Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντυπωσιακό,και κοντράρει στα ίσια το Swype.Πληκτρολογείς και στα τυφλά(αρκεί να θυμασαι το layout)

Πλεον,η μπάλα είναι στα πόδια της Apple.

 

http://www.engadget.com/2010/07/22/blindtype-vows-to-autocorrect-all-wrongs-by-replacing-your-virtu/

 

Η μπάλα είναι παντού... Και το swype που το δοκίμασα στα ελληνικά δε λέει και πολλά.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνεις reboot? Δεν εχεις wm anymore:lol:

 

 

To NOVA το αγόρασα οταν ήταν σε προσφορά 0,79 ευρώ!

Χτες αναβαθμίστηκε για να υποστηρίζει το γυροσκόπιο.

Το καλύτερο παιχνίδι για το iPhone εγινε ακόμα πιο καλό!

Θελω ενα iPhone 4 επειγοντος!

 

για κανα παιχνιδακι :rolleyes: καλο ειναι :p

 

http://www.engadget.com/2010/07/22/blindtype-vows-to-autocorrect-all-wrongs-by-replacing-your-virtu/

 

Η μπάλα είναι παντού... Και το swype που το δοκίμασα στα ελληνικά δε λέει και πολλά.

 

και εγω μαζι σου για το swype,αλλα ελληνικα ?:confused: που το δοκιμασες?

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

για κανα παιχνιδακι :rolleyes: καλο ειναι :p

 

 

 

και εγω μαζι σου για το swype,αλλα ελληνικα ?:confused: που το δοκιμασες?

 

Υπάρχει μια εφαρμογή με το ονομα slideit που λειτουργεί με την ίδια ακριβώς λογική. Δεν ειναι το swype αλλά δείχνει ότι τουλάχιστον η συγκεκριμένη τεχνολογία θέλει δουλειά στο πέρασμά της σε άλλες γλωσσες. Μακάρι το swype να ειναι καλύτερο.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια εφαρμογή με το ονομα slideit που λειτουργεί με την ίδια ακριβώς λογική. Δεν ειναι το swype αλλά δείχνει ότι τουλάχιστον η συγκεκριμένη τεχνολογία θέλει δουλειά στο πέρασμά της σε άλλες γλωσσες. Μακάρι το swype να ειναι καλύτερο.

 

ειπα και εγω,ακομη δεν εχει ελληνικα υποστηριξη το πληκτρολογιο,που το βρηκες?:happy:

 

το swype αν το συνηθισεις ειναι απλα απαιχτο,αλλα θελει να ασχοληθεις.

στα αγγλικα ειναι πολυ ευκολο να το τεσταρει οποιος θελει να παρει μια ιδεα περι τινος προκειται.

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει swype ελληνικο και ειναι ΦΟΡΕΒΟ!

 

Αυτο χρησιμοποιω και πλεον δεν το αλλαζω με τιποτα... :D

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ειπα και εγω,ακομη δεν εχει ελληνικα υποστηριξη το πληκτρολογιο,που το βρηκες?:happy:

 

το swype αν το συνηθισεις ειναι απλα απαιχτο,αλλα θελει να ασχοληθεις.

στα αγγλικα ειναι πολυ ευκολο να το τεσταρει οποιος θελει να παρει μια ιδεα περι τινος προκειται.

 

Το θέμα είναι ότι αυτό που είναι πίσω από το swype είναι το λεξικό, το οποίο θέλει ΠΟΛΥ δουλειά για να γίνει σωστό. Στη συγκεκριμένη εφαρμογή όταν ξεπεράσεις τα 5-6 γράμματα σε μια λέξη (στα ελληνικά) το αποτέλεσμα συνήθως είναι μακρυά από το αναμενόμενο ακόμα κι αν είσαι αρκετά προσεκτικός στο σημάδι.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει swype ελληνικο και ειναι ΦΟΡΕΒΟ!

 

Αυτο χρησιμοποιω και πλεον δεν το αλλαζω με τιποτα... :D

 

που το βρηκες? δεν τα λες ολα :lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!!

 

Λοιπον αν εχεις βρει και εχεις εγκαταστησει το SyncMate expert θα ακολουθησεις τις οδηγιες μου και θα γινει.

 

1. Στο κινητο σου εχει εγκατασταθει το εικονιδιο της εφαρμογης (SyncMate Driver).

Το κλικαρεις να ανοιξει.

Ανοιγεις και την εφαρμογη στο mac.

2. Κλικαρεις στο κινητο την επιλογη Show my IP/Name για να δεις το IP σου.

Πηγαινεις στο mac και στο παραθυρο που σου εχει βγαλει, επιλεγεις απο το Select Device το Windows mobile Device WiFi.

 

3. Μετα πατα continue και δωσε το IP σου.

Κανε αποδοχη επικοινωνιας απο το κινητο και αρχιζει ο συχρονισμος.

 

Μια φορα να το κανεις θα δεις οτι δεν θα χρειαστεις πανω απο 10 δευτερολεπτα.

 

Κώστα δούλεψε αμέσως!!! :):):)

Δεν έτρεχα την εφαρμογή από το κινητό και προσπαθούσα να στείλω τον driver μέσω bt!!!

Ευχαριστώ πολύ!!! :)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τι κανετε καλα...;

 

:shifty:

 

ενα νεο κεφαλαιο ανοιγει πλεον...

μετα απο 1090 μερες με iPhone απο την 1.0.1 εως την 4.0.1 περναω στο Λεο...

τις επομενες μερες ετοιμαζομαι...

ας ειναι καλα μια ψυχη...

 

θα σας παρακολουθω στενα εννοειται....

θα ληψω λιγο λογω της επιστροφης στα πατρια εδαφη!

 

θα τα πουμε!!!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τι κανετε καλα...;

 

:shifty:

 

ενα νεο κεφαλαιο ανοιγει πλεον...

μετα απο 1090 μερες με iPhone απο την 1.0.1 εως την 4.0.1 περναω στο Λεο...

τις επομενες μερες ετοιμαζομαι...

ας ειναι καλα μια ψυχη...

 

θα σας παρακολουθω στενα εννοειται....

θα ληψω λιγο λογω της επιστροφης στα πατρια εδαφη!

 

θα τα πουμε!!!

 

 

Δευτερο σοκ για αυτη την εβδομαδα!!!!!

Ευχομαι να μην σε δυσκολεψει το νεο σου κινητο,και να το ευχαριστηθεις Δημητρη.

Ακυρη η υποθεση μου.:)

Edited by hlias77
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τι κανετε καλα...;

 

:shifty:

 

ενα νεο κεφαλαιο ανοιγει πλεον...

μετα απο 1090 μερες με iPhone απο την 1.0.1 εως την 4.0.1 περναω στο Λεο...

τις επομενες μερες ετοιμαζομαι...

ας ειναι καλα μια ψυχη...

 

θα σας παρακολουθω στενα εννοειται....

θα ληψω λιγο λογω της επιστροφης στα πατρια εδαφη!

 

θα τα πουμε!!!

Welcome to the Jungle

http://www.youtube.com/watch?v=E1WUMRgbPR0

:):):)

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τι κανετε καλα...;

 

:shifty:

 

ενα νεο κεφαλαιο ανοιγει πλεον...

μετα απο 1090 μερες με iPhone απο την 1.0.1 εως την 4.0.1 περναω στο Λεο...

τις επομενες μερες ετοιμαζομαι...

ας ειναι καλα μια ψυχη...

 

θα σας παρακολουθω στενα εννοειται....

θα ληψω λιγο λογω της επιστροφης στα πατρια εδαφη!

 

θα τα πουμε!!!

 

δημητρη θα το χαρεις με την ψυχη σου!και εγω τον ιδιο δρομο χαραξα και δεν το μετανοιωσα και φυσικα δεν αποκλειω και τον αντιθετο δρομο παλι(4g)αλλα θα το δεις το λεο τα σπαει!!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
καλησπερα σε ολους τι κανετε καλα...;

 

:shifty:

 

ενα νεο κεφαλαιο ανοιγει πλεον...

μετα απο 1090 μερες με iPhone απο την 1.0.1 εως την 4.0.1 περναω στο Λεο...

τις επομενες μερες ετοιμαζομαι...

ας ειναι καλα μια ψυχη...

 

θα σας παρακολουθω στενα εννοειται....

θα ληψω λιγο λογω της επιστροφης στα πατρια εδαφη!

 

θα τα πουμε!!!

να εισαι καλα Δημητρη,και καλοριζικο το νεο σου μηχανακι:)εχουμε αντιθετη πορεια:p Edited by lagoudakis
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα γιατί γίνεται με την μια?:)

 

Και μάλιστα έχω δοκιμάσει με 2 διαφορετικές εκδόσεις του syncmate.

Έκανα το λάθος να κάνω update αυτή που είχα και φυσικά έγινε αντιληπτό ότι δεν ήταν γνήσια. Οπότε πέρασα μια παλιότερη εκδοση από την αρχή και συχρονισε μια χαρά.

 

Με το xp πως συχρονιζεις? με google?

Σου συχρονιζεις tasks μεταξύ ToDo στο iPad-iCal στο Mac και tasks στο ΧΡ?

 

Ο Πτεραρχος ψαχνοτανε γιατί το google δεν τον βόλευε.

Εγώ ότι έχω στο iPad υπάρχει και στο Mac και στο Leo.

Δες εδώ:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3251696#post3251696

 

Όπως βλέπεις ότι έχω στο iPad το έχω και στο Leo.

http://www.cultofmac.com/how-to-get-mobileme-for-free-using-google-and-dropbox-how-to/33530

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω!!!! :D

@Τολη δεν παλευοταν αλλο βλεπω την ιδια οθονη 3 χρονια!!!! :lol:

@Domal ερχομαι στην ζουγκλα αλλα με λιονταρακι... :p

@ Ηλιας ποιο αλλο σοκ ειχαμε αυτην την εβδομαδα! :)

@ Γιαννης εγω καποια στιγμη θα ξαναγυρισω στο Αιφον γιατι γενικα ΕΙΜΑΙ apple fanboy αλλα εχω αναγκη απο κατι αλλο.

οπως θα το στησω εγω ομως το Λιονταρακι δυσκολα θα επιστρεψω....ειδικα τωρα που παιρνει και Froyo....

 

εννοειται θα μου ληψουν πολλα οπως ο συγχρονισμος...και σε ''καποια σημεια'' η αμεσοτητα αλλα το ᾽᾽4᾽᾽ δεν με εντυπωσιασε.

3,5 ειναι πλεον μικρη για μενα.Και εχω βαρεθει να περιμενω το jailbreak για να κανω πληρη παραμετροποιηση στην κεντρικη οθονη και στην lockscreen.

 

ειμαστε 3 χρονια απο το πρωτο ΑιΦον και δυστυχως δεν εχουν αλλαξει πολλα πραγματα.

Επηλθε επομενως ο κορεσμος.

Ειναι η στιγμη να αλλαξω.

 

 

τωρα βεβαια πως ενα Macbook Pro θα μιλαει σε WM θα το βρω και αυτο... syncmate εχω οποτε δεν θα εχω προβλημα...

:p

 

Τα λεμε απο Κυριακη που με το καλο θα ειμαι στο νησι των Φαιακων. :D

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Καμμιά ιδέα γιατί το 2g μου αρνειται να παιξει youtube από τη μαμά εφαρμογή; Είναι 3.1.2 Παλιότερα έπαιζε αλλά δεν μπορω να θυμηθω αν εκανα κατι εγω...

 

Ρωτάω εδώ γιατί το τοπικ του πια ειναι ξεπερασμενο...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
σας ευχαριστω!!!! :D

 

εννοειται θα μου ληψουν πολλα οπως ο συγχρονισμος...και σε καποια σημεια η αμεσοτητα αλλα το ᾽᾽4᾽᾽ δεν με εντυπωσιασε.

3,5 ειναι πλεον μικρη για μενα.Και εχω βαρεθει να περιμενω το jailbreak για να κανω πληρη παραμετροποιηση στην κεντρικη οθονη και στην lockscreen.

 

ειμαστε 3 χρονια απο το πρωτο ΑιΦον και δυστυχως δεν εχουν αλλαξει πολλα πραγματα.

Επηλθε επομενως ο κορεσμος.

Ειναι η στιγμη να αλλαξω.

 

 

τωρα βεβαια πως ενα Macbook Pro θα μιλαει σε WM θα το βρω και αυτο... syncmate εχω οποτε δεν θα εχω προβλημα...

:p

 

Τα λεμε απο Κυριακη που με το καλο θα ειμαι στο νησι των Φαιακων. :D

μην το ψαχνεις Δημητρη,το θεμα ειναι τι βολευει τον καθενα,μια χαρα συσκευες ειναι οι 2 συγκεκριμενες με τα συν και τα πλην τους φυσικα,το ειχα το leo και ξερω,καλα να περασεις στις διακοπες σου και καλη ξεκουραση;)
Link to comment
Share on other sites

Απλούστατο... 2 σελίδες πίσω με έσωσε ο Κώστας!!! :lol::lol::lol:

.....

τωρα βεβαια πως ενα Macbook Pro θα μιλαει σε WM θα το βρω και αυτο... syncmate εχω οποτε δεν θα εχω προβλημα...

:p

 

Τα λεμε απο Κυριακη που με το καλο θα ειμαι στο νησι των Φαιακων. :D

 

Λοιπον αν εχεις βρει και εχεις εγκαταστησει το SyncMate expert θα ακολουθησεις τις οδηγιες μου και θα γινει.

 

1. Στο κινητο σου εχει εγκατασταθει το εικονιδιο της εφαρμογης (SyncMate Driver).

Το κλικαρεις να ανοιξει.

Ανοιγεις και την εφαρμογη στο mac.

2. Κλικαρεις στο κινητο την επιλογη Show my IP/Name για να δεις το IP σου.

Πηγαινεις στο mac και στο παραθυρο που σου εχει βγαλει, επιλεγεις απο το Select Device το Windows mobile Device WiFi.

 

3. Μετα πατα continue και δωσε το IP σου.

Κανε αποδοχη επικοινωνιας απο το κινητο και αρχιζει ο συχρονισμος.

 

Μια φορα να το κανεις θα δεις οτι δεν θα χρειαστεις πανω απο 10 δευτερολεπτα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας:)

 

μήπως ξέρει κάποιος καλός άνθρωπος να μου πει, γιατί το ismart dialer, θέλει activation μετά από κάθε reboot;:mad:

 

 

και κακός να είναι δεν με πειράζει,:lol:αλλά μήπως ξέρει; κάποιος...;;;;;

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

μονο ενα πραγμα με ενδιαφερει...

 

για να αλλαξω ROMs κλπ στο HD2 εχω αναγκη να βαλω παραθυρα στο ΜΒΡ?

 

μονο αυτο με νοιαζει...

ολα τα αλλα θα τα βρω....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Απλούστατο... 2 σελίδες πίσω με έσωσε ο Κώστας!!! :lol::lol::lol:

Σ ευχαριστώ κι εγώ που επιβεβαίωσες τα λεγόμενα μου.

Ο Λεοντας είναι σαν τα σκυλάκι, καταλαβαίνει ποιος τον αγαπάει και υπακούει πίστα.:lol:

 

μονο ενα πραγμα με ενδιαφερει...

 

για να αλλαξω ROMs κλπ στο HD2 εχω αναγκη να βαλω παραθυρα στο ΜΒΡ?

 

μονο αυτο με νοιαζει...

ολα τα αλλα θα τα βρω....

Δημήτρη δεν χρειάζεται να βάλεις windows για να φλασαρεις.

Θα φλασαρεις από την κάρτα σου απ ευθείας.

Όμως μερικές φορές τα Mac δεν συνεργάζονται σωστά με τα αρχεία που περιέχονται στην ρομ και όταν πας να κανείς export το RAR που περιέχει την ρομ, πιθανώς να σου δημιουργισει πρόβλημα.

 

Μου έχει συμβεί και μου έμεινε η συσκευή στο boot loader κόκκαλο. Ευτυχώς δεν χαμπαριαζει τίποτα γιατί ξέρεις ότι σε οποιοδήποτε κομπιούτερ διακόψεις την διαδικασία εγκατάστασης λειτουργικού είναι πρόβλημα. Είναι σκυλί σου λέω.

 

Θα σε συμβουλευα αν διαθέτεις κανά παλιό κομπιούτερ με ΧΡ να το χρησιμοποιήσεις γι αυτή την δουλειά.

 

Πλέον έχουμε κατασταλάξει στο θέμα ρομ και δεν χρειάζονται φλασαρισματα. Έχω μια κανά μήνα τώρα, παίρνω backup αυτόματα κάθε βράδυ και που και που δοκιμαζω κάτι άλλο αλλά επιστρέφω ξανά στην βασική.

Δεν υπάρχει λόγος για φλασαρισματα.

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι διαθέσεις χρόνο για να μάθεις να δουλεύεις την συσκευή και να εκμεταλευτεις τις δυνατότητες της.

Σε διαβεβαιωνω ότι αν την δουλεψεις σαν iPhone δεν πρόκειται να έχεις ποτέ μα ποτέ κολημα, πάγωμα η οτιδήποτε άλλο.

 

Μην παρασυρθείς σε extreme rom γιατί θα ταλαιπωρισαι.

Αν σ αρέσει ο τρόπος που έχω στήσει το δικό μου θα βρούμε την άκρη.

Για αρχή καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με την ρομ που φοράμε εγώ και Γιωργος γιατί εκτός από σταθερή, έχουμε πολύ καλό support εδώ στο site μας από τον δημιουργό αλλά και μια μικρή παρέα που έχουμε φτιάξει ένα τιμ.

 

Αν το σεβαστείς θα σε σεβαστεί.

Θα συχρονιζεις πιο εύκολα απ ότι με το iPhone που χρειαζοσουν καλώδια και iTunes.

Συχρονιζεις iCal, bookmarks, contacts, notes, todo από το MacBook. Για τα υπόλοιπα δηλαδή μουσική, ταινίες,βιβλία κλπ, θα συνδέεις το Λεο με το MacBook σαν σκληρό εξωτερικό δίσκο και θα τα ρίχνεις στην κάρτα σου.

 

Απλά πρέπει να δουλεψεις με υπομονή γιατί τα WM όταν θέλεις το κάτι παραπάνω και δεν αρκεισαι σ αυτό που σου δίνουν out of the box χρειάζονται λίγες γνώσεις.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλή σκέψη και ανταλλαγή απόψεων με φίλο μέλος και αυτό της εδώ ομάδας, θα ήθελα τις απόψεις σας για το παρακάτω θέμα:

 

Ποιο προϊόν από οποιοδήποτε κλάδο της αγοράς συγκεντρώνει τόσα πολλά αρνητικά "βέλη" (δίκαια ή άδικα δεν μας ενδιαφέρει σε αυτή τη λογική - αυτό είναι διαφορετικό θέμα) όσα το iPhone;

 

Προσπαθώντας να αναζητήσουμε ανάλογα "μισητά" προϊόντα σε "συνήθεις υπόπτους" κλάδους όπως κλάδους με προϊόντα κοινωνικού status π.χ. αυτοκίνητα, ρολόγια, ρούχα ή πιο εστιασμένα τεχνολογικά προϊόντα π.χ. τηλεοράσεις, ηχοσυστήματα, παιχνιδομηχανές, κλπ δεν καταφέραμε να εντοπίσουμε κάποιο ανταγωνιστή του iPhone. Εσείς;

 

Υ.Γ. Προφανώς δεν αναφέρομαι σε υγιείς αντιπαραθέσεις και συζητήσεις που γίνονται με αρχή, μέση, τέλος και επιχειρήματα όπως αυτές εντός του "Περί Ανέμων", αλλά στις καταστάσεις Μέσης Γης (trolls et al) που ενδημούν σε άλλους χώρους εντός και εκτός αυτού του forum.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

@kkalog

Κωστη φιλε μου τα εχουμε ξαναπει κ σιγουρα δεν εισαι απο τους ανθρωπους που επαναλαμβανονται!

για να το κανεις,σιγουρα εχεις σοβαρο λογο...

 

ποιος σε πειραξε?αναφερε το ονομα κ θα τα πουμε απο κοντα με τον τυπο!

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...