Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά την κυκλοφορία του ipad όλα τα fake iphone είναι πιστή αντιγραφή..

 

Έλεος ας μείνουμε προσγειωμένοι γιατί θα μείνουμε και πάλι έκπληκτοι..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Μετά την κυκλοφορία του ipad όλα τα fake iphone είναι πιστή αντιγραφή..

Έλεος ας μείνουμε προσγειωμένοι γιατί θα μείνουμε και πάλι έκπληκτοι..

 

Υπομονη παιδια, το καλοκαιρι ειναι κοντα :rolleyes:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

http://grab.by/3MCc

 

Ο σχεδιαστης του ξεχασε να βαλει το flash της καμερας :rolleyes:

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την κυκλοφορία του ipad όλα τα fake iphone είναι πιστή αντιγραφή..

 

Έλεος ας μείνουμε προσγειωμένοι γιατί θα μείνουμε και πάλι έκπληκτοι..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

+1000 Σπυρο! Θυμηθείτε τα ανάλογα που κυκλοφορούσαν περισυ τέτοια εποχή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

 

+1000 Σπυρο! Θυμηθείτε τα ανάλογα που κυκλοφορούσαν περισυ τέτοια εποχή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μα γιαυτό το λέω φίλε μου. Ας κρατάμε μικρό καλάθι μην πάθουμε πάλι τα ίδια..

 

Μόνο το φλας ξέχασε; Ούτε το μάυρο πλαστικό δεν έβαλε για την κεραία..

Το συγκεκριμένο είναι για γέλια. :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Tην καλημέρα μου σε όλους!!!

 

Κανονίστηκε με τα παιδιά που χρησιμοποιούν το messi καφές με μηλόπιτα αύριο στις 7 στο κέντρο!!! Συγκεκριμένα στο καφέ-εστιατόριο Διόνυσο, Ροβέρτου Γκάλι 43...

Εννοείται ότι όλοι είστε ευπρόσδεκτοι (μόνοι η με παρέα) !!

 

Όσο για το όργιο φημών που θα ξεσπάσει για το νέο μήλο με φοτο σπεκς κτλ υπομονή... Μας βλέπω δεμένους σε κατάρτι σαν τον Οδυσσέα (όχι τον ntropic) να αποφεύγουμε τις σειρήνες!!!! εγώ πάντως είμαι ιδιαίτερα δύσπιστος....

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα!

 

 

 

Όσο για το όργιο φημών που θα ξεσπάσει για το νέο μήλο με φοτο σπεκς κτλ υπομονή... Μας βλέπω δεμένους σε κατάρτι σαν τον Οδυσσέα (όχι τον ntropic) να αποφεύγουμε τις σειρήνες!!!! εγώ πάντως είμαι ιδιαίτερα δύσπιστος....

 

Metadata included with the images indicates that they have passed through Photoshop CS4, with the first two images carrying yesterday's date while the third carries a date of March 23rd.

 

Το βρηκα συμπαθητικο ως σχεδιο,παντως.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος ενός iphone 3GS. Μετά από αρκετές αλλαγές σε διάφορες συσκευές, μπορώ να πω ότι λόγω του εκπληκτικού software που υπάρχει για το τηλέφωνο (με πολλά αξιόλογα freeware) αλλά και της γενικότερης ποιότητας της συσκευής, είναι με διαφορά ότι καλύτερο υπάρχει σε κινητό και δύσκολα θα το άλλαζα για κάποια άλλη συσκευή από αυτές που ήδη υπάρχουν ή αναμένεται να κυκλοφορήσουν άμεσα.....:rolleyes:

My Devices :

:DIPAD 2 - 16GB / WIFI / Black

Iphone 3GS - 16GB / Black

Palm Treo 680

SE K810i - Black

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει και σε άλλο θέμα, το μόνο που με χαλάει στο iphone είναι το design που παραμένει ίδιο και απαράλαχτο στην πρόσοψη και με μικρές διαφορές στο πίσω μέρος (από το 2G στο 3G γιατί η μετάβαση στο 3GS δεν έχει καμία διαφορά). Παρ'όλα αυτά, δε θα το άλλαζα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα!

 

 

 

 

Metadata included with the images indicates that they have passed through Photoshop CS4, with the first two images carrying yesterday's date while the third carries a date of March 23rd.

 

Το βρηκα συμπαθητικο ως σχεδιο,παντως.

 

καλημέρα σε όλους....

δεν με χαλάει καθόλου αυτό το σχέδιο, μα καθόλου!!!!!!!!!!!!

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_1986.html

 

Θα ξαναπαρω μηλοφωνο :)

 

Όχι για να ξέρεις τι είχες και τι εχασες:lol:

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_1986.html

 

Θα ξαναπαρω μηλοφωνο :)

 

Γιατι δεν εχεις τηλεχειριστηριο;:lol:

 

Ενα βιντεακι αφιερομενο στο φιλο μου τον Ζαχαρακη :)

Εχω τραβηξει ενα κλιπακι που δειχνει πως δουλευει ενα πραγματικα γρηγορο τηλεφωνο με τις εφαρμογες που ανοιγουν να συνεχιζουν να τρεχουν χωρις καν να παρατηρηται ο παραμικρος δισταγμος στην λειτουργια του.

 

Ειναι στημενο με οτι χρειαζεται ενας εργαζομενος για να κανει την δουλεια του.

 

Πραγματικα το χαιρομαι αυτο το τηλεφωνο και αν θα το αλλαξω καποια στιγμη δεν θα ειναι γιατι δεν κανει κατι που χρειαζομαι.

Απλα το λειτουργικο του δεν ειναι πια στην μοδα.:p

 

http://www.youtube.com/watch?v=dys7LCK9iZE

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κώστα χρησιμοποιείς το syncmate για τον συγχρονισμό mac- τηλεφώνου? Αν έχεις την έκδοση expert, έχεις την καλοσύνη να μου πεις πως συγχρονίζω με το itunes γιατί δεν τα έχω καταφέρει ακόμη?
Φιλικά, Θάκης
Link to comment
Share on other sites

Κώστα χρησιμοποιείς το syncmate για τον συγχρονισμό mac- τηλεφώνου? Αν έχεις την έκδοση expert, έχεις την καλοσύνη να μου πεις πως συγχρονίζω με το itunes γιατί δεν τα έχω καταφέρει ακόμη?

 

Δεν συχρονιζει με itunes.

Συχρονιζω iCal, address book, bookmarks, to dos & notes

 

Την μουσικη δεν υπαρχει λογος να την συχρονισω. Ριχνω στην καρτα μου τον φακελο του itunes που περιεχει την μουσικη και τελειωσε.

Το ιδιο και με τα βιντεο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά άλλη μια συνάντηση εδω στο Παραρτημα της Θεσσαλονικης έλαβε χώρα με επιτυχή αποτελέσματα. Μεταξύ Pterarxou & Carpenoctum. Σήμερα έχει καφέ το Παραρτημα της Αθηνας, την άλλη Δευτερα γίνεται το 8ο meeting εδώ στη Θεσσαλονικη. Τελικά το thread μας είναι από τα πιο κοινωνικά και δραστήρια του myphone αλλά και άλλων forum γενικότερα και είμαι πολύ χαρούμενος γιαυτο. Όταν καταφέρουμε δε να κάνουμε μια Πανελληνια συνάντηση έστω και αυτοί οι λίγοι που ειμαστε θα είναι η απόλυτη επιτυχία ! Edited by ktsak

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εχεις τηλεχειριστηριο;:lol:

 

Ενα βιντεακι αφιερομενο στο φιλο μου τον Ζαχαρακη :)

Εχω τραβηξει ενα κλιπακι που δειχνει πως δουλευει ενα πραγματικα γρηγορο τηλεφωνο με τις εφαρμογες που ανοιγουν να συνεχιζουν να τρεχουν χωρις καν να παρατηρηται ο παραμικρος δισταγμος στην λειτουργια του.

 

Ειναι στημενο με οτι χρειαζεται ενας εργαζομενος για να κανει την δουλεια του.

 

Πραγματικα το χαιρομαι αυτο το τηλεφωνο και αν θα το αλλαξω καποια στιγμη δεν θα ειναι γιατι δεν κανει κατι που χρειαζομαι.

Απλα το λειτουργικο του δεν ειναι πια στην μοδα.:p

 

http://www.youtube.com/watch?v=dys7LCK9iZE

 

Καλημερα σε ολον τον κοσμο:)

 

Κωστα δεν τους εδειξες τον τροπο που διαβαζεις τα μειλ σου,τον τροπο που ανοιγει ο οπερα,ο resco explorer αλλα και πως κανεις βολτα μεσα στο root της συσκευης,αλλαζοντας-μεταφεροντας αρχεια.

οπως ποσο γρηγορα διαβαζεις τα μειλ σου ειτε απο το sence,ειτε μεσα απο τα μηνυματα,πως ανοιγει το album,πως τρεχει τις φωτο το photo manager αλλα και πως μπορεις να κανεις επςξεργασια στα παντα:)

 

θελει εναν να τραβαει βιντεο και ο αλλος να δουλευει το τηλ με τα 2 χερια....εκει θα σκορπισει τρομος :p

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!!

 

Καλημερα σε ολον τον κοσμο:)

 

Κωστα δεν τους εδειξες τον τροπο που διαβαζεις τα μειλ σου,τον τροπο που ανοιγει ο οπερα,ο resco explorer αλλα και πως κανεις βολτα μεσα στο root της συσκευης,αλλαζοντας-μεταφεροντας αρχεια.

οπως ποσο γρηγορα διαβαζεις τα μειλ σου ειτε απο το sence,ειτε μεσα απο τα μηνυματα,πως ανοιγει το album,πως τρεχει τις φωτο το photo manager αλλα και πως μπορεις να κανεις επςξεργασια στα παντα:)

 

θελει εναν να τραβαει βιντεο και ο αλλος να δουλευει το τηλ με τα 2 χερια....εκει θα σκορπισει τρομος :p

 

Ένα τρίποδο δωράκι στον Κώστα παρακαλώ! :lol:

 

@ tesalat

Πολύ ωραίο το βίντεο Κώστα, αν και από τις προηγούμενες περιγραφές σου είχα την εντύπωση ότι έτρεχες κάποιο πρόγραμμα barcode, όπου σκάναρες τον κώδικα από ένα προϊόν και είχες με την μία αποτελέσματα στο excel και στον photo manager! :) Είναι too much ή υπάρχει κάτι τέτοιο; :happy:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους από Αθηνα ξανά!

 

Συνδυάζοντας την επισήμανση του Κυριου Πτεραρχου σε ότι αφορά την εντονότατη κοινωνική δραστηριότητα και την αναγκαιότητα συναντησης εθνικης εμβέλειας καθώς και την επίδειξη ισχύος του Εl_Λεωνιδα μαζί με τις προτάσεις Ζαχαρακη για ακόμη πιο εντυπωσιακές λειτουργίες, εισηγουμαι:

(α) την προκήρυξη διαγωνισμού χρήσης / διαμόρφωσης συσκευής με κατηγορίες: καλύτερη διαμόρφωση για διάφορα σενάρια χρήσης (επαγγελματική , ψυχαγωγική, κοινωνικής δικτύωσης, κλπ)

(β) την αναζήτηση χορηγών για την διοργάνωση εκδήλωσης παρουσίασης και βραβευσης των αποτελεσμάτων με συμμετοχές από όλη την Ελλαδα

(γ) τη διεξαγωγή ψηφοφορίας αξιολόγησης των υποψηφιοτήτων με βάση βίντεο και παρουσίασης των πλεονεκτημάτων της κάθε υποψηφιότητας ώστε να επιλέγουν αυτα τα οποία θα παρουσιαστούν στην εθνική συνάντηση

 

Τι λέτε :)

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους από Αθηνα ξανά!

 

Συνδυάζοντας την επισήμανση του Κυριου Πτεραρχου σε ότι αφορά την εντονότατη κοινωνική δραστηριότητα και την αναγκαιότητα συναντησης εθνικης εμβέλειας καθώς και την επίδειξη ισχύος του Εl_Λεωνιδα μαζί με τις προτάσεις Ζαχαρακη για ακόμη πιο εντυπωσιακές λειτουργίες, εισηγουμαι:

(α) την προκήρυξη διαγωνισμού χρήσης / διαμόρφωσης συσκευής με κατηγορίες: καλύτερη διαμόρφωση για διάφορα σενάρια χρήσης (επαγγελματική , ψυχαγωγική, κοινωνικής δικτύωσης, κλπ)

(β) την αναζήτηση χορηγών για την διοργάνωση εκδήλωσης παρουσίασης και βραβευσης των αποτελεσμάτων με συμμετοχές από όλη την Ελλαδα

(γ) τη διεξαγωγή ψηφοφορίας αξιολόγησης των υποψηφιοτήτων με βάση βίντεο και παρουσίασης των πλεονεκτημάτων της κάθε υποψηφιότητας ώστε να επιλέγουν αυτα τα οποία θα παρουσιαστούν στην εθνική συνάντηση

 

Τι λέτε :)

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Νομίζω ότι η ιδέα σου Κώστα είναι ιδιαίτερα πρωτοποριακή κ πρωτότυπη !!! Νομίζω θα έχει τεράστια επιτυχία !!!

Την καλημέρα μου κ από ΑΘΗΝΑ

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερες!

 

Κωστα εμπνευσμενη η ιδεα σου,αλλα ανησυχω μηπως καποια μελη θεωρησουν biased την ψηφοφορια λογω αριθμητικης υπεροχης των μηλοφωναδων :p

 

γι αυτο θα πρεπει να καθοριστουν συγκεκριμενες δοκιμασιες ανα κατηγορια συσκευης/OS

 

εναλλακτικα εισηγουμαι διπλη ψηφο για τους κατοχους αλλων συσκευων :p

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερες!

 

Κωστα εμπνευσμενη η ιδεα σου,αλλα ανησυχω μηπως καποια μελη θεωρησουν biased την ψηφοφορια λογω αριθμητικης υπεροχης των μηλοφωναδων :p

 

γι αυτο θα πρεπει να καθοριστουν συγκεκριμενες δοκιμασιες ανα κατηγορια συσκευης/OS

 

εναλλακτικα εισηγουμαι διπλη ψηφο για τους κατοχους αλλων συσκευων :p

 

Καλημέρα Οδυσσέα και Μιχάλη (εμείς τα είπαμε και από messi)!

 

Έχεις δίκιο σε αυτό Οδυσσέα, νομίζω ότι για να έχει αποδοχή και αντικειμενικότητα θα έπρεπε να υποστηριχθεί από κάποιο ευρύτερο πλαίσιο από ότι το "Περί Ανέμων" το οποίο είναι μεν αντικειμενικό κατά την άποψή μου αλλά δεν παύει να είναι μέσα στο Apple forum και να έχει περισσότερους αναλογικά iPhonάδες από χρήστες άλλων συσκευών αν και πιστεύω ότι όσοι συμμετέχουμε εδώ είμαστε ιδιαίτερα αντικειμενικοί.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους απο Cairo.

 

Καλημερα σε ολον τον κοσμο:)

 

Κωστα δεν τους εδειξες τον τροπο που διαβαζεις τα μειλ σου.............

 

Δημητρη δεν υπάρχει λογος. Τα περισσοτερα παιδια ξερουν τι μπορει να κανει.

Αλλωστε κανεις δεν εχει αντιρηση για τις δυνατοτητες της συσκευης η ακομα και του sense.

H διαφωνια τους αφορα το λειτουργικο που ειναι οντως ξεπερασμενο η μαλλον κουρασμενο αφου δεν εχουν γινει ουσιωδεις αλλαγες τα τελευταια χρονια.

Το σημαντικο ειναι οτι η HTC καταφερε να φτιαξει μια υπεροχη συσκευη μ ενα sense που οχι μονο καλυπτει τις αδυναμιες των windows, αλλα προσθετει και εφαρμογες.

 

Οπως ειπα και πριν δεν υπάρχει κατι που να λειπει για οσους θελουν μια συσκευη που θα κανει οτι και το netbook τους, ωστε να μην αισθανονται με δεμενα χερια οταν δεν το εχουν μαζι τους, συν την χρηση σαν smartphone, αφου διαθετει ολα οσα εχει και ο ανταγωνισμος.

 

Τι να πουμε για τον υπεροχο dialer ο οποιος καλυπτει ολες τις αναγκες, για την πυξιδα, για την προβολη των εγγραφων του Office 2010, την home page και τοσα αλλα τα οποια δινουν στην συσκευη πολυ γρηγορη προσβαση στις πληροφοριες που χρειαζομαστε.

 

Ειμαι σιγουρος οτι αν τελικα η HTC πραγματοποιησει τον στοχο της που ειναι η δημιουργια ενος δικου της OS, θα τα καταφερει πολυ καλα γιατι ειναι η μοναδικη εταιρεια που φροντιζει να καλυπτει τις αναγκες των πελατων της, κερδιζοντας παραλληλα αρκετα χρηματα.

 

Καλημέρα σας!!!

@ tesalat

Πολύ ωραίο το βίντεο Κώστα, αν και από τις προηγούμενες περιγραφές σου είχα την εντύπωση ότι έτρεχες κάποιο πρόγραμμα barcode, όπου σκάναρες τον κώδικα από ένα προϊόν και είχες με την μία αποτελέσματα στο excel και στον photo manager! :) Είναι too much ή υπάρχει κάτι τέτοιο; :happy:

 

Γιωργο οχι δεν εχω κατι τετοιο αν και θα ηταν πολυ ευκολο για ενα προγραμματιστη να δημιουργισει μια τετοια εφαρμογη.

Αυτο που ελεγα πριν ειναι ενα excel προγραμμα το οποιο ανανεωνεται καθημερινα. Το σωζω στο φακελο του dropbox και ετσι το εχω παραλληλα και στο Leo.

 

Κανεις δεν ασχολειται πια εκτος απο τις γνωστες εταιρειες οι οποιες βγαζουν προγραμματα γενικα για ολες τις WM συσκευες.

Βεβαια οι παλιες καλες εφαρμογες εχουν προσαρμοστει και ουδεις μπορει να πει οτι δεν ειναι χρησιμες.

 

Για να λεμε ομως και του στραβου το δικιο, μια μεγαλη γκαμα εφαρμογων του iphone, ερχεται να καλυψει τις ελειψεις του λειτουργικου. Πραγματα που εμεις τα εχουμε σαν OEM και τα οποια δουλευουν υπεροχα.

Ακομα και εφαρμογες για να χειριζεσαι το pc σου η την TV απο αποσταση, ειναι διαθεσιμες. Απλα εγω δεν βαζω στο τηλεφωνο μου τετοια πραγματα. Ακομα και οταν ειχα iphone δεν το εκανα.

Οπως ειδες εχω λιγες εφαρμογες. Φροντιζω αυστηρα να εχω αυτες που απαιτουνται για την δουλεια μου και για 2-3 αλλα πραγματακια που κανω στον ελευθερο χρονο μου.

 

Καλημέρα σε όλους από Αθηνα ξανά!

 

Συνδυάζοντας την επισήμανση του Κυριου Πτεραρχου σε ότι αφορά την εντονότατη κοινωνική δραστηριότητα και την αναγκαιότητα συναντησης εθνικης εμβέλειας καθώς και την επίδειξη ισχύος του Εl_Λεωνιδα μαζί με τις προτάσεις Ζαχαρακη για ακόμη πιο εντυπωσιακές λειτουργίες, εισηγουμαι:

(α) την προκήρυξη διαγωνισμού χρήσης / διαμόρφωσης συσκευής με κατηγορίες: καλύτερη διαμόρφωση για διάφορα σενάρια χρήσης (επαγγελματική , ψυχαγωγική, κοινωνικής δικτύωσης, κλπ)

(β) την αναζήτηση χορηγών για την διοργάνωση εκδήλωσης παρουσίασης και βραβευσης των αποτελεσ.........

 

Κωστη ωραια ιδεα :D, αλλα δεν εχει γινει καποια σπουδαια διαμορφωση στον Λεωνιδα μου:lol:

 

Η home page που ειδατε ειναι μια free εφαρμογη απο το XDA, η οποια απο το μενου των ρυθμισεων της, επιτρεπει να παραμετροποιησεις τα παντα.

 

Μεγεθος ρολογιου, αναλογικο, flip η και τα δυο, ποσα συμβαντα θες να φαινονται, ποσες καρτελες και με ποσες εφαρμογες καθε μια και πολλα αλλα.

 

Τρομερη εφαρμογη. Πολυ ελαφρια, δεν επιβαρινει τιποτα, ειναι λιγοτερο απο 500ΚΒ και δοκιμασμενη αφου ειναι το Νο1 must to have.

Καμια σχεση με το winterboard το οποιο και καθυστεριση δημιουργουσε στην συσκευη και αυξανε την καταναλωση.

 

Οι οποιες αλλες διαφορες με το γνησιο HD2 εχουν να κανουν με τα windows 6.5.3 που ειναι η νεα και τελευταια εκδοση των WM.

 

H rom που φοραω δεν ειναι σχεδον καθολου πουσαρισμενη γιατι βασιζεται οπως ειπα στην beta εκδοση των 6.5.3 και δεν ρισκαρουν πουσαρισματα που μπορει να λειτουργισουν εις βαρος της σταθεροτητας.

Για παραδειγμα αυτη που φοραει ο Ζαχαρακης ειναι αρκετα πιο γρηγορη αν και βασιζεται στα κλασσικα 6.5.

Απλα ο developer εφοσον εχει μια σταθερη βαση που ειναι ενα δοκιμασμενο OS σε επισημη εκδοση, μπορει και το αξιοποιει χωρις να φοβαται για δυσλειτουργιες.

 

Στα Android εχουν καταφερει να εχουν ενα σχεδον παρομοιο sense που συνδιαζεται μ ενα μοντερνο λειτουργικο.

Ομως το λαθος εκει ειναι οτι δεν αναπτυσονται ειδικες εφαρμογες γι αυτο, παρα μονο προσαρμογη καποιων απ αυτες που ξερουμε απο το iphone και που κατα την γνωμη μου δεν ειναι αρκετα δυνατες.

 

Δηλαδη καποιος σαν κι εμενα που θα αποφασισει να αλλαξει το Λεο με Desire, αυτοματως θα βρεθει να μην μπορει να κανει καποια πραγματα οπως πριν.

 

Μιλαω για office, προγραμματα πλοηγησης, καποια κλασσικα δυνατα παιχνιδια και γενικα στην υλοποιηση καποιων εφαρμογων που δεν ειναι οπως τις ξεραμε. Συν οτι δεν υπαρχει η δυνατοτητα παραμετροποιησης τους για ευκολιες πχ. στο iGO που ενω εγω μπορω να εχω οποιον χαρτη θελω, skins που βοηθουν στην αξιοποιηση των δυνατοτητων του gps αλλα και στην ευκολοτερη - ακινδυνη παρακολουθηση των πληροφοριων.

 

Δυστυχως οι εταιρειες δεν πονοκεφαλιαζουν για να φτιαξουν μια εφαρμογη με οσο γινεται περισσοτερες δυνατοτητες κατι που κανουν οι χομπιστες developers. Οποιος εχει ασχοληθει με προγραμματα πλοηγησης καταλαβαινει τι λεω.

Ηδη πλεον παμε για προγραμματα που θα κανουν πλοηγηση σε σχεδον πραγματικη 3D απεικονιση κατι που βοηθα παρα πολυ γιατι με μια ματια αναγνωριζεις το σημειο και ξερεις που βρισκεσαι.

 

Εμαθα το Cairo χαρη στα 3D buildings που υπαρχουν στους χαρτες του igo γιατι βλεποντας τα, μπορουσα να ξερω ανα πασα στιγμη την ακριβη μου θεση στον χαρτη κατι που δεν θα γινονταν μ ενα προγραμμα σαν το NDrive η το Sygic τα οποια δειχνουν γραμμες και ονοματα που δεν σου λενε τιποτα ειδικα οταν βρισκεσαι σε μια ξενη χωρα. Και πολλα αλλα που αν δεν εχει δουλεψει κανεις iGO δεν μπορει να τα κατανοησει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημεροκαλησπερα σε όλους :)

 

@Kkalog

 

Κώστα πολύ ωραία ιδέα, αλλά βλέπω δυσκολίες στην ολοκλήρωση της. Πρέπει κάποιος να διαθέσει χρόνο, και δεν ξέρω ποσο εύκολα βρίσκεται χρόνος ελεύθερος στην εποχή μας. Εδώ μια συνάντηση Σαββατο βράδυ πήγαμε να κάνουμε, και μια το ένα μια το άλλο δεν τα κατάφεραμε αρκετοί :(. Πάντως σαν ιδέα είναι πρωτοποριακή θα έλεγα και αντίστοιχη του πνεύματος του «Περι ανέμων» ;)

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Καλημεροκαλησπερα σε όλους :)

 

@Kkalog

 

Κώστα πολύ ωραία ιδέα, αλλά βλέπω δυσκολίες στην ολοκλήρωση της. Πρέπει κάποιος να διαθέσει χρόνο, και δεν ξέρω ποσο εύκολα βρίσκεται χρόνος ελεύθερος στην εποχή μας. Εδώ μια συνάντηση Σαββατο βράδυ πήγαμε να κάνουμε, και μια το ένα μια το άλλο δεν τα κατάφεραμε αρκετοί :(. Πάντως σαν ιδέα είναι πρωτοποριακή θα έλεγα και αντίστοιχη του πνεύματος του «Περι ανέμων» ;)

 

Την εισηγήθηκα στο myPhone γιατί μόνο με κεντρική υποστήριξη και ανάληψη πρωτοβουλίας κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει ώστε να εξασφαλίζεται και η αναγκαία αντικειμενικότητα της διαδικασίας, νομίζω ότι είναι σημαντικό γιατί πάντα (και αν δεν κάνω λάθος και παγκόσμια) βλέπει κανείς κριτικές συσκευών ή εφαρμογών και ποτέ δεν βλέπει σενάρια πραγματικής χρήσης ενός ολοκληρωμένου συνδυασμού hardware και software προσανατολισμένου σε συνθήκες συγκεκριμένης χρήσης όπως αυτά που μας έδειξε ο El_Κώστας.

 

Διευκρινιστικά δεν μιλάω απαραίτητα για βαριές "customιές" κλπ αλλά για εργοστασιακά τηλέφωνα που τρέχουν επιλεγμένες από τον χρήστη εφαρμογές και τον τρόπο που εξυπηρετούν τις διάφορες ανάγκες του.

 

Για παράδειγμα, χθες μέσα από το αεροπλάνο στο αεροδρόμιο του Μονάχου στην τελευταία πτήση πριν κλείσει το αεροδρόμιο λόγω της ηφαιστειακής σκόνης, έκανα ζωντανή μετάδοση video μέσω qik στην παρέα του messi με τους οποίους επικοινωνούσαμε εκείνη τη στιγμή με μηνύματα του messi για το θέμα. Αυτό είναι ένα παράδειγμα σεναρίου χρήσης κοινωνικής δικτύωσης / ομαδικής μετάδοσης πληροφοριών.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...