Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@kakos:

μια μικρή διόρθωση φίλε το bluetooth class 2 αφορά την απόσταση που καλύπτει και όχι την ταχύτητα. Όλοι οι bluetooth πομποδέκτες χωρίζονται σε class 1,2,3 και καλύπτουν τις εξής αποστάσεις 10,20,100 μέτρα αντίστοιχα αν και στην πράξη σπάνια πιάνουν τοσο μεγάλες αποστάσεις. :)

 

ευχαριστω προφανως η πληροφορηση που ειχα ηταν λαθος . :) :)

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ενα bluetooth GPS (EMTAC) που για να συνδεθεις χρειαζεται pin. Ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος το pin να μπαινει αυτοματα καθε φορα που ανιχνευεται η συσκευη?

 

Τωρα πριν ανοιξω το Destinator χρειαζεται καθε φορα αν ενεργοποιω το bluetooth, να κανω συνδεση χειροκινητα και να βαζω το pin. Αφου τα κανω ολα αυτα μετα ανοιγω το Destinator και παιζει αψογα. Υπαρχει κανενας τορπος που ολο αυτο να γινεται αυτοματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, η διαδικασία που εννοείτε ονομάζεται "pairing" και δεν θα έπρεπε να κάνετε κάθε φορά authentication με pin, αφού αυτόματα τη 1η φορά που τα φέρατε σε επικοινωνία (με pin) αντάλλαξαν "κλειδιά".

Θα πρέπει να ορίσετε ως αξιόπιστη συσκευή το emtac μέσα στην αντίστοιχη εφαρμογή-drivers του ppc η οποία διαχειρίζεται το bluetooth ώστε

-κάθε φορά απλά να ενεργοποιείτε το bt του ppc

-έπειτα να "επιλέγετε" το emtac μέσα από τον π.χ. bluetooth manager και τα υπόλοιπα να τα εκτελεί το ppc στο παρασκήνιο...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Kalispera!

 

Exw edw kai ena xrono ena Emtac S3 bt gps. Mexri protinos douleve apsoga kai sto laptop kai se ena Nokia 6680. Prospathw na to syndesw se ena Qtek 9100 edw kai mia ebdomada xwris epityxia. Kanw pairing, orizw COM ports, alla me kanena GPS software den mporw na labw dedomena apo to gps. Dokimasa pali sto laptop alla oute apo to laptop mporei pleon na labei data. Apo to software pou dinei h Emtac (CruxView) bgazei ena minima "Baud Rate set error!!". Prospathw na sindethw stin COM porta alla den sindeetai se kanena baud rate. Psaxnontas brika ena programma WM5GpsFix kai to GPSgate alla me kanena apo auta den mporw na labw dedomena apo to gps. Exete kamia idea ti mporw na kanw gia na doulepsei pali? Dokimasa na allaksw se SIRF kai NMEA alla den allakse tipota. To afisa na ksefortistei entelws mipws kanei reset alla pali ta idia. Den kserw ti allo na dokimasw: wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω για ένα bt Gps. έκανα μια περιήγηση στις σελίδες του thread και είδα ότι προτείνεται πολύ το Fortuna Bt GPS Slim. Είναι όντως καλό; κανένα άλλο αντίστοιχο ή καλυτερο; Στα λεφτά του fortuna έτσι...

 

Αρχικά την αγορά θέλω να την κάνω για να πάρω το στίγμα από μερικές τοποθεσίες που θέλω σε βουνά και λαγκάδια (γιαυτό θέλω ένα gps που να έχει καλό "σημα") και δευτερευόντως μιας και θα έχω gps πια για navigation...

 

 

Και κάτι ίσως offtopic. Προγραμμα για navigation θα βρώ. Αλλά κάποιο για να παίρνω και να αποθηκεύω το στίγμα μου, σε χάρτη ή και οχι. Απλά αν μετά το βάλω στο googlearth θα έχω κάποια υποτυπώδη ακρίβεια?

Link to comment
Share on other sites

Fortuna Clip-On GPS

 

Συντροφοι εκλιπαρω για βοηθεια δεν μπορω να συνδεσω αυτο τον δεκτη με τιποτα (χρησιμοποιω ως password το 0000):(

Καμμια ιδεα?

Προσπαθώ Να Προσαρμοστώ Παράλληλα Στα Δεδομένα Των Εδώ Αγοραπωλησιών ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Προσανατολίζομαι στην αγορά ενός BT gps δέκτη για χρήση όμως σε laptop.Υπάρχει καμμία διαφορά καθώς εδώ αναφέρεστε όλοι σε PPC; Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ δέκτη και usb bluetooth adaptor; Έχω στα υπόψη έναν asus http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616066 βάση των περισσότερων υποστηριζόμενων πρωτοκόλλων που φαίενται ότι υποστηρίζει.

Όσο για δέκτη είμαι μεταξύ:

1) fortuna slim (o τελευταίος φαντάζομαι;) και

2)HOLUX gps slim 236 από http://www.nav4all.gr/site2/www.nav4all.gr/gre/shop.php . Εκτός της διαφοράς τιμής κάποιο άλλο στοιχείο ή κάποια άλλη πρόταση;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γιατί να δώσεις τόσα πολλά .... παρτο απο εδώ 69,50 μαζί με μεταφορικά κομπλέ μέσω πιστωτικής http://www.nav4all.gr/site2/www.nav4all.gr/gre/shop.php

 

Ολλανδία έκανε 4 μέρες να έρθει...το βρήκα χύμα στο γραμματοκιβώτιο του σπιτιού μου...τυχερός?

 

Έχω μείνει ευχαριστημένος, έχει φορτιστή αυτοκινήτου με θυλικό USB που μπαίνει το καλώδιο φόρτισης που έρχεται μαζί(ναι φορτίζει και απο υπολογιστή). Εγω φορτίζω και το s200 μου στο αυτοκίνητο πλέον..

 

Το μόνο "παράπονο" που έχω είναι οτι μερικές φορές με 10 δορυφόρους συνδεδεμένος και με δείχνει 100-200 μετρά πιο μακρυά απο το πραγματικό μου στίγμα...με αποτέλεσμα για παράδειγμα όταν είμαι επι της Κηφισού σε κάποιο σημείο να δείχνει οτι κινούμαι παράλληλα στην εθνική και πετάω πάνω απο τα σπίτια.....με αποτέλεσμα να δημιουργεί συνεχώς καινούργια πορεία και να μου λεει "στρίψτε δεξιά...αριστερα κτλ".... αλλά σε γενικές γραμμές δουλεύει καλά...

 

Ξέρει κανείς εάν αυτό το BUG μπορεί να διορθωθεί...με μια κερέα ίσως?:rolleyes:

Δεν εχει καποια φορμα αγορας πως θα κανω παραγγελεια αν μπορεις να μου μου πεις σε παρακαλω
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καποια φορμα αγορας πως θα κανω παραγγελεια αν μπορεις να μου μου πεις σε παρακαλω

 

Θα πατήσεις στο SHOP SIGNUP για να κάνεις εγγραφή. Μετά θα κάνεις login με τα στοιχεία username και password που θα σου δώσει / θα διαλέξεις.

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Θα πατήσεις στο SHOP SIGNUP για να κάνεις εγγραφή. Μετά θα κάνεις login με τα στοιχεία username και password που θα σου δώσει / θα διαλέξεις.
ok.το εκανα εδωσα την παραγγελεια μου εγραψε οτι η παραδοση κανει απο 2 εως 8 ημερες,εσενα ποσες ημερες εκανε να ερθει,ερχετε με ΕΛΤΑ η κουριερ αν ξερεις απαντησε μου σ'ευχαριστω :D
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

ok.το εκανα εδωσα την παραγγελεια μου εγραψε οτι η παραδοση κανει απο 2 εως 8 ημερες,εσενα ποσες ημερες εκανε να ερθει,ερχετε με ΕΛΤΑ η κουριερ αν ξερεις απαντησε μου σ'ευχαριστω :D
Δεν εχει ερθει ακομη και αρχιζω να ανυσηχω:cry: :confused: τον ταχυδρομο τον επρηξα καθε μερα ελπιζω για αυριο αλλιως θα στειλω email
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα...

 

επειδη βλεπω οτι εισαστε περισσοτερο εμπειροι σε θεματα GPS, θα ηθελα τα φωτα σας...

 

θελω να αγορασω ενα Bluetooth GPS για το Ν73 που εχω...

 

ειμαι μεταξυ Fortuna Slim και Holux Slim 236 απο το e-shop της nav4all...

 

η nav4all ειναι αξιοπιστη??? η διαφορα τιμης, αφου και τα δυο εχουν το ιδιο chip με κανει να σκεφτομαι το Holux...

 

η γνωμη σας???

 

thanx in advance...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ερθει ακομη και αρχιζω να ανυσηχω:cry: :confused: τον ταχυδρομο τον επρηξα καθε μερα ελπιζω για αυριο αλλιως θα στειλω email
Τελικα σημερα το ειχα στα χερια μου το συνδεσα πολυ καλο σημα και μεσα στο ντουλαπακι του φορτηγου μονο που δεν ειχε οδηγιες κατα τα αλλα φορτιστης αυτοκινητου και καλωδιο usb μεσα στην συσκευασια:DΑ!!ξεχασα ειναι αξιοπιστη τελικα η εταιρεια
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα αγόρασα το holux αλλά όταν το βάζω να φορτίσει η μπαταία δεν ανταποκρίνεται εκτός από μία ικρή πράσινη λάμψη την στιγμή που συνδέεται το usb καλώδιο με το υπολογιστή. Να σημειώσω ότι η συσκευή λειτουργεί κανονικά όταν δεν έχει μπαταρία απευθείας με το ρεύμα ή και όταν είναι εκεί η μπαταρία αφού είναι σαν να μην υπάρχει...

Καμμιά ιδέα?

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Στη φόρτιση πρέπει να ανάβει συνεχώς πράσινο και να σβήνει τελείως όταν φορτίσει...

Βγάλε και ξαναβάλε τη μπαταρία μήπως δεν πατάει καλά...

Οι επαφές της μπαταρίας να πατάνε στις επαφές της συσκευής...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του Holux 236 είναι η BL-6C της Nokia, ξεφτίλα στο ebay π.χ.

http://cgi.ebay.com/NEW-BL-6C-BL6C-BATTERY-for-Nokia-E70-6265i-6256i-6255i_W0QQitemZ160142212768QQihZ006QQcategoryZ20365QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελικα σημερα το ειχα στα χερια μου το συνδεσα πολυ καλο σημα και μεσα στο ντουλαπακι του φορτηγου μονο που δεν ειχε οδηγιες κατα τα αλλα φορτιστης αυτοκινητου και καλωδιο usb μεσα στην συσκευασια:DΑ!!ξεχασα ειναι αξιοπιστη τελικα η εταιρεια
τελικα μαπα το καρπουζι μου εχει σπασει τα νευρα βλεπει δορυφορους αλλα δεν τους κλειδωνει με τιποτα αν μπορει ας βοηθησει καποιος και αν ξερει που το στελνουμε για επισκευη:mad::(:worry:
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

bt gps holux 236 Μου έχει κάνει δύο φορές το εξής: Το ανοίγω και αδυνατεί να συνδεθεί με τους δορυφόρους παρά το γεγονός ότι το κρατά πολύ ώρα ανοικτό το πορτοκαλί λαμπάκι παραμένει αναμμένο και δεν αναβοσβήνει. Αυτό έχει συμβεί όταν το έχω αφήσει για 3 με 5 μέρες χωρίς να το χρησιμοποιήσω αλλά έχει συμβεί και ανάλογη αχρησία που μετά από αυτή λειτούργησε κανονικά δηλαδή μετά από λίγο έπιασε 10 δορυφόρους.Κάτι ανάλογο σου έχει συμβεί ή έχεις κάποια εξήγηση?:cry: Κατά τα άλλα στα ταξίδια που έχω πάει με έχει βγαλει ασπροπρόσωπο αλλά φοβάμαι ότι μια μέρα που θα θέλω να πάω κάπου δεν θα λειτουργήσει
Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

bt gps holux 236 Μου έχει κάνει δύο φορές το εξής: Το ανοίγω και αδυνατεί να συνδεθεί με τους δορυφόρους παρά το γεγονός ότι το κρατά πολύ ώρα ανοικτό το πορτοκαλί λαμπάκι παραμένει αναμμένο και δεν αναβοσβήνει. Αυτό έχει συμβεί όταν το έχω αφήσει για 3 με 5 μέρες χωρίς να το χρησιμοποιήσω αλλά έχει συμβεί και ανάλογη αχρησία που μετά από αυτή λειτούργησε κανονικά δηλαδή μετά από λίγο έπιασε 10 δορυφόρους.Κάτι ανάλογο σου έχει συμβεί ή έχεις κάποια εξήγηση?:cry: Κατά τα άλλα στα ταξίδια που έχω πάει με έχει βγαλει ασπροπρόσωπο αλλά φοβάμαι ότι μια μέρα που θα θέλω να πάω κάπου δεν θα λειτουργήσει
Όταν έχεις καιρό να το χρησιμοποιήσεις καλό είναι να το έχεις σε ανοιχτό ουρανό και να το αφήνεις λίγη ώρα.
Link to comment
Share on other sites

bt gps holux 236 Μου έχει κάνει δύο φορές το εξής: Το ανοίγω και αδυνατεί να συνδεθεί με τους δορυφόρους παρά το γεγονός ότι το κρατά πολύ ώρα ανοικτό το πορτοκαλί λαμπάκι παραμένει αναμμένο και δεν αναβοσβήνει. Αυτό έχει συμβεί όταν το έχω αφήσει για 3 με 5 μέρες χωρίς να το χρησιμοποιήσω αλλά έχει συμβεί και ανάλογη αχρησία που μετά από αυτή λειτούργησε κανονικά δηλαδή μετά από λίγο έπιασε 10 δορυφόρους.Κάτι ανάλογο σου έχει συμβεί ή έχεις κάποια εξήγηση?:cry: Κατά τα άλλα στα ταξίδια που έχω πάει με έχει βγαλει ασπροπρόσωπο αλλά φοβάμαι ότι μια μέρα που θα θέλω να πάω κάπου δεν θα λειτουργήσει
Μια εβδομαδα τωρα δεν εχω GPS και σε ανοιχτο ουρανο που το εχω δεν κανει τιποτα το πορτοκαλι μονιμα αναμμενο βλεπει 10 δορυφορους για να συνδεθει δεν το κανει με κανενα τροπο:mad::confused::cry:
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του Holux 236 είναι η BL-6C της Nokia, ξεφτίλα στο ebay π.χ.

http://cgi.ebay.com/NEW-BL-6C-BL6C-BATTERY-for-Nokia-E70-6265i-6256i-6255i_W0QQitemZ160142212768QQihZ006QQcategoryZ20365QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Τελικά η μπαταρία είναι η 4c της ΝΟΚΙΑ και την αγόρασα από το ebay με 0,01 δολάρια και συνολικό κόστος μαζί με μεταφορικά 3,98 ευρώ. Μου ήρθε σε ορίτζιναλ συσκευασία και φαίνεται οκ την στιγμή που πήγα στο Πλαίσιο και μου ζήτησαν 30 ευρώ:blink:

 

Αλλά τι να το κάνεις που μου βγάζει προβλήματα.... Θα το συνδέσω με το πι σι και θα κάνω κατι reset μέσω του προγράμματος που παρέχεται από το σαιτ της εταιρείας

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η μπαταρία είναι η 4c της ΝΟΚΙΑ και την αγόρασα από το ebay με 0,01 δολάρια και συνολικό κόστος μαζί με μεταφορικά 3,98 ευρώ. Μου ήρθε σε ορίτζιναλ συσκευασία και φαίνεται οκ την στιγμή που πήγα στο Πλαίσιο και μου ζήτησαν 30 ευρώ:blink:

 

Αλλά τι να το κάνεις που μου βγάζει προβλήματα.... Θα το συνδέσω με το πι σι και θα κάνω κατι reset μέσω του προγράμματος που παρέχεται από το σαιτ της εταιρείας

Αν το κανεις και φτιαξει γραψε φιλε μου μηπως φτιαξει και σε εμενα γιατι δεν εχω νετ στο σπιτι και μπαινω από το τηλ.ευχαριστώ
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...