Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μένα μην ασχοληθείς-αγοράσεις απο αυτούς, καμία σχέση με το ebay, εγώ πλήρωσα παραπάνω απο οτι κόστιζε το προϊόν (για να έρθει γρήγορα με DHL) και αυτός το έστειλε συστημένο με την ''χελώνα'' είκοσι και βάλε ημέρες.Προσπαθώ εδω και ποσο καιρό να επικοινωνήσω μαζί τους να μου στείλουν πίσω τα χρήματα, αλλά...............τίποτα δυστυχώς

Αυτό το "προσπαθώ να επικοινωνήσω" δεν το καταλαβαίνω ... έκανες dispute;;

Εκτός και εάν έκανες το λάθος να πατήσεις την ένδειξη ότι το παρέλαβες, οπότε η αγορά σου "έκλεισε" γιά το aliexpress και ο πωλητής δεν είναι κορόϊδο γιά να σου απαντήσει ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως ρε παιδιά με dispute από 3/7 για partial refund μικρού ποσού ακόμα αναμένω.....:wacko:

Είναι φοβεροί στο Aliexpress. Ακόμα δεν έχουν αποφασίσει τι θα κάνουν στην υπόθεσή μου. μετά από μισό μήνα+ αφού μου λένε

Our Case Management Team will conduct the final arbitration and make their judgment based on the evidence submitted

Pay-pal και πάλι Paypal:shifty:

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Είναι φοβεροί στο Aliexpress. Ακόμα δεν έχουν αποφασίσει τι θα κάνουν στην υπόθεσή μου. μετά από μισό μήνα+ αφού μου λένε

Our Case Management Team will conduct the final arbitration and make their judgment based on the evidence submitted

Pay-pal και πάλι Paypal:shifty:

 

επεσες στην περιπτωση δυστυχως και κριμα

αλλα μην απογοητευουμαι και καποιους αλλους υποψηφιους συνφορουμιτες μας

εγω ακομα και ελπιζω για αρκετο ακομα διαστημα ... ειμαι ικανοποιημενος :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι φοβεροί στο Aliexpress. Ακόμα δεν έχουν αποφασίσει τι θα κάνουν στην υπόθεσή μου. μετά από μισό μήνα+ αφού μου λένε

Our Case Management Team will conduct the final arbitration and make their judgment based on the evidence submitted

Pay-pal και πάλι Paypal:shifty:

Tι υπόθεση έχεις; Εμένα ένα claim πρόσφατα, το τακτοποίησαν σε 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Tι υπόθεση έχεις; Εμένα ένα claim πρόσφατα, το τακτοποίησαν σε 3 μέρες.

 

Για ένα bluetooth φίλε μου που δεν έχει owner manual . Δουλεύει μεν αλλά δεν γνωρίζω όλες τις χρήσεις του ενώ ο κινέζος ..άφαντος στα email μου...Για τον λόγο αυτό ζήτησα partial refund. Δεν είναι τόσο θέμα τα 7-8 € αλλά το περίμενε μέχρι και σήμερα....Ούτε το Μεσανατολικό να λύνουνε:cry:

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Παρήγγειλα το ThL T11 απο το συγκεκριμένο site και το παρέλαβα χθες, απο χρόνο αποστολής είμαι απόλυτα ικανοποιήμενος.Το πρόβλημα είναι οτι ήρθε Dead on Arrival, δεν ανοίγει δεν αναταποκρίνεται σε τίποτα.Έστειλα στον κινέζο μύνημα οτι θέλω Full Refund και περιμένω απαντήση.Προσπάθησα να ανοίξω Dispute και εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας.... Στην φόρμα open dispute στο τέλος της διαδικασίας λεέι Add Attachment, εγώ θέλω να στέιλω ένα βιντεάκι οτάν το κάνω upload δεν το δέχεται γιατί είναι μεγαλύτερο απο 2 MB και αν θέλω να στείλω μεγαλύτερο να το στείλω μέσω Mediafire.Γράφτηκα στο mediafire έκανα upload to βίντεο και μου έβγαλε εναν σύνδεσμο (λινκ) για να μοιραστώ το αρχείο.Γνωρίζει κανείς την διαδικασία γιατί έχω μπλοκάρει σε αυτο το σημείο.Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Παρήγγειλα το ThL T11 απο το συγκεκριμένο site και το παρέλαβα χθες, απο χρόνο αποστολής είμαι απόλυτα ικανοποιήμενος.Το πρόβλημα είναι οτι ήρθε Dead on Arrival, δεν ανοίγει δεν αναταποκρίνεται σε τίποτα.Έστειλα στον κινέζο μύνημα οτι θέλω Full Refund και περιμένω απαντήση.Προσπάθησα να ανοίξω Dispute και εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας.... Στην φόρμα open dispute στο τέλος της διαδικασίας λεέι Add Attachment, εγώ θέλω να στέιλω ένα βιντεάκι οτάν το κάνω upload δεν το δέχεται γιατί είναι μεγαλύτερο απο 2 MB και αν θέλω να στείλω μεγαλύτερο να το στείλω μέσω Mediafire.Γράφτηκα στο mediafire έκανα upload to βίντεο και μου έβγαλε εναν σύνδεσμο (λινκ) για να μοιραστώ το αρχείο.Γνωρίζει κανείς την διαδικασία γιατί έχω μπλοκάρει σε αυτο το σημείο.Ευχαριστώ!

 

Αφαίρεσες την ταινία που βάζουν στην μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσες την ταινία που βάζουν στην μπαταρία;

 

Την αφαίρεσα αλλα δυστηχώς χωρίς αποτέλεσμα.Πάντως τα συμπτώματα που εμφανίζει είναι ίδια σαν να έιχα το αυτοκόλλητο πάνω.Την μπαταρία την μέτρησα με πολύμετρο και δείχνεί κανονικά 3.8V τάση.Γενίκα το ψάχνω το θέμα και με την περίπτωση βλάβης στο firmware μήπως έκανε root το κινητό , εγκατέστησε - πείραξε τίποτα στο λειτουργικό και έπαθε βλάβη;

Ορίστε και ο τίτλος που το πουλούσε στο alliexpress: Original THL T11 MTK6592 Octa Core Mobile Phone Android Smartphone 5.0 Inch HD IPS 2GB RAM 16GB ROM 8MP Camera Cell Unlocked NFC

Edited by Dmtrgr
Link to comment
Share on other sites

Σε καθε περίπτωση θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς μια προπληρωμένη virtual καρτα, δηλαδη μη υπαρκτη η οποία στο διαδίκτυο θα <φαίνεται> αληθινή και θα ορίζεις εσυ τα όριά της. Οσο για το ali επίσης θα πρότεινα αγορές προιόντων που ΔΕΝ σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα ο χρόνος παραλαβής . Πλην αυτού άλλο πρόβλημα δεν είχα ποτέ

 

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τι εννοείς? Δεν έχω εμπειρία από αγορές μέσω ίντερνετ με καρτες κτλ και δεν καταλαβαίνω. αν εννοεις αυτες τις paypal paysafe πως τις λενε , δεν δεχεται πληρωμη με τετοια. Master card visa και κατι αλλα ελεγε μονο. Εστειλα κ mail στον πωλητη αν γινεται να πληρωσω με paypal αλλα ουτε που απαντησε.

Link to comment
Share on other sites

Για ένα bluetooth φίλε μου που δεν έχει owner manual . Δουλεύει μεν αλλά δεν γνωρίζω όλες τις χρήσεις του ενώ ο κινέζος ..άφαντος στα email μου...Για τον λόγο αυτό ζήτησα partial refund. Δεν είναι τόσο θέμα τα 7-8 € αλλά το περίμενε μέχρι και σήμερα....Ούτε το Μεσανατολικό να λύνουνε:cry:

Συγγνώμη κι όλας αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθούν με κάτι τέτοιο, το πολύ πολύ να σου ακυρώσουν το dispute. Εκτός μόνο αν ο πωλητής αναφέρει πως υπάρχει manual, ενώ δεν έστειλε. Αν δεν το αναφέρει, τότε δεν έχεις δικαιολογία για dispute.

Καλησπέρα! Παρήγγειλα το ThL T11 απο το συγκεκριμένο site και το παρέλαβα χθες, απο χρόνο αποστολής είμαι απόλυτα ικανοποιήμενος.Το πρόβλημα είναι οτι ήρθε Dead on Arrival, δεν ανοίγει δεν αναταποκρίνεται σε τίποτα.Έστειλα στον κινέζο μύνημα οτι θέλω Full Refund και περιμένω απαντήση.Προσπάθησα να ανοίξω Dispute και εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας.... Στην φόρμα open dispute στο τέλος της διαδικασίας λεέι Add Attachment, εγώ θέλω να στέιλω ένα βιντεάκι οτάν το κάνω upload δεν το δέχεται γιατί είναι μεγαλύτερο απο 2 MB και αν θέλω να στείλω μεγαλύτερο να το στείλω μέσω Mediafire.Γράφτηκα στο mediafire έκανα upload to βίντεο και μου έβγαλε εναν σύνδεσμο (λινκ) για να μοιραστώ το αρχείο.Γνωρίζει κανείς την διαδικασία γιατί έχω μπλοκάρει σε αυτο το σημείο.Ευχαριστώ!

Από ποιον έμπορο το παρείγγειλες; Στείλε να δούμε καταρχάς τις αξιολογήσεις του. Επίσης ανέβασε μια φωτογραφία μικρότερη των 2MB και βάλε μαζί κ το λινκ απ το mediafire, και προχώρα το dispute

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Παρήγγειλα το ThL T11 απο το συγκεκριμένο site και το παρέλαβα χθες, απο χρόνο αποστολής είμαι απόλυτα ικανοποιήμενος.Το πρόβλημα είναι οτι ήρθε Dead on Arrival, δεν ανοίγει δεν αναταποκρίνεται σε τίποτα.Έστειλα στον κινέζο μύνημα οτι θέλω Full Refund και περιμένω απαντήση.Προσπάθησα να ανοίξω Dispute και εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας.... Στην φόρμα open dispute στο τέλος της διαδικασίας λεέι Add Attachment, εγώ θέλω να στέιλω ένα βιντεάκι οτάν το κάνω upload δεν το δέχεται γιατί είναι μεγαλύτερο απο 2 MB και αν θέλω να στείλω μεγαλύτερο να το στείλω μέσω Mediafire.Γράφτηκα στο mediafire έκανα upload to βίντεο και μου έβγαλε εναν σύνδεσμο (λινκ) για να μοιραστώ το αρχείο.Γνωρίζει κανείς την διαδικασία γιατί έχω μπλοκάρει σε αυτο το σημείο.Ευχαριστώ!

 

 

Απο ποιον έμπορο το παρείγγειλες; Στείλε να δούμε καταρχάς τις αξιολογήσεις του. Επίσης ανέβασε μια φωτογραφία μικρότερη των 2MB και βάλε μαζί κ το λινκ απ το mediafire, και προχώρα το dispute

 

Όριστε το λινκ απο τον πωλητή:http://www.aliexpress.com/item/Original-THL-T11-MTK6592-Octa-Core-Mobile-Phone-Android-Smartphone-5-0-Inch-HD-IPS-2GB/1739077952.html Λοιπόν ας καταθέσω τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου.Του έστειλα 3 -4 mail στον λογαριασμο του αλλα φαινόταν οτι είναι offline.Τον πέτυχα σήμερα το πρωί και μίλησα απευθείας μαζί του μέσω chat.Του είπα το πρόβλημα και μου ζήτησε να δεί το βίντεο (απο mediafire), δεν απάντησε ξανά, μονο όταν τον ρώτησα τι θα γίνει με το κινητό μου είπε οτι θα το στείλει για επισκευη(I can help you repair it).Ζήτησα refund και ειπε οτι δεν δέχεται στην αρχή και οταν του εστειλα αυτό:

Buyer's Rights

If your purchase is not as described or is of a low quality, you can return the item to the seller and get a full refund, or you can keep the item & agree a refund with seller (according to the seller's set of returns guarantees) before order completion.

Τότε συμφώνησε με την προυπόθεση να στέιλω την συσκευή.Δεν έχω κάνει καμια ενέργεια ακόμα (εχω 41 ημέρες Order completion)

Τα συμπεράσματα μου εως τώρα είναι οτι υπάρχει απάντηση μέσω chat μόνο.Τα email που του έστειλα απάντησε μετά απο τρείς ημέρες και επίσης η συννένοηση βγαίνει με το <<τσιγκέλι>> απαντάει μονολεκτικά αλλα απαντάει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να παραγγείλω κάτι πρώτη φορά από το aliexpress γιατί δεν το βρίσκω κάπου αλλού. Το βρίσκω από έναν seller με 4 feedback 100% που υπάρχει από 4 Απριλίου αυτός.... Ντάξει για 9 ευρώ είδος μιλάμε απλά θέλω να ρωτήσω, με συμβουλεύετε να προχωρήσω άφοβα; Είμαι εξασφαλισμένος ή θα τα κλαίω; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Όριστε το λινκ απο τον πωλητή:http://www.aliexpress.com/item/Original-THL-T11-MTK6592-Octa-Core-Mobile-Phone-Android-Smartphone-5-0-Inch-HD-IPS-2GB/1739077952.html Λοιπόν ας καταθέσω τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου.Του έστειλα 3 -4 mail στον λογαριασμο του αλλα φαινόταν οτι είναι offline.Τον πέτυχα σήμερα το πρωί και μίλησα απευθείας μαζί του μέσω chat.Του είπα το πρόβλημα και μου ζήτησε να δεί το βίντεο (απο mediafire), δεν απάντησε ξανά, μονο όταν τον ρώτησα τι θα γίνει με το κινητό μου είπε οτι θα το στείλει για επισκευη(I can help you repair it).Ζήτησα refund και ειπε οτι δεν δέχεται στην αρχή και οταν του εστειλα αυτό:

Buyer's Rights

If your purchase is not as described or is of a low quality, you can return the item to the seller and get a full refund, or you can keep the item & agree a refund with seller (according to the seller's set of returns guarantees) before order completion.

Τότε συμφώνησε με την προυπόθεση να στέιλω την συσκευή.Δεν έχω κάνει καμια ενέργεια ακόμα (εχω 41 ημέρες Order completion)

Τα συμπεράσματα μου εως τώρα είναι οτι υπάρχει απάντηση μέσω chat μόνο.Τα email που του έστειλα απάντησε μετά απο τρείς ημέρες και επίσης η συννένοηση βγαίνει με το <<τσιγκέλι>> απαντάει μονολεκτικά αλλα απαντάει.

Είναι πολύ εντάξει μαγαζί το Fantacy. Στείλτους τη συσκευή πίσω αφού σου δώσουν διεύθυνση επιστροφής, κι άνοιξε και dispute βάζοντας το tracking επιστροφής. Μίλα μαζί τους μόνο μέσω μηνυμάτων στη παραγγελία για να υπάρχουν καταγεγραμμένα κει.

 

Επειδή θέλω να παραγγείλω κάτι πρώτη φορά από το aliexpress γιατί δεν το βρίσκω κάπου αλλού. Το βρίσκω από έναν seller με 4 feedback 100% που υπάρχει από 4 Απριλίου αυτός.... Ντάξει για 9 ευρώ είδος μιλάμε απλά θέλω να ρωτήσω, με συμβουλεύετε να προχωρήσω άφοβα; Είμαι εξασφαλισμένος ή θα τα κλαίω; Ευχαριστώ

Αν όντως δεν το βρίσκεις πουθενά αλλού (περίεργο αλλά δεν λες για τι πρόκειται), πάρτο από κει. Εξασφαλισμένος είσαι

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως δεν το βρίσκεις πουθενά αλλού (περίεργο αλλά δεν λες για τι πρόκειται), πάρτο από κει. Εξασφαλισμένος είσαι

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.Όντως δεν το βρήκα από κάπου αλλού. Αυτό είναι. Απλά επειδή δεν είναι κάποιο είδος τεχνολογίας δεν το ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα χθές το κινητό και έκανα dispute για full refund με φωτογραφία του δέματος μαζί με το tracking number.Τράβηξα και σε video την συσκευασία - πακετάρισμα και περιμένω αποδοχή απο τον πωλητη. Edited by Dmtrgr
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.Όντως δεν το βρήκα από κάπου αλλού. Αυτό είναι. Απλά επειδή δεν είναι κάποιο είδος τεχνολογίας δεν το ανέφερα.

Δε νομίζω πως υπάρχει λογος ν ανησυχείς.

Επέστρεψα χθές το κινητό και έκανα dispute για full refund με φωτογραφία του δέματος μαζί με το tracking number.Τράβηξα και σε video την συσκευασία - πακετάρισμα και περιμένω αποδοχή απο τον πωλητη.

Σ αυτό που εγραψες πριν κανεις τροποποίηση, το χρονικό περιθωριο ήταν για να βάλεις το tracking number σου, όχι για να παραλάβει ο πωλητής.

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτό που εγραψες πριν κανεις τροποποίηση, το χρονικό περιθωριο ήταν για να βάλεις το tracking number σου, όχι για να παραλάβει ο πωλητής.

 

Το κατάλαβα όταν έβαλα το tracking number, βιάστικα να βγάλω συμπεράσματα(μια προκατάληψη ίσως).Η ουσία είναι ότι είμαι ικανοποιημένος απο την μέχρι τώρα πορεία της υπόθεσης μου, μέτρησε θετικά πιστεύω και η επικοινωνία που έκανα μαζί τους πριν κάνω dispute.

Ευχαριστώ και για την βοήθεια σας μέσα απο το φόρουμ, βρήκα αρκετά χρήσιμα πράγματα οπότε δεν χρειάστηκε να ρωτήσω πολλά.

Θα επανέλθω οταν ολοκληρωθεί η υπόθεση μου για να γράψω τις εμπειρίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως υπάρχει λογος ν ανησυχείς.

Άκυρο τελικά γιατί μου έστειλε email ότι είναι λάθος καταχώρηση ο πωλητής:) Thx anyway!

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο τελικά γιατί μου έστειλε email ότι είναι λάθος καταχώρηση ο πωλητής:) Thx anyway!

Δηλαδή; Δεν το χει διαθέσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου. Μιας και ειναι η πρωτη μου αγορα απο Aliexpress μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας για αυτην την αγορα?

http://www.aliexpress.com/item/Factory-Wholesales-in-stock-russian-version-two-way-starline-car-alarm-security-system-Starline-B9-with/1273505276.html

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής είναι καλός, η αξιολόγηση είναι καλή γιά το ALI.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής είναι καλός, η αξιολόγηση είναι καλή γιά το ALI.

 

Αρα προχωραω στην αγορα.Λογικα σε 20 με 25 μερες θα παραλαβω

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε καλά τους όρους, και πόσες ημέρες έχει περιθώριο γιά να ταχυδρομήσει ο πωλητής. 20 ημέρς είναι πολύ λίγο γιά αγορές μέσω ALI.

Πρέπει να έχεις υπομονή ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε καλά τους όρους, και πόσες ημέρες έχει περιθώριο γιά να ταχυδρομήσει ο πωλητής. 20 ημέρς είναι πολύ λίγο γιά αγορές μέσω ALI.

Πρέπει να έχεις υπομονή ... :)

 

Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου φιλε.επειδη ειναι η πρωτη μου αγορα και δεν ξερω τπτ θα χρειαστω την βοηθεια σου. Μιλησα μαζι τους με email και μου ειπανε οτι εχουνε τωρα στοκ και το στελνουνε σε 1-2 μερες μολης παρουνε την πληρωμη και 15-20 μερες για να μου ερθη απο οτι μου ειπανε στο μειλ για ελλαδα-αθηνα.:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την βοηθεια σου φιλε.επειδη ειναι η πρωτη μου αγορα και δεν ξερω τπτ θα χρειαστω την βοηθεια σου. Μιλησα μαζι τους με email και μου ειπανε οτι εχουνε τωρα στοκ και το στελνουνε σε 1-2 μερες μολης παρουνε την πληρωμη και 15-20 μερες για να μου ερθη απο οτι μου ειπανε στο μειλ για ελλαδα-αθηνα.:)

Παρήγγειλέ το φίλε μου, θα κάνουν 24 με 48 ωρες γιά να "επιβεβαιώσουν" την πληρωμή, και μετά όσες ημέρες σου λέει, εφ'όσον φυσικά λέει αλήθεια. Το tracking number από την στιγμή που θα σου το δώσουν μπορεί να κάνει και 5 ημέρες να "φανεί".

Προσοχή, μην δεχθείς αποστολή μέσω DHL ή άλλης courier γιατί θα μπλέξεις με εκτελωνισμούς. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...