Jump to content

Samsung Galaxy S Duos 2 (S7582)


algedan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι δυο συσκευές αυτές είναι ακριβώς ίδιες με μόνες διαφορές την Ram, gpu, cpu,bluetooth και gps. Εξωτερικά και σε όλα τα εμφανή σημεία είναι ίδια. Όπως και με το Trend και το Ace εξωτερικά όλα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 242
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και παλι,

Εχω ενα s duos 2 το οποιο ειχα περασει firm π ειχε πανω root.Τωρα θελω να μηδενισω τον counter και να βαλω stock rom ξανα.Εχω ηδη ενα αρχειο κατεβασμενο.Πως θα το δουλεψω απο odin; Εχω την 3.09.Επισης,μπορω να βρω το triangle away σε free εκδοση να το περασω;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι,

Εχω ενα s duos 2 το οποιο ειχα περασει firm π ειχε πανω root.Τωρα θελω να μηδενισω τον counter και να βαλω stock rom ξανα.Εχω ηδη ενα αρχειο κατεβασμενο.Πως θα το δουλεψω απο odin; Εχω την 3.09.Επισης,μπορω να βρω το triangle away σε free εκδοση να το περασω;

Ψάξε στο γουγλη για το triangle away θα το βρεις σίγουρα. Θα μπεις στο sammobile.com και θα κατεβάσεις την τελευταία έκδοση για το 7582. Θα το ανοίξεις σε download mode το συνδέεις στο PC και το περνάς μεσα από odin αυτό που θα κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο γουγλη για το triangle away θα το βρεις σίγουρα. Θα μπεις στο sammobile.com και θα κατεβάσεις την τελευταία έκδοση για το 7582. Θα το ανοίξεις σε download mode το συνδέεις στο PC και το περνάς μεσα από odin αυτό που θα κατεβάσεις.

Ενταξει,ευχαριστω πολυ.Το triangle θα το βρω και χωρις πληρωμη;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει,ευχαριστω πολυ.Το triangle θα το βρω και χωρις πληρωμη;

 

Εγώ το είχα κατεβάσει από εδώ από ότι έριξα όμως μια ματιά στην λίστα για τις συσκευές που είναι συμβατές για το s duos 2 δεν το έχει στην λίστα. Δεν κοίταξα καθόλου τις σελίδες του θέματος όμως αν κάποιος χρήστης το έχει δοκιμάσει σε αυτή τη συσκευή και ξέρει αν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα κατεβάσει από εδώ από ότι έριξα όμως μια ματιά στην λίστα για τις συσκευές που είναι συμβατές για το s duos 2 δεν το έχει στην λίστα. Δεν κοίταξα καθόλου τις σελίδες του θέματος όμως αν κάποιος χρήστης το έχει δοκιμάσει σε αυτή τη συσκευή και ξέρει αν δουλεύει.

Το εχω κατεβασει,θα προσπαθησω να το φτιαξω.Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα την CM11 που έχει βγει για αυτή την συσκευή στου αδερφού μου. Πολύ καλή σε όλα τα θέματα χωρίς καθόλου κολλήματα και λοιπά. Δίκτυο κινητής, wifi, gps, κάμερα, bluetooth και έλεγχος φωτεινότητας δουλεύουν σωστά. Το bug που παραμένει και περιμένουμε να φτιαχτεί είναι ότι στις κλήσεις δεν δουλεύει το ακουστικό και το μικρόφωνο οπότε και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν τηλέφωνο. Σε άλλες εφαρμογές λειτουργούν κανονικά. Τώρα ξανά πίσω stock για να είναι εντάξει και να δουλεύει το τηλέφωνο μέχρι να φτιαχτεί το bug με το ακουστικό και το μικρόφωνο. Υπάρχουν και άλλες custom rom για την συσκευή αλλά λόγο χρόνου τώρα δεν μπόρεσα να δοκιμάσω κάποια άλλη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα να πω για ενα προβλημα που αντιμετωπισα και το ελυσα σημερα,τις τελευταιες 2 εβδομαδες μου παρουσιασε το κινητο μια κηλιδα σα νερο μεσα στην οθονη οπου με πατημα τ δακτυλου απλωνοταν.τελικα πηγα στην αντιπροσωπια οπου βλεποντας το ο πωλητης ανοιξε κατευθειαν τ καπακι κ μ εβγαλε τη μπαταρια η οποια ειχε πρηστει λες και ειχε παρει αναβολικα(που σημαινει οτι εσπρωχνε το καβουκι και αυτο την οθονη δημιουργωντας αυτη τη κηλιδα τλκ)αμεση αντικατασταση μπαταριας με καινουργια(εντος εγγυησης)και ετσι εξαφανιστηκε και η κηλιδα απο την οθονη.ειχα ξενερωσει κ ημουν ετοιμος να το πουλησω αλλα τλκ ολα καλα.+ οτι η μπαταρια στη μιση μερα ειχε αδιασει τωρα ειμαι στις 2 με 1,5 μερα αυτονομια με νορμαλ χρηση.απλα αναφερω το περιστατικο για τυχον αλλους που θα το αντιμετωπισουν.αυτα!!!! (δεν ξερω αν φταιει που φορτιζα το κινητο ολο βραδυ αλλα μ παν στο σερβις οτι τα χουν παει και αλλοι για αλλαγη μπαταριας)
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο; Πως φαινεται ετσι; Γιατι το εχω και εγω γυρω στον χρονο και κανει μια κηλιφα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δες τη μπαταρια σου.εμενα ειχε πρηστει + οτι αδειαζε για πλακα.καλα μιλαμε με τη καινουργια μπαταρια ειμαι απο χτες το μεσημερι στο 60%.
Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις την μπαταρία και την τοποθετείς σε μια επίπεδη επιφάνεια. Φέρνεις το μάτι σου στο ύψος που πατάει η μπαταρία αν δεις ότι έχει κενό και δεν πατάει όλη κάτω έχεις θέμα. Τσεκάρεις και από τις δυο πλευρές!
Link to comment
Share on other sites

Μου έπεσε το κινητό στην κουπα του καφε ευτυχώς όχι ολόκληρο μόνο λίγο από κάτω που εισέρχεται ο φορτιστής. Το έβγαλα πολύ γρήγορα το στέγνωσα και δούλεψε καλά για καμμια βδομάδα. Τώρα τελευταία στα καλά καθούμενα ακούγεται ήχος λες και το συνδέεις με τον φορτιστή, το εικονίδιο της μπαταρίας έχει το σήμα της αστραπής, ότι φορτίζει και βγάζει μήνυμα ότι η φόρτιση είναι στο 75%, από κει ξεκινάει όταν το κάνει και φθίνει σιγά σιγά 74%, 73% κλπ. Δεν αντιλήφθηκα κάποια διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας. Έχουμε αραγε κανένα φαινόμενο μνήμης; Τα έπαιξε η μπαταρία ή το τηλέφωνο;
Link to comment
Share on other sites

Μου έπεσε το κινητό στην κουπα του καφε ευτυχώς όχι ολόκληρο μόνο λίγο από κάτω που εισέρχεται ο φορτιστής. Το έβγαλα πολύ γρήγορα το στέγνωσα και δούλεψε καλά για καμμια βδομάδα. Τώρα τελευταία στα καλά καθούμενα ακούγεται ήχος λες και το συνδέεις με τον φορτιστή, το εικονίδιο της μπαταρίας έχει το σήμα της αστραπής, ότι φορτίζει και βγάζει μήνυμα ότι η φόρτιση είναι στο 75%, από κει ξεκινάει όταν το κάνει και φθίνει σιγά σιγά 74%, 73% κλπ. Δεν αντιλήφθηκα κάποια διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας. Έχουμε αραγε κανένα φαινόμενο μνήμης; Τα έπαιξε η μπαταρία ή το τηλέφωνο;

 

Για αρχή δες την μπαταρία σου αν έχει κάποιο φούσκωμα ή ανοίξει κάπου. Τοποθέτησε την σε μια επίπεδη λεία επιφάνεια και φέρε το μάτι σου στο ίδιο ύψος, θα πρέπει η μπαταρία να πατάει όλη πάνω και να μην σηκώνετε από πουθενά. Το ίδιο κάνεις και από την άλλη πλευρά. Αν τώρα έχει κάποιο θέμα η μπαταρία δοκίμασε με μια άλλη, αν συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα με τα ποσοστά της μπαταρίας θα κάνεις ένα factory reset, αν έχεις custom recovery να κάνεις και wipe battery stats. Δοκίμασε αυτά προς το παρών και θα δείξει η πορεία.

Link to comment
Share on other sites

παδια γεια χαρα σε ολους,,μια ερωτηση θα ηθελα να κανω,,ποιες εφαρμογες μπορουμε να αφαιρεσουμε χωρις να δημιουργιθει προβλημα στην συσκευη?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα siso,εχεις root;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα siso,εχεις root;
γεια σου νικολα,ναι το εχω κανει root,,θελω να ξυλωσω οτι περιτη εφαρμογη υπαρχει,για λογους καταναλωσης μνημης και μπαταριας
Link to comment
Share on other sites

γεια σου νικολα,ναι το εχω κανει root,,θελω να ξυλωσω οτι περιτη εφαρμογη υπαρχει,για λογους καταναλωσης μνημης και μπαταριας

 

Μπορείς να δεις και αυτή τη λίστα στο xda. Δεν θα τα βρεις όλα σίγουρα αλλά τα περισσότερα από αυτά υπάρχουν. Επειδή χρησιμοποιώ custom roms οι οποίες είναι debloted δεν έχω ψάξει και πολύ για καμιά καλύτερη λίστα και βάση αυτής τις πρώτες φορές έβγαλα την σαβούρα από μέσα, μετά απλά με το Link2sd έβγαζα ότι εφαρμογή google είχε και ότι samsung.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις και αυτή τη λίστα στο xda. Δεν θα τα βρεις όλα σίγουρα αλλά τα περισσότερα από αυτά υπάρχουν. Επειδή χρησιμοποιώ custom roms οι οποίες είναι debloted δεν έχω ψάξει και πολύ για καμιά καλύτερη λίστα και βάση αυτής τις πρώτες φορές έβγαλα την σαβούρα από μέσα, μετά απλά με το Link2sd έβγαζα ότι εφαρμογή google είχε και ότι samsung.

Δηλαδή όλες αυτές που δείχνει μεσά στο xda μπορούν να αφαιρεθούν;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλες αυτές που δείχνει μεσά στο xda μπορούν να αφαιρεθούν;

Ακριβώς και συνεχίζει να λειτουργεί απροβληματιστα η συσκευή. Πολλά από αυτά δεν θα τα βρεις καν είναι λίγο υποκειμενική η λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς και συνεχίζει να λειτουργεί απροβληματιστα η συσκευή. Πολλά από αυτά δεν θα τα βρεις καν είναι λίγο υποκειμενική η λίστα.
ευχαριστω φιλε,,εχει και εφαρμογες στα ελληνικα,,απο εκει ποιες ξυλωνουμε?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε,,εχει και εφαρμογες στα ελληνικα,,απο εκει ποιες ξυλωνουμε?

 

Μπορείς απλά να βάλεις την συσκευή στα αγγλικά αν σε δυσκολεύει και να τα βρεις πιο εύκολα. Αλλιώς στα ελληνικά βγάλε κάτι βιβλία play, ταινίες play και τέτοια. Εγώ βγάζω και τις γραμματοσειρές πάντως αφήνω μόνο αυτή που έχω βάλει από τις ρυθμίσεις και όλα τα άλλα ξύλωμα όπως και κάτι ρολόγια που έχει και κάτι ζωντανές ταπετσαρίες και τέτοια. Προσοχή όμως στο τι θα βγάλεις!!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή δες την μπαταρία σου αν έχει κάποιο φούσκωμα ή ανοίξει κάπου. Τοποθέτησε την σε μια επίπεδη λεία επιφάνεια και φέρε το μάτι σου στο ίδιο ύψος, θα πρέπει η μπαταρία να πατάει όλη πάνω και να μην σηκώνετε από πουθενά. Το ίδιο κάνεις και από την άλλη πλευρά. Αν τώρα έχει κάποιο θέμα η μπαταρία δοκίμασε με μια άλλη, αν συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα με τα ποσοστά της μπαταρίας θα κάνεις ένα factory reset, αν έχεις custom recovery να κάνεις και wipe battery stats. Δοκίμασε αυτά προς το παρών και θα δείξει η πορεία.

Ευχαριστώ. Ξέχασα να πω ότι πριν αυτό το ατύχημα είχε στραβώσει κάπως η μπαταρία μάλλον επειδή την είχα στην κωλοτσέπη και καθόμουνα. Το κατάλαβα όταν είδα μια θαμπάδα σε ένα σημείο της οθόνης και στο σημείο εκείνο δεν έκλεινε το καπάκι σωστά. Είχα "ισιώσει" λιγο την μπαταρία, το σημάδι δεν έφυγε αλλά δε με ένοιαζε αφού έκλεινε το καπακι. Τώρα με την "φόρτιση" χωρίς φορτιστή και αυτόματες εκκινήσεις όταν το τηλέφωνο ήταν κλειστό, και μετά από τις συμβουλές σου ξαναϊσιωσα την μπαταρία, τελείως αυτή τη φορά, και έφυγε και το σημαδι και τα άλλα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ξέχασα να πω ότι πριν αυτό το ατύχημα είχε στραβώσει κάπως η μπαταρία μάλλον επειδή την είχα στην κωλοτσέπη και καθόμουνα. Το κατάλαβα όταν είδα μια θαμπάδα σε ένα σημείο της οθόνης και στο σημείο εκείνο δεν έκλεινε το καπάκι σωστά. Είχα "ισιώσει" λιγο την μπαταρία, το σημάδι δεν έφυγε αλλά δε με ένοιαζε αφού έκλεινε το καπακι. Τώρα με την "φόρτιση" χωρίς φορτιστή και αυτόματες εκκινήσεις όταν το τηλέφωνο ήταν κλειστό, και μετά από τις συμβουλές σου ξαναϊσιωσα την μπαταρία, τελείως αυτή τη φορά, και έφυγε και το σημαδι και τα άλλα προβληματα.

Τώρα από το ίσιωσε στράβωσε μόνος σου δεν ξέρω μήπως υπάρξει πιο μετά κανένα θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα από το ίσιωσε στράβωσε μόνος σου δεν ξέρω μήπως υπάρξει πιο μετά κανένα θέμα!

Αν και δεν βλέπω να έχει φουσκώσει πουθενά η μπαταρία, σωστά, δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει. Θα πάρω μία οπωσδήποτε. Σε παλιότερο μοντέλο Samsung είχα αγοράσει enhanced replica από έξω αλλά δεν είδα καμμιά διαφορά. Μάλλον πάω για γνήσια από δω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βλέπω να έχει φουσκώσει πουθενά η μπαταρία, σωστά, δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει. Θα πάρω μία οπωσδήποτε. Σε παλιότερο μοντέλο Samsung είχα αγοράσει enhanced replica από έξω αλλά δεν είδα καμμιά διαφορά. Μάλλον πάω για γνήσια από δω.

Μπορεί και κάποιος άλλος να σου πει έλα μωρέ δεν έγινε και τίποτα! Αλλά το τώρα να την πλαθεις μια στραβά μια ίσια δεν είναι και ότι καλύτερο και απλά σου είπα την γνώμη μου και τι θα έκανα εγώ. Μια έρευνα αγοράς εδώ και αν δεις ότι ειναι απιαστες οι τιμές τότε από έξω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...