Jump to content

True Detective (HBO)


trod
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://s8.postimg.org/umwazjcxh/True_Detective_Tease_Poster_Woody.jpg

 

 

Δύο αστυνομικοί, υπεύθυνοι των ερευνών για μια φριχτή δολοφονία στη Λουιζιάνα του 1995, αναγκάζονται να ξαναθυμηθούν τις λεπτομέρειες της υπόθεσης, καθώς και τις ιδιαιτερότητες της συνεργασίας τους, μετά την εμφάνιση νέων στοιχείων.

 

Με τους Woody Harrelson και Matthew McConaughey.

 

IMDB

Trailer

 

Απο τις καλυτερες σειρες που εχω δει τα τελευταια χρονια. Σιγουρα αξιζει να την δειτε.

Edited by trod

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγουμενο επισοδειο τα τελευταία 6 λεπτα στα οποια η καμερα ακολουθει σε μονο πλανο την δραση της αποδρασης απο την γειτονια παιζει να ειναι οτι καλυτερο ειδα σε σειρα απο θεμα σκηνοθεσιας!

 

Πολυ καλη ατμοσφαιρα, διαλογοι-μονολογοι και καστινγκ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόοον, μια και ξέρω ότι υπάρχουν κι άλλοι (και μάλιστα αρκετοί) "τρελαμένοι" σαν εμένα με την υπερσουπερντουπερσειρακλαράρα μας (τι; υπερβολικός; :lol:), είπα να σας το αναφέρω καθώς πρόκειται για... "καλό σκοπό"!

 

Σχετικά πρόσφατα, κάθισα κι έφτιαξα (μαζί με κάποια συνδρομή φίλων μου) δύο Ελληνικούς χώρους στο διαδίκτυο που τους έχω ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟΥΣ στη σειρά μας!

Ο 1ος είναι ένα blogger ιστολόγιο και ο 2ος μια facebook ιστοσελίδα!

Και οι δύο αυτοί χώροι, με τον τρόπο τους, παρουσιάζουν διάφορα που σχετίζονται απόλυτα και μόνο με την σειρά μας.

 

Η όποια καλοπροαίρετη συμμετοχή σας θα είναι απολύτως επιθυμητή κι ευπρόσδεκτη απ' όλους μας εκεί!

 

Και μη ξεχνάτε, μιλάμε για πλήρως αφιλοκερδείς και μη ανταγωνιστικού χαρακτήρα χώρους που σκοπό έχουν να μπορούν να προσφέρουν μια "ζεστή γωνιά" έκφρασης για τους ελληνόφωνους φίλους της τόσο αξιόλογης σειράς μας.

Το link του blogger ιστολογίου μας είναι: http://true-detective-tv-gr-fans.blogspot.com/

Το link της facebook ιστοσελίδας μας είναι: https://www.facebook.com/TrueDetective.gr

..."So, so you think you can tell, Heaven from Hell"...:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοον, μια και ξέρω ότι υπάρχουν κι άλλοι (και μάλιστα αρκετοί) "τρελαμένοι" σαν εμένα με την υπερσουπερντουπερσειρακλαράρα μας (τι; υπερβολικός; :lol:), είπα να σας το αναφέρω καθώς πρόκειται για... "καλό σκοπό"!

 

Σχετικά πρόσφατα, κάθισα κι έφτιαξα (μαζί με κάποια συνδρομή φίλων μου) δύο Ελληνικούς χώρους στο διαδίκτυο που τους έχω ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟΥΣ στη σειρά μας!

Ο 1ος είναι ένα blogger ιστολόγιο και ο 2ος μια facebook ιστοσελίδα!

Και οι δύο αυτοί χώροι, με τον τρόπο τους, παρουσιάζουν διάφορα που σχετίζονται απόλυτα και μόνο με την σειρά μας.

 

Η όποια καλοπροαίρετη συμμετοχή σας θα είναι απολύτως επιθυμητή κι ευπρόσδεκτη απ' όλους μας εκεί!

 

Και μη ξεχνάτε, μιλάμε για πλήρως αφιλοκερδείς και μη ανταγωνιστικού χαρακτήρα χώρους που σκοπό έχουν να μπορούν να προσφέρουν μια "ζεστή γωνιά" έκφρασης για τους ελληνόφωνους φίλους της τόσο αξιόλογης σειράς μας.

Το link του blogger ιστολογίου μας είναι: http://true-detective-tv-gr-fans.blogspot.com/

Το link της facebook ιστοσελίδας μας είναι: https://www.facebook.com/TrueDetective.gr

 

To blog που κοιταξα ειναι πολυ καλη δουλεια. Ωραιος.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

To blog που κοιταξα ειναι πολυ καλη δουλεια. Ωραιος.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!:rolleyes:

Η αλήθεια είναι ότι, καλώς - κακώς, το έχω πάρει πολύ "ζεστά" το θέμα!

 

Και η σχετική facebook ιστοσελίδα μας πάντως αξίζει με την δική της προσέγγιση.

Η κύρια διαφορά (προς το παρόν τουλάχιστον) μεταξύ του blogger ιστολογίου και της facebook ιστοσελίδα μας έγκειται στο ότι, το blogger ιστολόγιο μας, τείνει να εστιάζει αναλυτικότερα στα τεκταινόμενα της ίδιας της σειράς ενώ, η facebook ιστοσελίδα μας, έχει περισσότερο "συλλεκτικό" χαρακτήρα αφού ανακοινώνει μεν αρκετά απ' τα του blogger ιστολογίου μας αλλά και όσες άλλες ελληνόφωνες αναφορές γύρω απ' την σειρά μας βρίσκονται στο διαδίκτυο και χρήζουν βέβαια και μιας ιδιαίτερης προσοχής - προβολής - συζήτησης.

 

Μια πάντως και "δευτερολογώ" εδώ σχετικά, να θίξω - θυμίσω - τονίσω, το πόσο σημαντικό είναι για όλους μας σε τέτοιες προσπάθειες, η ενεργή συμμετοχή όλων είτε με likes είτε, ακόμα καλύτερα, με σχόλια και τοποθετήσεις. ;)

..."So, so you think you can tell, Heaven from Hell"...:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω πρόσθετα στο προηγούμενο που έθιξα πως πήρα το "θάρρος" να κοινοποιήσω το παρόν thread μας, στην σχετική facebook ιστοσελίδα μου! ;)

 

(Αν βέβαια υπάρχει "πρόβλημα" από τυχόν εδώ διαχειριστές με αυτό, "διορθώνεται" εύκολα...)

..."So, so you think you can tell, Heaven from Hell"...:whistle:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://s8.postimg.org/umwazjcxh/True_Detective_Tease_Poster_Woody.jpg

 

 

Δύο αστυνομικοί, υπεύθυνοι των ερευνών για μια φριχτή δολοφονία στη Λουιζιάνα του 1995, αναγκάζονται να ξαναθυμηθούν τις λεπτομέρειες της υπόθεσης, καθώς και τις ιδιαιτερότητες της συνεργασίας τους, μετά την εμφάνιση νέων στοιχείων.

 

Με τους Woody Harrelson και Matthew McConaughey.

 

IMDB

Trailer

 

Απο τις καλυτερες σειρες που εχω δει τα τελευταια χρονια. Σιγουρα αξιζει να την δειτε.

 

Είδα τα 2 πρώτα επεισόδια και το έκλεισα, δεν άντεξα. Επειδή δεν θέλω να την πάθω σαν το Breaking Bad που είδα τα 2 πρώτα επεισόδια το παράτησα, για να το ξαναδω μετά από 3-4 χρόνια (και ευτυχώς γιατί ήταν ΚΟΡΥΦΑΙΟ), αξίζει πραγματικα να το συνεχίσω;

 

Αλλάζει λίγο αυτό το βαρετό στιλ και η πολύ αργή εξέλιξη των καταστάσεων;

Ολυμπιακός Θύρα 7 - Ultras Gate 7!
Link to comment
Share on other sites

Είδα τα 2 πρώτα επεισόδια και το έκλεισα, δεν άντεξα. Επειδή δεν θέλω να την πάθω σαν το Breaking Bad που είδα τα 2 πρώτα επεισόδια το παράτησα, για να το ξαναδω μετά από 3-4 χρόνια (και ευτυχώς γιατί ήταν ΚΟΡΥΦΑΙΟ), αξίζει πραγματικα να το συνεχίσω;

 

Αλλάζει λίγο αυτό το βαρετό στιλ και η πολύ αργή εξέλιξη των καταστάσεων;

Δεν έχεις κανέναν τέτοιο λόγο να σταματήσεις τη θέαση της συγκεκριμένης τουλάχιστον σειράς, του "True detective" εννοώ.

 

Προφανώς δεν το έχεις "ψάξει" ακόμα όσο θα χρειαζόταν αλλά, να ξέρεις ότι σα σειρά, ΔΕΝ έχει τα ατελείωτα σερί συνεχόμενης πλοκής επεισοδίων στους όσους κύκλους - seasons της.

Συγκεκριμένα, ο 1ος (και μόνος προς το παρόν) κύκλος της, έχει ήδη λήξει και αποτελούνταν από 8 όλα κι όλα ωριαία επεισόδια.

Αυτό τελείωσε όμως. Δεν θα συνεχιστεί σα θέμα σε άλλο κύκλο της σειράς. Ο κάθε επόμενος κύκλος της θα εξακολουθεί περίπου έτσι δηλαδή με σχετικά λίγα επεισόδια, με τελείως άλλη υπόθεση, με τελείως άλλους ηθοποιούς, ακόμα και με άλλο σκηνοθέτη!

Ουσιαστικά δηλαδή, κάθε κύκλος της, θα μπορούσε να θεωρηθεί έως και σαν άλλη σειρά!:) Γι αυτό άλλωστε, ως σειρά, έχει χαρακτηριστεί "ανθολογία".

 

Κατά συνέπεια, δεν έχεις τέτοιους λόγους να σταματήσεις να την βλέπεις, ειδικά αν όπως λες σου άρεσε κιόλας που δύσκολα μπορώ να φανταστώ φυσιολογικό άνθρωπο που να την είδε και να μην του άρεσε τουλάχιστον πολύ! ;)

 

Θα σου πρότεινα μάλιστα να κάνεις έναν μικρό κόπο παραπάνω και να ρίξεις μια ματιά σε κάποιους χώρους μου, κάποιους που ήδη ανέφερα σε λίγο προηγούμενα post μου εδώ (μην επαναλαμβάνομαι και κουράζω) που, εκεί, θα μπορούσες να βρεις συγκεντρωμένες και στα ελληνικά, διάφορες χρήσιμες πληροφορίες για την σειρά. :rolleyes:

..."So, so you think you can tell, Heaven from Hell"...:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανέναν τέτοιο λόγο να σταματήσεις τη θέαση της συγκεκριμένης τουλάχιστον σειράς, του "True detective" εννοώ.

 

Προφανώς δεν το έχεις "ψάξει" ακόμα όσο θα χρειαζόταν αλλά, να ξέρεις ότι σα σειρά, ΔΕΝ έχει τα ατελείωτα σερί συνεχόμενης πλοκής επεισοδίων στους όσους κύκλους - seasons της.

Συγκεκριμένα, ο 1ος (και μόνος προς το παρόν) κύκλος της, έχει ήδη λήξει και αποτελούνταν από 8 όλα κι όλα ωριαία επεισόδια.

Αυτό τελείωσε όμως. Δεν θα συνεχιστεί σα θέμα σε άλλο κύκλο της σειράς. Ο κάθε επόμενος κύκλος της θα εξακολουθεί περίπου έτσι δηλαδή με σχετικά λίγα επεισόδια, με τελείως άλλη υπόθεση, με τελείως άλλους ηθοποιούς, ακόμα και με άλλο σκηνοθέτη!

Ουσιαστικά δηλαδή, κάθε κύκλος της, θα μπορούσε να θεωρηθεί έως και σαν άλλη σειρά!:) Γι αυτό άλλωστε, ως σειρά, έχει χαρακτηριστεί "ανθολογία".

 

Κατά συνέπεια, δεν έχεις τέτοιους λόγους να σταματήσεις να την βλέπεις, ειδικά αν όπως λες σου άρεσε κιόλας που δύσκολα μπορώ να φανταστώ φυσιολογικό άνθρωπο που να την είδε και να μην του άρεσε τουλάχιστον πολύ! ;)

 

Θα σου πρότεινα μάλιστα να κάνεις έναν μικρό κόπο παραπάνω και να ρίξεις μια ματιά σε κάποιους χώρους μου, κάποιους που ήδη ανέφερα σε λίγο προηγούμενα post μου εδώ (μην επαναλαμβάνομαι και κουράζω) που, εκεί, θα μπορούσες να βρεις συγκεντρωμένες και στα ελληνικά, διάφορες χρήσιμες πληροφορίες για την σειρά. :rolleyes:

 

Ήσουν πολύ αναλυτικος και κατυατοπιστικός. Θα το ξεκινήσω πάλι, και θα ενημερώσω. Με πρίζωσες με τα όσα γράφεις, θέλω να βγάλω συμπέρασμα μόνος μου μετά το τέλος της σεζόν της περσινής. :)

Ολυμπιακός Θύρα 7 - Ultras Gate 7!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Την έχω στα υποψιν για προβολή. Φαίνεται πολλά υποσχόμενη σειρά!

 

και πολυ αργησες:)

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Απιστευτη σειρα. Σκηνοθεσια, μουσικη... τι να πεις. Μια βδομαδα μετα που τελειωσε την ξαναειδα απο την αρχη!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλά ο Colin.

Αλλά αυτός ο αχωνευτος Vohn πώς επιλέχτηκε;

Όλο σε κατι σαχλοκωμωδιες ταιριάζει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πως σας φάνηκε; δεν μου άρεσε στην αρχή λόγω σύγκρισης ηθελημενης και μη με την πρώτη σεζόν. Στη συνέχεια διαπίστωσα ότι πρέπει να την δεις ως κάποια σειρά με άλλο τίτλο.

 

Αν διαβάσετε το άρθρο στο oneman Μπορεί να αλλάξετε γνώμη και εσείς πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε αρκετά για πρώτο επεισόδιο. Προσπάθησα βέβαια να αποφύγω την σύγκριση με τον πρώτο κύκλο, οπότε την είδα σαν μια εντελώς διαφορετική σειρά. Αν και δεν τρελένομαι με κανένα από τους 2 πρωταγωνιστές, μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά καλοί. Για να δούμε...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φάνηκε αρκετά καλό.

Εισαγωγή στην νέα ιστορία και χαρακτήρες, χωρίς να υπάρχει λόγος για σύγκριση με την προηγούμενη σεζόν.

Επίσης θεωρώ αναβάθμιση που παίζουν πλέον τόσοι γνωστοί ηθοποιοί και όλοι τους είναι προβληματικοί χαρακτήρες.

Ειδικά ο Φαρελ είναι ηθοποιαρα και ευχάριστη έκπληξη η κοπέλα, που σε προηγούμενους ρόλους ήταν πάντα η γλυκιά χαζοχαρούμενη και τώρα φαίνεται αντρακι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ψιλομούφα το 2ο επεισόδιο;

 

Προσωπικά βαρέθηκα, έκανα προσπάθεια για να παρακολουθήσω τι γίνεται.

 

Γενικά η 2η σαιζόν μέχρι στιγμής δεν με έχει ενθουσιάσει, αν ήταν μια οποιαδήποτε άλλη σειρά

ίσως και να την είχα παρατήσει. Επειδή είναι True Detective θα της δώσω μια ευκαιρία και ελπίζω στην πορεία

να αποδειχτεί αντάξια της 1ης σαιζόν.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς -ή δυστυχώς- η πρώτη season έβαλε τον πήχη πολύ ψηλά. Η δεύτερη καλή αλλά όχι τόσο όσο η πρώτη, θεωρώ όμως πως μια ευκαιρρία την αξίζει
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ψιλομούφα το 2ο επεισόδιο;

 

Προσωπικά βαρέθηκα, έκανα προσπάθεια για να παρακολουθήσω τι γίνεται.

 

Γενικά η 2η σαιζόν μέχρι στιγμής δεν με έχει ενθουσιάσει, αν ήταν μια οποιαδήποτε άλλη σειρά

ίσως και να την είχα παρατήσει. Επειδή είναι True Detective θα της δώσω μια ευκαιρία και ελπίζω στην πορεία

να αποδειχτεί αντάξια της 1ης σαιζόν.

Μούφα πώς;

Είδες τι έγινε στο τέλος ;

Ξέρεις πόσο ψυχακι φαίνεται να είναι η γκόμενα που βλέπει τσόντες;

Ποιος ξέρει πόσο βαρεμενος είναι και ο πιτσιρικάς;

 

Εγώ βλέπω τρομερούς χαρακτήρες και περιμένω πολύ δυνατές εξελίξεις στην συνέχεια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι έγινε βρε παιδιά στο τελευταίο;;

Ενώ ήταν τόσο βαρετό γενικά, τι πιστολίδι ήταν αυτό στο τέλος!!!! :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τσάκισε και το τελευταίο.

Κρίμα που έγινε έτσι στο τέλος

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω απογοητευτεί απίστευτα.

 

Θα παραδεχτώ ότι όταν μιλάνε, 9 στις 10 φορές δεν έχω ιδέα για το τι λένε και σε ποιον

αναφέρονται. Ο τάδε είχε αγοράσει τις μετοχές από τον δήνα και η γραμματέας του σκότωσε τον ψυχίατρο

που παρακολουθούσε την κόρη του μεγαλομετόχου της εταιρίας Α, ενώ ο γιος του πρώην δημάρχου είχε κάνει

συμφωνία με τον συνάδελφο του τάδε βρώμικου αστυνομικού, ενώ η ***** που βρήκαμε είναι η αδερφή της τύπισσας

που ξέρει για τα διαμάντια από την υπόθεση του 1974 που ο αστυνομικός Β που συνεργαζόταν με τον λογιστή της εταιρίας Γ κτλ.

 

Έχω χάσει την μπάλα.

 

Το υπόλοιπο 90% του χρόνου βλέπουμε τους πρωταγωνιστές να είναι σκυθρωποί και να πίνουν και να καπνίζουν, ενώ οι σπάνιες λέξεις που ξεστομίζουν και πάλι δεν βγάζουν νόημα.

 

"Do you miss it?"

"What...?"

"Exactly".

- Sex scene follows.

 

Φαντάζομαι αν την δει 2η φορά κάποιος την σειρά και τα επεισόδια μαζεμένα θα μπορέσει να την παρακολουθήσει πολύ καλύτερα,

αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχω ιδέα του τι συμβαίνει φέτος, μου φαίνεται υπερβολικά μπερδεμένο το σενάριο χωρίς λόγο.

 

Ο τύπος που καθάρισε τον άλλο τυπά στο τέλος του επεισοδίου π.χ., θυμάμαι ότι τον είχα ξαναδεί σε κάποια σκηνή σε κάποιο παλιότερο επεισόδιο, αλλά δεν έχω ιδέα ποιος είναι, πως τον λένε και τι λόγο είχε να καθαρίσει τον τυπά. Ρώσοι, Αρμένιοι, εταιρίες, ******, δήμαρχοι, πρώην δήμαρχοι, FBI, σερίφηδες, μπατζανάκια, αδέρφια, ξαδέρφια, χίππηδες, ψυχίατροι, λογιστές, μαφιόζοι, σόρρυ, αν πρέπει να κρατάω σημειώσεις και να έχω τον τοίχο μου σαν την Bezzerides με φώτος και ονόματα και σχοινάκια για το ποιος συνδέεται με ποιον, δεν βλέπω σειρά, άλλη δουλειά κάνω.

 

Το πιστολίδι που πέφτει στο τέλος κάθε επεισοδίου τώρα τελευταία, επίσης μου φαίνεται άνευ λόγου και αιτίας, ενώ οι θανάτοι δεν με συγκινούν καθόλου, δεν αισθάνομαι "wow, απογειώθηκε η επεισοδιάρα πάλι". 5 αδιάφοροι πυροβολούν 5 άλλους αδιάφορους.

 

Έκανα τρομερά φιλότιμη προσπάθεια να την γουστάρω την σειρά, αλλά ο μόνος λόγος που βλέπω τα επεισόδια είναι καθαρά λόγω της 1ης σαιζόν. Ξαναλέω, ίσως αν τα δω μαζεμένα 2η φορά, να μπορέσω να παρακολουθήσω την ιστορία πολύ καλύτερα, αυτή την στιγμή όμως απλά δεν την απολαμβάνω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...