Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

file idi parageila to globalsat 338 k einai sto dromo..se 5-7 meres tha erthei,,,upomoni k tha sas po entiposeis

Κι εγω περιμένω το 338.. Μάλιστα στο site που το παράγγειλα έλεγε ότι είναι η νέα verion 2 που δεν έχει το "static navigation bug" οτι κι αν είναι αυτό....

Όταν έρθει και το εγκαταστήσω θα γράψω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εγω περιμένω το 338.. Μάλιστα στο site που το παράγγειλα έλεγε ότι είναι η νέα verion 2 που δεν έχει το "static navigation bug" οτι κι αν είναι αυτό....

Όταν έρθει και το εγκαταστήσω θα γράψω εντυπώσεις.

 

Καλημέρα,

απο πού το παράγγειλες και πόσο σου κόστισε ;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει εγώ (Globalsat BT-338) από το eBay, και στοίχισε 134EU μαζί με τα μεταφορικά (USPS global express, trackable).

 

Συνεργάζεται άψογα με το qtek s100 και είναι πολύ ευαίσθητο - 4-5 δορυφόρους μέσα στο δωμάτιο :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

απο πού το παράγγειλες και πόσο σου κόστισε ;

το πηρα απο το ebay.co.uk, o πωλητης ειναι ο cpsedm και εχει και ebay shop.

Κοστισε συνολικά μαζί με μεταφορικά και ασφάλεια, 143€

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με iPaq 4150 έχω εδώ και καιρό το Βluetooth GPS Falkon Navi-1 με εξωτερική κεραία

πάλι της Falkon, Destinator 3 με τελευταίο patch και χάρτες και μία καταπληκτκή βάση αυτοκινήτου αποκλειστικά για 4150 με δικούς της φορτιστές και ενσωματωμένο μεγάφωνο για μεγαλύτερη ένταση των φωνητικών οδηγιών αγορασμένη από e-bay και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος παρόλο που ίσως πλέον το Falkon να θεωρείται λίγο ξεπερασμένο απο πλευράς chipset...

έχεις να μου προτείνεις κάτι πιο σύγχρονο και συμβατό με το 4150?πως καταλαβαίνω αν ειναι συμβατο με το ipaq μου ώστε να επιλέξω????sorry αλλα είμαι ασχετος στον τομέα.

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τόσοι γνώστες εδώ μέσα κανείς δεν ξέρει να μου απαντήξει???θενκς και σόρυ
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

:) σκεφτομαι να αγορασω ενα προγραμμα για πλοηγηση. ποιο προτεινετε? ( για Ελλαδα )

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

:) σκεφτομαι να αγορασω ενα προγραμμα για πλοηγηση. ποιο προτεινετε? ( για Ελλαδα )

 

Νομίζω ότι τα πράγματα έχουν ξεκαθαρίσει πλέον όσον αφορά στην Ελλάδα... Destinator με κλειστά μάτια.

Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε σήμερα το BT-338 με SIRFIII chipset.

Το δοκίμασα μόνο μέσα στο σπίτι, αφού το βρήκα όταν γύρισα από τη δουλειά.... Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές, 6-7 δορυφόρους εντός σπιτιού είναι θεικά.

Το μόνο περίεργο με το destinator είναι ότι αν το ρυθμίσω για sirf και όχι nmea protocol δεν βρίσκει το gps.. μάλλον πρέπει να RTFM :lol:

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια ψιλοερευνα για να αγορασω το Destinator και μετα απο μια γυρα σ ολη την Ελλαδα (μεσω ιντερνετ) το βρηκα στη γειτονια μου 149€ με το φπα.

γνωριζει κανεις μηπως καλυτερη τιμη? (σιγα μη γνωριζει)

:D :D :D

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

εκανα μια ψιλοερευνα για να αγορασω το Destinator και μετα απο μια γυρα σ ολη την Ελλαδα (μεσω ιντερνετ) το βρηκα στη γειτονια μου 149€ με το φπα.

γνωριζει κανεις μηπως καλυτερη τιμη? (σιγα μη γνωριζει)

:D :D :D

 

file prosexe min tin patisis! sou protino na paris tilefono tin ngi ke na tous rotisis an sinergazonte me to katastima pou thelis na to paris giati an den sinergazonte den tha mporis na ehis ipostirixi apo tin ngi (tin patise filos mu, to pire apo polikatastima ke den mpori na katevasi tous neous ellinikous hartes apo ngi ) to play247.gr to ehei 158 ke ta pernun apo ngi.

Φιλικά Μάκης

Destinator-> SpeedCameras - POI

Link to comment
Share on other sites

ΒΤ-338 SIRF III...

Το δοκιμασα όλο το Σ/Κπου είχα πάει προς Σουνιο. Λειτουργεί άψογα, έχει πολύ καλή λήψη και ακρίβεια. Νομίζω ότι για 143€ είναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε σήμερα το BT-338 με SIRFIII chipset.

Το δοκίμασα μόνο μέσα στο σπίτι, αφού το βρήκα όταν γύρισα από τη δουλειά.... Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές, 6-7 δορυφόρους εντός σπιτιού είναι θεικά.

Το μόνο περίεργο με το destinator είναι ότι αν το ρυθμίσω για sirf και όχι nmea protocol δεν βρίσκει το gps.. μάλλον πρέπει να RTFM :lol:

 

# Package Includes: Car power adapter, AC power adapter, CD with user manual and test program. No navigation software included

 

 

# Chipset: SIRF Star III

# Output Messages: NMEA 0183 V2.2 protocol and supports command:GGA, GSA, GSV, RMC, VTG

 

 

# GPS Frequency : L1, 1575.42 MHz

# Channels: 20 Channel all-in-view tracking

# Antenna: Built-in Ceramic patch antenna (External antenna optional)

# Hot Start: 8 sec.average

# Warm Start: 38 sec.average

# Cold Start: 42 sec.average

# Re-acquisition: 0.1 sec., average

# Operation Time: 20 hours in trickle power mode, 15 hours in continuous mode

# Dimensions (mm): 72.5 x 40.4 x 23

# Weight: 0.1 kg

# Compatibility: PALM-incompatible

# Operating Distance: Wireless communication within 10 meters

# Altitude Limit: 18,000m

# Velocity Limit: 515m/sec

# Warranty: 1 year

 

 

Αρα λοιπον το chip ειναι sirf III αλλα τα "μυνηματα" που στελνει ειναι NMEA ASCII στο ppc.Δεν νομιζω να παιζει ρολο στην αποδοση,απο τη στιγμη που στελνει NMEA στο ppc.Σημασια εχει τι "πιανει" το Sirf III...Aν κανω λαθος διορθωστε με...

Link to comment
Share on other sites

auto to external optional antenna den to katalava...afou den ehei katholou upodohi pou mpainei i antenna?kata ta alla einai polu kalo...mporeite na mou peite mehri posous doruforous ehete piasei?ego to anotero 11...
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

file prosexe min tin patisis! sou protino na paris tilefono tin ngi ke na tous rotisis an sinergazonte me to katastima pou thelis na to paris giati an den sinergazonte den tha mporis na ehis ipostirixi apo tin ngi (tin patise filos mu, to pire apo polikatastima ke den mpori na katevasi tous neous ellinikous hartes apo ngi ) to play247.gr to ehei 158 ke ta pernun apo ngi.

:) :) :)

φιλε ευχαριστω για την συμβουλη, το εχω ηδει αγορασει κανονικα με αποδειξη το κουτι γραφει NGI TELEMATIX κωδικος 5 cd κλπ και τωρα μενει να το δοκιμασω αν υπαρξει προβλημα θα ενημερωσω και βεβαια αλιμονο του αν συμβαινει κατι σαν αυτο που περιγραφεις πιο πανω.

----------------------------------------------------------------------

 

2) διαβαζω απο καποιους πως πιανουν 6-7 δορυφορους μεσα στο σπιτι τι γινεται ρε παιδια γυαλινες οροφες εχουν τα σπιτια σας? ειναι γνωστο πως τα σηματα των δορυφορων περνουν μονο γυαλι και πλαστικο, με σας τι γινεται εχετε μεσον τους αμερικανους ?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τόσοι γνώστες εδώ μέσα κανείς δεν ξέρει να μου απαντήξει???θενκς και σόρυ

φιλε το μονο που μπορω να σου πω ειναι, αν εισαι απο θεσσαλονικη μπορουμε να κανονισουμε ενα ραντεβου να δοκιμασεις το δικο μου απ το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος (χωρις εξωτερικη κεραια 6-9 δορυφοροι) μεγεθος σαν σπιρτοκουτο στη συσκευασια περιλαμβανει τα παντα δυο θηκες η μια ζωνης με περιστρεφομενο κλιπ μανγνητικη βαση αυτοκινητου δυο φορτιστες ο ενας αυτοκινητου κορδονι για λαιμο και καρπο ε !!!

αυτα.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

φιλε το μονο που μπορω να σου πω ειναι, αν εισαι απο θεσσαλονικη μπορουμε να κανονισουμε ενα ραντεβου να δοκιμασεις το δικο μου απ το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος (χωρις εξωτερικη κεραια 6-9 δορυφοροι) μεγεθος σαν σπιρτοκουτο στη συσκευασια περιλαμβανει τα παντα δυο θηκες η μια ζωνης με περιστρεφομενο κλιπ μανγνητικη βαση αυτοκινητου δυο φορτιστες ο ενας αυτοκινητου κορδονι για λαιμο και καρπο ε !!!

αυτα.

φίλε κακέ ευχαριστώ για την απάντηση.απο οτι είδα σε παλαιοτερα μυνήματα σου πήρες το Fortuna Clip-On Bluetooth GPS Receiver μεταχειρισμένο σωστά??? σε τι τιμούλα??εγώ το βρίσκω καινούργιο

expansys Fortuna Clip-On Bluetooth GPS Receiver 138,95

pda4u Fortuna Bluetooth GPS Receiver 142,80 €

Play 24/7 Fortuna Clip-On Bluetooth GPS Receiver 145,18 €

 

τι λες? απο chipset πως πάει?

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

στο expansys λέει το εξής : τι γίνετε με αυτό??? : Παρακαλούμε λάβετε υπόψη σας ότι το προιόν διαθέτει φορτιστή αμερικανικού τύπου
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Χθές το πρωί παρήγγειλα τελικά το Fortuna Slim (με Sirf III) που το είχα βάλει στο μάτι εδώ και καιρό, και λογικά θα πρέπει να έρθει μέχρι το τέλος της βδομάδας. Έχει βέβαια 8,5 ώρες χρήσης, έναντι των 15 του Globalsat BT-338, αλλά... γούστα είναι αυτά!!

Μόλις το παραλάβω θα σας πώ εντυπώσεις...

http://www.pbase.com/gpspassion/image/41188737/original.jpg

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χθές το πρωί παρήγγειλα τελικά το Fortuna Slim (με Sirf III) που το είχα βάλει στο μάτι εδώ και καιρό, και λογικά θα πρέπει να έρθει μέχρι το τέλος της βδομάδας. Έχει βέβαια 8,5 ώρες χρήσης, έναντι των 15 του Globalsat BT-338, αλλά... γούστα είναι αυτά!!

Μόλις το παραλάβω θα σας πώ εντυπώσεις...

http://www.pbase.com/gpspassion/image/41188737/original.jpg

 

Απο που το παραγγειλες και ποσο?

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

auto to external optional antenna den to katalava...afou den ehei katholou upodohi pou mpainei i antenna?kata ta alla einai polu kalo...mporeite na mou peite mehri posous doruforous ehete piasei?ego to anotero 11...

 

Μήπως θέλει να πει οτι υπάρχει άλλο μοντέλο GPS που διαθέτει την υποδοχή για external antenna,και το συγκεκριμένο όχι???

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...