Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως το λες είναι Μιχαλη, η δική μου αντίδραση οφείλεται στο να θεωρείται ουσιώδης ελλειψη και όχι στο αν το είχε καλό θα ήταν.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

καλημέρα παιδιά ή μάλλον καλησπέρα :)

 

Κώστα, αν μου επιτρέπεις, και βέβαια είναι άποψή μου και τίποτα παραπάνω, είναι ουσιώδης έλλειψη η απουσία bluetooth, δεν έχει σημασία πόσο συχνά το χρησιμοποιείς, δεν έχει σημασία αν θα το χρησιμοποιήσεις ποτέ, μπορεί την μία φορά που θα θελήσεις για τον άλφα ή βήτα λόγο να το χρησιμοποιήσεις, να μην το έχεις, και να μην υπάρχει και άλλος τρόπος για να κάνεις αυτό που θέλεις. Δεν μιλάω για σένα συγκεκριμένα όπως κατάλαβες, αλλά γενικά. :) Θα έπρεπε να το έχει. Τουλάχιστον την συγκεκριμένη χρονική περίοδο, που ακόμα χρησιμοποιείται ευρέως.

Δεν έχει ξεπεραστεί ακόμα, οπότε...κλπ. Αυτά. :) Κατά τα άλλα, ή πληρώνεις για κάτι που θεωρείται δεδομένο, ή το κάνεις γαργάρα όπως και τόσα άλλα.

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε Λευτέρη όμως,

 

Αν εγώ δεν το χρησιμοποιώ γιατί είναι ουσιώδης η έλλειψη; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Αυτά είναι υποκειμενικά. Γιατί εμενά να μου λείπει κάτι (και μάλιστα με τόσο έμφαση) από τη στιγμή που δεν το έχω χρειαστεί ποτέ και δε με απασχολεί; Δεν υπάρχει κάποια ανάγκη που να μου καλύπτει.

 

Και δε μπορούμε να συμψηφίζουμε για να λέμε τι είναι ουσιώδες και τι όχι. Αν λείπει στους μισούς δηλαδή είναι ουσιώδες αν λείπει κάτι σε 1 άτομο δεν είναι; Πώς το μετράμε δηλαδή για να ξέρω.

 

Δηλαδή για τον Κώστα (te_salat) η απουσία ας πούμε σωστής διαχείρισης excel αρχείων (σε σύγκριση με τα WM) δεν ήταν ουσιώδης έλλειψη επειδή δεν είναι για μένα ή για τους υπόλοιπους;

 

Ναι όλοι θα θέλαμε να είχε από όλα η κάθε συσκευή που κρατάμε αλλά δεν πάει έτσι. Κοιτάμε τι έχει η κάθε μια και κρίνουμε αν οι ελλείψεις της αρκούν για να την προσπεράσουμε και να πάμε παρακάτω. Αλλιώς είτε συμβιβαζόμαστε με αυτές, είτε βρίσκουμε άλλους τρόπους να τις καλύψουμε. Για μένα η απουσία BT δεν είναι ουσιώδης έλλειψη. Δεν αποτελεί καν έλλειψη.

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια είναι η ουσία ...... δεν υπάρχει αθανασία!!!!:wacko::wacko:

 

στο θέμα μας πάντως ο καθένας όπως αναφέρει κ ο Νίκος θεωρεί διαφορετικά πράγματα ουσιαστικά κ έχει διαφορετικές ανάγκες.. πλέον στους ρυθμούς ανάπτυξης που ζούμε σχεδόν καθένας έχει κ διαφορετικές ανάγκες!! για μένα για παράδειγμα το ραδιόφωνο κ το multitasking ( όπως εγώ το χω στο μυαλό μου γιατί κ αυτή πλέον είναι διφορούμενη έννοια!!) είναι ουσιαστικές ελλείψεις....

κ αν υπάρχει έστω κ ένας σ αυτήν την παρέα που να είναι απόλυτα ευχαριστημένος απ την συσκευή του να το πει κ θα κερδίσει ένα μεταχειρισμένο λεμονοστίφτη κ δυο κιλά μανταλάκια!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλοι θα θέλαμε να είχε από όλα η κάθε συσκευή που κρατάμε αλλά δεν πάει έτσι. Κοιτάμε τι έχει η κάθε μια και κρίνουμε αν οι ελλείψεις της αρκούν για να την προσπεράσουμε και να πάμε παρακάτω. Αλλιώς είτε συμβιβαζόμαστε με αυτές, είτε βρίσκουμε άλλους τρόπους να τις καλύψουμε. Για μένα η απουσία BT δεν είναι ουσιώδης έλλειψη. Δεν αποτελεί καν έλλειψη.

 

Αυτό ακριβώς λέω Νίκο μου, και μιλώντας γενικά, όχι ειδικά. Ούτε εγώ το έχω χρησιμοποιήσει και ούτε μου φαίνεται και σαν έλλειψη, αλλά κατά γενική ομολογία και εφόσον χρησιμοποιήται γενικά, θα έπρεπε να υπάρχει. Είναι σαν να μου λες, τι να το κάνω το flashάκι αφού έχω dropbox...Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις που θέλω να καταλήξω, δεν μιλάω προσωπικά, αλλά γενικά. :);)

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα σας παρακολουθώ καιρό. Είναι αυτο ακριβώς που είπε πιο πάνω ο Νίκος εξαρτάτε απο τις ανάγκες του καθενός. Εγω δεν μπορω ενώ μου αρεσει σαν συσκευη το μήλο να κανω υποχώρηση στο θέμα του ραδιοφώνου και του bluetooth, δεν γίνετε τα χρησιμοποιώ πάρα πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω Νίκο μου, και μιλώντας γενικά, όχι ειδικά. Ούτε εγώ το έχω χρησιμοποιήσει και ούτε μου φαίνεται και σαν έλλειψη, αλλά κατά γενική ομολογία και εφόσον χρησιμοποιήται γενικά, θα έπρεπε να υπάρχει. Είναι σαν να μου λες, τι να το κάνω το flashάκι αφού έχω dropbox...Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις που θέλω να καταλήξω, δεν μιλάω προσωπικά, αλλά γενικά. :);)

 

Δεκτό Λευτέρη :)

 

Άσχετο. Είναι φοβερό το πόσους χρήστες έχει φέρει η Apple στο Mac OS από το iPhone. Μέσα από δω είμαστε ήδη αρκετοι: Te_salat, soom, fanko, εγώ. Το λέω γιατί μόλις έλαβα τηλέφωνο από φίλο που πήρε iPhone τον Νοέμβριο και με ρωτούσε για Mac. Από τους κολλητούς φίλους εκτός φόρουμ ήταν ο 5ος. :blink:

 

Καλησπέρα και απο μένα σας παρακολουθώ καιρό. Είναι αυτο ακριβώς που είπε πιο πάνω ο Νίκος εξαρτάτε απο τις ανάγκες του καθενός. Εγω δεν μπορω ενώ μου αρεσει σαν συσκευη το μήλο να κανω υποχώρηση στο θέμα του ραδιοφώνου και του bluetooth, δεν γίνετε τα χρησιμοποιώ πάρα πολύ.

 

Καλωσήρθες φίλε μου. Όπως τα λες είναι. Εμένα ούτε το ραδιόφωνο με νοιάζει γιατί ζω στο εξωτερικό οπότε πάλι με streaming θα άκουγα και να είχε. :ninja:

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Αν η μόνη έλλειψη ήταν το BT θα μπορούσα να δεχτώ αναντίρρητα την άποψη του φίλου Κώστα (kkalog). Δυστυχώς αν και κατανοητό το σκεπτικό της Apple βάση του οποίου περιορίστηκαν βασικές δυνατότητες του iPhone, δεν νομίζω πως αυτό ευχαριστεί κανένα. Γιατί άντε και το BT "ξεπεράστηκε", δεν νομίζω όμως πως το ίδιο ισχύει στο file management, στο attachment storage, στους μετρητές κλήσεων και data, σε κάποιο ενημερωτικό home screen, στο mail archive management, κλπ κλπ.

 

Δυστυχώς κατά τα φαινόμενα τα κριτήρια της Apple μάλλον δεν έχουν καμμιά σχέση με δήθεν ξεπερασμένα χαρακτηριστικά, αλλά με μια νοοτροπία με την οποία κάποιοι συμφωνούν πολλοί όμως όχι. Προσωπικά αν και ανάμεσα στις δύο απόψεις, προτιμώ να είμαι εγώ αυτός που θα αποφασίσει τι χρειάζεται και τι όχι παρά να μου επιβάλλονται περιορισμοί σε τόσες αυτονόητες χρηστικές δυνατότητες.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το ζήτημα είναι ένα.....έχει σοβαρές ελείψεις η apple και αυτό πλέον δεν νομίζω ότι μπορεί να αμφισβητηθεί...και πόσο μάλον αν αναλογιστούμε την σημερινή τιμή του iphone....ρομποτάκια της apple έχουμε γίνει και κακά τα ψέματα αυτό είναι αλήθεια...ακριβοπληρώνεις την συσκευή για να έχεις την ευχέρεια να αγοράσεις κάποιες εφαρμογές και να κάνεις την δουλειά σου (αυτό είναι το εξωφρενικό)!!!!!!!!!Και να απαντήσω σε αυτούς (σέβομαι βέβαια την άποψη τους και την καταλαβαίνω) που λένε ότι δεν έχουν χρειαστεί το δόντι για τη μεταφορά αρχείων αν πιστεύουν ότι αυτό είναι η κοινή γνώμη!!!!!Τι θέλω να πω???Ότι εννοείται ότι για κάποιους είναι αδιάφορο το αν ορισμένες λειτουργίες υπάρχουν ή δεν υπάρχουν αλλά κάπου πρέπει να σκεφτούμαι και την αντικειμενικότητα (αν πραγματικά δεν ηταν χρήσιμο το δόντι θα είχε γίνει τόση κουβέντα??? το ραδιόφωνο?)...παιδιά συμφωνώ ότι είμαστε σε μία μεταβατική περίοδο και γι αυτόν τον λόγο θα έπρεπε η μετάβαση να είναι πιο ομαλή....να υπάρχει δηλαδή π.χ. το δόντι (θα μπορούσα να πω το ραδιόφωνο, θα μπορούσα να πω το φλας στην κάμερα κ.α.) ώστε η μετάβαση να είναι πιο απλή και να μην νιώθουμε αποκομμένο (και το κακό είναι ότι νιώθουμε αποκομμένοι επειδή η apple θέλει τις βασικές λειτουργίες να τις δώσει σε βάθος χρόνου)ι!!!!!!!!!!!Και εγώ iphone 3gs έχω και γουστάρω που το έχω αλλά καλό είναι να μην είμαστε με παρωπίδες και να βλέπουμε και τα καλά και τα κακά!!!!!!!!!!!!!

Και το ξαναλέω το κακό είναι ότι η apple θέλει να παίξει μπάλα σε ένα γήπεδο μόνη της ενώ όλοι οι άλλοι παίζουν μαζί με αποτέλεσμα να είναι και συνεργάσιμοι και στην τελική καλύτερα δέκα μυαλά παρά ένα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι μου, ειχα wm τα τελευταια 3 χρονια. Πριν 5 ημερες πηρα iphone 3g και εχω αναμεικτα συναισθηματα αλλα κυριως θετικα. Ευκολια στην χρηση,, email, web surfing . Ελλειψη σε BT, Radio αλλα γενικα ειμαι ευχαριστημενος. Να τα εχεις ολα δεν ειναι δυνατον. Και παλι ολα να τα ειχε το ''μηλο'' δεν θα ηταν ''μονοπωλιο''..... Ο καθενας εχει το προσωπικο του γουστο γιαυτο ειμαστε και διαφορετικοι ανθρωποι και οχι ρομποτ....
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

@foxx

 

Η αλήθεια (όπως πάντα) είναι κάπου στη μέση Θάνο.

 

Σε άλλα πράγματα η διαφοροποίηση προκύπτει λόγω καινοτομίας και σε άλλα λόγω περισσότερο "ταπεινών" λόγων/κινήτρων.

 

Εγώ αναφέρθηκα ειδικά στο θέμα του bluetooth και όχι στο αν συνολικά το iPhone είναι η "πανάκεια" των κινητών τηλεφώνων, που δεν είναι σε καμία περίπτωση, αφού έχει και αυτό τις αδυναμίες του όπως και τα ισχυρά του σημεία, όπως κάθε συσκευή, και τελικά το υποκειμενικό ισοζύγιο μεταξύ των δύο είναι αυτό που κρίνει τις επιλογές συσκευής για όσους από εμάς σκέφτονται ορθολογικά (γιατί υπάρχουν και τα fashion victims, τα techno freaks και τα fan boys/girls).

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση θεωρώ αδιανόητο το κύριο πρόβλημα που προτάσσεται όταν μιλάμε για μια συσκευή επικοινωνίας να είναι το αν στέλνει ή δεν στέλνει αρχεία με bluetooth, θέμα το οποίο αντικειμενικά είναι δευτερεύον στοιχείο, εκτός αν τη συσκευή δεν την έχουμε πάρει για τηλέφωνο αλλά για "αποθετήριο" αρχείων.

 

Εννοείται ότι τα παραπάνω δεν τα απαντώ ειδικά σε εσένα, αλλά τα διατυπώνω ως γενική τοποθέτηση :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη το ότι η apple μας θέλει "μαντρωμένους" στο δικό της τρόπο σκέψεις κ λειτουργίας δεν αμφισβητείται.

Πρόσεξε όμως κάτι , το αναφέρεις κ εσύ: για να έχεις την ευχέρεια να αγοράσεις κάποιες εφαρμογές και να κάνεις την δουλειά σου. προσωπική μου γνώμη είναι δεν υπάρχει πλέον αυτό. Παλιότερα είναι δεδομένο ότι υπήρχαν κατηγορίες χρηστών. πλέον κάθε χρήστης είναι μια κατηγορία μόνος του. είναι ικανοποιημένος με κάποια δεδομένα κ κάποια στάνταρ. Έτσι κάποιος που ξέρει τι θέλει μπορεί να εκμεταλευτεί κ το "μικρόκοσμο" της apple κ της κάθε εταιρείας ανάλογα.

Ειδικά σ αυτήν την παρέα δε νομίζω να φοράμε παρωπίδες κ να μεροληπτούμε υπέρ της μιας η της άλλης εταιρείας!! μην ξεχνάς ότι αρκετοί το χουν αλλάξει το μήλο.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το ζήτημα είναι ένα.....έχει σοβαρές ελείψεις η apple και αυτό πλέον δεν νομίζω ότι μπορεί να αμφισβητηθεί...και πόσο μάλον αν αναλογιστούμε την σημερινή τιμή του iphone....ρομποτάκια της apple έχουμε γίνει και κακά τα ψέματα αυτό είναι αλήθεια...ακριβοπληρώνεις την συσκευή για να έχεις την ευχέρεια να αγοράσεις κάποιες εφαρμογές και να κάνεις την δουλειά σου (αυτό είναι το εξωφρενικό)!!!!!!!!!Και να απαντήσω σε αυτούς (σέβομαι βέβαια την άποψη τους και την καταλαβαίνω) που λένε ότι δεν έχουν χρειαστεί το δόντι για τη μεταφορά αρχείων αν πιστεύουν ότι αυτό είναι η κοινή γνώμη!!!!!Τι θέλω να πω???Ότι εννοείται ότι για κάποιους είναι αδιάφορο το αν ορισμένες λειτουργίες υπάρχουν ή δεν υπάρχουν αλλά κάπου πρέπει να σκεφτούμαι και την αντικειμενικότητα (αν πραγματικά δεν ηταν χρήσιμο το δόντι θα είχε γίνει τόση κουβέντα??? το ραδιόφωνο?)...παιδιά συμφωνώ ότι είμαστε σε μία μεταβατική περίοδο και γι αυτόν τον λόγο θα έπρεπε η μετάβαση να είναι πιο ομαλή....να υπάρχει δηλαδή π.χ. το δόντι (θα μπορούσα να πω το ραδιόφωνο, θα μπορούσα να πω το φλας στην κάμερα κ.α.) ώστε η μετάβαση να είναι πιο απλή και να μην νιώθουμε αποκομμένο (και το κακό είναι ότι νιώθουμε αποκομμένοι επειδή η apple θέλει τις βασικές λειτουργίες να τις δώσει σε βάθος χρόνου)ι!!!!!!!!!!!Και εγώ iphone 3gs έχω και γουστάρω που το έχω αλλά καλό είναι να μην είμαστε με παρωπίδες και να βλέπουμε και τα καλά και τα κακά!!!!!!!!!!!!!

Και το ξαναλέω το κακό είναι ότι η apple θέλει να παίξει μπάλα σε ένα γήπεδο μόνη της ενώ όλοι οι άλλοι παίζουν μαζί με αποτέλεσμα να είναι και συνεργάσιμοι και στην τελική καλύτερα δέκα μυαλά παρά ένα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Βαγγέλη προσωπικά αυτά για τις παρωπίδες δε μπορώ να τα διαβάζω. Ναι, να συζητήσουμε αν στην τιμή που πωλείται θα έπρεπε να είχε κι άλλα χαρακτηριστικά, σύμφωνοι. Αλλά να έχω δώσει τόσα χρήματα και να μου λείπουν ένα σωρό πράγματα τότε με συγχωρείς αλλά έχω κάνει χαζομάρα. Για τους λόγους αυτούς είχα δώσει το diamond το οποίο δε με κάλυψε. Πήρα το HD και τώρα έχω το iPhone. Επειδή δεν κράζω την Apple δε σημαίνει ότι φοράω παρωπίδες (δεν εννοώ ότι με κατηγόρησες, απλά το λέω). Άλλη συσκευή που είχα στο παρελθόν δε με είχε καλύψει τόσο. Τι να κάνω; Να πω ψέμματα; Αφού τη χρησιμοποιώ χωρίς να βαριέμαι, χωρίς να νιώθω κάποιο περιορισμό. Ναι, όλα θα ήταν ακόμα καλύτερα αν είχε καλύτερη κάμερα, φλας, και γω δεν ξέρω τι άλλο. Αλλά από τη στιγμή που κάνω τη δουλειά μου άψογα, διασκεδάζω και δε βαριέμαι δεν τα κλαίω τα λεφτά μου.

 

Η συζήτηση για τις εμπορικές πρακτικές είναι άλλο θέμα. Οι εμπορικές πρακτικές κάθε εταιρείας κρίνονται από τα αποτελέσματα που αποφέρουν αυτές στην αγορά εφόσον πρώτα από όλα είναι σύννομες.

Link to comment
Share on other sites

Και για να αλλάξουμε θέμα μια που μάλλον το bluetooth το εξαντλήσαμε, το παρακάτω link νομίζω ότι συνοδεύεται εξαιρετικά από την ατάκα γνωστής ελληνικής ταινίας "βρε τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει ..." :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

@foxx

 

Η αλήθεια (όπως πάντα) είναι κάπου στη μέση Θάνο.

 

Σε άλλα πράγματα η διαφοροποίηση προκύπτει λόγω καινοτομίας και σε άλλα λόγω περισσότερο "ταπεινών" λόγων/κινήτρων.

 

Εγώ αναφέρθηκα ειδικά στο θέμα του bluetooth και όχι στο αν συνολικά το iPhone είναι η "πανάκεια" των κινητών τηλεφώνων, που δεν είναι σε καμία περίπτωση, αφού έχει και αυτό τις αδυναμίες του όπως και τα ισχυρά του σημεία, όπως κάθε συσκευή, και τελικά το υποκειμενικό ισοζύγιο μεταξύ των δύο είναι αυτό που κρίνει τις επιλογές συσκευής για όσους από εμάς σκέφτονται ορθολογικά (γιατί υπάρχουν και τα fashion victims, τα techno freaks και τα fan boys/girls).

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση θεωρώ αδιανόητο το κύριο πρόβλημα που προτάσσεται όταν μιλάμε για μια συσκευή επικοινωνίας να είναι το αν στέλνει ή δεν στέλνει αρχεία με bluetooth, θέμα το οποίο αντικειμενικά είναι δευτερεύον στοιχείο, εκτός αν τη συσκευή δεν την έχουμε πάρει για τηλέφωνο αλλά για "αποθετήριο" αρχείων.

 

Εννοείται ότι τα παραπάνω δεν τα απαντώ ειδικά σε εσένα, αλλά τα διατυπώνω ως γενική τοποθέτηση :)

 

θα διαφωνήσω μαζί σου και ειδικά σε ότι αφορά το αποθετήριο αρχείων....δεν νομίζω να υπάρχει έστω ένας από εμάς που να πήρε το μήλο και να τον ενδιαφέρει μόνο να παίρνει τηλέφωνα...αν υπάρχει αυτός ο ένας τότε η θέση του δεν είναι σε αυτό το forum...όλοι πήραμε το μήλο για να δούμε και να μπορούμε να κάνουμε και άλλα πράγματα.....αν μη τη άλλο με 16 gb στη μνήμη θες να είναι και αποθετήριο αρχείων.

θα συμφωνήσω με το Μιχάλη και νομίζω ότι αυτή είναι η φιλοσοφία της apple η οποία επικεντρώνεται στην κουβέντα ¨Μαντρωμένους"!!!!!!!

Νίκο ίσως δεν με έχεις καταλάβει...αυτό που θέλω να πω είναι ότι ενώ η apple έχει δώσει στην κυκλοφορία το iphone με χαρακτηριστικά πολύ εξελιγμένα έχει αγνοήσει το παρών!!!!!!

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό Λευτέρη :)

 

Άσχετο. Είναι φοβερό το πόσους χρήστες έχει φέρει η Apple στο Mac OS από το iPhone. Μέσα από δω είμαστε ήδη αρκετοι: Te_salat, soom, fanko, εγώ. ..............

 

Εμενα Νικο μου γιατι με ξεχασες ? Θα σε τιμωρησω !!!!!!!!! :p

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα Νικο μου γιατι με ξεχασες ? Θα σε τιμωρησω !!!!!!!!! :p

 

Πτέραρχε απολογούμαι!!!!!!! :O:X:cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έλεος με αυτό το Bluetooth ειλικρινά. Χρησιμοποιειστε email, αν είναι δυνατόν... Δε ξέρω, ίσως να φταίει ότι είμαι κάτοικος Αμερικης τα τελευταία χρόνια, αλλά μου φαίνεται κάπως περίεργο να χρειάζεστε Bluetooth τη σήμερον ημέρα.

 

Από την άλλη, οι περισσότερες άλλες ελλείψεις στις οποίες αναφέρεστε έχουν νομίζω ένα κοινό παρονομαστή. Ότι δεν υπάρχει ένα κεντρικό directory για τα αρχεία όλων των εφαρμογών. Υπάρχει για καποιους τύπους αρχείων (multimedia κυρίως) αλλά όχι για όλους. Εμένα δε με προβληματίζει ιδιαίτερα καθώς δε χρειάζεται να κάνω cross-reference μεταξύ των εφαρμογών. Για office χρησιμοποιώ το Docs2Go, για όλα τα αλλα το goodreader. Και τα δυο μπορούν να κατεβάζουν η να στείλουν αρχεία στον email client μου, οπότε είμαι καλυμενος. Για το ipad όμως θα χρειαστω ένα τέτοιο cross reference αλλά θα προτιμούσα όσες εφαρμογές χρησιμοποιώ να βλέπουν το MobileMe και να σταματησω τελείως να ασχολούμαι με μεταφορές αρχείων, συγχρονισμους και λοιπές ιστορίες. Θέλω αυτόματα να ενημερώνονται όλες οι συσκευές μου κάθε φορά που αλλάζω κάτι σε ένα αρχείο, η στα προσωπικά μου δεδομένα. Είμαστε κοντά σε αυτό αλλά όχι ακριβώς όσο θα το ήθελα.

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έλεος με αυτό το Bluetooth ειλικρινά. Χρησιμοποιειστε email, αν είναι δυνατόν... Δε ξέρω, ίσως να φταίει ότι είμαι κάτοικος Αμερικης τα τελευταία χρόνια, αλλά μου φαίνεται κάπως περίεργο να χρειάζεστε Bluetooth τη σήμερον ημέρα.

 

φιλε γιαννη...σορρυ κιολας....αλλα αν ειναι να στελνεις email(ειτε ειναι φωτο-song-καποιο doc) σε καποιον που καθεται διπλα σου σε μια καφετερια ή καπου αλλου...αλλα κανεις την ζωη σου δυσκολη και το θεωρω μεγαλη βλακεια....την στιγμη που το bt τα κανει ποιο ευκολα...!!

 

και απο την αλλη...το bt οπως αναφεραν ο kkalog και ορισμενοι αλλοι...Δεν εχει ξεπεραστει ωστε να μην το χρησιμοποιουμε...και αυτο το λεω για την τελευταια προταση σου...

 

φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου παιδια σε ολους :)

 

λογω φορτου εργασιας,δεν ποσταρω,αλλα σας παρακολουθω ολους :)

 

για το bl του μηλου και για το ποσο ειναι η δεν ειναι απαραιτητο,εγω ενα εχω να προσθεσω,

οσοι λενε οτι δεν το χρησιμοποιουν,οπως και εγω δεν το χρησιμοποιουσα στο μηλο μου,ειναι για ενα και μονο λογο...

 

επειδη ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ αυτη η δυνατοτητα μεχρι σημερα....και για κανεναν αλλον λογο...

οπως και το ραδιοφωνο(που και data plan να εχεις Νικο,δεν μπορεις να εισαι στον δρομο και να αδειαζεις την μπαταρια του κινητου σου σε online streaming...εκτος και αν εχεις και αλλο κινητο μαζι σου,αρα ερχεσαι στα λογια μου) ειναι για οσους το εχουν αναγκη, απαραιτητο.

οπως και η καλη καμερα αλλα και το φλας σε αυτη!!!

δεν τα χρησιμοποιειτε γιατι δεν υπαρχουν!!

και εγω στο ιδιο μηκος κυματος ημουν με το μηλο ...αλλα τωρα με το λεο,εχει αλλαξει η καθημερινοτητα μου....

κανω πραγματα που δεν εκανα με το μηλο μου,για ενα και μονο λογο....

επειδη μου δινει η συσκευη την δυνατοτητα να τα κανω!!

-οποτε θελω να στειλω η να μου στειλουν κατι μεσω bl,απλα το κανω,φυσιολογικα και ευκολα οπως σε ΚΑΘΕ αλλη συσκευη....

 

-οταν θελω να ακουσω ραδιο,ειδησεις η τον αγωνα της αγαημενης μου ομαδας...δεν ψαχνω να δω αν εχω καλυψη 3g και data plan,απλα ανοιγω το ραδιο και ακουω οπως κανει οποιοσδηποτε αλλος με ΚΑΘΕ φυσιολογικο τηλ..

-οταν ειμαι με φιλους/οικογενεια και θελω να βγαλω μια φωτο η ενα πολυ καλο βιντεο(ασχετα αν ειναι μερα η νυχτα)απλα βγαζω το τηλ και το κανω,οπως σε ΚΑΘΕ φυσιολογικο τηλ..

-οποτε θελω να παρω,η να δωσω αρχεια σε καποιον υπολογιστη,απλα συνδεω το τηλ με καλωδιο η βγαζω την καρτα μνημης και με ανα απλο στικακι, ανταλλαζω τα αρχεια απλα και ευκολα οπως σε ΚΑΘΕ φυσιολογικο τηλ..

-οταν θελω να ανοιξω ενα excell/word/pp απλα το κανω χωρις καμια εξτρα πανακριβη εφαρμογη οπως σε ΚΑΘΕ φυσιολογικο wm (και οχι μονο,)τηλ...

-αν ποτε μου πεσει νερο/ποτο/καφες στο τηλεφωνο(σε ποσους δεν μπορει να τυχει η εχει τυχει αυτο??) απλα βγαζω την μπαταρια του κινητου μου και αυξανω κατακορυφα τις πιθανοτητες να "σωσω" την συσκευη μου...αντιθετα με το μηλο,επρεπε να κανω 40 προσευχες,120 μετανοιες και να αν αψω 40 λαμπαδες στο μποι μου μπας και την γλυτωσει και δεν καει....

 

ειναι πολλα τα πραγματα, που κανεις με το Λεο(αλλα και με πολλες "θνητες" συσκευες) ετσι απλα, χωρις καν να χρειαστει να το σκεφτεις η να θελεις μια εξτρα εφαρμογη για να τα κανεις,κατι που το μηλο θα ηθελε "μαγειρεμα" για καποια απο αυτα,η απλα αδυνατει τελειως να τα πραγματοποιησει...

 

ακομη και το browsing του μηλου (λογω οθονης και αβολου πληκτρολογιου σε σχεση με το λεο παντα) ειναι μια μακρινη αναμνηση για μενα πια....

 

το μονο που μου λειπει απο το μηλο,ειναι η ανεση του να βρεις μια εφαρμογη...

απλα σκεφτοσουν τι θελεις και εψαχνες να βρεις την καταλληλη...που συνηθως ολο και κατι θα υπηρχε,οσο περιεργο ηταν αυτο που σκεφτοσουν...

αλλα επρεπε να πληρωσεις για τα παντα....και η ειρωνια ειναι οτι πληρωνες εφαρμογες για να μπορεις να κανεις καποια πραγματα που ολα τα απλα και θνητα κινητα,τα ειχαν δεδομενα....και δωρεαν...

εδωσα πολλα λεφτα για το μηλο μου και τις εφαρμογες του,το μονο καλο ειναι οτι αν αποφασισω να το ξαναπαρω και ειναι συμβατες με το νεο μηλο,δεν θα χασω τα λεφτα μου...

δεν κανω VS,οσοι με ξερετε,γνωριζετε καλα οτι,ως συνηθως,

μοιραζομαι τις σκεψεις μου,φωναχτα, με ανθρωπους που με σεβονται και τους σεβομαι..

 

απλα,σκεφτειτε λιγο πριν μου απαντησετε,ειναι λογικα ολα αυτα??

 

παντα φιλικα και με απειρο σεβασμο σε ολην την παλιοπαρεα :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

φιλε γιαννη...σορρυ κιολας....αλλα αν ειναι να στελνεις email(ειτε ειναι φωτο-song-καποιο doc) σε καποιον που καθεται διπλα σου σε μια καφετερια ή καπου αλλου...αλλα κανεις την ζωη σου δυσκολη και το θεωρω μεγαλη βλακεια....την στιγμη που το bt τα κανει ποιο ευκολα...!!

 

και απο την αλλη...το bt οπως αναφεραν ο kkalog και ορισμενοι αλλοι...Δεν εχει ξεπεραστει ωστε να μην το χρησιμοποιουμε...και αυτο το λεω για την τελευταια προταση σου...

 

φιλικα παντα.

 

+100!!!!Συμφωνώ!!

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου παιδια σε ολους :)

 

λογω φορτου εργασιας,δεν ποσταρω,αλλα σας παρακολουθω ολους :)

 

για το bl του μηλου και για το ποσο ειναι η δεν ειναι απαραιτητο,εγω ενα εχω να προσθεσω,

οσοι λενε οτι δεν το χρησιμοποιουν,οπως και εγω δεν το χρησιμοποιουσα στο μηλο μου,ειναι για ενα και μονο λογο...

 

επειδη ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ αυτη η δυνατοτητα μεχρι σημερα....και για κανεναν αλλον λογο...

οπως και το ραδιοφωνο(που και data plan να εχεις Νικο,δεν μπορεις να εισαι στον δρομο και να αδειαζεις την μπαταρια του κινητου σου σε online streaming...εκτος και αν εχεις και αλλο κινητο μαζι σου,αρα ερχεσαι στα λογια μου) ειναι για οσους το εχουν αναγκη, απαραιτητο.

οπως και η καλη καμερα αλλα και το φλας σε αυτη!!!

δεν τα χρησιμοποιειτε γιατι δεν υπαρχουν!!

και εγω στο ιδιο μηκος κυματος ημουν με το μηλο ...αλλα τωρα με το λεο,εχει αλλαξει η καθημερινοτητα μου....

κανω πραγματα που δεν εκανα με το μηλο μου,για ενα και μονο λογο....

επειδη μου δινει η συσκευη την δυνατοτητα να τα κανω!!

-οποτε θελω να στειλω η να μου στειλουν κατι μεσω bl,απλα το κανω,φυσιολογικα και ευκολα οπως σε ΚΑΘΕ αλλη συσκευη....

 

-οταν θελω να ακουσω ραδιο,ειδησεις η τον αγωνα της αγαημενης μου ομαδας...δεν ψαχνω να δω αν εχω καλυψη 3g και data plan,απλα ανοιγω το ραδιο και ακουω οπως κανει οποιοσδηποτε αλλος με ΚΑΘΕ φυσιολογικο τηλ..

-οταν ειμαι με φιλους/οικογενεια και θελω να βγαλω μια φωτο η ενα πολυ καλο βιντεο(ασχετα αν ειναι μερα η νυχτα)απλα βγαζω το τηλ και το κανω,οπως σε ΚΑΘΕ φυσιολογικο τηλ..

-οποτε θελω να παρω,η να δωσω αρχεια σε καποιον υπολογιστη,απλα συνδεω το τηλ με καλωδιο η βγαζω την καρτα μνημης και με ανα απλο στικακι, ανταλλαζω τα αρχεια απλα και ευκολα οπως σε ΚΑΘΕ φυσιολογικο τηλ..

-οταν θελω να ανοιξω ενα excell/word/pp απλα το κανω χωρις καμια εξτρα πανακριβη εφαρμογη οπως σε ΚΑΘΕ φυσιολογικο wm (και οχι μονο,)τηλ...

-αν ποτε μου πεσει νερο/ποτο/καφες στο τηλεφωνο(σε ποσους δεν μπορει να τυχει η εχει τυχει αυτο??) απλα βγαζω την μπαταρια του κινητου μου και αυξανω κατακορυφα τις πιθανοτητες να "σωσω" την συσκευη μου...αντιθετα με το μηλο,επρεπε να κανω 40 προσευχες,120 μετανοιες και να αν αψω 40 λαμπαδες στο μποι μου μπας και την γλυτωσει και δεν καει....

 

ειναι πολλα τα πραγματα, που κανεις με το Λεο(αλλα και με πολλες "θνητες" συσκευες) ετσι απλα, χωρις καν να χρειαστει να το σκεφτεις η να θελεις μια εξτρα εφαρμογη για να τα κανεις,κατι που το μηλο θα ηθελε "μαγειρεμα" για καποια απο αυτα,η απλα αδυνατει τελειως να τα πραγματοποιησει...

 

ακομη και το browsing του μηλου (λογω οθονης και αβολου πληκτρολογιου σε σχεση με το λεο παντα) ειναι μια μακρινη αναμνηση για μενα πια....

 

το μονο που μου λειπει απο το μηλο,ειναι η ανεση του να βρεις μια εφαρμογη...

απλα σκεφτοσουν τι θελεις και εψαχνες να βρεις την καταλληλη...που συνηθως ολο και κατι θα υπηρχε,οσο περιεργο ηταν αυτο που σκεφτοσουν...

αλλα επρεπε να πληρωσεις για τα παντα....και η ειρωνια ειναι οτι πληρωνες εφαρμογες για να μπορεις να κανεις καποια πραγματα που ολα τα απλα και θνητα κινητα,τα ειχαν δεδομενα....και δωρεαν...

εδωσα πολλα λεφτα για το μηλο μου και τις εφαρμογες του,το μονο καλο ειναι οτι αν αποφασισω να το ξαναπαρω και ειναι συμβατες με το νεο μηλο,δεν θα χασω τα λεφτα μου...

δεν κανω VS,οσοι με ξερετε,γνωριζετε καλα οτι,ως συνηθως,

μοιραζομαι τις σκεψεις μου,φωναχτα, με ανθρωπους που με σεβονται και τους σεβομαι..

 

απλα,σκεφτειτε λιγο πριν μου απαντησετε,ειναι λογικα ολα αυτα??

 

παντα φιλικα και με απειρο σεβασμο σε ολην την παλιοπαρεα :)

 

καλά εντάξει με εσένα και αν συμφωνώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

+1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000.

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Εχω να χρησιμοποιησω ΒΤ απο την εποχη των ΝΟΚΙΑ για ανταλλαγη αρχειων.

Ομως η apple δεν την διαθετει οχι γιατι ειναι ξεπερασμενη, αλλα για λογους ασφαλειας (ενας λογος που δεν την χρησιμοποιω συν οτι ειναι πολυ αργη). Επίσης αν και δεν ειμαι βεβαιος με ανοικτό ΒΤ ανοιγει διαπλατα η πορτα στο λειτουργικο και γινεται πιο ευκολο το σπασιμο.

 

Η μεταφορα αρχειων μεσω wife ειναι οτι καλυτερο, αλλα οπως εχω ξαναπει θα επρεπε να μπορουμε και μεσω καλωδιου με οποιονδηποτε υπολογιστη.

Δεν μ αρεσει να πηγαινω στο γραφειο καποιου συνεργατη και να του ζηταω τον κωδικο του wifw του.

Απο την αλλη δεν ειναι δυνατον να κουβαλας καλωδια. Ολα γινονται ευκολα μ ενα στικακι που μπαινει στα κλειδια μας.

 

Οι δυο αυτες ελειψεις δεν με απασχολουν προσωπικα αλλα ειμαι υπερ της αποψης του Θανου.

 

Πλεον κοιταμε πως να μην συχρονιζουμε με καλωδια. Τα συχαινομαι.

Εβαλα και στο Λεο exange Gmail, contacts and calendar και ησυχασα.

Αν δεν ηταν αργο το ιντερνετ εδω, θα εκανα και μια συνδρομη στην google για αποθηκευτικο χωρο να τελειωνουμε.

Ειναι οτι καλυτερο αν εχεις παντου μεγαλες ταχυτητες.

 

Εγω αλλα θελω απο το μηλο, τα εχω πει πολλες φορες.

Πρωτα απ᾽ολα δωρεαν βασικες εφαρμογες ομως γινεται στα windows και δευτερον μια κομπλε συσκευη σε hardware. Οτι προσφερει ο ανταγωνισμος δεν θελω τιποτα αλλο.

 

Χαιρομαι να βγαζω φωτογραφιες με το HD2 ειτε σε σκοταδι ειτε εξω, εχει υπεροχο αποτελεσμα και πλεον με εξαιρετικα γρηγορη καμερα οχι σαν το HD που επρεπε να δεσω την κορουλα μου για να της τραβηξω μια φωτογραφια.

 

Αφηστε την προβολη ταινιων. Το ευχαριστηθηκα στην πτηση.

 

Το δε GPS ειναι το κατι αλλο φανταστικο σε ολα.

 

Παντως αυτος ο ανταγωνισμος εχει φερει φοβερα αποτελεσματα. Θυμαστε την HTC πριν. Δεν μας εδινε τιποτα και ολο πιο ακριβες οι συσκευες.

Τωρα που της μπηκε το iphone τα εδωσε ολα με την μια.

 

Με λιγα λογια θελω ενα HD2 που να τρεχει ενα βελτιομενο iPhone os γινεται?:p:lol:

 

Αυτο θα πρεπει να δουν στην apple

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

και για να μην παρεξηγηθώ γουστάρω που έχω το μήλο......αλλά έχει πολλά στραβά που σε βάζουν σε σκέψεις να αλλάξεις συσκευή!!!

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

+απειρο :D στο φιλο δημητρη..!!

 

ενα θα πω...περιμενω το htc hd mini..!!εινα φθηνο...και με την επιδοτηση που θα εχω..μαλλον θα το χτυπησω..!! :D

Edited by volcom
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...