Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μια και εδω μιλαμε για Revolut να κανω κι εγω τις ερωτησεις μου

1. Μπορουμε καθε μηνα να φορτωνουμε την Revolut μεχρι 500Ε, σωστα?

2. Μπορουμε να την χρησιμοποιουμε σαν χρεωστικη για αγορες στην Ελλαδα απο σουπερμαρκετς κλπ, σωστα?

3. Μπορουμε να κανουμε αναληψεις απο ΑΤΜ κανονικα, σωστα?

3. Εαν εχουμε μεσα αρκετα χρηματα, 2000Ε πχ (βαζοντας καθε μηνα τα 500Ε) και παμε να κανουμε αναληψη απο ΑΤΜ, το ποσό που μπορουμε να παρουμε εχει οριο (420Ε την εβδομαδα) η μπορουμε να τα παρουμε εφ απαξ ολα οσα ειναι μεσα (πχ τα 2000Ε που ανεφερα)?

4. Πιο pin χρησιμοποιουμε για αναληψη απο τα ΑΤΜ? Προφανως οχι αυτο που μπαινουμε απο το πληκτρολογιο της εφαρμογης στο κινητο? Ειναι το pin που μας βγαζει πατωντας την επιλογη my card/show pin ?

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον μου απαντησει.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια μια και εδω μιλαμε για Revolut να κανω κι εγω τις ερωτησεις μου

1. Μπορουμε καθε μηνα να φορτωνουμε την Revolut μεχρι 500Ε, σωστα?

2. Μπορουμε να την χρησιμοποιουμε σαν χρεωστικη για αγορες στην Ελλαδα απο σουπερμαρκετς κλπ, σωστα?

3. Μπορουμε να κανουμε αναληψεις απο ΑΤΜ κανονικα, σωστα?

3. Εαν εχουμε μεσα αρκετα χρηματα, 2000Ε πχ (βαζοντας καθε μηνα τα 500Ε) και παμε να κανουμε αναληψη απο ΑΤΜ, το ποσό που μπορουμε να παρουμε εχει οριο (420Ε την εβδομαδα) η μπορουμε να τα παρουμε εφ απαξ ολα οσα ειναι μεσα (πχ τα 2000Ε που ανεφερα)?

4. Πιο pin χρησιμοποιουμε για αναληψη απο τα ΑΤΜ? Προφανως οχι αυτο που μπαινουμε απο το πληκτρολογιο της εφαρμογης στο κινητο? Ειναι το pin που μας βγαζει πατωντας την επιλογη my card/show pin ?

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον μου απαντησει.

Σε ολα ναι αν και δεν εισαι στο σωστο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια και εδω μιλαμε για Revolut να κανω κι εγω τις ερωτησεις μου

1. Μπορουμε καθε μηνα να φορτωνουμε την Revolut μεχρι 500Ε, σωστα?

2. Μπορουμε να την χρησιμοποιουμε σαν χρεωστικη για αγορες στην Ελλαδα απο σουπερμαρκετς κλπ, σωστα?

3. Μπορουμε να κανουμε αναληψεις απο ΑΤΜ κανονικα, σωστα?

3. Εαν εχουμε μεσα αρκετα χρηματα, 2000Ε πχ (βαζοντας καθε μηνα τα 500Ε) και παμε να κανουμε αναληψη απο ΑΤΜ, το ποσό που μπορουμε να παρουμε εχει οριο (420Ε την εβδομαδα) η μπορουμε να τα παρουμε εφ απαξ ολα οσα ειναι μεσα (πχ τα 2000Ε που ανεφερα)?

4. Πιο pin χρησιμοποιουμε για αναληψη απο τα ΑΤΜ? Προφανως οχι αυτο που μπαινουμε απο το πληκτρολογιο της εφαρμογης στο κινητο? Ειναι το pin που μας βγαζει πατωντας την επιλογη my card/show pin ?

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον μου απαντησει.

 

1,2,3 ναι

4, Ανάληψη 2.000 λίρες την μέρα η 5.000 λιρες/96 ωρες

5, ναι και το αλλάζεις σε ενα ατμ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια και εδω μιλαμε για Revolut να κανω κι εγω τις ερωτησεις μου

1. Μπορουμε καθε μηνα να φορτωνουμε την Revolut μεχρι 500Ε, σωστα?

2. Μπορουμε να την χρησιμοποιουμε σαν χρεωστικη για αγορες στην Ελλαδα απο σουπερμαρκετς κλπ, σωστα?

3. Μπορουμε να κανουμε αναληψεις απο ΑΤΜ κανονικα, σωστα?

3. Εαν εχουμε μεσα αρκετα χρηματα, 2000Ε πχ (βαζοντας καθε μηνα τα 500Ε) και παμε να κανουμε αναληψη απο ΑΤΜ, το ποσό που μπορουμε να παρουμε εχει οριο (420Ε την εβδομαδα) η μπορουμε να τα παρουμε εφ απαξ ολα οσα ειναι μεσα (πχ τα 2000Ε που ανεφερα)?

4. Πιο pin χρησιμοποιουμε για αναληψη απο τα ΑΤΜ? Προφανως οχι αυτο που μπαινουμε απο το πληκτρολογιο της εφαρμογης στο κινητο? Ειναι το pin που μας βγαζει πατωντας την επιλογη my card/show pin ?

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον μου απαντησει.

1.Σωστό.

2. Για την ακρίβεια την χρησιμοποιθούμε σαν προπληρωμένη.

3. Το ημερήσιο όριο σου καθορίζεται από την Revolut.

4. Ναι αυτο είναι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ζητω συγνωμη αν δεν εκανα τις ερωτησεις μου περι Revolut στο σωστο νημα, η αληθεια ειναι οτι προβληματιστηκα γι αυτο αλλα οτι εμαθα για την Revolut ηταν απο το νημα αυτο εδω.

Παντως ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις, μπορω λοιπον να φορτωνω την RV μεχρι 500Ε καθε μηνα χωρις να ανησυχω πως θα τα παρω πισω αν τα χρειαστω..

Thanks guys.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί η ημερομηνία λήξης του purchase protection είναι εντελώς τυχαία;

Για παράδειγμα. Έχω κάνει 2 αγορές από διαφορετικό πωλητή, που και οι 2 έχουν σταλεί με την ίδια ταχυδρομική εταιρεία (yanwen), στην παραγγελία που έκανα 20/11 το purchase protection λήγει σε 4 ημέρες από τώρα και σε αυτή που έκανα νωρίτερα 18/11 λήγει σε 25 ημέρες από τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί η ημερομηνία λήξης του purchase protection είναι εντελώς τυχαία;

Για παράδειγμα. Έχω κάνει 2 αγορές από διαφορετικό πωλητή, που και οι 2 έχουν σταλεί με την ίδια ταχυδρομική εταιρεία (yanwen), στην παραγγελία που έκανα 20/11 το purchase protection λήγει σε 4 ημέρες από τώρα και σε αυτή που έκανα νωρίτερα 18/11 λήγει σε 25 ημέρες από τώρα!

 

Καθε πωλητης / προιον εχει διαφορετικο χρονο delivery/protection πχ δες

 

Αυτος 39 μερες

http://i.imgur.com/Ex4fHY1.png

 

Αυτος 60

http://i.imgur.com/7vmziOm.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Δίνει εγγυημένη παράδοση σε 39 μέρες, αλλιώς Refund. Αναγκαστικά θα κάνω dispute πριν τη λήξη της προθεσμίας που είναι την Πρωτοχρονιά και θα περιμένω λίγο ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Δίνει εγγυημένη παράδοση σε 39 μέρες, αλλιώς Refund. Αναγκαστικά θα κάνω dispute πριν τη λήξη της προθεσμίας που είναι την Πρωτοχρονιά και θα περιμένω λίγο ακόμα.

 

κοιτα λογω traffic εορτων καλο ειναι μην κανεις dispute αλλα ζητα extend

 

http://i.imgur.com/YGFIFyc.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

κοιτα λογω traffic εορτων καλο ειναι μην κανεις dispute αλλα ζητα extend

 

http://i.imgur.com/YGFIFyc.png

 

Ποτε να μην κανεις dispute !!! Ζητα extention και αν δεν παρεις θα κανεις dispute.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα παράταση όπως μου υποδειξατε. Ευχαριστώ για τη συμβουλή.

Ωστόσο, εφόσον ο πωλητής δεσμεύεται για παράδοση σε τόσες μέρες και γιαυτό σου δίνει λιγότερες μέρες purchase protection, θεωρητικά δεν θα έπρεπε να ανοιχτεί dispute;

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα παράταση όπως μου υποδειξατε. Ευχαριστώ για τη συμβουλή.

Ωστόσο, εφόσον ο πωλητής δεσμεύεται για παράδοση σε τόσες μέρες και γιαυτό σου δίνει λιγότερες μέρες purchase protection, θεωρητικά δεν θα έπρεπε να ανοιχτεί dispute;

οι λιγες μερες ειναι και καλο και παγιδα

καλο αν παραδιδει γρηγορα

κακο να το κανει εκ του πονηρου

εσυ πρεπει να δει τι απο τα δυο ειναι

Link to comment
Share on other sites

οι λιγες μερες ειναι και καλο και παγιδα

καλο αν παραδιδει γρηγορα

κακο να το κανει εκ του πονηρου

εσυ πρεπει να δει τι απο τα δυο ειναι

Βασικά πρέπει να γνώριζε ότι τέτοια εποχή και με yanwen θα υπήρχε καθυστέρηση. Είχα κάνει 4 παραγγελίες από 4 διαφορετικούς πωλητές . 2 στις 18/11 και 2 στις 20/11.

2 από τις 4 εστάλησαν με yanwen και δεν τις έχω παραλάβει. Μία που εστάλη με China post κι άλλη μια με flytexpress, τις έχω παραλάβει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά να κάνω μία ερώτηση επειδή είμαι από κινητό.. Έχω University Visa Πειραιώς και προσπαθώ να αγοράσω από aliexpress αλλά δε δέχεται συναλλαγές... Τι παίζει?
#never settle down
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά να κάνω μία ερώτηση επειδή είμαι από κινητό.. Έχω University Visa Πειραιώς και προσπαθώ να αγοράσω από aliexpress αλλά δε δέχεται συναλλαγές... Τι παίζει?

Αυτό που παιζει εδώ και κάτι μήνες στην ψοροκωσταινα λέγετε capital control

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παιζει εδώ και κάτι μήνες στην ψοροκωσταινα λέγετε capital control

 

Το ξέρω αγαπητέ. Απλά ρώτησα γιατί κάποιοι δεν κάνουμε αγορές κάθε μέρα

#never settle down
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου στο φορουμ.

 

Ερωτηση σχετικα με την "φορτιση¨ της Revolut μεσω web banking ALPHA BANK.

 

Οσοι το εχετε πραγματοποιησει μεσω της alpha σε ΠΟΙΟ πεδιο στο web γραψατε τον αριθμο ( reference) που σας εδωσε η revolut ??

Γιατι εγω τον εγραψα στα τελευταια 3 πεδια , εκει που λεει αιτιολογιες για δικαιουχο , αποστολεα και αλλο ενα που δεν θυμαμαι.

Η μεταφορα των χρηματων διαρκεσε πανω απο 10 μερες γιατι δεν μπορουσανε στην revolut να αναγνωρισουνε την μεταφορα γιατι δεν φαινοτανε πουθενα ο reference number και μιλωντας με το support center τους εβγαλα ακρη τελικα .

Ο reference number που φαινοτανε στην συναλαγη μου δεν ειχε καμια σχεση με αυτο που ειχα γραψει εγω , γιαυτο ειχε τοση καθυστερηση...

 

Επειδη θελω να ξανα φορτισω .... μην περιμενω παλι σα τον μ....... 10 μερες...

Any help ??

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου στο φορουμ.

 

Ερωτηση σχετικα με την "φορτιση¨ της Revolut μεσω web banking ALPHA BANK.

 

Οσοι το εχετε πραγματοποιησει μεσω της alpha σε ΠΟΙΟ πεδιο στο web γραψατε τον αριθμο ( reference) που σας εδωσε η revolut ??

Γιατι εγω τον εγραψα στα τελευταια 3 πεδια , εκει που λεει αιτιολογιες για δικαιουχο , αποστολεα και αλλο ενα που δεν θυμαμαι.

Η μεταφορα των χρηματων διαρκεσε πανω απο 10 μερες γιατι δεν μπορουσανε στην revolut να αναγνωρισουνε την μεταφορα γιατι δεν φαινοτανε πουθενα ο reference number και μιλωντας με το support center τους εβγαλα ακρη τελικα .

Ο reference number που φαινοτανε στην συναλαγη μου δεν ειχε καμια σχεση με αυτο που ειχα γραψει εγω , γιαυτο ειχε τοση καθυστερηση...

 

Επειδη θελω να ξανα φορτισω .... μην περιμενω παλι σα τον μ....... 10 μερες...

Any help ??

To ίδιο κάνω και εγω μεσω αλφα, αρα δεν είναι δικό σου λάθος, τις πρωτες 4 φορές εμπαιναν κανονικά την προηγούμενη τρίτη έβαλα ένα ποσό και πιστώθηκαν σήμερα, αφού τους έστειλα αντίγραφο της μεταφοράς χτες και μια υπενθύμιση σήμερα ότι με ξεχασαν.

Μόλις τους έκανα υπενθύμιση σε 5 λεπτά τα έβαλαν.

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου στο φορουμ.

 

Ερωτηση σχετικα με την "φορτιση¨ της Revolut μεσω web banking ALPHA BANK.........

Any help ??

 

http://i.imgur.com/BW6OBxN.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας! πρώτο μήνυμα :)

 

Λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν έχω smartphone και θέλω να αγοράσω από Aliexpress. Απ'ότι βλέπω, λόγω capital controls θα πρέπει να χρησιμοποιήσω revolut. Όμως το revolut είναι εφαρμογή για android ή ios. Πώς μπορώ να φτιάξω λογαριασμό και να βάλω εκεί χρήματα από PC; Μου διαφεύγει κάτι απλό; Έχω άλλες εναλλακτικές;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή στο PC. Με bluestacks νομιζω γίνεται.

 

Επίσης γιατί θες να πάρεις απο το Αλί? Τοσα κινεζομαγαζα υπάρχουν.

Ποια συσκευή θέλεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας! πρώτο μήνυμα :)

 

Λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν έχω smartphone και θέλω να αγοράσω από Aliexpress. Απ'ότι βλέπω, λόγω capital controls θα πρέπει να χρησιμοποιήσω revolut. Όμως το revolut είναι εφαρμογή για android ή ios. Πώς μπορώ να φτιάξω λογαριασμό και να βάλω εκεί χρήματα από PC; Μου διαφεύγει κάτι απλό; Έχω άλλες εναλλακτικές;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δοκιμασε με το bluestacks.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Θέλω να δώσω έως 250 ευρώ και να πάρω ό,τι καλύτερο γίνεται. Θέλω να είναι octacore και android σίγουρα, ιδανικά 3 GB μνήμη. Έχω 3 υποψήφια:

1. Meizu MX5 ++πανίσχυρο CPU, RAM, φωτογραφικές | --Νο SD, battery not removable

2. Xiaomi Redmi Note 3 ++πολύ δυνατή μπαταρία, καλή τιμή | --No SD, battery not removable

3. Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL ++αξιοπρεπές παντού, removable battery

Συνοπτική σύγκριση

 

Για το Meizu MX5 έχω βρει απίστευτες τιμές στο Aliexpress συγκρινόμενες με αυτές του skroutz.gr(=350ευρώ για την έκδοση 16GB):

1i. $286

1ii. 32GB_$268!

1iii. $253

1iv. 32GB_$268

 

Για το Xiaomi Redmi Note 3 (στο skoutz.gr λέει: "αναμένεται"!):

2i. 32GB_$215

2ii. 32GB_$220

 

Για το Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL δεν έχω ιδέα από που να το αγοράσω. Δεν το βλέπω στο Aliexpress, το site της Asus το έχει $199. (Θα το περίμενα ακριβότερο)

Τι λέτε - ποιό μου προτείνετε; και από που να το πάρω; Το meizu mx5 32gb το έχουν 400ευρώ+ τα ελληνικά καταστήματα, ενώ στο aliexpress βλέπετε σε τι τιμές το βρίσκω (και από reputable sellers). Να τους εμπιστευτώ; Δεν βλέπω σε άλλο site τέτοιες τιμές + reviews κλπ.

Ευχαριστώ

Βαγγέλης

Edited by Vagelis_2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Θέλω να δώσω έως 250 ευρώ και να πάρω ό,τι καλύτερο γίνεται. Θέλω να είναι octacore και android σίγουρα, ιδανικά 3 GB μνήμη. Έχω 3 υποψήφια:

1. Meizu MX5 ++πανίσχυρο CPU, RAM, φωτογραφικές | --Νο SD, battery not removable

2. Xiaomi Redmi Note 3 ++πολύ δυνατή μπαταρία, καλή τιμή | --No SD, battery not removable

3. Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL ++αξιοπρεπές παντού, removable battery

Συνοπτική σύγκριση

 

Για το Meizu MX5 έχω βρει απίστευτες τιμές στο Aliexpress συγκρινόμενες με αυτές του skroutz.gr(=350ευρώ για την έκδοση 16GB):

1i. $286

1ii. 32GB_$268!

1iii. $253

1iv. 32GB_$268

 

Για το Xiaomi Redmi Note 3 (στο skoutz.gr λέει: "αναμένεται"!):

2i. 32GB_$215

2ii. 32GB_$220

 

Για το Asus Zenfone 2 Laser ZE551KL δεν έχω ιδέα από που να το αγοράσω. Δεν το βλέπω στο Aliexpress, το site της Asus το έχει $199. (Θα το περίμενα ακριβότερο)

Τι λέτε - ποιό μου προτείνετε; και από που να το πάρω; Το meizu mx5 32gb το έχουν 400ευρώ+ τα ελληνικά καταστήματα, ενώ στο aliexpress βλέπετε σε τι τιμές το βρίσκω (και από reputable sellers). Να τους εμπιστευτώ; Δεν βλέπω σε άλλο site τέτοιες τιμές + reviews κλπ.

Ευχαριστώ

Βαγγέλης

 

Το τι θα παρεις θα το αποφασισεις εσυ. Αν δεν εισαι πρακτικος με τις αγορές στο Ali μην το παρεις απο εκει. Κάνε προπονηση με λιγοτερα χρηματα.:p

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ καθε μέρα στο Ali και τρώω συνεχή άκυρα με prepaid Εθνικής.

Άντε να δουμε ποτε θα ξεμπλοκάρει. Πάντως εγω μια σχετική ερωτηση που εκανα σε εναν πωλητή του Ali, δεν πήρα καμμια απάντηση.

Καλο το bang good αλλα πανάκριβο.

 

 

Το Ali den δέχεται απο ΚΑΡΤΑ ενώ pay pal δεν εχει .το danb good απο χτες δεν δέχεται pay pal..μονο το TO2c.com δέχεται μεχρι σημερα αγορα και το OPPOMART.com..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...