Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω θα απαντησω οχι στο με ποια συσκευη θα το αλλαζα, αλλα γιατι δεν ξαναγυριζω σε iPhone.

 

...

...

 

Από εφαρμογές πλέον δεν λείπει τίποτα , οπότε παει κι αυτο μαζί με το smoothness που κάποτε ήταν ανασταλτικος παράγοντας στο να πας σε κάποια άλλη πλατφόρμα.

 

Θα τολμήσω να πω ότι η συγκεκριμένη προσέγγιση μου φαίνεται λίγο επιφανειακή.

 

Απλό παράδειγμα: ενημερώσεις λογισμικού. Στο iPhone γίνονται ταχύτατα και απροβλημάτιστα. Σε όλα τα android που έχω υπόψιν μου γίνεται γης μαδιάμ. Ειδήσεις με περιεχόμενο (αν είναι δυνατόν) ποια θα αναβαθμιστούν και ποια όχι (!) ενώ βλέπω ανακοινώσεις όπως της HTC που λέει ότι το One X θα πάρει την 4.0.4 η οποία μάλλον δεν είναι η τελευταία έκδοση.

 

Δεν πρόκειται τόσο περί λειτουργικότητας. Στο θέμα αυτο προφανώς οι ναυαρχίδες του Android τα καταφέρνουν σίγουρα καλύτερα. Προσωπικά, για μένα το iOS συνεχίζει να έχει μεγάλη διάφορα σε θέμα GUI, ευχρηστία, ποικιλίας και ποιότητας επαγγελματικών εφαρμογών, απροβληματιστης λειτουργίας και αναβαθμίσεων και - ίσως το πιο σημαντικό - κορυφαίου επιπέδου ασφάλειας δεδομένων, καθιστώντας το σχεδόν μονόδρομο για τις επιχειρήσεις (δεδομένης της απουσίας του BlackBerry).

 

Αυτο εννοούσα λέγοντας ότι θα περιμένω το Android να ωριμάσει.

 

Το πρώτο μου smartphone ήταν το Nokia E71 και μετά πέρασα από πολλά μεταξύ άλλων BlackBerry για να καταλήξω να χρησιμοποιώ αποκλειστικά iPhone απο το 2008. Ομολογώ ότι η εμπειρία μου με Android παραμένει σχετικά επιφανειακή και περιστασιακή (ρύθμιση τηλεφώνων συγγενών και φίλων) αλλά όλες μου αυτές οι εμπειρίες μου δείχνουν ότι το λειτουργικό σύστημα αυτο είναι ανώριμο - δεν είναι δυνατόν να παλεύω 30 λεπτά να ρυθμίσω Gmail push service σε ένα stock Galaxy και να καταλήγω με δυο εικονίδια, ένα της email αλληλογραφίας και ένα χωρστό Gmail (!!!). Δε λέω θα μπορούσα να το είχα ψάξει περισσότερο αλλά στην πρώτη χρήση μόνο φιλικό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

 

Για αυτό, προσωπικά πάντα, δεν πρόκειται να αλλάξω το iPhone στο εγγύς μέλλον.

 

Ιδανικά θα ήθελα ένα Galaxy S3 να τρέχει iOS με τις λειτουργικότητες του Android 4.1. A summer night's dream δηλαδή.

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον Κωστα.

Το iOS πλεον κουρασε και σιγουρα υπολειπεται κατα πολυ αξιοπιστων υλοποιησεων android, που εχουν στο portfolio συσκευες 4,8 και 5,3 ιντσων, ικανες να υποκαταστησουν ευκολα κι ενα tablet (μολις προσφατα πουλησα και το ipad 3 μου, γιατι απλα ο,τι εκανα με αυτο μπορουσε να γινει και με το note μου).

Κατα την αποψη μου η ψαλιδα με market, smoothness εκλεισε πολυ και δεν εχω απολυτως κανενα λογο να γυρισω πισω...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον Κωστα.

Το iOS πλεον κουρασε και σιγουρα υπολειπεται κατα πολυ αξιοπιστων υλοποιησεων android, που εχουν στο portfolio συσκευες 4,8 και 5,3 ιντσων, ικανες να υποκαταστησουν ευκολα κι ενα tablet (μολις προσφατα πουλησα και το ipad 3 μου, γιατι απλα ο,τι εκανα με αυτο μπορουσε να γινει και με το note μου).

Κατα την αποψη μου η ψαλιδα με market, smoothness εκλεισε πολυ και δεν εχω απολυτως κανενα λογο να γυρισω πισω...

 

Bαγγελη συμφωνω μαζι σου και με τον Κωστα. Οντος δεν υπαρχουν δικαιολογίες του τυπου δεν μου κανει αυτο γιατι το ios το κανει καλυτερα. Η ψαλιδα στο market αν εξαιρέσω μερικά παιχνιδάκια εχει αρχίσει να κλείνει σε βαθμό που βλέπω στο οριζοντα την αντιστροφή του play market. Δηλαδή να αρχίσει να πέρνει και προβαδισμα..... Δεν λεω οτι θα το ξεπεράσει αλλα οτι ειναι πολύ κοντά πλεον.

Και εγω λοιπον δεν εχω κανενα απολυτως λόγο να γυρίσω πισω τωρα που οθονες εχουν καταντήσει χαρμα οφθαλμόν σε χρώμα και απολαυση σε μεγεθος.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Με καμία. :p

 

Είναι το πιο ολοκληρωμένο smartphone που έχω χρησιμοποιήσει, με τον πιο «κοντινό στον άνθρωπο» χειρισμό, με, με, με. Μπορεί το Android να έφτασε αρκετά κοντά με την 4.x αλλά για κάποιον που χρησιμοποιεί χρόνια iOS και το έχει συνηθίσει είναι απλά ελλειπές. Ακόμα και το Galaxy S3 —το οποίο είναι εξαιρετική συσκευή— είναι πολύ πίσω στη φυσικότητα στον χειρισμό. Όταν έχεις μάθει να κάνεις τα πάντα στο κινητό τόσο straight-forward όσο είναι το να χρησιμοποιήσεις ένα τηλεχειριστήριο τηλερόρασης για τα βασικά, ενώ ο ανταγωνισμός κάνει περίπλοκο ακόμα και τα να... συντάξεις ένα μήνυμα, συγγνώμη αλλά να μου λείπει.

 

Πολύ κοντά στο iPhone είναι οι WP συσκευές. Αλλά επειδή χρησιμοποιώ χρόνια το iOS, θα είχα αρκετά μεγάλο learning curve. Και δε βρίσκω το λόγο να το κάνω, αφού είμαι ικανοποιημένος στο έπακρο από το iPhone. Πέραν του ότι έχω «επενδύσει» αρκετά σε paid εφαρμογές. Θα έπρεπε να τις ξαναγοράσω όλες πληρώνοντάς τες 2× σε περίπτωση που άλλαζα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κοντά στο iPhone είναι οι WP συσκευές. Αλλά επειδή χρησιμοποιώ χρόνια το iOS, θα είχα αρκετά μεγάλο learning curve. Και δε βρίσκω το λόγο να το κάνω, αφού είμαι ικανοποιημένος στο έπακρο από το iPhone. Πέραν του ότι έχω «επενδύσει» αρκετά σε paid εφαρμογές. Θα έπρεπε να τις ξαναγοράσω όλες πληρώνοντάς τες 2× σε περίπτωση που άλλαζα.

Αυτα ειναι ακριβως οπως τα αναφερεις:

- Learning curve (Σωστος)

- Επενδυση σε εφαρμογες (Σωστος).

Ολα τα υπολοιπα απλα δεν υφιστανται.

Το Jelly Bean ειναι κατα πολυ πληρεστερο απο το iOS, δεν τιθεται κανενα θεμα επ'αυτου...

Link to comment
Share on other sites

Το Jelly Bean ειναι κατα πολυ πληρεστερο απο το iOS, δεν τιθεται κανενα θεμα επ'αυτου...

 

Nope, nope, πάλι nope.

 

Στο post μου δεν έκανα αναφορά σε features. Εάν μιλάμε για δυνατότητες και χαρακτηριστικά δε σε αμφισβητώ, όντως το Android έχει αρκετά παραπάνω στοιχεία από το iOS. Αλλά μιλούσα για τον τρόπο χειρισμού.

 

Ένα απλό παράδειγμα θα σου δώσω. Χάζευα σε ένα μαγαζί ένα demo του Galaxy S3. Μπαίνω στη gallery να δω τις φωτογραφίες. Και ενώ ήταν πολύ smooth η κίνηση πάνω-κάτω, (κάτι τέτοιο σε εποχές Android 2,3,x ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας) ο «τρόπος» με τον οποίο γινόταν η κίνηση ήταν πολύ πιο «μηχανικός», πολύ πιο «στημένος» από του iOS. Πέραν του ότι, φτάνοντας στον πάτο, που τελείωσαν οι φωτογραφίες, απλά... σταμάτησε. Όπως σταματούσε και πριν πολλά χρόνια το SE K800i μου. Δεν έκανε κάποια αναπήδηση σαν το iOS, ούτε τίποτα άλλο για να «εξομαλύνει» την κίνηση και να την αποδώσει πιο φυσικά.

 

Και θα μου πεις τώρα, απορρίπτω ένα λειτουργικό επειδή... δεν αναπηδάει η gallery όταν φτάσεις στο τέλος; Όχι βέβαια. Αλλά αυτό ήταν μόνο ένα παράδειγμα... σαν λειτουργικό, το iOS είναι πολύ πιο προσεγμένο, πολύ πιο "polished" και πολύ πιο «φυσικό» σαν αίσθηση από το Android. Αυτό φαίνεται σε κάθε σημείο του, όσο μικρό και αν είναι, ενώ είναι η συνολική εικόνα που με κάνει να λέω ότι το Android είναι «ελλειπές». Και ξανατονίζω ότι μιλάω για το χειρισμό του, όχι για την πληρότητα χαρακτηριστικών και δυνατοτήτων. Εκεί πράγματι νικάει κατά κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Nope, nope, πάλι nope.

 

Στο post μου δεν έκανα αναφορά σε features. Εάν μιλάμε για δυνατότητες και χαρακτηριστικά δε σε αμφισβητώ, όντως το Android έχει αρκετά παραπάνω στοιχεία από το iOS. Αλλά μιλούσα για τον τρόπο χειρισμού.

 

Ένα απλό παράδειγμα θα σου δώσω. Χάζευα σε ένα μαγαζί ένα demo του Galaxy S3. Μπαίνω στη gallery να δω τις φωτογραφίες. Και ενώ ήταν πολύ smooth η κίνηση πάνω-κάτω, (κάτι τέτοιο σε εποχές Android 2,3,x ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας) ο «τρόπος» με τον οποίο γινόταν η κίνηση ήταν πολύ πιο «μηχανικός», πολύ πιο «στημένος» από του iOS. Πέραν του ότι, φτάνοντας στον πάτο, που τελείωσαν οι φωτογραφίες, απλά... σταμάτησε. Όπως σταματούσε και πριν πολλά χρόνια το SE K800i μου. Δεν έκανε κάποια αναπήδηση σαν το iOS, ούτε τίποτα άλλο για να «εξομαλύνει» την κίνηση και να την αποδώσει πιο φυσικά.

 

Και θα μου πεις τώρα, απορρίπτω ένα λειτουργικό επειδή... δεν αναπηδάει η gallery όταν φτάσεις στο τέλος; Όχι βέβαια. Αλλά αυτό ήταν μόνο ένα παράδειγμα... σαν λειτουργικό, το iOS είναι πολύ πιο προσεγμένο, πολύ πιο "polished" και πολύ πιο «φυσικό» σαν αίσθηση από το Android. Αυτό φαίνεται σε κάθε σημείο του, όσο μικρό και αν είναι, ενώ είναι η συνολική εικόνα που με κάνει να λέω ότι το Android είναι «ελλειπές». Και ξανατονίζω ότι μιλάω για το χειρισμό του, όχι για την πληρότητα χαρακτηριστικών και δυνατοτήτων. Εκεί πράγματι νικάει κατά κράτος.

Φίλε μου θες να σου πω ποσα πράγματα που χρειάζεται καθημερινά ο μέσος χρήστης γίνονται με πολυ περισσότερα και ανούσια πατήματα στο iOS?

Εκτός όσων δεν γίνονται καθόλου.

Ένταξη το iOS είναι πιο,πιο... Αλλα μέχρι ενός σημείου. Εχει βρει η apple τον κατάλληλο τροπο να σας πείθει ότι αυτο που σας δίνω σας χρειάζεται και στην ουσία κρατά το λειτουργικο με περιορισμένα futures ώστε να μην εχει απαιτήσεις και να τρέχει απροβληματιστα.

Πόσες φορες πρέπει να το γράψουμε αυτο που συνέβη με το iOS 5? Πρόσθεσαν μερικές δυνατότητες μαζεμενες και χρειάστηκαν 5 μήνες αφότου κυκλοφόρησε μέχρι να έλθει στα ίσια του το λειτουργικο.

Εκτός αυτού τελευταία όλα τα futures που δίνει, έχουν μοναδικό σκοπό την αποκομιση έξτρα κέρδους για την εταιρεία και τίποτα άλλο.

 

Η διαφορά μας είναι ότι ενώ εγω και ο Βαγγέλης αγαπάμε τα προϊόντα της apple, τα απορρίπτουμε γιατι αισθανόμαστε την κοροϊδία όταν βλέπουμε την apple να ασχολείται 6 μήνες για να πετάξει το google maps και δεν λέει να ενσωματώσει ένα widget με setting για wifi, BT, κλπ ώστε να μην πρέπει να κανεις 15 κλικ.

Σου παίρνει 25€ το χρόνο για το iTunes match, αλλα 25 για το iCloud και σου πλασάρει το ίδιο UI 5 χρόνια με ελάχιστες και αυτονοητες προσθήκες.

 

Εγω ξανά είπα: το android και η Samsung άρχισαν να αποκτούν το δικό τους κοινό. Δεν είναι πια τα άτομα που αγοράζουν Samsung γιατι δεν έχουν να πάρουν iPhone.

Μπορει να φαντάζει απίθανο και μακρινό, αλλα αν η apple δεν αρχίσει να αφουγκράζεται τις επιθυμίες του κοινού (δεν μιλώ για fan boys γιατι αυτοί δεν έχουν επιθυμίες. Ότι τους δώσουν το παίρνουν.:p), θα σταματήσει αυτη η τεράστια ανάπτυξη.

Δεν θα πέσει γιατι προς το παρών δεν υπάρχει το αντίστοιχο brand name στην απέναντι όχθη, αλλα δεν θα βλέπουμε τις τεράστιες πωλήσεις απο χρόνο σε χρόνο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θες να σου πω ποσα πράγματα που χρειάζεται καθημερινά ο μέσος χρήστης γίνονται με πολυ περισσότερα και ανούσια πατήματα στο iOS?

Εκτός όσων δεν γίνονται καθόλου.

Ένταξη το iOS είναι πιο,πιο... Αλλα μέχρι ενός σημείου. Εχει βρει η apple τον κατάλληλο τροπο να σας πείθει ότι αυτο που σας δίνω σας χρειάζεται και στην ουσία κρατά το λειτουργικο με περιορισμένα futures ώστε να μην εχει απαιτήσεις και να τρέχει απροβληματιστα.

Πόσες φορες πρέπει να το γράψουμε αυτο που συνέβη με το iOS 5? Πρόσθεσαν μερικές δυνατότητες μαζεμενες και χρειάστηκαν 5 μήνες αφότου κυκλοφόρησε μέχρι να έλθει στα ίσια του το λειτουργικο.

Εκτός αυτού τελευταία όλα τα futures που δίνει, έχουν μοναδικό σκοπό την αποκομιση έξτρα κέρδους για την εταιρεία και τίποτα άλλο.

 

Η διαφορά μας είναι ότι ενώ εγω και ο Βαγγέλης αγαπάμε τα προϊόντα της apple, τα απορρίπτουμε γιατι αισθανόμαστε την κοροϊδία όταν βλέπουμε την apple να ασχολείται 6 μήνες για να πετάξει το google maps και δεν λέει να ενσωματώσει ένα widget με setting για wifi, BT, κλπ ώστε να μην πρέπει να κανεις 15 κλικ.

Σου παίρνει 25€ το χρόνο για το iTunes match, αλλα 25 για το iCloud και σου πλασάρει το ίδιο UI 5 χρόνια με ελάχιστες και αυτονοητες προσθήκες.

 

Εγω ξανά είπα: το android και η Samsung άρχισαν να αποκτούν το δικό τους κοινό. Δεν είναι πια τα άτομα που αγοράζουν Samsung γιατι δεν έχουν να πάρουν iPhone.

Μπορει να φαντάζει απίθανο και μακρινό, αλλα αν η apple δεν αρχίσει να αφουγκράζεται τις επιθυμίες του κοινού (δεν μιλώ για fan boys γιατι αυτοί δεν έχουν επιθυμίες. Ότι τους δώσουν το παίρνουν.:p), θα σταματήσει αυτη η τεράστια ανάπτυξη.

Δεν θα πέσει γιατι προς το παρών δεν υπάρχει το αντίστοιχο brand name στην απέναντι όχθη, αλλα δεν θα βλέπουμε τις τεράστιες πωλήσεις απο χρόνο σε χρόνο.

 

Απλα νομισα οτι ηταν δικο μου post Κωστα.

Ετσι απλα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θες να σου πω ποσα πράγματα που χρειάζεται καθημερινά ο μέσος χρήστης γίνονται με πολυ περισσότερα και ανούσια πατήματα στο iOS?

Εκτός όσων δεν γίνονται καθόλου.

Δε με ενδιαφέρει ο «μέσος χρήστης». Μιλάς για τον μέσο χρήστη, μιλάω για εμένα. Στο δικό μου post απαντάς, άρα η όλη κουβέντα γίνεται με βάση τις δικές μου ανάγκες. Μη ξεχνάς μέσα σε τι θέμα γράφουμε. Δεν είναι γενική σύγκριση τύπου "iOS vs Android".

 

Ένταξη το iOS είναι πιο,πιο... Αλλα μέχρι ενός σημείου. Εχει βρει η apple τον κατάλληλο τροπο να σας πείθει ότι αυτο που σας δίνω σας χρειάζεται και στην ουσία κρατά το λειτουργικο με περιορισμένα futures ώστε να μην εχει απαιτήσεις και να τρέχει απροβληματιστα.

Πόσες φορες πρέπει να το γράψουμε αυτο που συνέβη με το iOS 5? Πρόσθεσαν μερικές δυνατότητες μαζεμενες και χρειάστηκαν 5 μήνες αφότου κυκλοφόρησε μέχρι να έλθει στα ίσια του το λειτουργικο.

Τρέχει απροβλημάτιστα διότι έχει καλό scheduler, καλό memory management, κλπ. Ή μάλλον να το θέσω αλλιώς: τρέχει όπως θα έπρεπε να τρέχει οποιοδήποτε mobile λειτουργικό σύστημα. Μέχρι την 4,x το Android «υπέφερε» διότι α) τα είχαν κάνει σ**τά (συγγνώμη κιόλας) με τη διαχείριση μνήμης και β) διότι το layer γραφικών δεν είχε hardware acceleration, άρα έχανε κατά κράτος σε απόκριση.

 

Με άλλα λόγια, η ανώτερη συμπεριφορά-απόκριση του iOS δεν έχει να κάνει με τους περιορισμούς του, αλλά με το ότι είναι ένα λειτουργικό σχεδιασμένο και γραμμένο καλά. Τώρα που —επιτέλους— διορθώθηκε το Android από την ICS και έπειτα, τρέχει και αυτό εξίσου καλά. Και χωρίς να έχει περιορισμούς à la Apple. Κάνω λάθος;

 

Εκτός αυτού τελευταία όλα τα futures που δίνει, έχουν μοναδικό σκοπό την αποκομιση έξτρα κέρδους για την εταιρεία και τίποτα άλλο.

Δηλαδή οι άλλες εταιρείες δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους; Ότιδήποτε και να προστεθεί, από οποιαδήποτε εταιρεία, σε οποιοδήποτε λειτουργικό ή συσκευή έχει ένα σκοπό: το κέρδος.

 

Σου παίρνει 25€ το χρόνο για το iTunes match, αλλα 25 για το iCloud και σου πλασάρει το ίδιο UI 5 χρόνια με ελάχιστες και αυτονοητες προσθήκες.

Προσωπικά δε μου παίρνει τίποτα. Ούτε για το iTunes Match, ούτε για το iCloud, ούτε για τίποτα. Και αν δε κάνω λάθος, αυτά είναι υπηρεσίες που προσφέρει χωρίς καμία υποχρέωση εκ μέρους σου να τις χρησιμοποιήσεις, οπότε προς τι η διαμαρτυρία; Επειδή υπάρχουν;

 

:blink:

 

Για το UI θα σου πω μία κλασικότατη ατάκα: "If it ain't broke, don't fix it".

 

Στα Windows πόσες φορές άλλαξε το UI μέσα στα χρόνια; Καμία. Οκ, έγινε μία μεγάλη αλλαγή τώρα στα Windows 8 με το Metro UI (αν και ακόμα και αυτό είναι layer πάνω από το ήδη υπάρχον και γνωστό UI). Πέρα από αυτό, τίποτα. Δε καταστρέφεις ένα ήδη γνώριμο και εξαιρετικό περιβάλλον απλά... από καπρίτσιο.

 

Εγω ξανά είπα: το android και η Samsung άρχισαν να αποκτούν το δικό τους κοινό. Δεν είναι πια τα άτομα που αγοράζουν Samsung γιατι δεν έχουν να πάρουν iPhone.

Πολύ σωστό σαν παρατήρηση και αναμενόμενο. Τα άτομα που «παίρνουν Χ-Υ διότι δεν έχουν να πάρουν iPhone» υπήρξαν πριν 2-3 χρόνια. Τότε το Android ήταν σε βρεφικό επίπεδο, (κοινώς χάλια) ενώ ο «υπόλοιπος» ανταγωνισμός ήταν το εξίσου άθλιο Windows Mobile 6,5. Αυτά όμως πάνε, πέρασαν. Το Android πλέον είναι καλό, ενώ η επιλογή έχει να κάνει καθαρά με τις ανάγκες του καθενός, καθώς οι διαφορές είναι «στα σημεία». Λογικό να υπάρχει κοινό. Όπως σε λίγο καιρό (αν τα πάει καλά η Microsoft) θα υπάρχει κοινό και για το WP.

 

Πάντως ακόμα δε καταλαβαίνω που διαφωνείς μαζί μου. Τα όσα έγραψα περί χειρισμού δεν είναι αμφισβητήσιμα. Οποιοσδήποτε έχει κάποια επαφή με user experience design μπορεί να το καταλάβει.

 

Και άλλωστε (το ξαναλέω) το θέμα έχει να κάνει με τις επιλογές του καθενός από εμάς, δεν είναι κάποια αντικειμενική σύγκριση ανάμεσα στις υπάρχουσες mobile πλατφόρμες, οπότε για ποιο λόγο αντιδράτε που στην ουσία λέω ότι για μένα η εμπειρία χρήσης είναι πιο σημαντική από άλλα στοιχεία στα οποία υπερτερεί το Android;

 

:p

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως βαρεθηκα το ios κι επεστρεψα στο Android γιατι πραγματικα εχουν φτιαξει ολα παρα πολυ.

Βαρεθηκα να βλεπω τα ιδια κουτακια,με κουρασε η μικρη 3,5" οθονη του iphone 4 που ειχα.

Πηγα στο ios πριν καποιους μηνες γιατι στο Android στο παρελθον οσο κι αν προσπαθησα δεν βρηκα smoothness και ταχυτητα,δεν βρηκα αυτονομια μπαταριας,δεν βρηκα εφαρμογες που δουλευαν καλυτερα στο ios.

Τωρα πια ομως ολα αυτα υπαρχουν και σε λιγοτερα χρηματα απο ενα iphone 4s.Οσο για την αυτονομια μπαταριας του ios τωρα πια με τις τελευταιες αναβαθμισεις εχει παει περιπατο.

Πρεπει να αλλαξουν αρκετα για να γυρισω στο ios τωρα πια.Σα να εχει αρχισει να τεμπελιαζει η Apple μου φαινεται... :p

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αλλαξουν αρκετα για να γυρισω στο ios τωρα πια.Σα να εχει αρχισει να τεμπελιαζει η Apple μου φαινεται... :p

 

H φιλοσοφία που ακολουθείται στο iOS είναι ιδια που ακολουθείται χρόνια τώρα και στο Mac OS. Η βασική δομή του UI παραμένει ίδια και με κάθε update προστίθεντο features. Δεν τεμπελιάζει πουθενά η Apple με την εννοια που το θέτεις. Καλά έκανες και πραγματοποίησες την μετάβαση σε android μιας και σε καλύπτει περισσότερο γιατι στο iOS ποτέ μα ποτέ δεν θα δεις widget (εδώ "πρωταγωνιστούν" οι apps) ενώ νέο UI θα δούμε (αν δούμε) όταν με το καλό γίνει η ενοποίηση με το Mac OS. Που αν το Surface πετύχει σαν προοιόν (επιτέλους το iPad αποκτά αντίπαλο και ευελπιστώ να έχουμε ανταγωνισμο ώστε να πέσουν οι τιμές) μια συσκευή που "διαφημίζει" το all in one ίσως δούμε την ενοποίηση iOS-Mac OS νωρίτερα. :)

 

Υ.Γ. Ιδια αυτονομία που είχα με το 4 έχω και με το 4S. Τι εννοείς με τις τελευταίες αναβαθμίσεις?

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα στην γυναίκα μου το 4S και αγόρασα το droid RAZR σε λευκό γιατί μου άρεσε περισσότερο. Όσο περνάει ο καιρός μαζί του θεωρώ ότι είναι καλύτερο τηλέφωνο τόσο από πλευράς ποιότητάς κατασκευής όσο και απο ευκολία χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι όσες φορές έχω δώσει το iPhone πάλι πίσω γυρναω!το τηλέφωνο το έχω φτιάξει πλέον όπως θέλω εγω κ χρησιμοποιώ τις λειτουργίες στο έπακρο οπότε αφού με καλύπτει απόλυτα δεν μπαίνω πλέον στην διαδικασία να το ξανά δώσω !
Link to comment
Share on other sites

Και που θα γίνει ενοποίηση του ios με το Mac OS τι θα αλλάξει γι αυτόν που δεν έχει Mac η έστω γι αυτόν που έχει ένα MacBook στο σπίτι του αλλά στην δουλειά του χρησιμοποιεί PC?

Ας κοιτάξει καλύτερα η Apple να κάνει συμβατή την iCloud επικοινωνία με τα PC και ας αφήσει τα αλλά που γίνονται για να παρασύρει τον κόσμο σε αγορές όλων των προϊόντων της.

Το dropbox θέριεψε από τον καιρό που έδωσε η apple το iCloud, γιατί είναι πλήρως λειτουργικό σε όλες τις πλατφόρμες. Το ίδιο και εφαρμογές σαν το Evernote. Να μην πω για το Gmail , που πλέον δεν υπάρχει χρήστης χωρίς λογαριασμό, εξ αιτίας του ότι μπορεί να το χρησιμοποιήσει απ οποιαδήποτε συσκευή.

Έχω MacBook και iPad. Όμως δεν χρησιμοποιώ το Notes. Calendar και contacts τα εχω συνδεδεμένα με το Gmail. Το iWorks επίσης πιάνει αράχνη γιατί είναι μόνο για οικιακή χρήση. Όλα αυτά για να είναι χρήσιμα θα πρέπει να έχεις παντού συσκευές Apple.

Θα μου πεις γιατί το πήρες; Για τον λόγο που αγόρασαν mac οι περισσότεροι που πήραν για πρώτη φορά iPhone την εποχή του 3g, κι ας μην θέλουν να το παραδεχθούν.

Εξαιρετικό μηχάνημα σε ποιότητα κατασκευής, φοβερή οθόνη αλλά με τα χρήματα αυτά αγοράζεις εξ ίσου καλό windows μηχάνημα και με πολύ πιο δυνατά specs.

Απλά θέλαμε να εκμεταλλευτούμε όλες τις δυνατότητες του iPhone έχοντας Mac. Ήταν και τα Vista απελπισία οπότε ακολουθήσαμε τις επιταγές της Apple.

 

Οι χρήστες έχουν ανάγκη από εφαρμογές που συγχρονίζουν τα πάντα σε όλες τις συσκευές που χρησιμοποιούν.

Τώρα για το ότι το ios είναι εφαρμογές, το ξέρουμε. Υπάρχουν πια σχεδόν όλες στα Android.

Και μάλιστα για να φέρεις ένα iPhone στην κατάσταση ενός Android out the box, θέλεις καμιά 50 αρια ευρώ. Μιλώ για τις ενσωματωμένες εφαρμογές.

 

Και μην αναφέρει κανείς πάλι τις προηγμένες λειτουργίες του iTunes match γιατί είναι για γέλια να μιλάμε για συγχρονισμό μουσικής λες και είναι το σημαντικότερο πράγμα. Υπάρχουν δεκάδες τρόποι να γίνει. Κι αν δεχθούμε ότι το κάνει καλύτερα η Apple, προτιμώ για κάτι που δεν μου είναι απαραίτητο να συμβιβαστώ με την δωρεάν λύση.

 

Τέλος πάντων κάποιοι μπορούν και κοροϊδεύουν τον εαυτό τους. Τα iTunes match τους μάραναν. Δεν κοιτάνε που δεν τους δίνει ένα πληκτρολόγιο της προκόπης. Έτσι και δεν τσεκάρεις το κείμενο γίνεσαι ξεφτίλα μ αυτά που γράφει εξ αιτίας του ανύπαρκτου λεξικού.

 

Μέχρι το iPhone 4 ήλπιζα ότι σιγά σιγά θα δοθούν όλα τα αυτονόητα. Πλέον ξέρω ότι κάποια πράγματα δεν θα αλλάξουν πότε. Μ αρέσουν τα iPhone σαν ποιότητα κατασκευής, κάμερα και οθόνη. Όμως πλέον κάνω την δουλειά μου καλύτερα και πιο άνετα. Οπότε δεν υπάρχει λόγος για παραχωρήσεις του παρελθόντος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και που θα γίνει ενοποίηση του ios με το Mac OS τι θα αλλάξει γι αυτόν που δεν έχει Mac η έστω γι αυτόν που έχει ένα MacBook στο σπίτι του αλλά στην δουλειά του χρησιμοποιεί PC?

Ας κοιτάξει καλύτερα η Apple να κάνει συμβατή την iCloud επικοινωνία με τα PC και ας αφήσει τα αλλά που γίνονται για να παρασύρει τον κόσμο σε αγορές όλων των προϊόντων της.

Το dropbox θέριεψε από τον καιρό που έδωσε η apple το iCloud, γιατί είναι πλήρως λειτουργικό σε όλες τις πλατφόρμες. Το ίδιο και εφαρμογές σαν το Evernote. Να μην πω για το Gmail , που πλέον δεν υπάρχει χρήστης χωρίς λογαριασμό, εξ αιτίας του ότι μπορεί να το χρησιμοποιήσει απ οποιαδήποτε συσκευή.

Έχω MacBook και iPad. Όμως δεν χρησιμοποιώ το Notes. Calendar και contacts τα εχω συνδεδεμένα με το Gmail. Το iWorks επίσης πιάνει αράχνη γιατί είναι μόνο για οικιακή χρήση. Όλα αυτά για να είναι χρήσιμα θα πρέπει να έχεις παντού συσκευές Apple.

Θα μου πεις γιατί το πήρες; Για τον λόγο που αγόρασαν mac οι περισσότεροι που πήραν για πρώτη φορά iPhone την εποχή του 3g, κι ας μην θέλουν να το παραδεχθούν.

Εξαιρετικό μηχάνημα σε ποιότητα κατασκευής, φοβερή οθόνη αλλά με τα χρήματα αυτά αγοράζεις εξ ίσου καλό windows μηχάνημα και με πολύ πιο δυνατά specs.

Απλά θέλαμε να εκμεταλλευτούμε όλες τις δυνατότητες του iPhone έχοντας Mac. Ήταν και τα Vista απελπισία οπότε ακολουθήσαμε τις επιταγές της Apple.

 

Οι χρήστες έχουν ανάγκη από εφαρμογές που συγχρονίζουν τα πάντα σε όλες τις συσκευές που χρησιμοποιούν.

Τώρα για το ότι το ios είναι εφαρμογές, το ξέρουμε. Υπάρχουν πια σχεδόν όλες στα Android.

Και μάλιστα για να φέρεις ένα iPhone στην κατάσταση ενός Android out the box, θέλεις καμιά 50 αρια ευρώ. Μιλώ για τις ενσωματωμένες εφαρμογές.

 

Και μην αναφέρει κανείς πάλι τις προηγμένες λειτουργίες του iTunes match γιατί είναι για γέλια να μιλάμε για συγχρονισμό μουσικής λες και είναι το σημαντικότερο πράγμα. Υπάρχουν δεκάδες τρόποι να γίνει. Κι αν δεχθούμε ότι το κάνει καλύτερα η Apple, προτιμώ για κάτι που δεν μου είναι απαραίτητο να συμβιβαστώ με την δωρεάν λύση.

 

Τέλος πάντων κάποιοι μπορούν και κοροϊδεύουν τον εαυτό τους. Τα iTunes match τους μάραναν. Δεν κοιτάνε που δεν τους δίνει ένα πληκτρολόγιο της προκόπης. Έτσι και δεν τσεκάρεις το κείμενο γίνεσαι ξεφτίλα μ αυτά που γράφει εξ αιτίας του ανύπαρκτου λεξικού.

 

Μέχρι το iPhone 4 ήλπιζα ότι σιγά σιγά θα δοθούν όλα τα αυτονόητα. Πλέον ξέρω ότι κάποια πράγματα δεν θα αλλάξουν πότε. Μ αρέσουν τα iPhone σαν ποιότητα κατασκευής, κάμερα και οθόνη. Όμως πλέον κάνω την δουλειά μου καλύτερα και πιο άνετα. Οπότε δεν υπάρχει λόγος για παραχωρήσεις του παρελθόντος.

 

Κωστα τα posts σου αναδεικνυουν την ωριμοτητα ενος χρηστη που εχει σπαταλησει χρονο, χρημα και φαια ουσια.

Ετσι ειναι τα πραγματα, αυτες οι διαπιστωσεις σου ειναι οι ιδιες με τις δικες μου μερικους μηνες πριν, οταν και αποφασισα να εγκαταλειψω την apple.

Ενα απο τα λιγα στοιχεια που ειχε απομεινει να θαυμαζω και να απουσιαζει απο -μη apple- συσκευες, η ποιοτητα και τα υλικα κατασκευης, πλεον τα δινει κι ο ανταγωνισμος, σε πιο προσιτε μαλιστα τιμες.

Εχω ενα Asus Zenbook (UX31E), που ειναι το ιδιο ποιοτικο (ολο αλουμινιο), πιο λεπτο και μαλιστα πιο ομορφο κι εντυπωσιακο, που το πληρωσα 690 ευρω πριν δεκα ημερες (για το ιδιο macbook air θα χρειαζομουν 1300 ευρω και θα ειχα χειροτερη οθονη).

Ετσι "παραβιασα" και το κλασικο "once you go mac, you never go back", γυριζοντας τρεχοντας στα windows και φευγοντας απο το πολυ ομορφο macbook pro (2011) που ειχα, γιατι απλα:

- Ακομα περιμενω συμβατοτητα εφαρμογων που χρησιμοποιω στη δουλεια μου

- Ακομα περιμενω ενα cloud να παιζει σε κατι αλλο -πλην apple

- To περιφημο σταθερο και αξιοπιστο λειτουργικο (macos) ειχε ενα σωρο αγκυλωσεις και βαρυνε απελπιστικα μετα απο μερικους μηνες χρησης (με τη συνδεση, δε, μιας full hd οθονης απλα γονατισε).

Για το iphone με καλυψες απολυτα.

Πλεον φανταζει ενα γερασμενο λειτουργικο, που εχει παμπολες ελλειψεις και τελικα προδιδει την απλοτητα του στο βωμο των shortcuts, widgets, modifications που απουσιαζουν για να γινει τελικα χρηστικο. Ουτε καν το hardware δεν το υποστηριζει, μιας και φτανουμε στο τελος του 2012 για να παρουμε μια 4αρα οθονη (?) και 1 GB RAM για να μην ψαχνουμε εφαρμογες να κλεινουν μονες τους στο παρασκηνιο. Η, δε, παροιμιώδης αυτονομία του iPhone 4 συγκριτικά με τον ανταγωνισμό των ανδροειδων τελικά έγινε εφιάλτης για το 4s που έχει Αυτονομία της πλάκας.

Το ipad ηταν το μοναδικο εργαλειο που κραταγα μεχρι προσφατα στη συλλογη μου, μονο για να διαπιστωσω τελικα οτι δεν εκανα με αυτο τιποτα περισσοτερο απο αυτα που κανω με το galaxy note μου, εκτος την αναγνωση pdf's για τη δουλεια μου.

Για αυτη τη δουλεια προτιμησα να εχω κατι αλλο (π.χ. ενα nexus 7 στα 250 ευρω) απο το να εχω σκλαβωμενα 600 ευρω...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

H φιλοσοφία που ακολουθείται στο iOS είναι ιδια που ακολουθείται χρόνια τώρα και στο Mac OS. Η βασική δομή του UI παραμένει ίδια και με κάθε update προστίθεντο features. Δεν τεμπελιάζει πουθενά η Apple με την εννοια που το θέτεις. Καλά έκανες και πραγματοποίησες την μετάβαση σε android μιας και σε καλύπτει περισσότερο γιατι στο iOS ποτέ μα ποτέ δεν θα δεις widget (εδώ "πρωταγωνιστούν" οι apps) ενώ νέο UI θα δούμε (αν δούμε) όταν με το καλό γίνει η ενοποίηση με το Mac OS. Που αν το Surface πετύχει σαν προοιόν (επιτέλους το iPad αποκτά αντίπαλο και ευελπιστώ να έχουμε ανταγωνισμο ώστε να πέσουν οι τιμές) μια συσκευή που "διαφημίζει" το all in one ίσως δούμε την ενοποίηση iOS-Mac OS νωρίτερα. :)

 

Υ.Γ. Ιδια αυτονομία που είχα με το 4 έχω και με το 4S. Τι εννοείς με τις τελευταίες αναβαθμίσεις?

 

Εχω μεγαλο πακετο δεδομενων απο την Cosmote κι ετσι τα δεδομενα τα εχω μονιμως ανοιχτα.

Οσο μου κραταγε το iphone 4 ,τοσο μου κραταει και το SGS2.Στο ios4 ηταν καλυτερα τα πραματα απο θεμα αυτονομιας.

Και οχι δεν μιλαω για τα widgets μονο.

Παλιοτερα (ios4) εκανες ενα jb κι η συσκευη πεταγε.Ειχα bluetooth(celeste),Sbsettings,αναφορα παραδοσης στα sms κι οσα αλλα καλουδια μπορουσα να εχω με το jb.Τωρα τα μισα δουλευουν και καποια απο αυτα κουτσολειτουργουν στο ios5.Για να μην πω οτι η συσκευη δεν δουλευει το ιδιο οπως οταν ειναι χωρις jb.

Δεν το συζητω καν για iphone χωρις jb και δεν εννοω το installous.Ειναι καποια tweaks που μου ηταν απαραιτητα.

 

Κανε ενα τεστ με ενα περσινο high end διπυρηνο Android και με το 4s και πες μου ποιο σου φαινεται πιο γρηγορο.

 

Απο την αλλη δεν εχω μονο παραπονα,δεν τα προτιμουσα τσαμπα τοσους μηνες.Ειναι ενα πανεμορφο κινητο(ισως το ομορφοτερο για μενα),κομψο με μεγαλη αναλυση οθονης που πραγματικα τις περισσοτερες φορες ουτε ζουμ δεν χρειαζεται να κανεις,με τρομερη υποστηριξη κι απο την ιδια την εταιρεια απο αναβαθμισεις(στο σερβις δεν ειχα παει καμια φορα,οποτε δεν εχω αποψη) κι απο devs αλλα κι απο αξεσουαρ.Απλα τωρα που γιναν και τα Android γρηγορα και smooth ,επεστρεψα για να εχω και παλι ραδιο,bluetooth κι οτι αλλο δεν ειχα κι επειθα τον εαυτο μου οτι δεν τα χρειαζεται.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος για s3 ειμαι

Μηπως κανω λαθος;

 

Αν αντεξεις το σοκ της πρώτης μέρας απο την επαφή με τόσο πλαστικό :D, θα το ευχαριστηθεις.

Θα σου πρότεινα να παραγγελίες πρώτα μια καλη θήκη και μετα να το αγοράσεις.:)

Δεν είναι άσχημο αν και ξεπερασμένο σχεδιαστικά. Με 2-3 αλλαγές θα ήταν φοβερό.

Αν έκαναν το νικελ απο πραγματικό μέταλλο για παράδειγμα...

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Asus Zenbook (UX31E), που ειναι το ιδιο ποιοτικο (ολο αλουμινιο), πιο λεπτο και μαλιστα πιο ομορφο κι εντυπωσιακο, που το πληρωσα 690 ευρω πριν δεκα ημερες (για το ιδιο macbook air θα χρειαζομουν 1300 ευρω και θα ειχα χειροτερη οθονη).

 

Χαίρομαι που σε βολεύει και πολύ καλά έκανες με την αγορά σου.

 

Ανήκεις όμως στην περήφανη πολυ μικρή μειοψηφία. Ειδικά στα Ultrabooks δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Η Apple ζωγραφίζει κι οι άλλοι πασχίζουν να την ακολουθήσουν γενικά χωρίς καμία επιτυχία.

 

Σε αυτο συμφωνούν σχεδόν όλοι οι έγκυροι reviewers. Το MacBook Air παίζει μόνο του μπάλα

 

Όπως και το iPad. Και στα tablets δεν έχει βγει αντίστοιχης ποιότητας και ολοκλήρωσης πρόταση.

 

Στα κινητά το τοπίο είναι διαφορετικό και πράγματι, οι προτάσεις απο Android μεριά είναι, τουλάχιστον, αξιοπρόσεκτες. Προσωπικά δεν νε συγκινούνε, αλλα αναγνωρίζω ότι είναι πολυ αξιόλογες.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σε βολεύει και πολύ καλά έκανες με την αγορά σου.

 

Ανήκεις όμως στην περήφανη πολυ μικρή μειοψηφία. Ειδικά στα Ultrabooks δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Η Apple ζωγραφίζει κι οι άλλοι πασχίζουν να την ακολουθήσουν γενικά χωρίς καμία επιτυχία.

 

Σε αυτο συμφωνούν σχεδόν όλοι οι έγκυροι reviewers. Το MacBook Air παίζει μόνο του μπάλα

 

Όπως και το iPad. Και στα tablets δεν έχει βγει αντίστοιχης ποιότητας και ολοκλήρωσης πρόταση.

 

Στα κινητά το τοπίο είναι διαφορετικό και πράγματι, οι προτάσεις απο Android μεριά είναι, τουλάχιστον, αξιοπρόσεκτες. Προσωπικά δεν νε συγκινούνε, αλλα αναγνωρίζω ότι είναι πολυ αξιόλογες.

 

Για το macbook air δε θα συμφωνησω, καθως υπαρχουν πλεον πολυ αξιολογες υλοποιησεις απο αλλες εταιριες (προσωπικα θεωρω κορυφαιες αυτες τις Asus, με κυριοτερο εκφραστη το zenbook) και ειδικα για επαγγελματιες σαν και μενα που χρειαζομαστε συγκεκριμενες εφαρμογες που δεν υπαρχουν στο macos ειναι μονοδρομος.

Απο εκει και περα για το ipad συμφωνω απολυτα.

Παιζει μπαλα μονο του και για το 2012 οπως ειχαμε αναφερει και στην παρουσιαση του, αλλα για μενα φετος αποδειχτηκε απλα ενα ακριβο gadget.

Οποτε κληθηκε να εκτελεσει καποια σοβαρη εργασια απλα αποδειχτηκε ανεπαρκες.

Τελικα, το 90% των εργασιων που εκανα με αυτο υποκατασταθηκαν με μεγαλη ευκολια απο το μοναδικο galaxy note μου, οποτε θεωρησα πολυτελεια να εχω σκλαβωμενα 600 ευρω για αναγνωση ebooks.

Link to comment
Share on other sites

Για το macbook air δε θα συμφωνησω, καθως υπαρχουν πλεον πολυ αξιολογες υλοποιησεις απο αλλες εταιριες (προσωπικα θεωρω κορυφαιες αυτες τις Asus, με κυριοτερο εκφραστη το zenbook) και ειδικα για επαγγελματιες σαν και μενα που χρειαζομαστε συγκεκριμενες εφαρμογες που δεν υπαρχουν στο macos ειναι μονοδρομος.

Απο εκει και περα για το ipad συμφωνω απολυτα.

Παιζει μπαλα μονο του και για το 2012 οπως ειχαμε αναφερει και στην παρουσιαση του, αλλα για μενα φετος αποδειχτηκε απλα ενα ακριβο gadget.

Οποτε κληθηκε να εκτελεσει καποια σοβαρη εργασια απλα αποδειχτηκε ανεπαρκες.

Τελικα, το 90% των εργασιων που εκανα με αυτο υποκατασταθηκαν με μεγαλη ευκολια απο το μοναδικο galaxy note μου, οποτε θεωρησα πολυτελεια να εχω σκλαβωμενα 600 ευρω για αναγνωση ebooks.

 

Και πάλι, σεβαστή η γνώμη σου αν σου ήταν ανεπαρκές καλα έκανες και το παράτησες.

 

Απλά πρόκειται για ταχύτατο μηχάνημα που "φοράει τα γυαλια" και σε μεγάλους desktop λόγω του απιστευτου flash σκληρού.

 

Αυτά είναι τα συμπεράσματα σχεδόν όλων των έγκυρων reviews...

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, σεβαστή η γνώμη σου αν σου ήταν ανεπαρκές καλα έκανες και το παράτησες.

 

Απλά πρόκειται για ταχύτατο μηχάνημα που "φοράει τα γυαλια" και σε μεγάλους desktop λόγω του απιστευτου flash σκληρού.

 

Αυτά είναι τα συμπεράσματα σχεδόν όλων των έγκυρων reviews...

 

Δαμοκλη αν δεις πόσο γρήγορα bootαρει το HP desktop του 2005 με windows 8, θα αλλάξεις γνώμη.

 

Πάντως ένα laptop δεν είναι μόνο εμφάνιση, ποιότητα υλικών κλπ. Η δική μου άποψη είναι ότι τα MacBook βγαίνουν έξω απο τα νερά τους όταν πρέπει να τρέξουν κάτι εκτός apple και ότι τουλάχιστον τα παλαιότερα υστερούσαν πολυ σε δύναμη.

Το δικό μου έχοντας parallels κι ένα δίσκο 80% γεμάτο, σέρνονται κυριολεκτικά.

Ήλθε στα ίσα του μετα απο καθαρή εγκατάσταση δηλαδή φορματ, πέταμα του parallels, των μισων εφαρμογών και άδειασμα του δίσκου.

Ακόμα κι έτσι είναι πολυ πιο αργό σε σχέση με το φθηνό Samsung i3 της γυναίκας μου. Φυσικά η σύγκριση σταματα εκει μια και οι οθόνες δεν έχουν καμία σχέση αλλα και το πλαστικό Samsung δεν λέει τίποτα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...