Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aγόρασα το ΒΤ GPS Holux GPSlim 236 και προσπαθώ να το δοκιμάσω.Το θέμα είναι ότι δεν μου το βρίσκει το Destinator 6 ενώ το έκανα κανονικά σύνδεση.Δοκιμάζω και το παραπάνω προγραμματάκι αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη :O Περιμένω την βοήθειά σας..
Τελικα το συνεδεσες?Εντυπωσεις?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικα το συνεδεσες?Εντυπωσεις?

 

Κατάφερα να το συνδέσω αν και παιδεύτηκα λιγάκι... ;) Πιάνει πολύ καλά. Στο σπίτι μου πιάνει 7 δορυφόρους και καθ ' όλη την διάρκεια του ταξιδιού μου για Αθήνα σταθερά πάνω από 9 δορυφόρους. Στο ντουλαπάκι το είχα και έπιανε :D Πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του. Με το Dest6 δουλεύει πολύ καλά.Το I-mate jam (S100) έχω σαν pda.

Link to comment
Share on other sites

re paidia 8elw na dokimasw mia GPS BT keraia pou phra apo enan filo mou sto N93 mou..(sugkekrimena ths HELOX BT-321) na dw an aksizei na to parw h na agorasw ena GPS pps na kanw th douleia mou!!Aytos thn keraia thn xreishmopoiouse s ena PDA...k meta leei sto k750i tou..... pou 8a vrw kanena programma NAVIGATOR .. ROUTE66 ktlp a to katevasw na to dokimasw.. eyxaristw polu

 

p.s.to N93 einai Symbian 60 3d edition k efarmoges pou exw prospa8hsei na tou valw apo Sympian 60.(palia) den mpainoun einai adunath h egkatasthsh) exete kamia idea na voh8isete ,euxaristw!!!

Link to comment
Share on other sites

To Bluetooth GPS που πουλάει η Nokia είναι καλό ???

 

Υπάρχει κάποιος κατάλογος κάπου για να δεί κανείς τα Bluetooth GPS που υπάρχουν ?

 

Θέλω να βρώ ένα μικρό για συνδεση με N73 και TomTom ή Route66.

 

Καμιά πρόταση ??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

υπαρχουν χαρτες για το επαρχιακο δικτυο

ελλαδας και για αθηνα για το παραπανω

gps ?

 

αυτη την στιγμη εχει ενα europe.map

 

http://www.mio-tech.be/products/personal_navigation_devices/269plus/specifications.php

 

 

εαν το ποστ γινεται σε λαθος θεση

παρακαλω παραπεμψετε με στο σωστο

σημειο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις ήρθε το bt-359 από globalsat. Θα το δοκιμάσω αργότερα. Μέσα από το σπίτι άργησε λίγο να κάνει το cold start αλλά τώρα δουλεύει πολύ γρήγορα.

 

Ποιο προγραμματάκι για ppc μου δείχνει λεπτομέρειες ? Έχω το GPSinfo αλλά είναι πολύ απλό. Στο pc έβαλα για λίγο το SiRFDemo και το γύρισα σε sirf αλλά δεν το κράτησα. Αξίζει να αλλάξω το protocol σε sirf ή να το αφήσω στο NMEA ?

y4
Link to comment
Share on other sites

To Holux 236 σε τί baud rate το έχετε βάλει; Το μάνιουαλ λέει για 38400 αλλά πηγαίνοντας Start > Settings > GPS > Hardware έχει baud rate 33600. :confused:

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Guest a778899
Αυτό το βρήκε κανείς σε κανένα περίπτερο; Εγώ όσο έψαξα τζίφος...

Οντως "τζιφος".

Διατιθεται μονο Αττικη και σε περιορισμενο αριθμο κοματιων. Ειδοποιησα 4-5 γνωστους στην Αθηνα και αν το προλαβουν θα μου το στειλουν απο Δευτερα. Πλακα θε εχει να το βρουν και οι 5, οποτε θα τα διαθεσω και εγω με τη σειρα μου σε οποιον συνφορουμιστα απο Θεσσαλονικη το χρειαζεται. Θα σας ενημερωσω σχετικα συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περίσσευμα, "σφύρα" μου σε παρακαλώ, ενδιαφέρομαι! :)

 

Να υποθέσω ότι τα σαΐνια του Βήμα ξέχασαν το "περιορισμένος αριθμός" και το "μόνο Αττική" από την πανελλαδική διαφήμισή τους;... :angry:

Τζάμπα πήγαινα από περίπτερο σε περίπτερο σαν τον μαμάκα σαββατιάτικα! Θαρρείς και δεν είχα καλύτερα πράγματα να κάνω! Δεν πειράζει, αυτοί θα χάσουν μερικές πωλήσεις το χρόνο για να μάθουν να μαμούν το Σάββατό μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Geia sas!ilgi voithia plz!!paragila to RoyalTek bluethooth RBT-1000..eimai telios asxetos.Einai kalo??ti syskeyes BT ypostirizei(protaseis?)pos tha xekiniso leitourgia??Tha vlepo to stigma mou pano se xartografimenes eikones h douleyei me syntetagmenes???thanx ek ton ysteron!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά και από μένα:)

Εάν μπορεί κάποιος μου λέει εάν υπάρχη πρόβλημα συμβατότητας στα GPS BT μεταξύ UIQ Symbian και WindowsMobile.Δηλαδή το ίδιο GPS BT να μην λειτουργεί με μία από τις δύο πλατυφόρμες;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,εχω το εξης προβλημα.για να συνδε8ει το ντεστιν με το gps κα8ε φορα που το ανοιγω,πρεπει να κανω διαγραφη του bt gps απο τη λιστα των bt συσκευων μου και μετα να το ξαναψαξω και να το εγκαταστησω.Μονο ετσι επικοινωνει μετα με το destin. Καμμια ιδεα για το πως θα το βρισκει παντα μονο του?Ευχαριστω

το κινητο ειναι S200, gps sirf star3

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον αντιμετωπισει καποιο προβλημα με gps receiver της holux.(εγω το επαθα με holux gpslim240 και eten m600+ με wm5)

Αν δεν σας βρισκει την com port που εχετε κανει την εγκατασταση , πρεπει να αφησετε το receiver να μεινει εντελως απο μπαταρια για να επανερθει στις αρχικες του ρυθμισεις για να δουλεψει .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
κυριοι γεια σας εχω καιρο να ασχοληθω με το θεμα και ηρθε η ωρα αλλαξω το clip on fortuna που εχω, μπορειτε να μου πειτε μερικες γνωμες οσοι εχετε αγορασει b.t gps προσφατα? ευχαριστω.
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

κυριοι γεια σας εχω καιρο να ασχοληθω με το θεμα και ηρθε η ωρα αλλαξω το clip on fortuna που εχω, μπορειτε να μου πειτε μερικες γνωμες οσοι εχετε αγορασει b.t gps προσφατα? ευχαριστω.

 

ποιο απο τα δυο λετε εσεις ?

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_89_128&products_id=3625

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_89_128&products_id=2849

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα εχω το fortuna,απλα αψογο,για το αλλο δεν το ξερω

:) :)

γεια σου lagoudakis και χρονια πολλα (σε ολους) το γνωριζω πως εχεις το fortuna,ομως θελω τις γνωμες σας, τα επιπλεον που θεωρω συν στο Adapt AD-700 Bluetooth GPS ειναι οτι εχει 16 ωρες αυτονομια, (εναντι 10,5 του fortuna). φορτιζει με τον ιδιο φορτιστη του ppc, δηλαδη mini usb,( αρα δεν χρειαζομαι δευτερο φορτιστη), παιρνει εξωτερικη κεραια, (μαλον αδιαφορο). και υποστιριζει blotooth class 2 .δηλαδη μεγαλυτερη αποσταση επικοινωνιας με το ppc (συμφωνα με το φιλο kasperghost) .τις γνωμες σας και γρηγορα γιατι πρεπει να αποφασισω τι να παρω.

υ.γ. γνωριζω πως το fortuna ειναι πολυ καλο αλλα και το Adapt AD-700 μ εχει ενθουσιασει δεν το εχει παρει κανεις ως τωρα ?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

@kakos:

μια μικρή διόρθωση φίλε το bluetooth class 2 αφορά την απόσταση που καλύπτει και όχι την ταχύτητα. Όλοι οι bluetooth πομποδέκτες χωρίζονται σε class 1,2,3 και καλύπτουν τις εξής αποστάσεις 10,20,100 μέτρα αντίστοιχα αν και στην πράξη σπάνια πιάνουν τοσο μεγάλες αποστάσεις. :)

Proud owner of HTC P4350! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...