Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα όλα τα κινητά τόσα είναι. Κάνε μια αναζήτηση να δεις. Άσχετα με το πόσα το κοστολογεί η εταιρία. Και τα ρούχα που αγοράζεις και είναι 100+ ευρώ, το πολύ 15 ευρώ αν στοιχίζουν.

 

υπαρχουν κινητα που τα εξαρτηματα που φορανε ειναι ακριβοτερα και στοιχηζουν περισσοτερο στις εταιριες απο 128ε

 

επισης το 3g απο το 3gs το κοστος τους για την apple ηταν 5ε διαφορα.

 

αλλα φανηκε οτι η υποστηριξη που του παρεχει κανει την διαφορα. τεχνικα ,την συσκευη την κρατανε κατω

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν κινητα που τα εξαρτηματα που φορανε ειναι ακριβοτερα και στοιχηζουν περισσοτερο στις εταιριες απο 128ε

 

επισης το 3g απο το 3gs το κοστος τους για την apple ηταν 5ε διαφορα.

 

αλλα φανηκε οτι η υποστηριξη που του παρεχει κανει την διαφορα. τεχνικα ,την συσκευη την κρατανε κατω

 

Eίναι αρκετά απλοϊκό να υπολιγίζεις την αξία μιας συσκευής από το κόστος των εξαρτημάτων της. Το κόστος αυτό δεν περιλαμβάνει για παράδειγμα το κόστος της έρευνας και της ανάπτυξης (R&D) για να φτάσεις να συνθέσεις μια συσκευή με αυτά τα συγκεκριμένα εξαρτήματα, να κατοχυρώσεις τα δικαιώματα, να αναπτύξεις και να συντηρήσεις το εμπορικό σου δίκτυο και να εξασφαλίσεις τη διαθέση σε σημεία πώλησης σε όλο τον κόσμο.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν κινητα που τα εξαρτηματα που φορανε ειναι ακριβοτερα και στοιχηζουν περισσοτερο στις εταιριες απο 128ε

Λες για τα 8800 της Nokia, τα Vertu kaι τέτοια?? Επίσης θα συμφωνήσω με όσα είπε ο πιο πάνω φίλος δηλαδή ότι δεν είναι μόνο πόσο κοστίζει το hardware του τηλεφώνου και ότι στην τιμή παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο. Να αναφέρω ακόμα ότι και η εταιρία θέλει το κέρδος της (για αυτό και ίσως να θέλει να το βάλει 100-200 ευρώ παραπάνω απ' όσα της κόστισε) αφού έχει να πληρώσει τόσους υπαλλήλους και να καλύψει τα έξοδα της.

 

Anyway επειδή είμαστε off-topic ας σταματήσει εδώ αυτό και ας επιστρέψουμε στο θέμα μας :)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω το 3GS εδώ και 5 μέρες (ήμουν απο τους τυχερούς που βρήκε συσκευή σε κατάστημα Γερμανός την Παρασκευή το μεσημέρι), και το μόνο που έχω να πω είναι το εξής: Υπήρξα fan της Nokia/ Symbian, είχα ήδη το Nokia 5800, και πήρα το 3GS με σκοπό βασικά να το τεστάρω (και για να καταλάβω γιατί πίνουν νερό στο όνομα της Apple οι φανατικοί του iPhone). Αμα δε μου άρεσε, είχα ήδη 3 κολλητούς που ψαχνονταν για την συσκευή, και θα μου την αγόραζαν όσο - όσο (κανείς τους δεν κατάφερε να βρεί ακόμα, εξακολουθούν να παίρνουν τηλέφωνα σε καταστήματα και τους δρόμους προς αναζήτηση...). Μετά απο 5 μέρες χρήσης, απλά δεν παίζει να το αλλάξω με ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Ανεξάρτητα απο τους περιορισμούς της Apple, ανεξάρτητα απο το δέσιμο με το iTunes, ανεξάρτητα απο το ότι σε μεμονωμένους τομείς άλλα smartphones είναι καλύτερα, η συσκευή σαν σύνολο (hardware - ταχύτητα/ αξιοπιστία λειτουργικού - περιβάλλον εργασίας - υποστήριξη), απλά δεν παίζεται, είναι ΜΑΚΡΑΝ ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά. Ακόμα και οι top συσκευές που κοντράρουν το iPhone (Nokia N97 - HTC Hero), όταν τις βάλεις δίπλα στο μηχανάκι της Apple, μοιάζουν λίγες. Η διαφορά ευχρηστίας στην οθόνη αφής σε σχέση με το 5800 και το N97 δεν είναι απλά προφανής, είναι η μέρα με τη νύχτα. Όσο για το Windows Mobile (ναι, έχω περάσει και απο αυτό το μαγαζάκι), ένα έχω να πω: Στο Mobile το κουμπί του reset ήταν απλά ο καλύτερος σου φίλος... και ας μην μιλήσω για την λειτουργικότητα της οθόνης αφής. Όταν και εάν αποφασίσει η Microsoft να βγάλει το ρημάδι το Mobile 7, τότε το ξανασυζητάμε το πράγμα... Υπάρχει βέβαια και το Android, με μεγάλο του ατού τις εφαρμογές του Google έτοιμες στο πιάτο. Όταν βέβαια τις έχεις όπως είναι και στο iPhone (έστω και με λίγη προσπάθεια), γιατί να πας στο HTC Hero (που έχει την τιμή να διαθέτει το χειρότερο design κινητής συσκευής ever?)...

 

Εν ολίγις, η καταπληκτική του οθόνη αφής, η πρακτικότατη πλοήγηση στο λειτουργικό, η απόλυτα ορθολογική οργάνωση των Ρυθμίσεων, η στιβαρή του κατασκευή, το υπέροχο design, η φοβερή του αξιοπιστία και σταθερότητα, ο απροβλημάτιστος συγχρονισμός/ επικοινωνία με το iTunes, το καταπληκτικό iStore των 60.000+ εφαρμογών, ακόμα και το κουτί/ έργο μινιμαλιστικής τέχνης, κάνουν την συσκευή απλά μοναδική. Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ καν jailbreak: τα πράγματα που θέλω τα έχω και χωρίς να σπάσω τη συσκευή, και δεν είναι και λίγα: Mail με GMail, Calendar/ Contacts με Google μέσω Exchange, browsing, φωτό, μουσική, videos, podcasts, χάρτες, RSS feeds, Location - Based POI's (με το καταπληκτικό AthensBook, το οποίο εκτός του ότι το αναπτύσσουν Έλληνες, είναι και free), ακόμα και παιχνιδομηχανή...

Link to comment
Share on other sites

^@Till Love at the first site:lol::lol::p:p

 

Το πιο ωραιο παντως για μενα ειναι το ποσο ευκολα συγχρονιζεις τα παντα:)

Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

να πω και εγώ με την σειρά μου αφού από το σάββατο που μας πέρασε είμαι και εγώ κάτοχος ενός iphone 3gs.

ήμουν και εγώ fan τις nokia και ακόμα πιο πολύ του symbian και ήμουν έτοιμος να πάρω το n97 ευτυχώς όμως που άντεξα και έκανα την αλλαγή και πήγα στο iphone που άκουγα τόσα και τόσα για αυτή την συσκευή....τελικά τίποτα από όλα όσα είχα ακούσει δεν είναι ψέμα..

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα??:blink:

Το iphone είναι το πιο καλό κινητο στο κοσμο με touch screen, τέλειο design, με φοβερες δυνατότητες και ισχυρό internet. :google:

 

ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΑΛΛΑΖΑΤΕ ΜΕ ΚΑΤΙ????????????

Link to comment
Share on other sites

Καλά ήρεμα, υπάρχουν κάποιοι που δεν θέλουν οθόνη αφής και ζητούν κάτι άλλο από την συσκευή εκτός από design, internet κτλ. Είπαμε να υποστηρίζουμε αυτό που θέλουμε αλλά όχι και να φανατιζόμαστε! ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Hμουν κι εγώ χρόνια χρήστης Sony Ericsson και μετά πέρασα σε HTC και Windows mobile, κυρίως με το κορυφαίο TyTN II, τα οποία ευχαριστήθηκα και χρησιμοποίησα πολύ. Από χθες έχω το iphone και με έχει εντυπωσιάσει η απλότητά του και η χρήση του με το ένα χέρι! Χωρίς πενάκι, μια πεντακάθαρη, φωτεινή και άψογα ανταποκρινόμενη οθόνη. Μπορεί στα WM να είχα περισσότερες εφαρμογές, αλλά και εδώ ψάχνοντας βρίσκεις οτι χρειάζεσαι. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την αγορά μου...

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Hμουν κι εγώ χρόνια χρήστης Sony Ericsson και μετά πέρασα σε HTC και Windows mobile, κυρίως με το κορυφαίο TyTN II, τα οποία ευχαριστήθηκα και χρησιμοποίησα πολύ. Από χθες έχω το iphone και με έχει εντυπωσιάσει η απλότητά του και η χρήση του με το ένα χέρι! Χωρίς πενάκι, μια πεντακάθαρη, φωτεινή και άψογα ανταποκρινόμενη οθόνη. Μπορεί στα WM να είχα περισσότερες εφαρμογές, αλλά και εδώ ψάχνοντας βρίσκεις οτι χρειάζεσαι. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την αγορά μου...

 

Πίστεψε μπορεί το wm να έχεις περισσότερες προ-εγκατεστημένες εφαρμογές αλλά με τις 60.000+ εφαρμογές που κυκλοφορούν επίσημα στο appstore δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα στο θα βρεις αυτήν που σου κάνει την δουλειά.... ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Τα μόνα μειονεκτήματα είναι το flash (στο internet), η ηχογράφηση κλήσεων και κάτι άλλα.
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Απλα με τίποτα.... Είχα παροπλήσει το Omnia που ειχα πριν το iphone 3g και είπα στις διακοπές τώρα να το χρησιμοποιήσω λόγω destinator...... 8...... ΩΡΕΣ αντεξα με το omnia και τη γλύτωσε παρα τρίχα... Θα το εσπαγα στον τοίχο. Iphone for ever οσο η nokia κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και τα wm σεεεεερρνοννταιιιιιι.......

 

Ακόμα, κατι που με έχει εντυπωσιάσει είναι το εξης: Καθε πρωι με το ξυπνητήρι χτυπάει και η δόνηση. Ε, κάθε πρωι το Iphone πέφτει από το κομοδίνο στο πάτωμα..... Δεν έχει ούτε ένα σημαδάκι στις γωνίες από τις πτώσεις!!! Απίστευτη αντοχη!!

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι i-phone, είναι iPhone και το N-82 είναι Ν82! ;) ;) (Απλά για να ξέρεις)

 

Τώρα προς τον φίλο Μάνο θα ήθελα να πω ότι από τότε που πήρε το Omnia έχουν βγει αξιόλογοι ανταγωνιστές που μπορεί να δοκιμάσει. Η αγορά ωριμάζει σιγά σιγά και τα Android πληθαίνουν. Σίγουρα δεν είναι σαν το iPhone αλλά θα γίνουν

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι i-phone, είναι iPhone και το N-82 είναι Ν82! ;) ;) (Απλά για να ξέρεις)

 

Τώρα προς τον φίλο Μάνο θα ήθελα να πω ότι από τότε που πήρε το Omnia έχουν βγει αξιόλογοι ανταγωνιστές που μπορεί να δοκιμάσει. Η αγορά ωριμάζει σιγά σιγά και τα Android πληθαίνουν. Σίγουρα δεν είναι σαν το iPhone αλλά θα γίνουν

 

Nαι Αντρεα θα γινουν, αλλα σκεψου τοτε πως θα ειναι το iPhone

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Nαι Αντρεα θα γινουν, αλλα σκεψου τοτε πως θα ειναι το iPhone

 

Ναι αλλα αν σκεφτεις οτι επρεπε να περασει ενας χρονος για να βαλει η apple εναν κατι καλυτερο επεξεργαστη και μια καλυτερη καμερα(δε θα αναφερθω στη πυξιδα ουτε στη φωνητικη εντολη γιατι απλα ειναι γελοιο το θεμα) τοτε δε νομιζω οτι και οι ρυθμοι αναπτυξης της apple ειναι και οι καλυτεροι!

Για ποσο ακομα θα πουλαει iphones μονο και μονο για τις χιλιαδες εφαρμογες του? Πρεπει να αναλογιστουν οτι η τεχνολογια τρεχει με ετη φωτος και δε θα περιμενει την apple ποτε θα ξυπνησει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αν σκεφτεις οτι επρεπε να περασει ενας χρονος για να βαλει η apple εναν κατι καλυτερο επεξεργαστη και μια καλυτερη καμερα(δε θα αναφερθω στη πυξιδα ουτε στη φωνητικη εντολη γιατι απλα ειναι γελοιο το θεμα) τοτε δε νομιζω οτι και οι ρυθμοι αναπτυξης της apple ειναι και οι καλυτεροι!

Για ποσο ακομα θα πουλαει iphones μονο και μονο για τις χιλιαδες εφαρμογες του? Πρεπει να αναλογιστουν οτι η τεχνολογια τρεχει με ετη φωτος και δε θα περιμενει την apple ποτε θα ξυπνησει.

 

Σεβαστή η αποψή σου αλλα..............

μάλλον δεν γνωρίζεις για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η εφαρμογή !

Είναι σημαντική για τις δυνατότητες που θα μπορέσει να προσφέρει σε ένα νέο είδος εφαρμογών

που θα κάνουν την εμφάνιση τους στο appstore από τον Σεπτέμβρη.

Αυτές θα χρησιμοποιούν τον GPS δέκτη, την πυξίδα, το αξελερόμετρο και τη σύνδεση μας στο Internet

για να μας προσφέρουν το λεγόμενο Augmented Reality.

εδώ:

τωρα ποιος τρεχει με τεχνολογια έτη φωτος ας απαντησει καποιος αλλος :wink:

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Το υπέροχο με το iPhone είναι το ότι κάνει το κάνει σωστά καλά και με στυλ.

Το γράφω αυτό και το υπογραμμίσω ενώ έχουν περάσει από τα χέρια μου όλες σχεδόν οι win mobile συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Το υπέροχο με το iPhone είναι το ότι κάνει το κάνει σωστά καλά και με στυλ.

Το γράφω αυτό και το υπογραμμίσω ενώ έχουν περάσει από τα χέρια μου όλες σχεδόν οι win mobile συσκευές.

 

Συμφωνω απολυτως!! Γι'αυτο αλλωστε και το εχω εδω και ενα χρονο και νιωθω οτι μολις τωρα βγηκε!Το καλο με την apple (και αυτο της το αναγνωριζω) ειναι πως ο,τι υποσχεται και δειχνει στα διαφορα demo videos ετσι ακριβως ειναι και στη πραγματικοτητα!Σε αντιθεση με καποιες αλλες εταιριες που απ'οτι λενε ουτε τα μισα δεν κανουν οι συσκευες τους,σκετη απογοητευση.

 

Σεβαστή η αποψή σου αλλα..............

μάλλον δεν γνωρίζεις για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η εφαρμογή !

Είναι σημαντική για τις δυνατότητες που θα μπορέσει να προσφέρει σε ένα νέο είδος εφαρμογών

που θα κάνουν την εμφάνιση τους στο appstore από τον Σεπτέμβρη.

Αυτές θα χρησιμοποιούν τον GPS δέκτη, την πυξίδα, το αξελερόμετρο και τη σύνδεση μας στο Internet

για να μας προσφέρουν το λεγόμενο Augmented Reality.

εδώ:

τωρα ποιος τρεχει με τεχνολογια έτη φωτος ας απαντησει καποιος αλλος :wink:

 

Οντως αυτο που λες δε το ηξερα και ειναι πραγματι πολυ ενδιαφερον αλλα απ'οτι βλεπω η συγκεκριμενη τεχνολογια εχει ενσωματωθει και σε αλλες συσκευες ( [ame=http://www.youtube.com/watch?v=b64_16K2e08]YouTube - Layar, worlds first mobile Augmented Reality browser[/ame] ) :X Το μονο πραγμα που εχει να επιδειξει η apple (και για αυτο πρεπει να ειναι υπερηφανη!) ειναι το λογισμικο και το appstore ,τα οποια βεβαια εμενα προσωπικά μου αρκουν και με το παραπανω για να προτιμησω το iphone εναντι καποιας αλλης συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Βσκ μακαρι το Android να αναπτυχθει γρηγορα γιατι η Apple θα αναγκαστει λογω ανταγωνισμου να κανει καλυτερο το iPhone
Link to comment
Share on other sites

Είναι ασυζητητί πιο εύχρηστο από το TyTN II που είχα μέχρι τώρα, που ήταν και το απόλυτο κινητό-εργαλείο.

Καταπληκτική οθόνη αφής, χωρίς πενάκι και χρήση με το ένα χέρι, που είναι πολύ βολική.

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

3Gs 32gb. Το εχω μερικες ημερες τωρα και με εχει εντυπωσιασει,σαφως πιο ευχρηστο απο ολες τις winmobile συσκευες που ειχα,-και ειχα αρκετες,απο Qtek s100 εως TyTn II ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΟΡΥΦΑΙΟ-.Δεν θελω να βιαζομαι αλλα πιστευω οτι θα το αλλαξω με την εξελιξη του μονο, και οταν....-
Link to comment
Share on other sites

το 3gs το αλλαζω μονο με το 3gs.....

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Για να ακουστεί και μία διαφορετική γνώμη εγώ δεν θα ξαναεπαιρνα το συγκεκριμένο κινητό.

το χρησιμοποίησα για μία εβδομάδα και δεν με βόλεψε καθόλου.

Γενικά δεν μπορώ τις οθόνες αφής. Έχω και χρησιμοποιώ το ε71 που με καλύπτει πλήρως.

πρόσφατα πήρα και ένα htc s740 που δεν έχει οθόνη αφής.

και στα δύο έχω garmin που χρησιμοποιώ αρκετά. σαν εργαλεία πιστεύω ότι και τα δύο είναι

εξαιρετικά.

μέχρι να καταλήξω χρησιμοποίησα samsung f480, samsung omnia, htc diamond, nokia 5800,lg arena κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...