θα κυκλοφορήσει. ;)

Δεν ξερω Θανο μου αλλα οποτε πήγαινα στα γραφεια μας στην Ελλάδα με νεο laptop για να δω τον server χωρις ρυθμισεις ηταν απλα αδύνατο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω Θανο μου αλλα οποτε πήγαινα στα γραφεια μας στην Ελλάδα με νεο laptop για να δω τον server χωρις ρυθμισεις ηταν απλα αδύνατο.

 

Τότε Κώστα ή ο DHCP server του γραφείου σας δεν λειτουργούσε σωστά, ή το πιθανότερο κατά λάθος ή επίτηδες για δικούς σου λόγους είχες απενεργοποιήσει στο laptop σου το DHCP/DNS discovery χρησιμοποιώντας forced local ή gateway IP. Αυτό όμως δεν έχει καμμιά σχέση με τα Windows καθώς το ίδιο μπορείς να κάνεις ή να πάθεις με οποιοδήποτε λειτουργικό συμπεριλαμβανομένου του OSX (και του iPhone αν προτιμάς) εφόσον παρέμβεις σε ρυθμίσεις DHCP/GW/DNS χωρίς να τις επαναφέρεις στη συνέχεια. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

plus

Η χρηση που κανει κανει καποιος τον υπολογιστη του ειναι τοσο διαφορετικη. Δεν υπαρχουν καν role models. Καν.

 

Προγραμματιστης και συνδεση δικτυου δε συμβαδιζει, επισης.

 

Οταν λεω οτι τα mac με κανουν πιο παραγωγικό εννοω στην καθημερινη μου χρηση και στις βασικες εφαρμογές, αυτές που κατα κόρον χρησιμοποιει ο καθενας μας.

..

Και το αλλο παλι, με τα mac οι μισοι προγραμματιστες θα μεινουν ανεργοι.

Δεν χρειαζεται να σεταρεις τιποτα τα βρισκει ολα μονο, το δυκτιο τα παντα..

 

:)

ƒ
Link to comment
Share on other sites

τελευταία είμαι σε ενα μόνιμο τρέξιμο και δεν έχω πολύ χρόνο να διαβλαζω το φόρουμ...έστω και καθυστερημένα χρόνια πολλά σε όσους γιόρταζαν (ή γιορτάζουν σήμερα) και δε τους ευχήθηκα :)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να μην εγινα κατανοητός.

 

Καθε εταιρεία εχει κάποιον είτε έμισθο είτε επι συμβασει που κανει συντηριση στα pc και το δυκτιο.

Εδω και παρα πολλα χρονια συνηθίσαμε να τους αποκαλούμε προγραμματιστές ασχετα αν ειναι και τι ειναι.

 

Αυτό που δεν μπορει ομως κανεις να αμφισητήσει είναι την απλότητα την ευεληξία και το οτι μετα απο ενα χρόνο το μηχανακι μου θα εχει τις ίδιες επιδωσεις με τωρα χωρις να χρειαζεται φορματ.

Αλλα ακομα και αυτο το φορματ που καλύτερος πελάτης του ειναι τα windows, τα mac τα πάνε καλυτερα.

Το κανουν σαν μια απλή διαδικασια, αφου εχουν backup ετοιμο χωρις τριτες εφαρμογές και ταλαιπωρίες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μπορει ομως κανεις να αμφισητήσει είναι την απλότητα την ευεληξία και το οτι μετα απο ενα χρόνο το μηχανακι μου θα εχει τις ίδιες επιδωσεις με τωρα χωρις να χρειαζεται φορματ.

Και ποιός λέει πως χρειάζεται format στα Windows; Δεν πιστεύω να είσαι και εσύ Κώστα ένας από εκείνους που ισχυρίζονται πως στα Windows γίνονται "θαύματα" και μετά λίγο πέφτει η απόδοσή τους. Γιατί αυτό είναι ένας τραγικά εσφαλμένος μύθος που στηρίζεται στην κάκιστη συνήθεια των χρηστών να βάζουν - βγάζουν οτιδήποτε software βρίσκουν μπροστά τους, original ή σπασμένο, νόμιμο ή μη, ολόκληρο ή κομματιασμένο κατάλληλο για τη συγκεκριμένη έκδοση του συστήματός τους ή όχι και πάει λέγοντας. :p

 

Κάνε το ίδιο και στο OSX και τα λέμε μετά τι ωραία που είναι. Ήδη στο παρόν forum καθημερινά απολαμβάνουμε ανάλογες συζητήσεις περί των προβλημάτων του ανεξέλεκτου "βάλε - βγάλε" ακόμα και στα iPhones, στα απομεινάρια plists και στα hard resets και τα αντίστοιχα του format restores . :p

 

Το κανουν σαν μια απλή διαδικασια, αφου εχουν backup ετοιμο χωρις τριτες εφαρμογές και ταλαιπωρίες.

Καμμιά τρίτη εφαρμογή δεν χρειάζεται εδώ και χρόνια και στα Windows. ενώ επιτρέπει πλήρες backup, είτε hard metal imaging, είτε incremental data backup είτε realtime file mod restore. Στο ότι κάποιοι φίλε Κώστα τρέχουν να χρησιμοποιήσουν τρίτα προγραμματάκια για το κάθε τι, πίστεψέ με δεν φταίει το σύστημα αλλά η άγνοιά τους γι'αυτό και τις δυνατότητές του. :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

@loftys

Χρονια Πολλα Λευτέρη. Να σαι καλα :D

 

Και κατι ακομη, που ενδιαφερει ολους μας :

Στην παρακάτω Αμερικανική τοποθεσία, γίνεται «δημοσκόπηση» για το αν η Μακεδονία είναι Ελληνική ή όχι. Μπείτε, ψηφίστε και διαδώστε το σε όσους ξέρετε! :rolleyes:

http://www.topix.com/forum/world/macedonia/TAAAAFN23PMGMJ147

Είναι πολύ απλό. Ούτε όνομα πρέπει να βάλετε, ούτε στοιχεία, ούτε τίποτε. Μόνο επιλέγετε το Yes και μετά βλέπετε το ως τώρα αποτέλεσμα. Έχουν μπει οι Σκοπιανοί και έχουν σαρώσει. :mad:

Αντε παιδια, αφου δεν κανουν τιποτα αυτοι που τους πληρωνουμε και πρεπει να κανουν, ας κανουμε κατι εμεις. GO GO !!!! :)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και απο εμενα στον Λευτερη μας!:)

Μολις ψηφισα και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Ε, νομίζω τώρα βρήκες αφορμή να δείς και την motorola... Τόσο καιρό δεν είχε βγάλει killer! Ήρθε με φόρα...

Το milestone είναι πιο μπροστά από το iphone, αν εξαιρέσουμε βέβαια την δύναμη του software της apple, που είναι αξεπέραστη! ίσως να μην φτάσει ποτέ το market της apple το android, αλλά σίγουρα κινητά ικανότερα σε άλλους τομείς [καμερα, qwerty,οθόνη,ποιήτητα ηχείου,flash,bt(:lol:),zoom(γνωρίζω ότι διορθώνεται), κλπ] υπάρχουν και θα υπάρξουν. (Εδώ θα πρέπει να σημειωθεί η λέξη <<υποκειμενικότητα>>)

 

Μάλλον αυτό που αναμένουμε να δείχνει ικανότερο αν και πολυπλοκότερο απο την ευχρηστία και απλότητα του iphone... θα βρεθεί επιτέλους killer? ;)

 

Droid (Asia,America)

Milestone (Europe) -> multitouch

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα λευτερη!!

 

Να ρωτησω κατι... Επελεξα να κατεβασω καποιες εφαρμιγες σπο το απστορε αλλα 1)τη μια δε τη βλεπω στο μενου του τηλεφωνου ενω μου την εμφανιζει στο search & 2)την αλλη δεν την εχει ουτε στην αναζητηση ενω απο τη σελιδα της στ απστορε μου δειχνει οτι εγκατασταθηκε

Μηπως υπαρχει περιορισμενος αριθμος σελιδων με εφαρμογες και παιχνιδια που μπορω να εχω;; Τωρα εθμαι στις 11

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Και ποιός λέει πως χρειάζεται format στα Windows; Δεν πιστεύω να είσαι και εσύ Κώστα ένας από εκείνους που ισχυρίζονται πως στα Windows γίνονται "θαύματα" και μετά λίγο πέφτει η απόδοσή τους. Γιατί αυτό είναι ένας τραγικά εσφαλμένος μύθος που στηρίζεται στην κάκιστη συνήθεια των χρηστών να βάζουν - βγάζουν οτιδήποτε software βρίσκουν μπροστά τους, original ή σπασμένο, νόμιμο ή μη, ολόκληρο ή κομματιασμένο κατάλληλο για τη συγκεκριμένη έκδοση του συστήματός τους ή όχι και πάει λέγοντας. :p

 

Κάνε το ίδιο και στο OSX και τα λέμε μετά τι ωραία που είναι. Ήδη στο παρόν forum καθημερινά απολαμβάνουμε ανάλογες συζητήσεις περί των προβλημάτων του ανεξέλεκτου "βάλε - βγάλε" ακόμα και στα iPhones, στα απομεινάρια plists και στα hard resets και τα αντίστοιχα του format restores . :p

 

 

Καμμιά τρίτη εφαρμογή δεν χρειάζεται εδώ και χρόνια και στα Windows. ενώ επιτρέπει πλήρες backup, είτε hard metal imaging, είτε incremental data backup είτε realtime file mod restore. Στο ότι κάποιοι φίλε Κώστα τρέχουν να χρησιμοποιήσουν τρίτα προγραμματάκια για το κάθε τι, πίστεψέ με δεν φταίει το σύστημα αλλά η άγνοιά τους γι'αυτό και τις δυνατότητές του. :lol:

 

Αυτη ειναι μια τοποθετηση που δυσκολα ακους.

Εννοω τοσο τεκμηριωμενη.

 

(Αληθεια, τι ειναι το hard metal imaging; Δε βρηκα με 1η ματια κατι... Πρεπει να τα μαθω αυτα καποτε.., δεν εχω ιδεα απο backupπια εκτος του κοπι-πειστ.. :whistle:)

 

Μπορω εγω να πω συνοψιζοντας οτι αναλογα τη χρηση που δεχονται αποδιδουν.

 

Τωρα, ενα θεμα που ηθελα να θεσω ( και με καποιο τροπο το αναφερει και ο foxx στα πλαγια πανω) , ειναι οτι οι χρηστες windows φερονται πολυ πιο "ανευθυνα" υπολογιστικα, απο χρηστες σε αλλα λειτουργικα. Εννοω ο μεσος χρηστης, ο οποιος δημιουργει τα στατιστικα. Ετσι εξηγουνται πολλα. Τι λετε;

ƒ
Link to comment
Share on other sites

αποψη μ....τo qwerty που εχει το milestone ειναι αποτυχια...γιατι αν μπορουσε θα ειχε βαλει touch keyboard..γιατι οταν εχεις τν απλοτητα του μηλου...απο το ανοιγοκλεινω για να γραψω κατι ειναι λιγο κουραστικο..αποψη μου ομως...(δεν αναφερομαι σε λειτουργικο γιατι απλα δεν το εχω χρησιμοποιησει)
Link to comment
Share on other sites

...οι χρηστες windows φερονται πολυ πιο "ανευθυνα" υπολογιστικα, απο χρηστες σε αλλα λειτουργικα. Εννοω ο μεσος χρηστης, ο οποιος δημιουργει τα στατιστικα. Ετσι εξηγουνται πολλα. Τι λετε;

 

Αυτό δυστυχώς είναι μεγάλη και απόλυτη αλήθεια, και εν μέρει δικαιολογείται από την ευκολία απόκτησης ενός Windows συστήματος ή έστω πρόσβασης σε αυτό. Αυτό σε συνδυασμό με το "σκονάκι" των web search engines και του κάθε blog-hits-tips website, κάνει πολλούς αν όχι τους περισσότερους Windows users να έχουν μεγαλύτερη εντύπωση για τον εαυτό και τις ικανότητές τους από όσες πραγματικά έχουν, αν έχουν (πράγμα μάλλον σπάνιο).

Και αν το συνδυάσεις αυτό, με την υπερπληθώρα και την ευκολία εύρεσης wareΖ, crαckZ κλπ, κάνει αυτούς τους χρήστες από αυτοκαταστροφικούς μέχρι χοντροκέφαλους παντογνώστες καταστροφείς. Βάλε από επάνω και κάθε malware ή σκουπιδο-"optimization" software (βλεπε registry cleaners και άλλα τέτοια χαζά) που ευρέως κυκλοφορούν και που φυσικά δεν λείπουν από την εργαλειοθήκη τέτοιων χρηστών, και έχεις ένα εκρηκτικό μίγμα έτοιμο για κάθε χρήση. :lol:

 

Από αυτά τα χάλια (και τους χρήστες) είχε μέχρι σήμερα γλυτώσει το OSX και η Apple που κυρίως περιστοιχιζόταν από "συνετούς" και πειθαρχημένους κατά βάση χρήστες, αλλά από ότι φαίνεται με μια στατιστική ματιά στα Apple discussions, ήρθε και η ώρα του να απολαύσει και αυτό το λειτουργικό τα "καλά" της πολυκοσμίας. Βλέπω σε λίγο καιρό το jail να μην αποτελεί "προνόμιο" αποκλειστικά των iPhones αλλά να επεκταθεί ευρύτερα στα Macs μήπως και σωθεί η αξιοπρέπεια του συστήματος από τα αρπακτικά. :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Κώστα Ηλία Μαργαρίτα Αλεξάνδρε Δημήτρη (pic) και αν ξέχασα κανένα συγχωρηστε με, σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και να είστε πάντα καλά.

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνω απολυτα. Το τελευταιο πραγμα που θα σκευτομουν σε ενα κινητο με qwerty θα ηταν η απλοτητα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα ειναι το συνμπερασμα.Οτι κινητο και να αγορασετε,οτι και αν σας αρεσει,με οτι και αν ενθουσιαστητε ποτε μην βιαστητε να πουλησετε το μηλο.Τον λογο τον ξερετε.Την καλησπερα μου και χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν.
Link to comment
Share on other sites

- Είναι προφανές πως δεν έχει μόνο για keyboard το qwerty-slide κι έχει και στην οθόνη touch keyboard.(Τ9,qwerty-touch)

- Δεν μίλησε κανείς για απλότητα κι ούτε η Motorola στόχευε σε ένα τέτοιο κινητό την απλότητα, με τέτοια καλούδια. Επίσης το android μπορείς να το διαμορφώσεις από interface μηλόφωνου έως όσο περίπλοκο το θες εσύ! :)

 

Edit:

Κάποιοι αρκετά αισιόδοξοι για την πλατφόρμα android υποστηρίζουν το παρακάτω link σε σύγκριση με το iphone: http://blogs.techrepublic.com.com/10things/?p=1131

 

http://s1d2.turboimagehost.com/t/2506479_sa.jpg

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε κανένα site που να δείχνει ποιες εφαρμογές είναι σε έκπτωση στο Apple Store για το iPhone? Ή που μπορούμε να ενημερωνόμαστε για αυτά?
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιοι χρησιμοποιουν το ping?

και με τι nick names ειστε μεσα?

το εβαλα τωρα και φαινεται καλο :cool:

 

εγω ειμαι με το δικο μου zaharakis :happy:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

tsoump απο την στιγμη που μιλαμε για iphone η λεξη απλοτητα μπαινει απο μονη της.Τωρα ,απο το να παρω ενα android για να περασω το interface του iphone (το εκανα με τον ηρωα) ε ,προτιμω το ιδιο το iphone.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιοι χρησιμοποιουν το ping?

και με τι nick names ειστε μεσα?

το εβαλα τωρα και φαινεται καλο :cool:

 

εγω ειμαι με το δικο μου zaharakis :happy:

 

Δημήτρη, έχει πολύ πλάκα! Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ! Ιδιαίτερα από τότε που έβαλα το αγορασμένο (το αγόρασα εγώ 1 μέρα πριν πείτε ότι είναι δωρεάν)!

 

Έχω και εγώ το ίδιο με εδώ. (έλαβα και το μήνυμά σου! :lol:)

 

Αν δεις μερικές υπογραφές, έχουν και τα ping τους!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...