Jump to content

Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια θελω αμεση βοηθεια...μου ραγισε το τζαμακι της οθονης απο την μια γωνια στην αλλη διαγωνια απο πεσιμο...το ειχα παρει απο skroutzo-μαγαζο αρχες οκτωβρη..δεν νομιζω να εχει εγγυηση ..που πρεπει να απευθυνθω? και ποσο θα κοστισει περιπου εαν γνωριζεται?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια θελω αμεση βοηθεια...μου ραγισε το τζαμακι της οθονης απο την μια γωνια στην αλλη διαγωνια απο πεσιμο...το ειχα παρει απο skroutzo-μαγαζο αρχες οκτωβρη..δεν νομιζω να εχει εγγυηση ..που πρεπει να απευθυνθω? και ποσο θα κοστισει περιπου εαν γνωριζεται?

 

http://www.smartec.gr/points.php

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Σήμερα εγκατέστησα μια αναβάθμιση (στο δικό μου τάμπλετ 10.1), γύρω στα 120 ΜΒ.

Έχετε λάβει και εσείς κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Σήμερα εγκατέστησα μια αναβάθμιση (στο δικό μου τάμπλετ 10.1), γύρω στα 120 ΜΒ.

Έχετε λάβει και εσείς κάτι αντίστοιχο;

 

To 8.4 πάντως που μόλις κοίταξα δεν έχει κάτι. Είχε βγεί ένα update για αυτό στα μέσα Νοέμβρη.

Αν είναι τώρα η "αντίστοιχη" για το 10άρι δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα την εφαρμογη που μου ειπες μεσα σε 1 ωρα περιπου χρησης με σερφαρισμα και fb χωρις να εχω ενεργοποιημενη απο τις ρυθμισεις την εξοικονομιση ενεργειας ειχε φτασει η θερμοκρασια στο 50%....!

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ένσταση σχετικά με το πάγωμα του S Finder, μου έκανε σχετικά συχνά επανεκκινήσεις... μετά το ξεπάγωμα ούτε μία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όταν το (ζορίζεις) ζεσταίνεται,το πολύ η το λίγο είναι σχετικό...κατέβασε απο το μάρκετ το Cpu Temperature και πές μας όταν ζεσταίνεται τι θερμοκρασία σου δείχνει, μετά από πόση ώρα λειτουργίας και μετά από ποιές διεργασίες.

Κατεβασα την εφαρμογη που μου ειπες μεσα σε 1 ωρα περιπου χρησης με σερφαρισμα και fb χωρις να εχω ενεργοποιημενη απο τις ρυθμισεις την εξοικονομιση ενεργειας ειχε φτασει η θερμοκρασια στο 50%....![

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμο (δωρεάν) από τις 6 Ιανουαρίου το word preview της Microsoft για επεξεργασία κειμένου. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.word

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Σήμερα εγκατέστησα μια αναβάθμιση (στο δικό μου τάμπλετ 10.1), γύρω στα 120 ΜΒ.

Έχετε λάβει και εσείς κάτι αντίστοιχο;

Χρόνια πολλά! Μόλις έλεγξα σε 10.1 και δεν έχει κάποια ενημέρωση λογισμικού. Όταν τα αγόρασα αρχές Δεκεμβρίου είχε κάνει μια αναβάθμιση.

Edited by Above_beyond
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα την εφαρμογη που μου ειπες μεσα σε 1 ωρα περιπου χρησης με σερφαρισμα και fb χωρις να εχω ενεργοποιημενη απο τις ρυθμισεις την εξοικονομιση ενεργειας ειχε φτασει η θερμοκρασια στο 50%....!

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατεβασα την εφαρμογη που μου ειπες μεσα σε 1 ωρα περιπου χρησης με σερφαρισμα και fb χωρις να εχω ενεργοποιημενη απο τις ρυθμισεις την εξοικονομιση ενεργειας ειχε φτασει η θερμοκρασια στο 50%....![

 

Εχω την εντύπωση ότι 50 βαθμοί είναι πολύ ζεστό... με κανονική χρήση από τους 25 μέχρι τους 40 το έχω δει και αυτο με επεξεργασία φωτο,μπακάπ,βίντεο.Θά έλεγα να πάρεις ένα τηλ. το σέρβις να τους κάνεις μία ερώτηση γιά το θέμα που έχεις. Ας απαντήσουν και άλλοι με άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι 50 βαθμοί είναι πολύ ζεστό... με κανονική χρήση από τους 25 μέχρι τους 40 το έχω δει και αυτο με επεξεργασία φωτο,μπακάπ,βίντεο.Θά έλεγα να πάρεις ένα τηλ. το σέρβις να τους κάνεις μία ερώτηση γιά το θέμα που έχεις. Ας απαντήσουν και άλλοι με άποψη.

 

θα παω να το ρωτησω γιατι και εγω δεν το βλεπω λογικο με 1 ωριτσα να εχει τετοια θερμοκρασια και αν δεν το αφησω να κρυωσει να συνεχιζει να ανεβαινει μου εχει φτασει με ποιο πολυ ωρα χρησης 65 και πραγματικα δεν μπορουσα να το κρατησω αν δεν ειχα την θηκη ..!! ευχαριστω κιολας για την απαντηση ..!!

Link to comment
Share on other sites

θα παω να το ρωτησω γιατι και εγω δεν το βλεπω λογικο με 1 ωριτσα να εχει τετοια θερμοκρασια και αν δεν το αφησω να κρυωσει να συνεχιζει να ανεβαινει μου εχει φτασει με ποιο πολυ ωρα χρησης 65 και πραγματικα δεν μπορουσα να το κρατησω αν δεν ειχα την θηκη ..!! ευχαριστω κιολας για την απαντηση ..!!

 

Αν είναι έτσι και βαράει 65αρια δεν το βλέπω γιά νορμάλ... δώσε το γιά σέρβις, γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι και βαράει 65αρια δεν το βλέπω γιά νορμάλ... δώσε το γιά σέρβις, γνώμη μου.

 

Είσαι σίγουρος ότι είναι όντως τόσοι πολλοί βαθμοί; Γιατί αν έφτασε 65C εκτός από σέρβις θα χρειαστείς και καινούρια μπαταρία (η τόσο υψηλή θερμοκρασία θα έχει μειώσει αρκετά την αυτονομία της)

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι όντως τόσοι πολλοί βαθμοί; Γιατί αν έφτασε 65C εκτός από σέρβις θα χρειαστείς και καινούρια μπαταρία (η τόσο υψηλή θερμοκρασία θα έχει μειώσει αρκετά την αυτονομία της)

 

Έχει αναφερθεί σε ξένο φόρουμ υψηλη θερμοκρασία αλλά μετά από ώρα παιχνιδιών με πολλές απαιτήσεις.Το καλύτερο είναι τηλ. στο σέρβις και ερώτηση γιά το θέμα αλλά μην δεχτείς εύκολα το αβασάνιστο (έτσι είναι αυτά,ζεσταίνονται) πίεσέ τους λίγο αν σου πούνε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα το Microsoft Wedge Keyboard για το τάμπλετ αλλά δεν μπορώ να αλλάξω τη γλώσσα στα Ελληνικά. Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το tab pro 8.4. Παρατήρησα στην άκρη της οθόνης (πάνω από το κεντρικό πλήκτρο) κάποιες τελίτσες σα γρατζουνιά. Είναι σα διακεκομμένη γραμμή βασικά. Δεν είναι όμως εξωτερικό. Τι μπορεί να είναι?

Δυστυχώς δε μπορώ να το βγάλω φώτο γιατί γυαλίζει και δε φαίνεται τίποτα.

 

(Επίσης, παίζει videάκι πως να ανοίξουμε το καπάκι για να βγάλουμε-βάλουμε τη μπαταρία μιας και μου κάνει και μένα θέματα στη φόρτιση (κολλάει π.χ. στο 77% ή στο 85%) ?)

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου στο site της Samsung να ελέγξεις πόσο καιρό σε καλύπτει η εγγύηση (βάζοντας π.χ. SN)? Για το θέμα της μπαταρίας, να το πάω σε Samsung store ή στα MediaMarkt (Ολλανδίας) που το πήρα? (αγορασμένο 6 μήνες πριν).
Link to comment
Share on other sites

(Επίσης, παίζει videάκι πως να ανοίξουμε το καπάκι για να βγάλουμε-βάλουμε τη μπαταρία μιας και μου κάνει και μένα θέματα στη φόρτιση (κολλάει π.χ. στο 77% ή στο 85%) ?)

Thanks!

Ψάχνοντας βρήκα αυτό

 

Αν και θα σε συμβούλευα να το πας στην αντιπροσωπεία εφόσον έχεις εγγύηση πριν επιχειρήσεις να κάνεις κάτι μόνος σου. 2 έτη είναι η εγγύηση συσκευών. Εφόσον είσαι στο 6μηνο δεν έχεις θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα μια microsd Samsung 32gb evo και δεν την βλέπει το tablet. Βρε την βάζω την βγάζω τπτ. Πάω ρυθμίσεις -> Γενικά -> Χώρος αποθήκευσης και κάτω κάτω γράφει τοποθετήστε κάρτα sd. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση ή έχουμε πρόβλημα? Δοκίμασα και με την 16άρα sandisκ του κινητού και πάλι τπτ :confused: Το σύστημα αρχείων είναι fat32 και το laptop την βλέπει κανονικά οπότε η κάρτα δεν έχει πρόβλημα. Edited by Above_beyond
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα μια microsd Samsung 32gb evo και δεν την βλέπει το tablet. Βρε την βάζω την βγάζω τπτ. Πάω ρυθμίσεις -> Γενικά -> Χώρος αποθήκευσης και κάτω κάτω γράφει τοποθετήστε κάρτα sd. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση ή έχουμε πρόβλημα? Δοκίμασα και με την 16άρα sandisκ του κινητού και πάλι τπτ :confused: Το σύστημα αρχείων είναι fat32 και το laptop την βλέπει κανονικά οπότε η κάρτα δεν έχει πρόβλημα.

 

Kανονικά με το που την βάλεις πρέπει να την δεί χωρίς κάποια ρύθμιση.... όταν βάζεις την κάρτα κλειδώνει κανονικά; Το λέω γιατί το δικό μου πριν το στείλω γιά σέρβις -γιά το θέμα του wifi- έπρεπε να σπρώχνω την κάρτα με οδοντογλυφίδα γιά να κλειδώσει... τότε νόμιζα ότι ήταν νορμάλ μέχρι που μου γύρισε απο το σέρβις και λίγο με το νύχι την έσπρωχνα και κλείδωνε. Δέν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

εντοπιστηκαν μη εξουσιοδοτημενες ενεργειες.

επανεκινηστε την συσκευη σας για την αναιρεση μη εξουσιοδοτημενων αλλαγων.

 

πριν ενα μηνα εκανα root μεσω towelroot και τροποποιημενο kernel απο xda μεσω odin 3.10.

προχθες το εκανα για καποιο λογο unroot μεσα απο την εφαρμογη του supersu, και υστερα εκανα

και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

απο τοτε μου βγαζει το παραπανω μηνυμα.οταν το επανακινω χανει τους κωδικους του wifi.

οταν το ακυρωνω συνεχιζει (το tablet) να λειτουργει κανονικα!

μηπως να περασω το stock firmware μεσω odin?

ευχαριστω!

 

tab pro 10.1 lte sm t525

Link to comment
Share on other sites

Kανονικά με το που την βάλεις πρέπει να την δεί χωρίς κάποια ρύθμιση.... όταν βάζεις την κάρτα κλειδώνει κανονικά; Το λέω γιατί το δικό μου πριν το στείλω γιά σέρβις -γιά το θέμα του wifi- έπρεπε να σπρώχνω την κάρτα με οδοντογλυφίδα γιά να κλειδώσει... τότε νόμιζα ότι ήταν νορμάλ μέχρι που μου γύρισε απο το σέρβις και λίγο με το νύχι την έσπρωχνα και κλείδωνε. Δέν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο...

Λοιπόν παιδιά η κάρτα κλείδωνε κανονικά αλλά δεν την έβλεπε. Το πήγα για σέρβις έγινε αναβάθμιση όπως λέει το χαρτί και πλέον την βλέπει ΑΛΛΑ αποκτήσαμε άλλο θέμα τώρα. Εκεί που το τάμπλετ ίσα ίσα που ένιωθες (και αν) να ζεσταίνεται κάπως δίπλα στην κάμερα και δούλευε ρολόϊ τώρα νιώθω να ζεσταίνεται αρκετά. Όχι σε σημείο να μην μπορώ να το πιάσω, όπως αναφέρθηκε αλλά είναι ζεστό πιο ζεστο απο πριν. Μόλις βάζω την sdcard και τρέχω κάποια εφαρμογή ζεσταίνεται. Μόλις αποσυνδέω την κάρτα πέφτει η θερμοκρασία. Κατεβασα το cpu temperature που αναφέρθηκε και ειδα τις εξης θερμοκρασιες: χωρις την καρτασε σε ταινια ειδα 36 βαθμους, σε αρχειο pdf μεγαλο 41 βαθμους και πισω διπλα απο την καμερα ισα που καταλαβαινες μια θερμοτητα. Μολις έβαλα την sd μετρησα 80 βαθμούς σε pdf, 70 σε word, 60 με 70 σε stand by, 70 σε chrome και έως 84 σε ταινία... απόρησα :confused: (εκείνη η ένδειξη με μεγάλους αριθμούς που αλλάζει γρήγορα δεν είναι η θερμοκρασία?) , το έπιανα πίσω στο ιδιο σημειοδιπλα στην καμερα και ήταν ζεστό. Τι να κάνω? Λέω να το παρακολουθήσω λίγες μέρες και αν συνεχίσει να το πάω πάλι στο sevice. Έκανα και hard reset και πάλι τα ίδια.

Edited by Above_beyond
Link to comment
Share on other sites

εντοπιστηκαν μη εξουσιοδοτημενες ενεργειες.

επανεκινηστε την συσκευη σας για την αναιρεση μη εξουσιοδοτημενων αλλαγων.

 

πριν ενα μηνα εκανα root μεσω towelroot και τροποποιημενο kernel απο xda μεσω odin 3.10.

προχθες το εκανα για καποιο λογο unroot μεσα απο την εφαρμογη του supersu, και υστερα εκανα

και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

απο τοτε μου βγαζει το παραπανω μηνυμα.οταν το επανακινω χανει τους κωδικους του wifi.

οταν το ακυρωνω συνεχιζει (το tablet) να λειτουργει κανονικα!

μηπως να περασω το stock firmware μεσω odin?

ευχαριστω!

 

tab pro 10.1 lte sm t525

 

Από recovery κάνε factory reset και wipe cash και λογικά θα είσαι οκ διαφορετικά βάλε την rom με odin

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα Τ320 με custom rooted ROM (stock-based) και custom kernel και με έχει τρελάνει η μπαταρία. Άμα το αφήσω για ένα χρόνο στη πρίζα, κλειστό, δεν θα φτάσει ποτέ το 100% και έχω παρατηρήσει ότι μόνο όταν το "λιώνω" αρχίζει και φορτίζει λίγο. Χθες είχε κολλήσει στο 51%, το έκανα reboot πήγε στα 100% και στα επόμενα reboot έδειχνε 61%. Άμα είναι 100%, το κάνω reboot και δείξει πχ 60% και αρχίσω να το λιώνω τότε αρχίζει και πέφτει η μπαταρία από το 60%, ενώ πριν έδειχνε 100%. Πρώτη φορά συναντώ τέτοιο πρόβλημα και δεν ξέρω τίποτα για αυτό.

 

Το πρόβλημα υπάρχει και με stock ROM και με stock kernel. Επίσης εφόσον και κλειστό το κάνει αυτό, δεν φταίει η ROM ( σωστά; ). Υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω (έχω δοκιμάσει calibration); Άμα το πάω για service θα το δεχτούν ή κοιτάνε το Knox Void 1;

 

ΥΓ: το έχω δοκιμάσει με τον φορτιστή της Samsung και άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα Τ320 με custom rooted ROM (stock-based) και custom kernel και με έχει τρελάνει η μπαταρία. Άμα το αφήσω για ένα χρόνο στη πρίζα, κλειστό, δεν θα φτάσει ποτέ το 100% και έχω παρατηρήσει ότι μόνο όταν το "λιώνω" αρχίζει και φορτίζει λίγο. Χθες είχε κολλήσει στο 51%, το έκανα reboot πήγε στα 100% και στα επόμενα reboot έδειχνε 61%. Άμα είναι 100%, το κάνω reboot και δείξει πχ 60% και αρχίσω να το λιώνω τότε αρχίζει και πέφτει η μπαταρία από το 60%, ενώ πριν έδειχνε 100%. Πρώτη φορά συναντώ τέτοιο πρόβλημα και δεν ξέρω τίποτα για αυτό.

 

Το πρόβλημα υπάρχει και με stock ROM και με stock kernel. Επίσης εφόσον και κλειστό το κάνει αυτό, δεν φταίει η ROM ( σωστά; ). Υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω (έχω δοκιμάσει calibration); Άμα το πάω για service θα το δεχτούν ή κοιτάνε το Knox Void 1

 

ΥΓ: το έχω δοκιμάσει με τον φορτιστή της Samsung και άλλους.

 

Βγάλε το πίσω καπάκι του tablet ξεσυνδεσε τη μπαταρία και ξανά συνδεσε την και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το πίσω καπάκι του tablet ξεσυνδεσε τη μπαταρία και ξανά συνδεσε την και είσαι οκ

 

Σίγουρα; Το έχεις ξανακούσει το πρόβλημα; Ελπίζω να μην το χαλάσω. :p

 

Άμα το πήγαινα για service (λογικά Αρβάτο) θα κοίταζαν το Knox void; Έχω ακούσει ότι δεν κοιτάνε άμα είναι rooted η συσκευή αλλά αυτό είναι άλλο.

Edited by isidorosr20595
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...