Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό θα είχε όντως κάποια αξία αν οι "free" εφαρμογές του ενός store ήταν οι ίδιες με τις επί πληρωμή του άλλου. Σε αντίθετη περίπτωση, από μόνο του το "free" δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, ειδικά όταν αναφερόμαστε στο Apple AppStore που ενημερωτικά εμπεριέχει κάτι περισσότερο από 160.000 free εφαρμογές. Δεν είναι όμως το "δωρεάν" το ζητούμενο από όλους, τουλάχιστον από αυτούς που δεν περιορίζονται στον άχαρο ρόλο του απλοϊκού συλλέκτη εφαρμογών.

 

Συμβαίνει σε μερικές.. Έχω πετύχει μια ας πούμε και φαντάζομαι δεν θα ήταν παρθενογέννεση για αυτό και το ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το ανταλλαζα μόνο με ένα MacBook Pro. Δεν θα συμβιβαζομουν με τίποτα λιγότερο!

iPhone 5 16GB

iPad 2 16GB

iMac i5 27"

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην μπαταρία μας τα χαλαει! Ισχύει ότι βγηκε πρώτη για 4η φορά;

iPhone 5 16GB

iPad 2 16GB

iMac i5 27"

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο σχολιο του foxx πιο πανω ειναι απολυτα σωστο, αυτα που σου ζηταει η Apple (και αντιστοιχα η Microsoft στο δικο της store) ειναι πολυ λιγα γι' αυτα που σου παρεχει και κυριως γι'αυτα που μπορεις να κερδισεις αν εισαι σοβαρος και οχι "developer του Σ/Κ" (αν και στην αρχη της λειτουργιας του, τετοιοι εβγαλαν υπερβολικα πολλα χρηματα).

 

Τα $99, αν φτιαξεις κατι καλο (πρωτοτυπο ακομα καλυτερα) και ευπαρουσιαστο, θα τα βγαλεις απο την πρωτη μερα.

 

Το κακο με το AppStore (οχι μονο της Apple) ειναι οτι οσο καλη και να ειναι η δουλεια σου, εχει πολλες πιθανοτητες να "χαθει" πολυ γρηγορα μεσα στον ογκο οποτε και πρεπει μεσω αλλων τροπων (marketing, social networks) να την στηριζεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα $99, αν φτιαξεις κατι καλο (πρωτοτυπο ακομα καλυτερα) και ευπαρουσιαστο, θα τα βγαλεις απο την πρωτη μερα.

 

Θάνατος στις δωρεάν εφαρμογές λοιπόν!

 

Το κακο με το AppStore (οχι μονο της Apple) ειναι οτι οσο καλη και να ειναι η δουλεια σου, εχει πολλες πιθανοτητες να "χαθει" πολυ γρηγορα μεσα στον ογκο οποτε και πρεπει μεσω αλλων τροπων (marketing, social networks) να την στηριζεις.

 

Χάνεις το δάσος! Πες μου πως θα ήταν τα windows αν έβαζες εφαρμογές ΜΟΝΟ από το windows market place; Θα υπήρχε firefox; Θα υπήρχε thuderbird; Το θέμα μας δεν είναι αν είναι καλό το App store, αλλά γιατί πρέπει να είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος να βάζεις εφαρμογές στο τηλέφωνο σου.

 

Για να καταλάβετε την ηλίθια πραγματικά νοοτροπία της apple σας λέω την πριν 5 λεπτών εμπειρία μου. Είμαι με το (κερδισμένο) μου ipad, Το ipad είναι κατα κύριο λόγο ένας reader που κάνει 600 ευρώ. Έχω όλα μου τα pdf σε ένα τοπικό web server, τα βλέπω κανονικά από το safari αλλά για να τα σώσω στο ipad και να τα διαβάζω από το ireader (p.x όταν ταξιδεύω και δεν έχω internet) πρέπει, να τα κατεβάσω στο laptop με τα windows και να τα περάσω με το itunes στο ipad. Ίσως υπάρχει και καμία εφαρμογή.

 

Στο nokia των 250 ευρώ για το ίδιο πράγμα πατάω στο browser, file save as...

 

Όλη αυτή η ιστορία με το iTunes και το Appstore έχουν κάνει τα προιόντα της apple τόσο κλειστά, και απορώ γιατί αυτό δεν σας ενοχλεί. Λειτουργίες που σε άλλα προιόντα θεωρούνται αυτονόητες για αυτά πρέπει να googlaris για να δεις πως τα κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Θάνατος στις δωρεάν εφαρμογές λοιπόν!

 

 

 

Χάνεις το δάσος! Πες μου πως θα ήταν τα windows αν έβαζες εφαρμογές ΜΟΝΟ από το windows market place; Θα υπήρχε firefox; Θα υπήρχε thuderbird; Το θέμα μας δεν είναι αν είναι καλό το App store, αλλά γιατί πρέπει να είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος να βάζεις εφαρμογές στο τηλέφωνο σου.

 

Για να καταλάβετε την ηλίθια πραγματικά νοοτροπία της apple σας λέω την πριν 5 λεπτών εμπειρία μου. Είμαι με το (κερδισμένο) μου ipad, Το ipad είναι κατα κύριο λόγο ένας reader που κάνει 600 ευρώ. Έχω όλα μου τα pdf σε ένα τοπικό web server, τα βλέπω κανονικά από το safari αλλά για να τα σώσω στο ipad και να τα διαβάζω από το ireader (p.x όταν ταξιδεύω και δεν έχω internet) πρέπει, να τα κατεβάσω στο laptop με τα windows και να τα περάσω με το itunes στο ipad. Ίσως υπάρχει και καμία εφαρμογή.

 

Στο nokia των 250 ευρώ για το ίδιο πράγμα πατάω στο browser, file save as...

 

Όλη αυτή η ιστορία με το iTunes και το Appstore έχουν κάνει τα προιόντα της apple τόσο κλειστά, και απορώ γιατί αυτό δεν σας ενοχλεί. Λειτουργίες που σε άλλα προιόντα θεωρούνται αυτονόητες για αυτά πρέπει να googlaris για να δεις πως τα κάνεις!

 

Κατέβασε το Readdledocs για το iPad και με τον ενσωματομένο web browser της εφαρμογής αποθηκευσε τα αρχεία PDF που επιθυμείς στην εφαρμογη locally για offline viewing. It's that simple. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Θάνατος στις δωρεάν εφαρμογές λοιπόν!

 

 

 

Χάνεις το δάσος! Πες μου πως θα ήταν τα windows αν έβαζες εφαρμογές ΜΟΝΟ από το windows market place; Θα υπήρχε firefox; Θα υπήρχε thuderbird; Το θέμα μας δεν είναι αν είναι καλό το App store, αλλά γιατί πρέπει να είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος να βάζεις εφαρμογές στο τηλέφωνο σου.

 

Γιατί πρέπει να έχεις ένα χρηματιστήριο για να πουλάς μετοχές? Γιατί όχι περισσότερα? Γιατί όταν δημιουργείς περισσότερες αγορές για το ίδιο προϊόν μειώνεις τον ανταγωνισμό, δεν τον αυξάνεις. Δημιουργείς τεχνητά εμπόδια πληροφόρησης. Απλά, αντί να μπορείς επί τόπου να συγκρίνεις όλες ας πούμε τις εφαρμογές ενός τύπου, θα πρέπει να κανεις αναζήτηση παντού στο internet μπας και βρείς τις χαμηλότερες τιμές.

 

Περισσότερες αγορές, μεγαλύτερα εμπόδια πληροφόρησης, μειωμένος ανταγωνισμός, ψηλότερες τιμές και χαμηλότερη ποιότητα. Γί αυτό έχεις ένα χρηματιστήριο και όχι δυο. Ο ανταγωνισμός δεν επιτυγχάνεται με περισσότερα του ενός Αpp. Store. Επιτυγχάνεται με ένα Store και χαμηλά εμπόδια εισόδου. Αυτοί που ανταγωνίζονται δεν είναι το Store (το οποιο αποτελεί απλά μια εικονική πύλη). Αυτοί που ανταγωνίζονται είναι οι developers...

 

Για να καταλάβετε την ηλίθια πραγματικά νοοτροπία της apple σας λέω την πριν 5 λεπτών εμπειρία μου. Είμαι με το (κερδισμένο) μου ipad, Το ipad είναι κατα κύριο λόγο ένας reader που κάνει 600 ευρώ. Έχω όλα μου τα pdf σε ένα τοπικό web server, τα βλέπω κανονικά από το safari αλλά για να τα σώσω στο ipad και να τα διαβάζω από το ireader (p.x όταν ταξιδεύω και δεν έχω internet) πρέπει, να τα κατεβάσω στο laptop με τα windows και να τα περάσω με το itunes στο ipad. Ίσως υπάρχει και καμία εφαρμογή.

 

Στο nokia των 250 ευρώ για το ίδιο πράγμα πατάω στο browser, file save as...

 

Όλη αυτή η ιστορία με το iTunes και το Appstore έχουν κάνει τα προιόντα της apple τόσο κλειστά, και απορώ γιατί αυτό δεν σας ενοχλεί. Λειτουργίες που σε άλλα προιόντα θεωρούνται αυτονόητες για αυτά πρέπει να googlaris για να δεις πως τα κάνεις!

 

Κάτσε και μάθε το μηχάνημα σου. Με Good Reader και Dropbox έχεις λύσει τα προβλήματα σου. Συνολικό κόστος λιγότερο από 1 ευρώ...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

 

Αφ'ενός η πολιτική της Apple που διαμόρφωσε το Appstore κρίνεται συνολικά επιτυχημένη εκ του αποτελέσματος,κι αφετέρου τα dev fees μπορούν να εκληφθούν,ακόμα κι απο κάποιον καλόπιστο,ως επιλογές με καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα που παράλληλα αποθαρρύνουν τη συμβολή του ερασιτέχνη developer.

 

Φυσικά το κατα πόσο η τελευταία είναι χρήσιμη ή/και καθορίζεται κι απο άλλους παράγοντες,αποτελεί αντικείμενο άλλης συζήτησης.

 

 

Για να καταλάβετε την ηλίθια πραγματικά νοοτροπία της apple σας λέω την πριν 5 λεπτών εμπειρία μου. Είμαι με το (κερδισμένο) μου ipad, Το ipad είναι κατα κύριο λόγο ένας reader που κάνει 600 ευρώ.

 

Δε σε επικρίνω,αλλα ενδεχομένως,αν το ipad είχε φτάσει στα χέρια σου με διαφορετικό τρόπο(αν δηλαδή είχες επενδύσει κάποιο χρηματικό ποσό στην αγορά του),μοιραία,θα είχε προηγηθεί μια διαδικασία εκτίμησης των δυνατοτήτων του απο σενα,και τώρα θα είχες διαφορετική άποψη.

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Readdledocs για το iPad και με τον ενσωματομένο web browser της εφαρμογής αποθηκευσε τα αρχεία PDF που επιθυμείς στην εφαρμογη locally για offline viewing. It's that simple. ;)

 

Κάτσε και μάθε το μηχάνημα σου. Με Good Reader και Dropbox έχεις λύσει τα προβλήματα σου. Συνολικό κόστος λιγότερο από 1 ευρώ...

 

Στην μεν πρώτη περίπτωση θέλω κάτι λιγότερο από 4 ευρώ, στην δε δεύτερη κάτι λιγότερο από 1 αλλά πρέπει να μεταφέρω όλα τα pdfs (αν δεν κάνω λάθος) στο dropbox. Και με τις 2 συνεχίζω να μην μπορώ να διαβάσω τα pdfs από το iReader. Και στις 2 περιπτώσεις πρέπει να ψάξω για να κάνω κάτι που λύνει μερικώς το πρόβλημα που σε άλλες συσκευές γίνεται δωρεάν, αυτονόητα και από "το κουτί".

 

Γιατί πρέπει να έχεις ένα χρηματιστήριο για να πουλάς μετοχές? Γιατί όχι περισσότερα? Γιατί όταν δημιουργείς περισσότερες αγορές για το ίδιο προϊόν μειώνεις τον ανταγωνισμό, δεν τον αυξάνεις. [...]

 

Περισσότερες αγορές, μεγαλύτερα εμπόδια πληροφόρησης, μειωμένος ανταγωνισμός, ψηλότερες τιμές και χαμηλότερη ποιότητα. Γί αυτό έχεις ένα χρηματιστήριο και όχι δυο. [...]

Αυτοί που ανταγωνίζονται είναι οι developers..

 

Άρα να έχουμε και ένα μόνο amazon, ένα μόνο ebay, ένα μόνο eshop.gr, ένα μόνο download.com ένα μόνο mall, μία μόνο έρμου. Από τα χρηματιστήρια (ναι υπάρχουν πολλά όχι μόνο ένα....) επενδύεις στις εταιρείες, δεν αγοράζεις τα προϊόντα τους. Δηλαδή, ξανα ρωτάω, για τον υπολογιστή σου θα προτιμούσες να υπήρχε μόνο το windows market place;

 

Αφ'ενός η πολιτική της Apple που διαμόρφωσε το Appstore κρίνεται συνολικά επιτυχημένη εκ του αποτελέσματος,κι αφετέρου τα dev fees μπορούν να εκληφθούν,ακόμα κι απο κάποιον καλόπιστο,ως επιλογές με καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα που παράλληλα αποθαρρύνουν τη συμβολή του ερασιτέχνη developer.

 

Φυσικά το κατα πόσο η τελευταία είναι χρήσιμη ή/και καθορίζεται κι απο άλλους παράγοντες,αποτελεί αντικείμενο άλλης συζήτησης

 

Τι εννοείς συνολικά επιτυχημένη; Δεν έχω κάποιο στατιστικό υπόψιν αλλά φαντάζομαι πως οι χρήστες έχουν κάνει jailbreak την συσκευή τους για να βάζουν εφαρμογές από άλλο κανάλι δεν είναι λίγοι. Γιατί πιστεύεις ότι αποθαρρύνεται μόνο ο ερασιτέχνης developer; Δεν υπάρχουν σοβαροί developers που απλά δεν θέλουν την πολιτική της apple (π.ζ jalebrakers); Δεν υπάρχουν σοβαροί developpers που οι εφαρμογές τους δεν ταιριάζουν με την πολιτική του app store; (Φαντάζομαι μια torrent εφαρμογή δεν έχει μέλλον στο app store ή ακόμα διάβασε αυτό ). Θυμάμαι που λέγαν κάποτε πως επειδή το linux είναι ελεύθερο και ανοιχτό, είναι ερασιτεχνικό! Ας υποθέσουμε όμως πως αποθαρρύνεις μόνο τον ερασιτέχνη developper, γιατί να μην δώσεις έναν δίαυλο και σε αυτόν;

Link to comment
Share on other sites

Θάνατος στις δωρεάν εφαρμογές λοιπόν!

Απο το post που εκανα, εσυ αυτο καταλαβες ??

 

Χάνεις το δάσος! Πες μου πως θα ήταν τα windows αν έβαζες εφαρμογές ΜΟΝΟ από το windows market place; Θα υπήρχε firefox; Θα υπήρχε thuderbird; Το θέμα μας δεν είναι αν είναι καλό το App store, αλλά γιατί πρέπει να είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος να βάζεις εφαρμογές στο τηλέφωνο σου.

 

Εγω το AppStore το βλεπω σαν τροπο να βγουν χρηματα απο αυτο και να στηριξει καποιος τη δουλεια του (και τη ζωη του) εκει πανω, οπως εχουν κανει με επιτυχια αρκετοι. Αφου αυτος ειναι ο τροπος που δουλευει, no problem.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το AppStore το βλεπω σαν τροπο να βγουν χρηματα απο αυτο και να στηριξει καποιος τη δουλεια του (και τη ζωη του) εκει πανω, οπως εχουν κανει με επιτυχια αρκετοι. Αφου αυτος ειναι ο τροπος που δουλευει, no problem.

 

Δηλαδή δεν θα είχες πρόβλημα να έβαζες εφαρμογές στα windows μόνο από τα windows market place; Ή μόνο από το download.com Επίσης στο κινητό σου βάζεις μόνο από το app store εφαρμογές και δεν το έχεις "σπάσει";

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν θα είχες πρόβλημα να έβαζες εφαρμογές στα windows μόνο από τα windows market place; Ή μόνο από το download.com Επίσης στο κινητό σου βάζεις μόνο από το app store εφαρμογές και δεν το έχεις "σπάσει";

 

Καλως η κακως, στο desktop τα πραγματα δεν θα μπορουσαν να λειτουργουν ετσι οπως λες. Στη mobile περιπτωση ομως, τα πραγματα ειναι εντελως δαφορετικα και αυτο φαινεται απο τις πρακτικες που ακολουθουν εταιρειες οπως η Apple (και τωρα και η MS μιας και αντεγραψε το μοντελο της Apple).

 

Οχι, δεν εχω "σπασει" το κινητο μου και ουτε προκειται να το κανω. Ολα τα apps μου ειναι αγορασμενα απο το iTunes και το ιδιο θα ηθελα να κανουν και αυτοι που θα αγοραζουν τη δικη μου δουλεια μου στο μελλον απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

 

Τι εννοείς συνολικά επιτυχημένη; Δεν έχω κάποιο στατιστικό υπόψιν αλλά φαντάζομαι πως οι χρήστες έχουν κάνει jailbreak την συσκευή τους για να βάζουν εφαρμογές από άλλο κανάλι δεν είναι λίγοι. Γιατί πιστεύεις ότι αποθαρρύνεται μόνο ο ερασιτέχνης developer; Δεν υπάρχουν σοβαροί developers που απλά δεν θέλουν την πολιτική της apple (π.ζ jalebrakers); Δεν υπάρχουν σοβαροί developpers που οι εφαρμογές τους δεν ταιριάζουν με την πολιτική του app store; (Φαντάζομαι μια torrent εφαρμογή δεν έχει μέλλον στο app store ή ακόμα διάβασε αυτό ). Θυμάμαι που λέγαν κάποτε πως επειδή το linux είναι ελεύθερο και ανοιχτό, είναι ερασιτεχνικό! Ας υποθέσουμε όμως πως αποθαρρύνεις μόνο τον ερασιτέχνη developper, γιατί να μην δώσεις έναν δίαυλο και σε αυτόν;

 

Συνολικά επιτυχημένη,καθώς μέσα σε 2 σχεδον χρόνια δημιούργησε εκ του μηδενός μια εύρωστη αγορά,που προσέλκυσε (μεταξύ άλλων) επιφανείς εταιρείες ανάπτυξης λογισμικού,οδήγησε στην ανάπτυξη πάνω απο 250.000 εφαρμογών,σημείωσε πάνω απο 6.5 δις downloads κι απέφερε πάνω απο 1 δις$ μικτα κέρδη στους developers.Ταυτόχρονα συνέβαλλε σε πρωτοφανείς πωλήσεις των συμβατών idevices.

Όλα αυτά,κρίνονται και συγκριτικά με τα πεπραγμένα του ανταγωνισμού.

 

Ακριβή στοιχεία για τα jailbroken iphones αυτη τη στιγμή δεν έχω,αλλά συνήθως το ποσοστό τους κυμαίνεται γυρω στο 10% των συσκευών συνολικά,με κάτι ανάλογο να ισχύει και για τα υπόλοιπα idevices.Ουτε πόσοι και ποιοι σοβαροι developers ασχολούνται,γνωρίζω.Αλλα πλεον υπάρχει πρόσφορο έδαφος και με τη βούλα του νόμου,να μετρήσει τη δυναμική της η JB κοινότητα.Για μένα μεγαλυτερη πρόκληση παραμένει το πως θα πειστει η πλειονότητα (το 90%) να υιοθετήσει το JB.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όταν έχεις ένα σημείο στο οποίο μαζεύονται όλες οι εφαρμογές, λογικό είναι να έχεις ένα τέτοιο αριθμό. Σε αυτό τον αριθμό περιλαμβάνονται βέβαια wall papers, βιβλία, 50 εφαρμογές με ήχους από ανθρώπους να "αερίζονται" 86 εφαρμογές που σου λένε το καιρό (κάπου στο pc magazine βρήκα αυτά τα νούμερα).

Επίσης ψάχνοντας στο app store π.χ με την λέξη download μου βγαίνουν 6 εφαρμογές που το μόνο που κάνουν είναι να κατεβάζουν αρχεία από το web, κάτι που οι άλλες συσκευές το υποστηρίζουν από μόνες τους.

 

Το μοντέλο της apple είναι: ο μόνος τρόπος για να βάλετε εφαρμογές είναι μόνο μέσω του app store πληρώνοντας συνδρομή και σεβόμενοι του περιορισμούς που σας βάζω. Από όσο ξέρω η MS ως τώρα δεν το έχει αντιγράψει.

Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο της apple είναι: ο μόνος τρόπος για να βάλετε εφαρμογές είναι μόνο μέσω του app store πληρώνοντας συνδρομή και σεβόμενοι του περιορισμούς που σας βάζω. Από όσο ξέρω η MS ως τώρα δεν το έχει αντιγράψει.

 

Φαινεται οτι το αντιγραφει...

 

"Windows Phone 7 applications will only be distributed through the new Windows Phone Marketplace, following the same model imposed by Apple which assures control over the distribution channels."

 

http://us.generation-nt.com/mix10-windows-phone-distribution-applications-news-2105161.html

 

Οπως επισης: "Confirmed: Marketplace will be the only way to get apps on Windows Phone 7 Series"

 

http://www.engadget.com/2010/03/15/confirmed-marketplace-will-be-the-only-way-to-get-apps-on-windo/

 

Αυτα, Μαρτιο 2010. Εχει αλλαξει κατι ?

Link to comment
Share on other sites

Η εποχή που όλοι κατηγορούσανε την Apple για το "μαγαζάκι" που έβαλε στις τσέπες μας με το έτσι θέλω, πέρασε. Όλοι ακολουθούν αυτή την τακτική αναγκάζοντας όλες τις εταιρίες που αναπτύσουν λογισμικό, ακόμα και τους devs, να περνάνε μέσα από αυτούς. Με λίγα λόγια, όλες οι εταιρίες θα παίρνουν τι μίζα τους για το κάθε τι που θα πουλάει μέσα από το μαγαζάκι τους. Και η Nokia, και το Android μπήκανε ήδη σ'αυτό το δρόμο και έρχεται από πίσω και η MS.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα τι γίνεται, στα 7, είχα μείνει στα 6.5 Όπως και να χει, συμφωνώ με την πλειοψηφία των 247 comments του δεύτερου σου link. Αναφέρω ένα χαρακτηριστικά:

 

Why is that such a difficult concept for you cultists to understand? Apples (and now MS) takes away your freedom and you make up excuses and say that it is a GOOD thing. Unbelievable.....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που το ποστ αναφέρει μόνο την apple και την ms.Nokia,Google,Samsung δεν τις αναφέρει κανείς.Κατα τα αλλά μόνο η κακιά apple τα κάνει αυτά...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή η apple έχει μακράν την πιο κλειστή πλατφόρμα. Η Nokia μακράν την πιο ανοιχτή.

 

Κλειστή μεν ,σταθερότατη, ταχύτατη και imho την πιο εύχρηστη..

 

Symbian δεν υπάρχει ,προσπαθούν με 15 facelifts να το βάλουν στον ανταγωνισμό αλλά δεν...

 

Η μάχη για εμένα είναι Android vs iOs

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Κ... πιο εύχρηστη..

 

Δες το παραπάνω post μου για την αποθήκευση ενός αρχείου... Υποκειμενικά είναι βέβαια αυτά αλλά μπορώ να σου παραθέσω μια λίστα με λειτουργίες που κάνεις με το symbian με ένα κλικ και και με το ios πρέπει να κάνεις πατέντες...

 

Η μάχη για εμένα είναι Android vs iOs

 

Έτσι φαίνεται. Ελπίζω όμως στο open symbian. Δες μόνο με τι καλούδια βγαίνει το Nokia E7 Ίσως όχι ότι χρειάζεται ο μέσος χρήστης αλλά ότι θέλω εγώ για τα γενέθλια μου την Κυριακή!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα τι γίνεται, στα 7, είχα μείνει στα 6.5 Όπως και να χει, συμφωνώ με την πλειοψηφία των 247 comments του δεύτερου σου link. Αναφέρω ένα χαρακτηριστικά:

 

Why is that such a difficult concept for you cultists to understand? Apples (and now MS) takes away your freedom and you make up excuses and say that it is a GOOD thing. Unbelievable.....

 

Φίλε μου δεν καταλαβαίνω γιατί σου έχουν προκαλέσει τόση σύγχυση η πολιτική και οι επιλογες της Apple,αλλά όπως κι εσυ θα κατανοεις δεν είναι εύκολο να αμαυρωθεί ένα αδιαμφισβήτητα επιτυχημένο μοντέλο,εξαιτίας ενός developer fee,ή επειδή δεν υπάρχουν free apps για τις συγκεκριμένες λειτουργίες που χρειάζεται κάποιος,ή επειδή ο ανταγωνισμός είναι πιο "ανοιχτός"(όπως κι αν ερμηνεύεται το τελευταίο).

 

Συχνά,είναι χρησιμότερο να βλέπουμε τα πραγματα ψύχραιμα και μακροσκοπικά ;)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Δες το παραπάνω post μου για την αποθήκευση ενός αρχείου... Υποκειμενικά είναι βέβαια αυτά αλλά μπορώ να σου παραθέσω μια λίστα με λειτουργίες που κάνεις με το symbian με ένα κλικ και και με το ios πρέπει να κάνεις πατέντες...

 

 

 

Έτσι φαίνεται. Ελπίζω όμως στο open symbian. Δες μόνο με τι καλούδια βγαίνει το Nokia E7 Ίσως όχι ότι χρειάζεται ο μέσος χρήστης αλλά ότι θέλω εγώ για τα γενέθλια μου την Κυριακή!

 

Φιλε μου δεν θα μπω στο τρυπακι να σε μεταπεισω για το iphone και τα πολλα θετικα στοιχεια που εχει .Δεν γουσταρεις την apple ,γουστο σου.πουλα και το ipad ,παρε το kindle, για να βγεις κερδισμενος.Το θεμα itunes εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει.

Οσο για το νοκια ουτε το Ε7,ουτε το n8,ουτε το ν900 με εντυπωσιαζουν γιατι πολυ απλα σε 4~5 μηνες θα εχουν ξεχαστει.

 

Παντως περιμενω με ιδιαιτερη αγωνια τα σχολια για το μαγαζακι της ms......

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Στην μεν πρώτη περίπτωση θέλω κάτι λιγότερο από 4 ευρώ, στην δε δεύτερη κάτι λιγότερο από 1 αλλά πρέπει να μεταφέρω όλα τα pdfs (αν δεν κάνω λάθος) στο dropbox. Και με τις 2 συνεχίζω να μην μπορώ να διαβάσω τα pdfs από το iReader. Και στις 2 περιπτώσεις πρέπει να ψάξω για να κάνω κάτι που λύνει μερικώς το πρόβλημα που σε άλλες συσκευές γίνεται δωρεάν, αυτονόητα και από "το κουτί".

 

Αν σε ενδιέφερε πραγματικά να κανεις τη δουλειά σου και όχι απλά να βρείς μια αφορμή για να κράξεις, θα είχες ακούσει την συμβουλή μας και θα είχες δοκιμάσει αυτά που σου προτείναμε. Γιατί από την απάντηση σου δείχνεις ότι δεν τα δοκίμασες (παρόλα αυτά βγαίνεις να κράξεις ξανά :wacko:).

 

Άρα να έχουμε και ένα μόνο amazon, ένα μόνο ebay, ένα μόνο eshop.gr, ένα μόνο download.com ένα μόνο mall, μία μόνο έρμου. Από τα χρηματιστήρια (ναι υπάρχουν πολλά όχι μόνο ένα....) επενδύεις στις εταιρείες, δεν αγοράζεις τα προϊόντα τους. Δηλαδή, ξανα ρωτάω, για τον υπολογιστή σου θα προτιμούσες να υπήρχε μόνο το windows market place;

 

Τα βάλαμε όλα μέσα σε ένα καζάνι και φτιάξαμε μια ωραιότατη σούπα. Δε μπορείς να έχεις ένα μονο μαγαζί στην Έρμου η ένα μονο mall γιατί υπάρχουν γεωγραφικοί περιορισμοί. Ούτε είναι το ίδιο να πουλάς ένα οποιοδήποτε προϊόν στο Amazon. Εκεί η Amazon συμπεριφέρεται ως κλασσικός μεταπωλητής που είναι διαφορετικό από το App. Store. Τα προϊόντα που πουλάει η Amazon δεν ενσωματώνουν τεχνολογία και πνευματικά δικαιώματα της ίδιας της Amazon. Εκεί όμως που το κάνουν - στο Kindle - τι νομίζεις ότι κάνει η Amazon? Νομίζεις ότι μπορείς να κατεβάσεις βιβλία της Amazon από κάποια άλλη πύλη πλην του Kindle Store?

 

Τώρα το Ebay είναι το κλασσικό παράδειγμα αυτού που σου λέω. Γιατί νομίζεις ότι το Ebay εξελίχθηκε στον απόλυτο άρχοντα των online auctions? Γιατί δεν έχουμε 10 διαφορετικά Ebays? Όσα άνοιξαν φυτοζωούν...

 

Στην τελική, τι νομίζεις ότι κάνει η Google? Έχεις πάρει είδηση ότι στην ουσία το Google είναι το μεγαλύτερο online μαγαζί του πλανήτη? Που νομίζεις ότι κανεις search? Σε μια άσπρη σελίδα? Λάθος - κανεις search στο μεγαλύτερο online μαγαζί του πλανήτη!

 

Γιατί νομίζεις ότι η Google ένοιωσε να απειλείται από την Apple και δημιούργησε το Android? Γιατί πολύ απλά το Αρ Store είναι στην ουσία ένα search engine... Το οποιο αντιπαρατίθεται ευθέως στο Google search. Κάποια στιγμή ο Jobs σε ένα από τα keynotes του είχε πει το εξής χαρακτηριστικό: Ο κόσμος σε mobile συσκευές δεν κάνει search στο google. Κάνει search στο App. Store. Και φυσικά είχε δίκιο ;). Γί αυτό η Google υποχρεώθηκε να μπει στο παιχνίδι της πλατφόρμας και να φτιάξει το Android...

 

Οποτε κατέβα (εσύ και πολλοί άλλοι) από το σύννεφο του δήθεν ανοικτού, δήθεν δημοκρατικού, τσάμπα, και άλλων τέτοιων αφελειών. Τίποτα σε αυτό τον κόσμο δεν είναι τσάμπα (και ευτυχώς - το τσάμπα ισοδυναμεί με σπαταλη πόρων) :).

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...