Jump to content

Samsung Galaxy S Duos 2 (S7582)


algedan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως να βελτιωσετε την αποδοση του χωρις ροοτ...

1ον κανουμε disable οτι δεν θελουμε

2ον βαζουμε clean master

3ον βαζουμε nova launcher

4ον βαζουμε greenify απο play store(free version).Να σημειωσω οτι υπαρχει λειτουργια αυτοματης αδρανοποιησης στο οποιο θα το γραψω στο τελος

5ον αμα κολλαει o dialer βαλτε ex dialer

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Apps που εκανα disable οι 5 πρωτες εικονες

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ex dialer η 1η .2η και 3η το greenify.4η η προσβασιμοτητα που λεει να μπορει να κανει αυτοματη αδρανοποιηση...αυτο δημιουργει την μη αλλαγη γλωσσας στο samsung keyboard οπως βλεπετε στην 5η εικονα... Ειμαι με το αρχικο filmware δεν εχω κανει αναβαθμιση ακομα.Αμα μπορει καποιος διαχειρηστης να ενωσει τα ποστ γιατι τα γραφω μεσω tapatalk και δεν μπορω να το κανω εγω...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Nikolas14 ακριβώς αυτά έχω κάνει στου αδερφού μου εκτός του ex dialer. Όσο για το update έκανα στο πρώτο start-up απευθείας οπότε και δεν ξέρω αν όντως επηρεάζει σε κάτι στην αλλαγή γλώσσας το greenefy που σε εμένα λειτουργεί σωστά!
Link to comment
Share on other sites

Giannis...εχω παθει τετοια ζημια μετα απο τα 2 update και μια βδομαδα ηταν στο σερβις...δεν το ρισκαρω

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Giannis...εχω παθει τετοια ζημια μετα απο τα 2 update και μια βδομαδα ηταν στο σερβις...δεν το ρισκαρω

Τα updates γίνονται dirty install οπότε αρχεία και λοιπά δεν χάνεις.. δηλαδή τι ζημιά?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα...εγω δουλευα greenify χωρις root...μετα απο τα 2 install...που περαστηκαν οπως ηταν..ειχα θεμα.

Ξαφνικα μια μερα χαλασε το πληκτρολογιο

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα...εγω δουλευα greenify χωρις root...μετα απο τα 2 install...που περαστηκαν οπως ηταν..ειχα θεμα.

Ξαφνικα μια μερα χαλασε το πληκτρολογιο

Και εγώ ακόμη δεν έχω κάνει root. Αλλά δεν είχα κάποιο θέμα. Μπορεί να έτυχε!

Link to comment
Share on other sites

Οκ...Στελνω αυτονομια...γενικα επειδη κανω αρκετο browsing δεν ειμαι κ τρελα ικανοποιημενος αλλα για 1.500mAh...that's ok

Ρυθμισεις...

0% φωτεινοτητα γιατι ημουν μεσα...

Κλειδωμενο σε 2G-Cosmote

Wi-fi Only

Επαιξα κανα 20λεπτο temple run 2

Κανα μισαωρο youtube

Πολυ instagram,facebook και tapatalk

Ελαχιστο viber

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. αν και βρηκα πιθανο τροπο για να ρουταρω το s7582 απο το φορουμ της xda θα με ενδιεφερε μια παραπανω ενημερωση ως προς το cwm recovery. δυστυχως δεν μπορω να κανω ενα νεο ποστ για να ρωτησω οτι χρειαζομαι γι αυτο "εκμεταλλευομαι" του ntilam το ποστ.. πειραζει πολυ αν δεν την εχω? μετα το root τα update θα γινονται παλι μεσω κιν ή Kies ή θα πρεπει να ψαχνομαι για καποιο Update που θα υπαρχει στην custom rom Που θα εχω περασμενη? και τελος, που θα βρω την cwm recovery που πρεπει να εχω? υπαρχει καποιο site Που μπορω να ψαχνω? Για αρχη αυτα.. συγχωρηστε με αλλα ειμαι νεα στο θεμα του root και θα ηθελα καποιες απαντησεις ακομα γιατι ειναι τοσο μεγαλο το θεμα ροοτ που οσο διαβαζω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι (λολ)..

Ευχαριστω για τον χρονο σας..

Link to comment
Share on other sites

Cwm δεν χρειάζεσαι αν δεν σκοπεύεις να αλλάξεις ρομ ή κερνελ. Αν θες να το βάλεις, θα το ψάξεις να το βρεις στο xda. Αφού το εγκαταστησεις όπως αναφέρει ο οδηγός που θα βρεις, κλείνεις το κινητό κανονικά και το ανοίγεις κρατώντας power + volume up.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. αν και βρηκα πιθανο τροπο για να ρουταρω το s7582 απο το φορουμ της xda θα με ενδιεφερε μια παραπανω ενημερωση ως προς το cwm recovery. δυστυχως δεν μπορω να κανω ενα νεο ποστ για να ρωτησω οτι χρειαζομαι γι αυτο "εκμεταλλευομαι" του ntilam το ποστ.. πειραζει πολυ αν δεν την εχω? μετα το root τα update θα γινονται παλι μεσω κιν ή Kies ή θα πρεπει να ψαχνομαι για καποιο Update που θα υπαρχει στην custom rom Που θα εχω περασμενη? και τελος, που θα βρω την cwm recovery που πρεπει να εχω? υπαρχει καποιο site Που μπορω να ψαχνω? Για αρχη αυτα.. συγχωρηστε με αλλα ειμαι νεα στο θεμα του root και θα ηθελα καποιες απαντησεις ακομα γιατι ειναι τοσο μεγαλο το θεμα ροοτ που οσο διαβαζω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι (λολ)..

Ευχαριστω για τον χρονο σας..

Αν και η συσκευη σου δεν πρέπει να δέχεται πλέον αναβαθμίσεις ..εαν δεν σε ενδιαφέρουν τα mod+custom rom δεν χρειάζεται η custom recovery ..εάν ναι http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2723607 ..για να δέχεσαι αναβαθμίσεις πρεπει να το κάνεις unroot ή να κάνεις αναβάθμιση με odin

Link to comment
Share on other sites

Και αυτός ο οδηγός από το xda έχει πληροφορίες και οδηγίες που βοηθάνε σχετικά με root και cwm. Όσο για γενικές πληροφορίες και ορολογίες του android εδώ
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!! να ρωτησω και κατι ακομα? τα firmware θα τα ψαχνω βαση της χωρας που πηρα το κινητο, Ελλάδα στην προκειμένη περίπτωση ή βαση της χώρας προέλευσής του? Ουγγαρία ή Βοσνία βαση των πληροφοριων του κινητού? Ξέρω οτι απο το κινητό γίνεται αυτόματα ή μεσω του kies αλλα στην περίπτωση που θέλω να περασω μια custom rom Και πρεπει να περασω χειροκινητα καποιο firmware τι επιλεγω? (σορυ αν δεν διατυπωσα σωστα την ερωτηση αλλα δεν κατεχω και πολυ ορολογια android ακομα..)
Link to comment
Share on other sites

Το firmware μπορείς να το κατεβάσεις από το Sammobile κάνοντας έναν λογαριασμό και αναζήτηση GT-S7582 διαλέγεις Ελλάδα ή οποία ευρωπαϊκή χώρα θες και το κάνεις εγκατάσταση με Odin με τις οδηγίες που έχει στο sammobile ή στο θέμα από το xda που έδωσα παραπάνω. Αν το πιο πρόσφατο update είναι κάποιας άλλης ευρωπαϊκής χώρας διάλεξε εκείνο και και όχι αποκλειστικά Ελλάδα. Θα δουλέψει κανονικά χωρίς θέμα. Όσο για την γλώσσα αν αναρωτηθείς θα έχει και ελληνικά καθώς είναι multilanguage. Πιθανό το latest update σε κάποιο firmware να είναι branded αν δεν σε ενοχλεί το logo της εταιρίας που θα είναι branded το firmware το περνάς κανονικά!
Link to comment
Share on other sites

super! ευχαριστω πολυ! τελικα απετυχα να το ρουταρω (παλι!!) και μου εβγαζε ενα μηνυμα "Firmware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again".. απο ενα ψαξιμο που εκανα κατι παιζει με το firmware και το τελευταιο Update που εκανε το κινητο (επειδη ειναι πιο προσφατο απο το ηδη prerooted firmware ισως?) και περασα την επισημη ρομ ξανα απο την αρχη! τριτη φορα φοβαμαι να το δοκιμασω μιας και ηδη κουβαλαω 2 αποτυχιες αλλα αν εχετε υποψη καποιον δοκιμασμενο τροπο για ρουτ του συγκεκριμενου μοντελου με ενδιαφερει αμεσα! - τριτη και φαρμακερη που λενε!- εχω βρει κανα δυο οδηγους στο xda αλλα φοβαμαι μηπως επειδη ειναι πιο παλιοι (πχ ιανουαριος 2014, ενω η αναβαθμιση στο τελευταιο firmware τον σεπτεμβριο) μη μου παθει κανα brick και μετα κλαφτα χαραλαμπε! υγ θελω να αποφυγω τα γνωστα προγραμματα που με ενα κλικ στο ρουταρει γι αυτο αν εχετε να προτεινετε κατι παρακαλω οχι vroot kingo root κτλ!

ευχαριστω και παλι για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα του "κλασσικού" τρόπου για root δεν έχω δοκιμάσει κάποιον άλλο. Install cwm και μέσα από cwm install το superuser ή το supersu. Δεν είχα ποτέ κανένα θέμα brick με αυτόν τον τρόπο, brick γενικά πολλά κατά καιρούς αλλά όχι για θέμα root με αυτόν τον τρόπο δοκιμασμένο σε αρκετές συσκευές!
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πάρω πάντα ήθελα ένα dual sim να βολέψω και την εταιρική sim. Το έβγαλε το Πλαίσιο σε 48ωρο offer 89 ευρώ που δείχνει πολύ καλό. Στο καπάκι βέβαια το κατέβασαν όλοι στα 89 όπως είδαι από skroutz...

 

Ερώτηση: Οι δύο sim δουλεύουν ανεξάρτητα; Καλείς και λαμβάνεις κλήσεις και από τις δύο όποτε θέλεις ή πρέπει να ενεργοπειείς μία κάθε φορά;

KCB
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πάρω πάντα ήθελα ένα dual sim να βολέψω και την εταιρική sim. Το έβγαλε το Πλαίσιο σε 48ωρο offer 89 ευρώ που δείχνει πολύ καλό. Στο καπάκι βέβαια το κατέβασαν όλοι στα 89 όπως είδαι από skroutz...

 

Ερώτηση: Οι δύο sim δουλεύουν ανεξάρτητα; Καλείς και λαμβάνεις κλήσεις και από τις δύο όποτε θέλεις ή πρέπει να ενεργοπειείς μία κάθε φορά;

Η συσκευή είναι dual standby. Μπορείς να λάβεις κλήσεις και στις δύο σιμ ταυτόχρονα. Όσο για το όταν μιλάς στην μια σιμ δεν το έχω δοκιμάσει να καλέσω άλλου είτε με την πρώτη σιμ είτε στην δεύτερη. Στο s duos που το δοκιμάσει το εξής: κάλεσα κάπου με την πρώτη σιμ και έβαλα αναμονή μετά κάλεσα άλλο αριθμό από την δεύτερη σιμ αλλά δεν γινόταν ετσι δοκίμασα από την πρώτη και αυτόματα έγινε προώθηση της δεύτερης κλήσης που ήθελα στην δεύτερη σιμ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα χωρίς να μιλάς κάπου, πας να καλέσεις, μπορείς να επιλέξεις με ποια γραμμή καλείς κάθε φορά χωρίς restart ή κάτι άλλο;
KCB
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιλέξεις από πια σιμ θα κάνεις κλήση απευθείας και μπορείς να επιλέξεις πια σιμ θα κάνει την γρήγορη κλήση. χωρίς restart χωρίς τίποτα. όπως και στα μηνύματα επιλέγεις από πια σιμ θα γίνει αποστολή πριν στείλεις το sms.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Στο Πλαίσιο έβγαλε ότι εξαντλήθηκε το απόθεμα αλλά θα το έχω στο μάτι το τηλεφωνάκι

KCB
Link to comment
Share on other sites

KCB...καλο τηλεφωνακι αλλα για πολλα πολλα θα εχεις ζορια...γιατι εχει κ αρκετο bloatware...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. νέος στο φόρουμ και σχεδόν με 2 μήνες στην κατοχή μου το duos.Kατά μέσο όρο 2 φορές την εβδομάδα στα mail μου βγάζει "φόρτωση νέων μηνυμάτων" και φορτώνει όλα τα email από τον server του outlook δηλαδή ακόμα και αυτά που έχω διαγράψει από pc. Τα ξαναδιαγράφω και απο το τηλέφωνο για 2-3 μέρες οκ , και έπειτα στην επόμενη ενημέρωση ξαναεμφανίζει μηνύματα παλαιότερα μέχρι και 3ρις μήνες. έχει κανένας καμιά ιδέα πώς θα το σταματήσω αυτό? :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. νέος στο φόρουμ και σχεδόν με 2 μήνες στην κατοχή μου το duos.Kατά μέσο όρο 2 φορές την εβδομάδα στα mail μου βγάζει "φόρτωση νέων μηνυμάτων" και φορτώνει όλα τα email από τον server του outlook δηλαδή ακόμα και αυτά που έχω διαγράψει από pc. Τα ξαναδιαγράφω και απο το τηλέφωνο για 2-3 μέρες οκ , και έπειτα στην επόμενη ενημέρωση ξαναεμφανίζει μηνύματα παλαιότερα μέχρι και 3ρις μήνες. έχει κανένας καμιά ιδέα πώς θα το σταματήσω αυτό? :ninja:

Κατέβασε την εφαρμογή του Gmail και σύνδεσε εκεί τον λογαριασμό του hotmail σου. Ότι καλύτερο για εμένα! Μετά την αναβάθμιση που δέχεται και άλλους λογαριασμούς απο άλλους mail παρόχους έβαλα και το hotmail μου και το yahoo όλα σε ένα μαζί με το gmail συγκεντρωτικά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...